MEIWIJN BETKE's CACAO Uit den omtrek^ STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. eene beschaafde JUFFROUW, nette Dienstbode, STRIJKSTER-DIRECTRICE Wagenmakers. Belangrijk Fabriek: „AUPING", Deventer. Met LISSOIiE. INVALIDEN- DRIEWIELERS. ZIEKEWAGENS, enz, van ROK en ZOON li 11 rrj a f 1.— per K.G. f 0.55 f 0.25 'lio ,i de Nederlanden«1845 BRANDVERZEKERING Grand Prix St. Louis 1904.f Onderwijs in Vreemde Talen. Ata: Nobelstr. 28bia Telef. Interc. 835. B r a b a n tsch e zede a. Uit Eindho ven schrijft men aan heb Yolk, dat een bier brouwer te Stratum, die de vorige week tot lid van den gemeenteraad was gekozen, jl. Maandagavond in 30 herbergen ton bier heeft doen bezorgen om de dorstige kiezers gratis te laven. Brandstichting. Voor het go- [rechtshof te Amsterdam werd Dinsdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 31-jarigeu koopman Ch. Donker, te Hilver sum, aan wien ten laste wordt gelegd dat hij in den nacht van 19 Maart 1.1. opzet telijk brand gesticht he^ft in zijn woning aan den Naarderweg, welk perceel deel uitmaak te van een blok buizen, dio alle bewoond wa ren. Den verbranden inboedel had D. tevo- reQ voor f 1500 verzekerd. De rechtbank had beklaagde schuldig verklaard en hem tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bekl. bleef schuld ontkennen, doch noem de nu voor 't eerst zekeren B., die voor een belooning den brand zou gesticht hebben. Na verhoor van 5 getuigen eischto de pro cureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het gerechtshof te 's Hortogenboseh heeft bevestigd bet vonnis der rechtbank te Bre da van 27 Juni 1-1-, waarbij P. A., ar- I beider te Gastel, wegens opzettelijke brand- stichting bij den landbouwer Jansen en mis handeling van den koopman Diotus, beiden aldaar, tot zes jaron gevangenisstraf werd veroordeeld. Ernstige mishandeling. Uit j Kaatsheuvel wordt aan de 's Hert. Ct. dd. 29 Aug. geschreven Toen de vrouw van L. D., 11. Zaterdag j naar de basschen ging om hout te sprokke- I len, werd zij daar door A. L. onverhoeds aangevallen en zóó hevig getrapt cn gesla gen, dat zij bewusteloos en bebloed gevonden j werd en met de kar van Van der W. naar huis gebracht werd. Dó politie heeft den I lagen aanrander direct gebaald en in ver- zekerde bewaring gebracht. De toestand der vrouw is zeer zorgwekkend. Bloemendaalsche politie heeft do hand gelegd op den dader van de inbraak met diefstal bij den heer Rottlieb te Bloe mend-aal. Veel zilver werd toen ontvreemd. Gedeelten werden in beslag genomen te Haar lem en te 's Gravenhage. Een oplichter. Dinsdag hield zich in Leiderdorp een als heer gekleed persoon op, die zich bij verschillende ingezetenen aandiende als predikant eener Belgische kerk, doch op het oogenblik zonder betrek king. Het doel van den man was om van lichtgeloovige meuschen geld los te krijgen. Dóór de politie aangehouden en voor den burgemeester geleid, onderging bij een lang durig verhoor, terwijl ook verschillende in gezetenen werden gehoord. Blijkbaar heeft de burgemeester termen gevonden om den man aan te houden, wij.l hij;, op diens last, des avonds nog naar de gevangenis te 's Gravenhage is overgebracht Vermoedelijk is het dezelfde persoon, tegen wien reeds vroeger werd gewaarschuwd. Hij heeft reeds meermalen met de justitie ken nis gemaakt. (,,L. D.") Doodigevallen. Gistermiddag is te Groningen de gehuwde schilder Klasema uit een raam van de zesde verdieping van het pakhuis der firma Wijnne gevallen en dood opgenomen. Doodgevallen Te Beerta viel Dinsdagavond een zestigjarige vrouw van den hooizolder. Zij was onmiddellijk dood. Doodgevonden. In een schuit, liggende in de Zuid-Oost Buitensingel te 's Gravenhage, zijn twee werklieden dood ge vonden. De ooi zaak is nog onbekend. Onder de stoomtram. Maandag avond is door de laatste tram van Leiden ter hoogte van „Da Nachtegaal een man overreden, die dies avonds op de kennis te Hillegam in kennel ij ken staat van dronken schap verkeerde. De man was direct doodl en ongeveer 50 jaar oud. Hij, liep gewoonlijk te bedelen. Het lijk is naar het lijkenhuis ta Hillegom vervoerd. O. H. C. Doodgedrukt. Een landbouwer uiit Borne broek (O.) kwam Dinsdag met paard1 en kar, waarin zijn vrouw on kind zaten, bij H-, to Zenderen. Terwijl de koet sier een oogenblik afwezig was, ging het paard met de kar op hol, geraakte tegen een boom, waardoor do wouw bekneld ge raakte en onmiddellijk overleed. Verdronken. Men meldt uit Ha- zerswoude aan het L. D., dat de brigadier rijksveldwachter J. C. van Dijk aldaar, op zijn rijwiel de brug van den heer A. Brobbol Dorsman afkomende, door de duisternis mis leid in het water gereden en verdronken is. Even te voren was hij bij een landbouwer gewed, die hem nog geraden had even te wachten totdat de bui voorbij was, maar hij antwoordde, dat. hij te vier ulir weer op sur veillance moest, zoodat hij maai' naar huis Een zoon van een dichtbij won enden boer was in de onmiddellijke nabijheid toen het ongeval gebeurde, maar voordat hij lantaarns en materiaal had gehaald, was de veldwach ter bezweken. De ongelukkige, die om zijn rechtschapen heid en trouwe plichtsbetrachting bij ieder een, maar vooral bij zijn superieuren geacht was, laat een weduwe met zes kinderen ach ter. Te Termunten (Groningen) is de 87-jarigo Bouwgien Mulder voorover in een vat geval len, waaruit ze water wilde nemen. Toen me& haar vond, was zij reeds bezweken. Schadelijk kookgorecd- schap. Te Cattenbroek, bij Montfoort, zijn de meid, do knecht en een der kinderen van den veehouder de V. ernstig ongesteld gewor den tengevolge van het eten van appelmoes die iu cc» koperen pan was toebereid. Beklomd geraakt. De ijzeren lichter ..Willem" geraakte Dinsdagmiddag te half een bij vlood in de Wijnhaven te Rot terdam, onder de Regentessebrug met het achterschip beklemd. De sleepbooten „Hunzo VII" on twee haven bootjes der gemeente trachtten tevergeefs het schip los te krijgen, waarna men do masten doorzaagde, daar de vloed snel opkwam. Het 9chip kwam daarna vlot, doch is zwaar beschadigd, terwijl de brug is ontziet. Brand. To Haaren (N.-B.) brak Maandagmorgen door onbekende oorzaak een hevige brand uit op een bouwhoeve. Drie var kens, een groote voorraad hooi en koren zijn door liet vuur verteerd. Een en ander was verzekerd. Brand. Gister is to Enschede de rijt- wielwerkplaats der firma Homar aan de Gro nauschestraat door een feilen brand groo- tcndeels vermeld. De schade is vrij aanzien lijk. Oorzaak onbekend. Door het ruwe wed'er van Dins dagnacht zijn in de binnenhaven te Sche veilingen verschillende bomschuiten van bun touwen geslagen en tegen elkander gebotst, waardoor de meesten averij bekwamen. Een bom liep tegen den logger 90H 8, ree der M. Varkevisser, waardoor de spiegel van dit vaartuig geheel werd ingedrukt, een schade va,n niet geringe beteekenis. School- en Kerknieuws. Examens Hoogduitsch, M. O. 's-Gravenhage, 30 Ang. (voorm.) Voor akto A toegelaten de heeren K. F. H. Daclen, M. D. Henkei, beiden Amsterdam, en L. M. Marx, Rotterdam. Examens Hoogduitsch, L. O. 's-Gravenhage, 30 Aug. (voorm.) Geslaagd de damesJ. M. Bakker, van Amsterdam C. EL P. Makkink, van Rotterdam A. M. 0. Maas, van Weesp J. Th. G. van Aaken, van Beverwijk M. J. Meyer, van Rotterdam, on de heeren A. C. Zijderveld, van Amsterdam, en R. J. Zuidema, van Beverwijk. Afgewezen een vrouwelijke en een mannelijke candidaat. Examen Franse h, L. O. 's-Gravcnhage, 30 Aug. Toegelaten de hoerenR. G. Koerselman, van UtrechtK. Roosjen, van Nijmegen W. van Dijk, van Utrecht, en mej. C. M. de Jongb, van 's-Gra venhage. Afgewezen 9 candidaten. De examens zijn geëindigd. Algemeene Synode. De eindredactie van de voorloopig aangeno men vorandering in art. 1 van het reglement op de vacaturen komt bij monde van prof. Knap pert ter tafel en wordt alzoo vastgesteld. De heer Lcenmans brengt rapport uit over het gisteren door den -cretaris ingediend voor stel om in art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs voor te schrijven, dat nie mand als lidmaat wordt aangenomen, die niet gedoopt is of zich bereid verklaart zich te laten doopen. De meerderheid der rapporteerende commis sie beveelt aanneming aan. Op voorstel van i rof. Knappert wordt de behandeling uitgesteld tot de volgende Synode. Daarna komt .iet rapport over het concept algemeen reglement aan de erde der bespreking. Bij de algemeene beschouwingen spreekt prof. Knappert als zijn gevoelen uit, dat de in dit concept naar voren tredende leertncht het zoo volstrekt onaannemelijk maakt, dat over het andere kan worden gezwegen, en wijst op uen aangewezen terugkeer tot de L<r van 1618 en '19, alsof de heilige geest na dien tijd werkeloos zou zjjn gebleven. Prof. Cannegieter noemt de invoering voor het- heden onnoodig, want voir hetgeen men- schelijke zonde heeft bedorven, moet men geen heil verwachten van reglementen; zy is tegelijk gevaarlijk, met het oog op de toekomst, want hij ziet in het voorgestelde reglement een ont wrichting van de Ned. Herv. Kerk. De herzie ning van 1618 ging tegen protestantsch gerefor meerde beginselen. Spreker vraagt, wie de Schrift zal uitleggen tevens zou de invoering doodelijk zijn voor do Christelijke orotestantsohe levonsbelangen, want er is een bedreiging in van de Christelijke vrij heid, van Gods woord in de menschenziel. De tijden, waarin het confessionalisme zijn zege praal vierde, waren steeds tijden, waarin het- geestelijke leven kwijnde denk aan het op treden van het piëtisme als verzet tegen dit. Dit is in het voor ons liggende het :.iiddelpunt. Spr. eindigt met een krachtige waarschuwing daartegen. De heer Van Dis zegt: er is bij de voorstel lers geen sprake van overmoed, maar van Ohris- telijken geloofsmoed, herinnert aan den aan drang tot reorganisatie, wijst op de samenstel ling der Synode a verzet, zich tegen wat door prof. Cannegieter aangaande het"confessiona lisme is gezegd. In gelijken geest spreekt de heer De Groot, terwijl de heer Leenmans het door hem uitge bracht rapport 1 rachtig verdedigtwijzende boven alles op het samengaan van bevestiging en ontkenning. De strijd is er, de kerk moet terug naar de belijdenis, de belijdenis moet worden getoetst aan den Bijbel. Do heer Weyland, al staat, hij in menia op zicht aan de zijde van den heer Van Dis, moet zich aansluiten aan het advies van prof. Can negieter, Do heeren Cremer, Adriani, Tammens. Ellens en Edling sluiten zich aan bij het gevoelen d-r. praeadviseors. Do heer Tonsbeek zou gaarne een commissie zien benoemd. De heer Chavannes ael.t, dat te weinig is ge wezen op de twee conclusies, die der meerder heid cd der minderheid, en hij r.cht beide er- werpeiijk. Prof. Gooszen betreurt ook, dat te weinig over die conclusies is gesproken. De -erk is niet zoo als nrof. Cannegieter het voorstelde. Reor ganisatie is noodig in de samenstelling der Sy node. ook ter zalke van het kiesrecht even redige vertegenwoordiging, wijkgemeenten, dat. zijn de lichtpunten. Do president dringt, ten slotte met nadruk aan. De eerste conclusie der commissie, om het niet voorloopig aan te nemen, wordt aangeno men. De conclusie van meerderheid en mindemei-d worden achtereenvolgens verworpen. Daarmee vervalt de verdere behandeling van het rapport. Nu stelt de president voor, ocne commissie te benoemen, om deze zaak nog eens te onder zoeken. en daarvan aan dg Synodale Commis sie verslag te doen voor 1 Mei. Dit voorste! wordt aangenomen. Deze commissie zal uit 7 leden bestaan, die later zullen worden rangewezen. Prof. Knappert brengt do oinderedactie ter tafel van het reglement op het. beheer der ker kelijke goederen, die alzoo wordt voorgesteld. Thans komt het voorstel in behandeling tol toevoeging aan r_rt. 17, algemeen reglement (wijkgemeenten). Dit voorstel, verdedigd door de heeren Adri ani en Leenmans, wordt door de vergadering overeenkomstig het rapport verworpen De vergadering besluit, in de plaats van prof. v. Veen. geen nieuw lid in de liederencommissie te benoemen. De vergadering spreekt don wensch uit, iets van den arbeid dier commissie te zien. Ds. Bronsveld hoeft bericht, dat hij niet heeft kunnen voldoen aan de opdracht der Alge meene Synode, in zake hot godsdienstonderwijs. De vergadering besluit daarin te berusten. Prof. Knappert dient een motie in om eeno buitengewone vergadering dor Synode bijeen te roepen, ter behandeling van het rapport voor hooger onderwijs. Deze wordt aangenomen. (Vad.) In dJen Dlinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Baarn waa o. a. ingekomen een schrijven van mevrouw de wed. jhr. Van den Brandeler, kennis geven- die van het. overlijden van haar echtgenoot. De voorzitter, de oudste wethouder, rar. Pen, wijdde eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van het verdienstelijke raadslid. Aangeboden werden de gemeentebegroo- ting en do bcgrooting der gasfabriek over 1906 Aan den beer ds. Ph. A. Niemeijer werd een subsidie verleend voor de naai- en breisch'ool te Vuursche. Bij de rondvraag ves tigde de lieer Heijbroek de aandacht op de wenschelijkheid van uitbreiding van den telefoondienst op Zondag, van betere politie bewaking gedurende zekere uren van den dag en oen beter toezicht op de mestvaalten bij huizen. De heer Bicker Caarton klaagde over liet 's avonds rijden met rijwielen zonder licht en het onbesuisde rijden met automobielen, zelfs op plaatsen waar een bordje staat met het voorschrift „Langzaam rijden". Baarn. De koetsier van den lieer N. loste gisteren twee revolverschoten op de dienstbode, om tot dusverre nog onbekende redenen. Vervolgens richtte hij heb Wapen op zich zelf. Beiden werden ernstig gewond. Over het drama, dat gisteren te 'Baarn; werd afgespeeld, schrijft men nog na der De 27-jarige noodhulp-koetsier C. de Wrin ger. in dienst van den heer Nienhuys, loste uit onbeantwoorde liefde, twee schoten op de dienstbode Margo Luiken, terwijl hij daarna zich zeiven in den buik schoot. De man is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd en verkeert in gevaarlijken toestand. De dienst bode zal waarschijnlijk wel herstellen, althans Woensdag avond was haar toestand vrij be vredigend ziji wordt te Baarn ia het zieken huis verpleegd. Hilversum. Bij een bakker in de Langesbraat alhier is een valsche gulden ont vangen. Het geldstuk vertoont den beelde naar van Z. M. Koning Willem HI en is hoofdzakelijk van tin vervaardigd. Luntoren. Dezer dagen kwam de land bouwer v. d. T., wonende op „die Grotote Ham", tot do onaangename ontdekking, dat men in het land zijn stier beide hakpezen had doorgesneden. Het dier is zoo spoedig mogelijk afgemaakt. Natuurlijjk is aangifte de politie gedaan. De stafmuziek van het 5e regiment in- fanierie, directeur de heer G. Bikkers, speelt heden, tijdens 'het diner, op bet paleis Het Loo. Vrijdagavond vertrekt het muziekkorps naar de legerplaats bij Milligen, waar het. bij gelegenheid van do vaandeluütreiking, zijn medewerking zal verleenen. De terug keer is op Maandag bepaald'. Programma van de muziekuitvoering op Donderdag 31 Aug. op het terras van Anicitia, te geven door het Utrechtsck Or- chest, directeur de beer H. Kuyper. 1. Marscb a. d. Oper Carmen, Bizet; 2. Medley, Ouverture „The "Star", C. O. Hare 3. Lustige Brüder, Walzer, R. Vollstedt; 4. Fautaiaie de l'opéra Guillaume Tell, Ros sini; 5. Polka Caractéristique (pour Pioolo- solo) A. v. Leeuwen; 6. Ouverture fantas- tique, A. Fack; 7. Sonntagskinder, Walzer, I. Rixner; 8. Selection (Musical Comedy American) „Fantanna", C. O. Hare; 9. Fan- taisie de 1'Opéra Faust, Gounot; 10. Hand some Harry (March, two steps), C. O. Hare. N. B. de secretaris verzoekt ons te willen mededeelen, dat bet concert niet vóór kwart voor achten kan aanvangen en dat bij ongunstig weer muziek in de kcffne- diezaal zal worden gemaakt. Behalve de reeds door ons vermelde leerlingen van den cursus van het 5e regi ment infanterie is alsnog tot de lessen aan den hoofdcursus te Kampen toegelaten do sergeant L. F. van der Beuden, en wel voor opleiding tot 2e luit. bij de infanterie h. t. 1. De Doopsgezinde Kring houdt Zon dagmorgen, te half elf uur voorm., een. gods dienstoefening in het Logegobouw, van Per- sijjustraat no. 1. Als spreker zal optreden dr. Joh. Dyseriuck, van 's Gravenhage. In den ouderdom van 72 jaren, is al- hiei gisteren overleden mr. J. van der Leeuw, advocaat en procureur, en töt vóór korten tijd correspondent van de Nederl. Bank, uit welke betrekking hij onlangs op do meest eervolle wijze ontslagen werd. De overledene was secretaris-penningmees ter van het Heemraadschap „De Eem, Beken en aankleve van dien", oud-kantonrechter- pl aatsv er vanger, enz. enz. De begrafenis zal, naar wij vernemen, Za terdag a. s. plaats hebben op de oude alge meene begraafplaats. De directeur-generaal der posterijen en telegraph ie noodigt belanghebbenden dringend uit, om op do adreszijde van de brieven en andere stukken, bestemd voor de militairen, die in September e. k. zullen doelnemcn aan de manoeuvres in Zuid-Lim burg, behalve den naam van den geadres seerde, te vermelden het korps en het onderdeel daarvan, waar toe hij behoort en als plaats van bestemming „op grooto manoeuvres in Zuid-Limburg" De spoedige overkomst van dio brieven en stukken, door miikiel van de veldpost, zal hierdoor belangrijk worden gebaat. Naar wij vernemen, hoopt de heer N. v. Veen, hoofd der school aan de Koning straat, den 4 Sept. a. s. zijn 50-jarig jubi leum als onderwijzer te vieren. In de kunstvitrine van Valkhoff's Bockhandel is tentoongesteld oen schilderij van W. Roelofs. (Groep eikoboomen te Lochem). De temporatuur van het water in de Zwemschool was op 31 Aug., dos ochtends 7 uur, 59 graden Falirenheit. Tegen 17 arbeiders van de H. IJ. 5. M. is proocö-ver baal opgemaakt wegens dief stal in vereeniging van oud ijzer. Gevonden voorwerken. Aan hot bureau van politic is terug te bekomen, een gevonden, zilveren armband. Op Zaterdag den 2.*l8ton September 1905, des namiddags ten 6 ure, zulleD ten overstaan aio- van Mr. E. C. U. DE BALBIAN VAN DOORNNotaris to Utrechtin hot Notarishuis Achter St. Pieter No. 18 in het openbaar werden verkocht: Vier Bnrgerwoningen, to Utrecht aan do westzijde van den NicolaaswegNos. 281 232233 en 234kadastraal Abstodo sectio Cnummers 900901 902 en 903ieder groot 6G centiaren. Afzonderlijk en bijeen te veilen. Broeder bij billetten. Inlichtingen ten kantore van genoomdon NotarisLange Nieuwstraat 44. Gevraagd tegen November te Utrecht voor halve dagon bij drie kinderen P. G. en extorn. Grondige kennis der Franscho of Engelscho taal wordt vereischt. Brieven franco, Maliesingel 18. Gevraagd ie Utrecht, tegen 1 Nov. a. s.eene bekend mot Koken. Brieven to adressoeren aan Mevrouw NELEMANS Tet- Neuzen. V In mijne «H EJIISt'HE WAS SCIIF.KI.I en STOOM V EK VFK 1.1 kan een geplaatst worden. Reflectanten moeten geheel op de hoogte van het vak zijn en alles kunnen strijken wat in deze bran che voorkomt en In staat zijn toe zicht over 2(1 meisjes te knnnen honden. Zich aan te melden In persoon of per brief, met opgave van leeftijd, hoelang men in dit vak reeds werkzaam is en waar men gewerkt heeft. Adres:.!. KOE EO FE, Stoom- ververij, Wcste Wagenstraat 25, Kotter da m. Wagenmakers, bekwaam in hun vak, kunnen terstond geplaatst worden aan de Rijtuigfabriek van BRONKHORST, to Hilversum. „AUPING's Stalen Gezondheids- matras", o! het „Bed der Toekomst", wordt met steeds toenemend succes verkocht Omdat het „Bed det Toekomst" vette te veikiezen is boven alle andere bestaande legersteden en de Gezondheid door het gebruik van dit onovertroffen bed onnoemelijk wordt bevorderd. Catalog, gratis en franco, door de 6 Sept. naar Zwitserland Schaffhausen Rigi, Luzorn, Intorlakon, Montreux, Genèvo. 9 Sept. naar de Pyreneeon. 11 Sept. Laatsto reis naar den Harz. 11 Sept. naar Parijs, Vorsaillos, Fontaine- bloau. 12 Sept. naar do weroldstad Londen en het liefelijke oiland Wight. 18 Sept. naar Berlijn on Potsdam. 25 Sept. naar do Ital. Meren. 26 Sept. uitstap naar Rome, Napels, Sorronto. Men vrago de progr's fi 10 ets. por stuk of de Nederl. Tourist, met alle progr's k 90 ets. LISSONE ZOON, Singel 155, Amsterdam. Th. A. A. SIMONIS, DEN HAAG. is wederom in iederen Krui deniers- en Comestible* winkel verkrijgbaar. Prijs per flesch f 0.40 (buiten flescb). 0^" Iedere flesch is voorzien van etiqnet met flrmannam. 1= Hef besLe JÜL Mondwater Ier Wereld! VRAAGT merk „AMERIKA" in gedec. bussen. Maat-kchappU tot Exploitatie van Betke's Bollaiidache Cacaofabriek Amsterdam. DEN HAAG Ctro.ger Zatphen). biïectic HENHv. kapitaalf 4.000.000.00 RESERVEFONDS: ruim - 1.100.000.00 Goedkoopste, spoedigste, makkelijkste en natuurlijkste Slechts door Franscho Engolselie Duitscho, Noorschc, Italiaanschc enz. Loeraron. Proefles gratis. Prospectus franco.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3