S#. 50. Tweede Blad. Zaterdag 19 Augustus 1905 KOLONIËN. PINNEN LAND. 4de Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amerafoort 1.25. Idem franco per postl./S. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vódr 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVER1ENTIËN: Van 1—5 regela0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot hot herhaald adverteeron in dit Blad bij aDObnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN Dl B ij den Koning van Boni. Wij lezen in het Bat. Nbl. In den vroegen morgen ligt het stoom schip op de Oostkust van Boni, tegenover Badjowé, voor anker; de ondiepe zee noopt om tot 5 K.M. uit den wal te blijden. Het is eb en wij willen wachten tot elf uur in den voormiddag, ora met den vloed naar wal te roeien. Maar de scheepskapitein beduidt ons dit wel anders, hij wil vóór negen uur zijn sloep aan boord terug hebben, want als in het droge jaargetijde (Juni-December) de verraderlijke oostenwind (Beroeboe) komt opzetten, gebeurt dit gewoonlijk na negenen 's morgens en is men zijn leven niet meer zeker. Vlug onze bagage gepakt, een uur geroeid, een half uur tot over de enkels in de mod der en dan staan we in het armzalige vis- schersdcrp Badjowé. De flink gewapende bevolking komt met gepaste nieuwsgierigheid ons bekijken. De havenmeester geeft ons oen plaatsje in zijn eenvoudige woning en scheukt het traditio- neole kopje thee. Renboden gaan naar den kraton, om den koning van onzen komst te verwittigen, en na vele uren gewacht te hebben, komt een lid van den Rijksraad met cenige opgetuigde paarden om ons te balen. Onze bagage wordt door de bevolking in heerendienst gedragen, en zal van do geldelijke belooning, door ons aan een der lagere hoofden gegeven, wel nim mer iets ontvangen hebben. In een onbewoond huis worden wij onder gebracht, van versterkingen geen spoor te zien. De hoofdplaats is een gewone ijle In dische kampong, waaromheen de oude aar den wallen, die in liet jaar 1860 niet geslecht zijW, liggen. Geen poort of deur verspelt u den toe- gang, de ingang wordt gevormd door ooupu- res in den wal. Zijne Koninklijke Hoogheid Lapawawooi slaapt nog; hij heeft den vorigen nacht ver scheidene opiumpijpen gerookt en staat eerst in den namiddag op. In den vooravond gebruikt hij zijn ontbijt ©n verleent des avonds te 10 uur audiëntie. Op dat uur zijn wij in gala naar de gesloten voorgalerij van 's konings woning gewandeld. Ben eerewacht, nagenoeg in Nederlandsch-Indische unifor men gekleed en met beaumontgeweren ge wapend, staat aan de bouwvallige trap, waarlangs wij met levensgevaar naar boven gaan. In de op palen gebouwde houten voor galerij} zitten twee- tot driehonderd mannen op den grond. Wij worden naar achteren geleid en ne men plaats aan een lange gedekte tafel. Drie voorhistorische lampjes doen wanhopige po gingen om het vertrek een weinig te ver lichten. We worden niet ."lleen goed opgenomen door de op den grond zittende mannen, doch ook door tallooze pikzwarte prinseesenoogen, die door de naden -an het houten beschot ons onafgebroken begluren. Eenige leden van den rijksraad stellen door middel van den tolk de gebruikelijke beleefdheidsv ragen Eensklaps dringt een scherpe opiumlucht tot ons door en wij vernemen, dat Z. M. zijn laatste opfrisschertje gebruikt, alvorens te verschijnen. Kort daarop worden wii aan hom voorge steld en neemt hij plaats aan het hoofd van de tafel. Het. is een prettige oude heer met aangenaam uiterlijk, d;e uitstekend Maleisch spreekt. Op het hoofd een paardenharen mutsje met gouden band. het naakte bovenlijf ten deele bedekt door een goel zijden baadje, een fijn besneden kop, grijs haar. ondeugende oogen en een groote gevatheid in het geven van antwoorden. In het gevolg leclijike oude vrouwen, voorts twee slavinnetjes, die met gekruiste boenen op den grond plaats nemen. Zij torsen een groot zilveren presenteerblad, waarop de ver schooning van Zijne Majesteit. Ten slotte eenige slavinnetjes met doosjes en potjes, waarin de benoodigheden voor het siri kau wen. De koning onderhoudt zich rechtstreeks in het Maleisch met ons, onder welke bedrijven eenige inlandsohe kaarsen op tafel worden gebracht. De koning krijgt er twee en wij ieder één, en evenals zulks bij onze vroegere huismoeders het geval pleegde te zijn, zijn eenige bedienden bij voortduring bezig deze kaarsscn te snuiten, waarbij ze hun vinger toppen zoolang in de vlam houden, dat hun ongevoeligheid mijn grootste verbazing wekt. Daarna komt de opper-ceremoniemeester, gevolgd door een tiental trawanten, die allen gevlochten dekschalen dragen, binnen. Ieder krijgt een schotel voor zich en mij valt het voorrecht te beurt om onder het genot van een kop koffie een krachtig geeucreerd kip- pengehaktje naar binnen te moeten werken. De eerlijkheid gebiedt, om er bij te zeggen, dat mijn maat gelukkiger was, en de hand kon leggen op een koekje van inlandsch fa brikaat. Tegen elf uur vangt het concert- aan, uit gevoerd op eenige bandtrommen, waarbij een oud man op zeurige wijze iets reciteert. Daarna komen een 20-tal prinsen te voor schijn, met tot op den schouder afhangende lange haren, die op de maat der handtrom- men onder begeleiding van door hen zeiven gezongen recitatief, keurige figuurdansen uit- voeren. Nu eens zijn het zwaarddansen, dan weder waaierdansen. I Telkenmale komt eeu nieuwe groep voor de tafel staan dansen, doch daar alles op el- kaar gelijkt, zijn wij zeer tevreden na mid dernacht huiswaarts te kunnen keeren. I Den volgenden dag deed de koning ons een hertenjacht aanbieden, en op den rit daar- i heen zagen wij kudden half-wilde paarden, die daartoe waren opgedreven, ons voorbij snellen. Hengsten, merries en veulens, alles trok I bij honderdtallen ons oog voorbij, en zelf Buffalo Bils Wild W est is niet in staat zulk een prachtige voorstelling voor te tooveren. Het terrein van de hertenjacht was afgezet door smalle linten van palmbladereu, en, of schoon zij gemakkelijk met den vinger ver broken kunnen worden, zoo laat het hert zich hierdoor tegenhouden, omdat het bevreesd is voor de wapperende linten. Zoowel de adel als het mindere volk neemt zonder voorrang aan de jacht deel; ze zijn allen op het fraaist uitgedost, zitten op het naakte paard én beschikken slechts over den korten werplans en den lasso. Een oorverdoovend lawaai, door de drij vers veroorzaakt, komt uit de dalen op ons plateau af, waarover -veldra een drietal her ten heenrent. In edelen wedren gaat adel en volk onder vroolijke kwinkslagen er op af, lasseeren en maken hun prooi af. Ons wor den 't hartje en de nieren als lekkernij aan geboden, terwijl de neusvleugels aan de jacht honden worden gegeven, tot verscherping van hun reuk. Na afloop van de jacht ontmoetten wij oen optocht van heidensche priesters, die in het familieleven van den Boniër, ofschoon hij tot den Islam is overgegaan, nog steeds een belangrijke rol spelen. Zij toch kennen de geheimen van bezweringsformulieren en overige gebruiken, die onafscheidelijk noodig zijn, bij geboorte, huwelijk of sterfgeval. Deze priesters zijn zeer gemakkelijk te herkennen aan de bijzonder bleeke gelaats kleur, hooge vrouwenstemmen, het ontbre ken van een kraohtigen oogopslag. Voorts gebruiken zij de parfumerieën der Bonische dames, die allesbehalve aangenaam zijn. Bij onzen uittocht uit Boni werden wij op zeer hoffelijke wijze uitgeleide gedaan door een honderdtal zwaar bewapende, bereden mannen, waarbij de koninklijke lans, versierd met een reusachtigen paardenstaart, ons voor uitging. Een ieder, die dezen staart tegenkomt, moet terzijde van het pad neerhurken, en een iegelijk, die dat niet doet kan, volgens het gewoonte-recht, door 's konings zendeling I met den lan9 worden neergestoken. De infanterie voor Java; de m a r e c h a u 88 ée s voor Sumatra. De Padangsche correspondent van De Locomotief schrijft aan dat blad Van iemand, die 't weten kan, vernamen wij. dat 't voornemen van den landvoogd, om zoodra mogelijk alle Europeesche, ongegra- dueerde militairen der infanterie ter Suma tra's Westkust naar Java over te plaatsen en te doen vervangen door marechaussée-afdee- lingen, vasteren vorm heeft aangenomen. Te Padang-Pandjang zijn, zooals bekend, reeds twee marechaussée-co pagnieën opge richt. die zeer goed voldoen. Van het te dier plaatse in garnizoen liggende 16e bataljon worden 100 Europeesche fuseliers naar het 13e bataljon te Soerabaja overgeplaatst57 naar het 18e bataljon te Buitenzorg en 200 naar het 11e bataljon te Meester Ccrnelis. Van het 17e bataljon zijn naar het 16e batal jon overgeplaatst 8 Europeesche en 7 inland- sche sergeanten, ten einde ingedeeld te wor den bi' de 2e marechaussee-compagnie. Dezo onderofficieren worden vervangen door een gelijk aantal militairen van den zelfden landaard, die reeds bij een der maré chaussee-compagnieën hebben dienst gedaan en dientengevolge een goed kader zullen vor men voor de eventueel te Pad-ang op te rioh- t.a marchaussee-compagnieën. Verder gaan van het 17e naar het 16e bataljon over 5 inlandse he korporaals en 110 inlandsche fuse liers. Volgens onzen zegsman worden binnenkort 2 compagnieën van het 17e bataljon naar Java overgeplaatst, zoodat hier ter plaatse slechte 2 compagnieën zouden achterblijven. Ook zou de kolonel, gewestelijk militaire commandant, worden vervangen door een luitenant-kolonel, die .tevens de functiën van plaatselijk commandant zou moeten uitoefe nen. Naar verluidt zal ook de artillerie te Padaaig spoedig naar Java vertrekken. Een voorloopster. Toen een tien-, twaalftal jarei geleden eenige jongedames het verzoek deden om te worden toegelaten tot mededinging naar andere betrekkingen in 's lands dienst dan die van onderwijzeres, werden er heel wat hoofden bedenkelijk ge schud Het begon met een jongedame die al? klerk op een departement in dienst trad, Sedert hebben tal van jongedames aldus een nuttigen, werkkring gevondenvelen zagen zich sedert bi» den post- en telegraafdienst een toekomst geopend door een benoeming tot commies der derde klasse, de voornaamste stap om het te kunnen brengen tot de hoogcr bezoldigde betrekkingen bij dien dienst. En niemand die zich over deze emancipatie in Indië nog verwondert. Doch die dames stellen zich niet langer tevreden met den vinger - zij willen de ge- heele hand hebben. Mejuffrouw A. Ellinger is "e voorloopsterzij richtte tot de regeering het verzoek om de lessen aan de af dee ling B van het gymnasium Willem III te mogen volgen en eventueel deel te nemen aan het- gTootambtenaarsexamen. En aangezien het diploma voor dat examen het eenige ver- eischte is om benoemd te worden tot alle administratieve betrekkingen boven den ran» van hoofdcommies bij de departementen, be dil.dt het verzoek van mejuffrouw Ellinger nuts meer of minder dan dat nu ook door de vrouwen een aanval wordt gedaan op die sterke vesting, tot dusver uitsluitend voor de mannen gereserveerd. Een wijder strekking die van benoembaarheid tot ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur is onmogelijk daaraan te geven. Welke gevolgen een inwilliging van het verzoek van mejuffrouw Ellinger zal hebben, is vooralsnog niet na te gaan. Maar wel getuigt het van het zich meer be- vust worden ook van het Indische meisje en aan mej. Ellinger als voorloopster past daarvoor een eeresaluut! Denieuweopera. De h-cr C. van der Linden heeft eene brochure verspreid, ge richt aan de ,,Operalievende Nederlander», waar - het volgende is ontleend Zooals reeds eenige mededeelingen, die in de pers de ronde hebben gedaan, deden vermoeden, bestaan er werkelijk bij mij plan- 1 de Nederlandsche Opera wederom op te bouwen. De overtuiging dat Rotterdam een geschik ter centrum is voor dc exploitatie, de groote belangstelling en waardeering, die ik daar steeds heb mogen ondervinden, het ruimere en voor opera-voorstellingen het best inge richte theater van ons land, ziedaar de rede nen, die mij noopten de opera te Rotterdam te vestigen en van daaruit geregeld te Am sterdam, Den Haag. Utrecht enz., voorstel lingen te geven. Nu ik van zoovele belangstellenden de meest vleiende aanmoediging daartoe ontving, heb ik gemeend de taak, welke ik mij gedu rende tal van jaren als levensdoel heb gesteld, weder met frisschen moed te moeten aanvaar den. Dat die taak moeilijk is, wil ik mij niet ontveinzen, immers, gedurende de ongeveer tien jaren, dat ik de Nederlandsche Opera bestuurde, 18941903, heb ik de daaraan verbonden inoeilijhkeden ruimschoots leeren kennen. Zonder evenwel ooit den moed te verliezen, heb ik meer en meer de aste overtuiging verkregen, dat onder normale omstandighe den eene instelling als „de Nationale Opera op den duur, even goed als in andere landen, wortel moet schieten in ons volksleven" Nu meen ik in mijn tienjarig directeur schap bewezen te hebben, dat ik ondanks alle moeilijkheden en tegenkantingen de opera wist in stand te houden en haar aan billijk- artistieke eischen heb doen beantwoorden. Ik behoef slechts te wijizen op de voorstel lingen van Rienzi, Tannhauser. Lohengrin, Meesterzingers, Wallküre, Don Juan, Fidelio, Orpheus, Samson Dalila, La Bohème, Huge noten, Faust, Carmen, Aïda, Norma, Cleopa tra, Hércdiade, Willem Tell, De Koningin van Saba, Hans en Grietje en zooveel andere meesterwerken, voorstellingen van dien aard, dat duizenden daarvoor naar de hoofdsteden stroomden. Ware niet in het seizoen 1902/03 de toe stan.van staking, scheuring en sociale ma laise ingetreden, de Nederlandsche Opera zou zich nog in gezond leven mogen verheugen E nwel „gedane zaken nemen geen keer, zegt het spreekwoord en past het ons niet te blijven weeklagen over hetgeen is geschied. Het onweer heeft wel het gebouw verstoord, maar de materialen niet vernietigd. Alles is nog aanwezr om den muzentempel weer op te bouwen Thans, nu de geest van afscheiding heeft uitgewoed, is het grootste deel van het vroe gere personeel, waarbij leb veel nieuwe jonge krachten komen voegen, weer verlangend zich onder de vaan der Nederlandsche opera, on der mijm directie, te scharen en mot nieuwen moed mede te werken tot het verkrijgen van het vroeger zoo geroemde ensemble De heer Van der Linden is voornemens be halve de herhalingen van Tannhauser, L- hen grin, Meesterzingers, Herodiade, Aida, Rien zi, Don Juan, Cleopatra, l'Attaque du Mou lin, Manon, Bohème, Evangelieman enz de volgende nieuwe werken op te voerenLa Cabrera (de onlangs bekroonde opera van Duponl), Die neugierigen Frauen van Wolf- Ferrari, Die Heirat h wider Willen van Hum- perdinck. Tosca, Manru en anderen. Om hiertoe te geraken, heeft de heer v. d. Linden fondsen noodig. welke hij tracht to verkrijgen op de volgende wijae Er wordt, in de hoofdplaatsen waar de Opera voorstellingen geeft. Uitgeschreven eene waarborgfouds (500 aandeelen a f 100). (Hiervan is te Amtserdam en Rotterdam reeds ruim f 14.000 toege-zegd). Elk aandeel van f 100 kan gesplitst worden in vier on- derdeelen a f 25. Deze aandeelen kunnen desverkiezende wor den ingeruild tegen abonnementen of toe gangsbewijzen naar keuze. 10 aandeelen a f 100 geven reoht van toe gang tot alle voorstellingen, in een vaste baignoire of loge (le mg) voor 4 of 5 per st, nen. 5 aandeelen a f 100 geven recht van toe gang tot alle voorstellingen, met vaste plaats, voor twee personen (le rang, loge of stalles). 2 aandeelen a f 100 geven recht van toe gang tot alle vooi-stellingen, met vaste plaats, voor één persoon (le rang, loge of balkon). 1 aandeel van f 100 -ft recht van toegang tot alle voorstellingen, met vaste plaats, voor één p soon (parket of beneden-loge). Elk aandeel van f 100 kan bovendien in gewisseld worden tegen25 plaatsen fauteuils de balcon of (Koningsloge) waarde f 12540 plaatsen, stalles of bovenloges, waarde f 120; 60 plaatsen parket- of zij-bovenloges, waarde f 120; 80 plaatsen parterre, waande f 120. Elk aandeel van f 25 geeft recht op 10 plaat sen stalles, loge of balkon, waarde f 30; 15 plaatsen parket of benedenloge, waarde f 30 20 plaatsen parterre, waarde f 30. Met plaatselijke wijziging, geldig te Rot terdam, Amsterdam. Den Haag en Utrecht-, De inteekening hierop is noodig om met het personeel en de schouwburgen contracten te kunnen afsluiten. Natuurlijk verbindt men zicb door inteekening alleen voorloopig. Mocht de zaak onverhoopt niet tot stand komen, dan vervallen vanzelf alle verbinte nissen. De aldus verkregen exploitatiesom wordt gedeponeerd bij een der voornaamste bank instellingen De hoofd administratie der opera wordt ge voerd door het Nederlandsche Accountants kantoor, onder directie van den heer A. van der Stempel Jr., en alleen op het gemotiveerd advies van bovcngeoieomden accountant zal de directie over deze exploitatiegelden mogen beschikken tot een maximum van f 30,000, blijvende de overige f 20,000 als garantie voor de huur der schouwburgen (welke garantie echter elke maand met f 3000 verminderd) ear voor salarissen van koor en orkest en het zoogenaamde „kleine personeel." School- en Kerknieuws. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs (met uit zondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseerende gymnastiekde Hooj»duitsche en 7.ngelsche talen, de landbouw kunde, den tuinbouw en de houtteelt), en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, be doeld in art. 65 van de wet op het lager onder wijs, dit jaar in de maanden November en De cember en zoo noodig in de laatste helft van October zullen worden gehouden. Zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September eerstkomende bij het Departement van Binnen land sche Zaken aanmelden bij schrijven op on gezegeld papier, daarbij nauwkeurig en duide lijk opgevende naam, voornamen (voluit geschre ven), woonplaats, adres en de begeerde akte, met aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's vastgesteld bij Kon. besluiten van 2 Febr. 1864 (Stbl. no. 8). 11 Oct. ^869 (Stbi. no. 156) en 14 Oct. 1884 (Stbl. no. 216). Bij de aanmelding voor het examen middel baar onderwijs in de Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van cenig deel van het examen moet bljjken. By de aanmelding voor het examen lager onderwijs in de wiskunde moet de akte van be kwaamheid worden overgelegd, waaruit de wet telijke bevoegdheid om aan het examen deel te nemen, moet blijken. Rijks-academio van Beeldende Kunsten, te Amstedam. De hoogleeraar-directeur van deze inrichting brengt ter kennis van hen die voor den cursus 1905/1906 tot de lessen wenschen te worden toe gelaten, dat zij daarvan schriftelijk aan hem moeten kennis geven vóór 11 September a. s., onder overlegging van lo. een hem of haar betreffend uittreksel uit de geboorteregisters van den burgerlijken stand, en 2o. eene opgave der cursussen, welke men wcnscht te volgen. Het toelatings-examen zal aanvangen op Maandag 25 September 1905, des morgens te 9 uren, in het Academiegebouw (Stadhouders kade 86), terwjjl de lessen zullen beginnen op Maandag 2 October daaraanvolgende. Zij die bij hunne schriftelijke kennisgeving mede kunnen overleggen de akte van bekwaam heid in het handteekenen voor middelbaar on derwijs (M1). zijn van het afleggen v n boven bedoeld toelatings-exanien vrijgesteld. Aan leerlingen van den vorigen cursus die opnieuw wenschen te worden ingeschreven, wordt verzocht schriftelijk van dit verlangen bericht te geven vóór 11 .September a. s. Het leergeld, waarvan het stortingsbewijs b(j den aanvang van het leeriaar moet worden in geleverd. bedraagt voor alle lessen f 1C0, voor fessen van éénmaal "sv.eeks f 10. voor lessen van tweemaal 's weeks f 20 en voor lessen van vier of meermalen 's reeks f 40. Programma's zijn h f 0.10 verkrijgbaar by de boekhandelaren P. N. van Kampen en Zn.. Singel 330, te Amsterdam. Notarieel Staatsexamen 1418 Augustuj, te 's-Gravenhage. Geslaagd, eerste gedeelte J. Sotthowis. te Kampen H Haga. te Scha- gen A. J. Rant, te AmersfoortM. Dassen, te Rotterdam H. A. Buisman, te Zevenbergen tweede gedeelte: J. C. de Jong. te Utrecht; A. J. Vonk, te Schagen A. L. Th. M. Vogel», te Sittard. Examen Hoogd. taal, M. O. 's-Gravenhage, 18 Aug. Voor akte A toe gelaten mej. E. Barth, van Schimmert, en de heer J. J. Stratingh, van Groningen. Afgewezen 1 inann. cand. 's-Gravenhage, 18 Aug., 's nam. Voor akto A toegelaten de heeren J. H. Bonthond, van Arnhem D. J. van Enst, van Breda, en O. C. Strasser, van Watergraafsmeer. Examen Hoo*d. taal, L. O. s-Gravenhage18 Aug. Toegelaten de dames: A. A. E. Engelberts, van Leiden, en M. Koster, van Amsterdam, en de heeren P. J. H. Feiten en H. Kool. beiden van 's-Gra venhage R. J. Kortmulder Jr., van Rotter dam J. M. Mazurel, van Leiden, en C. Boen der, van Rotterdam. Afgewezen één vrouwel. en twee mannel. cand. 's-Gravenhage, 18 Aug., 'snam. Toege laten de dames: A. E. M. de Vos tot Neder- veen Cappel, van Nijmegen F. M. M. Grim- melt, van Haarlem, en de heerenJ. van Enge lenburg, van Velp K. E. Meinardjj, van Leeu warden W. Jacobs, van Kloosterburen A. v. Kleef, van Puttershoek T. Toebosch, van Heijen (Bergen), en C. Posch, van Nibbixwoi Afgewezen één vrouwel. en één mannel. cand. Examen Fransch, L. O. 's-Gravenhage, 18 Aug. Geëxamineerd 28 candidaten afgewezen 12toegelaten 16, n.l. de heerenE. H. Amelunz, van Amster dam R. ter Horst, van Den Haag W. J. H. van Wouw, van Venloo J. W. Omloo, van Nij megen A. de Wolf, van Huybergen C. J. v„n Beers, van Kaatsheuvel II. van Dijk, van Zuid- wolde, en H. Stiksma, van Opemde-Nijega, en de damesA. G. Kroese, van Den Haag A. A. E. Driesens, van Leiden (J. L. van Aken, van Bloemendaal A. M. H. Caenen, van Maas tricht E. S. Bisschop, van Amsterdam E. de Ven. van Utrecht H. J. Th. Haring en J. L O. S. Schregardus, beiden van Haarlem. Voor de te Wageningen te houden ncte- examens Land- en Tuinbouwkunde hebben zich aangemeld Landbouwkunde L. O. 34 cand. id. M. O 1 cand. Tuinbouwkunde L. O. 10 cand. id. M. O. 2 cand. Houtteelt M. O. 1 cand. Ds. J. Barbas. Ned. Herv. predikant te Geesteren (Geld.), zal Zondag 27 Augustus do godsdienstoefening leiden voor Prorestantsche militairen in de legerplaats te Millinge voor het 10e regiment infanterie. Door de classis Woerden der i.eref. ker ken is preperatoir geëxamineerd en tot het pre dikambt toegelaten" de heer H. Kajan, docto randus aan de Vrije Universiteit, beroepen pre dikant bij de Geref. gemeente tc Woubruggc. Algemeene Synode. - Uit naam van acht leden der Synode werd door den heer C. van Dis ene verklaring voor gelezen, waarin wordt geprotesteerd tegen «.n droefheid wordt uitgesproken over dc uitspraak van de Synodu6 contracta in iake dr. L. A. Bah Ier. Prof. Cannegieter verzet zic-h tegen 't toe laten dezer verklaring krachtig en dient mede namens 14 leden van de 22 waaruit de vergade ring bestaat, de navolgende motie in, die wordt ingeleid door de verklaring dat zij volkomen kunnen begrijpen dat er bij sommigen droefheid over die uitspraak bestaatde Synode, overwe gende dat een Synodus contracta volkomen be voegd is tot eeii geheel zelfstandige behande ling der zaken, tot welker berechting zij is ge roepen, verstaande dat aan de volle Fvnode geen beoordeeling van die berechting toekomt, dan alleen in die gevallen, waarin bij haar vol gens de kerkelijke wet herziening der uitspraak eener contracta wordt aangevraagd, weigert de bij haar ter tafel gebrachte motie van de heeren C. van Dis c.s. toe te laten en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met 16 te gen 3 stemmen aangenomen na discussie. Hier op wordt door den '•cor Weyland over de con sideration der provinciale kerkbesturen en der classicale vergaderingen op het voorloopig door de vorige Synode aangenomen reglement op liet beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Nederland rapport uitgebracht. Drie-en-dertig stemmen in <le provinciale kerkbesturen en 24 classicale vergaderingen hebben, hoewel met voorbehoud, zich voor de aanneming verklaard, tallooze adressen van kerkelijke administration protesteeren tegen de aanneming en ontraden die. Dc vraag der bevoegdheid wordt in dezo aan de orde gesteld. Van verzet getuigen vele. vrees voor de gevolgen wordt uitgesproken. Op het vraagpunt der bevoegdheid gaat het rap port niet in, maar namens de commissie worden onderscheidene wijzigingen voorgesteld om dit reglement te verbeteren. Hit rapport stelt voor dit reglement aan de eindstemming der leden van de provinciale kerkbesturen tc onderwer pen. Het zal worden gedrukt. Dc grensregeling tusschen de gemeenten Leimuidcn on Thamen wordt overeenkomstig l.et voorstel der commis sie ad hoe vastgesteld. Aan tie commissie wordt dank en lof voor dien arbeid gebracht- Daarna wordt het rapport, behandeld over do voorloopig aangenomen verandering van art. 55 reglement op de vacatures (candidaten. die als zendeling uitgaan, kunnen worden bevestigd zonder aan een gemeente te zijn verbonden). Het vaststel len van die verandering wordt door het rapport afgeraden gewezen wordt in tie vergadering op dc houding tier commissie voor de zaken der kerken in Ncd.-Indië, op dc aanleiding die er bestond tot het doen dier voorstellen in net vorige jaar, op de wijze, waarop dit in de vorige Synode is toegelicht. Ten slotte besluit de ver- gaderin overeenkomstig de conclusie van het rapport die wijziging niet vast te stellen. Een voorstel (prof. Cannegieter) om geheel art. 55 te doen vervallen, wordt aangenomen. Een voor stel (Leiden) in zake art. 14 icglement op <ie kerkeraden (over het indienen van attestation) wordt overeenkomstig rapport der commissie verworpen. (Vad.)

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1