Uit den omtrek. STADSNIEUWS. nieuw departement, thans bij de Koningin ia ingekomen. Do minister van Financiën maakt be kend, dat op 2 September 1905 bij do be taalmeesters in kas was f 3,581,831.25en dat op denzelfden dag door de frederland- sche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar oc trooi aan 'a lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrag van f 13,142,006.62}. Onxe geoant te Washington, ihr. mr. De Marees van Swinderen is, uit Wies baden komende, weder in de residentie teruggekeerd. Tijdens een afwezigheid van zijn post, vermoedelijk voor goruimen tijd, van den go- zant dor republiek Chiji bij ons Hof, den heer Sanfucntes, zullen de zaken van het gezant schap worden beheerd door den heer Watting- ton als Chargé d'Affaires. Het gezantschap is zooals men weet te Brussel gevestigd. De heer Wattingiton vertoeft thans tijde lijk te 's Gravenhage in het Hotel des Indes. De Spaansche zeeofficieren van de „Princesa de Asturia" hébben gisteren met dien bodem Ylissingen verlaten. De uitslag der gisteren te Amsterdam gehouden verkiezingen is als volgt Provinciale Staten. District II. Aantal geldige stemmen 2177. J. Déuwes Jr. (antirev.) 924, J. J. Lefevre de Montigny (lib.) '438, mr. M. Mendels (soc.-dem.) 556, en P. Nolling (vrijz.-dem.) 259 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Doiv wes Jr. en M. Mendels. District IX. Aantal geldige stemmen 5458. T^o H. van Eeghen (antirev.) 1746, Th. M. Ketelaar (vrije.-dem.) 1434, J. G. van Kuijk- hof (soc.-dem.) 1158 eni Ph. J. Waller (lib.) 1120 stemmen. Herstemming tusschen do heeren Tyo H. van Eeghen en Th. M. Ketelaar. Gemeenteraad. District n. Aantal geldige stemmen 2034. W. F. Bij|voet (lib.) 622, J. A. Fortuijn (soc.-dem.) 599, Jon. In- hl (vrijz.-dem.) 105 en F. J. A. M. Wier- (kath.) 708 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. F. Bijvoet Jr. en F. J. A. M. Wierdels. District IV. Aantal geldige stemmen 1513. 8. J. Pothuis (soc.-dem.) 417 en mr. C. de Vries van Buuren (lüb.) 1096 stemmen. Geko- *en mr. C. de Vries van Buuren. Verkiezing voor de Prov. Staten te Rotterdam. In district Hl werd gisterenavond voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten candidaat gesteld door „Vooruitgang" de heer C. Kolff Agzn. en door de kiesvereeniging „Rotterdam" mr. C P. Zaayer. De christelijk-historischen stel den dén heer A. van Wijngaarden, die ook door de andere kerkelijken wordt gesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat tijdens de afwezigheid van den inspecteur van den arbeid in de 8ste inspectie te Groningen, de inspecteur van don arbeid in de 9do inspectie tot 16 dezer mede bevoegd zal zijn in de 8ste in spectie. Den 1. October zal het 25 jaar gelede» zijn, dat de heer J. V. Wierdama, president- directeur der Holland-Amerikalijn, oud-ma- rine-officier, benoemd werd tot directeur dJer Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij. De geschiedems dezer maatschappij, zegt de Tel., getuigt zeker van de energieke leiding, ook van den heer Wierdsma. Het eerste internationaal congres voor opvoeding en bescherming van het kind in het huisgezin zal te Luik gehouden worden 18, 19 en 20 September. Belangrijke rappor ten zijn reeds verzonden aan de leden. Secre- taretöe voor het nationaal comité voor Neder land ia mej. G. A. A. Bouricius te 's Graven- bage. Vacantiekolonies. Het Deut sche comité voor kinder-gezondheidskolames heeft aan den Puttenschen Lt-raatweg, nabij Voorthuizen, op do Veluwe, een terrein aan gekocht, groot 3600 vierk. M. C^> dezen grond, die doel uitmaakt van een gioot den- nan boec'i, zal het gebouw verrijzen voor de Delftscke vaoantiekolanics. Een kras heer. De brievengaarder van Genderon, de heer A. Boll, een man van moer dan 80-jangou leeftijd, ia zeldzaam kras, zoo schrijft men van daar aan de 's-Hart. Ct. Maakte hij onlangs oen tietstochtje naar Utrecht, nu is hij op één dag naar Amster dam gefietst en is op dezelfde wijze weer teruggekomen. Len zeldzaam dier. De tuin man op het landgoed „Den Bosch" bij Brum- inou, heeft dezer dagen een zeldzaam voor komenden valk geschoten. De kleur van de zen prachtigen roofvogel was onder hals en buik sneeuwwit; het cverige deel va^ zijn lichaam os bedekt met koekoeksveereu De vlucht was 1.3 M. Door de heeren W. J. A. van Beusekom J. B. Blommen», dr. A. BTeaius, dr. H. J. do Dompierro de Chaufepié, Jan van Essen, Dr. C. Hofstede do Groot, Jozef Israels, J. Jurriaan Kok, Willem Maris, C. H. Peters, Jhr. S. M. l. de Ranitz, F. J. van Rossum Due hat tel is eene adresbeweging op touw ge zet aan den Haagschon gemeenteraad, be treffende de gedeeltelijke demping van den Hofvijfer. Met het oog op een bij breken van telefoondraden mogelijke aanraking met do draden voor de elect rise he tram, is men reeds sedert eenigen tijd te Rotterdam bezig het aantal kruisingen van tram- en telefoonlei dingen door plaatsing van nieuwe telefoon- torens te verminderen. Vóór de spoedig te verwachten in dienstneming der lijn Park Hoflaan konden dezo werkzaamheden niet gereed zijn, aoodat hot niet te ontgaan is ge weest, dat hier en daar nog kruisingen voor komen met tramdraden, die met genoemde lijn samenhangen. Om alle gevaar op dezo punten te vermijden, is daar ter plaatse een omhulling der tramdraden aangebracht, grootendoels uit bol bamboes bestaande. Bi; do ophangpunten was het noodzakelijk hou ten kisjes aan te brengen om elke mogelijk heid van aanraking te voorkomen. N R. Ot. De nieuwe automobielstoom spuit der Rotterdamscho brandweer liooft Vrijdag een proeftocht gemaakt naar 's Gra venhage, voornamelijk om bet nut van een dergelijk vervoermiddel voor het verleenen van hulp op grooten afstand aan te toonen. De proefrit gelukte uitstekend. Tijdens de terugreis uifc 's Gravenhage naar Rotterdam had, naar Het Vad. mede deelt, onder Ovorsohie een botsing plaats tusschen twee rijtuigen, waarvan het eene bi; het op hol slaan van het paard omsloeg. Door de bemanning van de spuit werden de drie personen van onder het rijtuig ge haald, terwijl de heer Brantcnaar, ohef van de reddingsbrigade en lid der Vereeniging tot het verleenen van eerste hulp bij onge lukken onmiddellijk zijn zorgen besteedde aan een dame, die het bewustzijn verloren had. Nadat zi; was bijgekomen, werd zij in de naastbij zijnde boerderij liefderijk opgeno men. Het Badhotel te Vlissingen is onderhands verkocht aan den heer J. Meijer voor f 40.500. Uit Scheveningen wordt geschreven dat de strandingen der beidé schuiten in de vorige we^k, tot vele bedenkingen aanlei ding geven. De onderlinge assurantie-maat schappijen bij deze schuiten betrokken, schij nen ditmaal echter de schade vergoed :ng ge heel of gedeeltelijk niet te zullen weigeren. De tusschenkomst der Kamer van Ar beid voor de voedings- en genotmiddelen te 's Gravenhage, werd in de laatste drie maan den voor niet minder dan vijf-en-twintig ge schillen ingeroepen. Do geschillen kwamen voor in het brood- en banketbakkersbedrijf, vleeschhouwersbe- dritf. bierbrouwerijen, mineraalwaterfabriek en melkinrichtingen, en ontstonden door het geven en nemen van ontslag, alsmede door de uitlegging van het arbeidscontract. Het inroepen der tusschen komst van de Kamer geschiedde zoowel van de zijde der patroon als van die der werklieden. Med.3 besloot de Kanier te behandelen een drietal geschillen van dienstboden. Op grond van art. 24 der wet op de Ka mers van Arbeid mocht het den voorzitter gelukken een zestal geschillen ten genoegen vau beide partijen te mogen beslechten, zon der dar daarvoor de Kamer behoefde te ver gaderen De overige geschillen werden door de Kamer behandeld en beslecht. L o o n a c t i e. De afdeeling Rotterdam van deal Ned. Behangers-, Stoffeerders- en Beddenmakersbond heeft voor een te voeren loonbewegi'ng de volgende eischen vastge steld een minimum-loon voor behangers van 23 cent per uur met een maximum-ar beidsdag van 12 uren en een minimum van 10 uren. Is die arbeidsdag langer dan 12 uur, dan tot 14 uur 25 percent verhooging en na 14 uur 50 percent. Voor Zondagsar- beid 100 percent verhooging. De arbeidsdag des Zaterdags niet later te doen eindigen dan 6 uur des avonds. Drie vrije dagen met behoud! van loon, vallende in de maanden Juni, Juli of Augustus. Deze eischen, be halve het minimum-loon, gelden voor alle vakgenooten. N. R. Ct. Het ontslag bij do E N. E. T. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. C. Naar aanleiding van een bericht uit Het Yolk over het onslagen personeel der E. S. M. diene, dat aan die maatschappij geen vast personeel is, omdat het. pensioenfonds nog niet voor elkaar staat. Alle personeel is tijdelijk of los en wordt volgens het aan ieder bekende reglement ontslagen zonder vooruit opzegging en betaald tot en met den omtelagdag. Hierop is een uitzondering gemaakt voor het oude personeel der E. N. E. T., dat veer tien dagen loon krijgt uitbetaald na het ont- s'ag. Intusschen hebben aile nu ontslagenen 14 dagen loon uitbetaald gekregen, twee ze'fs een maand. Deelname aan het onder steuningsfonds, ieder tijdelijk aangestelde weet dat en teekent ook daarvoor, evenals voor het richtig zullen vervullen van alle aanstaande en nog te maken bepalingen, is verplicht. Uitkeering uit dat fonds houdt crp met den dag van ontslag. Van teruggave is g.en sprake. Het is juist, dat minder ge- wenschte elementen zijn verwijderd., doch al leen omdat zij door andereu in dienstijver werden overtroffen. De godsdienst heeft daarmede niets te maken. Wel is de inspecteur van dienst ka tholiek, doch die staat bekend als alleen de belangen van don dienst en niet v:.n den godsdienst voor te staan. Zelf is hij een voor beeld van plichtsbetrachting. Het ontslag is een gevolg van inkrimping van. den dienst op 1 dezer. Logies in de open lucht. Se dert circa 14 dagen leeft naar we in de Aruh. Ct. lezen te Bredevoort een gezin, bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen, geheel op straat. Het gezin was op last van den deurwaarder op straat gezet. Tot heden is het nog niet mogen gelukken, ondanks alle moeite, voor het gezin een onderdak te vinden, zoodat zo bij alle weer en wind op straat moeten vertoeven. Ontactvol optreden der po litie. Twee miliciens, R. en L., stonden Donderdagavond rustig te luisteren naar de muzieku'tvoering op de Markt te Breda, toen L. op het onverwachtst een schop te gen zijn buik kreeg van een halfdronken burger, die ich onmiddellijk na zijn verra derlijken aanval dapper uit de voeten maak te. L. poogde hem te grijpen, maar werd daarin verhinderd door een politieagent, die den soldaat vastgreep. Zijn vriend R. riep den agent toe: Je moet hem niet hebben, maar dien burger daar. Jullie hebt 't altijd tegen ons." De agent liet L. los en zoide tot beide soldaten dat zij zouden doorloopen. Maar op dat oogenblik drong een tweede agent door de menigte en riepNeen, met doorloo pen meenemen! Onmiddellijk werd R. aan gegrepen cn zoo duchtig met den wapen stok bewerkt dat allo omstanders er ver ontwaardigd over waren. De milicien word meegenomen naar bet politiebureau, maar hij werd gevolgd door een groote menigte burgers en militairen, die wilden protesteeren tegen de arrestatie en de mishandeling van den soldaat. Zonder iemand te hooren gaf de dienstdoend© in specteur den lastGooit ze er uit De gearresteerde milicien heeft later te genover de militaire autoriteiten zeer beslist en stellig verklaard, dat hij ook op hot po litiebureau nog met den wapenstok is mis handeld geworden. Nadat R. gehoord was is hij ongeveer een uur later door een politieagent overgebracht naar de kazerne, waar hij aan den com mandant der wacht werd overgegeven met de boodischap, dat R. was gearresteerd we gens dronkenschap. De zaak wordt door de militaire autori teiten onderzocht. Het getal getuigen a dé charge is echter zoo groot, dat zij niet allen gehoord kunnen worden, terwijl als getui gen a charge alleen de politie-dienaars op treden. R. is gedurende eenige dagen ver hinderd geweest zijn dienst waar te nemen tengevolge van de ondergane mishandeling B. C. De moordaanslag te Hille- gom. De justitie van Haarlem was Vrijdag middag te Hillegom, teneinde een onderzoek in te stellen naar den moordaanslag aldaar, Donderdagnacht geploegd. De dader bene vens vele andere personen werden in 't ver hoor genomen. Na afloop van het onderzoek werd Austazio Siliali Gimilijoli, niet Semenia, zooals gisteren abusievelijk is gemeld, het welk maar een bijnaam onder zijn kornuiten is, gevankelijk naar Haarlem overgebracht met de tram van 7 uur naar Hillegom. Vele menscben waren op de been en za gen den diader, geheel in 't verband, vertrek ken. Hij is vader van twee kinderen, die ook door de moeder waren achtergelaten, teen zij er met den harmonicaspeler Roozen vandoor ging. Intusschen houdt de vrouw van den dader zich schuil. Waarschijnlijk is zij naar haar kinderen te Amsterdam. De toestand van de 16-jarige Jo hanna Rusmand is vrij good. Mot haar arm in een doekverband loopt zij weder op straat. Roozen is op vrije voeten gesteld en loopt ook in het verbandl. De weduwe Schrander, moeder Van den! kastelein, is overleden aan de gevolgen vaM het schot, dat haar in den buik trof, De doodslag te 's Graven hage. Men schrijft uit 's Gravenhage De verslagen» bij het ernstig voorval Za terdagnacht in een koffiehuis in de Jan Blankerstraat te 's Gravenhage is genaamd Karei van Leeuwen. Hij staat zeer ongunstig bekend, is een geweldenaar en de „schrik van alle kaste leins". Neef zijnde van de vrouw van den kastelein Westerhoff, kwam hij vóór den be- wusten avond echter nimmer in het koffie huis. Hij zocht daar Zaterdagavond dadelijk twist met andere bezoekers, begon te plagen en te beleed igen. Westerhoff mengde zich niet in de ruzie, maar ging naar de keuken, hield zich sla pende. doch werd daar opgezocht door Van Leeuwen, die hem geheel onverwachts en zonder oorzaak een klap in 't gezicht gaf. De kastelein, de zaak willende sussen, bleef in de keuken, maar inmiddels was Van Leeu wen weer naar de gelagkamer gegaan, bad opnieuw twist gezocht en toen men hem kalmpjes naar buiten wilde brengen, wierp hij zioh op de vrouw van Westerhoff, onder het uiten van dreigementen, haar bijna wur gende. Daarop heeft Westerhoff zijn vrouw in gevaar ziende zich van de keuken naar zijn slaapkamer begeven, een revolver ge haald en in de gelagkamer komende, een schot in de lucht gelost, om Van Leeuwen sohrik aan te jagen. D"eze liet de vrouw echter niet los en toen zonder te mik ken schoot Westerhoff op de vechtenden, Van Leeuwen doodelijk treffende. De dader is heden naar het Huis van Be waring overgebracht. Hi; staat gunstig be kend. Fatale vergissing. Door eenige jongelieden is uit minnenijd do arbeider F. T., te Dinxporlo, des avonds op don open baren weg ernstig mishandeld- Hij kreeg) twee sneden over het hoofd. Per sdot van re kening bleken de jongelui zich te hebben ver gist, want de aangevallene was met het feit in kwestie geheel onbekend. Door de recherche te Rot terdam is aangehouden in een kosthuis aan de Kipstraat de Duitscher W. A. F. F. 1 eeraar aan liet seminarium voor ouderwij zere te Dramburg (Pommeren) verdacht van misdrijf tegen de zeden aldaar gepleegd. In afwachting van zijn uitlevering is hij over gebracht naar het Huis van Bewaring aan de Bergstraat. Bij advertentie in het Leidsche Dbl. looft do heer A_ J. de Haas, in ilia Per kara", Haagweg bij Leiden, een belooning van honderd gulden uit voor deugen©, die aanwijzing kan doen betreffende de bijl hem dezer dagen gepleegde inbraak en moord aanslag op de dochter des huizes. Het bericht, dat de moordaanskj slechts bestaan heeft in de verbeelding van eene in „Villa Perkara" verpleegde zenuwlijderes schijnt dus weer niet waar te zijn. Kerkdiefstal In de kerk te Gem- menflch, nabij Vaals, hebben, naar de Limb. Koer. meldt, onbekend gebleven dieven zich des nachts door braak toegang weten te ver schaffen en kans gezien vier antieke beeld groepen uit gebeeldhouwd hout mee te ne men, voorstellend een tafereel uit den kruis weg en vertegenwoordigend een waarde van 20,000 francs. De boelden waren uit één stuk eiken hout gesneden. De politie heeft een ijverig onderzoek in gesteld, voor loo pig echter zonder resultaat. De groepen stellen voor: de geeseling, -*e kruisdraging, de afneming van heit kruis en de verrijzenis. De Calvarieberggroep werd door de roo- vors gespaard. Er moeten meerdere dieven hieimed© be zig geweest zijn, naar men uit do geweldige zwaarte der gestolen voorwerpen kan opma ken. Belangrijke diefstal. In den nacht van Zondag op Maandag is ten nadeelo van den heer P. te Geldermalsen uit diens woning een som van ongeveer twee duizend gulden gestolen. Door een raam open te schuiven en het slot van een secretaire te verbreken, bereikte de dief zijn doel. De dader is tot dusver onbekend. Naar men verneemt, moest de heer P. des Maandags een wissel hon oreeren en daartoe had hij bovengenoemd bedrao- klaar gelegd. Of de dief dit wist, is nog niet opgelost. I n b r a a k. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men te Blocmendaal wederom ingebrokenditmaal in de Bodega, staande aan liet eindpunt der Kleverlaan bij de halte der electrise he tram. Déze bodega, welke 's avonds om half elf goed gesloten was, werd den daarop volgenden morgen door voorbijgan gers open gevonden en toen bleek, dat men door versbreking van twee glazen deuren zich toegang had verschaft; aangezien niet veel waarde aanwezig was, kon men slechts twee fulden en een kwartje ontvreemden. Verder eeft men zich te goed gedaan aan de aan wezig zijnde dranken. Van de daders is geen spoor te vinden. (O. H. Ct.) Verkiezingsnaweeën. Zater dagavond laat zijn bij ds. Van der Kamp te Axel (Z.) een viertal ruiten ingeslagen. Zulks vindt zijn oorzaak in eene vijandelijke stem ming tegen dozen predikant, dagteekenend uit den tijd der verkiezingen, die dus nog niet bekoeld schijnt te zijn. Nona. Een 11-jarig dochtertje van een schipper te Scheemda was zoo schrijft men aan de Tel. jaar aan nona lijdende geweest. Op zekeren dag ontwaakte zij en werd nu ter verdere verpleging in het acade mische ziekenhuis te Groningen opgenomen. Het kind moest als 't ware weer loopen lee- ren. Geruimen tijd is zij daarop in die in richting verpleegd en thans in de ouder lijke woning teruggekeerd. In haar herinne ring' is echter een leemte ontstaan. D o o d e 1 ij k o val. Zondag is een 41-jarige man, wonende aan de G. A. Smit straat te Arnhem, van de zoldertrap naar beneden door het openstaande kelderluik, in dlien kelder gevallen; hij was onmiddellijk dood. De ontboden geneesheer constateerde sche delbreuk. Verdronken. Nabij de gasfabriek yte Fijenoord is in de Maas verdronken een 9-jarige knaap, terwijil in een sloot aan den Hilledijk, gemeente Rotterdam, Vrijdag een 6-jarig meisje spelende le water geraakt s e:i verdronken. Verdronken. Te Bollingewolde (Gr.) is een 25-jarige boerendochter, die aan toevallen leed, in een regenbak gevallen en verdronken. Doorgas bedwelmd. In de gas fabriek te Hengeloo (Ov.) waren gisteren dé directeur en drie arbeiders bezig met het aansluiten van de ketels der nieuwe fabriek in een putje, waariu gas uitkwam. Allo vier geraakten d -« r het gas bedwelmd. Drie geneosheere-n zijn na geruimen tijd er gelukkig in geslaagd bij alle vier de levens geesten weder op te wekken. Ongeluk in den luchtschom- m e 1 Het kermisvermaak te Zaandam heeft, evenals vorige jaren, weer een slachtoffer geëischt. Dit jaar werd een jonggehuwde vrouw, die eens in de schuitjes wilde schom melen, dloor een in beweging zijnd schuitje tegen het hoofd geslagen, zoodat zi; achter over sloeg en met een zware schedelbreuk werd opgenomen. Zij werd, na voorloopig verbonden te zijn, naar het gasthuis te Am sterdam vervoerd, waar zij levend aankwam, doch hoop op haar behoud bestaat er zoo goed als niet. Brand. Gisterenmiddag is de boer derij Heu velfeteij ii van A. de Koning tin) Rhoon nabij Charlois door brand vernield De brand is 1 croorzaal 1 door het broeien van de haver. Een groote voorraad koren werd vernield. Het terrein van den brand was voor de stoomspuiten uit Rotterdam niet te bereiken, zoodat alles tot den grond ai- brandde. School- en Kerknieuws. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft zich tot de Synode gewend met het volgende adres „De kenkeraad der Ned. H ,rv. gemeente to Middelburg spreekt den wensch uit, met het oog op de uitspraak in hooger beroep der Sy- nodus contracta in zake dr. L. A. Bahler, dat de arbeid der commissie, tot welker benoeming in uwe vergadering van 28 Aug. j.l. besloten is, met een gnnstigen uitslag moee worden be kroond, opdat eerlang de inrichting der kerk van dien aard moge zijn, dat een uitspraak, als door gemelde Synodus contracta genomen, in de Ned. Herv. Kerk niet meer mogelijk zij." ID_==_========_i^(N. Zondagsbode). aDe Bond voor Evangejisatiën in en ten bate van a© Ned. Herv. koik zal vv oeusuiag Septum oer, sniitiuags te üait twee ure, in Irene Le Utrecht zijn loe jaarvergadering hou den. Den avond, te voren te uur zal ©ene vergaderm, tevens bidstond, geuouuen worden met gemeenteleden, waar ais sprekers zullen optreden ue h.h. imanse, te beekbergen en Kuipers, te Hoogesanct-öappenieer. De Bond omvat 51 Evaugelisatiën in Nederland. De agenda bevat o.ui.lo. verkiezing van leden voor het hoofdbestuur. 2o. Versiag van den penn ngmeester den heer mr. W. kt. J. Roy aards te Utrecht. 3o. Algemeen verslag van den secretaris ds. E. Syperda, te Tjams- weer. 4o. Het hoofdbestuur wenscht weder voorstellen te doen inzake het verleenen van gratificatiën aan hulpbehoevende evangeli- satiëu. Onderwerpen en vragen, die op den evangelisatiearbeid betrekking hebben. Het hoofdbestuur bestaat thans uit de hoeren; jhr. mr. A. Q. van Swinderen, te Groningen, voorzitter; mr. W. H. J. Roy- aards, te Utrecht, penningmeester; ds. Syperda, t eTjamsweer, le secretaris; dr. A. J. Montijn te Haarlem, 2e secretaris; ds. E. Barger te Amsterdam; J. H. Blum ta Vlis singen; mr. H. J. H. baron van Boetselaar, van Oosterhout, te Soesterberg; jhr. dr. L. de Geer te Velp; ds. J. C. Montijn te Yelp; ds, P. J. Roscam Abbing te Middel burg; jhr. W. F. Trip van Zoudltlandt te Prinsenhaga aGisterenmiddag werd door den com missaris der Koningin in het Gebouw van het Provinciaal Bestuur te Utrecht, namens het ministerie van Waterstaat, Handel en NKjiverheid in het openbaar aanbesteed Het uitvoeren van straatvernieuwingen op de rijks groot© wegen der le klasse van Zeist naar Woudenberg, van het landgoed Vollen hoven onder De Bilt naar Amersfoort en van Harmelen naar Utrecht. Raming f 4000. Acht inschrijvingen waren voor deze aan besteding van de volgende heeren ontvangen R Barneveld, te Vreeswijk, voor f 4120; C. Krachten, ai hier, voor f 3863G. Was- aink, te Amersfoort, voor f 3835; Th. W. Boute, te Amersfoort, voor f 3830; C. Rui tenberg, te Amersfoort, voor f 3788G. S. Bos, alhier, voor f 3740; P. Boks, te Amers foort, voor f 3717, en C. de Bruin, te Jaars veld, voor f 3638. Onder voorbehoud van nadere goedkeu ring van den minister van Waterstaat werd deze aanbesteding aan den laagsten inschrij ver voorioopig toegewezen. Hilversum. De statuten zijn goedge keurd van de Mij. tot exploitatie van onroe rende goederen „Van Lenneppark", alhier. Doelde exploitatie em administratie van de bij akte ingebrachte of door haar in het vervolg door inbreng, aankoop of op andere wijze te verkrijgen in. Nederland gelegen on roerende goederen, de stichting van gebou wen en dé verhuring of verkoop daarvan, de uitvoering van bouwwerken en andere bouw kundige werkzaameheden, hetzij voor eigen rekening, hetzij voor rekening van derden bij; wijze van aanneming k>f 'in dlaghuur. Duur30 jaar. Kapitaalf 60.000, verdeeld in 120 aandeelen van f500. Geplaatst zijn 28 aandeelen de overige moeten geplaatst zijn binnen 10 jaar. De geplaatste aandeelen worden volgestort. DirectieG. P. G. Klop pers en J. R. Zeilstra. Hilversum. Terwijl eenige gasten in den tuin van een pension aan de Heuvellaan alhier sbondén te praten, kwaini een vreemd persoon het- erf oploopen, die brutaalweg een tegen liet huis staande fiets van een der logé's wegnam en er mede heen reed, voor dat men hem zulks belettien kon. De politie werd dadelijk gewaarschuwd' maar het mooht haar niet gelukken dén dar der te arresteeren. N a a r d e n. Men verneemt, dat door de maatschappij „Craiüoo" stappen worden ge daan om aansluiting te krijgen bij de elec- trisohe- en bij) de wiaterleiding. Lousden. De liberale kiesvereeniging Lensden- Stou ten burg heeft tot candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid voor de Prov. Staten gesteld dén heer baron d'Aul- nis de Bourouill, burgemeester van Baarn. Putten. Alhier lieerecht in erge mate die vlekziekte onder de varkens. Verscheldeue offers heeft die ziekte reeds geëischt. Scans worden de varkens dood in het hok gevon den; anderen, die pas dé ziekte krijgen, wor den geslacht. Van enkele eigenaars hoort men, dat deze hun varkens tegen vlekziekte door den veearts laten inenten. De kolonel W. A. T. de Meester is naar Limburg vertrokken, waar hij bij de groote manoeuvres van de 3e divisie infan terie als scheidsrechter zal optreden. Het bevel over het 5e regiment infanterie en het garnizoenscommando zullen gedurende zijni afwezigheid worden waargenomen door den! luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Blij die batterijen van het le regiment veldrartillerie is de helft van de manschap pen der lichting 1902 voor herhalingsoefe ningen onder de wapens gekomen. Opening Industrie- en Huishoudscbool. Gisterenmiddag hadden zich e©11 groot aan tal belangstellenden vereenigdi in de Indus trie- en Huishoudschool, gevestigd) in de Hen drik van Viandenstraat, om bij de plech tige opening dlaarvaai tegenwoordig te zijn. Ouder deze belangstellenden merkten wij o. m. op het Dag. bestuur dezer gemeente, eenige leden van den raad, de districts- en arroudissements-schoolopzieuers, en andere autoriteiten. De voorzitter van het bestuur, de heer J. Bolk, het woord nemen - oprajk: „Dames en heeren-, onderwijzeressen, on derwijzers en- leeraren dezer school, zeer ge achte toehoorders! Het zij mij vergund, als voorzatter van dé Amersfoo-rtsche Iud. en Huishoudschool, u allen met een hartelijk welkom te begroe ten, ter gelegenheid dat aan de opening do zer inrichting, die haar werkzaamheden reeds in Juni aanving, a-1 kon dilt nog nilet voor een volledig prospectus geschieden, een offi cieel karakter zal worden gegeven. Wilt u overtuigd houdeu, dat deze welkomstgroet gepaard gaat met een gevoel, als uitvloeisel daarvan, met een woord van dank, dat u aan de uitvoering van het bestuur om de opening bij te wonen wel gevolg! hebt willen geveu. Alvorens onze hooggeachte burgemeester, jhr. Sardinian Wuytiers, die zich gaarne daartoe bere;d verklaarde, liet woord ter opening onzer onder wijs-inrichting wenscht te nemen, zij| eene inleidende gedachte hier op haar plaats. Geenszins ligt het in mijne bedoeling ;n breede trekken weer te geven, hoe onze nu tot stand gekomen I. eu H.-school vau af haar conceptie tot heden, rijk is geweest aan blijde verwachtingen, afgewisseeid door te leurstellingen, die haar wording kenmerk ten als éen lijdensgeschiedenis. Niet alsof dit laatste inhaerent is aan het tot stand komen van alle groot© zaken, maar daartoe essentieel zou behooren; toch wensch ik in 't kort u even te ontvouwen het waarom en hoe deze onderwijsinrichting1 is ontstaan, eu het verloop harer wording. Het waarom zou kortweg kunnen samenge voegd worden in dit enkel begrip; De IndL en Huishoudscholen zijn al leng uit daar toe gevoelde behoeften ontstaan en passen daarom geheel in het kader van den. tegen- woordigen tijd; maar deze idéé blijft voor den een 'n geloofsstuk, voor den ander een van twijfelachtige» aard, terwijl weer een derde de waarheid daarvan geheel omtkend!, tiotdht door de werking en dé resultaten van zoo'n onderwijsinrichting de overtuiging baan breekt van dé noodzakelijkheid! van haar bestaan en voor die overtuiging twijfel, ondank, lauwheid en tegenwerking plaats maken. Zóó werd dit ook begrepen door en kelen die de moeilijke, en de ondervinding leerde het, in vele opzichten ondankbare taak wilden op zich nemen om te dezer plaatso een I. en H.-scliool op te nchten. Zij, die op 3 November 1902 het initiatief daartoe namen als was primitief cle be doeling deze De oprichting cener Huishoud-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2