BINNENLAND. I e hangt, beide partijen aan de verdaging de v ^rkeur gaven. Portsmouth, IS Aug. De vredesconferentie kwam heden morgen om 5 minuten voor tien uur weer bijeen. Tweede telegram. De conferentie hield zich heden bezig met de behandeling van artikel elf. Oin drie uur des namiddags werd, daar het onmogelijk bleek tot over eenstemming te komen, de beraadslaging af gebroken. Artikel twaalf betreffende het ver- leenen van vischrechten aan de Japanners langs de Siberische kust, werd vervolgens met algeineene stemmen goedgekeurd Om 3.45 werd de conferentie verdaagd tot 22 Augustus, des namiddags te drie uur. In o driedaagsclie pauze- zullen de protocollen worden opgemaakt Portsmouth, 19 Aug. De protokollen zullen Dinsdag onderteekend werden. De verda ging tot dien dag heeft ten doel aan beide partijen gelegenheid te geven met hunne re geeringen te raadplegen. De eindbeslissing berust in Petersburg en Tokio. Het schijnt, dat de kans op vrede afhangt van de vooruitzichten op een compromis. Tenzij Japan toegeeft op een of twee hoofd punten, zal de conferentie zonder resultaat blijven. Witte is nog niet bereid op een:g punt toe te geven; maar vóór Dinsdag kan hij de goedkeuring van den Keizer tot den afstand van Sachalin ontvangen. Wann «.f Japan dan nog blijft volhouden, zal de con ferentie mislukt zijn. Zooals openlijk wordt medegedeeld, wendt president Roosevelt zijn invloed aan in Pe tersburg en in Tokio, om tot een compromis to komen. PortsmouthIS Aug. (Daily Mail). Sato, die aan Japausche zijde de tusschenpersoon is die met het publiek verkeert, heeft gezegd ..Volgens mijne persoonlijke meeuiug, die niet op gezag aanspraak inaakt, zal cr vrede komen." Naast de beide hoofdpunten van strijd. Sachalin en de oorlogssoliadevergoeding, zijn het inzonderheid twee vragen, die bij de vredesonderhandelingen tot bezwaren aanlei ding geven. Do eerste vraag betreft het lot van de Russische schepen, die iu den loop van den oorlog de bc9cl»erming van onzijdige havens opgezocht hebben, om daar te worden ontwapend, alsmede de oorlogsschepen, die kort voor de overgave van Port Arthur door de Russen tot zinken gebracht zijn om te verhinderen, dat de Japanners ze zouden kun non gebruiken. Tot. de eerste categorie bchooren 1 linie schip, 4 groote kruisers, 1 kleine kruiser, 7 grootc en 4 kleine torpedobootentot de laatste 5 linieschepen. 1 kustpantserschip, 1 pantserkruiser. 2 beschermde kruisers, 4 onbeschermde kruisers. Het ontwapende linieschip is de Ce9arewitsch, die in 1901 van stapel geloopen is, eene wa terverplaatsing heeft van 13,710 ton en zich n«i den mislukten uitval van de Russi sche vloot u;t Port Arthur den lOcn Augus tus van het vorige jaar naar TsLngtau redde. Vaai di overige schepen liggen do groote .ruiaers Diana en Askold in Saigon en Sjan ghai en de beide andere groote kruisers Aurora en Oleg met den kleinen kruiser Zcmtejoeg in Manilla. Do torpedobooten lig gen in de havens T&ingt&u en Tsjifoe. Van de iu den grond geboorde schepen komen in do eerste plaats in aanmerking de Linieschepen Poltawa, Sebastopol, Pereswjet, Pobjeda en Retvisan, alsmede de pantser kruiser Ba jan cu do bcsohormde kruisers Pal- lada cu Warjag, waarvan de laatste in het begin van den oorlog bij Tajemoelpo op het strand gezet ia Deze schepen hebben weder in bcteekenis gewonnen, omdat het den Ja- pa unci's gelukt is reeds vier van hen, de Pol tawa, <le Pereswjet, de Bajan mi de Warjag, weder vlot te maken. Het. definitieve verlies van deze schepen is voor de Russische ma rine zeer smartelijk, want' hare vloot is nu ingekrompen tot 11 liniescnepen. waarvan 8 bchooren tot ae Zwmrt—oc vloot en dus niet elders zijn te gebruiken, 10 groote en 3 kleine kruisers. De tweede strijdvraag betreft do sterkto van de maritieme strijdmiddelen, die Rus land gehouden zal zijn in de toekomst niet te overschrijden in de Oost-Aziatische wate ren. Vooi het begin van den oorlog onder hield Rusland daar eene vloot, die bestond uit 7 linieschepen, 9 groote kruisers, 2 kleine kruisers, 2 torpodo-kanononoerbooten, 26 groote torpedobooten en 12 kleine torpedoboo ten. Al zullen er voor de Russische marine ook vele jaren verloopen. voordat zij z'ch weder in zóó verre zal hebben hersteld, dat zij eene strijdmacht van eene dergelijke sterkte naar Oost-Azie kan zenden, het is voor een land van de grootte en de positie van Rusland toch een gevoelige slag, wan neer het zich cc no dergelijke vernederende beperking moet laten opleggen door een an deren staat. Den Japanners kan men 't in- tusschen niet kwalijk nemen, wanneer zij er op uit zijn zich te vrijwaren voor nieuwe vijandelijkheden van Russische zijde. Allerlei vOmtrent het eiland Sachalin, de Rus- Bvche mudadigers-koloiue, en het oenige, werkelijk Russische grondgebied, waarvan de Japanners iu den tot dusverre inet zooveel geluk door beu gevoerden oorlog zioli heli bon moester gemaakt, worden enkele b'j- zonderheden medegedeeld in verband met de conferentie te Portsmouth. Sachalin strekt rich uit voor de monding van don Amur, over eene lengte zoo groot als dio van Engeland en Schotland to zainen. Do breedte van het eiland is betrekkelijk gering en wisselt af tussahen 28 en 192- ki lometer. Een reiziger, die onlaugs het eiland zocht en er een omvangrijk boek over uitgaf, do heer Charles II Hawes, werd, toen hij van Nikolajowsk deu «mallen zeearm was overgestoken die het eiland van het vaste land afscheidt, getroffeu door een mijlpaal, die tot Opschrift droeg: ,.10.186 werst van St -Petersburg." Het was alsof de rampzalige verban nonen, die het grootste deel der Rus sische bevolking van Sachalin uitmaken, daardoor moesten worden herinnerd aan den onmetelijken afstand, die hen scheidt van <"e Westerseho lyaohaving. Behalve de Russen wonen op Ssclmlin 4 a 5000 inboorlingen, waaronder 1300 Ai*»o'« en ruim 2^00 (Vljaken. De overigen rijn- Tongoezen, Orotschonen en een klein aan tal Jakoeten. De Aino's§ met hune patriarchate» baar den en hunne weinig Molgoolsche gel r» trekken, zijn afkomstig van Jesso, het Noor delijkste eiland van het Mikado-Rijk. De heidensche Giljaken, een bijna baardeloozo, Mongoolsche volksstam, zijn merkwaard.ge menschenbij de vrouwen van dien (tam openbaart zich vaak een opmerkelijk dich terlijk talent. Do Toengoczen zijn gcioopte Christenen. Zij zien met minachting neer- op de Giljaken. „die honden eten." Verreweg liet grootste doel der bevolking bestaat uit Russische verbannenen, die op den bekenden weg der ..administratieve de portatie" naar Sachalin rijn gekomen. Iu 1898 waren op Sachalin 7080 gedejxir- teerden waaronder 2836 mo >r.lo naars, en onder dezen 634 vrouwen, die bijna allen hare mannen hadden vermoord. Onder deze verbannenen hebben slechts een klein getal staatkund ge veroordeelden een eonigszins dragelijk lot.. Do overigen lei den oen leven van letterlijk aanhourlondr wroede mishandeling, die door den heer Ha wes in scherpe kleuren, in bijzonderheden, die hier ter plaatse niet ter zake doen, wordt afgeschilderd. Onder de opzichters heeft Patrin zich als menschen beul naam gemaakt, ja, hij is in die hoedanigheid zelfs reeds te San-Fran- cisco ten tooneele gebracht. Do Russische beambten leiden er een los bandig en schandelijk leven. Z:i zijn meestal onbekwaam en verregaand nalatig Talloos:* gevangenen worden 5, zes en meer jaren lan ger o]) Sachalin gehouden dan hun str.iftn V vereischt, eenvoudig omdat de boeken der le- ambt.en slecht en slordig worden bijgehou den. De talrijke ontvluchte gevangenen ma ken allerwege het land onveilig en misdaden zijn dan ook aan de orde van den dag. Met eerbied gewaagt de schrijver slechts van eene sympathieke vrouwen-figuur, n.l mevrouw Eugenic von Maver, die reeds vóór jaren naar Sachalin i9 getrokken om als lief dezuster haar leven te wijden 'aan de ramp zalige bannelingen. Tot zooverre het artikel in „Eigen Haan!" en onder eene verandering van meester zou men zoo onpervlakkig als slotsom daar uit trekken kan het eiland slechts wonnen Het eiland Sachalin heet bij de Japanner» Karafoeta. Wegens het koude klimaat is er nagenoeg goen landbouw, maar de l»erg>r. bevatten vele minerale schatten, vooral zil ver, en langs de kust wordt barnsteen ge vonden. De wateren van het eiland z'jn rijk aan visch. waarom vooral het door Japan wordt begeerd. De Japanners hebben dan ook altijd ge- prof eslK-erd tegen het verdrag van 187") waarbij geheel Sachalin aan Rusland werd afgestaan in ruil tegen den onbeteekenen- den Kurile-arehipel. vHet officieel© bulletin van de opgra vingen in Italië, meldt eene zeer belangrijke ontdekking in de Romeinsohe catecomben. Men heeft namelijk het kerkhof van Com- modille, op de Via Ostiensis, dat sedert de IXo oeuw verlaten was, teruggevonden. Dit kerkhof was vergeten geweest tot in 1720. Men ontdekte toevallig eene groote onder- aardsche kaïner, welk© weer onder eene in storting begraven werd. Ingevolge stelselma tige onderzoekingen heeft men nu een groot oiuleraartteobe streek ontdekt, met- muur schilderingen, mozaïeken en talrijke op schriften. vTw<ee merkwaardige reizigers zijn te Marseille aangekomen, namelijk Lazarus Pojolick en zijn neef Louis Pojelick, komen de van Canada en gaande naar Jerusalem. De eerste is 105 jaar oud, de tweed© 70. vDe Duitsobers hebben Dinsdag in het ravijn van Genivaux, ten oosten van Grave- lotie, den verjaardag van den slag van 1870 geviord met groote plechtigheid. Do Kriegs- vereine kwamen bijeen onder leiding van officieren van Metz. Schoone koralen wer den uitgevoerd door de zangvereenigingen van het arrondissement. Sedert 13 Augustus waren do graven bij Metz als naar gewoonte met bloemen versierd, ook de Fransche gra ven cu de gedenkteekens. vDo hongeropstootjes in Andaluzië ver ergeren met den dag. De uitgehongerde boe ren plegen in hun wanhoop geweld. Vierhon derd landbouwers met vele vrouwen kwamen aan het. raadhuis van Carmona werk en brood vragen. Zij namen een dreigende houding aan, toen de overheid hen met leege handen lietde zwakke rustverstoorders werden door •'j opgeroepen burgerwacht gemakkelijk ver strooid. In Coronie worden de welgestelden bedreigd door met een pistool gewapende bedelaars, die hen aanhouden. In Guadalcanal is de maat van ellende vol. doordat nu ook nog de olij- venoogst mislukt is. In een olijvenhof met 4000 boomen is niet één olijf rijp geworden. vDe Spaansche regeering komt de be- lioeftigen in Andaluzië tegemoet. Op haar last worden er in steden en dorpen soepkeu kens geopend. De spoorwegen zijn voorts aangezocht oon zooveel mogelijk nu herstel lingswerken te laten uitvoeren, zoodat die arme menschen wat verdienen kunnen. vBij Portsmouth, in Virginië, is een stuk van een pleiziertrein met 300 reizigers door een openstaande ophaalbrug in de Eliza- beth-rivier geploft. Twaalf menschen lieten er het leven bij en zestig werden gewond. l>c meeste dooden rijn verdronken, daar de ri vier 25 voet diep is op de plaats van het on heil. De drie laatste rijtuigen van den trein konden nog door de rem in bedwang en aan den oever gehouden worden. De Staatscourant van Zaterdag 19 Aug 1905 bevat het volgende Kon. besluit benoemd tot Hr. Ma. adjudant in buiten* gewonen dienst de vice-admiraal A. G Ellia Gisteren dejeuneerden ten paleize het Loo: vice-admiraal A. G. Ellis en mevrouw; mr. J. A. Loeff en mevrouw; mr. J J I. Harte van Tecklenburg en mevrouw luit.-generaal J. W. Bergansius; mr. J. C de Marez Oyens en do heer A. W. F. Tden- burg. Ter gelegenheid van deu verjaardag van Keizer Frans Jozef waren gisteren uit de woning van den vertegenwoordize' van Oostenrijk-Hongarije bij ons Hof en uit het gebouw van de kanselarij de vlaggen van Oostenrijk en Hongarije ontplooid. Bii gelegenheid vin den verjaardag' van den Keizer van Oostenrijk waren gisteren van verschillende etablissementen te Scheve- ningen, zoomede aan de vlaggestokken op het strand de vlaggen van dat Rijik ontplooid. Ook de Kurzaal was ïeestelijk versierd en er was 's avonds een feestconcert. met een programma, waarop Oostenrijksche en Hon gaarse lie componisten voorkwamen. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter keunis van belang hebbenden. dat hij eiken Dinsdag, te begin nen met 22 Augustus aanstaande, des namid dags te half twee uur, aan het. lokaal van zijn departement op het Binneuhof, allen zal ont vangen, die hem over de zaken van zijn de p-riemen t wenschen te spreken. De minister van Justitie verwittigt de belanghebbenden, dat door hem, te beginnen 28 Augustus a.s., eiken Woensdag des na middags te half twee uur, aan het departe ment van Justitie zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken het departe ment betreffende wenschen te spreken. De minister van Marine verwittigt be langhebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 25 dezer, des voormiddags te 11 uren, aan hot departement van Marine alhier zullen worden ontvangen degenen, die hom over zaken, ge zegd departement betreffende, wenschen te spreken. Het Engelsche eekader te Ymuiden. De vice-admiraal A. P. Tadema en de luit. ter zee le kl. ihr. von MKihlen brachten gisteren een bezoek op de Engelsche vloot voor IJmuiden, als vertegenwoordigers van H. M. de Koningin. Gisteren avond is door den directeur en commandant der marine te Amsterdam, den schout-bij-nacht J. H. J. L. baron Sweerts de Landas Wvborgb een diner aan geboden in den huize Couturier, waaraan de Engelsche vlag-officieren met hunne staf officieren en de bevelhebbers der Engelsche schepen ganoodigd waren. Dit feestmaal had een zeer bijizonder ka rakter, nl. van een hulde aan de nagedach tenis van Nelson, dio honderd jaar geleden voor Trafalgar sneuvelde (7 October 1805), welk feit door Emgeland dit jaar pleohtig zal worden herdacht. Van dit feestmaal vinden wij in het Han delsblad het volgende verslag. De spijslijst was aan de nagedachtenis van den Britschen zeeheld gewijdde spijzen wa ren gedoopt met namen van schepen, die in zijn loopbaan een rol hebben vervuld. Men vond er de Raisonnable terug, het schip waarop Nelson als tienjarige adelborst, rijn eerste reis maakte, men trof er de Boreas aan, waarop hij het commando voerde in de West, de Agamemnon, die hem naar En geland terugvoerde, de schepen, waarop hij iu de Middellandsohe Zee den bevelhebbers staf zwaaide, waren niet vergeten en ten slotte was er de Victory vermeld, waarop Nelson den dood vond. Aan de voorzijde was de spijslijst getooid met twee photogra- phieën, een van de bekende schilderij „Nel son's ships" en een van het admiraalschip van het Kanaal-eskader voor IJmuiden, de Exmouth. Het tweede blad van dit keurig uitgevoerd stukje drukwerk prijkte met het Nederlandsohe wapen boven het program van de muziekstukken, onder den maaltijd uil te voeren door de kapel der marine uit Den Helder, die in den tuin was opgesteld. De tafel prijkte met eeoi keuir van roode en witte b'oemen, de kandelaars ter weers zijden van het met- smaak en talent gerang schikte middenstuk waren verbonden door een guirlande in de roode kleur der Britsche vlag. Er waren 46 couverts. Gonoodigd waren de Britsche vlagofficieren luitenant-admi raal Sir Arthur K. Wilson, vioe-admiraal Sir Arthur W. Moore, de schoutem-bij-nacht George Neville en Alfred L. Winsloe met hun stafofficieren en verder de gezagvoerders der Britsche schepen. Behalve de gastheer waren van de Neder landsohe marine aanwezig de olief van diens staf, de kapitein-luitenant ter zee H. F. Ho ven, en do adjudant van den schout-bij-naohfc luitenant ter zee le kl. A. F. J. Romswinc- kelvoorts de kapiteins ter zee I. van den Bosch, F. C. E. L. Koster, F. M. van Gel dorp en P. C. Zwaan, de hoofdingenieur J. F. van Bee.., de kolonel der mariniers J. R. J. G. Cambier, de oversten G. A. de Cooq en jhr H. L. Wiobers, de dirigeerend offi cier van gezondheid 2e klasse M. M. Jung, de officier van administratie le kl. N. J. J. van Rijn van Alkemade, do luitenants ter zee A J. van Stockum, F. vaai Wagen ingen en C. L. Sohepp. Baron Sweerts de Landas Wyborgh had plaats genomen midden aan de hoofdtafel, de Britsche admiraal Sir Arthur K. Wilson was tegenover hem gezeten. Rechts van den gastheer zat de vioe-admiraal Sir Arthur W. Moore, links de schout-bij-nacht George Ne ville. Ter weerszijden van den Britschen luitenant-admiraal waren geplaatst rechts de kolonel Van den Bosch, links de hoofd ingenieur Van Beek. De héér Van den Bosch had schout-bij-nacht Winsloe aan rijn lin kerhand. De spijslijst droeg de opdracht: „Diner offert en l'honneur de la visite do l'escadre anglais sous le commandement do 1'Admiral Sir Arthur K. Wilson. K. C. B. K. C.V. O.V. O. Amsterdam le 18 aofifc 1905". Het was aldus samengesteld Hors d'oouvres-Melon glacé die „Norfolk". Potage tortue „Raisonnable". 9oles a l'Admiral. Sell© de chevreuil a la „Boreas". Supreme de canetons ,.Agame:unon''. Crèmes frites du „Captain". Poulardes du Mans róties a la „Mediter- rannée". Compote de fruita Honiards en bellevue. Salade „Vanguard". Glacés de ,,1'Elephaut". From ages variés et fonduis a la „Victory". Fruite-Dewert. Bij den aanvang van den maaltijd stelde de schout-bij-nacht Sweerts de Landas Wy- borgh een dronk iu op den Britschen Ko ning. waarop de muziek inviel met het Brit sche volkslied. Admiraal Wilson antwoordde met een dronk op Neerlauds Koningin. De muziek speelde liet „Wilhelmus". Beide dronken en beide volksliederen werden staande aan gehoord. Aan het dessert stond die kapitein ter zee Van den Bosch, hoofd van het vak van uit rusting aan de marinewerf hier, op om te drinken op de Britsche vloot. Hij deed dit in een rede ter verheerlijking van Nelson, zeggende diat de Nederlandse he zee officieren verheugd rijn dat het bezoek van het Britsche kanaaleskader bun de gelegen heid heelt geopend om zich aan te sluiten *"j de hulde, die Engeland aan zijn grooten ad miraal brengt. Immers Nelson wordt buiten Engeland evenzeer bewonderd als daarbin nen ook voor andere dan Britsche zee-offi cieren is deze zeeheld een voorbeeld van moreelen en persoonlijken moed. Van mo reelen moed, omdat hij als 21-jarig kapitein in West-Inddë Amerikaanse he schepen durf de nemen, die iu strijd met de Navigation Act handelden, zelfs togen den wensch van zijn admiraal in, wien hij op diens verwijt antwoordde ,,Ik ben even oud als Engelands eerste- mi uister en acht mijzelf evengoed in staat om een schip te oom mandeeren als gene om Engeland te besturen". De uitslag heeft Nel son in liet gelijk gesteld. Zijn persoonlijke moed toonde hij door zich steeds op de gevaarlijkste plaatsen bloot te stellen. Toen zijn vriend de vlaggekapitein Harley hem in den slag van Trafalgar ver zocht zich toch niet zoo zeer bloot te geven, antwoordde Nelson afwijzend, zeggende „Een admiraal moet zijn vloot leiden." Daarbij wist Nelson met zijn beminnelijk karakter aan boord van zijn vloot een disci pline te handhaven, die niet berustte op voorschriften of reglementen, maar op het besef van de meerderheid van den vloot voogd en op aanhankelijkheid aan diens per soon. Spr. hoopte dat Nelson's geest altijd moe1» voortleven op de Britsche vloot. De Engelsche gasten waren door deze die zij blijkbaar in het minst niet hadden verwacht, blijde verrast en diep getroffen. Nadat de laatste tonen van het Rule Brit.- tannia, dat de muziek na de i dronk soeel- de, waren verklonken, verhief zich dil' admiraal Wilson van zijn zetel. Hij betreurde het niet in staat, te zijn van het leven der Nederlandschc zeehelden een even doorwrochte en geschiedkundige 9chct« te geven als kapitein Van den Bosch, maar dit kan en wilde hij verklaren, dat zeker De Ruvter en Tromp de evenknieën zijn van Nelson en deze slechts heeft voortgebouwd op het werk van deze twee grootste vloot voogden van hun eeuw. Het eskader, vervolgde de Britsche admi raal, is hier slechts gekomen voor sloep, en seinoefeningm, maar het is daarb'j ovcrwel digd door een vriendelijke ontvangst zonder wederga en door een niet genoeg te prijzen hulpvaardigheid van de Nederlandsche auto riteiten. De officieren hebben het bij zon dei- genoegen gesmaakt door de' Koningin van Nederland to worden genoodigd op een van haar paleizen en daar persoonlijk de groote beminnelijkheid der Vorstin te mogen 1 eeren kennen. Bovendien heeft H. M. door den vlagofficieren hooge onderscheidingen te ver- leenen een compliment gemaakt aan de ge heel© Britsche vloot, dat door het eskader op den lioogsten prijs wondt gesteld. Het bezoek heeft den Britschen officie ren ook een schoone gelegenheid gegeven om op te merken dat de zee-officieren aan beide zijden van de Noordzee door dezelfde gpvtoelens worden bezield, wat door hen. met voel genoegen is gezien. Spr. dronk op de Nederlandsche marine. Het. feestmaal was te ongeveer tien uur geëindigd. Er heerschte aan tafel een echt kameraadschappelijke geest, die dit onder deel van de ontvangst, van het. eskader ge stempeld heeft tot een der best geslaagde oogenblikken. Het Engelsche eskader. Hel Engelsche eskader voor IJmuiden lichtte he den morgen te 9 uur het anker om de oefe- ningsreis naar de Oostzee voort te zetten. Aan boord van het Britsche eskader is een matroos gestorven. Het lijk is heden mor genochtend te half acht te IJmuiden begra ven Met militaire eerbowijzen. Aan deze be grafenis werd deelgenomen door een deta chement van de „Evertsen." Ondanks de ontzettende drukte heeft zich gedurende de drie dagen van het bezoek gee»i enkel incident voorgedaan. Om 3 uirr gisterenmiddag werd door het muziekkorps van de vloot een concert gege ven op de remming van de oude sluizen. Gisterenavond werkten de groote slagsche pen met. hun zoeklichten en werd vanwege de vloot een vuurwerk afgestoken op een der vischsteigers voor het ambtenaarsgebouw. De commissie, benoemd door den bond van Technici in zake het middelbare tech nische onderwijs, richtte het verzoek tot den nieuw benoemden minister van Binnenland- sche zaken, om zijn aandacht te wijden aan het door de vorige regeering ingediend wets ontwerp voor de stichting van ©ene centrale middelbare technische school. Zij wees in haar verzoek er op, dat, aange zien dit onderwijs in geen enkel opzicht een partijzaak is, er dus geen enkel bezwaar be hoeft te bestaan, voor welke regeering ook, o .i dit vraagstuk eens tot oplossing te bren gen. - - Kamervacaturo voor Arn hem. Men meldt aan de N. R. Ct. dat de lieer K. Eland de candidatuur voor do Tweede Kamer (vacature-Rink) heeft aange nomen en dat als candidaat der kerkelijken wordt genoemd de heer Idenburg. Voor de tweede maal in deze week kon gisteren de vergadering van den Amster- damschen gemeenteraad niet doorgaan we gens een onvoldoend aantal leden. Men zou 't tegen hedenmiddag nog eens probeeren. Verschil tusschon hoofd in specteurs der Volksgezondheid. Men schrijft aan de N. R. Ct. „Indertijd is melding gemaakt van het voornemen der gezondheidscommissie te Gin- neken, om met behulp barer zustercolleges 'n ..oord-Brabant een onderzoek in te stellen naar het voorkomen van tuberculose in die provincie. De hoofdinspecteur der volksge zondheid, dr. Woltering te 's Hertogenbosob, verrotte zich echter met kracht tegen elke poging daartoe en dreigde met ambtelijke tus- schenkorast, indien genoemde commissie haar voornemen niet liet varenzij ha i volgens dezen hoofdambtenaar niet het recht zirh te bemoeien met iets, wat den toestand der volks gezondheid betreft, buiten haren kring, wel het allerminst om daartoe de medewerk' :g te verzoeken van anderen. Thans echter heeft de gezondheidscommis sie te Utrecht zich gewend tot „alle genees kundigen in de provincie Utrecht, ten eindo een onderzoek in te stellen naar en inlichtin gen te verzamelen omtrent „het voorkomen van struma in de provincie Utrecht''; van g en tusschenkomst, nog veel minder van een dreigend verbod van den hoofdinspecteur voor Utrecht, dr. Ali Cohen, is eenige sprake. Wij hebben hier derhalve te doen met lijn recht tegenover elkaar staande opvattingen van twee hoofdambtenarenhet gezag dei- wet eischt, dat hieromtrent eenstemmigheid worde verkregen en dat of ongepaste inmen ging in het zelfstandig handelen van gezoold- heidscommissiën worde belet, of aller vrijheid van optreden gelijkelijk worde «aan banden gelegd." De heeren A. G. Wind te Utrecht, en R. C. Schouten te Rotterdam, zijn bestemd voor den Indischen dienst om te worden be- uoemd tot oprichter 3e klasse bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare wer ken daar te lande. In het begin van November 1905 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant-opzichtei der telegraphie, waarvoor 5 plaatsen worden opengesteld. De adspirant-opzichters genieten eene be zoldiging van f 50 per maand. Zij kunnen, na een diensttijd van ten minste twee jaren, en na voldoende blijken van algemeene geschiktheid te hebben ge geven, deelnemen aan het ex «amen voor op zichter der telegraphie, aan welke betrekking eene jaarwedde van f 1000 tot f 2400 is ver bonden. Heeft een adspirant-opziebter na vijf jaren niet aan het evenbedoelde examen vol daan, dan wordt hij uit 's Rijks dienst ont slagen. De candidaten behooren zich vóór 1 October 1906 tot den directeur-generaal, der posterijen en telegraph:e te wenden bij een op zegel ge steld verzoekschrift, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats en ou der overlegging van de stukken, die vermeld zijn in de Staatscourant no. 194, die tevens nadere bijzonderheden over het examen bevat- Tot ambtenaren op bet eentraal-bureau van de Katholieke sociale actie zijn benoemd J. W. Rat té, redacteur van Het Centrum, vroeger voorzitter van de afdeeling Rotter dam van den Ned. R. K. Volksbond, en A. H. J. Engels, voorzitter van den Bond van R. K. Werklieden-vereenigingen in het aarts bisdom Utrecht. Vermoedelijk zullen zij half September hunne werkzaamheden kunnen aanvangen. Het centraal-bureau zal gevestigd worden te Leiden Daar er nog al eenige werkzaam heden in verricht moeten worden, zal de plechtige opening waarschijnlijk eerst in het begin van October kunnen plaats hebben. Bouwmeester's vertrek. Men schrijft aan de N. R. Ct. Louis Bouwmeester gaat ons voor ©enigen tijd verlaten, om zijn fortuin te beproeven in onze Indiën. Deze tijding heeft ^n som mige couranten beschouwingen uitgelokt, die ons diep hebben bedroefd en waartegen wij de behoefte gevoelen een woord van ernstig verzet te doen hooren. Wij laten de omstan digheden, die dezen kunstenaar tot zijn be sluit nopen, onbesproken. Louis Bouwmees ter is man genoeg om van die omstandighe den, verband houdende met zijn afscheiding, een paar jaar geleden, van de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel, zelf de verantwoorde lijkheid te aanvaarden en te dragen. Dat men hem ongaarne ziet heengaan daarin ligt een waardeering besloten van zijfn groo te talenten, die den kunstenaar niet onwel gevallig zijn zal. Maar hoe 'hooger wij hem vereeren hoe gelukkiger hebbeu wij ons te achten, dat hij de blijde boodschap zijner geniale kunst nu zoovelen staat te brengen, die ons lief zijn, aan gene zijde van den eve naar, waar ook het hart. klopt voor ons va derland En dit nu heeft ons zoozeer be droefd in menige verzuchting, die over Bouwmeester's voorgenomen vertrek geslaakt is, dat er over onze Indiën bij geoordeeld wordt, als over een vreemd land, waarmee wij eigenlijk niets hebben te maken en waaraan wij misgunnen, dat bet nu eens zal kunnen genieten, van het beste, wat wij in het moederland bezitten! Er is in een der bladen zelfs een oproep verschenen, om alle krachten iu te spannen, ten einde Bouwmeester: „voor Nederland te behouden en de ramp op het gebied der kunst voor Nederland te voorkomen", die het gevolg heet te zijn van de verwezenlij king van zijn voornemen. Het maakt den indruk, alsof Bouwmeester, zich naar Indië inscbeoende, daar aan de heidenen staat te worden overgeleverd. Naax Indië, waar zeer zeker niet het minste, maar in menig op zicht het beste deel van onzen stam, gevaren trotseert, zich ongerief laat welgevallen, met derving van oneindig veel, dat ons, rondom moeder s pappot hokkenden, een dagedijksche verheuging is, arbeidt aan de welvaart on zer natie en aan ons kleine laoid een waarde en beteekenis verleent, die er liet gewicht van, in de oogen van ons zelf en van den vreemdeling, zoozeer verhoogen! Indië is ons lief. Het is een deel van ons eigen 1 Wij ver heugen ons over het kunstgenot, dat er ten gevo1 ge van Bouwmeester's komst onzen broeders en zusters en zonen en doch- teren staat te wachten Wij leven in gedach te mede de sterke, verheven emoties, die zijn kunst in -hen zal wekken. En hem zelf, die door zijn daad een blijk geeft van diezelfde geest- en wilskracht, welke aau zijn kunst- ere-ties een zóó indrukwekkend karakter plegen te verlecnen, wenschen wij alle heil toe op zijn mannelijk voornemen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2