BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAN Zitting van den gemeenteraad, van Dins dag 1 Augustus 1905, des namiddags ten li ure. Voorzitter de lieer burgemeester jbr. J. W. ABarchman Wuytiers. Tegenwoordig veertien leden en de secre taris inr. J. G. Stenfert Kroesoafwezig de lieer Tromp van Holst met kennisgeving en verder de lieeren Oosterveen en Kleber. De notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen ziijfii a. Missive van Gedeputeerde Staten, hou dende mededeeliug, dat bij kon. besluit aan de gemeente Amersfoort tot 1 Mei 1909 vrij stelling is verleend van de verplichting tot hei- geven van herhalingsonderwijs aan meis jes buiten de avonduren voor informatie. b. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot railing van grand' met kerkvoogden van de Ned. hor\. gemeente; alsvoren c. Besluit van Gedeputeerde Staten lot goedkeuring van het raadslesluit tot liet doen van een uitgave uit den post voor onvoorziene uitgavenalsvoren. d. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot over neming van grond, bestemd voor den aanleg van straten, van de coöperatieve bouiwvereeni- ging Eigen Haardalsvoren. e. Proces-verbaal van de opneming van boeken en kas van dien gemeente-ontvan ger ter secretarie ter inzage van de leden. 1. De begrooting van de dd. schutterij voor 1906; ter secretarie om te worden behan deld bij de gemeentebegrooting. g. Adres van oudere en voogden van leer lingen der openbare meisjesschool, verzoe kende in den nieuwen cursus gymnastiekon derwijs te doen geven, onder bereidverkla ring in de kosten bijl te dragen; in han den van B. en W. om advies. li. Mededeeliug, dat de heer E. J. Beumer de tijdelij'pce benoeming tot buitengewoon leer aar in de staatswetenschappen aan neemt; voor 'nformatie. i. Mededeeliug, dat de heer J. J. Vermeu len de benoeming tot leeraar aan het gym nasium aanneemt; alsvoren. j. Dankbetuiging van den onderwijzer L. A. Slot voor het hem verleend verlof als oren. k. Mededeeliug, dat mevrouw Reyndere, geb. Calkoen, de benoeming tot regentes van het Burgerweeshuis aanneemt; alsvoren. 1. Adres van mej. J. M. de (Btruyn, verzoe kende dat de haar verleende vrijstelling van het geven van onderwijs in de handwerken met een half jaar worde verlengd in han den van B. en W. om advies. m. Adres van J. C. Snouck, verzoeken de naar aanleiding van het door mej. J. G. van der Sohroeff ingediende adres om het gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool gratis te mogen gebruiken voor privaatles sen, dat ook hem gratis, subsidiair tegen be taling, een gemeentelokaal ten ge brui ke moge worden gegeven. De Voorzitter. Ik stel voor dit adres om advies in handen te stellen van B. en W. De heer Gerritsen. Mijnheer do voor zitter, ik geef in overweging dit adres gelijk tijdig te behandelen met de aanvrage van mej. van der Soliroeff om een lokaal van de gemeente voor het geven van privaatles te mogen gebruiken. Ik zou gaarne willen we- to.i of het adres van mej. van der Schroeff in de volgende zitting kan worden behan deld. De V oorzitter. Ik heb er geen bezwaar tegen, dit adres gelijktijdig te behandelen met de zaak van mej. van der Schroeff De hoor Plomp. Mijnheer de voorzitter, zou 't niet mogelijk zijn, dat voldaan werd aan het laatste gedeelte van het ver zoek van den hoer Gerritsen en de zaak van mej. van der Schroeff ook werd aangehou den? Dan konden B. en W. rijpelijk over wegen welk advies zij zullen uitbrengen. De Voorzitter. Daartegen moet ik be zwaar maken. De zaak van mei van dor Schroeff is nogal pressant. De ouders, inge zetenen van Amersfoort, zouden er prijs op stellen, dat aan mej. van der Schroeff ge legenheid werd verschaft tot het geven van gymnastieklessen. Ik zou meanen, dat die zaak, die volledig voorbereid is, nu wel kan worden afgedaan. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zatter, wat ik het laatst heb verzocht, komt mij: ook het meest gewenseht voor. Het is betc-r met de beslissing over de zaak van mej. v. d. Sohroeff te wachten, totdat wij ook het advies van B. en W. kennen over het nu in gekomen verzoek. De heer van Eek. Mijnheer de voorzit ter. wij zijn nu in den vacantietijd. Het is mij daarom niet duidelijk, waarom de be slissing in de zaak van mej. v. d. Schroeff zoo pressant is. De Voorzitter. Het is nu al Augus tus, en in September zullen de lessen weder beginnen. Indien die raad ingaat op het denk beeld van den heer Gerritsen, dan zal de beslissing licht niet zóó tijdig vallen, dat de lesson met den volgendon cursus zullen be ginnen. -Maar ik heb geen bezwaar dit adres straks to behandelen, gelijktijdig met het verzoek van mej. v. d. Schroeff. Do heer Celosse. Mijnheer de voorzit ter, het adres van den heer Snouck is pas ingekomen. De leden zijn er ter nauwer nood mee bekend het is niet rijp voor behande ling. De zaak van mej. v. d. Schroeff echter kan nu behandeld worden. Die zaak ia niet van invloed op het verzoek van den heer Siiouck. Het inkomen van dat adres behoeft ons niet af te houden om over de zaak van mej. v. d. Schroeff een besluit te nemen. Ü3 heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik ben het met die beschouwing heelo- ir.aal niet eens. De kwestie is juist, dat de re.ie niet moet worden bevoorrecht boven den ander. Daarom is het gewenseht do be'de' adressen gelijktijdig te behandelen. De heer Celosse. Hier is geen sprake van bevoorrechting. B. en W. volgen in de zaai: van mej. v. d. Schroeff de lijm, die vroe ger is aangegeven. Het gebruik van het gym nastieklokaal der H. B. S. is toegestaan aan een anderen leeraar, waarom zal men 't dan niet. toestaan aan deze leerares? Ik kan mij niet voorstellen, dat daartegen bezwaar zal worden gemaakt. Wat het adres van. deni hear Snouck betreft, daarmee wordt teruggeko men op eene zaak, d'e vroegjer reeds behan- d<- 'd is. Die hear Snouolc heeft het toen onge lukkig getroffen. De vergadering was zeer slecht, bezocht; er waren slechts tien leden tegenwoordig, en er is met 6 tegen 4 stem men afwijzend op het verzoek beschikt. Do afwezige leden zouden misschien; er voor ge weest zijn het verzoek toe te staan. Wellicht is .nu te verwachten, dat de raad1 het verzoek zal toewijzen. Maar er is m. i. geen reden om met de behandeling vaui het adres van. mej. v. d Schroeff te wachten, totdat het andere adres behandeld kan worden. De heer Jorissen. Mijnheer de voorzit ter, het uitstel van behandeling, dat door den heer Gerritsen wordt gevraagd1, komt mij volkomen juist voor. Ik had gedlacht, dat B. en W. daarin gaarne zouden hebben toege stemd, want ik voorz:e. dat als het- verzoek van mej. v. d. Schroeff alleem Wordt behan deld, er zal worden gezegd,,De vorige maal is een verzoek, geweigerd nu kunnen wij dit ook niet toestaan". Als de beide verzoeken samen behandeld worden, dan kunnen er mo tieven zijn oni ze beide toe te staan, terwijl, ah nu het verzoek van mej. v. d. Schroeff alleen aan de orde komt, er eenige kans is, dat haar verzoek, omdat het vorige gewei gerd is, nu ook geweigerd zal Worden. De heer Celosse. Mijnheer de voorzit ter, het is mij er niet om te doen gelijk te hebben. Ik wil alleen opmerken, dat wij hier te doen hebben met twee verschillende za ken de eene is voorbereid', de andere nieit. Als de raad1 uitstel van de behandeling wil, dan ben ik blank papier ik zal mij er niet tegen verzetten. Maar liet is regelmatiger de beslissing op het adres, waarover B. en, W. advies hebben uitgebracht, niet uit te stol len. De heer van Esveld. Mijnheer do voor zitter, als het regelmatiger is het verzoek va.ii mej. v. d. Schroeff nu te behandelen, dan loopt, dat verzoek groot gevaar te worden af gestemd. Het is dan, naar mijne meening, zeker, dat de raad zal besluiten, zooals den vctrigen keer, omdat de beide zaken gelijk staan. Of indertijd het verzoek van den lieer Rauh is toegestaan, doot niet ter zake; dat is jaren geleden, toen ©r geen sprake was van de groote concurrentie, die nu onder de gym- nast'ekonderwijzors schijnt te komen. Nu de raad de vorige maal besloten heeft niet. eene bevoorrechting te willen geven aan een en kele, meeai ik, d'at in dit geval, waarin het lokaal gebruikt zal worden voor het geven vai privaatlessen, het verzoek nog minder kan worden toegestaan. Mej. van der Schroeff woont niet eens in de gemeente. Zjj komt hier alleen voor het geven van lessen. Men zal zeggen, d'at doet er niet toe. Maar dat doot er in zooverre toe, dat de aanvrage van don heer Snouck nog moer recht van bestaan heeft dan deze aanvrage. Om te voorkomen, dat het verzoek van mej. v. d. Schroeff a priori verworpen wordt, is het veel beter dat de behandeling van dat verzoek wordt uit gesteld in verband met het heden ingeko men verzoek van den heer Snouck. Dan kun nen wij over de beide aanvragen tegelijk oor- deelen. De lieer van Kalken. Mijnheer de voor zitter, het komt mij voor, dat heb voor de zaak zelf noodig is, dlat het verzoek niet wordt behandeld. De raad dient te weten weik advies B. en W. geven op het andere adres. Nu dat ter elfder ure hier is ingeko men en het den vorigen keer niet is toege staan, is het noodig te onderzoeken of het gewenseht kan zijn om gelegenheid1 te geven in het lokaal van de H. B. school privaatles sen te geven. Ik ben het volkomen er mee eens, dat de behandeling moet werden uitge steld. De heer Hamers. Mijnheer dè vöorzit- te'* ik ben het ook volkomen eens met wat is gezegdl tot aanbeveling van uitstel der be handeling in deze. Ik ben ook van meening, dlat mej. van der Schroeff niet in dezelfde conditie verkeert als de heer Rauh. Zij woont buiten de stad) en is tijdelijk leerares. Bet is dus m. i. wel noodig, met het oog op het nu ingekomen adres, de zaak uit te stellen. De Voorzitter. In de vergadering van lieden komt het verzoek van mej. van der Schroeff aan de orde. Ik stel voor, wanneer wij tot. dat paint van de agenda genaderd zijn, ook dit adres daarbij) aan de orde te stellen. Dan kan een besluit genomen worden, of de behandeling van de beide adressen zal werden uitgesteld. Dienovereenkomstig wordt z. h. o. besloten, n. Adres van arts J. W. Jorissen, ver zoekende vrijstelling van het verrichten van vaccinatie en doodschouw, waartoe hij. krach tens zijne aanstelling als gemeente-arts ver plicht is; in handen van B. en W. óm advies. Aan de orde is: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. De Voorzitter benoemt de heerem van Voorst Vader, van Beek en van Kalken tot leden van de commissie, belast met het ver richten van dit onderzoek, en schorst, han gende dit onderzoek de vergadering. De vergadering hervat zijnde, brengt de lieer van Voorst Vader, namens de com missie, rapport uit van hare bevinding, ccm- cludeerende tot toelating van de heeren J. C. Rolandus Hagedoorn. A. M. Tromp van Holst, A. A. Hamers, J. W. Jorissen. C. J. Plomp, H. W. vanl Esveld en N. Veis Heyn. Wordt z. h. o. achtereenvolgens besloten tot toelating van de genoemde heeren. Biji de behandeling van zijm geloofsbrief was het be trokken lid niet aanwezig. De Voorzitter dankt de commissie voor de genomen moeite. 2. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Op de voor dracht zijn geplaatst de heeren D. C. Schuur en. T. Watervis. De Voorzitter verzoekt de heeren Celosse en van Beek als stemopnemere te fungceren. De heer Schuur wordt benoemd met 13 stemmen. Op den heer Watervis was één stem uitgebracht. 3. 'Benoeming van eoni itijdelijk buitenge woon leeraar in het Engolsch aan de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen is de heer J. A. Bruyns. De lieer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, ik stel voor met het oog op de ver schillende benoemingen, die moeten worden gedaan, eene geheime zitting to houden. De Voorzitter. Wonsohit u dat voor deze benoeming? De heer G e r r i t a o n. Het komt mij, beter voor, mijnheer de voorzitter, terstond do deu ren te sluiten. Dan wordt het geheim beter bewaard. Anders zou het een. publiek geheim worden, ter willo van welken persoon de ge heime zitting wordt belegd. De Voorzitter doet de vergadering in eene geheime zitting overgaan. Na hervatting van de openbare zitting, wordt de heer Bruyns benoemd met algemee- ne stemmen. 9

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 5