dirigeerendo paardeuarU A_ Overbosch; luitenant-kolonel Spiertngfw, commandant van hct instructie-bataljon tot ridder in do ordo van do Oranje Nas sau kapitein bij de staf der infanterie R. Du- four kapitein J. Albrocht, lie regiment inf.; kapitein bij de staf der «artillerie W. Wliitlau kapitein bij de staf der genie J. M ijsberg ritmeester '2e regiment huzaren A. Snouck Hurgronje; officier van gezondheid lo klasse A. Paré; kapitein-kwartiermeester J. de Bloeme tandarts H. Engler te 's Gravenhage bevorderd tot oonunandeur in de orde van de Nederiandsche Leeuw W. Leemans, hoofdinspecteur-generaal Rijkswaterstaat te 's Gravenhage tot ridder in de orde van de Nederland- sohe Leeuw 0. Castendijk, hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat 2e klasse t0 Leeuwarden; R. van Sanddck, 's Gravenhage, algemeen secretaris Kon. Instituut ingenieurs J. van Kempen, Voorschoten, beheerend vennoot van de firma van Kempen Zonen, fabrikanten goud- en zilver .rken dr. II. IJssel de Schepper, a recteur dér kaarsenfabriek „Gouda" aldaar Tot officier in de ordo van Oranje-Nassau v J. Rottema, Amsterdam, chef van dienst van vervoer en handelszaken Ilollandscbe Spoor C. Dresselhuijs, Culemlx>rg, directeur si garenfabriek „Trio" L. Smit, Nieuw-Lekkerl.ond, maobiiiefabri- kant te Kinderdijk. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: N. Daalderop, te Tiel, oudste firmant fir ma Daalderop en Zonen D. Reedeker. te Terschelling, burgemees ter van Terschelling; C. Verwer. te Krommenie, directeur Ver vers vernis- en stoommetaal-drukkerr J. Bakvens, directeur Coöperatieve Cen traio Boerenleenbank te Kindlieven; 1L Hartog, oeoonoom te Ede; J. Jurrissen, boomkweeker te Naarden; A. Mulder, landbouwer te Sappemeer; J. van Nuenen, burgemeester Veldhoven, aldaar T. ten Bokkel, directeur telegraafkantoor, te Arnhem; A. Bua'kens, adjunct-directeur dienst der posterijen te Rotterdam. Tot ridder in de ordo van den Nederland- schen Leeuw mr. H. Wilmar, gepens. O.-I. rechterlijk hoofdambtenaar mr. B. van der Zwaan, raadsheer Hoog gerechtshof Nederl .-Indië J. ter Meulen, resident van Kadoe; A. Melchior, directeur burgerlijke open bare werken in Ned.-Indië R. WijnmaJen, hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen in Ned.-Indië; J. Reijsen bacilpresident Javasche Bank te Batavia dr. S. Lykles, geneesheer-directeur krank zinnigengesticht te Lawang; «T. Ent-lieven, kolonel generale staf in Ned Indië dr. J. Kleinetiliarnmaun, dirigeerend offi cier van gezondheid le klasse bij het leger in Ned.-Indië A. van Vieringen, administrateur van financiën, Surinaane; C. van Loon, hooglecraax technische hoo- geechool te Delft. tot broeder in de ordo van don Nederl. Leeuw: Th. Manneveld, concierge van het stad huis te Semarang; W. Soloer, burgerambte naar bij de topografische dienst in Nederl. - IndiëA. Kooyman, adjudlant-onderofficier bij bet leger in Ned.-Indië; bovurderd tot officior in do orde van Oranje-Nassau J. Barth en H. Schwartz, beiden controleur bij het Binnenl. Bestuur op de bezittingen buiten Java en MadooraII. Cramer, ge wezen gezagvoerder bij de Kon. Paketvaart- maatschappij benoemd tot officier in do orde van Or.mje-Nassau J. de Groot, gouvenieniente-secretaris in Nederl .-Indiëmr. A. Kollmann, vice-presi dent van den raad van justitie te Batavia.; mr. B. Nyraan, lid van dien Itaad; M. Hoekstra, directeur der Koningin Wilhel- minaschool te Batavia; A. ridder van der Does de Bi je, soheepvaartinspeoteur in Ned.- Indië; Th. de Neve, oonunandant dor veld en bergbatterijen in Ned.-Indië; raden Ario Tjitro Koesoemo, majoor van het korps bari- sa.ii te Soemenep (3ladoora)W. do Greve, kapitein der genie Ned.-IndiëF. Gefken, onder-voorzitter der Koloniale Staten in Su riname; G. Staal, O.I ambtenaar met ver lof; tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde A. Grashuis, gepensionneerd O. I. ambte naar; J. O'Brien, D. Brautigam, J. Morbeck, A. Heus. allen controleur binnenl. bestuur be zittingen buiten Java en Madoera S. Giusel, posthouder Karimon-dwaja-eilan- den L. Petitjean, industrieel te Tangerang; G. Kagelman, lid der firma B. Nase en Co. t e Koetaradja A. Hesselink, bouwkundig ambtenaar le kl. Staatsspoorwegen in Ncd.-Indië F. Nunnink, directeur kweekschool iuland- sche onderwijzers te Djokjakarta A. Lett, zendeling op do Mentawei-ed.la.il- denmevrouw Bervoets. geb. Ewyck, direc trice Zeuding9-zickcngcsticht te Modjowaruo; mevrouw de weduwe W. BI ankert, geboren Veltman, particulier te Soera ba iaR. Meyer, chef-werktuigkundige Koninklijke Paketvaart maatschappij Batavia; J. Roeder, kapitein intendant bureauehef departement van oor log te Batavia; S. Sclmtstal van Wouden berg, kapitein staf Nederl-IndiëW. van de Poel. le luitenant kwartiermeester Nederl.- IndiëG. Hoekstra. Luthersch predikant. Pa ramaribo H. Evertez, voorzitter protestant- sche gemeente, CurasaoPhoa. Keng Hek, voorzitter vereeniging Tio'g Ilea Hwe Koan. Batavia de eere-medaillo ran Oranje-Nassau toege kend in zilver, aan Mehmed-bin Ahmed Agha. tweede kawas bij Harer Majesteits gezantschap te Konstantino- pel in goud, aan C. J. Berkel, 1ste klerk by het parket van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Oravenhage in zih-6t, aan C. van Monsjou, bole by het Departement van Justitie L. Verharen, rijksveldwachter-brigadier te Rotterdam in brons, aan G. Heersink, gemeenteveldwachter en onbe zoldigd rijksveldwachter te Aalten in goud, aan R. «T. Meijer, commies ter gemeente-secreta rie te Kampen in zilver, aan J. Florijn, timmerman, te Ampsen (gomcente Laren) H. Schutte, huisknecht bij de familie De Vos van Steenwijk, te Brum men A. van den Hof, koetsier bij moj. A. van de Werk, te Zevenbergen J. Fokke, weversbaas in dienst van de firma Jansen en Tilanus, te Vriezenvecn P. Verhoef, meesterknecht ter zetterij en drukkerij van de firma Blom en Olivierse, te Culemborg J. C. J. van der Meer, stafmuzikant bij de dienstd. schutterij te 's-Gravenhage E. J. Cohen, korporaal-tamboer bij de dienst doende schutterij te Groningen in brons, aan Junsje Gerritsen, dienstbode bij mej. J. lal den, te Velp (gemeente Rheden) A. W. Kroonenburg, letterzetter ter stads drukkerij, te Amsterdam H. Polver, tuinman-huisknecht bij N .G. Franken, notaris te Eist Johanna K. van Dorsten, dienstbode bij J. H. Keur. te Meppel D. W. Keizer, drukker bij C. Misset, te Doe tinchem W. Veldkamp, plantsoen wachter to Tiel P. Hacquebord, loopknecht b de firma M. M. Couvée, te 's-Gravenhage Maatje Hoogenbom, dienstbode bij mevrouw de douairière jhr. mr. W. A. de Jonge, geb. jonkvr. van Rappard, te 's-Gravenhage in goud. aan den hoofdmachinist IT. J. van Ewijk in zilver, aan den opperschipper G. H. Welbergen den stoker-matroos A. W. van Horpen den bootsman J. Kraay den sergeant der mariniers A. van Gelder den baas der ernstvuurwerkers J. Hcnkes den loodsschipper der le klasse K. de Vries in brons, aan den kwartiermeester D. van den Klooster den korporaal-konstabel R. Bakker den stoker-olieman J. A. Kilp de matroezen der le klasse >S. Zwierstra, J. F. A. van Koert den portier G. Hintertür den schilder J. P. Wurpel den gieter J. de Graaff in zilver, aan J. Tijssen, Rijbsklerk le klasse met den persoonlijken titel van boekhouder der direote belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Nij megen C. P. Xlikee, deurwaarder der directe belas tingen te Rotterdam L. Vervoort, kommies-verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maas tricht T. Lieve, hoofdcommies «Ier directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Gennep J. van Valenberg, hoofdkommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ko- sendaal S. Wesselink, kommies-ontvanger der invoer rechten te Nieuweschans (land) J. H. Kessels, kommies 2e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maas tricht in brons, aan J. Post, kommies 2e klasso der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Maas tricht C J. van den Beid, kommies 2o klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maastricht L. van der Wilt, kommieB 3o klasse der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Maastricht I in goud bij bevordering aan den adjudant-onderofficier R. van Splunter, vaandeldrager bij het 6e reg. infanterie I in zilver, aan den adjudant-onderofficier-schrijver bij het reg. grenadiers en jagers A. Roest, werkzaam ten bureele van den commandant der le divisie infanterie de adjudant-onderofficieren J. Boosman, vaan deldrager bij het 9e reg. infanterie G. M. Bosselaar, pikeur bij het 3e regiment huzaren den conducteur der artillerie le klasse te Den Helder H. W. Brokken den opperwachtmeester J. C. Pappelendam, van het le reg. veld-artillerie den serg.-majoor T. I. Ros, van het regiment genietroepen den administrateur der militaire slachterij t© Maastricht P. J. Fontijn den administrateur van het militair hospi taal te Kampen I. H. P. Verschoor, voorzitter van de Militaire wederkeerige waarborgmaat schappij „Onderlinge voorzorg" den adjudant-onderofficicr-schrijver blij bet lo regiment infanterie J. J. J. I. Itijgersberg, werkzaam ten bureele van den plaatselijken commandant te 's-Gravenhage den opzichter bij de werktuigelijko inrichtin gen bij de munitie-fabriek W. Klamer den opperwachtmeester, dienstdoend kwar tiermeester T. van Wouden, van de 1ste divisie koninklijke maréchaussée in brons, aan de sergeanten J. A. van der Voorden van het regiment grenadiers en jagers en J. Meijers van het 2e regiment infanterie de wachtmeesoters J. P. Lange jan van het le en F. de Wit van het 2e reg. huzaren den korporaal J. Behage van het le reg. ves ting-artillerie den schoenmaker J. L. Hennevelt van het regiment genietroepen den geëmployeerde 2e klasse (ziekenopzioh- ter) P. Ritcnie, bij het militair hospitaal te Maastricht den magazijniknecht te Naarden C. Zwaan den sedert 3 Aug. j.l. gepasporteerdc briga dier-titulair te voet A. van der Linde en aan den maréchaussée te voet J. Stormezand, beiden van de lo divisie koninklijke maréchaussée in goud, aan H. Keijser, te Rotterdam, beambte bij de Handelmaatschappij van R. S. «Stokvis en Zo nen in zilver, aan .T. J. Remmerswaalte 's-Grarenhage. bode bjj het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid J. N. Liphuyzen, te Nieuwediep, sluismees- ter J. Lookemeijer, te ^erneuzen. sluismeester K. G. Bal, te Tholen. waterbouwkundig amb tenaar van hot waterschap „de Vrije Polders onder Tholen" Th. Hoppe, te Tilburg, eervol ontslagen wa genmaker bij de Maatschappij tot Exploitatie van «Staatsspoorwegen J. C. Mcinhardt. te 's-Gravenhage, lading- meester bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij J. de Graaf te Voorschoten, gewezen geëm ployeerde bij de Koninklijke fabriek van de firma J. M. van Kempen en Zonen Borrias, te Amsterdam, instrumentmaker der telegrafie J. J. Üoehorst, te Tilburg, assistent bij den dienst, der posterijen in brons, aan M. Broekhuis, te Apeldoorn, sluiswachter P. Fledderus, te Smilde, brugwachter Th. H. Wevers, te Venlo, arbeider bij de Rijkswaterstaatswerken W. van Wilsum, te Kampen, bakenmeestor in het 8e bakenkwartier van den IJsel C. Herfst Sr., te Rotterdam, kargeleider bij de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij C. J. Xuneken, te Utrecht, ploegbaas bij de Nederl. Centraal-Spoorwegmaatschappij P. van iler Muren, te Roosendaal, ploegbaas bij de Maatschappij tot Exploitatie van «Staats spoorwegen (vroeger bij de Grand Central Beige) P. van der Poel, te Zaandam, ploegbaas bij de Holl. IJz. Spoorweg-Mij. H. Rev ins, to Zutphen. voorman-rangeerder bij de Maatschappij »ot. Exploitatie van Staats spoorwegen. J. C. Apking, te Amsterdam, brievenbestel ler J. Brus&aard. te Oud-Beijerland, postbode A. J. van Dijk, te Amsterdam, eervol ont slagen kantoorknecht bij den dienst der poste rijen H. Hofman, te Kampen, brieven- en tele grambesteller J. Kerpel, te Rotterdam, brieven-®en "tele grambesteller P. Peters, te Rotterdam, eervol ontslagen brievenbesteller W. Plomp, te Oudewater, postbode O. Pluim, te Zoelen, postbode W. W. de Ruiter, te Zalt-Bommel, brieven en telegrambesteller in goud, aan J. (Hol, scheepsteekenaar bij het murinc-eta- blissement. te Soerabaja (en zulks ter vervan ging van de hem in 1894 verleende zilveren me daille) L. W. A. le Fèbre.. opzichter le klasse bij den «Sumatra-spoorweg, en A. Boutier, adjudant-onderofficier der infan terie bij liet leger in Ned.-Indié in zilver, aan J. M. Wolkersdorfer, opperwachtmeester bij de lijfwacht, dragonders te Djokjakarta (en zulks ter vervanging van de hem in 1898 verleende bronzen medaille) «T. B. de Sausin, particulier kterk op het pro tocol lenbureau bij den raad van justitie te «Soe rabaja M. Bax, brandspuitmeester van spuit no. 4 bij de brandweer te Makasser L. B. Scheepe, burgerlijk schrijver 2e klasse bij de militaire administratie in Ned.-Indië; Th. Hom, waarnemend portier bij hel «Stads verband te Semarang H. 0. Vermaal, sergeant-majoor bij het korps maréchaussée in Atjehi; M. «Schouten, sergeant-majoor dor infant trie bij het leger in Ned.-Indië W. M. Maigret, sergeant-majoor der artille rie, onderopzicner bij de pyrotechnische werk plaats te Soerabaja J. A. W. Zeiler,, sergeant-ziekenopzichter bij het leger in Ned.-Indië J. J. Esser, adjunct-inspecteur van politie te Paramaribo W. J. Th. Copijn, particulier te Paramaribo J. P. Boskaljon, sergeant-majoor-titulair, stafhoornblazer op Curasao K. P. W. Riel. adjudant-onderofficier bij het vaste personeel der koloniale reserve, en J. Schüller, kamerbewaarder bij het departe ment van Koloniën in brons aan Th. Klaassens, Europeesch korporaal bij den trein van het leger in Ned.-Indië N. C. Verbrugh, Europeesch fuselier bij voor meld leger Kariman, raden Kromosepoetro en Bedroe, alle drie inlandsch sergeant der infanterie bij het leger in Nod.-Inddë. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk assistent van den wctenscliappe 1 ij ken adviseur in vissclierijzaken en als tijdelijken eersten biologisehen assistent bij het Rijksinsti tuut voor het onderzoek der zee te Den Helder, aan dr. J. Boeke benoemd tot tijdeljjk assistent van den weten- schappelijkcn adviseur in visscher ij zaken en tot tijdeïyk eersten biologisehen assistent bij meer genoemde instelling, dr. P. J. van Breemen, tijdelijk tweede biologische assistent bij voor noemd instituut benoemd tot tijdelijk tweeden biologisehen assistent bij het Rijksinstituut voor het onder zoek der zee te Den Helder, de heer G. J. de Groot benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsch© Regeering op het in de maand October 1905 te Parijs te houden 2e Internationaal Zuivelcon- gres, jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Nuth dr. H. P. Wijsman, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, en dr. A. J. Swaving, directeur van het Rijkslandbouwproef station te Wageningen verlof verleend aan F. H. J. M. van den Eerenbeemt, fabrikant te 's-Hertogenbtfsch, tot het aannemen van het kruis ,,Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z. H. den Paus geschonken J. Ph. Nord Thomson, fabrikant, te Amster dam, tot heb aannemen van het ordeteeken van ridder in de militaire orde v.in onzen Heer Jezus Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal en der Algarven geschonken verleend de rang van generaal-majoor aan den gepens. kolonel der infanterie jhr. W. G. van der Wijck aan den gepens. kolonel der artillerie J. G. U. Schoch, en min den gepens. kolonel-intendant van het personeel der militaire administratie J. H. Bakker de rang van majoor: aan den gepens. kapitein der infanterie H. W. van Wijk do titulaire rangen toegekeml, «achter ieders naam vermeld, aan de hieronder vermelde ge pensioneerde officieren van het leger in Ned.- Indiö aan den gepens. generaal-majoor der genie L. J. Resner, die van luit.-generaal aan den gepens. kolonel der infanterie J. W. Stoutjesdijk, die van generaal-majoor aan den gepens. luit.-kolonel der infanterie E. Ph. van Thiel, die van kolonel aan do gepens. majoors der infanterie J. C. P. Mossel en E. O. Houbolt en den gepens. ma joor-intendant S. van Yuuren, die van luit.- kolonel aa.ii de gepens. kapiteins der infanterie ÏJ. Kuhn en J. D. Klaasen, beiden die van majoor aan den gepens. officier van gezondh. der le klasse H. Breitenstein, die van dirig. officier van gezondh. 2e klasse (majoor) en aan den gepens. militairen apotheker der le klasse H. Duursma, die van dirig. apotheker 2e klasse (majoor) Men meldt uit «Soestdijk H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van il»r. Van Tets en freule Van de Po|l, ver trokken gisteren om 11 uur 15 miin. van Baarn naar Het Loo. Uit Apeldoorn meldt mei»: H. M. do Koningin Moeder i.s gister irr een s«-ilonirijtuig van de Cent-raalsp. te 12i uur 18 alhier aangekomen. Zij werd ontvangendoor de Koning'n, den Prins en den burgemees ter. In con a la Daumont bespannen rijtuig werd naar het Paleis gereden, onder het gejuidh van een talrijk publiek. Tor gelegenheid van den verjaardag van IE. M. de Koningin; is er heden ten paleize liet Loo een galadiner. Do genood:g- den zijn do dames en heeron van hot civiele en militairo huis; van de hofhouding van IL M. de Koningin-Moeder en do adjudan ten v.an Z. K. II. den Prins; voorts de voor zitters van de beide Kamers dor Staten-Gene raal'; do ministers, departementshoofdendo vice-president van don Raad van State; de commissaris dor Koningin in Gelderland. Do st.afmuziek van het 5e regiment infan terie in garnizoen te Amersfoort, zal gedu- rendë het diner muziek uitvoeren. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Door het gemeentebestuur van Harlingen is gehuurd de „Hecrenveen" van de Hoïland-Friesland-lijn, ton einde te dieneu als salonboot voor de Koninklijke gasten. Naar wij vernemen zullen op 27 Septem ber die loodsvaariuigen van het district, voor zoover zij aan den dienst kunnen worden onttrokken, naar Harlingen worden gediri geerd. Leeuw. Cb. Op 29 Aug. 1905 heeft Montenegro mede onderteekend de internationale over eenkomst gesloten te 's Gravenhage, don 21. December 1904, strekkende om, in tijd van oorlog, aan liospitaalsohepen vrijstelling te verleenen der rechten en heffingen, welke in de havens <lea' contracteerende mogendhe den, ten bate dor schatkist van schepen wor den geïnd. De heer Idenburg naar Suri name? Naar het Hbld. verneemt, is de oud minister van koloniën de heer Idenburg aan gezocht om den heer Lely op te volgen als gouverneur van Suriname. Dat hij op het laatste oogenblik bedankte voor een Kamer- oandidatuur te Arnhem, wijst er op, dat de heer Idenburg het aanbod in ernstige over weging heeft genomen. De J a v a-d i v i s i e te Nieuwe diep. De pantserdekschopen Utrecht, ooi derland en Noord-Brabant zijn gisterenmor gen tegen 9 uur onder hevige storm- en re genbuien tea- ïoede gekt...-on onder hat losoen van saluutschoten van de Utrecht. Door on gunstige weersgesteldheid viel do feestelijke verwelkoming gedeeltelijk in het water. De sleepboot Hercules zou namelijk met e trekkingen van thuisvarende schepelingen do divisie tegemoet stoomen naar zee. Nu moest de boot er zich toe bepalen de schepen ter reede to begroeten. Aan boord bevond zich de muziekvereoniging „Winnubst", die bij het passeeren der oorlogsschepen de volks liederen liet hooren. De marine-kapel si»elde op het haven hoofd bij het binnenkomen der schepen. Het pjintserdekschip „Noord-Bra bant", dat thans te Nieuwediep is gearri veerd, zal tijdelijk buiten dienst worden ge steld en naar Vlissingen worden overgebracht, om daar van nieuwe waterpijpketels te wor den "vaorzieji. Ridder Van Loggen. Te Amster dam zal heden morgen voor hot front der troepen in de Oranje-Nassau-kazeme het ridderkruis der Militaire Willemsorde wor den uitgereikt aan den gegageerden sergeant van .hot O. I. leger J. van Loggen. Sergeant Van Loggen, die bij Kon. besluit van 29 Juli 1.1. tot Ridder der M. W. werd. buuoemd, behoorde op 24 Juli 1902 bij een colorwie, welke de opdracht had, de verster king Koeta Rabah Seuniko in het landschap Seunagan (Atjeh) te vermeesteren. De ser geant heeft toen door het geven van juiste aanwijzigingen en door zelf een goe,. voor beeld te zijn, er v,eel toe bijgedragen, dat de versterking werd genomen en bij de bestor ming is hij oen der eersten geweest, die de borstwering beklom en de versterking bin nendrong. Toen de vijand zich bedreigd zag, trok hij zich terug in een binnen <j© verster king gelegen redoute en erdedigde die met wanhopigen moed. Van Loggen nu was de eerste, die deze redoute binnendrong en het was voornamelijk daaraan te danken, dat de strijd in ons voordeel uitviel. Na afloop van de plechtigheid op Donder dag ochtend, zal de nieuwe ridder verzocht worden naar de Stadhouderskade te gaan, waar hij gedurende het défilé plaatf zal nei- men naast den kolonel Nierstrasz, die de troepen zal inspecteeren. (N. v. d. D.) Voor eene plaatsing als adspir«ant-ad ministrateur bij de zeemacht, hebben zich 9 iongelieden aangemeld; er zijn 4 plaatsen opengesteld. Ten raadhuize te Rotterdam had giste ren de veirkiezing plaats van twee leden van de Tweede Kamer, ter voorziening in de va catures, ontstaan door het uittreden van mr. D. Fook en mr. E. E. van RaaJte. Candidaten werden gesteld: District I: S. van den Bergh Jr. (lib.); mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.); H. Spiek man (soc.-dem.). District VW. P. G. Helsdingen (soc.- dem.); P. R. Mees (vrijz.-dean.); Jao. P. van Term (r.-k De stemming heeft, zooals gemeld is, plaats op Donderdag 7 September en de eventueel© herat.eauminig Donderdag 14 Sep tember. Kamerverkiezing te Arn- h e m. Officieel zijn gisteren te Arnhem voor de Tweede Kamer candidaat gesteld de hee ron K. Eland, W. P. G. Helsdingen en S. da Vries. De heer Idenburg bedankte op het laatste oogenblik voor een candidatuur. De candi- daat der kerkelijke partijen is nu mr. S. de Vries, van Amsterdam. De minister van Binnenlandscho Za ken heeft bepaald, dat tijdens liet aan den inspecteur van den arbeid in de 4de inspec tie te Amsterdam verleende verlof van 1 September 1905 tot en met 23 September d. «a, v., de inspecteur van den arbeid' in de 6o inspectie Utrecht mede bevoegd aal rijn in de 4de inspectie. Te Alm hem overleed! Dinsdagnacht, 68 jaaien, oud, het lid der Eerste Kamer C. W. graaf Van Limburg Stiriun. In den ouderdom van 74 jaar is te Haar lem overleden do heer dr. Hendrik Comelis Rogge, oud-hoogleeraar in de geschiedenis aau. do Amsterdamsche lioogesckoc'. Den 16en Februari 1821 te Amsterdam ge boren ontving Rogge zijn opleiding aan de Latijmsche School. Na zijn theologische stu diën. voltooid te hebben, werd de heer Rogge in 1856 predikant bij de Remonstrantsche ge meente te Moordrecht en nam vier jaar later een beroep naar Delft aan, welk ambt hij na de invoering der wet op het middelbaar onderwijs verwisselde met dat van leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de H. B. S. .te Leiden. Rogge scheen zich echter meer tot het ambt van predikant te voelen aangetrokken, want hij werd opnieuw beroepen Lij de Remon strantsche gemeente, en wel in laatstgenoem de plaats. In 1875 weixl hem, met het oog op zijne groöte verdiensten op het gebied der geschie denis het doctoraat honoris causa aan<ie'> •- dien. Bij de oprichting van de hoogeoclico] te Amsterdam werd hij benoemd tot pibliothe caris «aan do univorsiteitsbibliotheak eu t« t privaat-docent in de geschiedenis aa i de lioo- gescliool en later, i,n 1890, tot hoogle-a«ar daaraan. Hij bleef dit tot rijm 70-jarigen leeftijd, toen hij door de wet genoodzaakt, wetrd zijn ontslag te nemen. Ook de Kon. Ak adem ie van Wetenschap pen heeft hem verscheidene jaren onder haar leden kunnen tellen. Ook als historieschrijver heeft de heer Rogge naam gemaakt; o.a. zagen van zijne hamd het licht: „Geschiedenis der stedelijke boekerij van. Amsterdam." „Caspar Jansz. Coolhaes, de voorlooper van Arminus", enz., torwijl ook rijn vertaling der werken van Georges Ebera als een zeer verdienstelijke arbeid mag genoemd worden. Oude - vele blijken van hoogachting en waardeering werd gister middag liet stoffe lijk overschot van dr. A. H. van Andel, in' leven inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten op Nievuw Eijk en Duinen ter aarde besteld. Dr. W. P. Ruysoh bracht aan de groeve als medebestuurslid der Nederlandsohe Ver eeniging voor Psychiatrie, een woord va.n hulde aan de nagedachtenis va,n het eerelid- en stichter dier vereeniging, die reeda voor tientallen jaren had ingezien de noodzakelijk heid om bij de krankzinnigenverpleging nieuwe denkbeelden iugang te doen vinden. Met kracht had hij er zich op toegelegd die nieuwe denkbeelden in Nederland in te voe ren. eerst in het gesticht te Zutphen, later in liet Rijksgestioht. De groote moeielijkhe- den. waarop zoo vaak gestuit was, had hij met Spr. steeds het hoofd geboden en over wonnen. Zijne welwillendheid en humani teit waren alom bekend. Spr. schetste den ontslapene verder als een goed vriend en eerlijk collega, wiens aandenken bij allen en vooral bij de Neder1 andsche Vereeniging voor Psychiatrie in dankbaar aandenken zal blij ven. Di*. Schuurmans Steohoven herdacht in dr. Van Andel den man, die hem als jong psychiater, als vriend en vader zoo menig maal had terzijde gestaan, waarvoor hij hem hier nog hartëlijken dank bracht. Vooral toen Spr. benoemd werd a-ls opvolger van. dr. Ruysoh, was dr. Van Andel hem welwil lend tegemoet getreden en had hem met raad en daad bijgestaan. In de analen der krankzinnigenverpleging zal, verzekerde Spr. de naam van den inspecteur Van Andel in gegrifd blijven. Een zoon bedankte voor de blijken van waardeering zijln vader bewezen. Door den alg. Ned. bond „Vrede :oor Recht" is het volgende telegram v.:a liuldq en gelukwensch g-sterenochteud naar presi dent Roosevelt verzonden Op hoogen prijs stellende wat U.Ed. hebt gedaan om den vrede te bewerken, wenscht de Algemeene Nederlandsche B l „Vrede door Re-' t" te 's Gravenha ga u haai- op rechte hulde, vurige dankbetuigingen en meest hart -lijko gelukwenschen aan te bie den. Hot Koninginnefeest to Hengoio. (O.) belooft luisterrijk to wor den. De historisch© optocht zlal er de groote aantrekkiing van vormen: Prins Maurits' doortocht in 1597 door de Twent. Ruim 250 personen zullen er aan deelnemen. De hoofd groep vormt Prins Maurits met zijn bevel- bebbers te paard. Vendelen musketiers en piekeniers, kanonnen met bespanning, d© karos met damesgevolg zullen niet ontbre ken. In de omliggende plaatsen is het Ko ninginnefeest- op andere dagen gesteld. Men, verwacht een enorm druk bezoek.' 's Nachts laten de H. IJ. S. M. en de S.S. extra-treinen loopen In de Hengelo'sche heide wordt een feest terrein in gereedheid gebracht van 3 hectare, waarop reeds een drietal groote tenten zijn verrezen, 's Morgens van 103 is daar land bouwtentoonstelling; van 123 matinee; van 36 do historisch© optocht; van 69 concert van 912 bal-cliampêtrevan 12 uur s middags af kermes9e d'ëté; 's avonds 11 uur groot vuurwerk. Miein schrijft uit Haarlemmermeer Alhier treedt in het huwelijk een persoon, die thans eerst bij deze gelegenheid uit het geboorteregister werkelijk bleek genaamd t© zijn Gerrit Bl.ankert, terwijl hij voorbeen overal bekend en te boek stond als Gerrit Vermeer. Noch bij de loting voor de militie, noch bij "eenige andere gelegenheid werd zulks opgemerkt. Do betrokken persoon zal zich wel eens met rijn nieuwen naam vergis sen. Zondagsrust. Naar aanleiding van een verzoek der winkelbedienden te Hengelo om Zond«igsrust, hebben do voor naamst© winkeliers aldaar besloten hun zaak des Zond«ogs to sluiten met ingang van 10 September Maandag en Dinsdag rijjn na oen bui tengewoon langen tijd van rust, de water molens en stoomgemalen in liet zuidelijke deel van Noord-IIolland in werking gesteld,, tot uit maling van het overtollige polder- en boezemwater. O. H. Ct.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2