_r BINNENLAND. een paniek, toen het gerucht d« ronde deed, dat er in dezen winkel kruit opgeslagen was. Alen vluchtte naar alle kanten in wilde haait weg. liet vuur kon gelukkig nog intijds be dwongen worden. Van den tramwagen bleef alleen het ijzeren geraamte over. I>o justitie heeft een onderzoek ingesteld. Er zijn reeds verscheidene personen gearres teerd. vTe New-Orleans kwamen 105 nieuwe gevallen van gele koorts voor, liet grootste cijfer sedert het uitbreken van do epidemie. vEen passagierstrein is op de lijn van New-York—ChicagoSt. Louis in botsing gekomen met een goederentrein, tusschen Lo rain on Vermilion. Men heeft 12 lijken en 25 gekwetsten uit de pui non gehaald. vTe Blackpool in Engeland hoeft een werkman zich om een weddenschap in een beestenspel in het leeuwen hok gewaagd. Het gebeurde "buiten de voorstelling en naar het schijnt was er verder maar een man bij. Deze is verdwenen en het verminkte lijk van den waaghals is lacr uit liet hok gehaald. vOp den grooten St. Bomhard heeft een groote aardstorting plaata geluid. Een massa van 40,000 kubieke meter stortte naar benedon. De weg is op vijf plaatsen onder broken, een brug vernield. vAan liet station te Rome is een zware 1 rand uitgebroken, die bijna het geheele ge bouw in do asch heeft gelegd. De brand ont stond in het bureau der slaapwagens en ver spreidde zich vandaar naar de andere kan toren. In allerijl werden de voor vertrek ge reed staande treinen verwijderd. Wegens het uiterst drukke verkeer aan Rome's eenigste station, heorscht er door de ramp een zoo groote verwarring, dat m©n bang is voor ongel ukken De Staatscourant van gisterenavond bevatte liet Konink. besluit van 14 Augustus, waarbij de leden van het tegenwoordige mi nisterie op hun verzoek eervol worden ont slagen mot dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Hare Majes teit on den lande bewezen en waarbij het nieuwe ministerie, samengesteld als reeds is gemeld, wordt benoemd, een en ander met ingang van 17 Augustus, behalve de minister van Financiën, die met ingang van 15 dezer werd benoemd. II. M. do Koningin zal lieden de benoemcie ministers ter beëediging ontvangen. De Staatscourant van Woensdag 1G Augustus 1905 de volgeude Koninklijke be sluiten toegekend de eere-mcdlaiHe der Oranje- Nnssau-orde in zilver aan Johanna Adriana Eeltjos, dienstbode bij de familie Vermeulen te Zalt-Bommel benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Roer mond II. Huffnagel, thans tijdelijk leeraar aan die school en tot leeraar R. II. B. S. te 's Hertogenbosch Dr. J. F. D. BI "te, leeraar R. II. B. S. te Tilburg; benoemd bij de infanterie bij het 4e regi ment. tot kapitein de lc luitenant jhr. O A. J. Meijer van het regiment grenadiers en jagers; in rang overgeplaatst bij de grenadiers en jagers de kapitein Ar. A. N. baron Mulert tot de Leemcule van liet 9e regiment .n fanterie cn de le luitenant N. G. van Gomort van het 5e regiment inanterie, F. E. Knooio. adjudant bij het 5e regiment, jhr. H. van Panhuijo van het Ge regiment infanterie, F. Piekoma en H W. Hennus, beiden van hot 4e regiment infanterie; op verzoek oorvo lontslag uit 's lands dienst do commies bij het departement van kolo niën P. J. van Dam den Boumeeeter; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht met bestemming voor den dienst bij do landweer tot reserve-kapitein bij de infanterie dor landweer in het 20e landweer- district de gepensioneerde kapitein der In fanterie van het Ned. Ind. leger L. K. J. baron van Utenliove tot reserve 2o luitenant bij de infanterie dor landweer iti het 20e district de reserve- sergeant-majoor S. Reitsma, van de infan terie in dat district benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer I. tot reserve-kapitein, t>ij de infanterie oor landweer in het XVTdo landweerdistrict, de gepen-, kapitein met titulairen rang van maioor. K H. Waleson. laatstelijk van het waj>en der infante rie van het leger in Ned.-Indië. en zulks met vergunning om de onderseheidingsteekenen aan den rang van majoor verbonden te blijven d.a- gen in het XVIIde landweerdistnct, de gepens. kapitein der infanterie van lu«t leger in Ned.- Inuië W. P. van Ilaasbergen in het XXXIIIste landweerdistrict, de ge- pens. kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië J.-C. Baudoin in het XXste landweenlistrict, de gepens. kapitein der infanterie van het leger in Ned.- Indië L. K. J. baron van Utenhove in het. XVIde landweerdistrict, de gepens. kapitein dor infanterie van het leger in Ned.- Indië J. P. Kchoemaker in het XXXVsio landweerdistrict, de gepens. kapitein der infanterie van het leger in Ned.- Indië W. I.. A. O. Sol in het XXXIIsto iandweerdietrict, de gepens. kapitein der infanterie van het leger in Ned.- Indië M. van den Berg; in hei Xldo landweerdifltrict, de gepens. rit meester van het lo-jer in Ned.-Indië P. A. Schrassert Bert in het XXlIste landweerdistrict, de kapitein H D. Emrik, van do dienstd. schutterij te Haarlem in het Vilde landweenlistrict, de kapitein D. H. Teljer, commandant van do dienstd. sohuttorij te Wildervank II. t«>t reserve-eerste-luitenant bij do infan terie dor landweer: in het XLIYsto landweerdistrict, de eerste- luitcnants L. T. J. Hohmann en T. P. van Wa- mel. Willen van de dienstd. schutterij te 's-IIer- iogenbosch, eerstgenoemde met den personee- len rang van kapitein en adjudant van die schutterij in het XXXITste landweenlistrict, de eer ste luitenant W. F. baron Snouckaert van Schau- burg, van de dienstd. schutterij te 's-GTaven- hage, en in hot Xlüste landweenlistrict, de eerste- 1 ii itenant 11. G. J. Driedonks, van de dienstd. schutterij te Breda III. tot reserve-twe«le-luitenant. a. bij de infanterie der landweer, in het XXXIIste landweenlistrict, de reserve- adjudant-onderofficier T. Legemnat, van het regiment grenadiers en jagers in het XXVIIIste landweenlistrict, de re serve-sergeant-majoor S. W. A. Schott, van de infanterie in het XXXYIIste landweenlistrict; in het XXste landweerdistrict, de reserve- sergeant-majoor S. Reitsma, van de infanterie in dat district in het XXIIste landweerdistrict, de reserve- sergeant-inajoor H. Onderstal, van het 8sto regiment infanterie in 2het XXVIIIste landweenlistrict, de re- serve-sergeant-majoor R, G. Bauw», ven het 4o regiment infanterie in het lilde landweerdistrict, de reserve sergeant-majoor F. L. Wierstra, van liet Be regi ment infanterie in het XLste landweenlistrict, de reserve- sergeant-majoor E. M. F. -an Kalmthout, van het 3e regiment infanterie in het Vde landweerdistrict, de reserve-ser- genant-majoor T. Huitinga, van het 9e regiment infanterie in het Iste landweerdistrict, de reserve-ser- geant-majoor H. Faas, van het 9o regiment in fanterie in het XXIste landweerdistrict, do reserve sergeant M. Koopinans, van de infanterie in dat district in het XlIIde landweerdistrict. do epaspor- teerde reserve-sergeant H. J. van Leusen. laat stelijk van het lc regiment infanterie b. bij de artillerie der landweer: in het XXVste landweerdistrict, de reserve- sergeant-mnjoor W. ,T. Duininck, van de artil lerie in het XXIVste landweerdistrict IV*. bij het personeel der militaire adminis tratie tot reserve-kapitein-kwartiermeester, in het XVIIIde landweerdistrict, de gepens. kapitein- kwartiermeester P. AI. van Ileycop ten Ham, laatstelijk van het leger in Ned.-Lidie tot reserve-eerste-lui tenant-kwartier meestér, in hot XXXIVste landweerdistrict, de gepens. magazijn meester der 2e klasse 1). van Teijens. laatstelijk van het leger in Ned -Indië tot. reserve-tweede-lui tenant-kwartiermeester, in het XXVIIIste landweerdistrict, de reserve- sergeant-majoor -. Hazebroek, va nhet regi ment grenadiers en jagers. Koninginnedag te Apel doorn. Men meldt uit Apeldoorn Worden alom weder toebereidselen ge maakt tot de viering van den Koninginne- jaardag, niet het minst, is dat weder het ge val in Apeldoorn, Hr. Ms. geliefde verblijf plaats. Lazen we reeds in sommige bladen, dat H. M en Z. K. H.. ja zelfs H. M. de Koningin- Moeder, do feestelijkheden te Apeldoorn met een bezoek zouden vcrecren, dit was een be richt van een broodetend profeet, die gaarne een primeur zou hebben, want zoolang to vo ren werden. HII. MM. en Z. K. II. niet ver zocht het feest te bezoeken. Intusschen, dit is steeds het geval geweest, als het Hof hier vertoefde en hoopt men daarop thans natuurlijk weder. Zooals steeds, zullen ook thans alle open bare en bijzondere scholen uitgenoodigd wor de» tot deelneming aan den optocht en de spelen; voorts weder volsspelcn, draaimolen en andere vermakelijk heden matinée en con cert, benevens groot vuurwerk, terwijl als nieuw nummer een biograaf op het program ma komt. Meer is er mog niet bekend. De feesten zullen, tot veler voldoening, dit jaar plaats hebben op het mooie terrein waar onlangs ook de gymnastiekfeesten plaats hadden. Men meldt uit'Apeldoorn De officieren van het Engelsche eskader komen Donderdag per extra-trein vau 6 uur op het Loo en vertrekken om 9 uur. De Kroonprins en Kroonprinses van Griekenland zijn, vergezeld van hun kinde ren» cn de prinses van Hessen, gisterenochtend per nachtboot der maatschappij „Zeeland" van een badreis naar Engeland te Vlissingen aangekomen en hebben per S.S. in salon wa gens hun reis naar Cronberg bij Frankfurt a/M. voortgezet. Op verzoek van den Kroonprins maakte de consul-generaal van Griekenland, de heer R Lehmann, de reis tot Keulen mede. Naar men aan het Yad. uit Apeldoorn seint, zal de Sjah van Perzië den lOen of llen September op hot Loo komen. De minister van marine, vice-admi- raad Ellis, heeft gisteren afscheid genomen van do militaire en burgerlijke chefs der af- declingén aan zijn departement. Het ministeri e-K uyper en Transvaal. De Volksstem (Pretoria) van 22 J uli, schrijft o. a. „Iu zijn hoedanigheid van Eerste Minister heeft de Nederlandse staatman dr. Kuyper in dë aanvang van 1902 een Zuid Afrikaanse daad verricht, welke in het Vereniging Trak taat eindigde. Of die daad tevens een Zuid- Afrikaanse weldaad was, zal eerst .ater kun nen blijkeaiwant heden kan door de rnces- ten niet onpartijdig worden beoordeeld of voortzetting, hoe kort dan ook, van de oorlogs toestand zou hebben geleid tot een oplossing, verschillend van die tengevolge van dr. Kuy- per's bemiddelend optreden bereikt is. Met dat al, het aftreden van :t Kuyper- ministerie zal niet zonder belangstelling in ons land worden vernomenen voor zoveel f 3 werelddeel betreft, wordt zeker bij zeer leien de wens gekoesterd dat de nieuwe Ne- derlandscho Regering meer takt. on doorzicht zal aanwenden in hun aanraking met Z. Afri ka dan onder een Van Lyndon-regime ge schied is." De gezanten bij ons Hof, leden van den Raad van beheer van het Hof van Arbi trage, waren gister in de gelegenheid gestold liet terrein op Zorgvliet te bezichtigen, dat bestemd is voor den bouw van het Vredespa leis der Uarnegie-stichting. De nieuwe onlangs bij ons Hof ge accrediteerd^ gezant van den Shah van Perzië, Sadigh ul Mulk, zal voor het eerst sedert zijn vestiging te 's Gravenhage, den verjaardag van zijn souverein> heden, 1G Augustus, in zijn standplaats herdenken. Van het oorst. onlangs door den gezant betrokkon woonhuis in de Jan van Nassau - straat no. 84 zal de Perzische vlag ontplooid worden. Daar do diplomatieke vertegenwoordiger nog niet geheel in zijn hotel geïnstalleerd is, zal er bij deze gelegenheid ten zijnen huize eon register van golukwenschen ned?r- gelpgd worden. In het Hotel do Bellevue te 's Graven liagc zijn aangekomen de hoer K. Margarite seu G roei an n, eerste secretaris bij de Rum een- sche legatie, met familie, en de kapitein Al- lenby. marine-attaché bij de Britsehe legatie te Berlijn. Te s Gravenhage zijn aangekomen de heer Howard, minister van Financiën va i de Republiek Liberia, met de heeren Johnson, secretaris en Jackson, senator, en onder ge leide va,n den heer J. Vieweg, consul dor Ne derlanden in Liberia. De heer H. G. BrLnckman, vice-consul der, Nederlanden te Danzig, bij Kon. besluit van 14 Juli 1905 bevorderd tot consul al daar, is in laatstgenoemde hoedanigheid door de Duitsohe regeering erkend. Aan den heer Brinekman kan in de Neder- landsche taal geschreven worden. Naar het Hbld. verneemt, is het be slist uitgesloten, dat de heeren Fock en Van Raalte een nieuwe candidatuiw voor de Ka- mor zullen aanvaarden en dus eventueel minister-Kamerlid zullen worden. Daarvoor wordt door hen do vrijzinnige meerderheid le klein geacht. Immers zij zou den dan in voorkomende gevallen voor het feit kunnen komen te staan, dat hun stem den doorslag zou moeten geven. Kamerverkiezing te Rotter dam. Reeds do vorige week toen vrijwel vast stond dat mr. D. Fock in het nieuwe minis terie zou worden opgenomen, hebben de be sturen der vrijzinnige kiesverenigingen in district I voorloopige besprekingen gehou den over zijn vervanging im de Kamer, zon der dat evenwel nog besluiten konden wor den genomen, daar niet bekend was of de nieuwe minister van koloniën opnieuw een Kamercandidaiuur zou aanvaarden. Nu staat vast dat hij) dat niet zal doen, evenmin als trouwens zijn collega in het Ka binet mr. E. E. van Raalte, om de redenen reeds im het vorige nummer ontvouwd, kan men evenwel nog niet van bijzondere voor keur spréken. Ten aanzien van de vervanging van. mr. Van Raalte heorscht vrijwel de communis opinio dat, waar deze de vrijzininig-democra- tisehe gevoelens was toegedaan en zijn frac tie mitsdien door zijn vertrek in de Kamer een verlies lijdt, do billijkheid meebrengt om van vrijzinnigen kant een vrijzinnig-demo craat in V te candideeren, nog te meer, waar do vrijzinnig-democraten, hier ter stede "bij de jongste verkiezing met de grootste loyauteit de keuze der liberalen in de overgie "distric ten mee hebben bevorderd, zonder zelfs eigen candidaten te stellen, toen. bleek dat ook die liberalen geneigd waren de candid at uur-Van Raalte over te nemen. Het ligt onder die omstandigheden das voor de hand, dat de aanwijzing van de» vrijzinnigen candidaat in V door de vrijzin nig-democraten zal geschieden en er is ïeden om aan te neme» dat de hier uitverkorene zal zijn nir. S. J. L. van Aalten Jr., de presi dent hunner kiesvereenigingen. tevens sinds geruime» tijd lid van den gemeenteraal en als zoodanig bij alle partijen zeer gezien om zijn kunde én scherpzinnigheid. (KM.) Prov. Staten van Zeeland. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland, dis trict Vlissingen, is gisteren gekozen de heer P. Merckens, anti-rev., met 1689 stemmen. Do heer C. A. Kalbfleiscli, liberaal, had 1530 stemmen. De heer Van Nierop, het oudste raads lid van Amsterdam, heeft voor de hem van liberale zijdo in district IV aangeboden can- didatuur voor liet lidmaatschap van den ge meenteraad bedankt. Verwonderen kan ons dit, zegt De Tel., na den uitslag der vorige 1 verkiezing, niet, al moet. iedereen, van welke richting hij ook zij, het betreuren, dat een man als de hoer v. Nierop, dio gedurende de 25 jaren van zijn raadslidmaatschap zoo krachtig heeft meegewerkt aan de bevorde ring der belangen van Amsterdam, voortaan in de vergaderzaal van het Prinsenhof zal worden gemist. Haagse lie raad. Het belangrijk ste punt op de agenda voor de Maandag ge houden vergadering van den Haagschen RaacI was de quaezt e der „bevende huizen". Zooals gemeld werd, heeft de directeur van gemeen tewerken, de lieer Lindo, iu zijn rapport ge concludeerd, diat hij niet kan advisoören. tot het aanwenden van eenig middel tob voorko ming van het ongemak. Het schijnt hem toe, dat het kwaad niet van zoodanigen omvang is, dat gevaar voor de gebouwen te vreezen is en hij meent, dat wanneer de olectrische centrale minder zwaar belast zal aijin, liet verschijnsel zich dan weinig of niet zal voor- doeu. Bij de besprekingen werd hulde gebracht aan de voortvarendheid van B. en W. en op een nog nauwkeuriger speciaal onderzoek aangedrongen. De uitslag der beraadslagin gen was, diat aan B. en W. een blanco cre- diet werd toegestaan voor de eventuoelo kos ten van het onderzoek, waarvoor, zoo noodig, nog een speciale commissie van deskundigen zal kunnen worden benoemd. Nederland in de Marokkaan se h e kwestie. Uit Tanger wordt_aan de „Matin" gemeldMen verwacht, dat liet eskader van Nederlandsche kmisers, dat uit Ned. Oost-Indië naar het Vaderland terug keert., hier deze week zal aankomen om een beleefdheidsbezoek te brengen. Deze bctooging is van meer belang, dan men zoo dadelijk zou denken, want zij is ge- inspireerd door Keizer Wilhelm II, met het doel het beginsel van de open deur te beves tigen, de erkenning van dc zelfstandigheid van den sultan te doen uitkomen en de soli dariteit tusschen Nederland en Duitsohland iu de Marokkaanscho kwestie te toonen. (Wij laten de verantwoordelijkheid voor dit bericht natuurlijk gelieeJ aan De Matin). Reuter seinde gisteren uit Tanger De Nederlandsche kruisers Gelderland. Utrecht en Noord-Brabant kwamen hier he denochtend aan en wisselde» de gebruikelijke saluutschoten. De admiraal landde en bracht met don Duitsohen zaakgelastigde, dio hier Nederland vertegenwoordigt, een bezoek 1 ij Mohammed-el-Torres Van avond is er een feestmaal aan het Duitsche gezantschap en morgen ontvangst. Het vertrek is bepaald op Donderdagochtend. Het Engelsche Kaïualoska- dor. TJmuiden is thans gereed de Engel 'In- en Nederlandsche gasten te ontvangen Van verschillende woning wapperen de vlag gen op het fort waait de Hollandsche, aan het Britscho vice-consulaat de Engelsche vlag. Ondernemende IJmuidenaars hebben hier en dinar langs don havenmond en langs het kanaal tentjes in elkaar geslagen, waar mon den blue jackets en dengenen, dé in deze dagen naar IJmuidon opgaan, lafenis wil bie den. Do vischtrawlers en sleepbooten zijn inge richt voor l.ct vervoeren van passagiers naar de vloot. Volgens opgaaf van den Biutschen vice- consul te TJmuiden ko-uen de vijf groote slagschepen nu toch Het totaal dor man schappen op de vloot is 13.081. De vloot, wat betreft de groote oorlogs- schepen, ankert bij de uoordipier, waar nu reeds do Evertsen sinds Maandagavond ge ankerd ligt. Do torpedo-vloot-, ongeveer '21 schepen sterk, komt met con kruiser binnen de pieren. Den len September a.s. zal het vijf cn twintig jaar geleden zijn, dat Ma.rtin.us Wol- ters, behalve als solo-violist en muziekleeraar, wel het meest bekend als luitenant-kapel meester van het stedelijke schutterij-orkest, te Amsterdam zijn loopbaan als toonkunste naar begon. (Tel.) Louis Bouwmeester aan het woord. Maandag, den laateten kermis avond te Haarlem speelde Louis Bouwmees ter voor een propvolle zaal „Die Koopman van Venetië Vóór den aanvang der groote pauzo kwam de heer Van Gasteren, directeur van den Haarlemsoben Schouwburg, op het toonecl hij bood Louis Bouwmeester een prachtigen lauwerkrans aan en sprak daarbij deze woor den uit: „Mijnheer Bouwmeester't Is voor de laatr ste maal vóór uw vertrek naar Indië, dat we uw heerlijke creatie aanschouwen van„De Koopman van Venetië". Het talrijk opgeko men publiek bewijst voldoende, hoe 't u her wondert. Wij wensohen u alle heil in Indië toe en hopen, dat ge er het doel bereikt, waarnaar gij streeft, en dat wij u, bij uw terugkomst in het vaderland, weer even krachtig mogen terugzien als ge ons verlaat. Sta mij toe als zichtbaar teekeu van. hooge vereering u dezen lauwerkrans aan to bie den Met zeer bewegelijk gelaat hoorde Louis Bouwmeester deze toespraak aan; bij de woorden: „bij uw terugkomst in het vader land" schudde hij weemoedig het hoofd. Er kwam, na do daverende toejuiching, een oogenblik stilte. Bouwmeester verbrak die en nam liet woord. „Mijnheer Van Gasterenving hij aan, „voor uw lauweren en toespraak mijn harten lijkon dank. Geloof niet, dat ik met een. blij hart vertrek. Ik vrees reeds voor het oogen blik, dat ik een laatsten blik werp op het vaderland. Die blik zal van diepen weemoed getuigen. Ik moestKleinzieligheid drijft in ijl voort. God geve dat ik aan de n overkant der zee het doel bereiken zal, waarnaar ik streef, en er blijjder ervaring zal opdoen, dan mij hier geworden is. Ik dank u Bouwmeester trilde, bij het uitspreken van die woorden over zijn geheele lichaam. Hij sprak kalm, langzaam, met de stem, die zoo diep in het haat gaat. Het- geheele publiek was ontroerd. Enke len konden hun tranen neer weerhouden. Een paar oud-gasten in de zaal rezen op en riepen: „Bravo!" Na Bciuwmeester's laatste woorden was er een stilte, daarna braken oorverdoovende toe juichingen los en moesten de tooneelgordij- hen vele, vele malen weer werden geopend eu werden de toejuichingen steeds storm achtiger. Ook van de leden en de administratie van het gezelschap ontving Bouwmeester een lau werkrans, waarvoor hij zich zeer gevoelig be toonde. Het gezelschap, waarmede Louis Bouw meester in Indië (Biatavia, Semarang, Medau enz.) zal optreden, is als volgt samengesteld Louis Bouwmeester, Louis Bouwmeester Jr., Rafaël Bouwmeester, Jan Buderman, acteur en eoc-tooneeldirectour van den Artis-Schouw burg, Corns. Smits, vroeger verbonden aan de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel en aan den schouwburg te Gent; Brengers, Charles Gilhuys, Arnoldi, v. d. Nederlandlsche Too- neelvereenigingAnt. Kimmel, Guillaume Dullé, en de damesSmitsGrader, Hen rietta Verschuur, Marie Beekman, Cecile Ca- relsen, Braakensiek. De lieer Bouwmeester is nog in onderhandeling met een viertal jonge vrouwtjes en een drietal heeren. Als le administrateur is aan het gezelschap ver bonden de heei' Paul Bilé, als tweede de heer Vis. N. v. d. D. Gp do internationale kunsttentoonstel ling te München zijn sedert de vorige op gaven verkocht een schilderij van du Chat tel, „Molens aan dc Vecht"; en een van de Josselin de Jong„In do gieterij.' Tentoonstelling voor Mode en Reform. Naar men ons mededeelt, - rdt behalve de wedstrijd voor gecostumeer- de groepen ook nog een Vaandelwedstrijd gehouden. Groepen of vereenigingen welke hier aan wenschen deel te nemen, kunnen zich vóór 8 September uiterlijk laten inschrijven bij ue heeren J. M. van Meegeren, voorzitter, Kei zersgracht 406 en Chr. A. F Anröchte, secre taris, Jacob van Campenstraat 56. Het comité was zoo gelukkig van mevrouw Grothe-Twiïs te Hilversum een 20-tal prach tige costuums, (waarbii wonderen van kunst- naaldwerk) in bruikleen voor do tentoonstel- lin - to ontvangen. Dez groep van costuums ontworpen en vervaardigd door mevrouw Amy Grothe-Twiss te Hilversum, gedragen in de door haar ge schreven Swawa^sprookjes, werden door haar en hare vrienden in de basse lien v" den 7waluwenberg nabij Hilversum opgevoerd in de zomers 1903, 1904 en 1906. De tentoonstelling in verband met dc kunst bij de opvoeding van het kind, die in het museum van Kunstnijverheid te Haarlem ge opend is, werd bezocht door afgevaardigden uit Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bohemen, aan wien door hunne respectieve regeeringen hot uitbrengen van een verslag omtrent deze tentoonstelling werd opgedra gen, wel een bewijs, dat zij en voornamelijk de tentoonstelling van teekeningen, die in do aangrenzende school plaats heeft, in hot bui tenland zeer de aandacht trekt. Het is dan ook hoogst zeldzaam, dat men eone dergelijke uitgebreide verzameling, die den stand van het teekenonderwijs op de lagere en middelbare scholen in verschillen de p" atsen in het buitenland aangeeft, te i zien krijgen. De tentoonstelling in de school moet we gens hot hervatton des lessen op 1 September gesloten worden, doch het gedeelte der ten toonstelling, dat zich in het museum bevindt, zal vermoedelijk tot 1 October geopend blij ven. In het Moravische museum van Kunstnij- verhe;te Brünn (Oostenrijk) zal eone ten toonstelling van artistieke reclame plaats hebben. Deze tentoonstelling zal bestaan uit plakateoi, omslagen en titelbladen van boeken, titelbladen van muziekstukken, adreskaarten, alsmede aaubevelingskaarten voor diverse pro ducten en zal cene afzonderlijke Nederland- tcho afdeeli.-g bevatten, zoodat firma's hier to lande die artistiek uitgevoerde reclame- biljetten ter beschikking hebben, kosteloos aan deze tentoonstelling kunnen deelnemen, mits hunne reclamebiljetten vóór 14 Septem ber één exemplaar doen toekomen aan den directeur van het museum van Kunstnijver heid te Haarlem, die voor de gezamenlijke verzending zal zorg dragen. De historische optocht te Maastricht is gisteren herhaald, doch niet al leen dat stadgenoot en vreemdeling onthaald werden op het fraaie schouwspel dat de op tocht bood, ook de .O L. Vrouwe processie, waarvoor liet gisteren de dag was, had veel bekijks. In de straten waar de stoet voorbij kwam, hadden de winkeliers hunne winkel kasten ontruimd en versierd met groen en bloemen, waar tusschen brandende kaarsen. Oin half elf, na afloop der hoogmis werd de processie opgesteld. Weeskinderen, congrega tiën en hooge geestelijken volgden elkander er iu op, terwijl de schaar in het wit geklecde kinderen, engeltjes en bruidjes, een aardigen indruk maakte. Om half drie begon de op tocht, welk een geregeld verloop had. Giste renavond werd er een concert gegeven in het' Stadspark en daarna was er illuminatie op het Vrijhtof en reünie van de deelnemers aan den optocht. Summa summarum kan de ver- eoniging „Maastricht Vooruit" op oen welge slaagden arbeid terugzien. De XII© Groote Nationale Sohiefwed- stiijid der Koninklijke Vereeniging van Ne derlandsche Scherpschutters zal Woensdag 16 tot en met Donderdag 24 Augustus a.s. wor den gehouden op het landgoed Ockenburgh te Loosduinen. Op, de banen van 300 Meter, ten getale van 20, zal uitsluitend worden geschoten met het militair geweer M. 95 en Rijksmunitievoorts zullen er zijn 6 revolver banen en wel 4 op 35 Meter voor revolver tot rijksmunitie en 2 op 50 Meter voor revolver eu munitie naar keu ze. Op het sohietterrein zullen geweren eai re volvers in bruikleen verkrijgbaar zijjn eu wordt de daarvoor benoodigde munitie aan ieder deelnemer tot een beperkt getal gratis veistrekit. Geheel nieuw zijn de in 't programma opge nomen t-railleurvuurwedstrijden "bestaande uit 3 afdeel'ngen, waarbij op gekleurde borst- sehijven van geperst papier wordt geschoten. Bij den openingswedstrijd op Woensdag 16 Augustus, 's middags te 1.30 uur, bestaat het doel uit 8 van zulke naast elkander met tus- schenruimte van 1 Meter geplaatste schijven, die verdwijnen zoodra zij getroffen zijn. Om voor een prijs in aanmerking te kunnen ko men wordt vereischt dat alle schijven ziju weggeschoten in hoogstens 3 minuten met hoogstens 20 patronen. De deelnemers worden gerangschikt zoowel naar het kleinste aantal verschoten patronen ah naar den kortsten tijd (berekend naar 10- tallen seconden) gedurende welken gevuurd werd. Hij| komt bet eerst voor een prijs in aanmerking, voor wien de som der twee op deze wijze verkregen getallen het kleinst is; bij gelijke sommen gaat de kortste tijd voor. In wedstrijd Oranje bestaat het doel uit vier borstschijven, zullende worden toegekend aan ieder die in een serie alle schijven met hoogstens 10 patronen heeft weggeschoten in hoogstens 50 seconden als eerste prijs een zil veren medaille en in hoogstens 80 seconden als tweede prijs een bronzen medaille. Blij den korpswedstrijd bestaat het doel we der uit- 8 borstschijven en kan ieder korps of vereeniging een eerste, tweede of derde prijs behalen, naar gelang van het aantal seconden en aantal patronen die de afgevaardigden hebben noodig gehad om gezamenlijk alle schijven weg te schieten. Nadere bijzonderheden omtrent deze en de overige wedstrijd-afdeel'ngen zijn te vinden ia het programma, dat op aanvraag bij den Voorzitter der Vereeniging, tijdelijk adres te Loosduinen, kosteloos verkrijgbaar is. Wegens dienstaangelegenheden en bezwa ren van logies ite 's-Gravenhage zal ingevolge de beslissing van den Minister van Oorlog door het Leger dit jaar niet aan. den Hoofd korpswedstrijd worden deelgenomen. Een oud landgoed ondier den hamer. Het oud-adolijke landgoed „Zwijna- bergen" tc Helvoirt, thans eigendom van jhr. Af. B. W. de Jonghe van Zwijnsbergen, zal door dezen binnen eenige weken in publieke veiling worden gebracht. In 1748 Was dit uitgestrekt, landgoed in eigendom van zeke ren baron Sloet, die liet naliet aan zijn stief zoon Johan Alexander Ludovicus Konings mark, van wien het overging aan Albertus Baskemeijer, na wien liet in handen kwam van de voorvaderen van den tegen woord igen eigenaar. Het kasteel Zwijnsbergen, in het begin dei- 19e eeuw fraai herbouwd, is van zeer ouden datum en ligt iu cene omgeving, die ecnig-fraai mag hoeten. De „Koningin Regentes." De nachtmailboot „Koningin Regentes" der Mij. Zeeland, die den 16en Juli in aanvaring is geweest mei het Belgische stoomschip „To- paze,is hersteld in het droogdok te Rotter dam en zal op het laatst dezer week weer dienst doen. Heidebrand met- een nut tig doel. Maandagmiddag, te ongeveer 3 uur, werd in het MeerveUlerbtwch, bij Kootwijk, een uitgestrekt heideveld afge brand ten ba to der ontginningen. Zooals reeds gemeldi, geschiedt dit gere geld op 's Prinsen eigendommen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2