KOLONIËN. BINNENLAND. maar er bij heeft gevoegd, dat het dacht, dat de eisehen van Ja|>an redelijk waren. De Russ, die dikwijls geïnspireerd wordt d jor graaf L&msdorff, zegt, dat de heer Witto instructiën van den Czaar heeft gekregen, waarin de voorwaarden, die onaannemelijk zouden zijn, zijn opgenoemd. Wanneer de Czaar een enkele van deze voorwaarden bij do onderhandelingen stelt, zal de heer Witte terstond de besprekingen verbreken. New-York, 2 Aug. Do heer Witte sprak, bij zijne handing hier, beslist de mededeeling van do New York Herald tegen, dat hij do vrees zou hebben uitgedrukt, dat do vredesonder handelingen binnen eene week zouden eindi gen, op grond dat de Jaj>ansch© voorwaarden onaannemelijk zouden blijken. New-York, 2 Aug. In een interview gedu rende do reis verkleinde do heer Witte do beteek en is van de Russische nederlagen, dio niet meebrachten, dat Rusland zijne vroe gere macht verloren had of dat Japan een zoodanig overwicht had behaald, dat Rus land het als ccn waarlijk geduchten vijand moest boschouwen. Hij merkte op, dat do Japanners nog vier malen verder zouden moe ten vooruitrukken als zij hebben godaan, voordat zij in een toestand waren om den vrede voor te schrijven. De groote meerder heid van do Russen hechtke aan den oorlog niet do betcokenis, die er door Europa aan werd toegeschreven, maar beschouwde hem als een afgelegen kolonialen oorlog, die de vei ligheid van het land niet bedreigde. Niette min zou hij al zijn best doen om vrede te sluiten, maar de Japanners moeten overtuigd rijn, dat, al is de vrede wenschelijk voor Rus land, hij niet onvermijdelijk noodig i9. Rus land zal nooit voorwaarden aannemen, dio ook maar schijnbaar zijne eigenliefde kwet sen. Netc-York, 2 Aug. Bij do aankomst to New- York las prol. Von Martens aan do repor ters eene verklaring van den heer Witte voor, waarin hij hoopte, dat de kennisma king van twee ridderlijke vijanden, die op het slagveld begonnen was, zich zou ontwik kelen tot eene duurzame vriendschap. Rus land zou echter moeten oordeeden of do voor waarden, die werden aangeboden, toelaat baar zijn, alvorens over te gaan tot de eigen lijke onderhandelingen. Do aanneming door den Czaar van Roosevelt's uitnoodiging, die den ongebruikelijkon maatregel meebrengt dor benoeming van een gezantschap voordat zelfs een schets van do voorwaarden van den vijand bekend is, is een welsprekend bewijs van de vriendschappelijke gevoelens van Rus land jegens de Veroouigde Staten. Allerlei v„Niet steeds is de liefde bestendig van duur ook niet onder millionnairs. De hertogin van Marlbourougb, geboren mej. Vandorbilt wier schitterend huwelijk destijds zooveel opzien maakte, heeft nu lij de Londenscho rechtbank een eisch tot echt scheiding tegen den hertog ingediend-. Bovendien is zij tegen haren echtgenoot een open lijken pennestrijd begonnen. vTe New-York komt eerlang óók weder oen opzienbarend proces in behandeling. Een man van aanzienlijke Engelsche fami lie. Frederic Carlton, die oen graad- haalde aan de Academie te Oxford, is beschuldigd zijn twee vrouwen to hebben vermoord door het inspuiten van een vergiftig serum. Carlton is zeer bedreven in de geneeskunde en de natuurwetenschappen, vooral in de scheikunde. Hij was officier van gezondheid bij de Amerikaansche marine. Zijn eerste vrouw, Jenny Smith, wier leven verzekerd was voor f 5000. stierf op geheimzinnige wijze, en ook zijn tweede vrouw stierf, te Brooklyn, zonder dat men recht wist aan welke ziekte. vto Stubeu (Opper- Ooetenrijk) heeft dezer dagen een der ver oordeelden, Lang genaamd, een poging ge daan om te ontvluchten op de wijpo der ver maarde ontvluchting van Hugo' do Groot, namelijk in een boekenkist, welke met een beaeuding gebodenboekon op een kar werd weggereden. gelukte hem ochter niet zoo goed al9 den beroemden Nederlander. Een zijner mak kers, die van de zaak wist en hielp bij het opladen, bracht op 't laatsto oogenblik nog iets in orde aan de plank, welke hem tot deur moest dienen. Daardoor werd achter docht gewekt en men ontdekte den vluchte ling* in zijn schuilplaats. vOp Coney-Island, de bekende uitspan- ningsplaate bij New-York, zijn, terwijl on geveer 250,000 person© er hun genoegen zoch ten, bij een hevig onweder 6 personen door den bliksem gedood en meer dan 40 gewond. OOST-INDIË. Blijkens uit Oost-Indië ontvangen be richt zijn op 28 Juli bij Badjoa zwaar gewond de matroos 3. klasse W. J. J. Weiman.; licht gewond de kwartiermeester P. W. Er kelens do matroos 1. klasse F. K Smit; de matro zen 2. klasse J. Langenberg en P. C. M. Koenegrasde matroos 3. klasse W. Visser en de marinier 1. klasse J. Smits. De Staatscourant van Donderdag 3 Augustus bevat do volgende Kon. besluiten benoemd met ingang van 15 September 1905 tot inspecteur der directe belastingen invoerrechten en accijnzen te Hoogezand J. Staal, inspecteur derzelfde middelen te Emmen met ingang van 1 October 1905 tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te V urnen jhr. A. von Biilow, adjunct-inspecteur derzelfdc midde len te Schiedamtot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Winschoten A. C. Hartjens, adjunct-inspec teur derzelfde middelen te Maastrichttot waarnemend adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie dier middelen te Maastricht A. M Li baron Mulert, waarnemend adjunct-in specteur der directe belastingen, invoerrech ten accijnzen ter inspectie der invoerrech ten en accijnzen te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den' heer W. ten Bokkel, thans te Nijmegen, als lid van het bestuur der visschcrijen op ile Schelde en Zeeuwsch stroomen Do Kon Nationale Zangschool en do Vereen van beambten der departementen van algemeen bestuur en hooge colleges van Staat hebben aan de vorstelijke personen gtlukwenscben gezonden tor gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder. Op recht feestelijke en vroolijke wijze werd gisteren de verjaardag van £7 M. de Koningin-Moeder in de residentie gevierd. Een groot aantal buitenlui kwam do toch roeds groote zomer drukte vermeerderen. Vooral de parade in de Maliebaan was we der het groote aantrekkingspunt voor oud en jong. Vlaggentooi aJlerwege. volksfeesten in dtn Koekamp, als gewoonlijk door het vaste feestcomité voor de jeugd georganiseerd. Zeer velen waren getuigen van deze kinder vreugd. De kermis in het Voorhout had ook veel toeloop. Gisterenavond- illuminatie van de openbare gebouwen en groot vuurwerk ten besluite -van den heugelijken feestdag. Z. D. H. de Hertogin van Mecalenburg vertrok heden morgen met den D-trein van 7.46, die expres te Baarn stopte. De Kon. familie deed uitgeleid© tot den trein, waar ook de burgemeester van Baarn aanwezig wa3. Het Koninklijk Echtpaar vertrekt heden middag 5 uur per auto naar het Loo. Voor het Hof van Arbitrage is gister de behandeling beëindigd van het geeoh'l be treffende het Sultanaat van Mascate, tus- scben Frankrijk en Engeland. Do uitspraak zal plaats hebben op nader te bepalen dag. Do oud-minister van Buitenland&che Za ken, baron Melvil van Lynden, woonde de zitting bij. De Engelsche gezant, Sir Howard, gaf Dinsdag ten huiae der Britsche egatie een gastmaal voor 24 genoodigden, waartoe be- boorden de leden van de arbitrale rechtbank voor de thans bij het Hof aanhangige zaak, 7comede de vertegenwoordigers en agenten der daarbij betrokken mogendheden. De crisis. Uit de beste bron ver neemt L. eu V. dat een 3poedige oplossing der ministerieel© crisis aanstaande is. Aan de besprekingen daarover namen deel mr. Rink, die gisteravond te Tiel terugkeerde, en mr. Drucker, die daarvoor zijn buiten- la ndsche reis onderbrak. Het Vaderland heeft als aanstaande mi nisters o. a. hooren noemen: generaal Staal, de sous-chef van den generalen staf, en mr. J D. Veegens. „Meer in het bijzonder voor bet departement van justitie noemt men de namen van liet Kamerlid voor Arnhem mr. Rink en van den Commissaris der Koningin in Zeeland mr. Roest." Het Vad. schrijft: In Surinaamsche kringen, waar men er prijs op stelt, dat de heer Lely weder door een technicus wordt opgevolgd, heeft het be vreemding gewekt, dat alg aanstaand gouver neur nog niet genoemd is de ingenieur D. H. Havelaar, hoofd van het bouwdepartement in Suriname. De Kamerverkiezing te Den Helder. Men schrijft van Texel <.d. 2 Aug. aan het Hbld. „Heel ona kiesdistrict is in actie en span ning. Eiken avond worden politieke lezin gen gehouden. De kleinste dorpen van ons eiland worden er niet van uitgezonderd, en overdag trekken propagandisten 'iet eiland over om aanbevelingsbiljetjes voor oun can- d;daat uit te deelen en overal aan palen etc. aan to plakken. De strijd zal heftiger zijn dan op 16 Juni of ooit te voren. De par tijen staan scherp tegenover elkaar. Gister avond sprak Staalman aan Den Burg. Do vrijzinniger, zitten echter ook niet stil en doen hun uiterste best om het district t© behouden." Naar do Tel. verneemt, is de hoer P. Nolting, lid van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad van Amsterdam, vrij ern stig ongesteld. Bij de gisteren te Meppol .^houden stemming voor de Prov. Staten i zacature- Rorger) is gekozen mr. W. Th. Eilerts de Haan alhier. Haagsche Raad. De gemeente raad was Dinsdag tegen half twee precies bijeengeroependo vergadering kon echter eerst to 2 ure aanvaaigeu, nadat verscheidene leden waren op-getelefoneerd, om het wettig getal uit te maken. Wethouder Mouton pre sideerde Aan den heer J. H. G. Roel, hoofd dei' openbare lagere school aan de Nieuwe Sohoolr straat, en aan den heer W. F. Tiemeyer, leeraar aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus, werd het door hem ge vraagd eervol ontslag verleend, den eerste onder bijzondere dankbetuiging voor de diensten aam de gemeente en het onderwijs bewezen Benoemd werdenbij het gymnasium, tot leeraar in de Nederlandsche taal, de geschie denis en de aardrijkskunde, dr. Baraouw, als zoodanig reeds werkzaam; tot tijdelijk leeraar in de F ranse ho taal de heer M. Ho vingh, als voren; en bij de burgoravondscho- lentot tijdelijk leeraar in de staatsweten schappen nir. ML J. v. d. Flier, Den Haag; tot tijdelijk leeraar in do wis- -n natuur kunde dr. J. J. Hallo, te Amsterdamtot leeraar iu do Nedorl. taal, de geschiedenis en de aardrijkskunde, de heer K J. Pen, leeraar aan liet gymnasium te Alkmaar. De lieer Do Wilde had den wenscli te kennen gegeven, dat voortaan zooveel moge lijk zullen worden overgelegd de stukkeu betrekkelijk de sollicitatiën, en dat 't geen regel behoort te worden dat, gelijk voor de meeste dezer voordrachten, slechts één pcr- 800-1 wordt aanbevolen. Bi? de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met den heer M. A. v. d. Wielen betreffende gaslevering voor do gemeente Rijswijk, maakte de heer Loeff verschil lende bezwaren tegen den inhoud van het contract, waarin o. a. niet is be paald dat de levering uitsluitend voor do ge meente Rijswijk zal geschieden, terwijl ook de prijs, waarvoor het gas geleverd zou wor den, 4.8 c. per kub. M„ te laag werd geacht. De heer Warneke vond het ook jammer, dat na de oprichting van de tweed© fabriek de zoo dikwijls hier gevraagde reductie op den gayprijs liet eerst ten goede zal komen aan een concessionaris voor Rijswijk Hij stel de voor, de voordracht te renvoyeeren naar li. en W. ten einde in de overeenkomst de hier gewenschte bepalingen te brengen. Deze formuleering achtte de voorzitter on aannemelijk en wethouder De Wijs ontraad- de ten sterkste de motie, omdat een uitstel ten gevolge zal hebben dat de klanit, die geen aanvraag heeft gedaan, maar is aangebracht-, ai oh zou terugtrekken. De heer Bodaan ver klaarde zich voor het renvooi, met de bedoe- ling dat het contract, den Raad zal worden overgelegd, waarbij hij dan in overweging gaf om ons voor den prijs in het contract niet ite binden, doch ruimte te laten boven den minimumprijs van 4.8 c„ ook in verband met de afwisselende steenkoolprij<zen. Overeenkomstig het voorstel-Bodaan werd besloten met 18 tegen 12 stemmen. B. en W. maakten geen bezwaar tegen het voorstel van den heer Yas D'ias om aan de besturen van den Bond van werklieden in dienst der gemeente te kennen te geven, dat, ofschoon nog niet kan bepaald worden de dag van het in werking treden van het nieu we werkliedenreglement, B. en W. hopen den dag van invoering te kunnen stellen op 1 October: den termijn die vroeger den Raad in uitzicht was gegeven. Bepaald is, dat- voortaan op den Goeden Vrijdag gelegenheid zal worden gegeven tot het openen en doorvaren van de beweegbare bruggen, en dat wel met 't oog op den handel in het Westland. Een subsidie van f 250, door de Haagsche afdeeling van de Ned-. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken aan gevraagd, werd niet toegestaan; in. beginsel was tegen de aamtvraag geen bezwaar, maar men stuitte op praotische gronden, die door B. en W. werden aangevoerd en door den Raad beaamd. Het voorstel tot het doen stationneeren van automobielen op den. openbaren weg (40 over verschillende gedeelten der stad) werd na eenige discussie aangenomen met 22 tegen 7 stemmen. Aangenomen werd het voorstel tot het aan gaan van een geldleening groot f 50.000 l ij de heeren Wurfbain en Zn. te Amsterdam, aflosbaar in 4 jaren en bestemd voor de snelle afwerking van de straten-asphalteering. Buiten de 52 punten van de agenda werd nog geïnterpelleerdle door den heer War neke over het z. i. onwensclielijike van dubbel tramspoor in de Boekhorststraat, hetgeen echter, zooals de wethouder voor publieke werken zeide. onvermijdelijk is; 2o door den heer Edersheim over de langdurige belem mering van het verkeer in de Prinsenstraat, een hoofdader van dat verkeer, door de as- phalteering. Dergelijke werken brengen on vermijdelijke beowaren mee, doch dio kan men temperen en in dat geval had, gelijk o.a. te Amsterdam, men nachtarbeid moeten- voor schrijven. Kan dit niet alsnog geschieden? B. en W. antwoordden, dat zooveel mogelijk do arbeid wordt bespoedigdoverwerk is toe gestaan, maar dat nachtwerk bij asphalteering en het leggen vara rails door de technici zeer wordt ontraden, omdat 't bij kunstlicht, dat schaduw afwerpt, niet nauwkeurig kan ge schieden. Waarom hier niet en elders wel? vroeg de heer Ederheim. D'at schijnt dan aan de geschiktheid vara den aannemer te liggen. Als het zoo moet voortgaan, ook op andere drukke verkeerspunten, dan zal dat ernstig bezwaar geven. Beter had de waarn. voorzitter 't- gevonden wanneer men niet al 't werk in, de» grond gelijktijdig had onderhanden gnomen, zooals velen verlangden. Wethouder De Wijs zal intussclien doen- nagaan of in Amsterdam onder dezelfde omstandigheden met kunst licht aan de asphalteering en de tramaanleg tegelijkertiid- is gewerkt. Tot secretaris der gemeente Heilo is benoemd de burgemeester jhr. mr. N. van Foreest; tot wethouder de heer J. van der Molen Sr. - De minister van Koloniën maakt be kend, dat in dit jaar veertig personen, die hier te lande in het groots ambten aars-exa men voor den Indischen dienst geslaagd zijn, ter beschikking vara den gouverneur-generaal van Nederlandsoh-Indië kunnen worden ge steld om geplaatst te worden in administra tieve betrekkingen daar te lande. De minister van Marine brengt tea- ken- n.s van belanghebbenden, dat in dit jaar bij den aanvang van de nieuwe cursussen op 1 October a. s„ bij de opleidingen van mon teur en van geweermaker op 's Rijks werf te Amsterdam, kunnen worden geplaatst, res pectievelijk 12 en 3 jongelieden, die am bachtsscholen voor metaal- of houtbewerking hebben verlaten met een gunstig diploma en niet ouder zijn dan 20 jaar. Zij' die bij een dier opleidingen wenschen te worden geplaatst, moeten, na geneeskun dig te zijn goedgekeurd, eene proef afleggen, ea bij gunstigen uitslag eene verbintenis aan gaan om het land 10 jaren bij de zeemacht te dienen (waarin de opleidingsjaren zijn begre pen). tegen genot van eene premie van f 100, uit te betalen in twee gedeelten gedurende het verblijf bij de opleiding. Elk der oplei dingen duurt 4 jaren. Voor verdere bijzonderheden kunnen be langhebbenden zich wenden tot den directeur en commandant der marine te Amsterdam en den commandant van het wachtschip aldaar. De directeur-generaal der posterijen en teiegraphie brengt ter kennis van belangheb benden, dat aan de oorlogsschepen Gelder land, Noordbrabant en Utrecht de navolgen de gesloten brievenm /Ion zullen worden ver zonden naar Algiors: 2, 4, 6 en 8 Augustus e. k. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen. Indien belanghebbendon hunne brieven en audero stukken in de aan genoemde oorlogs schepen te verzenden brievenmalen wen schen opgenomen te zien, worden zij uitgo- noodigd ze te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het goheole adres, loo- pende van den eenen hoek naar den ande- reu. Brieven en andere stukken voor meerge noemde oorlogsschepen, welke niet van dezo aanwijzing voorzien zijn, zullen langs den ge wonen weg naar hunne bestemming worden verzonden. Prof. Huizinga. Dr. J. Huizinga te Haarlem, leeraar aan de H. B. S. aldaar, die, zooals gemeld, benoemd is tot hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte te Groningen voor onderwijs iu de vadcrlandsche geschie denis, algemcene geschiedenis der middel eeuwen en niouweren tijd en politieke aard rijkskunde, is, naar de O. H. C. kan mede- deelcn, 32 jaar oud; op den 7den December 1872 te Groningen geboren. Zijn vader, prof. D. Huizinga., was van 1870 tot 1901 hoog leeraar in de physiologi© aan do Groraingschc universiteit; toen noodzaakte een 9lccpende ziekte hem af te treden. Do nieuwbenoemde hoogleeraar studeerde in Groningen. In den winter van 1895 on 1896 bezocht hij de hooge- school te Leipzig. Op den 28en Mei 1897 is hij te Groningen gepromoveerd. Vóór dien datum was hij te Haarlem reeds als leeraar benoemd, hoewel hij eerst in September 1897 te Haarlem iu functie trad. De heer Huiz;nga promoveerde tot doctor in de Nederlandsche letteren op een dissertatie, getiteld„De Vidushaka in het Indisch tooneel". In het begin van dit jaar is in de „Bij dragen voor oude geschiedenis en Oudheid kunde" een studie van den heer Huizinga ver schenen over de oude geschiedenis van Haar lem. Binnenkort verschijnt hiervan het ver volg. Een Katholieke Hoogleeraar. Onder dit opschrift merkt ,,Het Centrum" op dat een woord van verweer, door prof. Va-.i der Wyck in „De Katholiek" geplaatst, eiradigt met deze merkwaardige en voor prof. Aengenent waardeerende woorden De nieuwe wetsbepalingen hebben ruimte gemaakt voor een katholieke Universiteit. Ik zou het een ramp achten voor Nederland, als katholieken en protestanten ophielden', diezelf de Alma Mater te hebben. Maar met vreugde zou ik zien, dat de heer Aengenent als col lega naast mij kwam te staan. Dinsdag herdacht de lieer 1J. Cra mer, directeur der fabrieken voor gas en elek triciteit te Rotterdam, den dag„ waarop hij voor 40 jaren aan de fabriek vérbonden werd. Comenius herdacht. Zaterdag 6 uur arriveerden te Naarden per Gooische Stoomtram eeu gezelschap Mora.viërs, be staande uit 28 studenten en onderwijzers, onder leiding van den heer Karasek, profes sor aan het eerste Gymnasium te Briinn. Bij hen had zich gevoegd het bestuur der Boheem9che Vereeniging te Amsterdam, voorzitter de heer A. Simek. Onmiddelijk na de aankomst toog men naar het gedenkteeken voor Johan Amos Co menius het doel van den tocht. Aldaar werd het woord gevoerd door bo vengen oerrfcen professor, die in een in de Tziechische taal uitgesproken rede de groote verdiensten van Comenius uiteenzette, de Hollandsche gastvrijheid huldigde en ten slotte landgenoot en vreemdeling opwekte om het voorbeeld van Comenius, wat betreft opvoeding, wetenschap en gewetensvrijheid, te volgen. Inzonderheid bracht de begaafde spreker namens de onderwijzers en studenten van ge heel Morav'ë zijnen dank aan het Neder- landsohe volk oor de bescherming aan Co menius verleend en aan de gemeente Naar den voor de wijze waarop zijn nagedachtenis in eere werd gehouden. Met ernst en aandoening en ontbloote hoofden werd deze rede door de omstanders aangehoord, waarna een toepasselijk lied bij het monument werd aangeheven. Van het monument ging het naar de per manente Comeniustentoonstelling op het be kende antieke Raadhu'S. Met belangstelling werden daar de verschillende herinneringen aan Comenius bezichtigd, terwijl elk der „bedevaartgangers" zijn of haar naam in een daartoe bestemd boek schreef. Bij deze gelegenheid vernamen -wij, dat het gementebestuur van Praag onlangs f 250 heeft beohikbaar gesteld voor het maken van vitrines, waarin de Ooraeniusverzameling te Naarden verder zal bewaard worden. Een en ander is ontworpen door den heer Molkenboer te Amsterdam en zal ongeveer half September gereed zijn. (Hd'bl.) Men meldt het volgende: Do voorzitter van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Krui9, K. J. G. baron van Kardenbroek van Bergambacht, verzoekt ons mede te deelen, dat een ingezetene van Amsterdam bere'd is f 100 te schenken aan heb Indische Roode Kruis, ten behoeve van onze expeditionaire troepen op Celebes, zoo dra hem door het hoofdcomité zal zijn be richt, dat bij genoemd college ook van an dere zijden giften voor hetzelfde doel zijn in gekomen. Eventueele geldelijke bijdragen gelieve men to adresseereu aan liet. hoofdcomité van Let Nederlandsche Roode Kruis, Lange Voor hout, no. 6. te 's Graverahage. De ontvangen giften zullen worden ver antwoord in de Nederlandsche dagbladen. Een nieuwe Nederlandsche Opera Rotterdam zal een Neder'andsche Cpera krijgen. De heer Van der L;nden die er in geslaagd is de Nederlandsche Opera weder op te richten en reeds zoover gevor derd moet zijn, dat binnenkort het tableau de la troupe zal verschijnen moet nl. het voornemen hebben den zetel der Ned. Opera te Rotterdam te vestigen en daar tweemaal in de week en des Zondags om de 14 dagen in den Grooten Scbouwbirg voorstellingen te geven (Hbd.) Door den vice-consul te St. Paul wordt de aandacht gevestigd op heb feit, dat Ne derlanders vóór eonigen tijd als landverhui zers naar Noordwest Canada (Winnipeg) en andere plaatsen vertrokken, zeer teleurge steld die streek weder hebben verlaten. Aan hen, die voornemens mochten rijn naar Canada te emigreeren, wordt daarom groote omzichtigheid aanbevolen. Gesticht voor vrouwe! ij ke idioten. Onder leiding der uit Frankrijk verdreven zusters, genaamd Dochteren der Wijsheid, zal te Druten in het volgend jaar worden geopend een asyl voor vrouwelijke idioten. Dezer dagen wordt met den bouw ervan begonnen, naar de plannen in tceke- ringen van den heer Ed. Cuij.pers, te Am- I sterdam. Voor de weduwe van den badman Toet rijn hier on daar te Scheveningen, zoo- J mede in de hotels inzamelingen gehouden. Buitendien heeft men allen grond te mee- nen. dat nader blijken zal, dat de weduwe en haar gezin niet onverzorgd zal achter- i blijven. Controleurs voorden haven arbeid. Maandagavond had in de Kamer van Arbeid voor heb Havenbedrijf t© Rotter dam de installatie en beëediging plaats der d/or de regeering benoemde tijdelijke contro leurs voor den havenarbeid. De patroon-voor zitter der Kamer, de heer H. J. Klüssener, sprak de benoemde titularissen toe en zeide aan het slot van zijn toespraak „Alleen door plichten en rechten goed tegenover elkander te stellen, alleen door be hoorlijke samenwerking, kan onze haven hare steeds vooruitgaande richting blijven volgen. Het kenmerk van uw optreden moet zijn en kan niet andere zijn, dan larags minnelijken weg het goede te bereiken; daarvoor is aller medewerking zoowel van patroons als van werklieden noodig eai die zal u, naar ik meen te mogen vertrouwen, van beide zijden wor- 'tl geschonken. Ik draag u dus op langs kalmen, bedaarden weg uw taak te aanvaarden en te trachten door een zaakkundig onbevooroordeeld op treden verkeerde toestanden te ontdekken, re onderzoeken en zoover als in uw bereik zal rijm uit den weg te ruimen. De Kamer van Arbeid voor het havenbedrijf geeft u en de bootwerkers daarbij de verzekering barer toe wijding en medewerking." De tijdelijke controleurs ontvingen daarop de door den minister vaai binnenlandsche za ken vastgestelde instructiën en insignes. Heden vangen de benoemden hunne functiën aan. Aan de werkgevers, betrokken bij den havenarbeid te Rotterdam, heeft het bestuur der Kamer van Arbeid voor bet Havenbedrijf een circulaire gericht, waarin het een beroep doet op hun medewerking en hun verzoekt, aan hun gezagvoerders, bazen en krassen van de aanstelling der controleurs kennis te geven en hen uit te noodigen hen in de u'toefening hunner functie zooveel mogelijk ter zijde te staan. N. R. Ct. Bevende huizen. Naar Liet Vad. verneemt, is een ernstig onderzoek in gang van een commissie van gemeente-am/bteua- ren, naar de oorzaken van het beven van verschillende Scheveniugsche huizen. De stakingsmanie schijint hier langzamerhand meer dén kop op te steken .zoo sobrijft de correspandent van de N. C. in de hoofdstad. Behalve een paar kleine sta kingen. ira de haven kregen we die van de arbeiders aan de nieuwe spoorwegviaduct sinds een paar dagen staken de glasslijpers van de spiegelfabriek Marianne" en gisteren morgen is een werkstaking van grooteren om vang uitgebroken aan de ,,Amsterdamsche Fabriek van cement-ijzerwerken, systeem Monier" in de Groote Wittenburgerstraat 108. De z.g. monierwerkers, die zich in eeu veree- niging „Nieuw Leven" hebben aaneengeslo ten, eischten hooger loon onder de bewering, dat het huidige uurloon hetwelk naar be- kwaanheid en leeftijd afwisselt niet vol doende is om in hun levensbehoeften te voor zien, waarop door de directie is geantwoord dat zij, de monierwerkers, per jaar omgeslag- gen meer geld verdienen dan eenige arbeider in Amsterdam en op den eisch tot verhooging der uurloouen niet kon worden ingegaan. De werklieden, ruim 100 in getal, legden hierop gezamenlijk het werk neer, waarna het fa brieksterrein werd gesloten.. De firmanten hebben besloten de ibusschen- komst in te roepen van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. Tengevolge vara deze staking kunnen eenige in aanbouw zijnde werken, waaronder dat voor den Fraaschen bazar, waar gewapend beten wordt gebruikt,* geen voortgang vinden. De staking der glasblazer te Zwijndrecht. Men schrijft uit Dor drecht aan „Het Volk" De oorzaak van de plotseling uitgebroken staking aan de glasblazerij te Zwijindreckt, moet gezocht worden in een order van de directie, waarmede inbreuk werd gemaakt op den gewonen gang van werkzaamheden, zoo als die aan alle glasfabrieken in ons land ge volgd wordt. De glasmaker gebruikt bij zijn werk spa nen, on het halen daarvan is het werk van den zoogen aamden indrager. De directeur der Zwijndreohtsche fabriek gaf order, dat de glasmakers voortaan de spa nen zelf moesten halen, en toen dezen den directeur er op opmerkzaam maakten dat dit het werk van de in dragers was, en het tegen alle gebruik in is, om het den glasblazers op te dragen, werd daarop geen acht geslagen. Men weigerde toen dit werk te verrichten en den arbeid werd neergelegd. De v er gif t i gi n gs za ak Van der K a a ij. Men herinnert zich, dat des tijds door de jusritie in verband met deze geruchtmakonde zaak een oproep werd ge daan tot alle apothekers en drogisten om aangifte te willen doen ingeval zich iemand te hunnent had vervoegd om arsenicum to halen. Dezo oproep houdt de justitie nog hn- mer bezig. Dezer dagen deed dr. Muller, uit Zwolle, aan het parket te Amsterdam de mededeeling, dat op den 8en October 1904 een omstreeks 40-jarig persoon bij hem kwam informeeren naar de werking van arsenicum en vervolgens zeer uitvoerig wonschte inge licht te werden na*»r de werking van een even tueel toe te dienen tegengif. De echtgenoot© van dr. Muller was hierbij tegenwoordig ge weest. Zaterdag jl. waren bedden op het par ket te Amsterdam aanwezig om met cenigo personen te worden gehoord. Opgeroepen wa ren de heer D. van der Kaay (broeder van den verdachte) en Hoekstra (vroeger boek houder van de f"*ma Van der Kaaij on Co.). Geen van deze twee werden door den heer en meVrouw Muller herkend, die zeiden den be- wusten persoon zonder twijfel zoowel aan uiterlijk als aan stem te kunnen terugvinden. Nadat door den substi.-offioier, mr. Quin- tus proces-verbaal van het verhoor was op gemaakt, begaven de heer en mevr. Muller /ich in gezelschap van dezen ambtenaar naar het huis van bewaring, waar zij met den ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2