Uit den omtrek. STADSNIEUWS. De heer Charles de la Mar verzoekt aan De Tel. te willen mededeelen, ixfc het bericht, dat mevr. De la MarKley met bet Broudgeeet-ensemble naar Indië zou vertrek ken, zeker op een vergissing berust, aange zien hem daarvan niets bekend is. De Engelsch-Deensch-Neder- landsche bijeenkomsten. De Deen- sche schrijver Carl Thalbitzer heeft aan een verslaggever van Politiken 't een en ander ver teld van het Deensch-Engelsoh-Nederlandsche samenzijn hier te lande. Over het algemeen vond Thalbitzer zulke bijeenkomsten uitste kend. Men leert elkaar beter verstaan en maakt kennis met een andere beschaving dan die van het eigen land. En hij was uit over de ontvangst hier. „Ik wil u meteen zeggen, lezen wij ,„dat wij zoo goed behandeld zijn als geen vreemdeling ooit hier in Kopenhagen behandeld wordt." Verder heet het: „W:j hebben veel interessante voordrachten ovei bouwkunde en kunst gehoord. Een Amster- damsche redacteur sprak den eenen dag over koloniën, een anderen dag (een ander) over de diamantslijperij, en cis. Hugenholtz hield een interessante rede over Spinoza.Het had hem bij het bezoek aan Alkmaar getroffen, dat van den toren het Deensche volkslied werd gespeeld. Hij kon niet anders zeggen, dan dat zij van de reis veel geleerd hadden Schietwedstrijd op Ooken burgh (Loosduinen.) In de negendaagsche schietweldstrijd, welke gehouden wordt door de Kon. vereeuigiug van Nedierlaudscho scherpschutters, werd Donderdag korps ge schoten door de mariniers der koloniale reser ve, verder door de Kon. Ned. Zeemacht De uitslag was als volgt le prijs: verg. zilv. medaille H. M. moni tor Heiligerlee te Amsterdam, 137 punten 2e prijsverg. zilv. med. H. M. instructie- schip 4 te Willemsoord, 102 punten; 3e pr. zilv. med. Torpedo Instructieschip Amstel en Bulgia, den Helder, 91 punten4e prijs zilv. med. Torpedo Instructieschip Marnix. miliciens, Amsterdam 89 punten5e prijs bronzen med. Wachtschip Willemsoord, 78 punten e» 6e pr. het detachement van "et instructieechip Bulgia en Amstel 69 punten. In afdeelincr 2 behaalde Het korps mari niers to Rotterdam met 143 punten de verg. zilv. medaille en de koloniale reserve to Nijmegen met 88 punten de zilveren medail le. Internationale honden- te n t o o n s t e 11 i n g. In Den Haag, in de Tokalen van den Zoölogischen Tuin, is gister de groote internationale hondententoonstel ling geopend, die uitgeschreven is door de Haagsche Kynologen-club. Tevens is deze tentoonstelling een club-expositie van den Nederl. Herdershondencluib. Vele vreemde lingen, vooral Duitechers, hebben ingezon den. Van het grootste tot het kleinste hon denras is vertegenwoordigd; men ziet er den reusachtigen Duitschen dog nog talrijker vertegenwoordigd dan de toch ook in grooten getale ingezonden St. Bernards, naast het Malthezer hondje en den Duitschen dwerg- pincher, beiden zoo groot als drie vuisten. Ook vele Hollandsche herdershonden zijn er. Veel bekijks trokken vooral de Slouquis (Arabische windhonden), van welk kostbaar ras 14 exemplaren aanwezig zijn, die f 2500 per stuk gelden. De tentoonstelling omvat voorts vele op honden betrekking hebbende voorwerpen van nut en weelde. Er zijn wij ders inzendingen van automobielen en rij wielen K u i s v 1 ij t. Te Zaandam is eene ten toonstelling van huisvlijt geopend met 455 inzendingen. Tuchtschool te Haren. Men schrijft aan de Stand. In het schoon gelegen dorp Haren, een uur van de hoofdstad der prov. Groningen gelegen, is een groot en grootsch gebouw op getrokken de tuchtschool is geheel gereed. De bouw heeft, met inbegrip der meubilee ring, f 200,000 gekost. In deze inrichting zullen 48 jongens geplaatst kunnen worden. In dit gebouw en de bijgebouwen, welke de volgende maand in gebruik genomen worden, is alles solide en ruim ingericht. Men vindt op het groote terrein de directeurswoning, het huis voor den hoofdonderwijzer, een tuinmanswoning. In hot hoofdgebouw is eene kamer voor den geneesheer, een kamer voor den directeur, een appartement voor den geestelijke, eene zaal voor de bibliotheek, 2 schoollokalen, 4 conversatie- en eetzalen, werkplaatsen, een keuken, een badkamer, een lokaal voor het bergen van levensmiddelen, 8 vertrekken, alwaar dea noodig jongens voor straf moeten zittenvóór elk vertrek is een klein tuintje ingericht; voorts 2 cachotten, 48 slaapvertrekken, ziekenzalen, kantoren, zitkamers, magazijn voor kleedlingstukken. Het hoofdgebouw is drie verdiepingen hoog; de geheele inrichting wordt met acetyleen- gas verlicht, terwijl alle gebouwen centraal verwarmd worde n Treinen naar IJ muiden. Hoe voortreffelijk de H. IJ. S. M. dezer dagen hare oude traditie, ten opzichte van het reizigersvervoer, handhaaft, blijkt uit het volgende ingezonden stuk van Navy in het «bid. „Eenige dagen vóór de komst van de Engelsche vloot te IJmuiden werd door de H. IJ. S. M. aangekondigd, dat Woensdag, Donderdag en Vrijdag verscheidene extra- treinen zouden loopen op de lijn IJmuiden Amsterdam. Op de Engelsche vloot werden in grooten getale dienstregelingen verstrekt, waarop met rooden inkt was aangegeven de express-treinen, welke noch te Haarlem, noch ergens anders zouden stoppen. Blijk baar had de H. ÏJ. S. M. goed© voornemens, maar 't uitvoeren daarvan bleek zelf9 voor zoo'n groote maatschappij onmogelijk. Woensdagavond met vele Engelsche officie ren en minderen te 11 uur uit Amsterdam wi'.- lende vertrekken, kwamen we te 5 min. vóór 11 voor niet verliahte wagons; de locomo tief kwam pas over elf daarvoor en we ver trokken weer een kwartier te laat, met het bemoedigende gezegde van den conducteur, dat de machinist met één machine voor zoo'n langen trein wel niet hard zou kun nen rijden. En daar gingen we, langzaam den weg overkruipende, iu de richting van IJmuiden. Vóór Haarlem nam de ware el lende echter eerst een aanvang. Tweemaal stoppen vóór het station, wachten en nog eens wachten, tot eindelijk met een matig gangetje Haarlem gepasseerd werd. Bij Vel- sen stopte de trein, tegen de dienstregeling in, tot. het laden van eenige goederendaar na werd gerangeerd en kwam de trein zoo doende 40 minuten te laat in IJmuiden aan. Het gevolg was, dat de officieren en min deren, welke op de laatste sloep gerekend •hadden, deze niet meer vonden. Goede raad was nu duur, waar het aantal hotels in IJmuiden klein is. Na lang zoeken werd er eindelijk een sleepboot gevonden, waarvan de kapitein bereid was ons tegen f 2 per per soon aan boord te brengen. Onnoodig te zeggen, dat dit den minderen schepelingen absoluut niet convenieerde en zij genood zaakt waren den nacht aan den wal te blij ven. de stumperds! Is bet niet ergerlijk, dat door de slecht© regeling der treinen ieder op kosten werd .gejaagd, waar de vloot op de reede zeer zeker haar sloependienst wel naar de treinen zal regelen? De indruk, dien de Engelsche offi cieren van onzen treinenloop gekregen heb ben, is dan ook beneden kritiek. De maat schappij had beter gedaan een beetje minder drukte te maken van zijn extra treinen en goed te zorgen voor een geregelde verbin ding. De exploitatie van het publiek is bier- uit weder eens goed gebleken O n b e h oo r 1 ij k. In het Hbld. pro testeert in een ingezonden stuk de heer J. L. H. de Vriée, tegen het optreden van eenige jongelieden die, in het centrum van Amster dam, voor een café, waar verscheidene sche pelingen der Engelsche vloot zaten, een bj- tooging ten gunste van Transvaal meenden te moeten houden, door met begeleiding vai. een piano het Transvaalsche volkslied te zin gen. De hoofdredactie van het Hbld. hecht haar volkomen goedkeuring aan het protest van den heer De Vries. „Volkomen onbehoorlijk" schrijft zij „schijnt ons zulk een demonstratie. Gastvrij en vriendschappelijk hebben wij de Britsche zeelieden te ontvangen. Men doet niemand goed met zulk een de monstratie, allerminst ons zeiven en de stam verwanten in Zuid-Afrika Bijen en ooievaars. De ooie vaars, die te Borger jaarlijks nestelen in een boom, staande in het groenland, vinden een gevaarlijken vijand in de bijen van een der landbouwers; de bijen vielen in het vorige jaar de jonge ooievaars zoo hevig aan, dat dezen met goede hulp nog in leven gebleven zijn, maar in dit jaar zijn de bijen zoo hevig opgetreden, dat de jonge ooievaars er voor besweken zijn. Te Loosduinen heeft een kwoeker 24 perziken ter veiling gebracht, die samen 12 pond, dus dooreen een half pond per stuk wogen. Steun aan Belgische sta kers. Over het verleenen van een steunpeu- ning aan de stakers in de Belgische textiel industrie door den Alg. Ned. Diamantbewer- ker^bond, voorloopdg tot een bedrag van 5000 francs, moest eerst nog een stmming plaats hebben. De uitslag dezer stemming is dat 604 leden van den A. N. D. B. zich voor steun verklaarden en 9 er tegen waren. De collecte welke na afloop der vergadering in het Paleis voor Volksvlijt is gehouden, heeft f I opgebracht. Ellendige toestanden. Don derdag, dus ongeveer 12 dagen na het ont ruimen der Molekens te Maastricht, logeer den nog 2 huishoudens op de straatkeien. Hoe lang vraagt de Limb. Koer. zal dezo wautoestand toch nog duren? Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. dat on de grens van die gemeente en Scho ten. in een laan bij het Spaanscb vaartje, thans een gezin huist van een vrouw en drie kinderen in een groote kist, alleen over dekt met eenige lappen. De ellende staat allen op het gelaat te lezen. Tegen dr. Fr. v. Eeden is naar het Volk meldt door A. M. Reens een aan klacht ingediend wegens de lasterlijke wijze waarop door eerstgenoemde over de uittre ding van Reens uit de directie van de maat schappij „De Eendracht" geschreven en ge sproken zou zijn. Reeds zijn beiden door de justitie gehoord. Een aartsoplichter. Tegen den 23-jarigen J S., een persoon van goeden huize, werd Donderdag door het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam gerequireerd 2 jaar gevangenisstraf wegens oplichting en het ver duisteren van een rijwiel, dat hij verkocht had voor f 20. De officier deelde in zijn requisitoir mee, dat beklaagde zich reeds had schuldig ge maakt aan ettelijke verduisteringen en aan feiten van flesschentrekkerij en oplichting. Hij zal voor dergelijke feiten nog moeten V rechtstaan te Zwolle, Alkmaar en Breda, on in het geheel heeft hij reeds 5 jaar gevan genisstraf ondergaan. Mr. D. E. Lioni vulde als toegevoegd ver dediger het door het O. M. opgesomde lijstje nog aan door mee te deelen, dat beklaagde ook nog te Haarlem en te 's Gravenhage zal moeten terechtstaan. Toen beklaagde inder tijd 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf had ondergaan, kreeg hij een betrekking als amb tenaar bij de Rijksverzekeringbank en ver loofde hij zich. Doch zijn verleden werd be kend, zijn betrekking raakte hij kwijt, en het engagement ging af. Daarop kocht hij een pistool en wilde zijn gewezen meisje doodschieten. Doch het goede in hem had de bovenhand, en hij begaf zich naar het huis vau bewaring, waar hij den rechtercommissaris zijn voornemen meedeel de. Op grond van een en ander concludeerde de verdediger ti>t liet bevelen van een on derzoek naar beklaagde's geestvermogens, al vorens de rechtbank uitspraak zou doen. De rechtbank besliste, dat cr geen termen aanwezig waren om dit \erzoek in te wil ligen, en daarna stond beklaagde weer terecht voor een geval van valschheid in geschrifte Voor diit feit werd gevorderd 1 jaar gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Gruwelijke moord. Uit- Ospel wordt aai: de L. K. geschreven In den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft alhier een afschuwelijk drama plaats gehad in de woning van den landbouwer J M. van de Groote Poort, ge pension need Oost-Indisch militair, wonende op den Meyel scben Dijk alhier. Bij v. d. Gr. P. en zijn vrouw woonde in hunne dochter met 2 kinderendeze dochter i.» gehuwd met zekeren L. Janssen, welke echter niet in de beste verstandhouding meer stond met de schoonouders eu daarom niet bij hen mocht inwonen. De jonge vrouw schijnt meer op de banc' der ouders te zijn geweest; althans zij volg de haren man niet. Deze was gewoonlijk in Duitschland aao het werk. Zondagavond jl. kwam hij uit Duitschland terug eu begaf zich naar de woning zijner schoonouders. „Hij zou trachten zijn vrouw te bewegen hem te volgen"zoo heeft bij in den loop van ten avond verklaard in verschillende café s, waar hij vertoefd heeft. Hij verschafte zich toegang tot het luis, en... wat er verder is gebeurd, is alleen >p te maken uit de verklaringen der huiage- nooten. Maandagmorgen om circa 6 uvx is de hulp van den dokter ingeroepen voor Janssen, evenals de bijstand van een geestelijke. Beider hulp mocht echter niet batenzon der tot. bewustzijn te zijn gekomen, overleed de man omstreeks 8 uur 's morgens. De dokter constateerde doodelijke verwon dingen aan het hoofdde geheele schedel was verbrijzeld, evenals de kakebeeneu. Onmiddellijk werd het parket van Roer mond gewaarschuwd, dat in den namiddag arriveerde Dr Steijins van Roermond, en dr. Schmidt, van Ne'derweert, verrichtten de sectie. Als vermoedelijke dader van dit gruwelijk feit werd Van de Groote Poort in arrest genomen en dadelijk verhoord. Hij verklaarde de verwondingen te hebben toegebracht met een bijl, en zoowel met het scherp als met bet stompe deel der bijl te hebber, geslagen. Het hoofd van den verslagene was dan ook te deele als het ware gekloofd. Volgens verklaring zou v. d. Gr. P. ge handeld hebben uit vrees, anders zelf te wor den vermoord. Of echter de praatjes omtrent bedreiging met moord door Janssen geuit, in betrek king tot zijn schoonouders, wel op waarheid berusten, is nu nog niet uit te maken. De misdaad is geschied tusschen 12 en 1 uur en moet dit ligt voor de hand onder de oogen van echtgenoot© eu.schoon moeder hebben plaats gehad. Welke hardvochtige wezens toch! Haar schoonzoon en man daar uren te la ten liggen op den vloer der woonkamer ,in zi: - doodsstrijd, zonder eenige hulp in te roe pen, noch van buren, noch van geestelijke, ï.och van dokter Immers, zooals we boven reeds zeiden, werd eerst in den morgen het feit ter kennis van de justitie gebracht en wel door de jonge vrouw zelf. Voerlieden die 's morgens in de vroegte bij het naar de Peel varen, de woning pas seerden, zagen den man. in de deur staande, rustig zijn pijpje rooken. Zulk een wreedheid gaat de begrippen van eenvoudige, godsdienstige bevolking verre te boven M. van de Groote Poort werd 's avonds nog zwaar geboeid naar Weert gebracht en verder naar Roermond getransporteerd. Het onderzoek zal wel, aanr wij hopen, meer licht werpon op deze treurige geschiedenis. e met ontzetting en afgrijzen door alle dorpsbewoners is vernomen. Mishandeling van automo bilisten. Uit Zevenbuizen wordt aan de N R. C. gemeld Twee heeren uit Rotterdam, die Donderdag avond van een tochtje per auto huiswaarts keerden, werden door eenige kerels lastig ge vallen en ergerlijk mishandeld. Met bloe dende gezichten en gescheurde jassen reden zij naar Zevenhuizen terug, waar een hun ner, die eenige messneden in het gelaat had opgei oopen, verbonden werd en onder dak werd gebracht. De ander reed met den gemeente-veld wachter de woestelingen achterop, met het gevolg dat tegen den dader, zekeren G. W., uit Nieuwer berk a/d. IJsel, proces-verbaal werd opgemaakt. De aanleiding tot het geval moet hierin liggen, dat de automobilisten G. W„ die een veulen aain het halster met zich voerde, van achterop moesten passeeren. Hoewel zij dit met de meeste voorzichtigheid deden, maak te het veulen zich toch angstig en ontsnapte aan zijn geleder, die, daarover vertoornd, zijn mes trok en de heeren aanviel Kerkdiefstal. Reeds geruimen tijd werd nu en dan geld vermist uit de r k. kerk te Boekei. Men verdacht zekere Johanna van L., buisvrouw van W. v. d. H wonende te Erp. Verleden Dinsdag hield deze vrouw een kind in genoemde kerk ten doop. Ook op dien dag werd er weer geld vonnist en men kon nagaan dat zij gedurende enkele oogen- blikkeai in de kerk alleen was geweest. Om de dader of daderes uit te vinden had men de geldstukken van een teek en voor zien en een onderzoek bracht aan het licht, dat eenige van die geldstukken in het bezit waren van genoemde vrouw, hetgeen den burgemeester van Boekei aanleiding heeft gegeven haar voorloopig gevangen te nemen eu ter beschikking der justitie te 's Herto genbosch te stellen, alwaar zij Donderdag namiddag jl. in het huis van bewaring is opgenomen. Een diefstal op de planken. De tooneelspeler W. v. Z. Jr., verdacht van diefstal van een gouden horloge en ketting uit de kleedkamer van den heer Henri Pool man te Rotterdam is op last van de justitie naar het huis van bewaring aldaar overge bracht. Inbraak. Donderdagnacht had bij jhr. R., in de 3e Van den Bosohstraat te 's Gravenhage. een brutale iubraak plaats. Do dieven zijn over het hek aan de straat zijde geklommen en hebben vervolgens den toegang tot het huis aan de achterzijde ge forceerd. In het verlaten huis (de familie was uitstedig) hebben zij zich met de achter gelaten sleutels tot alle kasten toegang weten te versohaffen en belangrijke waarden aan eetzilvor en aan servies ontvreemd. Het g*> heele huis is overhoop gehaald en een der vertrekken verontreinigd. Een der daders is reeds ontdekt en sommige der ontvreemde voorwerpen zrijn al aangehouden. N. Crt. Poging tot inbraak. Gisteren namiddag nog op klaarlichten dag is te 's Gra veuhage getracht in te breken in het onbe woonde bovenhuis van den heer A. Croiset, ant-quair, Spui 36, waarin zich bevindt een kostbaar schilderij van groote waarde. De inbreker werd evenwel in ziin voor nemen verhinderd en door de politie ge arresteerd Hii werd in het bezit bevonden van een aantal valsche sleutels en andere inbrekers werktuigen. De politie ziet in hem een ouden bekende. Ladelichters. Te Zaandam zagen gistermorgen twee voorbijgangers dat bij een bakker aan den Zuiddijk twee Amsterdam mers zich den inhoud der toonbanklade toe eigenden. Terwijl een hunner hen in het oog hield, waarschuwde de ander de politie aan wie het daarna spoedig gelukte beide mannen te- arresteeren. Slagvan een paard. Te Venlo is f\n huzaar van het 5e escadron in den stal door een slag van een paard tegen zijn hoofd doodgeslagen. Val uit den luchtschommel. De katoendrukker C. J. van Z. te Rotter dam, die op het kermisterrein aldaar door eigen onvoorzichtigheid uit een luchtschom mel was gevallen, is in het ziekenhuis te Rotterdam aan de bekomen kwetsuren over leden Brand. Gisterenmiddag waren ver vers werkzaam boven in een pand aan de Delftscbevaart te Rotterdam, toen eensklaps hun benzine lamp met zulke kracht uit el kaar sprong, dat in een oogwenk de omge ving in brand stond en de werklieden over de daken de vlucht moesten nemen. Met een paar slangen op de waterleiding werd de brand gebluscht. Twee zolderkamer tjes zijn uitgebrand. Donderdagnacht brak een binnenbrand uit ten huize van den heer Ph. Meijer, te Zut- phen. Door de politie en de buren werden de vlammen spoed'g gebluscht. De brand was ontstaan doordat het dienstmeisje bij 'het ontkleeden in slaap was gevallen en het nachtlichte had omgeetooten. De kJeeren wa ren de dienstbode van het lijft gebrandzij heep. zioh ernstig verwond en is onder he vige pijnen naar het ziekenhuis gebracht. Brand. Te Groningen is gisterennacht door onbekende oorzaak afgebrand de stoom- houtzagerij van D. van Houten. Ook de ma chines zijn ten deele vernield. Alle9 was verzekerd op beurspolis. Een ossenjacht. Een os, aan 'jet station D. P., te Rotterdam aangevoerd en bestemd voor een slager aldaar, ontrukte zich Donderdagavond op het emplacement vau het station aan zijn geleider eu sloeg op hol. Pogingen om liet beest te grijpen mis lukten. Het stak de rails over. liep langs, het perron en wist buiten het station te ko men. Dit was het begin van een wilde jacht, die tu9schen 7 en 8 uur Donderdagavond een deel van de binnenstad in rep en roer bracht want het beest, al wilder en woester gewor den door de joelende menigte, liet zich maar niet grijpen. Van het station D. P. af ging het langs de Kruisstraat. Kruiskade. Nieuwe Kerkstraat, Coolsingel, Soetesteeg, Visschers- dijk, West-Nieuwland, Steiger naar de Nau we Marktsteeg. Daar dacht men den os te pakken te krijgen, maar met een paar for sche rukken schudde hij zich los, en weer ging hij verder, nu langs de Gedempte Binnen rotte. Meent, Oppert, St. Jacobstraat naar de Lange Torenstraat. Inmiddels was de joelende, hijgende en gillende menigte tot eenige honderden aan gegroeid en had ook do politie een werkzaam aandeel aan deze jacht genomen. In de Lange Torenstraat, vlak bij het politiebureau, dacht men hem eindelijk door middel van touwen meester te worden, maar opnieuw hernam hij zijn vrijheid en weer ging hij verder, met do politie ei een tal rijke menigte achter zich. de Lange Toren- «traat uit. het Groote Kerkplein over. -n weer de Gedeimpte Binnenrotte on. Daan struikelde de os en viel. en nu gelukt© het hem stevig te boe:en en c-p een wagen tc la den aldus werd hij naar het abattoir ver voerd. N. R Ct Wegens sterfgeval. In De Ge meentestem wordt wegens sterfgeval te koop aangeboden een geheel n:euwe brandspuit van die nieuwste construotie, gaat licht en geeft goed water, voor den spotprijs van f 350. Arme gemeente geniet de voorkeur. ar— Het belangrijkste onderwerp, dat cp de Generale Synode der G-reform, kerken, te Utrecht te houden, behandeld zaJ worden, is de ople-ding tot het prediktambt. Voorstellen van de vereto strekking in deze materie zijn gedaan, door gemeenten uit de prov. Zuid-Holland.De Provinciale Synode van Zuid-IIolland zendt n.l. door aan de Generale Synode een schrijven van leden der Geref. kerk te Voorburg, van le den der geref. Kerk te 's Gravenhage en van leden te Gouda (A), bevattende de volgende voorstellen a. De Generale Synode horrocpe de on rechtmatige besluiten, door de Generale Sy node te Arnhem in 1902 genomen, en ook die met betrekking tot de inlijving der The ologische School te Kampen bij de Theo! faculteit der Vrije Universiteit. b. de Generale Synode spreke zich duide lijk uit, dat zij van zins en willens is „na te loven het door allen bij de vereeuiging dol heide kerkgrocpon in 1892 voor Gods aan gericht aanvaarde beding, luidende: „Wat de opleiding tot het leeraarsambt betreft, oordeelt de Synode te moeten handhaven het beginsel, dat. de Kerken geroepon zijn, een eigen inrichting tot opleiding barer leer aren te hebben ten minste wat de godge leerde vorming betreft c. dat de Vereenging voor hooger onder wijs op gereofr meer den grondslag t,> Amster dam do verplichting worde opgelegd, voort aan rekening en verantwoording te d«>.»n aan de steeds eerstvolgende Generale Synode der Gereformeerde Kerken van do door de Ge nerale Synode toegestane en door de Geret kerken ten behoeve der theol. faculteit der Vrije Universiteit gehouden collecten. aMet het. bouwen van de Eleotrische Centrale te De Bilt is reeds een aanvang ge maakt; nog voor don a. s. winter hoopt men gereed te komen. aHet eerste Floralia-feest te Zeist zal op Donderdag 31 Augustus gehouden worden. Baarn. Eern Duitsche daane(f), dib t.o Katwijk aan Zee verschillende personen op lichtte, am. den directeur van hotel du Rliin voor f 300, is alhier aangeltouden en gevan kelijk naar Utrecht overgebracht. Eemnes. Morgen ochtend, tc 11 uur. wordt in een der lokalen van de zusterschool ccB algemeene vergadering gehouden van de R K kiesvereenigmg „Recht en Plicht ter bespreking van een candidaat voor de Prov Staten. Het conflict in den IJssel- steinschen raad duurt nog steeds cort De burgemeester en de raadsleden kun nen het samen maar niet vinden, tengevolge waarvan, willen de dagelijksche bezigheden afgedaan worden, het Provinciaal bestuur zich genoodzaakt heeft gezien in het bestuur der gemeente in te grijpen. Zoo kwam Woensdag morgen een hoofdambtenaar van het provin ciaal gouvernement ten stadhuize van Ussel- stein, om de gemeenterekening over 1904 en do Journalen van den gemeenteontvanger over 1904 na te zien. Eerst, om half vier 's mid dags vertrok deze hoofdambtenaar weer. Dicnzelfden avond zou er eene vergadering van den gemeenteraad plaats hebben. Op het vastgestelde uur waren acht raadsleden aan wezig, benevens de voorzitter. Dieze deelde allereerst mede, dat de notulen van de vorige vergadering niet gelezen konden worden, om dat deze zich bevonden bij deai Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De heer v d. Bergh sprak daarover zijne ver wondering uit en achtte het- noodzakelijk, dat de notulen gelezen werden. De Voor zitter zeide er niets aan te kunnen doen, de notulen waren er nu eenmaal niet en wilde overgaan tot de behandeling van den hoofde- lijken omslag. De heer v. d. Bergh bleef volhouden, dat het lezen der notulen onaf scheidelijk van de vergadering was en kwam voorts op de vorige vergadering terug, toen hem door den Voorzitter geweigerd werd een vraag te stellen. De Voor ztter antwoord de het- woord den heer .v d. B niet te heb ben geweigerd, doch alleen :nlichtingen, die gevraagd werden, niet te hebben willen geven. I »e heer S c h i 11 e merkte echter op, dat de Voorzitter wel degelijk den heer v d. B. het woord geweigerd had Na eenige discussie hierover, waarbij de heer v. d. B. verkjaarde „het alweer mis te hebben, wij hebben het tegenwoordig altijd mis," verklaarde de heer Schil te, dat hij zijne waardigheid niet ie grabbelen wilde gooien. Wel degelijk gaaji hem de belangen der gemeente ter harte. Niets persoonlijk1» heeft hij tegen den heer Roijaards, noch tegen den burgemeester, maar wel tegen den Voorzitter van den gemoenteraad, met wien hij niet kan samenwerken. De heer Schilt© verliet hierop de vergade ring. gevolgd door vijf raadsleden. Daar geen genoegzaam aantal leden meer aanwezig wa ren, sloot de Voorzitter daarop de vergade ring De verkiezing of candidaat-stellïng van een lid van de Prov. Staten in het kiesdis trict Amersfoort zal plaats hebben op Dins dag 5 September, stemming en zoo noodig herstemming resp. op 15 e«n 26 September a.s. Naar wij vernemen, komt de ritmees ter der huzaren jhr. von Wrangel auf Lin den berg op 23 September a.s. hier weder iu garnizoen. Naar wij vernemen, wordt de le luite nant H. L. E. G. J. Werner van het le reg huzaren overgeplaatst naar Zutfen. De heer A J. Rant heeft met gunstig gevolg het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen afgelegd. Met ingang van 15 Augustus j.l. is tot agent, win politie 3e kl. alhier b?noemd D. Talma, uit Rinsumageest (Fr.) Maandag a.s. zal van hier een prooes sic naar Kevelaar vertrekken. Bij deze gelegenheid loopt een extratrein van de H. LJ. S. M-, die tc 8.51 v.m. vertrekt De terugreis is bepaald van Kevelaar op Woensdag 3 .30. (Aankomst te Amersfoort 6.46 's nam.) De temperatuur van het water in de zwemschool, op 19 Augustus 1905. de- och tends 7 uur, was 64 graden Fahrenheit. Naar wij vernemen zijn de predikbeur ten voor Zondag 19 Augustus als volgt: Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur: Ds. Manssen, pretl te 's Gravenhage. Remonstrantselio kerk. Voorm. 104 uurDs. Beyerman. pred t Meppel. Geref. kerk. (Langegr.) Voorm 10 uur Ds. Donner 's av 54 uur Ds. Donner. Beide koeren maandd. cöllecN'. Ger. kerk. (Zuidsingel.) Voorm 10 uur: Ds. Teerink's av. 54 uurDs. Teerink. Collecte Emerif. pred wed. en weezen. Vrije Ge re form. gem. Voorin. 94 uur: Ds. Meyer, va:» Zelhem, bij Doetineheni. 's Avonds 5 uur: Ds. Meyer. Op speciaal verzoek van de A. K. nemen wij de predikbeurten voor de Ned. nerv. gem. niet. op. Burgerlijke stand. Geboren:. Ge^rtruida Johanna, dochter van W. Binncveld en J. C. Gouw. Jolianua Adriana. dochter van A. v.m Woudenberg en J. C. van der Mute. Theodorus, zoou van H. Opbroek oil C van Lieshout. Overleden: Helene Hendrika van Md lingen, oud 1 maand. Ondertrouwd: C. Muijs en R. Maa- terman. G. van Duinen en J. J van der Pol. J. L. A. Verweij en C. A van d© R'et H. van de Pijpekamp en R. C Mooiweer.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3