J. Wegens het vertrek van den minister van Binnenl andscbe zaken dr. Kuypcr naar 1^'het buitenland, is het voorzitterschap van de a ministerraad voor den nog verderen tijd van w aanblijven van hot tegenwoordige ministerie ^e* {overgegaan op den minister van Oorlog, lui- toni ,u akt, Za Ren au t-gc ner aal Bergansius, dio alzoo dc be- noeming van één der s. nieuwe ministers zal hebben te contrasignceren. n^e minister van Binnenlandsche zaken t,6n is Zaterdagmiddag per Staatsspoor van 4 uur n de 20 naar Kissingen afgereisd, doch zal eerst nog een korte pooze to Koulen verwijlen Dr. Kuypcr werd tot aan den trein op de moest hartelijke wijze uitgeleid door al zijne ambtgenooten, behalve do ministers van Fi nanciën en van Koloniën, die uitstedig of ver hinderd waren. De crisis. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Mr. Goeman Borgcsius is gisterenavond mot spoed naai' Het Loo vertrokke,, en zal heden voormiddag door H. M. worden ont vangen. Na deze audiëntie is het to verwachten dat de benoeming van het nieuwe ministerie zeer spoedig zal volgen. De historie der Buitenhof-criais. Het Vaderland schrijft De vriend van baron Melvil van Lynden, die ons mededeel in gen omtrent de Buitenhof crisis verstrekte, heeft gedurende onze ver- kiezingsdrukte zijn portefeuille 'n rust ge laten, u't vrees, dat zijn berichten een on- verhoopten invlced, ware liet dan ok slechts op enkele stemmen, mochten uitoefenen. Thans om redenen van gezondheid, naar Wiesbaden vertrokken, hoeft hij ons tus- schentijds wel willen verwijlzen naar een hier ter stede vertoevend oud-diplomaat, die ons, ter wille der parlementaire geschiedenis, de volgende, niet minder merkwaardige bijzon der lieden verhaalt. Do veelbesproken Buitenhof-crisis kan al dus worden samengevat en uitgelegddr. A. Kuyper heeft zijin ambtgenoot van Bu'ten- la ndsche Zaken ongemerkt uit zijn kabinet willen wippen. Do schranderste weg. zoo dacht hij, waarop zijn raadslagen doel tref fen en tevens voor immer verborgen blijven zouden, was 't om den gezant te Stockholm, later om de Koningin daarvoor to spannen. Zoodra evenwel de heer Van lleeckeren ontwaarde, in welk ongewoon overleg hij be trokken werd, heeft hij het plichtmatig ge oordeeld, de eer van liet in hem gesteld ver trouwen af te wijpen, en* zijn chef een offi cieel verslag te zenden van de pogingen., welke aangewend waren om door zijn bemid deling dezen, den minister van Buitenland- sche Zaken, ten val te brengen. De regeering is toen wel genoodzaakt ge weest op dat rapport eenigerwijs acht te slaaneen officieele enquête werd aangekon digd. Maar een wednig nauwgezette, elk gezag ondermijnende, pers, gewoon om in het licht van zekere „Lettres proviuciales"' cte heilig ste bedoelingen te bezien, zou zij Je „diplo matie secrète" der coalitie van bedenkingen verschoond hebben? De regeering, overmits zij zich daarvan onzeker hield, heeft dienten gevolge met een schijn-enquête in zake het rapport u't Zweden, geimoend te kunnen vol staan. Door den gezant teleurgesteld, heeft dr. A. Kuyper daarna zijn t-oevlucht tot de Ko ningin genomen, in wier gunst de minister van Buitenlandsche Zaken niet onmerkbaar dalende was. Öp zeer aardige wijs kwam de vinger achter de schennen ook hoer te voor schijn. Hare Majesteit, zich aan den heer Melvil van Lynden beklagende over den hek sensabbat op het Buitenhof, bediende zich daarbij telkens van dezelfde woorden, ja van dc eensluadende uitdrukkingen, welke dr. A. Kuyper kort te voren in zijn gesprekken met zijn ambtgenoot gebezigd had, zoodat bij de zen geen twijfel mogelijk bleef omtrent de herkomst van het koninklijk vermaan. Hel incident-Von Weckherlin heeft, zooals men uit „Het Vaderland" weet, de Buiten hofcrisis, zij het ook ontijdig, tot oplossing gebracht. Met de vernuftige zetten, in de vier laat ste jaren door het departement van Buiten landsche Zaken vertoond, en de dweepzieke invloeden daar somwijlen, niet enkel bij be noemingen geduld, zal de kroniekschrijver eerlang gemakkelijk een boekdeel kunnen vullen. Uit vele volsta ditmaal het volgende voorbeeld Verleden jaar werd door de regeering een belangrijk diplomatiek voorstel tot alle Euro- peesche en eenige niet-Europeesche mogend heden gericht. Nadat het voorstel door eenige mogendheden met veel bijval aangenomen was, kwam men, niet aan het departement van Buitenlandsche Zaken, doch elders, tot de ontdekking, dat er een vergissing plaats gegrepen had. Het vcorstel moest zoo spoe dig en fatsoenlijk als doenbaar was ingetrok ken worden. Een uitermate last'g geval waarbij de regeering zich gedwongen zag het advies van een ge'eerde in volkenrechtelijke zaken in te winnen. Naar men zegt, heeft professor Asser toen do regeering uit die groote moeilijkheid gered en is hij uit erken telijkheid daarvoor tot miuister van Staat verheven. Het eenige stuk, waarin dc gedurende zijn geheel ministerschap zoo jammerlijk gesteun de minister Melvil van Lynden zich zelf heeft kunnen blijven, is de Memorie van laatstleden winter, waarbij- hij zi'm porte feuille ter beschikking van de Kroon stelt. Dat stuk geheel zijner waardig, vooi*treffe- li'ik en met de pen van een Tacitus geschre ven, is de openbaarmaking overwaard. Do grappige zijde van deze Buitenhof- crisis is, zooals men hier in Den Haag alge meen vertelt, dat dr. A. Kuyper, steeds ge moedelijk en onvorveerd, aan den beer Mel vil van Lynden het commissariaat van Utrecht en aan den beer Van Heeckeren een grootkruis heeft doen aanbieden, onder zulke omstandigheden onderscheidingen op z'n Rabagas, waarvoor beide heeren zich, als heeren, hebben weten te vrijwaren. Ook is het meer dan waarschijnlijk, dat di*. A Kuyper, alvorons do portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan den weer Vau Weede aan te bieden, verzuimd heeft, dezen man van eer een volledig verslag over te leg gen aangaande do wijze, waarop lii, diens zwager, den minister Melvil van Lynden, den voet heeft gelicht. Quis non fleret Zaterdag bood de opperrechter Suler den leden van het Hof van Arbitrage een diner aan in het hotel des Indes, waaraan o. a. aanzaten de genanten van Frankrijk en Engeland^ de - leden van de commissie voor liet Mascate-gesohil en jhr. rar. A. F. de Savornin L ohm an. De Mascatekw estie. Aanstaan de Dinsdagmiddag zal het scheidsgerecht aan het Permanente Hof van Arbitrage uitspraak deen in het geschil tusschcn Frankrijk en Engeland, betreffende het sultanaat van Mas- cate. In liet hotel des Indes te 's Graven- hage is afgestapt de heer L. Wcddington. zaakgelatt'gdie van Chili te Brussel. Zutphen. Na afloop der stemming op Dinsdag vergaderde, naar Het Volk meldt, onmiddellijk de afdeeling Zutphen der S. D. A. P. om haar houding bij de herstemming te bepalen. Na langdurige discussie werd, gelijk reeds gemeld, besloten den liberalen Lieftinck te steunen, indien hij zich als voorstander van algemeen kiesrecht, verklaarde, on met het blanco-artikel bedoelde, invoering daarvan langs den kortst mogelijken weg te verkrij- gen. Van den heer Lieftinck kwam, zoo be richt Het Volk, het volgende antwoord in „Ik ben uit oogpunt van rechtvaardigheid voorstander van algemeen kiesrecht. Reeds gaf ik dat duidelijk te kennen waar ik op trad. Blanco-artikel acht ik daartoe den kortsten weg." (w. g.) Lieftinck. Naar aanleiding hiervan werd besloten den steun te verleenen. De overwinning te Den Hel der. Uit Den Helder wordt aan het Hbld. gemeld Heel liet vrijzinnige Helder vierde Zater dagavond op recht feestelijke wijze de over- - -.ning aan de stembus van Vrijdag. De gekozen afgevaardigde mr. Z. van den lïergli kwam met zijn echtgenoote met den avondtrein van 7 uur in de gemeente. Of schoon het uur van aankomst zooveel mogelijk geheim was gehouden om straatbetoogingen te voorkomen, was aan het station een enthou siaste menigte verzameld, die het nieuwe Kamerlid een hartelijke ovatie bracht. Tegen 8 uur werden de heer en mevrouw Van den Bergh door den voorzitter der liberale kies- w X'iiging met een landauer van hotel Den Brrg gehaald en naar de Casinozaal geleid. Irizo was keurig niet bloemen, planten en schilden versierd en met een geestdriftige m Miigte gevuld. Bij zijn komst werd de beer Van den Bergh met gejuich begroet,. Docr de club der jonge liberalen werden lauwerkransen aangeboden aan de heeren Van dein Bergh en Jaring, voor- zitte- der kiesvereeniging, eai ruikers aan de dames mevr. Van den Bergh en mevr. Jaring. Nadat dezen op een verhevenheid hadden plaats genomen, werd de heer Van den Bergb toegesproken door den heer D. C. Rezelma.n, voorzitter der oentrale liberale kiesvereeniging van Amia-Paulowna, die den nieuwen afge vaardigde in welgekozen woorden geluk wenschte met zijn mandaat en hem de be hagen van het district bijzonder aanbeval De heer Vaoi den Bergh dankte voor de hartelijke ontvangst en voor liet in hem ge stelde vertrouwen en verzekerde, dat hij zich g. .n. geheel zal geven aan de taak, waartoe hij is geroepen. Hij deed dat in een geestige speech, die her haaldelijk door gejuich werd onderbroken. Bijzondere woorden van waardeering wijdde hij aan den ijver en dc toewijding van de hce- r Rezelmaa en Jaring. Een stroom van toosten werd vervolgens rog uitgebracht; door den heer P. de Geus namens de kiesvereeniging I>en Hélder, door d heer Van 't Hof namens de boertjes van T.xel, door den heer Oostra namens de vrij- z' uiige'i van Anna Paulowna en door den heer Kcops namens do Wieringers. Ook spraken nog de heeren Van Kempen, Jaring, Grunwald en anderen can hulde to brangeaan de velen, v< .-namelijk aan do sprekers en debaters uit de campagne, die op do brss stonden om het district voor de vrij- zimigen te behouden. Voorts werden feest liederen gez: ngen. Helde.'s harmoniekapel voerde ter afwisse ling muzieknummers uit. In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij nommer 183 der St.-Ct. wordt verzonden, is onder no. 50 op genomen het verslag van het toelatingsexa men voor 's Rijks kweekscholen voor vroed vrouwen over 1905. Het hoofdbestuur van het Nederland- sohe Onderwijzers genootschap heeft bcslo- ten - le. Do voreeniging „Volksonderwijs", den Bond van Nederl. Onderwijzers en de Hoofd vereen. u*t te noodigen om gezamenlijk on derzoek in te stellen naar het gebrek aan plaatsruimte op de openbare soholeii; 2e. in den loop van den winter een onder zoek in to stellen naar het bezoek aan re herhalingsscholen en de moeielijkheden, Lij do inrichting van dat onderwijs ondervon den 3e. een onderzoek te doen naar het getal scholen met 21 tot 45 leerlingen en, in ver band daarmede, naar hot getal onderwijzers zonder betrekking 4e. te onderzoeken welke gemeenten na 1 Januari 1906 een hoogor schoolgeld heffen dan den kostenden prijs. De 24ste algemeene vergadering van den Alg. Ned. Politiebond, zal worden gehou den op Donderdag den 7eai September a.s des middags 12 uur in Burgerlust aan liet Valkhof te Nijmegen. in de jongste bestuursvergadering van den Haagschen Bcstuurdersbond is besloten zoo spoedig doenlijk een acte ter verbetering van den toestand der werklieden in liet apo thekersbedrijf werkzaam, aan te vatten. Oude munten. Te Hoorn is bij 't graven van een put eon potjo mot een groot aantal geldstukken gevonden, datee»- rende uit het begin en het midden der 15e eeuw (Bourgondische huis.) 40 munten wa- ron geheel onbeschadigd. Onderscheidene zijn van goud. Engelsch - Doensch- Neder- lanasche zomerb ij eenkomst. Za terdagmorgen sprak de heer P. II. Hugen- holtz over Spinoza. Twee Engelsohen brnchten aan het eind van de doorwerkte voordracht van den heer Hugenholtz, dezen warme hulde. In den middag werd een uitstapje gemaakt naar Leiden en uaar het Spinozahuis te Rijns. burg. Te Bloemendaal werd de evening-tea bruikt. Het ongeluk te Schovenin- gen. De kcor R., to Berlijn, vader der jonge dame, dio dezer dagen in zjo verdronk, heeft den Duitse hen gezant f 3000 doen toekomen om op de volgens hom beste wijze te besto den voor de weduwe on kinderen van den badman Toet. De gezant, hooft hot dor Maatschappij Zee bad Scheveningen tor beschikking gesteld, die van heb bedrag met het in de hotels bij eengebrachte geld een fonds zal stichten, uit welks rente: 1. de weduwe en minderjarige kinderen zullen worden ondersteund; 2. in de kosten van opvoeding zal worden bijge dragen en waartoe het fonds meer zal blijken toereikend te zijin. Afgescheiden hiervan .krijgt do weduwe een jaargeld van de maat schappij, volgens de voor die gevallen be slaande voorschriften. De bekende zwemmer en we rel d kampioen Loo Ledermann zal Woensdag a. s., te half drie uur, met het door hem uitgevonden zwem- en reddingstoestel „Flotte" voor de rotende van het Wandel- hoofd te Scheveningen proeven daarmede en ook van zijn zwemkunst afleggen, welke ook doorgaan bij onstuimige zee. Een automatisch spuisig- aal. Van het eiland Goedereede (Z.-H.) schrijft men aan het N. v. d. D. Dc heer J. C. van Eendenburg, opzichter bij 's Rijks Waterstaat alhier, heeft dezer daoen oen eigenaardige uitvinding bewerk stelligd. Telkens wanneer de sluisdeuren wor den geopend tot aflating van het water uit de achter haven, laat zicli met tusschenpoo- zen van omstreeks een minuut een automa tisch spuisiguaal luide hooren. Het toestel, waardoor dit signaal wordt voortgebracht, is samengesteld' als volgt: Onder aan een. op het water drijvenden bak is een schroef bevestigd, welke bij stroo ming van het water in draaiende beweging wordt gebracht. De beweging van deze schroef wordt door de schroefas, en door middel van kruk en drijfstang, overgebracht op een kleine machine, welke in den bak is geplaatst. BIB ij draaiiug van do schroef wordt door deze drijfstang een tandrad van de machine regelmatig omgewenteld, waardoor met be hulp van een hefboom ©en gewicht wordt opgetild. Bij1 ©en bepaald getal slagen der schroef wordt, wanneer liet gewicht is opge tild, deze hefboom door het tandrad losge laten, zoodat het gewicht valt, doch tevens een zuiger in oen cylinder omhoog drukt en een hoeveelheid lucht daor een hoorn perst. Daardoor ontstaat dan oen signaal, hetwelk tot op een half uur afstands kan gehoord worden. Het instrument is tegen regen beveiligd door een. deksel of kap, waarin tot doorlating van het hoorngeluid een opening is, welke door middel van een klep is afgesloten. Tel kens vóór en nk het signaal wordt deze klep door de machine zelf geopend en gesloten. Spoorweg Ommen Hooge- veen. Ecu comité heeft zich gevormd ten doel hebbende den aanleg eeenr spoorweg verbi n ding OmmenDedemsvaartN oord- woldeHoogeveen te bevorderen. f-Do clectrische trams voor Rotterdam. Aan hot Ceutraal-station te Rotterdam arriveerde Vrijdagavond het lang verwachte eerste transport motorwagens voor de Rotberd. Electr. Tramwog-Maatseh. Do geus zijn afkomstig uit de fabriek „La Me- i'.lurgique" Soc. Anonime de Constructions Ateliers de Nivellos. De machinerieën zijn af komstig uit de Ateliers de Constructions Elec t.iques Acieries de Charleroi. Do wagens komen in hoofdzaak overeen met die, bij de gemeentetram te Amsterdam in gebruik. Er kunnen 36 personen mede ver voerd worden. De Rotter da msche Beurs. Plannen tot verruiming van de Groote Beurs van Koophandel te Rotterdam zuilen, naar liet Hbld. verneemt, binnenkort -'en gemeen teraad worden aangeboden, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de oude Rcmon- strantsche kerlc, die reeds jaren lang in het bezit der gemeente is en trouwens ook werd aangekocht met het doel om te gelegener tijd de Beurs te vergrooten. Men heeft lan gen tijd gedacht dat de geleidelijke aankoop van verschillende panden m de Beursstecg en aan den Visschersdijk mede hiermede ver band hield, zoodat dus bij de uitbreiding de Beurssteeg zelf bestemd was om te ver dwijnen. Zoo verstrekkend is het project 'an B. cn W. echter niet. Wel zal de Remonstrautsche kerk tot graanbeurs worden ingericht., maar do communicatie zal op een wijze worden verkregen, dio slechts gedurende het beurs- uur afsluiting van do Beurssteeg voor liet verkeer zal medebrengen. Feitel'jk zullen dus dï Groote Beurs cn do Graanbeurs twee op zich zelf staande inrichtingen worden, dio echter, als gezegd, met elkander 'n verbin ding worden gebracht. Een tweede nieuwigheid in de bestaande plannen is. de verandering van >7en ingang van het Beursgebouw. Was de boofd-entrée tot dusver aan de Westnieuwlandride recht tegenover het spoorwegviaduct, het ligt in de bedoeling haar te brengen aan oen kant van het Beursplein, tegenover het nieuw verrijzende gebouw der firma R. Mees en Zonen Aan dien kant, welke nagenoeg ge heel blinde muur is, zal dus een omvangrijke verbouwing dienen plaats te hebben. Ook het inwendige van het Beursgebouw zal wijziging ondergaan, daar men er in den geest van Amsterdam den nisvorm wenscht too te passen. Zijn wij wel ingelicht, dan moet ook het voornemen bestaan, om in verband met deze verbouwing, ook Me beurs- belasting aan een herziening te onderwer pen. Tot dusver wordt door do chefs van handelshuizen f 10 per jaar betaald en voor de bedienden f 5. Van die f 10 zal vermoe delijk f 25 worden gemaakt, terwijl ook de f 5 een verhoudingsgewijze verhooging zal ondergaan. Honderd j a re n bestaan. Te Leiden is Zaterdag het 100-jarig bestaan her dacht. van de wollondekenfabriek ,,De Blauwe Klok," van de firma J. .'iuurdeeg en Zoon, aan den Ouden Singel. De tegenwoordige fir manten zij,n de heeren P. en F. C. Zuurdeeg. Zij werden met hunne familie per rijtuig van hun woning afgehaald on in de feestelijk ver sierde fabriek hartelijk toegespreken dooi dii oudsten werkman, den wever J. Trouwce. Als souvernir werden den patroons twee eikenhouten, fraai gebeeldhouwde en gedra peerde bureaustoelen aangeboden, in de voor- 7.i; 'e van den rug voorzien van een inscriptie op zilveren plaat. Zaterdag 12 Augustus zal door het perso neel met hun echtgenooten, daartoe uitgenoo- digd door de patroons, een uitstapje worden gemaakt naar Nijmegen en omstreken. De oudste firmant, de heer 1'. Zuurdeeg, is gelijk wij reeds gemeld hebben be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, terwijl de wever J. Trouwóe de eere medaille in zilver dierzclfde orde kreeg. -Een oud gebruik. Men schrijft uit Wielingen aan De Tijd Tijdens do jaarlijksche kermis is hier nog altijd oen plechtigheid in gebruik, die stellig dagteekent uit de middeleeuwen. Nadat na melijk op den eersben kennisdag al heel vroeg de klokken het feest hebben ingeluid, begint ten 10 uur het gebimbam opnieuw en begeven vele Wieringers, behoorende tot allerlei ge- i'idten, zich naar de oude Hypolituskcrk, waar zij onder de plechtgie tonen van het orgel door eenige notabele.i worden ontvan gen. Dan luistert men een weinig naar het orgelspol en verlaat het gebouw aan de rech terzijde in een lange aaneengesloten rij. Aan den uitgang ontvangt ieder bezoeker een broodje ter grootte van 7 a 8 centimter. Het is een vierkant stukje gebak, alleen aan de bovenzijde wat afgerond en draagt den naam van tuul. Zulke tulen worden er op Wierin gen tijdens den kermistijd heel wat gegeten. Het is het luxe- of feestbrood der eilanders. Vermoedelijk is het gebruik ontstaan tij dens het betalen der korentiend aan de kerk en is bekend als tulenmarkt. De kerk ont vangt nu geen tiend meer en betaalt ook niet de tulen. Deae worden bekostigd door een particulier. De tulenmarkers loopen niet hun feestgave in de hand over het kerkhof en bo- gwen zich verder huiswaarts. De Hypolituskerk is een oorspronkelijk ka tholieke kerk, dateert uit het jaar 1040 en is der bezichtiging overwaard. Eenige jaren ge lede.; was de kerk zeer vervallen, maar is tien, dank zij vooral de milde tusschenkomst van den bekenden heer P. W. Jansen te Am sterdam gerestaureerd, naar aanleiding waar van een zwart marmeren steen in de kerk is aangebracht, tot hulde aan dien heer Jansen voornoemd. Een politiemuseum. De Neder- landeche Politie, het orgaan van den Algem. Ned. Politiebond, teekent bij een correspon dentie uit Weenen, die in een der bladen voorkwam, omtrent een daar gevestigd mu seum, dat, zooals de correspondentie zegt, den bezoeker een kijkje geeft in de techniek van de misdaad en in de ziel van den misdadiger aan, dat ook in Amsterdam de rechercheurs een dergelijk museum trachten te stichten en dat hun vereeniging reeds het initiatief nam. Naar aanleiding dezer mededecling ver zochten wij ter bevoegde plaatse nadere me- dcdeelingen omtrent deze zaak. Welwillend werden ons deze verstrekt, doch hieruit bleek ons, dat tijd nog niet ge komen is hierover in bijzonderheden te tre den. Wel kunnen wij niededeelen, dat de Ne- derlandsclie Politie goed is ingelicht en de hoofdcommissaris van politie, de heer Hor dijk, benevens de officier van justitie, mr. E. M. von Baumhauer en de procureur-generaal, jhr. mr. J. C. Baud, sympathie met de plan nen der rechercheurs-verecniging hebben be tuigd. N. v N. Bevende huizen, Een erkend des kundige, die met de plaateselijke gesteldheid van Jeu Soheveningscken bodem bekend is, deelt ons als zijn overtuiging mede, dat heel het gebeef zijn oorzaak vindt in een gebrek- k'ga fundeering van de machines in de eleo triseho centrale van het „Zee-bad". Deze ma chines zijn op de bovenliggende veenlaag van den bodem geplaatst-, terwijl een behoorlijke fundeering een uitdieping tot de zandlaag had geëischt, om eerst dan, na goed heien, de machines te plaatsen. Dat is niet geschied, met het gevolg dat de sterke electrisohe stroo men de veenlaag, waarop de machi nes rusten, in trilling brengen, welke tril lingen ziöh tot wijd in de omgeving voort zetten, sterker of zwakker naarmate de veen laag zwaar is. Onze zegsman gevoelt zich door de ver schijnselen in zijn overtuiging gesterkt. Niet dat dergelijke trillingen overal tot gelijke oorzaak zouden zijn terug te brengen, maar uit de Scheveningsche ervaringen blijkt vrij algemeen, dat de bevingen vroeg in den och tend beginn?n, overdag sterker worden, !s avonds 't sterkst en gedurende den nacht ge heel of nagenoeg geheel afwezig zijn. Die waarnemingen kloppen vrij zuiver op de hierboven meegedeelde onderstelling. In den vroegen ochtend immers heeft de Scheve ningsche centrale slechts weinig stroom noo- dig, alleeu voor h:t rangeeren der wagens (matige bevingen), overdag eisoht het- gewo ne tramverkceer veel stroom (sterke bevin gen), 's avonds is voor het ongewoon drukke vervoer de grootste stroomhoeveelheid noo- dig (sterkste bevingen,) terwijl 's nachts de centrale bijna buiten working is (geen of zeer liohts bevingen.) Ton slotte wordt- deze veronderstelling waarschijnlijk gemaakt door het feit, dat do klachten dit jaar het- eerste van st-oom- vorbruik voor de beide trolleylijnen ook voor het eerst vernomen zijn. (Vad.) Om zich een denkbeeld te vormen van de uitbreiding, die op dit oogenblik heb be ven der huizen in do laatste weken heeft gekregen, laten wij hier de namen der stra ten volgen, waarin do bewuste peroeelem zich bevinden. Het zijn: Harstenhoekwog, Rot terdam sohe straat-, Badhuisweg. Kanaalweg, S. in post/straat-, Parkweg, Keizerstraat, cn Blankenburghstraat. In enkele van die straten, zooals de Ka naalweg en Rotterdamsok e straat, zijn er verscheidene. Een slachtoffer van de nieu we drankwet. Een ingezetene van Har- li ngen verkocht niet bekend met art. 26 der Drankwet zijn sterken drank in niet gesloten flesschen. Hij werd deswege door de politir bekeurd en door de ohtbank veroordeeld tot geldboete van f 30 en f 15. Bovendien is hem thans, overeenkomstig fcet bepaalde in art. 27, de v^-gunnmg ont nomen, zoodat hij thans bovendien een deel zi-'ner inkomsten mist. „O phinderlij k-e wijze volge n.'' Het- artikel der „Stakingswet." van 11 April 1903, dat hechtenis of boete bedreigt tegen dengene „die wederrechtelijk op den open baren weg een ander in zijn vrijheid liolem- mert of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdrukkelijk verklaar den wil blijft opdringen of hem op hinderlijke wijze blijft volgen," heeft dezer dagen als afschrikking gediend voor een geval, waaraan bij ziim vaststelling vermoedelijk niet is gc- daeht, zoo schrijft men aan het Hbld. In een groot dorp werd een persoon, die zich daar eenigen tijd geleden had gevestigd, telkens als hij uitging op kleinen afstaud ge volgd door een dame. Het trok spoedig do aandacht en dag aan dag werden nu beiden gevolgd door een ''oelende menigte. De ver volgd wendt zich tot den burgemeester als hoofd der politie. De reden, waarom de dame dien persoon aldus lastig valt, komt nu aan 't licht. Zij toont brieven, portretten, gedich ten zelfs, ten bewijze, dat zij reden had te verwachten zijn wederhelft te worden, en nu d'j hoop verijdeld is, tracht zij op deze wijze aan haar gevoelens uiting te ge\*en. De bur gemeester is van oordeelis niets aan te doen do straat is vrij, ook voer de van elders komen dame, mits zij maar niet beleedigt, b.rias' rt of aanvalt. De straattooneelcn gaan dus voort, niet ge lijk aan ouderwetschen trant die in zulke ge vallen gebruikelijk was, met ketelmuziek, gie ter, trom of ploeg, maar op nieuwerwetsche wijze, enkel door naloopen. Daar komt echter op eens een eind aan. Van „hoogerhand" was gewezen op het nieuwe artikel 426bis van het Wetboek van Straf recht, dat „op hinderlijke wijze volgen" straf baar stelt. Zoodra dit bekend is geworden, wordt het weder kalm in de dorpsstraten. Ergerlijke woeker. De Echo verneemt, dat zich in de Kerkstraat te Am sterdam oen „voorschotbank" bevindt, die geld leent zonder borgen, doch tegen een rente vantweehonderd-zestig procent, namelijk vijf cent van eiken gulden per week Bovendien moeten de „gelukkigen", die aldus uit tijdelijken geldnood worden gehol pen, een contractje onderteekenen, waarbij zij afstand doen van hun inboedel ten voor- deele der brave geldschieters, voor 't geval zij eens in gebreke mochten blijven bij de be taling van rente of aflossing. Een wet tegen den woeker kent ons land belaas niet. I e moord te Zwolle. Naar aan leiding der droeve historie, die zich Donder dag omstreeks middernacht afspeelde in de Smeden aldaar, verneemt de Zw. Ct. nog, dat de commissaris van politie Vrijdag niet een inspecteur en een agent dc verwonden Stel a Bartels heeft gehoord. Deze laatste is getroffen in den bovenarm, z5, d'at het mes ex geheel doorheen ging en aan do andere zijde ook de kleeren doorboor de, voorts is hij nog gewond aan den beneden- arm en aan de kaak, terwijl een snede aan de rugzijde wel door de kleeren drong, maar geen wond veroorzaakte. Niettegenstaande zijn wond i heeft Bartels toch nog zijn meisje naar huis gebracht en is eerst daarna naar eigen huis gegaan, waar hij zich gekleed to bed wierp. Een geneesheer verbond Vrij dagmorgen ook hem, evenals den 19-jarigen O Stel.' Do verdachte J. G. D. is Vrijdagavond op vrije voeten gesteld, terwijl H. N. op last van den commissaris van politie naar het huis van bewaring is overgebracht. Voorts verneejnt de Zw. Ct. nog, dat het vermoeden dat drank in 't spel zou zijn, 011- jiri t bleek te zijn. Noch Stel, die dien avond op het bureau van politie aangifte deed van wat gebeurd was, noch het gezelschap, dat liet s achtoffer Van Keuion naar den apotheker dr. Meulenhoff had gebracht, noch ook de beide verdachten waren onder den invloed van sterken drank. De moordaanslag teDarp. Uit Mcppel wordt gemeld, dat de arbeider S. uit de gemeente Steenwijkerwold, Donderdag door de marechaussee aangehouden als de vermoe delijke dader van den moord te Darp (Ha- vclte), weer is vrij gelaten, bij gebrek aan bewijs. Poging tot vergiftiging. Do justitie u-t Breda heeft te Rozcndaal een onderzoek ingesteld naar eene poging tot vergiftiging door hot openzetten van eene gaskraan, gepleegd door vrouw M. op haren man, op aanstoken van zekeren H., met wien de vrouw ongeoorloofde betrekkingen onder hield. Do verdachte >s gevankelijk naar Breda overgebracht. Een woesteling. Een beschonken, werkman molesteerde Zaterdagavond op de Crooswijkschekade te Rotterdam het publiek cn liep met een geopend mes in de hand to zwaaien. Dit veroorzaakte een volksoploop, waaraan de politie te pas kwam, die den bc- schonkene volgde, ©n toen deze een café in dc Dirksmitsstraat binnenliep, waarschuwde zij den houder daarvan hem niet te tappen. Dadelijk daarop verliet de dronken man, die zich tot een staat van woestheid opgewonden had, het- café, viel een politieagent aan. en toen er meer agenten tot hulp opdaagden,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3