i*. 23. Tweede Blad. Zaterdag 22 Juli 1905. KOLONIËN. 4" Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPEIJ9: Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1./5. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telenhoon nummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉH: Van 1—5 regels f O.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abo&nemenk Èene circulaire, bevattende de voorwaarden^ wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN DIÉ. Een officieel telegram uit Boni, lieden ontvangen, luidtHet ultimatum is door Boni gisteren afgewezen, de expeditie is zon der tegenstand geland bij kaap Patiero «u rukt heden noordwaarts langs Patiero op. Naar aanleiding van het telegrafische bericht, dat de vorst van Boni het regeeringsrultimatum heeft afgewezen, schrijft de N. R. Ct,: Uit het feit, dat in het bovenstaand tele gram nog eens wordt medegedeeld, dat Boni het ultimatum weigerde, kan opgemaakt wor den, dat de vorst van. Boni voor de laatste maal gelegenheid is geschonken de zaak in der minne te doen oplossen. Men zal daarbij hebben verwacht, dat de groote maritieme en militaire macht ter reede van Badljowaï vereenigd dien vorst mogelijk zou imponeeren. Is onze opvatting juist, dan is ook deze laat ste poging om het Boni-incident zonder bloed vergieten tot een goed einde te brengen, vruch teloos geweest. Dat de expeditie zonder tegenstand zou ianden> als men den vijand omtrent het 1 an ti ingspubt misleidde, was wel te verwachten. Een inlandsche tegenstander beschikt toch niet over zoo snelle gemeenschapsmiddelen, dat ij bij het onderscheiden van demonstra tie van werkelijkheid nog tijd Eèeft zijne strijdkrachten naar het juiste punt te ver plaatsen. Even zij in herinnering gebracht, dat hij de expeditie tegen Boni in 1859 tegen Oed- jong Patiro (oedjong be te ©kent hoek of kaap) werd gedemonstreerd, terwijl de landing tus- sohen Badjowa, Teloe Telong en Lonrai werd •uitgevoerd. Oedjong Patiro is een kaap ongeveer 15 K. M. ten Z. van Badjowa en iets ten N. van de plaats Patiro gelegen. Ben groote rif beveiligt do kaap tegen den Oost-moesson. De Patiro is een kleine rivier, die tot Ma- ralling in algemeen oostelijke richting stroomt, om dan met een scherpe bocht naar het Z. om te buigen en bij Patiro in de Golf van Boni te vallen. Rukt men langs de ge noemde rivier in Noordelijke richting op, dan bereikt men spoedig een voetpad, dat even wijdig met de kust en daarvan ongeveer 5 K.M. verwijderd in N.N.W. richting recht op de hoofdplaats Boni aanloopt. Om die plaats te bereiken heeft men maar een 15 K.ivi. af te leggen. Tot Padjalele voert de weg dan door ge accidenteerd terrein om dan verder tot Boni toe door eene vlakte te leiden. Aanvankelijk zal de operatiebasis wel 'n Patiro gevestigd worden om later naar Bad jowa te worden overgebracht. Bij den vooruitgang, die blijkbaar met de operatiën wordt gemaakt, zal de hoofd- 1 plaats Boni wel binnen een pa-r da.gen in ons bezit z.jn. De Telegraaf, waaraan nog geseind wordt dat de cavalier!© en de trein niet ge land zipi wegens ongeschiktheid van het ter rain, ontvangt thans telegrafisch bericht, dat do vloct is begonnen B ad jo we te beschie ten. De gouverneur van Celebes seinde 14 Juni Ik kreeg eerst heden inzage van een vluch tig rapport van den postcommandant to Paré Paré, meldende dat hij 12 derjr 's och tends was uitgerukt om in omringend heu velterrein door Sidenreingers opgeworpen bentengs en loopgraven te nemen en te ver nielen. De Assahan steunde den aanval door geschutvuur. Alle opgeworpen bentengs en loopgraven zijn genomen en vernield. Tij dens den aanval werd een tegenval op het bivak afgeslagen. Licht gewond werden de Europeesche sergeant Braskamp, no. 54594, en de Amboineescho fuselier Tambi no. 64475. Zij werden gisteren hier aangebracht. Een groot deel der kampong Paré Paré is in vlammen opgegaan. De brand is waar schijnlijk aangestoken door kwaadwilligen die te voren ook reeds twee huizen, vroeger betrokken dooi* onze ambtenaren m brand staken. Bij opzending van het bericht met een juist vertrekkenden stoomer waren van den vijand reeds gevonden vijf-en-dertig lij ken. Naar het schijnt heeft hij groot verlies geleden. Hedenochtend werd een militaire pa trouille b'nnen onze grens op honderd meter van de grens van Goa door ongeveer honderd Goareezen onvoegzaam bejegend waarvoor bijna een botsing ontstond. Ik laat morgen den radja van Goa weten dat, wanneer her haling plaats vindt, onze soldaten gebruik zullen maken van hun wapens. Uit Makassar wordt dato 15 Juni aan liet Bat. Nbld, geseind Men kan zich niet voorstel Ion hoe brutaal het volkje hier is geworden na ons verzoe nend, tegemoetkomend optreden. Den lOen, het flottieljevaartuig Assahan was juist naar Makassar, marcheerden Sidenrongsche solda ten op vijftig passen ons bivak voorhij. onze soldaten uitjouwende, roepende dat wij niet durfden en smalend dat onze geweren goed zouden zijn om vogels te schieten Had de patrouille van Waasdijk bijna niets dan trompladers gezien, nu zag men voornamelijk met Beaumonts gewapendon en Boegineezen in uniform. Loopgraven wor den gegravenin het gezicht vain ons bivak bentings opgeworpen. Langer wachten van onzen kant tegenover den sarrenden uitda- genden troop, die steeds dichter naderde was niet vol te houden en zou gevaarlijk zijn. Den lien was het geduld van den com mandant uitgeput. Vanmorgen, 12 Juni, kwam het bevel tot uitrukken, me last den vijand uit het heuvel terrein in den omtrek te verdrijven. De Assahan, intusschen terug gekeerd, nam met. haar geschut aan de ope ratie deel. De eerste tien centimeter granaat, door de Assahan afgevuurd, viel in een Inen ting, opgezet, van losse steenen, en wierp deze uit elkaar. Na een kort gevecht gaf de vij and zijn versterkingen prijs en in ongeveer twee uur was het heuvelterrein ge. livovd. Tijdens deze operatie deed een vierhon derdtal gewapemden uit Pa Owe en Sabbang- g© een aanval op ons bivak. De aanval werd afgeslagen; toen de aanvallers doodecn en ge wonden zagen vallen, was aanstonds de lust tot vechten bedaardhet - werd hun te warmhun makkers vielen als musschen voor de vogelgeweertjes. De vijand droeg eigen doodem en gewon den weg, zoodat het aantal tot heden onbe kend is gebleven. Een peloton doorzocht daarna de kam pongs om alles schoon te vegen. Het huis van den kroonprins staat in lichtelaaie, ver moedelijk is de brand door kwaadwilligen of vijanden van den vorst aangestoken. Uit het bi ik kunnen wij den brand zien. De ge- heele kampong brandt. In het heuvelterrein zijn ruim dertig lij ken, munitie, Beaumonts en blanke wapens gevonden. Van zijn. trompladers liet de vij and er slechts twee achter. De Boni-expeditie. Het Bat. Nb!d. van 15 Juni meldt: De gouverneur-generaal heeft eergisteren de stukken ondertoekend, betrekking hebbende op de expeditie tegen Boni. Zoodra dus het bericht komt dat de vorst van Boni niet wil voldoen aan den inhoud van het ultimatum, dat hem om streeks den 22en dezer kan bereiken kan de expeditie vertrekken. Men rekent dat het berichtvrede of oor log. twee dagen later hier kan zijn. Kolonel van Loenen is definitief aangewe zen als bevelhebber; overste jhr. de Lannoy als onderbevelhebber, terwijl majoor Kisjes chef van den staf wordt, met kapitein den Dooretn de Jong als adjunct. Aan de expeditie nemen deelhet zesde, geilde, negentiende en rechter hal i vijftien de bataljon, zoomede het tweede escadron cavalerie en een batterij artillerie. Het zesde bataljon gaat naar Paré-Paré. vaar reeds een compagnie van dit bataljon ligt. Van het negende blijft een compagnie Ambonneezen te Makasser in garnizoen haar plaats wordt ingenomen door de thans te Makassar gelegerde Europeesche compag nie. Een compagnie van het negende is be- wapend en afgericht als de marechaussee. Verder gaat de trein van Meester Cornells mee. Den 13den Juli vertrekken! de troepen van Tjimahi over Bataviaden 14en die van Sa- latiga over Semarang; den 15en die van Ma- lang over Soerabaja. De overgebleven com pagnieën van het zesde bataljon zouden echter reeds den 25en Juni van Soerabaja naar Paré-Paré vertrekken. Het- voormalige wachtschip Bromo wordt ingericht als vivresschip. Dezer dagen wordt d© Bromo hier verwacht om lading in te ne men dan gaat zij naar Soera.br.ja om de daar opgeslagen voorraden te baden. Het schip zal door een der voor het troepenver voer ingehuurde steamers op sleeptouw wor den genomen. De correspondent te Batavia van de Tel. seint: Het hooggerechtshof heeft hol. vonnis van den raad van justitie te Semarang, waarbij het verschoon in gamiddel van den heer Vier hout ongeldig is verklaard, bekrachtigd. School- en Kerknieuws. Notarieel Staatsexamen van 1721 Juli. Geslaagd eerste gedeelte jhr. J. E. A. G. M. van Rijckevorsel van Kessel, te Hees A. Wassenbergh, to 's-Gravenhage P. Jongkind t, idem D. (1. llavelaar, te Haarlem A. TI. J. de Ridder, te EistA. C. Noordhoek Hegt, te 's-GravenhageG. C. Corporaal idem B. J. Teijinck, idem F. W II. Welters, te Amster dam C. Groendijk, te 's-Gravenhage H. Don ker. te Bolsward. Tweede gedeelteM. J. Hom an, te Zu.d- horn H. C. Jukkenekke, te Amsterdam P. H. J. Schuylcman, te Middelburg, en H. H. Kiewit de Jonge, te LJsselstein. Algemeene Synode. De president benoemt de navolgende com mission voor de tabellarische verslagen van de examina en den Staat van het hulpprediker schap de heeren Okken en Creutzberg, de ta bellen der schriftelijke kerkvisitatie de heeren Weyland, Cromer en Van Gorcum, voor de kleine toelagen aan remeenten en personen tie heeren Griffijn en Van Oeveren, voor do con sideration der provinciale kerkbesturen en clas sical vergaderingen weer voorloopig aangeno men wetsvoorstellen de heeren prof. Oannegie- tor, Weyland en Chavannes, voor nieuwe wets voorstellen, de heeren prof. Gooszen, Leenmans, De Groot, Edling, Creutzberg en Tonsbeek, ..voor de stukken ter behandeling, de heeren Loeff, De Haan en Adriani, b. prof. Knappert, Weyland en Elbens, voor eindredactie i»rof. Knappert en Cremer, voor de puotisatie de hee ren Okken, Griffijn en De Groot, voor hooger onderwijs de heeren Ellens, Weyland en Leen mans, voor de grensregeling van Leimuiden en Uithoorn de heeren Loeff en Griffijn. Het ver slag der Synodale commissie wordt verder be handeld. Mefc dankbaarheid verneemt de ver gadering, dat H. M. de Koningin weder een gift van f 2000 had geschonken voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen en van f 750 voor dat voor geestelijke behoeften. Thans komen de kerkelijke fondsen ter sprake. De rekeningen van den quaestor-generaal worden goedgekeurd over 1904, deze gedechargeerd. Hij zal worden uitgenoodigd deze betrekking te blijven vervullen. Het voorstel om verband te leggen tusschen de weezenkapel te Neerbosch en de Ned. Herv. Kerk wordt in handen eener commissie gesteld. Morgen vrordt de quatestor- generaal uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. De quaestor-generaal is aanwezigen .ordt door den president begroet. De vice-president brengt, volgens opdracht der vergadering, i er- slag uit over ingekomen en uitgegane stukken. Mei dank aan den secretaris vernomen. JJe agenda wordt aangevuld. De financieeïe aan gelegenheden komen aan de orde, allereerst het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Collecten en giften hebben f 268.11 en f 156.83 minder opgebracht. Voor groote toelagen is be schikbaar f 14,946. Op voordracht "der byn. comm. worden acht groote toelagen toegewezen, drie worden afgewezen. Een voorstel om den quaestor-gen. te machtigen de gelden der ver schillende fondsen niet uitsluitend te beleggen op grootboeken der nationale schuld, wordt aangenomen. Het voorstel om de rekeningen van den quaestor-generaal te doen nazien aoor een accountant, wordt verworpen. Thans komt het fonds ter voorziening in geestelijke behoef ten ter sprake. Voor nitkeering is beschikbaar f 4565. Ingetrokken worden vier toelagen, tot hiertoe genoten, afgewezen twee aanvragen en toegewezen een en twintig. Vergadering van de Provinciale Staten. De vergadering der Prov. Staten werd gisteren morgen elf uur voortgezet. Aan de orde kwam allereerst 1. Voorstel naar aanleiding van de wijzi ging van de provinciale wet. Van ontwerp-besluit B is art. 2 (het pre sentiegeld voor de leden van de Staten) afge daan. Op art. 1 (de regeling van de reis- en verblijfkosten) is door den heer de Waal Malefijt een amendement ingediend, waarmee de Commissie van rapporteurs zich vereenigd heeft, behalve voor zoover de tweede alinea betreft. De commissie wil aan de leden buiten Utrecht voor het bijlwonen va.n vergaderin gen. die in Utrecht gehouden worden, f 1 per vergadering toekennen als vergoeding voor verblijfkosten en f 4 wanneer de vergadering ergens anders gehouden wordt. Het amende ment strekt om de vergoeding voor elke ver gadering, waarvoor men aioli buiten zijne woonplaats moet begeven, op f 4 te bepalen. Ontwerp-besluit C bepaalt de jaarwedde van den griffier der Staten op f 4ÖÖ0. Namens de Commissie van Rapporteurs werd nader nog de volgende gewijzigde redac tie van artikel 2 ingediend „Aan de leden der Staten, buiten de ge meende Utrecht hunne woonplaats hebbende, worden voor het bijwonen van elk" vergade ring der Staten, op deswege in te ui en en declaratiën, vergoed do werkelijk gemaakte reiskosten, bij gebruikmaki..g, voer zoover m golijk, van de publieke middelen van ver voer, langs den kortsten weg. Voorts wordt hun oor hot bijwonen van elke dier vergaderingen als vergoeding voor verblijfkosten toegekend een bedrag per dag van a. 1, wanneer er geen avondvergadering gehouden wordt. b. f 4, voor zoover er wel avond-vergade ring gehouden wordt. c. f 8, als zij nachtverblijf buiten hunuo woonplaats hebben behoeven te houden. Aan de leden van Commissiöu uit do Sta ten, die als zoodanig reizen doen, worden do reiskosten eveneens volgens de bepalingen van het eel's te lid van dit artikel vergoed en voro verblijfkosten f 4 als zij geen nachtverblijf lubben behoeven te houden en f 8, als zulks -1 hot geval is. Tn geval eeno Oommissie te Utrecht ver gadert op denzelfden dag, waarop eene ver gadering der Staten plaats vindt, warden aan de leden dier Commissie voor het bijwonen <yr Commissie-vergadering geen afzonderlijke reis -en verblijfkosten vergoed Do heer Van Bolhuis gaat met de nieuwe redactie gedeeltelijk mee en stelt nog eens voorop, herinnerende aan hetgeen hij do vorige week over de presentiegelden ge zegd heeft, dat het beneden do waardigheid van de leden van de Prov. Staten is, ver goeding voor reis- en verblijfkosten aan te nemen, indien ze deze niet gemaakt hebben. Spreker begrijpt niet, waarom voor een Statenvergadering slechts f 1 en voor oen Commissievergadering f 4 wordt vergoed. Spr. zou willen voorstellen ook voor de .- .missiovergadermgen eene vergoeding van f 1 vast, te stellen en stelt nog eene kleine redac tiewijziging voor, welke laatste door de Com missie van Rapporteurs wordt overgenomen, die echter ov.rigens haar voorstel handhaaft. De heer De Waal M a 1 e f iji t, wiens amendement tevens in behandeling is, merkt o. m. op dait een der hoofdredenen die hem een gelijk tarief deden voorstellen voor de Sta. ton- en de commissievergaderingen, is dat in dit geval zonder bezwaar avondvergaderingen zouden kunnen gehouden worden. Spr. wil echter zijn voorstel intrekken en zich geheel vereenigen met het voorstel vau de Commissie vari Rapporteurs. De heer Van Bolhuis zet nogmaals zijitu bezwaren uiteen tegen een verschillend tarief voor Staten- en Com missie-vergadering en handhaaft zijn eerste voorstel. Het amendement van den. heer Van Bol huis. voldoende ondersteund, wordt in dis cussie gebracht en wordt bestreden door den heer Van L y nd e n van San denburg, die op de mogelijkheid wijst dat Commissie vergaderingen buiten de gemeente Utrecht werden gehouden. De heer Van Bolhuis betreurt het dat de Commissie van Rapporteurs voor het zeld zame onderscheid dat een commissie-vergade ring buiten de stad plaats heeft niet eene regeling heeft ontworpen.Het onheil moet zich dan maar eens voordoen dat de heeren er wat geld bijleggen. De heer Van T u y 11 van Z u ij 1 e n vraagt of de heeren Van Bolhuis en de Com missie van Rapporteurs in de pauze niet tot een vergelijk zouden kunnen komen, en stelt voor onmiddellijk na de pauze de discussies over deze zaak te heropenen en thans met het voorstel omtrent de Bethune te "beginnen. Een voorstel daartoe door Spr. ingediend, wordt ©venwel verworpen met 28 tegen 5 stemmen. De beraadslaging wordt dus voortgezet, en het amendement, van den heer Van Bolhuis iu stemming gebracht. Het wordt aangeno men met 20 tegen 13 stemmen. De artt. 2 en 3 worden, het laatste na eene kleine aanvulling, z. h. o. goedgekeurd. Ontwerp-besluit C wordt hierna eveneens z. h. o. aangenomen. Thans komt aan de orde Verzoek van A. A. van. Vloten, te Maars- seu. eigenaar-directeur van het waterschap Bethune, om een renteloos voorschot van f 6500, ten einde hem het voortzetten van de bemaling mogelijk te maken. God. Staten adviseeren afwijzend op dit adres te beschikken. De commissie van rap porteurs adviseert aldus: „Dat door het verleenen van een voorschot van f 6500 afdoende verbetering in den fiuan- cieclen en den econoinischen toestand van het waterschap zou zijn te vorkrijgen, zal wel door niemand worden geloofdde vraag is dus waarschijnlijk bedoeld in dezen zin of de instelling van het Groot-Waterschap en de uitkeering der bijdrage aan Bethune het drooghouden van dit waterschap op den duur voldoende verzekeren. Die vraag is van het hoogste gewicht en bij de aanstaande herzie ning van het Reglement zal de beantwoor ding daarvan groote ninvloed uitoefenen op het te nemen besluit. Het ligiE echter naar onze meening op den weg van Gedeputeerde Staten aan Uwe Vergadering de noodige voor stellen te doen om tegen het jaar 1906 Uwe Vergadering in staat te stellen eene beslissing te nemen, die op volkomen kennis van zaken gegrond kan zijn. Een onderzoek niet enkel naar den waterstaatkundigen toestand van Bethune, maar voornamelijk gericht op den staat der onderneming, voor zooveel betreft den bodem en de daaraan aangebrachte ver beteringen, zal tot het nemen van een deug delijk besluit een eerste vereischte zijn. Als conclusie stellen wij U voor aan den Heer van Vloten te berichten dat Uwe Ver gadering geen termen- vindt om aan zijn ver zoek te voldoen." De heer Van Tuyll van Zuyleü oogt, dat hem gebleken is zicht het rapport van Gcd. Staten dat deze de zaak hoogst ernstig inzien. Spr. zegt dat bij het lid geweest is, die in de afdeclingen gevraagd heeft zoo mo gelijk van Gcd. Staten te vernemen, wat het oordeel is van do Commissie het vorige jaar benoemd om een. onderzoek in to stellen naar hou belang der omliggende landen bij het drooghouden van Bethune, en naar de moge lijkheid om don waterstand aldaar op eene min kostbare wijze te regelen. Spr. vraagt thans naar de uitkomsten van den arbeid dezer Commissie en geeft voorts Gedep. Sta ten in overweging eeno commissie te benoe men die den cconomischen toestand van den polder eeus zal onderzoeken. Die heer V a. n Bocek C a 1 k o n (Amers foort) zegt., dat hij den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat inlichtingen over deze commissie heeft, gevraagd. Het is eene nete lige Quaestic. Veel heeft, de commissie te on derzoeken en te bcstudceren, en zoodoende heeft zo nog geen rapport bij tie Ged. Staten uitgebracht. De commhfeie is vooral inge steld naar aanleiding van de klachten die te Loosd recht en te Loenervecu omtrent den- omslag zijn gerezen. Of nu, zooals de heer Van Tuyll wonscht, een onderzoek noodig is omtrent, den gehee- len cconomischen toestand van den polder, is een tweede en zou eventueel oen onderwerp van beraadslaging kunnen uitmaken. De heer Van Bolhuis wijist op het lx>- lang van- de opmerkingen van den heer Van Tuvll en over het verschil tu=sohen de com missie het vorige jaar benoemd en eeno com missie door den lieor Vau Tuyll gewonscht. Do eerste commissie heeft alleen de noodig© wijzigingen van het reglement van het groot- waterschap beoosten de Vecht te onderzoe ken. Maar wat de commissie door don heer Van Tuyll gewenscht betreft. Spr. vindt dat niemand eigenlijk weet hoe de eigenlijke toe stand van de Bethune is of of Bethune nu werkelijk niet in staat is zioh te bedruipen met den bijslag van het groot-watersohap. Spr. voelt veel voor den wensoh van den heer v. Tuyll om eene commissie te benoemen omi hiernaar een onderzoek in te stellen, opdat men in 1906 bij de reglementsherziening va-n het groot-waterschap beoosten de Vecht over de quaestie grondig zal kunnen oordeelen. De heer DeWaal Malefijt zegt, dat in deze zaak zich steeds twee elementen kruisen., nl. het belang van de omliggende lauden bij de bemaling en de vraag of de polder goed geëxploiteerd wordt. Spr. was ook vrager reeds voor eene controle op de exploitatie door het groot-waterschap; aien weg moet het op, doch het reglement van het groot-water schap maakt het onmogelijk. Noch het groot- waterschap, noch did Ged. Staten hebbeni thans iets met de exploitatie van den polder Bethune te makendat is eene particuliere zaak van den heer Van Vloten zelf. Wat de commissie door den heer van Tuyll gewenscht, betreft-, Spr. meent dat deze geen zin zal hebben. De toestand van de Bethune kan wel te berde komen, wanneer de herziening van het reglement van het groot-waterschap in 1906 aan de orde komt. Do heer Van Bolhuis geeft den heer De Waal Malefijt toe, da.t Ged. Staten niets to maken hebben met. de exploitatie van den polder de Bethune door een particulier. Maar de heer Van Vloten zal niet zoo dwaas zijn den toegang tot zijne polder te weigeren, want hii begrijpt wel dat-, als eens een com missie kwam. zulks geschiedde om te onder zoeker. of steun van de provincie al dan niet nood;g is. Weigerde hij in zulk een geval den toegang, nu, dan weet men genoeg voor de definitieve regeling, die iu 't verschiet is. Nadat do heeren De Waal Malefijt en Van Tyll van Zuijlen nog eens het woord gevoerd hebben, wordt het voorstel van de Comm. van Rapp. z. h. o. aangeno men. De Voorzitter zegt hieirna het vol gende Mijne heeren! De vergadering vergunn© mij, eer ik deze zitting sluit in naam van Hare Majesteit de Koningin, een laatste woord. Ik gevoel behoefte, dat woord te uiten, nv. »k niet meer in liet vervolg de eer zal hebben Uwe vergadering te leiden. Gedu- icnde bijkans 17 jaren had ik het voorrecht Uw Voorzitter te mogen zijn, en voortdu rend heb ik van alle leden bewijzen van vrienoschap en medewerking ondervonden. Hartelijk dank ;k U voor den mij verleen den u zoo gewaardeerden steun. Hot scheiden van eene betreKking, die mij lief was, valt mij n:et licht, maar ik was overtuigd, dat het oogenblik daar vas, om mij no taak aan andere krachten over te ge ven. Zijfc overtuigd, dat die jaren, in Uw midden doorgebracht, mij onvergetelijk zul len blijven, en dat ik met belangstelling Uwe werkzaamheden tot heil onzer dierbare pro vincie zal blijven volgen. Moge Gods onmisbare zegen blijven rusten op Uwen arbeid." De beer W. I. Doude van Troost- w ij k, het oudste aanwezige lid Jer Staten, zeide daarop: Hooggeachte heer commissaris! Bij afwezigheid van het oudste !id dezer vergadering, den lieer Roghair, zij het mij geoorloofd een kort, maar welgemeend woord namens de leden dezer vergadering tot u te sprekpn, ten einde u ons aller leedwezen te betuigen, dat het heden de laatste maal is geweest, dat wij u onze vergadering zagen leiden. Ik behoef u de verzekering toch zeker niet i" geven, dat uw besluit om uw ambt als Commissaris der Koningin neer te leg gen, ons zeer getroffen heeft, en zij het mij daarom vergund u namens de leden dezer vergadering onzen oprechten en '.artelijken dank Ie betuigen voor alles, wat door u als hoofd van dit gewest voor de Provincie Utrecht is gedaanook voor uwe zoo aangename en onpartijdige leiding onzer ver gadering zijn wij u zeer dankbaar. Wees er van overtuigd, mijnheer de Com missary.dat wij u steeds met hoogachting on dankbaarheid zullen gedenken. Moge het u gegeven rijn nog lange jaren van uwe zoowel verdiende rust te mogen genieten. Ons voortdurend aanbevelende in uwe zoo zeer gewaardeerde vriendschap, wenscheu wij u Gods besten zegen in uwe veidere levensjaren toe. Het afscheidswoord van den Voorzitter en het antwoord daarop, werd door de leden staan.ie aangehoord, die hunne instemming daarmtï te kennen gaven. De Voorzitter betuigde met een en kel woord dank voor het door het oudste lid gezegde, dat voor hem dubbele beteekeui9 had, omdat het gesproken was ïamens de vergadering en sloot daarop, namens H. M. de Koningin de zomer vergadering van 1905.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1