30. Tweede ESlad. 4de Jaargang. Zaterdag 29 Juli 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. rente ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort nft Idem franco per post. Afzonderlijke nummers f 1.25. 1./5. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telenhoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 15 regels0.75. Elke regel meer- 0.15. Orooto letters naar plaatsruimte. Voor handel on bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot hot herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Eens circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIË. oor De zaak-Vierhout. De Tel. meldde, gelijk bekend, uit Batavia, at liet Hooggerechtshof het vonnis van den laad van Justitie te .Semarang, waarbij het ersohooninganiddel van den heer Vierhout rgeldig is verklaard, heeft bekradhtig. tot Iu een artikel in de Deii Ct. van 26 Juni 3 >t het: an „II rt Hooggerechtshof van Ned.-Indië, rd. eint men ons, heeft het vonnis van den Raad aS au Justitie te Semarang, waarbij de hoofd- ledacteur van De Locomotief, de heer M. Tierliout, wegens weigering van getuigenis in 3n* Ie gijzeling werd gesteld, vernietigd. en „De heer Vierhout heeft dus zijn vrijheid lerkregen, waarmede wij onzen collega geluk venschen. (De. kantoren in de straat, waar le bureaux van De Loc. gevestigd zijn, had- len de vlag uitgestoken). „Maar het Hooggerechtshof heeft meer ge- laan en daarvoor kunuen wij, Indische jour- ïalisten, het niet dankbaar genoeg zijn. Het leeft den Raad van Semarang gelast alsnog aitspraak te doen omtrent de redenen van rersohoouing van het afleggen van getuige nis, die de heer Vierhout heeft aangevoerd. „De quaestie van. het journalistiek beroeps- jeheini komt dus nu te berde, m „De door den heer V. aangevoerde grcm- m ien tot verschoond ng, zijn onzen lezers in hoofdtaak bekend. „De Raad van Justitie zal de aangevoerde -.ferondten hebben te overwegen en daarop een principieele uitspraak hebben te doen. „Men kan moeilijk wachten, dat de Raad hierbijl de eenmaal verworpen redeneering van onzen collega tot de zijne zal maken. Een voor liet journalistiek beroepsgeheim ongun- )n.etig vonnis zal dus wellicht aan 't oordeel teivan liet Hooggerechtshof opnieuw worden on- Hfkkirworpen. Zoodat langs dien weg van het hoogste redhtscolloge een uitspa-aak zal wor gden verkregen, waarnaar men zich in het ver volg kan richten." De oorrespondent te Batavia van de N. R Ct. seint: De heer Vierhout lieeft, door den bericht- jgever van het geïncrimineerde entre-filet ge maohtigd, dtiens naam genoemd. De valsche-wiseei-zaak. Omtrent de vier personen, die betrokken zijn in de zaak der valsche wissels op die fac torij der Nederlandsche Handelmaatschappij te Seimarang wordt aan de Javabode het vol gende gescheven „Het geheele gedoe, dat aan het maken en aanbieden der valsche wissels is vooraf gegaan, die faits et gestes der verdachten en hun verdwijnen, geven een typisehen kijk op het Indische kampqjigleven, in het donker ste milieu, waarin deze lieden verkeerden, i voordat zij, uit vrees voor de justitie, de j vlucht namen. Daar heb je den Amboineeschen verdachte, type van een scharrelaar, vermagerd en ver pieterd door handelingen, welke voor be schaafde jongelui van zijn leeftijd streng ver boden zijn, vroeg al losloopend de straat op, geen gezellig thuis kennend, schulden ma kend, steeds loerend op meiden, onverschil lig of zijn gezondheid naar de maan gaat, en eindelijk tot over de ooren verliefd op een onschuldig meisje, dat hij nu met een kind kalm aan haar lot lieeft overgelaten. Dan volgt zijn kameraad, een sinjo, even zinne lijk heeft zich het lot aangetrokken van des eersten verdachte's zuster, een gescheiden vrouw, die het klappen van de zweep kent en met wie --.j in wilden echt leeft. Dis sinjo is meer pienter, listiger, schreef voor zijn ver trek van £oerabaja aan zijn - jnbonschen zwager brieven, waarin zij zich zeiven on schuldig verklaren en een, door hen gehaat familielid een koopje trachten te geven. aar de justitie liet zich niet lijmen. Een zelfde akal paste indertijd ook oen beheer der van 's lands kas toe, die er met veel geld van door ging cn een zijner handlangers naar het uiterste hoekje van Java liet reizen, waardoor diens brief, gericht aan een der met het onderzoek belaste autoriteiten, in de postbus werd gestoken. In den brief dan stond, dat hij, de dader, nu hij zich op een plaats bevond, waarheen hij stiekem gereisd was en waar de autori teiten hem toch niet aan het Ned. Indische gouvernement konden uitleveren, gaarne be kennen wilde den diefstal gepleegd te hebben, maar dat hij tevens om vergeving verzocht en dat hij dag eai nacht piekerde over de ale, geliefde familieleden, d:: hij op Java had achtergelaten. Een dergelijke list nu schijnt ook door een der verdachten te zijn toegepast. En evenals de beheerder van 's lands kas later toch op Java werd aangetroffen, zoo is het mogelijk, dat ook de betrokkenen in de valsche w-is- solzaak zich nog in de buurt van Soerabaja bevinden. Deze hoop wordt gekoesterd, om dat zij weinig energieke Indo's en nonna s zijn, bij wi© het niet in de gedachten zal op komen en voor wie het een veel te groote soesah zou zijn, om naar het veiliger buiten land te trekken, waar zij bovendien zich toch niet zoo „seneng" zouden gevoelen als in desa of kampong. Met dat edele drietal is een jonge dame meegetrokken, die eveneens thuis hoort in hetzelfde kampong-milieu, aan pierewaaien de voorkeur geeft boven het leiden van een huiselijk leven, zooals het een beschaafde maagd betaamt, en die al vele vrijers heeft gehad, toen zij nog op de schoolbanken zat. En naar die verdachten, die al liun heb ben en houden hebben achtergelaten, wordt nu gezocht. Van de f 15.000, die zij volgens de aanklacht gestolen zouden liebben, zal, naar mij, verteld wordt, niet heel veel meer over zijn, want rechts en links zijn, er schul den van betaald, een gedeelte er van is uitge zet op woekerrente, groote apotihekersrekenin gen zijn er mee voldaanhier en daar is er wat van cadeau gedaan en de rest hebben de langvingers vermoedelijk wel meegenomen Uit nadere berichten in de Soer. Crt. b.ijkt, dat het viertal is opgespoord. De vier veelbesproken personen, zegt dit blad, n.l. Van der Pol, het laatst werkzaam bij genoemde bankinstelling, zijn zuster, me vrouw Ten Cate, Nellij Bosman, hun pleeg kind en De la Rapalier, het laatst werkzavn bij de scheepsagentuur, voorheen J. Daendels en Co., die, nadat het onderzoek hen in ver denking had gebracht, zoo plotseling Sce.a baja verlieten, zonder achterlating van adres, zij in gevonden. Men had vrij algemeen verwacht, dat zij ver van Soerabaja gegaan zouden zijn, vandaar de voorzorgsmaatregelen door d© justitie ga- nomen om naar alle kanten te telegraphcer en Maar het viertal is op een uur af stands van Soerabaja terecht gekomen en wel te Bangkalan. Gisterochtend ontving de officier van justitie op zijn parket alhier een telegram van den adsistent-resident van Bangkalan, den.heer Hagen, dat het viertal daar gevon den en aangehouden was. Voor zoover het ons is mogen gelukken nadere bijzonderheden te vernemen, kunnen wij mededeel en, dat de vier personen een woning hadden betrokken van dien Arabier Sarief Javart Alanggawie ALha- sani, een zeer bekend en vertrouwd doekeen te Bangkalan. De Arabier, die door zijn beroep en zijn erkende bekwaamheid op medisch gebied veel toeloop heeft, bezit op korten afstand van zijn woning een huis, dat gebruikt wordt om personen, die 'liem willen raadplegen, te huis vesten. Vijftien dagen geleden was een Europeaan biji hem gekomen om obat en terwijl hij be loofde hem te helpen, voegde zioh ook een Europeesche dame bij hem. Zij betrokken toen het bedoelde leegstaan de huis en Sarief gaf daarvan ook behoorlijk kennis aan den wedono. Eerst later vernam de Arabier, dat vier personen, waarvan de be schrijving overeenkwam, met de door hem go- huisveste door de justitie gezocht werden. De wedono heeft eerst Zaterdag j.l. gerappor teerd, dat de vier personen zich te Bangkalan ophielden. Waarom hij dit zoolang heeft uit gesteld is nog niet opgehelderd. Toen bracht lij rapport uit aan den adsistent-resident van Bangkalan Hagen, die als boven gezegd on middellijk aan den officier van Justitie seinde. De politie te Bangkalan schijnt het ver moeden te hebben, dat de Arabier meer van de zaak afweet en heeft daarom hem voc alle zekerheid ook maar aangehouden. Faun lieleden van hem zijn echter onmiddellijk naar Soerabaja vertrokken en hebben hier ue hulp van een advocaat ingeroepen om den man, die niets dan zijfl plicht deed, onmiddet'ijk in vrijheid te doen stellen. Het edele viertal zal waarschijnlijk Woensdag a.s. naar Soera baja worden overgebracht. Zoo ver wij cch+ei weten heeft de Raad van justitie nog geen rechtsingang, hetzij met dagvaarding in per soon, dan wel met gevangenneming ge la--. De dames en heeren zullen dus voorloopig order politietoezicht worden gesteld, tenzij de offi cier van justitie er toe besluit om op grond dat vrees bestaat voor ontvluchting andermaal hen voorloopig gevangen te doen nemen. Mr. Bergsma, substituut-officier van Justitie, die het onderzoek in deze zaak leidt, had reeds in overleg met de handelmaatschappij bij den boekhandel Fuhri en Co. gravures van hun portretten laten maken en deze zijn dau ook reeds gedrukt, onder elk der photo s staat het volledig signalement, door rar. Bergsma bij zonder nauwkeurig opgemaakt. Een belooning van f 500 is uitgeloofd voor den^ene, die omtrent hun verblijf inliclitin- gen^kem verstrekken. Hieraan zou -tegelijk met het rondzenden van de platen met signa lement bekendheid zijn gegeven. De adsistent- resident van Bangkalan zal nu dus hebljen uit te maken wie d<^ belooning uitgekeerd zal krijgen. Woonwagens en woonsche pen Gedeputeerde Staten van Drenthe heb ben, blijkens hot provinciale veiulag over 1904, den minister van Binnenlandsclie zaken l advireerd omtrent het denkbeeld om het verkeer van woonwagens en woonschepen aan wettelijk regeling te onderwerpen. Zij gaven als hun gevoelen te ken non, dat 7. ij wel verbetering verwachten van een wette lijke regeling, waarbij do woonwagens er woonschepen van een nummer en de bewo ners van een oertificaat- worden voorzien, dat bij verblijf van langer duur binnen een ge meente den burgemeester ter visie moet wor den aangeboden. Tot dergelijke algemeene regeling zal de wet zich behooren te beperken, met het oog cp art. 135 der gemeentewet, zoodat de ge meentebesturen gelegenheid behouden, om dit onderwerp nader te regelen, terwijl het met het oog op art 150 der gemeentewet aan beveling ron verdienen, dat de bevoegd he i tot nadere regeling uitdrukkelijk voor de ge- meentebestur i in de wet werd voorbehou den. Weliswaar zal van een .wettelijke regeling geen vermindering van het aantal woonwagens en woon -chepen to wachten zijn, doch bij een algemeene regeling als bedoeld zal de politie beter dan thans het geval is in staat zijn toezicht op de bewoners te behouden en hen zoo noodig op te sporen, wat vooral van belang zal zijn voor aanhouding bij overtredingen en voor het spoediger ondergaan van opgelegde straffen, terwijl zoodanige regeling misschien ook cïiiigszins preventief zal kunnen werken, in zooverre nl. de bewoners vau woonwagens en woonschepen zich van het plegen van overtredingen zullen laten terughouden door de wetenschap, dat zij bij de politie bekend zijn. Schoolartsen. De heeren J. C. Jansen en v. d. Hoorn hebben, na kennis name van de aangeboden verordening tot het instellen van schoolartsen in de gemeente 's Gravenhage, den raad de volgende motie voorgesteld De Raad erkennende de noodzakelijkheid van de aanstelling van schoolartsen in deze gemeente en van de regeling van hunne werkzaamheden, overwegende dat de schoolhygiëne en de studie voor schoolarts in zijn geheelen om- van in Nederland nog niet voldoende be oefend is, besluit, alvorens tot de regeling dezer aan gelegenheid over te gaan, B. en W. uit te noodigen een voordracht te doen tot de aan stelling van een arts, aan wien een onder zoek kan worden opgedragen naar de wijze, waarop de zaak pracb'sch en theoretisch in het buitenland is geregeld, met de bedoeling aan dezen medicus later do leiding der ovo- artsen toe te vertrouwen en cene nadero regeling te ontwerpen. - E1 o H o 11 a n d-A m e r c a n-c o m p a- v. v. In een der vorige zittingen van den gemeenteraad van Zaandam, was een adres van de Holland-American-Company om con cessie voor dien aanleg en de explor atie van een eiectrische tram langs de Zaanstreek, onz. naar Amsterdam, van de hand gewezen, omdat bij den gmeonteraad nog e.n oonoesr sie-aanvraag voor een traan van Zaandam naar Amsterdam van de beeren Van Nif- trick aanhangig was Nu deze aanvraag on lang» werd ingetrokken, ten behoeve dier voornoemde compagnie, had deze opnieuw een adres bij den raad ingediend, dat in de Donderdagavond gehouden ver gaden ng door B. en W. om advies werd gezonden. Het aadslid, de heer Mendels, vestigde daarbij de aandacht op hetgeen in de pers omtrent deze maatschappij de ronde heeft gedaan, op de in hechtenisneming van den vroegeren administrateur en op een bericht in de Standaard, omtrent de solvabiliteit der com- T any. Naar aanleiding hiervan achtte de lieer Mendels het gewenscht een ernstig on derzee! naar een en ander in te stellen. Ned. Mij. «er bevordering der Pharmacia. In de Woensdag voortgezette vergade ring deed de voorzitter mededeeling van een namens H. M. de Koningin gezonden telegra fische dankbetuiging voor de aan den feest maaltijd uitgebraehten heilwensch. Een voorstel tot wetswijziging, van het departement Rotterdam, beeogende den zit tingsduur van den voorzitter in bepaalde ge vallen te verlengen, werd verworpen. De begrooting. sluitende met een bedrag van f 3323. werd goedgekeurd. Als recipieerend departement voor 1906 werd Overijsel gekozen. Dank werd gebracht aan de aftredende hoofdbestuurders, de heeren Guldensteeden, Egcling, Bouvy en Vau den Bijllaardt. Daarna werd de vergadering met de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten. Woensdagmiddag deden de leden een boot tocht naar Visé, bezochten daarna den Pie tersberg en vereenigden zich aan een maal tijd op Slavante. De avond werd doorgebracht op de sociëteit Momus. Donderdag begaven zich vele leden naar Luik. waar hun een officieel© ontvangst wachtte van de Associa tion des Pharmaciens de Liège. Den 27. September zal te Arnhem een buitengewone vergadering worden gehouden van den Bond van Staat-spensionneeriug, waarin zullen worden bclufftdeld de punten der agenda, een twdntigtal, die op de alge meene vergadering te Assen op 23 Mei niet aan de orde konden komen, voornamelijk een gevolg van langdurige discussies over een voorstel, strekkendo om de grondslagen van den Bond te veranderen, dat verworpen werd. Er is nu achteraf gebleken, dat oen voor stel van Apeldoorn, betreffende de herkios- baarstelling van het hoofdbestuur, aangeno men met 392 tegen 272 sitemmon, volgens de statuten, die in dit geval der uitgebrachte stemmen easchen, verworpen werd. Niet op do agenda gebracht is het wets ontwerp tot pension neering tegen ouderdom en invaliditeit, «waarover volgens dit besluit der vergadering te Assen in deze tweedo alg. vergadering een beslissing zou worden genomendit is een gevolg van den uitslag der verkiezingen, nu dit ontwerp niet in de Tweede Kamer zal komen. Rembrandt. Het verslag van de Vereeniging „Rembrandt", uitgebracht 'n de onlangs gehouden algemeene vergadering, vermeldt, dat de heer H. J. de Marez Oyens in de plaats van den heer Jac. Ankersmit optrad als voorzitter, en dat in de plaats van de heeren C. Schöffer, J. R. Wüste en Rud. J. Kijzer als bestuursleden werden gekozen jhr. mr. J. F. Backer, jhr. H. Teding van Berkhout en mr. J. A. Feithde tweede trad als secretaris op, terwijl de heer J. H. van Eeghen penningmeester en mr. J. A. Sillem voorzitter werd. Het verslag vermeldt voorts de hulp der vereeniging bij don aankoop van Metsu's „De Smidse" voor het Rijksmuseumvan schilderijen van Wylleins, Buytewecli, A. van den Tempel, P. Gyssels, B. van der Ast, J. Martsson de Jonge en W. Ferguson voor het zelfde mu&eum van een Indische copie van een Nederlandscfhen ducaton voor liet Pen ningkabinet; van twee groote fragmenten van vazen uit de 14de eeuw, gevonden op Malaga, en aangekocht wegens den invloed der Spaanscho kunst op de Nederlandsche. Voorts steunde de vereeniging do gemeente Delft bij het herkrijgen van Macrton van Heeniskexxk's ..Graflegging van Christus" het Prentenkabinet bij den aankoop o. a. van een partij teekeningen; het Stedelijk Museum te Leiden bijl de betaling van een Van Goyen enz. Het ledental bleef hetzelfde, maar de con tributies verminderden. Een legaat van f 500 van mr. B. O. T. H. Westenberg cn een ge schenk van f 100 van jhr. Oh. F. van de Poll vergoedden dit, met de verhooging van de contributie van een lid tot f 250. De balans vermeldt aan kapitaal der ver eeniging f 104,640.13A, en een speciaal fonds groot f 132,069.41 Bij liet verslag is gevoegd een reproductie van Meteu's „De Smidse". EObld. Museum van K u n s t n ij v e r- heid te Haarlem. Men meldt ons: De tentoonstelling in verband met de kunst bij de opvoeding van het kind, is thans :n genoemd museum en in de daaraan aangren zende School voor lrunstiiijiverlieid geheel ge reed eni geopend. De retrospectieve afdeeling geeft ons een bescheiden beeld van het kinderleven in vroe gere dagen kleeding, speelgoed, spelen, huis raad enz. zijn hier vertegenwoordigd, doch het belangrijkste is wel de moderne afdeeling. Het gedeelte oorspronkelijke teekeningen met de prenteboeken is hoogst merkwaardig zoo ook het nieuwere speelgoed, waarbii luim en scherts niet ontbreekt. Voor de afdeeling teekeningen'. onderwijs, enz. werden in de school een vijftal zalen ingeruimd. De belangrijkste inzending is wel die van de Oostenrijksohe regeering. Bij deze inzending vinden wij teekeningen, vervaar digd in de prilste jeugd, teekeningen van leer lingen der volksscholen, hoogere burgerscholen en gymnasia, zoodat wij in dit gedeelte een afgerond geheel krijgen. Bovendien werden teekeningen ingezonden van lagere scholen te Budapest, van Los Angelos in Calefornië, van de verschillende onderwijsmethoden toegepast in scholen te Hamburg. Onder de Nederlandsche inzendingen kun nen wij melding maken van de teekeningen der school te Nunspeet, der Wilhelmina- Catharina-School te Amsterdam, terwijil de schoolvereenigingen van Amsterdam om Bloc- mendaal eveneens zeer goed vertegenwoordigd zijn, zoodat men zich bij het bezoek der ten toonstelling een denkbeeld kan vormen van de wijze, waarop men thans werkzaam is, ten einde het onderwijs in andere banen te leiden. De nieuwe bewoging beoogt allereerst in vloed uit te oefenen op het kind in de kinder kamer en het te omgeven met voorwerpen, die zijnen smaak en zijne natuurlijke garen ontwikkelen. Men moet er naar streven de kindoren in hunne fabelwereld te begeleiden, het spel hunner fantasie te begrijpen en te bevorderen, en er voor waken, daarin door het opdringen eencr methode geen storing te brengen. Vervolgens zal de volksschool niet andere opvoedingsmiddelen de taak overnemen en door middel der beste voorbeelden het kind het schoone in natuur en kunst omder liet oog brengen. Het beginsel, dat in het onder wijs moet. doordringen, zal op breede grond slagen moeten lx?rusten, oude beeldende kunst mag niet uitsluitend op den voorgrond treden, doch de kinderen moeten de kunst lccren zien en waardeereti. zooals zij zich in liet maat schappelijke loven openbaart in de bouw kunst, in de meubilair, in het huisraad, ;n de boeken, in een woord in al hetgeen ons omringt. Alleen op deze wijze kan kunstzin en kunstliefde werkelijk onder het volk wor den verspreid, en zal de kunst in de woning van den door het fortuin minder bevoorrechte hare zonnestralen doen schitteren en daarin lust en vreugde brengen, terwijl tevens de grondslagen voor de verdere ontwikkeling in do op het lager onderwijs volgende inrichtin gen, op vasten bodem zullen rusten. De tentoonstelling, die thans- in het Museuni en de School te Haarlem geopend is, is de eerste van dien aard, welke in Nederland gehouden wordt; zij kan»van zeer verre strekking zijn en het is te verwachten, dat de gewenschte resultaten niet zullen uitblij- K Art's. Reeds in het bezit van twee fraaie Orang Oetans, ontving Artis dezer da gen een derde nog jong vrouwelijk exem plaar, doch gezond en zeer tierig. De heer L. H. Kloprugge, controleur B.B., bracht het dier uit Borneo mede en stond liet aan Artis ten geschenke af. Evenals „Koo" en „Mieke", gaat nu ook „Koba" bij "gunstig weer des morgens naar de speelplaats op het grasveld^ en voelt zich daar reeds geheel en al thuis. Een barometer in den tu:n. In onze tuinen groeit een onkruid, dat in do wetenschap bekend is als Stellaria media en in onze taal den naam draagt Man muur- kruid, inierkruid, vogelm - Staan do bloemen van deze plant geheel opon, dan kan men gerust een uur of rier zonder parapluie uitgaan. Zijn de bloemen half open, dan komt er spoedig regen. Ge durende den regen zijn dè bloemen geslo ten. School- en Kerknieuws. Notarieel .Staatsexamen 2428 Juli, te 8-Gravonhage. Geslaagd, eerste gedeelteA. J. Harbrink Ninnan, te Amsterdam H. Th. Langeveld, te 's-GravenhageC. F. Anspach, te Voorstj.i. Ij. Verhey, te Rotterdam J. A. van der Knaap, te Rotterdam F. Rinsma, te Murmerwoudo M. A. .Schouten, te 's-Gravenpoldcr. Tweedo gedeelte: D. J. Graaff, te Amster dam J. L. A. J. Tittel, te 's-Gravcnhage P. Tas, te Dordrecht P. H. Hi lib rand, te Obdam. Examen Hoo gd.ui t s oho taal, Middelbaar Onderwijs, akte B. 's-Gravenhage, 28 Juli. Toegelaten de heer H. A. L. van Olphen, te 's-Gravenhage. Afgewezen óén mann. cand. Examen Engelse he taal, L. O. 's-Gravenhage, 28 Juli. Geslaagd de da mesJ. D. M. v. d. Biescn, Venraai; J. H. v. Klsbroek, DelftS. J. Pott, Zetten A. H. Venhuis, Hoogezand G. E. Verkerk, Rotter dam H. W. N. Verloop, BergambachtN. A. Vermeer, Hilversum J. A. D. Vrijdag, Am sterdam P. v. d. Waarden, Tilburg; M. O. W, J. Wiesman, Rotterdam, en J. R. Water man, Arnhem; en de heeren: o Aluiderman, Hoek van Holland P. v. Nes, Rotterdam G. J. F. Offermans, Rotterdam Tj. Planting», IJinuiden, en B. de Witte, Njjkerk. Examens der Nederl. Toonkunstenaars- Yerceniging, te s-Gravenhage. Van de 5 candidaten zijn gisteren geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames J,"l'. Streng, uit 's-Gravenhage, en M. Mager, uit Haarlem en voor koorgezang de dames J. A. M. M. van Berckel, uil Hees bij Nijmegen, en J. E. Hendriks, uit Nymegen. Ds. J. H. A. Offerhaus Hzn., pred. bij de Ned. Herv. gemeen to to Maastricht, heeft tegen 1 October a. s. zijn emeritaat aange vraagd. Het zal den 27. September a. s. juist 42 jaar geleden zijn, dat hij te Scherpenzeel (Fr.) de evangeliebediening aanvaardde. hIn het Sanatorium te Arnhem is in den ouderdom van 74 jaar overleden ds. A. P. ti. Jorissen, emeritis-predikant bij de Remon- strantsoho Broederschap te Rotterdam. De zaak-Bahler. Van bevoegde zijde schrijft men aan de „Nederlander" In deze dagen hoort men nog al eens zeggen „Ik ben benieuwd wat de Synode met dr. Ballier zal doen." Ter voorkoming van misverstand is het mis schien niet ondienstig op te merken, dat de Synodo als zoodanig in deze zaak niet hande lend optreedt. Bij loting is door en uit de Synode eene com missie benoemd, die uitspraak heeft te doen in zake het hoogcr beroep ran dr. l'&hler. Die commissie moet bestaan uit tien stem hebbende leden, oen professor als adviseerend lid en den secretaris der Synode. Nu zijn cr twee leden der Synode (de heeren Gunning en Leenmans), die oindat zij als leden van het prov. kerkbestuur van Friesland in do zaak van dr. Bahlcr zijn opgetreden in deze commissie geen zitting mogen vemen. Synoden van 1869 en 1870 hebben gemeend dat zulke leden toch moesten medelöten, en naar het schijnt heeft de tegenwoordige Synode zich aan die wel wat- wonderlijke beslissing ge houden zij heeft de heeren Gunning en Leen mans laten medelqten voor eene commissi© waarin zjj to voren wisten geen zitting te mogen nemen. En waarlijk, beide heeren zijn door liet lot aangewezen om plaats te nemen in de de z.g. Synodu5 Contracta of commissie voor hoogcr beroep in zake dr. Ballier. Zij zijn aangewezen, doch tegelijkertijd afgewezen": zij mogen geen zitting nemen. Daardoor vervallen twee stemhebbende leden der commissie, die dus tot acht leden wordt te ruggebracht vijf predikanten cn drie ouder lingen. Indien nu dr. Bahler wordt veroordeeld of vrijgesproken, dan doet zulks niet de Synodo als zoodanig, doch die commissie of haar meer derheid. Voor vrijspraak is die meerderheid zelfs niet noodig, daar staking der stemmen in het. voordeel van den bezwaarde isen dus de helft der commissie, dat zijn vier leden, de be slissing in hun handen hebben.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1