KOLONIËN. BINNENLAND. schou twoo bergen. Vrijdagniacht sio -md© het hevig. De regen viel zóó m-stroomen neer, het onweerde zóó verschrikkelijk, dat de bewoners zich niet ter ruste durfden bege ven. In korten tijd waren do lager gelegen stra ten in stroomen veranderd Deuren en ven sters dreven mee. Vele monsohen verdron ken. De voorstad Marafiio is verdwenen. Duizenden menschen moeten on;gekomen zijn. Een trein van de Mexican Central ont spoorde door den hoogen waterstand, noor delijk van Izaquato. Het water steeg zoo vlug, dat een aantal reizigers in de rijtuigen verdronken. vDo 89-jarige Halbetadt, te Marien- burg, die op den llden dooer maand zijn diamanten bruiloft zou vieren, heeft rioh tij dens een onbewaakt oogenblik opgwhangen. De drijfveer tot die daad moet levensmoe heid zijn. OOST-INDIÈ. Blijkens het officieole regeeringstelegram heeft do vorst van Boni het ultimatum, hem namens de Nederlandsche regeering gesteld, verworpen. Naar aanleiding hiervan schrijft de N. C. „Welke de termen waron van het ultima tum is niet bekend. Alleen weten wij, dat drie oorlogschepen, met den resident „ter be schikking" BtWman aan boord ter over brenging er van naar Boni waren vertrok ken. Een van deze, de „Hertog Hendrik", raakte onderweg nabij Balang-Nipa vast op een klip; dat deze bodem af gesleept is heb ben wij nog niet vernomen. Vermoedelijk zijn de anaere schepen van het eskader echter doorgestoomd en hebben zij zich thans van hun last gekweten. Do hoofdgrief tegen den vorst van Boni was, gelijk men weet, zijn eigendunkelijke houding ten opzichte van ons bestuur en zijn volslagen minachting voor het contract, 't welk hij bij het aanvaarden van zijn leen uit handon van het gouvernement ondertee koud had. Niet alleen toonde hij zijn onaf hankelijkheidszin op zeer vorkeerde wijze door golieel zonder toestemming van ons be stuur, zijn naburen te bespringen en zijn land te hunnen koste te vergrooten, maar hij wei gerde ook pertinent, toe te stemmen in de overdracht van zijn bevoegdheid tot het hef fen van in- en uitvoerrechten in zijn gebied, toen zulks van hem werd geëischt, en dat niettegenstaande hij bij art. 21 \an dat con tract het recht van het gouvernement had erkend om bestaande belastingen te allen tijde tegen schadeloosstelling over te nemen. Het uitbreken van den oorlog schijnt thans onvermijdelijk. Reeds zijn verschillen de garnizoenen op Zuid-Celebes aanmerkelijk versterkt, terwijl op Java de noodige troe pen worden gereedgehouden om onverwijld tot het uitzenden oener expeditie te kunnen overgaan. Of Boni bii den oorlog, die thans gaat aanvangen, alleen zal staan, is minstens ge nomen zeer twijfelachtig. Het bozetten van Paré-Paré, 't welk" in zekeren zin tot de voorbereidende maatregelen van een Boni- aohe expeditie kon worden beschouwd, heeft reeds aanleiding gegeven tot vijandelijkhe den van den kant van Sidenreng, terwijl dit staatje en de andere van het bondgenoot schap „AdjarTapparang. waartoe het be hoort, hun contracten met on9 gouvernement hebben opgezegd Wadjo's vorst is ons be slist vijandig gezind en zijn neef, de vorst van Gowa, heeft, gelijk eveneens uit een door het Hbld. ontvangen bericht te lezen valt, een nieuw bewijs geleverd van de vijandige gevoelens, welke hem tegen ons bestuur be zielen, door het gunstbewijs van den gou verneur, die hem de bij gelegenheid der aan houding van de Gowasche expeditie naar Sawietto verbeurd verklaarde wapens van waarde wilde teruggeven, af te slaan. Men zal zich wellicht herinneron, dat toen gouverneur Kroesen deze expeditie liet ach terhalen en ontwapenen, het vrij wat moeite kostte de anakaraëngs of vorstenzonen te be wogen bun krissen, waaronder kostbare erf stukken, af te leggen en dat, volgens de In dische bladen, deze oonfisquati© van poesa- ka's veel kwaad bloed had gezet. Wellicht heeft het bestuur gemeend de opgewonden gemoederen in Gowa door het teruggeven der wapenen tot bedaren te kun nen brengen. Maar dan heeft het zich wel deerlijk vergist. Het mag overigens verwon dering baren, dat de gouverneur de wapen9 aan den vorst heeft doen zenden, zonder vooraf de absolute zekerheid te hebben ver kregen. dat zij zouden warden aangenomen. Thans is het den vorst van Gowa gelukt het dwaze figuur, dat hij met zijn mislukte expeditie voor het oog van Zuid-Celebes bad gemaakt, op on9 af te wentelen. En dat ge beurt op een bijzonder ongelegen oogenblik. De Staatscourant van Donderdag 6 Ju'i 1905, bevat de volgende Kon., besluiten benoemd tot burgemeester van Wouden berg P. A. G. baron van Heeckeren van Brandsenburg benoemd tot lector in de afdeeling „Alge- meene Wetenschappen" aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in eten ijk. J. A. Treub, iiker te 's Graven- hage. en tot lector in de afd. Algcmeene We tenschappen aan die hoogeschool, om onder wijs te geven in de beginselen der verband leer en eeivte hulp bij ongelukken, C van der Worp, off. van gezondheid le kl«;ace te Den Haag benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg J. Kofman, tijdelijk leeraar aan die school, en tot leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom F. W. C. de Haas, tijdelijk leeraar aaan die school eervol ontheven van het bevel over den monitor „Heiligerlee" de kapitein-luitenant ter zeer G. Witsen Elias; en dat bevel opge dragen aan den luit. ter zeer le klasse P. H Om; eervol ontheven van het bevel over het instructieschip „Nautilus" de kapitein ter zee W J. Cohen Stuart en dat level opge dragen aan den kapitein-luitenant tor zee J. F B. van Dijk de overgave van dit bevel zal plaats heb ben op 6 Juli, met welken datum eerstge- I noemde hoofdofficier op non-activiteit wordt gesteld; met 8 Juli wordt do aan boord van gomelden bodem dienende officier van gezondheid le klasse dr. F. W. Wissel op non-activTleit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid le klasse F. J. Broers. Naar de N. C. verneemt, beeft H. M de Koningin Zaterdag j.l. den heer Van Karnebeck op Het Loo in gehoor ontvangen. H. M. de Koningin ontving gisteren >n aud'ëntie den oud-minister Pierson. Prins Hendrik arriveerde om 10 uur gisterenavond met zijn adjudant te Am sterdam Z. K. H., gekleed in de kleine tenue van zijn admiraals-uniform, begaf zich aan stonds in een open landauer naar het paleis op den Dam. De Prins ging heden morgen vroeg te IJmuiden den groothertog en de groother togin van Oldenburg begroeten en keerde met dezen naar Amsterdam terug. Men meldt uit Apeldoorn: Dinsdag heeft majoor Van Bülow zijn ambt als adjudant-secretaris van Z. K. H. den Prins op Het Loo aanvaard. De vice-president van den Raad van Stat» jhr. mr. Van Swinderen, zal deze week de residentie verlaten, om eenigen tijd op zijn buitengoed te Zuidlaren door li bren De waarneming van het viee-oonsu- laat der Nederlanden te Bremerhaven is tij delijk opgedragen aan den heer K. Reepen aldaar Aan den lieer Reepen kan in de Neder landsche taal geschreven worden. Het officieel diner j de opening der Technische Hcogeschool gaat niet door. Te Waalwijk is de officieele tijding ont vangen, dat mr. J. A. Loeff het lidmaatschap voor de Tweede Kamer voor dat district aan neemt. Het Friesche Dgbl. verneemt thans met zekerheid, dat mr. H. Oknia aangeboden heeft, eerst aan minister Kuyper, en daarna aan minister Idenburg, den zetel van Sneek te ontruimen, onder voorbehoud van goed keuring van de betrokken kiesvereenigingen der rechterzijde. Naar Het Volk meldt, moet de heer Troelstra wegens heeschheid en \erra-vi.d- hedd, gevolgen van de jongste verkiezing® ac tie, voorloopig rust nemen. De heer Roodhuvzen, lid van de Twee de Kamer, tot dusver zijn woonplaats heb bende te Enkhuizen, zal zich tegen het a parlementaire zittingsjaar te 's Gravonhage metterwoon komen vestigen. Tot buitengewoon lid van Gedeputeer de Staten van Friesland is benoemd mr. T. van Hottinga Tromp, te Leeuwarden. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamsdhen gemeenteraad kwam het bericht in van het overlijden van den heer C. V. Gerritsen. Naar aanleiding van dit bericht verhief de voorzitter, mr. W. F. van Leeuwen, zioh van zijn zetel, een voorbeeld door de leden ge volgd en sprak hij eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den ont slapene. Spreker wees er op, dat de overledene sedert 1888 lid was van den gemeenteraad van Amsterdam en dat zijn verscheiden zeker met leedwezen is vernomen. Met hem is heen gegaan een man van beteekenis; een figuur waarmede voor- en tegenstanders rekening hadden te houden. Met een vuur en ijver, die menigeen hem moest benijden, stond hij steeds op de bres voor hetgeen hij achtte in het belang der hoofdstad. Aan zijn groote werkkracht en volharding dient toegeschre ven, dat hij niet voor niet lid van den Am- stend&msohen Raad is geweest. Veel heeft hij tot stand gebracht, wat voor de gemeente van groote waarde was. Kolonel De Mooy. De parade, welke gisteren in het Malieveld door het garnizoen der Residentie ter eero van den verjaardag van H. K. H. Prinses von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, werd gehouden, werd tevens dienstbaar ge maakt aan het verrichten van een hoogst zeldzame plechtigheid. Want zoo mag voor zeker genoemd worden het uitreiken van het ridderkruis voor Moed, Beleid en Trouw aan een zeventigjarigen grijsaard, die reeds sedert lang den militairen wapenrnx heeft verwisseld voor de burgerkleeding. Gisteren namelijk, tijdens do wapenschou wing, werd den met den rang van kol >nel gepensioneerden dirigeerend officier van ge zondheid 2e klasse van het leger hier te lande C de Mooy het ridderkruis 4e klisse der Militaire Willemsorde op do borst ge hecht, onder het gebruikelijke militair© eere- betoon. Vele ridders en niet ingedeelde offici-i.cn, zoomede do inspecteur van den geneeskundi gen dienst, generaal Binnendijk, vers^b /'de ne leden van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, en tal van officieren van ge zondheid woonden de plechtigheid bij NadcrlanilMhc Juristenvercenlging. Op den tweeden dag der algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging was aan de orde de behandeling van de vraag„Is nadere regeling van het ambts- en beroepsgeheim wenschelijk Prae-adviezen waren daarover uitgebracht door mrs A. Tak, adv.-gen. bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch, en J. N. J. E Thijs- sen, voorz. van den Raad van Beroep (onge vallenverzekering) te Haarlem. Zeer uitvoerig is over dit punt gediscus sieerd. Aan de discussie namen deel de hoe ren mr. L. J. Plemp van Duivcland, hoofd redacteur der Nieuwe Courant; mr. H. Louis Israël®, van het Alg. Hbld.Cli. Mi- seroy, notaris te Amsterdammr. S. M. S. de Ranibz, raadsheer in den Hoogen Raad G. A. van Hamel, hoogleer aar te Am sterdam^ mr. D. Simons, hooglceraar to Utrecht; mr. A. A. de Pinto, raadsheer in don Hoogen Raad; mr J. H. H Q. tor Spill, lid der redactie van de N. Ct.mr. A. Tak, prao-adviseur, adv.-gen. bij bet gerechtshof te s Hertogenboschmr. J. N. J. E. Thijsson, >rao-adviseur, voorzitter van den Raad van Beroep te Haarlem. De vraagpunten waren door het bestuur niet onbelangrijk gewijzigd. Het resultaat van de stemming over de gewijzigde vraag punten was als volgt: Behoort de wet de groepen van personen ten aanzien van wie zij een beroepsgeheim erkent, aan to wijzen voor zooveel betreft: a, het verschooningsreoht? Dit punt werd bevestigend beantwoord met 36 tegen 28 (3 blanco) b. de strafbaarheid der schending van het geheim Ook dit punt werd bevestigend beant woord en wel met 37 tegen 31 (1 blanoo). bis. Behoort onder hen voor wie een ver schooningsreoht moet worden erkend de journalist? Ontkennend beantwoord met 49 togen 20 (1 blanco). Do volgende vraag werd ©enigszins gewij zigd en luidt: Behoort bij het misdrijf van bending van geheimen de strafbaarheid te worden uitgesloten, voor zoover de dader redelijkerwijze heeft gehandeld ter bevorde ring van hooger belang? Zij werd met alge meene stemmen op twee na bevestigend be antwoord. Moet als algemeen rechtsbeginsel gelden, dat, wanneer een hooger belang redelijker wijze geacht moet worden bekendmaking van een ambts- of beroepsgeheim te vorderen a. de verplichting tot geheimhouding ver valt? Toestemmend beantwoord; b. tot bekendmaking kan worden ver plicht? Toestemmend beantwoord. BeKoort de erkenning van het recht om op grond van den aan ambt of beroep ver bonden plicht tot geheimhouding, zich van het afleggen van getuigenis te verschoonen, door wettelijke uitsluiting van die getuige nissen te worden vervangen? Met groote meerderheid ontkennend beantwoord. Houdt de verplichting tot bewaring van het beroepsgeheim op. zoodra hij dien het betreft, van die verplichting ontheffing ver leent? Bevestigend beantwoord met 58 tegen 6 (4 blanco). Behooren uit de wet regelende uitoefening der geneeskunst en de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten de bepalingen te vervallen, die den geneeskundige verplichten om aan do overheid opgave te doen omtrent ziekten en omtrent de oorzaak van den dood hunner patiënten Ontkennend beantwoord met groote meerderheid. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Arnhem. Tot bestuursleden waren gekozen mrs. A. L. Nelissen, W. A. 't Hooft en G. Wttewaal. Mr. 't Hooft nam de be noeming niet aan, zoodat een nieuwe stem ming moet plaats hebben. Mr. Wttewaal nam de benoeming aan. Mr. Nelissen was afwezig. Daarna werd gekozen mr. F. W. van Sty- rum, die de benoeming aannam. Ned. H e i d e-M aatschappij. In de op 26 Juni te Apeldoorn gehouden ver gadering van den Raad van Commissarissen der Nederl Heidemaatschappij, welke werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins dei Nederlanden, werd besloten lo. met ingang van 1 Juli aan te stellen tot adjunct-directeur de heer J. P. v. Lonk huizen, houtvester bij de afdeeling Bosch wezen 2o. met ingang van denzelfden datum aan te stellen tot ambtenaar bij de afdeeling Boschwezen B. J. Winkelman. 3o. tot opzichters bij de afdeeling de vloeiing en Grondverbetering G. G. Maris, K. Dilling ©n J. Knake De rekening over het dienstjaar 1904 werd voorloopig vastgesteld met een batig saldo van f 2562.99, waaronder een legaat van f 1000. Voorts werd besloten dat de algemeen© ver gadering dit jaar zal worden gehoudeD te Zutphen op 12 September en dat den daarop- volgenden dag eene excursie zal plaats heb ben naar het Montferland. De vergadering zal in tegenstelling met vorige jaren aanvangen des morgens om 9 uur met de bespreking van de visscherij.behngen terwijl in den namiddag de gewone hunho: delijke en andere werkzaamheden aan dc orde zullen komen. In den namiddag werd onder leiding v-in den inspecteur der koninklijke bosschen een rijtoer gemaakt door de bosschen van Het Loo en werden de verschillende ontginningen van Z. K. H. bezichtigd. In de voorafgaande vergadering van het Dagelijksch bestuur werden nog tot leerling opzichters benoemdP. v. Maanen, D Veen- huizen, J. Koel en H. Holtkamp en tot leer ling-boschbaas G Prummel en H. J. Voltman. Ten slotte werd nog bepaald, dat in den loop van de maand Juli besprekingen zullen worden gehouden over de visscherijbelangen met de afgevaardigden der bij de hoofdafdee ling „Zoetwatervisscherij" aangesloten afdee- lingen. Zaterdag j.l. is te Millingen bij Nijme gen opgericht de Afdeeling „Millingen en Omstreken" van de Hoofdafdeeling „Zoet watervisscherij" der Nederlandsche Heide maatschappij. De afdeeling telt reeds 40 le den, bijna uitsluitend beroepenviervissohers. Tot bestuursleden werden gekozen de Hee- ren: H. van Ophuizen Hzn.J. Jansen; Th. Mutter; J. Eerden en P. Eerden. De oprichting was voorbereid door hetzelf de comité, waarvan ook de op 24 Juni te Nijmegen gehouden groote vergadering uit ging. Tot de oprichting van verschillende andere afdeelingen langs de groote rivieren zijn reeds voorbereidende maatregelen ge troffen. De jaarvergadering der Vereenigin? v--r den Boekhandel werd gisteren onder voorzitterschap van den heer Van Stockum te Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental 565 bedraagt, waarbij nog 44 nieuwe leden ko men. Medegedeeld werd dat de D. A. Thiemo- prij*, zonder medaille, ter waarde vam i £00 is toegekend aan den heer A P A. Werens, voor het beste werk op kunstgebied. Tot be stuursleden werden gekozen de hecren P. N van Kempen en H. Kok. Middenstandsbeweging. In de Maandag te Assen gehouden algemeen© vergadering van den Noord-Nederl a ndschen Bond van vereenigingen van den handeldrij- venden middenstand, welke gepresideerd werd door den heer Ten Kate, uit Winscho ten, werd na vaststelling van het huishoude lijk reglement, waarbij donateurs a f 2.50 zijm voorgesteld, besloten in den winter een krachtige propaganda te voeren, waarvoor zich reeds verscheidene personen bereid heb ben verklaard. De heeren Ten Kate en Frankforter, te Winschoten, werden benoemd tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering van den Nationalen Bond te Maastricht, terwijl de heeren H. H. van Baarlen en C. Crebas, te Groningeu, tot leden van het hoofdbe stuur werden gekozen. Op voorstel van den heer M. van Berg, uit Gorredijk, werd een motie aangenomen blijkens welke de Bond, van oordeel dat het in het algemeen aan ambtenaren, speciaal die bij post en telegraaf, verboden moest zijn neringdoende te wezen, besluit daartoe de noodige stappen bij de bevoegde autoritei ten te doen. Hetzelfde lid betoogde de wen3chelijkheid, dat de Bond zich niet bezig houdt met poli tiek, waarmede de vergadering het eens was. Verschillende nuttige wenken werden nog gegeven. Deze zullen alle worden besproken op de eerstvolgende te Winschoten te houden vergadering, waarin ook behandeld zal wor den een voorstel om zich tot de regeering te wenden^ ten einde een wet te krijgen ter voorkoming van vervalsching van waren in den uitgebreidsten zin. In de avondvergadering trad als spreker op de heer J. S. Meuwsen, te Amsterdam, voor zitter van den Nationalen Bond, over het onderwerp„Waarom moet de middenstand ziob organiseeren aDe ontvangsten van de Nederlandsche Zendingsvereeniging hebben van 16 April tot 15 Mei 1905 bedragen de som van f 5589.62^, waaronder begrepen is van N. N. te Rotter dam f2000; van wijlen mej. J. G. Bierman te Amersfoort een legaat van f 1000de op brengst van d© stuiverscollecte, zijnde f 364.394; van N. N. te Rotterdam f300; een legaat van wijlen mej. de wed. J. Schei- laars van f 100; gecollecteerd in de zendings kapel te Rotterdam f 100 ©n f 100 van de afdeeling Rotterdam. Tot dekking van het nadeelig saldo over 1904 werd slechte f 28.26 ontvangen, met de vorige opgaaf f 1097.21. Er blijft nog aan te zuiveren f 1.621.93. Voor Bantam werd ontvangen f 2875. In de 3e conferentie der Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden, Zaterdag 8 Juli a s. te houden in het Kur- haus te Scheveningen, komt, behalve de mededeelingen ter zake de exploitatie van de Volks- en Schoolbaden te 'sGrvenhage, Rotterdam, Arnhem en Utreaht, op de agen da voor: Demonstratie van de teekeningen, ingekomen op de uitgeschreven prijsvraag door den heer W. H. Kan, secretaris van de afdeeling 's Gravenhage van de Maatschap- pii tot bevordering der Bouwkunst; „De Volksbaden in Japan," voordracht van me vrouw J. C. BeukemaToe Water en „Twee ontwerpen voor een volks- en sohooioad (ge combineerd)," voordracht van den heer W. van Boven, inspecteur van de volksgezond heid. Hieronder volgt nog eene beschrijving van heit Maandag te Breda onthulde gedenk, tee- ken: „Het silhouet vertoont een toren of burcht met cirkelvormig grondvlak. Het voetstuk is van zg. ijzersteen (een grijze steensoort) en vormt van onderen een regelmatigen tienhoek. Dit sous-basement is gedekt met een zwaren hardsteenen rand, waarop bet breede plint van zandsteen, dat de hieronder te noemen opschriften bevat. Rondom aam de bovenzijde is dit plint omkranst met de wapenschilden van de 20 gemeeniten, die voormaab tot de Baronie van Breda behoorden, waarboven met eenigen terugsprong zich eene in vijf vakken verdeelde kolom verheft. Deze vakken zijn gescheiden door driedubbele coloneiten, en het geheel is met een bladerenlijst afgedekt. Boven deze lijst, op de vijf hoeken buiten waarts uitspringende, rijm kanteelen aange bracht, die aam het geheel het karakter van eene burcht of vesting verleenen en die aan de voorzijde de oude wapenspreuk van Nassau „Ce sera moi Nassau" te lezen geven. In het midden boveni deze kamteelen is een Hollandsche tuin geplaatst, waarin de Leeuw van Nassau gekroond met de Koningskroon en houdende in den rechterpoot een opgehe ven zwaard en met den linker omklemmende heb wapenschild van de Baronie. De 3 vakken aan de voorzijde bevatten een relief, den intocht binnen Breda voorstellende van Graaf Engelbrecht van Nassau en diens gemalin Johanna van Polanen in 1404en op de beide andere vakken zijn de namen inge houwen van 18 heeren, van genoemden Graaf Engelbrecht af tot op onze Koningin Wil- helmina, met de jaartallen van hunne huldi ging binnen Breda en die van bun overlijden. Op deze vakken zijn als bekroning dier namen de vereenigde wapens aangebracht van Graaf Engelbrecht en Johanna van Polanen en van II. M. de Koingin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Alle wapens zijn in de heraldische kleuren geschilderd, die helder afsteken tegen de zui ver blanke zandsteen, waarvan het geheel gebouwd is. Op het bovengenoemde voetplint zijn de volgende opschriften ingehouwen als: le. aan de voorzijde: Graaf Engelbrecht van Nassau en Zijne Ge- malin Johanna van Polanen, ingehuldigd als Heer en Vrouwe van Breda 24 Augustus 1404. 2e. rechts omgaande: Opgericht ter eere van het Doorluchtig Vorstenhuis Oranje-Nassau door de ingezete nen der Baronie \an Breda den 24en Augus tus 1904. 3e. tusschen de beide vorige Uit den Bredaschen tak van het Edele Huis van Nassau ontsproot Neerlands roemruchtig Vorstengeslacht. Op den rand staat Onthuld door H. M. Wilhelmina, Koningin der Neder'anden, 3 Juli 1905. Voorts is op eenigen afstand in 29 vakken een sierlijk ijzeren hekwerk geplaatst, zoodat gelegenheid bestaat het gedenkteeken zelf met bloemperken of heestergewas te om geven. Boven het fundament is de hoogte ongeveer 8 M. bij een diameter van 2.75 M. Historische optocht. Te Hen gelo zal 31 Aug. ter gelegenheid ter land bouwtentoonstelling een historische optocht worden gehouden, voorstellende den door tocht van Prins Maurits door Hengelo, voor afgaande aan de verovering van Uldenzaal en Groenlo in 1597. Middeleeuwsche rechtsple ging. Bij een dezer dagen te Terborg ge houden verkoop van den inboedel van den heer Th. Snelting, werden door den wethou- er Verheijen gevonden een aantal werktuigen, waaremee in de middeleeuwen misdadigers ge brandmerkt werden. Deze werktuigen, waarschijnlijk oorspron- 1 .lijk afkomstig van het huis Wisch, later overgebracht naar het gemeentehuis te Ter- borg, werden voor ongeveer 40 jaar, toen het laatste naar Varsseveld werd verplaatst, op een of andere wijze vergeten. Het zijn er 6, waarvan 3 zware. Op het eene staan de letters H. W., op een ander M met een soort kroon er boven, en op het derde het wapen der heerlijkheid Wisch. De overige drie bevatten respectievelijk de let ters A. F. C. en een vluchtenden haas (zeker vr or stroopers). Ook werden nog stukken van een wurg- paal met kettingen er aan gevonden, terwijl ten slotte nog kan worden meegedeeld, dat de galg reeds vóór jarem voor handwijzer werd gebezigd. Z. Ct. Te Z andvoort rijn thans aanwezig 1833 badgasten. Den 23. Juni van dit jaar bedroeg het getal 1690, tegenover 1103 in 1904. Bij resolutie van den minister vai financiën is bepaald, dat in de gemeente Roosendaal is gevestigd fictief entrepot voor tabak in bladen. *- - Een resolutie van den minister van financiën van 28 Juini jl. bepaalt: Rum-essence, cognac-essence en dergelijke alcohol houdende praeparaten, frambozen (hiirbeer-), citroen- en bessen- (Johannis- beer) essence, frambozen-, citroen-, sinaasap pel-, ananas-; aardbeziën- en kersenextract en andere essences en extracten, welke be staan uit alcoholische aftreksels van de vruohten, wier naam zij dragen, alsmede alle verdere alcoholische aftreksels of distillaten van planten of plantendeelen, zooals punch- extraci, marasquin water, amandelwater, no tenwater of notenbastaftreksel, schuim- of gumm i-crême, hopessenoe, coudurango-ex- tract. lysol, enz., alle welke vloeistoffen als zoodanig niet als drank worden gebezigd en dus niet gerekend kunnen worden te be hooren tot de gedistilleerde dranken, moe ten, wanneer zij eene meerdere sterkte heb ben dan in verhouding van vijf liter zuivere alcohol op den hectoliter bij 15° Celsius, voortaan bij invoer beschouwd worden ten behoeve tot de „andere met alcohol be reide vloeistoffen, geen dranken zijnde." Onderzeesche booten. Zaterdag a.s. loopt van de werf der Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen de on- derzeesche boot af, welke door die fabriek gebouwd is voor de „Eelctric boat Company," en bestemd is om bij het voldoen aan zekere voorwaarden te worëlen aangekocht voor de Nederlandsohe vloot voor een som van f 430,000. Geheel onder water verplaatst ds boot 120 ton water, en heeft een leaigte vau 20 bij een breedte en hoogte van ongeveer 3 meter. De romp is sigaarvormig, vóór en achter eindigende in een punt. Achteraan vindt men de schroef en de horizontale en verticale loe ren. In de voorste punt mondt de lanceerbuis uit, waaruit de torpedo's kunnen worden weg geschoten. Boven zijn op de boot een lnht© bovenbouw en een gepantserde commando- toren gebouwd. Aan de oppervlakte wordt het vaartuig voortbewogen door een vier- cylinder gasoline motor, welke bij volle kra -lit een 8 mijls-vaart aan het vaartuig geeft, ter wijl onder water een electromotor voor de voortstuwing dient, welke haar vermogen ont leent aan een electrische accumulatoren bat terij. De bewapening bestaat uit drie visch- torpedo's. De boot is bijna geheel gereed, en spoed'g zullen na het te water laten de beproevingen met het vaartuig een aanvang nemen. Zoodra alles in orde is, wordt de boot door de maat schappij „De Schelde" aan de Marine ter be proeving en keuring aangeboden, waartoe het vaartuig naar Den Helder zal vertrekken om op het terrein tusschen de Uiterton van het Westgat en het lichtschip van de Haaks te trachten de door de Marine gestelde voor waarden te vervullen. N. Ct. Een nieuw postkantoor te Rotterdam. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft onverwacht van den mi nister van Waterstaat de stukken ontvan gen betreffende de onteigening van het hui zencomplex, begrensd door ziekenhuis en Bin nenweg, voor de stichting van een post- en telegraafkantoor, met verzoek deze van 3 Juli tot 7 Augustus voor belanghebbenden ter visie te leggen, ten einde gelegenhe'd te geven daartegen bezwaren in te brengen. Deze stukken omvatten intusschen niets anders dan een kadastrale teekening van de in 't onteigeningsplan begrepen panden en een omschrijving van het plan als volgt „Het werk bestaat in het stichten van een post en telegraafgebouw op het terrein, begrensd door den Coolsingel, den Binnen weg, het Gaathuisslop en het gemeente-zie kenhuis in de gemeente, bestaande uit de peroeelen kadastraal bekend sectie T van die gemeente, nummers 1471 tot en met 1482, 1485 tot en met 1494 en 1743." Noch het gemeentebestuur, noch de han del zijn in het plan gekend. len offer aan de bouwwoede. De weide, groot ongeveer 14,000 M2gele gen tegenover het kasteel Overbeek, tot nu toe eea sieraad van Velp, is door eenige heeren aangekocht, cn er bestaat een ge gronde vrees, dat dezen dit landelijke plekje als bouwterrein zullen exploiteeren. (N. Arnh. Ct.) Een zeenaald. Uit Stavoren wordt ons gemeld Een zelden in de Zuiderzee voorkomende visch, de grooto zeenaald (Syngnathus aous), werd dezer dagen door een onzer visschers in de stadsgracht gevangen. Bij het schvtten

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2