ar0. 59. 4d* Jaargang. Dinsdag 29 Augustus 1905. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÊN fO. 75. - 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige het herhaald advèrtéereri in dit Blad Bij aoonnemenl circulaire, bevattende Je voorwaarden,wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de Secretarie der Gemeente zal gesloten zijn op Donderdag 31 Augustus a. s., ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin. Het bureau van den Burg. Stand zal dien dag geopend zijn des middags van 12 tot 1 uur, uit sluitend tot. het doen van aangiften van geboor ten of overlijden. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTEEKS. De Secretaris, v. REIGERSBERG VERSlLULTS, l.-S. Politiek Overzicht. De ontbinding ven de unie tueschen Zweden en Noorwegen. Nu Noorwegen de door Zweden gestelde prealabele voorwaarde vervuld heeft, kun nen de onderhandelingen over de ontbinding van do unie tusschen de beide landen be ginnen. Do Noorwegers hebben zich hierin zeer verstandig en correct gedragen zij heb ben zonder tegenspraak het verlangen inge willigd om een© volksstemming to honden over do vraag of do ontbinding van d© unie al of niet gewensckt werd. Nu hebben zij het resultaat van dit plebisciet aan Zweden medegedeeld en de regeering te Stockholm uitgenoodigd in onderhandeling te treden over de ontbinding. Dat was niet naar den zin van eene minderheid, die de mededeeling van. den uitslag der volksstemming aan de Zweed sche regeering beschouwde als eene verzwak king van hot besluit van 7 Juni, waarbij de ontbinding reeds was voltrokken. De over groot© meerderheid van den storthing hoeft echter besloten den weg van onderhandelin gen to betreden. Van beide zijden zijn reeds gemachtigden voor deze onderhandelingen benoemd, die den 31en Augustus hunne eerste bijeenkomst zullen houden. Men mag dus verwachten, dat de ontbinding spoedig haar beslag zal krijgen. "Wel is waar is het belang, dat Noorwegen daarbij beeft, groo- ter dan dat van Zweden, want eerst wanneer de ontbinding van de unie geheel naar den vorm is voltrokken, kan Noorwegen zich als zelfstandige staat oonstitueeren ©n zijne er kenning als zoodanig van de overige staten vragen. De Zweedsclie rijksdag heeft, zooals bekend 19, de voorwaarden vastgesteld, waaronder Zweden bereid zal zijn de unie met Noorwe gen te ontbinden. Onder deze voorwaarden is de gewichtigste en tevens die waarover hoofdzakelijk strijd is te verwachten de slechting van de Noorweegscbe vestingen aan dè Zweedsche grens. Deze vestingen zijn eenige jaron geleden door do Noorwegers op gericht met de bedoel'ng zich te beschermen tegen oen Zweedschen aanval, want tot ver dediging tegen een gemeenschappelijken vij and zijn zij niet bestemd. Wanneer nu de Noorwegers, zooals zij verzekeren, na do ont binding van de unie in nauwe vriendschap met Zweden willen leven, dan kunnen zij geen onoverkomelijke bezwaren hebben te gen het van Zweedsche zijde gestelde verlan gen, dat deze vestingen gesloopt en gcene nieuwe aan de grens opgericht zullen worden. Men voert daartegen aan, dat dit krenkend zou zijn voor de eigenliefde van het Noor- weegsche volk. Maar er is misschien een mid del te vinden, waardoor het verlangen van de Zweden kan worden vervuld, zonder dat de Noorwegers datgene wat zij met groote kosten hebben gebouwd, weer behoeven te vernielen. Het zou wellicht voldoend© zijn, dat de vestingwerken geheel worden ontwa pend en dat de Noorweegscbe regoering de belofte aflegt, de vestingwerken niet meer als zoodanig te gebruiken. Anders zou Zwe den genoodzaakt zijn tegenover de Noor weegscbe vestingwerken, die voor een deel Zweedsch gebied kunnen bestrijken, even eens vestingwerken aan te leggen. De overige voorwaarden van Zweden zijn: waarborging van het recht van de Lappen van Zweedsclie nationaliteit om met hunne rendieren over de grens te gaan naar Noor wegen, gcene bemooielijking van het transito- verkeer voor g aderen en vrij gebruik van de wateren, die ten deelo loopen in het ge bied van het andere rijk. Dat zijn goene voorwaarden, waarover groote moeiclijkhe- den kunnen ontstaan. Het lid van den Zweedschen rijksdag, prof. Warburg, heeft geen ongelijk, wanneer hij in een artikel, dat in de Times is opgenomen, zegt-„De handelwijze van Noorwegen bij de ontbinding van de unie is eene onvrien delijke daad. Het antwoord van Zweden op deze onvriendelijke daad is vrede, vrede ge weest; wij willen niets dan vrede hebben, wanneer de Noorwegers ons daarbij helpen, maar niet den zwakken vrede van de on machtige en droomerige vredestheoretici, maar den vasten en duurzamen vrede, ge vestigd op stevige grondslagen, een waar dig antwoord van Alfred Nobels geboorte land aan het land, dat zijn vredesprijs ver deelt en dat nu zal toonen of het een zoo groot vertrouwen waardig is." De Noorwe- gers hebben inderdaad alle reden de ontstem ming, die door do wijze waarop zij tot do ontbinding van de unie het initiatief geno men hebben, in Zweden is teweeg gebracht, zooveel mogelijk te verzachten, al moet aan den anderen kant het recht van het Noor- weeg9che volk volledig erkend worden om over zijn eigen lot te beslissen. Duitschland. Swinemünde, 28 Aug. Heden voormiddag kwamen vijf Eugelsche torpedojagers hier in de liaveu. Het eerste en het tweede Duitsche eskader kwamen eveneens heden morgen. Admiraal von Koester bracht admiraal Wil son een bezoek aan boord van het vlaggen schip, dat de Engelsche admiraal terstond beantwoordde. Swinemünde, 28 Aug. Aan het heden door de stad Swiner nde ter eere van de En- gelsoli© officieren gegeven feestmaal in bet Kurhaus namen 72 personen deel, onder wie de Engelsche admiraal Wilson, do vice-ad- miraal Moore, schout-bij-nacht Poore, en van Duitsche zijde do inspecteur der marine- artillerie. Het feestmaal werd geopend net een drievoudig hoera op den Duitschen Kei zer, waarin admiraal Wilson voorging. Da muziek speelde het volkslied. Da burgemees ter bracht een dronk uit op koning Eduard waarop de muziek het Engelsche volksl'ed aanhief. De voorzitter van den gemeente raad Schiemann begroette die gasten in eene uitvoerige Engelsche rede; liij eindigde met. een drievoudig „hoch" op het Engelsche volk en de Engelsche marine. Admiraal Wil son dronk daarna op hef Duitsche volk cn de stad Swinemünde. Hij wees er op, dat het bezoek van de Engsl.Hclie vloot aan de Duitsche haven een heerlijk getuigenis was, dat tusschcn Duitschland en Engeland «le beste verstandhouding bestaat. Het feestmaal had een zeer opgewekt ver loop. Zweden en Noorwegen. Zweden heeft- tot com issarissen voor het voeren der onderhandelingen over de oplos sing der unie met Noorwegen benoemd den eersten minister Lundberggraaf Wachtmeis- ter, minister van buitenlandsche zaken; Ham- marskjold, minister van ceredienst en Staaff, minister zonder portefeuille. Voor Noorwegen treden op Michelsen, de eerste-minister Lovland, minister van buitenlandsche zaken Berner, voorzitter van het Storthing en Vogt-, oud-lid van den Raad* van State. De eerste bijeenkomst hepft plaats te Karlstad op 31 Augustus'. Hongarije. De minister-president- Fejervary heelt te genover de door de pers van de coalitie ver spreide geruchten, dat hij nog vóór 15 Sep tember zou aftreden, verklaard, dat l ij geen plan heeft zijne plaats te verlaten voordat hij zijne zending heeft vervuld. Thans ecs: zal hij, wel is waar binnen de perken van de wet maar met alle strengheid die de wat toe laat, tegen de weerspannige comitaten op treden. Wanneer de coalitie weigert ten be hoeve van den vrede werkzaam te eijn, <>an zal deze rechtstreeks tusschen de Kroon en het volk tot stand komen. Den 15en Septem ber echter, wanneer de rijksdag wede** bij eenkomt, zal hij de coalitie tegemoet tred m. In haar officieus orgaan kondigt de regee ring de strengste maatregelen aan tegen dat iu elte van het passieve verzet, dat betrek king heeft op- het verhinderen van vrijwillige belastingbetaling en in indienstelling van re- crutcn. Rusland. Volgens de berichten over de ontvangst van de afkondiging vaji de rijksdoemawet in de provincie is daar dezelfde onverschilligheid waargenomen- als in Petersburg en ook 'n Moskou, waar men op bestelling gevlagd en geïllumineerd heeft. Vo'gens een bericht uit Moskou, zal het zemstwo- en 9tedencongres, dat ingevolge het op het congres van 1-9 Juli genomen besluis zou 'bijeenkomen nadat- de rijksdoemawet was verschenen, niet plaats hebben tengevolge van de ukase, die het besluit van 3 Maart ongel dig maakt. In Petersburg' vindt dit bericht intusschen geen onvoorwaardelijk geloofmen is daar niet gezind bij de zemstwo-maimen in dit tijdsgewricht gebrek aan ruggegraa-t aan te nemen- De graanuitvoer uit de Russische Zwarte zeehavens is geheel verlamd door het gebrek aan goederenwagens. Al het spoorwogmate- rieei wordt door de regeering teruggehouden, hei zij om nieuwe versterkingen naar Oost- Azië te kunnen zenden, hetzij om de troepen weer huiswaarts te kunnen voeren. Een an dere reden om het materieel ter beschikking te houden heeft de regeering in den dreigen den hongersnood in zoovele gouvernementen, waardoor het verschaffen van graan uit dc zuidelijke provinciën aan de noodlijdende be volking noodzakelijk zou worden. Groote voor raden graan liggen thans in Zuid-Rusland op gestapeld en de exporteurs lijden aanzienlijke schade. Ti f lis, 28 Aug. Officieel wordt bericht, dat bij gelegenheid van onlusten in het dorp Mschadisdschwori, district Duschat, zeven personen gedood en twaalf, misschien eenige meer gewond zijn. Do boeren weigerden aan den Lndeigeoiaa-r prins Bagration-Merch - rauski liet hem toekomende deel van don ODgst af te staan. Toen de drie belhamels ge vangen genomen werden, liepen de boeren te hoop en bevrijden de gevangenen met ge weld. Kowno28 Aug. Over het gouvernement Kowno is voor eenigen tijd de staat van be leg afgekondigd. De Marokko-kwestie. Het antwoord van vorst Rülow op het Fransclie memorandum over het programma vau do Marokko-conferentie is nu in handel van de Fransche regeering i n men verwacht, dat deze binnen kort hare racen.ng daar over zal doen kennen. Op zakcujke g' oncli n neemt men aan, dat daaruit waars-kijnlrk zal voortvloeien, dat de be;de reg-enugen hei eens zijn geworden over net hervormingspro gramma, dat dan door hm gemeenschap;.o lijk aan den sultan zal wordco voorgeste'd. In hoofdzaak was reejs overeenstemming verkregen in de voorla -p t*e onderhandelin gen, die voorafgingen aaa de aanneming van het conferentie voorstel door Frankrijk. De latere incidenten, die in Marokko voorkwa men, zullen den loop van de onderhandelin gen over de conferentie niet storenzij be wijzen veeleer hoe noodig de op de conferen tie overoen te komen hervormingen zijn juist met het oog op de veiligheidstoestan den i° Marokko. Volgens een nader bericht van den cor respondent van de Frankf. Ztg. heeft het antwoord nog niet alle meeningsverschil uit den weg geruimdde bedenkingen, die tegen •de Fransche voorstellen werden gemaakt, schijnen echter van tamelijk onbeduidenden aard te zijin. Vooral wordt het gewaardeerd dat de Duitsche regeering niet harerzijds een eigen programma opstelde, maar punt voor punt het Fransche ontwerp volgde i «n er hare opmerkingen aan vast te knoopen. Het wordt niet betwijfeld, dat eene volledige overeenstemming van die beide regeeringen spoedig zal worden verkregen. De maatregelen, die de Fransche regeering voornemens is te nemen om zich voldoening te verschaffen wegens de gevangenneming van den Franschen mohammedaan Boe Mzian, zullen waarschijnlijk bestaan in i«ene militaire demonstratie aan de grons van A'- gorie en Marokko. Minister-president Rou- vicT heeft den bevel voerenden officier in Zuiid-Algerïe. generaal Liautey, die eene kuur doet in Vichy, naar Parijs laten komen en een langdurig gesprek met hem gehad Ook de minister van biimenlandsche zaken heeft met generaal Liautey geconfereerd Do maatregel zal natuurlijk slechts tot uit voering komen, wanneer de sultan weigj.'t den gevangene vrij te laten en de verlangd? schadevergoeding te betalen. Vereenlgde Staten. De Boycott van Amerikaanscke goederen in China oefent vooral een drukkenden invloed op den meelliandel uit de Amerikaansche ha vens aan den Grooten Oceaan. Sedert 15 Juli zijn er geen bestellingen uit China gekomen en alle orders voor verscheping in September zijn :ngetrokken. De bakkers in Hongkong en Canton vooral weigeren Amerikaansch meel te verwerken. De oorlog in Oosl-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 28 Aug. Op grond van een keizerlijke ukase lieeft de minister van oor log ter versterking van het leger in Oost- Azië last gegeven tot mobilisatie in eenige d'strictcn van 13 gouvernementen. Voorts zijn de districten van 20 gouvernementen aangewezen, die paarden moeten leveren. Een Vrijdagnacht te Petersburg ontvangen telegram uit Goen-tsjoe-ling meldt, dat de Japanners aan den mond van do Amoer een aanzienlijke vloot van kleine schepen samen trekken. Oogeuschijnlijk zijn die vaartuigen daar aan 't vissclien. maar het blijkt-, dat hun- ware oogmerk is om op alle mogelijke pun ten peilingen te verrichten. Admiraal Kataoka bericht, dat de naar Ochotsk gezonden divisie te Agan Port den 14den een oud model kanon heeft buitge maakt en wat ammunitiete Ochotsk zelf drie dagen later 58 geweren en patronen. Dezelfde divisie heeft liet Engelsche schip Antelope op 13 Augustus nabij Sachalin aan gehouden. De naar Kamsjatka gezonden di visie heeft het Russische transportschip Mon- tara nabij de Komandorski-eilanden buitge maakt. Admiraal Rodjestwensky zal binnen kort naar Rusland terugkeeren. Hij heeft- reeds vergunning ontvangen om Japan te verlaten. Portsmouth, 28 Aug. Witte zeido in een interview, dat de verdaging van de confe rentie werd aangevraagd door Takahira, ->m- dat er geen nieuwe instructiën van Tokio waren ontvangen. Witte stemde hierin be reidwillig toe. Takahira zeide in een interview, dat, daar president Roosevelt de conferentie lieeft doen samenkomen, men v ooi de uit cerbed voor den president voorzichtig tc moeten zijn met het ten einde brengen van de werkzaamhe den. Hij voegde hieraan too, dat de toestand nog niet, maar toch bijna hopeloos was. Men verneemt, dat de gevolmachtigden er in toestemden, dat de conferntie n^et eerder zal bijeenkomen, dan totdat het ant woord van Jap-n ontvangen is op wat als Ruslands ultimatum kan wordeu beschouwd. Het kan daarom zijn, dat. de conferentie niet vóór Woensdag of Donderdag zal bijeenko men. Volgens een gerucht heeft president Roo sevelt zich nogmaals tot d©n Mikado gewend Da Now-York Tribune verzekert stellig, dat bij dit heeft gedaan. Neu. York, 28 Aug. Eon telegram uit Ports- month van de Associated Press verneemt vit gezaghebbende bron, dat president Roose velt eenige dagen geledon gemachtigd i9 na mens Japan to verklaren, dat het zijn eisch van eene vergoeding of teruggave van de oorlogskosten wil prijs geven en het noorde lijk deel van Sachalin aan Rusland wil te ruggeven, de vaststelling van den daarvoor te betalen prijs overlatende aan eene gemeng de commissie. Dit standpunt is in beginsel door Witte aanvaard, die de meening heeft, uitgesproken, dat Rusland iets voor dezen terugkoop moet betalen. Portsmouth, 28 Aug. Er is geen bepaalde aanwijzing, dat president Roosevelt een ni- uw beroep op den Mikado heeft gedaan. Waarschijnlijk heeft hij ook niet beproefd rechtstreeks invloed uit te oefenen op hetgeen Japan zal antwoorden op de besliste weige ring van Rusland tot betaling van eenige schadeloosstel 1 ing. De heer Witte laat ronduit blijken, dat hij zeer skeptisch is over de uitwerking, di© eeni nieuw Japanseh voorstel zou kunnen hebben. Men gelooft niet, dat Japan geheel en al den eisch van vergoeding der oorlogskosten zal intrekkenhet zal dien eisch verminderen of beproeven hem in een anderen vorm te kleeden. Tokio. 28 Aug. De oonferentie van het ka binet en de „oude staatslieden" werd ge schorst en later in het paleis voortgezet onder voorzitterschap van den Mikado. Deze zeide, dat hij geloofde, dat het te nemen besluit zou beteekenen de voortzetting van oorlog of het herstel van den vrede. In de hoofdstad blijft- het zeer kalm en naar buiten 'blijkt niets van een kritieken toestand. New-York, 28 Aug. De Associated Press ontving het volgende -telegram uit Ports mouth D© nieuwe instructiën van Komoera zijn aangekomen. Men gelooft dat daarin wordt afgezien van het vragen van een oorlogs schadevergoeding of van cone teruggave van do kosten van don oorlog. Op de vraag of hij verwachtte dat de on derhandelingen zouden afspringen, heeft Wit te geantwoord dat liij niets verwachtte. „Ik wacln alleen-. De vooruitzichten zijn somber. Toch wil ik zeggen dat de deur voor den vrede nog open staat. Toen Japan Woensdag definitief aanbood om ons half Sachalin voor 1200 milliocn yen te verkoopen, antwoordden wij dat wij daar niet aan konden denken. Dat was een duidelijk, en voor zoover ons, de afgezanten, aangaat, afdoend antwoord. Daarna verwezen wij, bij onderlinge afspraak, de lieele zaak naar onze souvereinen. Ziji heli- ben haar nu in handen, ./ij zijm enkel itus- fcckenpersonen en wachten op onze bevelen." Professor Martens verklaarde aan den cor respondent der Matin, dat Rusland op bet punt van schadevergoeding en afstand van Sachalin zeker niet zou toegeven. Hij ont kende, dat Roosevelt had voorgesteld om de bepaling van den prijs voor den terugkoop van half Sachalin aan een scheidsrechterlijke commissie over te laten. Het onderhoud van den Czaar met den Amerikaanschcn gezant kon niets opleveren omdat het Ruslandrs standpunt toch niet kon wijjzigen. Alles, be sloot Martins, hangt van Japan af. Als het vrede wenscht moet het toegeven, maar Rus land zal het nooit doen. Over do zitting van de conferentie te Portsmouth van verleden Zaterdag wordt be richt, dat de verdaging geschiedde op voor stel van baron Komoera, om aan de Japan- sail© gevolmachtigden gelegenheid to laten met Tokio van gedachten te wisselen over het Russische tegenvoorstel. De liee« Witte verklaarde, dat, daar het de Japanners waren, die de verdaging voor stelden, liij hoopt, dat zij met nieuwe voor stellen zullen komen. De Russen verander den hunne weigerende houding tegenover de oude voorstellen niet. Wanneer do Japan ners niet eene nieuwe zitting hadden voor gesteld, zou de conferentie reeds dadelijk mislukt zijn. Do Temps schrijft, dat de tussclicnkomst van de Engelsche diplomatie, die wordt on- dersteM. tot uitwerking zal kunnen hebben, dat liet bedrag van de verlangde schadever goeding verlaagd of de vorm er van veran derd wordt. Met het oog op het groote be lang, dat voor Japan verbonden is aan de gunstige regeling van deze bepaling, gelooft men echter niet, dat Japan in zijno oonoes- suën zeer ver zal kunnen gaan. Roods in Januari jl. werd in de Jidai Siko gewezen op de nadeelige voorwaarden, waar onder de in het buitenland gesloten leenin- gen waren aangegaandaarvoor moet 8 pet rente betaald worden eu bovendien zijn de inkomsten van de Japanscho invoerrechten er voor verpand. Het Japansche blad conclu deerde daaruit-, dat de Angelsaksische vriend schap niet gratis was en niet buiten bepaal de grenzen ginghet voorzag, dat het eind© van de vijandelijkheden slechts het begin zou zijn van een economischen strijd, waarvan Mandsjoerijo liet tooneel zou zijm. Japan zou daarbij slechts do deur geopend hebben en zelf op den drempel van bet huis blijven. Tengevolge van het aangroeien van zijno schuld, voortvloeiende uit den oorlog, lieeft Jaioan thans 1 milliard 400 millioen per jaar aan rente en aflossing te betalen, welk be drag boven zijne macht gaat. De invoeren van Japan overtreffen zijne uitvoeren on zijn steeds stijgende; eindelijk is er schaarscbt© van geld in het binnenland en de laatste binnen 1 andsche leeningen zijn niet geheel ge dekt. In do Potersburgsche kringen blijft het pessimisme den boventoon voeren. De corres pondent van de Temps te Petersburg ge waagt daarvan aldus: Nicolaas II lieeft president Roosevelt op do stelligste wijizo geantwoord op liet punt van de schadevergoeding, maar hij heeft de mogelijkheid te verstaan gegeven van erken ning der verovering van Sachalin. Op liet ge wichtige punt van den afstand van een stuk Russisch gebied zouden dus de pogingen van den president en van den heer Witte met succes bekroond zijn. Ik weet, dat men te Portsmouth in de interviews nog de conci- liante stemming van Nioola-as U wat Sacliar lin betreft ontkent maar hier betwist men dat niet meer. De overheerscliende meening is dat deze concessie, die ter wille van. pre sident Roosevelt is gedaan, zonder waarde is, in aanmerking nemende de onverzettelijk heidheid van de Japanners op liet stuk van de schadevergoeding en den illusoiren aard van de combinatiën, die zouden strekken om huin geld te verschaffen op kosten van Ame rikaansche concessionarissen. Allerlei vOp last van het openbaar ministerie heeft het Fransche gezantschap te Rio de Janeiro de voorloopige in hechtenis neming gevraagd van den voortvluchtigen bediende van het Comptoir rEsoompt© te Parijs Gal- lay en, aooals men weet, is deze met zijn twee dames dan ook aangehouden. Gal lay gaf als zijn naam voor den rechter op Jac ques Grandet. Hij wist natuurlijk niets af van do zaak on was een Belgisch onderdaan. Inmiddels zijn te Parijs de uitleveringspa- pieren klaar gemaakt, waarmee vier inspec teurs van politie naar Brazilië zullen ver trekken om de vluchtelingen naar Frankrijk terug te brengen. De Catarina is te Bah ia aan den keting gelegd. vEen telegram uit Bahia aan den Pa- rijzer Matin zegt, dat men tot hiertoe aan boord van de Catarina eene som van 975,000 francs heeft gevonden, zoo in species als in juweelen Alles is neergelegd in de brandkas op de prefectuur. Gailay heeft eindelijk bekend wel degelijk Gallav to zijn, maar hij beweert dat mad. Merelli zijne vrouw is en Victoria Nansen heet. Zijn advocaat, zich steunend op het grondbeginsel van het habeas corpus, za1 zijn invrijheidsstelling tegen borgtocht vragen. vDe gevaarlijke epidemie van kersen- ijliesniggemcrgontsteking in de provincie West-Pruisen wil maar niet wijken. Met het koelere weer is zij opnieuw verergerd. De Pruisische regeering heeft nu dr. Kirchner naar Dantzig gezonden, om nauwkeurige in lichtingen over de uitbreiding van de ziekte te vorkrijgen. Berlijn, 28 Aug. De Reichsanzeiger bevat het bericht, dat op Russische houtvlotten in het Pruisische Weichselgebied 9odert 16 Augustus in. het geheel 7 personen door cho lera zijn aangetast, van wie er 3 zijn gestor ven. Het scheepvaart- en vlotverkeer op de Wcichsel is onderworpen aan liet- toezicht der mestische politie. Jel is a weetgrad, 28 Aug Gisteren avoud woedde hier een kringstorm met o rveer en plasregens, die eenige uren duurde. Allo tele graafdraden werden beschadigd. vTe Schwochel, in het vorstendommetje Lubeck, zijn tengevolge van de instorting van een brandend huis negentien mcnschen onder de brandende puinhoopen bedolven. Twee bleven er op slag dood, de zeventien andere zijn zoo ernstig gewond, dat men voor hun leven vreest. vBij een repetitie in den Berlijnschen Metropolschouwburg is een plankier inge zakt, waarop 150 tooneelspelers en -speel sters, een koor en figuranten stonden. Twin tig personen, meest jonge meisjes, kregen wonden, vier hunner ernstige. vVan overal komen berichten over stortregens. In Ierland heeft het van Donderdagavond negen uur tot Zaterdagochtend vijf uur, aan een stuk door, gegoten. Er was toen vier Eugelsche duim regen gevallen. In het lage gedeelte van Dublin traden de Dodder en Liffery buiten hun oevers cn verjoeg het

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1