BINNENLAND. terrein speelden zich zonderlinge scènes af. Een aantal oudere dames violen in onmacht en de jongere dames dansten lustig rond met geestelijken en andere eerwaarde hccren. vTe New-Orleaus kwamen 55 nieuwe gevallen van gele koorts voor. Maandag zijn 12 personen overleden. vBij een hevig onweder, hetwelk te New-York veel schade eu ongelukken veroor zaakte, is de bliksem geslagen «n een tram wagen met 100 passagiers. Er ontstond ceno paniek; allen drongen om er uit to komen en negen mensaben wer den zwaar gewond. vEen jong© Araerikaansche schilderes, miss Dunlap Hunter, uit Philadelphia, is te Morlaix (Fr. dop. Finisterre) waar zij ver- toefdo, door den opkomenden vloed overval len op de rotsen, waar zij zat to schilderen. Zij was een goodo zwemster en sprong in zee om naar land te zwemmen, maar zij st iet met een voet tegen een rots en verwondde zich zóózeer, dat zij zich niet meer kou be wegen. Toen er hulp kwam, was het arme meisje reods dood. Do Staatscourant van Donderdag 1 i Augustus 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten toegekend iiet oere-teeke-n voor belangrijke krijgsverrichtingen aan allen die tusschon 13 Februari on 23 Juli 1904 hebben deelgeno men aan den tocht door de Gajo- en Alas- landen* do hun uit te reiken gesp zal het opschrift dragen „Gojo- en Alaslandten 1904." bij do Kon. Marine-reserve: bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborsten Je kl. N. J. Vermeulen, C. Lieuven, C. E. Plun ge on J. A. Bientjes en zijn benoemd tot buitengewoon adelborst do hoeren C. Oud en D. P. Jansen; eervol ontslagen uit zijne betrekking tot do landmacht do reserve le luitenant A. E. van der Heide van hei 10de regiment in fanteric benoemd tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen P. A van der Laan, werktuig kundig ingenieur te Delft en M. Eijkelei- boora, werktuig-kundig ingenieur t- Bode graven. Meiddon we reeds onlangs, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zich nog in dezo maand voor een paar weken naar *het buitenland zouden begeven, dit zal ver moedelijk reeds op a.s. Zaterdag geschieden. De nieuwbenoemde ministers zijn gis terenvoormiddag naar Het Loo vertrokken, teu oindo in handon van H. M. do Koningin den ambtseed af te leggen. Dit geschiedde ten overstaan van den directeur van het ka binet dor Koningin. Do departementshoofden waren bij deze audiëntie niet in ambtsgewaad, maar droe gen rok cn witte das. Omtrent do ontvangst der ministers ter beëediging op Het Loo, wordt nog ge mold, dat H. M. te voren nog oen onderhoud had met den minister van buitenlandsclve zaken en justitie, de hoeren jhr. van Tots en mr. Van Raalte, die daartoe ten tien uur gisterenochtend naar Het Loo waren vertrok ken. Do overige ministers voor zoover te 's Gra ven h age wonende, begaven zich met den trein van 12j uur daarheen. Z. K. n. do Prins der Nederlanden was tegenwoordig bp de beëediging der nieuwe ministers. Aan het diner dat morgen ten paleize Het Loo aan den admiraal en verdere offi cieren van het voor IJmuiden gelogen En- gelsch eskader wordt aangeboden, zijn ook uitgenoodigd de leden der Engelsche legatie en do ministers van buitenlandsche zaken en van Marine en de vlagofficieren der Nod Marine. Do gasten zullen per special en trein te 5.42 op net Loo aankomen en weder van daar vertrekken te 8.40. II. M. de Koningin heeft de afgetre den ministers en hunne echtgenooten uitge noodigd Vrijdag 18 dezer ten paleize Het Loo te komen dejeuneeren Behalve uit do woning van den gezant van Perzië was ook gisteren de vlag met don Leeuw en de Zon op het witte veld uitge stoken uit de woning van den consul-generaal vun liet Rijk te 's Gravenhagc, de» heer Op pen heim, in de Parkstraat. Do minister van Buitenlandsche zaken a. i. eu versdiillende leden van het corps diplo matique gaven aan het legatie-hotel hunne naamkaartjes af ter gelegenheid van den ge boortedag van den Shall. Do nieuwe minister van bui- tenlandsohe zakon. Do Bcrlijnsche correspondent van het Handelsblad schrijft: „Do heer jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, die in hel vervolg de buiten land sche aangelegenheden van ons volk zal lei don, was meerdere jaren als H. M. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Duitsche Hof geaccrediteerd, na te vo ren geruimen tijd liotaelfdo ambt bij do Ver beven Porto te hebben vervuld. Van don nieuwen minister mag men min der, geloof ik, mooie redevoeringen in de Kamers verwachten, dan wel eon bedacht- aam©, zéér bedachtzame leiding onzer be trekkingen tot het buitenland Wars van allo avontuur cn voorzichtig, wèl overwegend als do lieer Van Tots is, behoeft men niet be vreesd te zijn dat bij zich aan „groots-" po litiek te buiten zal gaan, aan politiek die het land in opspraak brengt en boven do kracht- van een klein volk gaat. Te golijkcr tijd lijkt do nieuwe minister mij er do man niet naar om zich door outsiders roet in het eten to laten werpen en zich zoo het diplomatiek menu to laten bederven. Van een soort „Major domus" of dwarskijker aan het departement zal do heer Van Tots wel niet gediend zijn en daar is hij niet minder om. Op zijn lastigon post hier in Berlijn wist do miuistcr zich iret slechts een goed© posi tie to veroveren in do officieclo wereld, maar mocht zich tevens verbeugen in de sympathie der Nederlandsche kolonie, dio hem ongaar ne ziet vertrekkeu en hom in zijn nieuwen werkkring alles goeds wensebt." Nader vernemen wij dat de ontwerp- Staatsbegrooting voor 1906 Dinsdag bij den Raad van State was ingekomen Toepassingder Drankwet. In verschillende dorpen bij of tusschen steden liggende word voorheen door do gemeente- li kc autoriteiten wel toestemming verleend aan vergunninghouders om na sluitingsuur voor doortrekkende personen hun drankloca- liteiteD geopend te houden of weder te ope nen. Naar do meoning van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland mogen thans der gelijke bijzondere vergunningen niet meer verleend worden, daar ingevolge de nieuwe Drankwet de sluitingstijd voor ieder geldig is en daarop geen uitzonderingen mogen worden gemaakt. (O. H. C.) De lieer P. Pauw, wethouder van Zaandam, die onlangs als raadslid ontslag nam, is met 405 stemmen in district I, waar voor hij zitting had, herkozen. Op den heer A. J. van Wessem (lib.), den candidaat der kiezers, dio tegen de uitvoe ring der aangenomen banenplannen zijn, werden 384 stemmen uitgebracht. Het Engelsehe eekader. Gisterochtend- ongeveer 9 uur is de Engel sche vloot, op weg naar IJmuiden, dicht on der do kust van Schevemdngen gepasseerd, 't Waren voor zoover men ze tellen kon 26 oorlogsbodems, die in 5 afdeelingen statig voorbij trokken, 't Was een grootsche aan blik, die veel .toeschouwers en badgasten aan vensters en op balkons van hotels, villa's enz. en naar liet strand lokte. De vuurtoren was gevlagd en ook van de pier werden signalen met vlaggen gegeven, welke van het admiraalschip werden beant woord. Na een half uur voor Schevoningen te heb ben vertoefd, verdween do vloot gaandeweg uit het gezicht. Om half tien gisterenmorgen kwam oe schout-bij-nacht Sweerts de Landas Wy- borgh por torpedoboot Cycloop aam boord van de „Evertsen" en oen kwartier daarna werd de Engelsche vloot door de Semaphore geseind als imi zicht. Aan de hori zon verschenen de eerste rookpluimen van het eskader, dat om elf uur duidelijk zicht baar was, Voorop gingen de 9 groote slag schepen met een kruiser in twee kielwater- li niën, daarachter de vloot van torpedover- nielers on 't laatst verschenen binnen den gezichtskring de vijf groote en de kleinere kruisers. Noordwaarts van de haven kozen do slag schepen in twee liniën een ankerplaats, ten zuiden kwamen, de kruisers en de torpedovaar- tuagon aan, welk vlootdecl zeven loodsen wer den verstrekt, meerendeels binnen, deels bui ten de sluizen in de haven. Door de groote electrische sluizen komen ze echter aan vijf daartoe vervaardigde stei gers vlak achter de kleine sluizen te liggen, om in geval van nood onmiddellijk te kunnen zee kiezen. Voor demi havenmond gekomen begonnen de beide liniën van slagschepen met een wij den boog landwaarts te zwenken, een ma noeuvre die prachtig en onberispelijk werd uitgevoerd. Precies kwart voor twaalf, toen de slagsche pen al under en nader waren gekomen, heesch do „Exmouth" het sein tot. ankeren en don derde tevens het eerste van de een-em-twintig welkomstschoteu, welke door de „Evertsen" mot eveneens een-en-twintig schoten werden beantwoord. D'aarop complimenteerde de „Evertsen" den Engelschen luitenant-admi raal Sir Arthur K. Wilson met zeventien kanonschoten., die wederom door het admi raalschip werden teruggegeven. Inmiddels waren de reusachtige zeekastee- len om hunne ankers gezwaaid en lagen ze met stuurboord evenwijdig aan onze kust, ongeveer 600 a 700 M. van den wal. Vermelding verdient dat de minister van marine door middel van draadlooze- en rijks- telegrafie met de „Evertsen" rechtstreeks is verbonden. Zoodra. de vloot goed en wel geankerd was begaf luitenant Pnlevitz zich naar do „Ex mouth" om dem admiraal te begroeten eu hem de diensten der Ned. marine aan te bieden. Te een uur ging de schout-bij-nacht den Brit- schen admiraal een welkomstbczoek brengen. Admiraal Wilson had daartoe alle vlagoffi cieren van zijn eskader aan boord van de „Exmouth" vereenigd. Schout-bij)-nacht Sweerts de Landas Wv- borgh was vergezeld door den chef van zijn staf overste Hoven en zijn adjudant. Later op den middag beantwoordde de Britsche ad miraal het beleefdheidsbezoek. Te half acht gisterenavond dineerden de scbout-bij-nacht. de commandant van de „Evertsen" en vijf Hollandsche zeeofficieren aan boord van do „Exmouth". IJmuiden was heden propvol met vreem delingen. Admiraal Wilson kwam met zijne officie ren hetlen tusschen 11 eni 12 urn- uit IJmui den in de residentie aan, en bracht onmid- delijk caarna een bezoek bij! den minister van marine. De lunch door het mar ine best urur de deputatie in het Palace Hotel aangeboden, had te 1 uur plaats. Een extra-trein, die ten 3 uur 2 min. spoor- tijd vertrok, stond aan het Staatsspoorstation gereed om de vlootvoogd en gevolg naar Het Loo to brengen. De luitenant ter zee 2e kl. C. C. Schepp. geplaatst aan boord van Hr. Ms. fregat Evertsen, is aan den Engelschen admiraal ge- duronde zijn verblijf op Nederlandschen bo dem toegevoegd. Do kapitein Allenby, marine-attaché bij de Britsche legatie te Berlijn, te 's Gravenhage aangekomen, is gisterochtend naar IJmuiden vertrokken, ten einde tegenwoordig te zijn bij de aankomst van de Engelsche kanaal- vloot in de haven. De minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor een apo theker, bevoegd verklaard volgens de wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222), zooals dio nader is gewijzigd, gelegenheid zal bestaan om bij do zeemacht in dienst, te treden als apotheker der 2de klasse (met den rang van luitenant, ter zee der 2de klasse), op oen trak tement van f 2000 'sjaars. Zij, die voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking wenschcn te komen, moeten den leeftijd van 30 jaar niet hebben over schreden en kunnen zich vóór 1 September aanstaande bij gezegeld verzoekschrift wen den tot voornoemden minister, onder over- legging van dc stukken in de Staatscourant no. 172 vermeld. Een buitengewone vergadering van den Alg. Apothekers Bediendenbond heeft met algemeen© stemmen aangenomen een ingediende motie, welke ten doel heeft, om zoo lang nog geen wettelijke sluiting voor c.;- ïtheken eu daardoor volkomen Zondags- voor het personeel te verkrijgen is, in deze door samenwerking te verkrijgen, dat do Zondagsarbeid ook op dit gebied beperkt wordt. Elk vak op zich zelve doet daartoe pogin gen, onlangs nu weer op uitgebreide schaal, de Ned. Bond van Confectie-Bedienden, en zoo heeft de Alg. Apoth. Bedienden-Bond een circulaire verzonden met het verzoek of men, hetzij als particulier of als lid van een of an dere vakverecniging zou kunnen besluiten en anderen opwekken om bun geneesmiddelen zooveel mogelijk niet op Zondag to bestellen en den aankoop van hun artikelen voor huis houdelijk gebruik op Zondag tot het drin gendste te beperken. Met deze opwekking en aansluiting, waar aan godsdienst en partijkwestie totaal vreemd zijn, waaraan iedereen kan deelnemen, hoopt de Bond voor een groot aantal personen, zoo wel vrouwelijke afs mannelijke een kalmer, rustiger en aangenamer Zondag te kunnen verkrijgen. Loonreg eling typografen. In de gisterenavond gehouden huishoudelijke vergadering van de af dee ling Den Haag van den Alg. Nederl. Typ. Boud werd do volgen de motie aangenomen De huishoudelijke vergadering van de afd. Den Haag van den Alg Nederl. Typ. Bond, gehouden op Dinsdag 15 Augustus 1905, over wegende dat de Permanente Commissie tot door voering der loonregeling voor de grafische vakken, ontworpen door de Kamer van Ar beid, onmachtig is gebleken om deze loon regeling op al de te 's Gravenhage en Schevc- ningen gevestigde drukkerijen in te voeren, dat dezo onmacht voornamelijk het gevolg is van tegenwerking van de zijde van de ver- eeniging „Eendracht saam Verbonden' ©u van deelneming aan deze actie van vereeni- gingen, welke in hoofdzaak ziekte- en geen vakverecnigingen zijn besluit om bovengenoemde redenen zich al te scheiden van de Permanente Commissie cn alle pogingen aan te wenden om de loonrege ling, welke door de afdeeling is aanvaard, als den eersten stap op den goeden weg, zoo spoedig mogelijk in te voeren tevens allo typografen opwekkende om, willen zij ernstig lotsverbetering, zich aan te sluiten bij den Alg. Ned Tvp. Bond. Dc inrichting van het Vre despaleis. Mr. J. M. van Stipriaan Liüs- cius schrijft in het Weekblad v. h. Recht, dat hij van deze prijsvraag met groot leed wezen heeft kennis genomen, omdat zij z. i. een zeer groote fout bevat. „Ik spreek niet, schrijft hij, over d© lift, die ontbreekt, want daaraan ben ik in het Haagsche Paleis van Justitie gewoon ge- raakt. Maar onverantwoordelijk schijnt mij de bepaling omtrent de rechtszalen. Wij krijgen eene groote rechtszaal van driehonderd vier kante meter en eene kleine rechtszaal van honderdvijftig vierkante meter. Die groote rechtszaal is verloren ruimte. Zij is veel te groot voor welke rechtspraak dan ook. Zij is alleen bruikbaar voor fees telijke gelegenheden. Denk u eene zaal twee maal zoo groot als de groote conversatie zaal van de Witte Sociëteit. Is het niet alsof men zich eene balzaal in plaats van eene rechts zaal heeft gedacht. De zoogenaamde kleine rechtszaal (zoo groot dus als dat Soeieteitslokaal) lijkt mij uitstekend. Maar zij heeft één zeer groot ge brek. Er is maar ééne zoodanige zaal en er moesten er minstens drie of vier zijn. Heeft dan het bestuur der Carnegie-stichting ver geten, dat het zeer goed denkbaar is, dat er twee of drie rechtbanken van het Hof van Arbitrage, nu of later tegelijk verga- deren? Dit laatste is nu onmogelijk. Feite lijk hebben we slechts ééne rechtszaal, waar er meerdere noodig kunnen zijn. De fout, die ik meen te zien, kan alsnog hersteld worden door in plaats van die eene groote komediezaal twee rechtszalen te ver langen van de halve grootte. Dan hebben wij drie bruikbare rechtszalen en die heeft het arbitragehof zeer zeker in de toekomst noodig Het t o o n e e 1 ge ze 1 s c h a p Brondgeest naar Indië. Den 16den September vertrekken volgens ocin bericht van de N. R. Ct. (per stoomschip Goentoer) van Rotterdam naar Oost-Indië, en vermoe delijk later naar West-Indië, de leden van het too neelgezel schap Breradgeest, bestaande uit do navolgende dames en hoerenme- vrouw Sophie Brondgeest-de Vries, van het Rrondgeest-Ensomblemevrouw Nelly de Heer, van de Nederl. Tooneelvereoniging, te Amsterdammevrouw Riek de la Mar-Klcy, van het gezelschap Prat, te Amsterdam mej. Catherine de Jager, van het Nederl. Toonoei, Brusselmej. Josephine de la Mar, van het Brondgeest-Ensemblemej. Marga- retha Beekman, van het gezelschap Bouw meester; mej. Martha Coerdes, vroeger bij de Kon. Vereen. Ned. Toonoel; mej. Hermi ne de la Mar, van het gezelschap Proten de heetrenHenri Brondgeest, van het Brond geest-EnsembleFraiifois Josef Mertens, van het Conservatoire te Leuven, thans to Brus sel Joh an Mulder, van den Tivoli-Schouw- burg te RotterdamBernard Lage man, van het gezelschap Van Lier te Arasterdam; Willem Westerman, van liet gezelschap Bouwmeester; Rienk Brouwer, van het ge zelschap BouwmeesterHenri Stroethof, uit Amsterdam; Baerveldt, (reeds to Batavia aanwezig), van het Brondgeet-Ensemble. Directeur en hoofdregisseur is do heer Henri Brondgeest, administrateur do heer P P- J. Ketnor, tooneelmeester de heer Hen drik Houtman, costumier de heer Mulder, en tooneel kapper de heer van KeuJon. De heer Ketnor vertrekt, ovenals verleden jaar, vooruit, en wel 29 dezer via Marseille. Do schouwburgen te Batavia en Soerabaja waren reeds vóór het vertrek uit Java in de maand Juni jl. voor het volgende seizoen besproken. De eerste vooi-stelling zal plaats hebben 10 November en vermoedelijk be staan in de opvoering van Multatuli's Vor stenschool, een Ijelofte, vroeger te Batavia en elders gedaan. Er gaan nieuwe décors en requisieten mee en een uitgebreid nieuw repertoire, gebaseerd op de ondervinding van verleden jaar. De heer Charles Guthuy tooneelspeler bij het Haarlemschc Tooneel, deelt in een in gezonden stuk in het N. v. d. D. mede, dat zijn uaam abusievelijk staat onder het gezel schap, dat met Louis Bouwmeester naar Indië gaat. Wel is hier sprake van geweest, maar na consult met zijn geneesheer, die het kli maat van Indië ongeschikt voor hem achtte, besloot de heer Gilthuys niet mede te gaan. Kinderbescherming. De facul teit der sociale en politieke wetenschap to Zurich heeft eea prijsvraag uitgeschreven over „kinderbescherming." Twee bepaalde vragen zijn aan de mede dingers gesteldieder op zichzelf vormend het onderwerp van een afzonderlijke prijs vraag. I. Vraag aangaande de slechte behandeling van kinderen door de ouders of de personen die met hun verzorging belast zijn. Aard dezer slechte behandelingen. Hun individu- eele en maatschappelijke oorzaken. Mr at re gelen te nemen ter voorkoming en repressie. Moet men do zorg voor die kinderen, slacht offers eener slechte behandeling, toevertrou wen aan gezinnen of gestichten? II. Vraag over het overwerken van kinde ren door hun ouders, personen met hun toe zicht belast of patroous. Vormen van over werken in het gezin, in het huishouden, in de huisindustrie. Middelen ter voorko ming. (Inspectie voor de huisindustrieën. Repressieve maatregelen.) Een ieder zal aan dezen wedstrijd kun nen deelnemen. De uit de memoriën te trek ken conclusies moeten duidelijk en kort sa menvattend zijn en zich baseeren op de toe standen cn de wetgeving van een bepaald in behandeling genomen land. Voor elk der oplossingen op een der beide vragen is een prijs van fr. 2000 gesteld. Het staat aan dc 'Mry vrij de prijzen te verdee- len. Op 1 Juli 1906 moeten do antwoorden zijn ingekomen L e g a a t. Wijlen mej. de wed. J. Vet, overleden te Beets (N.-H.) heeft can de Ned. Herv. diaconie aldaar vermaakt do som van f 10.000. Naar men schrijft, mag de rijks-serum inrichting te Rotterdam zich in steeds toe nemende mate verheugen in de belangstel ling van landbouwers en veeartsen. Een spre kend bewijs hiervan ziet men in onderstaan de cijfers, betreffende de inentingen tegen de vlekziekte der vakens: In 1900 werden ingeënt 3344 varkens; in 1901. 13010; in 1902: 20807, en in 1903: 25848 varkens. Sedert 1 Maart 1904 wordt vanwege de rijiks-serumiiirichting aan in Nederland ge vestigde veeartsen kosteloos entstof (serum en cultuur) tegen do vlekziekte' verstrekt. Het aantal inentingen steeg dan ook in. dat jaar tot ruim 40.000; terwijl in. de eerste 7 maan den van 1905 meer dan 80000 varkens wer den ingeënt. Vergiftige gewassen „Doorn appel" en ..Bilzenkruid" worden thans in den polder Eierland weer, vooral op mest vaalten, in bloei gevonden. Een lastig goedje, dat voor het vee ge vaarlijk genoemd kan worden. Watergebrek. Ook tc Hoofddorp en vermoedelijk ook wel in do overige dee len der gemeente Haarlemmermeer he?r9cht gebrek aan goed drinkwater. Valt er niet spoedig regen dan zal men zijne toevlucht moeten nemen, in den uitersten nood, tot de vaarten, wat echter niet wenschelijk Is. Tc Hoofddorp is oen geval van typhus ge- oonstatoerd. De heiwerkersstaking te Am sterdam. Sedert eenige dagen zijn zoo als gemeld is de heiwerkers bij een aantal bouwwerken te Amsterdam in staking, om dat zij eisclien dat de ploegen, tot dusver be staande uit zes man, voortaan zullen hebben zes man en een waterdrager. Bij enkele pa troons bestond dit stelsel reeds. De meerder heid wil eohter aan dien eisch niet toegeven- De Bouwvak-federatie heeft naar het Hbld. meldt zich deze week in een motie vóór de stakers uitgesproken, terwijl de Ver van hei-, grond- en fundeeringswerkerspa- troons gisteren met algemeen e stemmen be sloot de eischen niet in te willigen, daar deze bijna geheel van philanthropisclien aard zijn. Elk lid dezer vereeuiging, dat zich op een of andere wijzo aan dit- besluit zal trachten te onttrekken, zal een boete verbeuren van f 1000 per dag. Uitvoering der woningwet. Te Jubbega (Fr.), waar men nog tal van ellendige hutten aantreft, meer in dan boven den grond gebouwd, geldt bij de stichting van nieuwe woningen natuurlijk de Woning wet ook maar een der Jubbega'sters dacht er niet zoo om. Hij ging een soort keet bou wen van eenige steenen met. leem gemetseld, eenige planken een paar oude vensters enz. en betrok met zijlne vrouw dat krot Aan B en W. van Schoterland was daarvoor geen vergunning gevraagdde woning stond er, dat was den stichter voldoende. Men zou het wel laten aan zijn eigendom te komen zoo oordeelde hij. Het gemeentebestuur werd met deze overtreding der Woningwet in kennis gesteld en de woning moest afge broken worden, want de bewoner was, in wecrw 1 van herhaalde waarschuwing, daar toe volstrekt niet geneigd. Den lien Aug. jl. trokkeu maréchaussees rijks- en gemeente-politie er op uit. Het erf werd afgezet, de afbraak zou beginnen. Van alle kanten kwamen nu de andere heidebe woners opzettenaan liefelijke uitdrukkin gen geen gebrek, maar toch scheen men ge noeg respect voor de politie te hebben om het afbreken niet te verhinderen. Daar men geen werkvolk kon krijgen, om de woning af te breken, staken oen paar gemeente-veldwach ters zich in een werkpak en deden do wo ning verdwijnen. De menigte heidebewoners bleef getuigen van dit afbreken cn gaf door lage uitdrukkingen doorslaande bewijzen dat ze op verre na niet- ingenomen waren met. deze daad van 't gezag. Ieder kon toch zelf weten, hoe hij zijne woning wilde inrichten zoo luidde het oordeel der heidebewoners, van wie velen op bloote voeten waren ko men aanloopen. EGbld. Een rijke „verpleegde". In de Beemster (N.-H.) is overleden zekere M een man, dien men voor zeer arm hield. (Zijn vrouw en dochter worden voor rekening der gemeente in een krankzinnigengesticht verpleegd. Na zijn dood vond men. in. zijp hut ongeveer f 4000. Een eigenaard ige geschiede nis moet zich, naar de W. Ct. meldt, te Wil- dervank hebben voorgedaan met een candi daat voor 't Armenhuis aldaar. T /t opname van den man in kwestie, een bejaarden arbei der G., was reeds besloten en 't eerste wat men 'n 't werkhuis ging doen, was den maai van nieuw ondergoed te voorzien. Bij het ontklee- den merkte men, dat G. in zijn ond-rkleeren een. zakje met geld had verborgen. Volgens 't gebruik in het werkhuis v erd hem gevraagd <i.d bedrag af te staan. Hiertoe kon de man echter maar niet besluiten en 't eind van het lied was, dat de oude heer zijn spullen weer terug kreeg en vertrok in de plunje, waarmee hij gekomen was. Hij moet thans bi" eeai zijner kinderen inwonen. Een spaarbank voor hen die hun centen moe zijn. Onder dezen titel bevat het Algemeen Weekblad voor het Han dels-, Crediet- en Verzekeringswezen, een hoofdartikel over het Algemeone Verzeke ring-, Hypotheek en Credietkantoorafdee ling Spaar- en Credietbank, Amsterdam Am- stel veensche weg 160. De circulaire omtrent de „Voorwaarden van deelneming blijkt 'n grammaticaal en stylis- tisch curiosum te zijn. Het doel der afdeelingj spaar- en credietbank is, volgens artikel 1 „het sparen en weder ter leen verstrekken van klein© bedragen, tegen o pet. renten per jaar der aandeelen en 2 pet. renten en 1 pet. administratie per week der leeningen". Art. 2. De bank geeft aandeelen van f 100 tot f 250 uit, vol te storten in welcelijiksche termijnen waarvoor quitantie word(t) afgege ven van 40, 50 cent-, en allen hoogeren stor tingen bij tiental(le) centeni. Art. 3. Ieder deelnemer ontvangt een be wijs van aandeel tegen een extra betaling van 25 cent per aandeel." Volgens artikel 8 zijn de aandeelen „niet opvorderbaar, maar worden, jaarlijks, na 't oordeel der directie net zoo veel aandeelen uitgeloot als het des zelve goed dunkt." Een artikel 11 luidt: „Het zal de directie op verzoek van den aandeelhouder vrij staan het aandeel af te koopen of in verkoop te nemen, zonder zich echter daartoe .te ver plichten." De redactie van genoemd weekblad ontving op haar verzoek om inlichtingen een schrij ven waarvan wij ook weer zonder de fouten te verbeteren het volgende cntlee- nen Geachte heeren.. „Ik noem mijn kantoor Alg. Verz. Hypt. en Cred. kantoor, omreden ik allen daarin genoemd brancher werk. In allen zonder verplichting van Mij tor- wijl ik bij voorkeur levensverzekering sluit bij 't Maliehuis, Brandassurantie bij de Gro ninger Brandwaarborg-Mij., ongelukken bij Vatum, credieten bij de Utrechtsche Voor schotbank e,n Generale Gredietbank hypotheek 1>i; verschillende, terwijl bouw-crediet dikwijls b'j particulieren, en heb ik voor enkelen kleine aanvragen ook nog particulieren pa troons. Ik maak nog al vaak een postje klein ad verteer hoogst zelden, maar schrijf vaak op een aauvraag-advertentie (Geld). Alzoo is mijn geheele bedoeling het sluiten van omschreven branche en maak ik nog al werk er van zoodat ik mijn kantoor dien naam gaf. Ik kan nog vermelden, dat ik vaak een geldaanvraag gerecommandeerd krijg en zeer velen tot vollen tevredenheid zijn behandeld". Ons eerste werk daarna was schrijft de redactie verder de in het schrijven opge somde maatschappijen te verzoeken ons wat meer van het kantoor era deszelfs beheer te doen weten, aan welk verzoek enkele Maat schappijen voldeden, waarbij bleek, dab de be- heerder niet gunstig staat, aangeschrevendat eventueele postjes zeer nauwkeurig worden onderzocht; da men de relatie reeds had af gebroken. Geen enkele inlichting was een gun stige, elke nauwe relatie wees men van de hand. Dat dit resultaat ons niet "bevreemdde, kan dé lezer zich wel en dat wij het niet noodig achten veel papier voor deze zaak vuil te maken evenzoo. Wij vertrouwen dan ook, dat de publicatie van bovenstaande stukken voldoende is om: lo. de genoemde maatschappijen te wegen den beheerder van dit kantoor alle relatie op te zeggen 2o. alle spaarders te bewegen hun spaar centen niet weg te w.rpen bij deze spaar bank maar te beleggen daar waar wat minder zekerheid bestaat, dat hun centen raar de maan gaan 3o. den beheerder te bewegen zijn ongeluk kig bedrijf te staken en zijn oude vak maar weer op te nemen, misschien komt hij daarin wat minder stumperig voor den dag." Het verwisselde kind. Zooals men zich herinneren zal, heeft de rechtbank te Amsterdam eenigen tijd geleden vonnis ge wezen. in het proces van mr. J. Kappeijne van de Coppello q.q. tegen de echtelieden Vermij. De stadsadvocaat was tot voogd be noemd over een kind, dat in een der couveu ses van het Wilhelmina-gasthuis was opgeno men en door de Vermijfs niet als het hunne werd teruggenomen, omdait zij beweerden, dat zij een jongetje hadden doen opnemen, en het hun thans aangeboden kind een meisje was. Daarop had mr. Kappeijme tegen de Vermij s de actie tot erkenning van staat van het kind ingesteld, en do rechtbank had hem zijn vor dering toegewezen en beslist, dat ten processe gebleken was, dat het meisje het kind was. van hetwelk mejuffrouw Vermij indertijd was bevallen. Deze heeft met dit vonnis geen genoegen genomen, en omdat de mam intusschen is verleden, en het proces derhalve dooi- de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2