BINNENLAND. gekwetst. De troepen waren naar die plaat sen gezonden tot ondersteuning vaan do gen darmes, die van do opstandelingen „bevel" ontvangen hadden, te vertrokken. KantaIj Juli. (Times). De> consuls zul len morgen aan do opstandelingen «vne pro clamatie mededeelen, waarin kennis wordt gegeven, dat de bescliermende mogendheden eenstemmig tot het besluit zijn gekomen den politieke» staat van het eiland met te ver anderen met het oog op den heerschenden toestand van onrust, ofschoon rij bereid rijn binnenlandsche hervormingen too te staan. De opstandelingen worden aangemaand bin nen veertien dagen do wapenen neder to leggen anders zal de staat van beleg worden afgekondigd. De oorlog in Oo*t«Azil. Van den oorlog »jn de volgende berichten Petersburg, Juli. (Peteraburgaeh tele- graaf-agentsehap). Generaal Linowitach seint <l.d. 13 Juli: Volgens een bericht van 12 Juli van generaal Liapoemow had een onzer afdee- lingen in den nacht van 10 op 11 Juli e©'». bajonetgevecht met eene aanzienlijke vijande lijke strijdmacht tuasohen Jelaaig en Wladi Mirowka op Sachalin. PetersburgJuli. De Regeeringsbod© bevestigt de benoeming van Witte tot ge volmachtigde voor de vredesconferentie te "Washington. In verband met do keuze van den voor zitter van het minister-comité S. I. Witte tot eersten gevolmachtigde van Rusland voor do vredesonderhandelingen, wordt u»t Pe tersburg bericht, dat hij voor zich heeft zijne grondige bekendheid met de zaken van het uiterste Oosten. Steeds is hij een teenstan der geweest van de politiek van Alexejew en Bczobrazow. Dit bepaalde reeds voor ge- ruimen tijd zijne houding in de vraag van 't herstel van don vrede. Voor ©enige maan den reeds was er sprako van een plan, om eene ontmoeting uit te lokken -an dezen Ruseischon staatsman met den Japanschen gezant te Londen, burggraaf Hayashi. Niet zonde: dat een ernstig verzet moest worden overwonnen, is het besluit genomen om Wit te met de weinig benijdenswaardige zonding te belastende zaak des vredee heeft daar door een belangrijkeu stap vooruit gedaan. De heer Witte zal zich met een aanzien lijker. staf naar Washington begeven o. a, zullen generaal Yermolow en prof. Martens hem vergezellen. In Washington zal de ge zant van Rusland te Peking, Pokolikow, vroeger directeur van de Russisch Chinee- sche bank en een van Witte's bijzondere vertrouwelingen, zich bij hem aansluiten. De Rerlipischo correspondent van de Kol»? -8che Zeitung zegt-, naar aanleiding der benoe ming van Witte, in de plaats van Moerawjew tot Rusland's eersten vertegenwoordiger bij de vredesonderhandelingen te Washington Deze benoeming heeft blijkbaar vooral deze bcccekonis, dat meun Rusland nu niet verden ken kan, het bij de vredesonderliaiidlelingou niet ernstig te ineenen. De houding die, ge lijk algemeen liekeiwi is, Witte ten aanzien van de oorlogskwesti© aanneemt, maakt het ondenkbaar, dat hij zulk een benoeming zou aannemen, indien hij niet overtuigd was, de onderhatidelingeni tot een praktisch reaultra te kunnen brongen". De correspondent van de Echo de Paris te Petersburg deelt omtrent de voorgeschiedenis van de benoeming van den heer Witte als Russische gevolmachtigde bij de vredesonder handelingen mede, dat er weken lang een verwoede strijd is gevoerd tusschea de vredes partij en de oorlogspartij. Uit de benoeming' blijkt 7.. i., dat de vredespartij heeft overwon nen. De heer Witte toen, verzekert de cor respondent. zal reker niet vertrekken met een zoo vage opdracht als graaf Moerawjow, maar verlangt beslit eene volmacht om vrede te sluiten met het kennelijk© doel om tot den vrede te komen. De benoeming van <len heer Witte wordt dus door dezen correspondent beschouwd als ceu doorslaand bewijs. dn»t thans inderdaad Rusland de» vrede wil. De Daily Telegraph wijdt een hoofdartikel aan de aanstaande vredesonderhandelingen en zegt daarin o. a. Men heeft, alles roden te verwachten, dat wanneer de gevolmachtigden van Rusland en Japan Irijfce® zijn, <le wereld verbaasd zal staan over de gematigdheid der cischen van» het Oost-Aziatische eilandenrijk, waaruit dan zal blijken dat heit mogelijk is bruggen te bouwen, die niet. noodzakelijk van goud behoeven te zijjn waarover de tegen stander een eervollen terugtocht kan aanvaar den. En dat een herhaling van een vresoelijken oorlog als dezen niet mogelijk zal zijn, daar voor staat het Engelsch-Japansche verbond borg. Nooit zullen de bii den vrede te be dingen voordeelen» döor een Europeesehe coa litie weder te niet gedaan kunnen worden. Db vrede, die thans verzekerd schijnt, zal Uiteend ziin. In Oost-Azië zal op het. open veld de zuiver economische wedstriiri or< ba» debrrphied uitgevochten worden en geen» ge wapende vuist of dreigende diplomatie zal do rust van dien industrieelen strijd komen storeu. Allerlei v— Men berekent, dat wegens do varmlo 300,000 personen Berlijn tijdelijk verlaten hebben vNaar aanleiding van den movi op graaf Schouvaloff te Moskou, wordt een liiit van aanzienlijke personen medegedeeld, die gedurende de laatste 30 jaren in Rusland rijn vermoord. Do lijst begint met generaal Mesontzeff, hoofd der politie te St. Petersburg, 16 Aug. 1878; Prins Krapotkin, gouverneur van Kharkoff. 21 Fobr. 1879Keizer Alexander II. 13 Maart 1881geueraal dtrolnikoff, te Odeesa, 3 April 1882, en luitenant Sudcdkin, hoofd der geheime politie te Moskou, 28 Dec. 1883. De daarop volgeudo moord is ruim 6 jaren later: kapitein Solotouchin, hoofd der ge heime politie te Moskou, 11 Jan. 1890, en daarna is er een rust van elf jaren in do treurige rocks. Dan komen echter weer der tien moorden in vier jarenvan den moord op minister Bogoliepoff af, 27 Februari 1901, tot dien op grootvorst Sergiuö to Moskou toe. 17 Fobrnari 1905. vDe leden van <.1© Temperance Society te Jola iu Kansas hebben een vreemde ma nier om het drankgebruik te bestrijden. Op zekeren nacht hebben zij vijf restaurants door dynamiet in de lucht laten vliegen. Ook onder de overige koffiehuizen van het stadje waren patronen gelegd, maar deze ontploften toevallig niet. De schade wordt begroot op 30,000 p st. De leden van deze raatigheids( !)corporatie zijn in hechtenis genomen. vOnder de verongelukten bij de mixn- ontploffing te Wattstown Glamorganshire, is ook de directeur der mij®, die een paar mi nuter. vóór het ongeluk naar beneden was gegaan. Twee van de drie mijnarbeiders, «Fe levend bovengebracht werden, rijn gestorven aan de bekomen wonden en tengevolge van de in geademde vergiftige gassen. Men doorleefde ontroerende oogenblikken, toen de doodeu boven werden gebracht, waar een menigte in angstige spanning itond te wachten. Er was in die mijn sinds verscheidene jaren geen ernstig ongeluk voorgekomen on <1© laatste maal waren er 37 slachtoffers, ter wijl er nu 126 zijii- vliet is nu zeker, zoo wordt 1 it Dort mund bericht, dat de 39 nog vermiste ar beiders in de mijn „Rotusaia" door verstik king om het leven ziju gekomen. Do red ders moeten de dooden op den rug door de enge schacht naar boven brengen. vBij het springen van een. stoompijp aan boord van het Engelsche slagschip „Im placable" te Gibraltar zijn zes man omgeko men. De Staatscourant va® Zaterdag 15 Juli 1905 bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot griffier "bij heb kantongerecht te Groningen mr. W. L. ten Kate, thans griffier bij het kantongerecht te Pu mierend benoemd tot leer aar R. H. B. S. te Goes J II. Rhoeu, thans tijdelijk leeraar aan de H. B. S. te Breda; benoemd bij het personeel van dem genees kundigen dienst der landmacht tot off. van gezondheid le klasso de off. van gezondh. 2e klasse G. M. van der Wal, van dat persoaieel gedetacheerd bij het Ned.-Ind. leger; benoemd bij het wapeui der artillerie bij den staf tot 2e luit.magazijmmeester, met. bestem ming om te worden werkzaam gesteld bij de magazijnen aan de Hembrug, de adspdramt- magazijumeester der artillerie N. Versteeg, sergeant bij het 4e reg. vesting1-artillerie op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de le luit. op mom-activiteit K. L Moens, van het wapen der artillerie; bevorderd tot opzichter Rijkswaterstaat le klasse J. Schol, thans opzichter 2e klasse; tot opzichter 2e kl. C. de Kievit, thans opzichter 3e kl., tot opzichter 3o kl. J. A. Lugten, thans opzichter 4o kl. en benoemd tot opzichter 4e kl. W. Voet te Haarlem benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau de le luit. der infanterie van het Ned. Ind. leger, thans met verlof buiten bezwaar van den lande, in Nederland A. Franssen Herderschee, leader der in de kolonie Surna me ondernomen Gemini- en Tapanahoui-expe- ditie, en de luit. ter zee 2e kl. O. H. de Goeije lid dier expeditie benoemd bij liet reserve-personeel der landmacht tot reserve le luitenant bij hun tegenwoordig corps de reserve-2e-luitena.nt J. H. C. van BorseJeu, van het 2e eg. inf. H. H. van Ouden, van de infanterie in het 25e landweerdistrict, F. F. M. Wircz en W. Cool, beiden van de grenadiers en jagers; G. D Boswijk en H. F. Minkoma, beiden van het 8ste regiment iuf.F. B M. B. Schiphorst en F. W. Greve, beiden van liet 7e reg.; mr. d'r. J. A. Eigeman, van het 4e reg. inf.J. Helder, van de irenadiers en jagers; A. E. van der Heijde, van het 10e reg en J. H. Kauffmann, A. C. de Nève, J. W. Klein en G. van de Graaf, allen van het. 7e reg. inf.G. J. Theissen van het 8e reg.; A J. A. Bake, van het 9e reg.; J. H Fabius en J. J. van den Hoek, beiden van het 4e reg.J. J. M. Brau, van de greuadiers en jagers; E. Hottinga, I. J. Derir.out, J. P. H. Duvergé en J. Boelen, allen van het 5e reg.J. II. M. Rutten, van het 9e reg.; F. J. Borst van de grenadiers en jagers; I. H. Misset, van de infanterie iu het. 3ie landweerdistrict; J. H. Drielsma en J. Barbaa, van de grenadiers en jagersA. t Hooft, van bet 1© reg.M. van Haaf ten, van het 5© rog.; J. G. Remijnse, van liet 11e reg int.O. van den Nieuwenbuiaou, van de gren. en jagers; Th. Mulder en C. G. Kamerling, beiden van het 9e reg.P. Bom, van het 7e reg.H. Cohen van het 10e P D. Wevre, van het 7e reg.J. J. Th. Doyer, van de grenadiers on jagers; I. Jaoobse, van het 60 reg.D. H. Schilling en P. A. Fuiit van het 5e reg.K. J. de Haas, van liet 6e reg. en J. Th. H. Batta, van het 2e reg. inf., alsmede S. baron van Heemstra, van bet 3c reg. huzaren; benoemd bij het reeerve-personeel der landmacht tot kolonel-commandant, onder scheidenlijk in het 28e, 10e en 21e landweer- district", de gepensioneerde luit.-kola., met den raug van kolonel, J. Klasdng, P. C. Oolt- hoff en F. B. A. van Steen hardt Carré; tot luit.-kolonel-cooimandant, onderscheidenlijk in het 26e, 44e, 4e en 24 e landweerdistrict, de gepensioneerde luit.-kolonels J. J. Wie- ringa, H. J. Hendricx, E. W. J. de Beijer en W. N. Wintersboventot majoor-com mandant, onderscheidenlijk in het 17o en 22e landweerdistrict, de gepensioneerde ma joor H. J. Matthes en de majoor der dd. schutterij te Amsterdam E. Luden, allen thans belast met de betrekking van comman danten in bedoelde landweerdistricten; tot majoor de met rang van majoor gepensio neerde kapiteins der infanterie D. J. Heyn- sius, C. A. Engelbregt, R. W. Roelants, n. N. Raveefreijn, H. W. Ver kou teren, A. Dozy, W. N. Roldanus, jhr. D. Barchman Wuytiers, A. C. do Blauw en P. Glerunn, commandanten ortderscheidenlijk in het 15e, 9e, 41e, 45e, 34e, 8e, 38e, 31e, 39e en 13e laudweerdist riet. opnieuw benoemd tot lid van den Raad van beroep, boHoeld bij artikel 20 der wet van 20 April 1895 (Staatsblad no. 54), hou dende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goede ren S. J. R. de Monchy Jr., te Rotterdam, en A. Muller, te Amsterdam; op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan E. Barenbroek, te Arnhem, als inge nieur-verificateur van het kadaster; op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst aan E. C. van Deventer, gra veur der Poststempelfabriek aan 's Rijks Munt. vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mils zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, aan mej. M. S. V. Gastreioh, geboren te Hildes- heim (Duitschland) vergunning verleend tot het dragen van de hem door de Fran&che Regeering geschonken herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de Fransche expeditie in Tonkin, öhina en Annam, aan den sergeant-majoor-geweérmaker van het leger in Ned.-Indiw J. E. Quain. Landhuiahoudkundig congraa. De eerste congresvergadering werd Don derdagmorgen geopend met een rode van den voorzitter, P. J. de Hoop, burgemeester van Voendam. Na mededeeling van ingekomen stukken komt aan de orde de vraag: Op welke wijze kan het aardappelsap (afval product) van de aardappelmeelfabrieken ten nutte van den landbouw aangewend worden. Inleiderde heer dr. B. S. Joliema van Gro ningen. Zijn conclusie is: viltratie van het vruchtensap en dit vermengd met kalk door veen of kleilaag en de werking van het water uaar boven te doen zijn. In debat traden de hecron Bruiusma, Boeke en Hf rtog. De heer Joliema beantwoordde spreker. Aan de orde was toen het vraagpunt: Wat heeft de ervaring in de veenkolonie geleerd, betreffende de te gebruiken hoeveel heden kunstmeststoffen, om de hoogste net to-opbrengsten t© bekomen? Inleiders waren de hoeren A. G. Mulder, van Sappemeer en J. Kruit, van Stadska naal. Besloten werd, dat het congres zich in dezen niet uitspreekt. Het verslag van het Sloetfonds werl goed gekeurd. Tot lid van het fonds wordt be noemd de heer I. Nagel, van Arnhem Om ruim drie uur arriveerde de Prins in de congresvergadening. To half vier kwam Z. K. H. in de sociëteit „Veeulust", begeleid door den Commissaris der Koniingin en den voorzitter van het congres. De Prins werd luid© toegejuist. Hij was gekleed iu gene raalsuniform. Do Prins woonde de navolgen de lezing bij „Verdient het aanbeveling in Nederland over te gaan tot de benoeming van veeteeltleeraren en zoo ja, hoe moet dan hun opleiding en hun werkkring zijn?" In leider was de heer A. W. Heidema van Gro ningen. De heer Heidema kiwiam daarbij tot de volgende conclusies: 1. het aanstellen van consulenten voor de fokkerij van rundvee, varkens, paaitleii. schapen en geiten, pluimvee en konijnen, is wensehelijk; 2. een consulent worde zooveel mogelijk aangesteld voor slechts één der bovenge noemde huisdiergroepen 3 ieder consulent onbvange als ambtsge bied zooveel mogelijk een streek waar één bepaald ras, stam of slag voorkomt; 4. het aanstellen van consulenten worde overgelaten aan de betrekkelijke stamboek- besturen, gesteund dloor rijkssubsidie 5. de aanstelling van consulenten voor het runldvee en de varkens is van het meeste belang, dodh er worde niet toe overgegaan voordat werkelijk door en door zaakkund'ge personen ter beeahifcing staan; 6. de gedachte om gelden, eventueel be- sclrikbaar voor het aanstellen van „veeoon- sulenten", te bezigen om aan den zuivelcon- sulent een adsistent te geven, alzoo den zua- vel consulent tevens „veeconsulent" te ma ken of anders do laatste adsistent van den eerste te zijn, welke gedachte b.v. in Drenthe is geopperd, verdient niet in toepassing te komen. Na het verlaten van het congres bezocht Z. K. H. het terrein der tentoonstelling, i Hierna werd de bekende coöperatieve stroocartloiifabx-iek Do Vrijheid aan de Om- merlanderwijk bezocht. Ook hier nam de Prins alles met groot© aandacht in oogenschouw. Van Veendam vertrok de Prinsnaar Stadskanaal. Voor het station, bij een school, waren een 1200-tal schoolkinderen opgesteld, die een cantate zongen op de wijze van het „Wien Neerlandsch bloed". De versiering te Stadskanaal was ook daar uitermate goed verzorgd. De schepen prijk ten als te Veendam met groen en vlaggen. Op den bepaalden tijd vertrok Z. K. H. de Prins weer via Assen naai' Het Loo. Bij dé opening der vergadering gisteren morgen was aanwezig de directeur-generaal van Landbouw, de heer Lovink. Het eerste kwam aan de orde de vraag: Wat kan wor den gedaan teneinde te geraken tot een meer doelmatige en. practische opvoeding en opleiding van de dochters va.11 landbouwers enz.? Inleider was de lieer Montonberg te Nijmegen. Het tweede punt betrof de vraag: Door welke middelen kan do gt*de wer king der botercontrSle onder rijkstoezicht bevorderd worden Inleider de lieer Posthu- ma. Den Haag. Conclusiën werden niet genomen. To* bestuurslid van het congres verd ge kozen de heer mr. E. Bavinck ten Cate te Almelo. Besloten is het 58e xwigres te Amersfoort te houden. Gisterenmiddag werd het slot >velegd aan de congres-vergadering. De vraagpunten over „bescherming en instandhouding der nuttige vogels" (inleider E. van Dissel te Utrecht) en „wat kan iu het belang van den handel in tuinbouwproducten gedaan worden?" (inleiders do heeren J. Gerritsen te Andels en K. Wierama te Naaldwijk), vormden het slot der besprekingen. Conclusies werden niet genomen. Tijdens de zitting brachten Ged Staten oen bezoek. De lieer011 werden verwelkomd door een der aanwezigen. -- I11 De SFandaard komt de volgende advertentie voor „Dankbetuiging. Na miju jong ste advertentie ontving ik nog *ulk een stroom van brieven en telegrammen van particuliere personen en allerlei vereenigin- gen met het oog op den uitslag ren 28 Juni ji. dat het mij behoefte is, mijn dank betuiging voor zooveel blijken van sympathie hiermede te herhalen. In antwoord op veler vraag of het mijn voornemen zou rijn, voor vier jaren het land te verlaten, voeg ik kier aan toe, dat zulk eeu voornomen nooit bij inij is opgekomen. KUYPBR." 's Gravenhage, 11 Juli 1905. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenliage zijn aangekomen de Russische gezant bij ons hof de heer Tscharykow, en den gezant van Zweden de heer baron Fal- kenberg. De heer A. M. Angel, consul-generaal te Holmstad (Zweden) is in Hotel den Ouden Doelen te '9 Gra.venhage aangekomen. De liberale kiesvereeniging te Zut- phen heeft voor de Kamercandidatuur al leen den lieer Lieftiuck op de groslijst ge bracht. De vrijzinnig-democratische vereen i- ging heeft besloten, deze candidiatuur over te nemen, indien deze door de centrale liberale kiesvereeniging gesteld wordt. Groningen. Herkozen 111 district III, de heeren J. van den Berg en W. J. Roelfse- ona, beiden lib., en gekozen de heer L. Kruze, boe.-dem. Herkozen in district II de heeren Iz. Brugmans en prof. B. Sy- mons, beiden lib., en gekozen de heer H. Hollander, soc.-dem. Do uitslag der herstemming voor den gemeenteraad te Leiden in district III >s dat zijn uitgebracht 1099 geldige stemmen. Gekozen de lieer mr. L. M. J. II. Kerstens (aftr. r.-k., wethouder) met 571 stemmen. De heer H. Paul (lib., aftr. in district II) verkreeg 528 stemmen. Maastricht. Herstemming. District I. Uitgebracht 694 stemmen. Gekozen de hee ren Marres en Wijnands, aftredenden; dis trict II. Uitgebracht 863 stemmen. Geko zen Pieters en Scliaepkens, aftredenden district III. Uitgebracht 737 stemmen. Ge kozen Kobben, nieuw lid, en mr. Ruys de Beerenbrouck, aftredend lid van den ge meenteraad, tevens lid der Tweede Kamer voor het district Gulpen. Den geheelen dag, vooral gisterenavond, was het rumoerig ui de stad. De minister van Koloniën maakt in de St.-Ct. bekend, dat in dit jaar veertig per sonen, die hier te lande in het groot-ambte naars-examen voor den Indischen dienst ge slaagd zijn, ter beschikking van den. gouver neur-generaal van Ned.-Indië kunnen wor de® gesteld om geplaatst te worden in admi nistratieve betrekkingen daar te lande. De minister van Koloniën brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat voor gediplomeerde Nederland9che artsen, niet ouder dan dertig jaar, die zich vóór 1 November e.k. daartoe schriftelijk aanmel den bij het departement van Koloniën, de gc'egenheid bestaat om bij H. M. de Konin gin in aanmerking te worden gebracht voor benoeming tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië, onder genot van een gratificatie voor eerste uitrusting van f 8.000 en onder de verplichting dat zij de® Staat gedurende een tijdvak van acht jaar in die betrekking zullen dienen, terwijl zij, 11a eventueel outslag uit den militairen dienst., bij vestiging in Ned.-Indië, nog ge- dure -de vier jaar, als reserve-officier van ge zondheid ter beschikking moeten blijven van de regeeriing aldlaar. Een lijst van de hierbij over te leggen stukken is te vinden in. St.-Ob. 110. 164. De minister van Koloniën maakt in de St.-Ct. bekend, dat in dit jaar zeventien doc toren in de rechtswetenschap, die geslaagd zij® in het examen, bedoeld bij1 art. 92, 2de lid, dei* wet op het hooger onderwijs, ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië gesteld kunnen worden om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Gegadigden hebben zich binnen zes weken na deze bekendmaking bij gezegeld request tot het departement van Koloniën te wen de®. I® elk van de jaren 1906 en 1907 zullen ten minste zeventien juristen, die in het bo vengenoemde examen geslaagd zijn, naar Ned.-Indië uitgezonden kunnen worden. Een opgaaf van de over te leggen stukken en verdere bijzonderheden bevat St.-Ct. 110. 164. Het is heden 25 jaren geleden, dat de heer J. F. Wilke tot hortulauus aan de Diergaarde te Rotterdam is benoemd. Ver schillende oommissies gaan hem heden mid dag met dezen dag geluk wenachen, waarbij passende geschenken worden aangeboden. Een oudje. De oudste ingezetene van N. Pekela (Groningen) de wed. A. Mos- bach, is Donderdag 1.1. overleden in den ouderdom van 101 jaar eu 8 maanden. Nederlandaoh* Journalistenkring, De Ned. Journalistenkring hield 0p 8 en 9 Juli ts Amsterdam zijn jaarvergade ring. Do avondvergadering van Zaterdag was, op verzoek van eenige leden, belegd ter be spreking van tiet uu. reden van dn. A. Kuyper als eerevoorzitter. Iu een langdurig, en waardeerenden toon gevoerd debat werden ©enerzijds bezwaren tegen de handelwijze van het bestuur in deze ingebracht, anderzijds deze verdédigd. De slotsom was dat de volgende motie werd voorgesteld door de eereleden Heyermans en van Duyl „Do vergadering, gehoord de debatten over het door dr. Kuyper genomen ontslag als eerevoorzitter overwegende dat uit d't debat voldoende is gebleken hoe algemeen dr. Kuypier's groo- te verdiensten jegens de journalistiek wor den gewaardeerd en betreurd wordt dat hij gemeend heeft dit ontslag te moeten nemen, gaat over tot de orde va.11 den dag." Deze motie werd aangenomen met 42 tegen 6 stemmen en 8 blanco (de bestuursleden onthielden zich)4 leden, die met den trein huiswaarts moesten, waren vertrokken. Met deze aanneming verviel een andere motie, waarbij „do loop der zaak" weid» „betreurd." Zondagmorgen werd de jaarvergadering voortgezet met de huishoudelijke wericzaam- 'heden. Do zeer gunstig luidende verslagen van mr. Plemp van Duiveland als penningmees ter van den kring en van het ondersteu ningsfonds werden goedgekeurd. In het laat ste werd meegedeeld, dat do heer Oh. Bois- sevuin uit de feestgave, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum hem aangeboden, f500 had geschonken aan het Ondersteunings fonds. Onder algemeene instemming gaf de voorzitter uiting aan de erkentelijkheid der leden voor deze beschikking. Tot leden van het bestuur werden ter vervanging vau d© 11 iet-luerkiesbare ledieiu Dekking (Rotterdam) en Plemp van Duive land ('s Gravenhage) gekozen do heeren A. Voogd (Rotterdam) en mr. J. H. Valckenier Kips (Utrecht.) I11 de commissie voor het ondersteunings fonds werd d<> heer M. van Raai te ('s Graven hage), die bedankt had, vervangen door mr. Plemp van Duiveland. De zaak van den heer Vierhout te Sema- r&ng (persgeheim o» verschooningsreoht van den journalist) werd, in verband met de de batten in die Juristen Ver eeniging,* aangehou den tot een opzettelijk daarvoor te beleggen buitengewone vergadering. Besloten werd intusschen met algemeene stemmen, aan den lieer Vierhout de sym pathie der algemeene vergadering te be tuigen. Overigens werden verschillende onderwer pen van huishoudelijken aard besproken. De twee vergaderingen werden to zamen door een 70-tal leden bijgewoond. De 33e algemeene vergadering van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land is Dinsdag te Amsterdam geopend dooi den vooreitter J. W. H. Dauduin, directeur v&n publieke werken te Maastricht, die een welkomstwoord toeriep aan de nieuwe leden en introduceé's, en in 't bijzonder aan den heer D. van der Horst, directeur der gemeen telijke gasfabrieken te Amsterdam. Allereerst kwamen daarna de huishoude lijke zaken aan de 01de. Verschillende cre- dieten werden verleend. De financieele toe stand der vereeniging is gunstig. Tot redac teuren van het orgaan „het Gas" werden herbenoemd de heeren Salomons en Bolsius. Vervolgens werden de verslagen der ver schillende oommissiën uitgebracht. In behandeling kwam ten slotte het rap port van de heeren J. Blom Czn. en J. van Rossum du Chattel over de vraag: Is een vakschool voor gasfitters wensehelijk, en zoo ia, ligt het dan op den weg der vereeniging het initiatief voor de oprichting te nemen. De rapporteurs komen tot de conclusie, dat zal worden uitgeschreven een prijsvraag voor een handleiding, waarin do in het program ma genoemde vakken uitvoerig worden be handeld en die als leiddraad bij het onder wijl zal kunnen dienen, terwijl zij voorts; in overweging geeft, dat een oommissie in het leven zal worden geroepen, die bet uitschrij ven van die prijsvraag voorbereidt en zren tevens in verbinding zal stellen met de be sturen van ambachtsscholen om de mogelijk heid der zaak te bespreken en de bevorde ring daarvan voor te bereiden. Nia sluiting, der vergiaclering begaf men zich gezamenlijk per extra traan unaar Arlis, waar de avond verder werd1 doorgebracht. oensdlag werd de vergadering voortge zet. Verschillende technische quaesties kwa men aan de orde. O. m. demonstreerde de heer Bauduin een toestel van eigen vinding voor centrale aansteking en blussching van de lantaarns der openbare verlichting. De inrichting blijkt eenvoudig en practisch, terwijl de in stallatie bij algemeene toepassing belangrijk goedkooper zal zijn dan bij alle tot dusver gevonden inriclitingerl van dezen aard Ook thans maakte weder de gasvergifti ging er? de behandeling daarvan een onder werp vaai beraadslaging uit. In tegenstelling met vele Nederlandsche geneesheereu, maar in overeenstemming met de meening zoowel bij technici als geneeskundigen in België en Duitsch land, wordt door de meeste e prekers de toediening van zuurstof in gevallen van gasve-giftiging van groot nut geacht. Als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd gekozen Apeldoorn. Daarna volgde een boottocht naar Zaan- dlaan, waar de gasfabriek ©11 het» Czaar Peter- huisje bezichtigd werden». De laatste dag die van Donderdag, was ge heel gewijd aan de bezichtiging der Amster- damsclïo gasfabrieken, dio aan den Haarlem merweg en die aan de Linnaeusstraiat. Tus- solien deze beide excursies werden eigenaar- digerwijze ververschingen aangeboden in de groott koele ruimte onder den grooten gas houder van de Wester-gasfabriek, waar mede het gemeentebestuur van Amsterdam verte genwoordigd was door den wethouder mr. Heemskerk, die een toespraak hield, welke door den heer Bauduin werd beant woord Nadat gisteren de visschersvereeniging te lip zich aansloot, zijn thans 19 afdeelin- gen tot de Heide-Maatseliappij toegetreden, met ruim 1000 vissohers. In de gistere®, gehouden buitengewone algemeen© vergadering van den Ned. Stal- houdersboiul te 's Gravenhage werden uit voerig besproken de voordeelen, die verkre gen kunnen worden door verzekering tegen ongevallen, en bloc, in ouderlingen omslag bij de Utrochtsclie Onderlinge Verzekerings maatschappij. Tot leden der commissie van den onder linge» omslag werden gekozen de heeren Dwars en Schoonhoven. Door het hoofdbestuur der Nederland sche Handelsreizigers vereeniging, gevestigd te Rotterdam, is aan de Nederlandsche ver- oeuigiaig tot het oprichten en iu stand hou den van Herstellingsoorden voor Handels- en kantoorbedienden en Iladelsrerizigers toe gezegd een© donatie van f 500 uit te keeren op het tijdstip waarop met don bouw van een Herstellingsoord wordt begonnen. Naar L. en V. verneemt, bestaat bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het voornemen, om op 25 Februari 1906, wanneer het 100 jaren zal geleden zijn, dat Jan Nieuwenhuyzen stierf, op waardige wijze hulde te brengen aan de nagedachtenis van de» stichter der Maat schappij. Op het graf te Monnikendam zal

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2