Bï\ 73. 4de Jaargang. Dinsdag 12 September 1905. BUITENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS j Per Z maanden roor Amersfoort f 1.85. Idem franco per poet Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Advertentfén, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens hij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O». Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regelsƒ0.75. Elke regel meer- 0.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad hij abonnement EenH circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. "•j&Ëtsm&H RIJK8CU.R8US8EN IN VEE- EN VLEESOHKEUBTNU 'Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Wijzen belanghebbenden op de mededeelingen van den Directeur-Generaal van den Landbouw, voorkomende in de Nederlandsche Staatscou rant van 30 Augustus 1905, no. 203, betreffende de kostelooze Itijkscursussen in vee- en vleesch- keuring, ter verkrijging van het diploma van hulpkeurmeester van vee en vleesch. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIHRS. De Secretaris, J. G. STENFEBT KROEZE. Politiek Overzicht Om vleeschnood in Duitsohland. De invloed, dien de agrariërs in Duitsch- land uitoefenen op de regeering en op den rijksdag, heeft bewerkt, dat in die t-ariefwet geving, die in het volgende jaar in werking zal treden, en in de daarop gebaseerde han delsverdragen aan de landbouwnijverheid in veel sterkere mate bescherming wordt ver zekerd dan zij tob dusver genoot. Granen, vee en vleesch worden aanmerkelijk hooger belast' bij invoer uit het buitenland, en aan de regeering is, om toezicht uit te oefenen op het van buiten inkomende vee en vleesch, eene macht verleend, die haar gelegenheid verschaft die zorg om den Duitschen vee stapel voor besmetting te vrijwaren, zoover uit te strekken, dat feitelijk de grenzen voor den vreemden invoer geheel gesloten wor den. Daarmede zou dus bereikt zijn wat voor de Duitsche agrariërs het beloofde land is: op de Duitsche markt zou de Duitsche land bouw geen vreemde mededinging hebben be duchten, en derhalve de prijsbepaling van zijne producten geheel in de hand hebben. De macht der omstandigheden kan echter zoo sterk zijn, dat zelfs de machtige invloed van de Duitsche agrariërs er niet tegen aan kan. Daarvan levert de groote beweging het bewijs, die sedert eenige weken in Duitsch- land aan den gang is. Het agrarische dorado zal nog een half jaar op zioh laten wachten, want eerst met 1 Maart 1906 treden heb nieuwe tarief en de daarop gebaseerde han delsverdragen in werking. Maar reeds nu klaagt men over de hooge prijzen van het vleesch, waardoor dit onontbeerlijke voe dingsmiddel minder bereikbaar wordt voor het volk. Het varkensvleesch, dat in 1900 90 mark per 100 KG. kostte, is in 1905 ge stegen tot 117 en in de laatste weken zelfs tot 130 mark. Bij het rundvleesch is dezelfde stijging waar te nemende prijs is van 1Ö0 mark in 1898 tot 137 mark thans omhoog gegaan. Met het kalfsvleesch en het schapen- vleesch is hetzelfde liet geval. Die hooge prij zen zijn een gevolg van het geringere aanbod van slachtvee op de binnenlaudsche markten, en omdat dit mindere aanbod bewijst, dat de binr.enlandsche productie niet in de behoefte kan voorzien, verlangt men, dat de beper kende maatregelen tegen den invoer van vee en vleesch uit het buitenland zullen worden ingetrokken of althans verminderd. Men ver langt dab met klimmenden aandrang. Uit alle streken van Duitschland stijgen nood kreten op; Silezië in liet uiterste oosten stemt in met de Rijnprovincie en Westfalen in Wurtemberg klaagt mem even hard als in de Thuringsohe staten. De slagers heb ben in eene groote vergadering te Berlijn, die door 2000 personen werd bijgewoond, ver kondigd, dat het eenige geneesmiddel is, dat de invoer van buitenlandsch slachtvee worde toegelaten, en zij hebben het geheele publiek opgeroepen hen te heipen in don strijd voor de openstelling van de grens, die eene natio nale noodzakelijkheid is. De gemeentebestu ren stellen zich aan de spits van de bewe ging; de maarstraat en de gemeenteraad van Berlijn hebben gezamenlijk besloten een Duitsohen „Stadtetag", eene algemeene ver gadering dus van gemachtigden der Duit sche steden, bijeen te roepen om te zamen hunne stem te verheffen. Bij de regeering heeft men aanvankelijk geen gunstig gehoor gevonden. De rijkskan selier heeft geweigerd de klachten, die tot hem werden gericht, in ontvangst te nemen hij heeft de klagers verwezen naar den Prui- sischen minister van landbouw, als de be voegde instantie om vau hunne grieven ken nis te nemenin diens zaken kon hiji zich niet- mengen. En de minister van landbouw, de heer Yon Podbielski, een wascheohte agrariër, ontving de klagers wel, maar had voor hunne klachten volstrekt geen oor. Hij stuurde hen naar huis met do verzekering, dlat er volstrekt geen vleeschgcbrek was hoogstens had men te doen met een voorbij gaand verschijnsel, dat spoedig zich niet meer zou doen voelen. De heer Von Podbielski heeft den naam een joviaal man te zijn, die er niet tegen opziet zich van 'grappen te bedienen in plaats van argumenten. Dat brengt soms de lachers aan zijne zijde, maar in dit geval verwekt het ergernis. Zelfs een zoo goed regeerings- gezind blad als de Köln. Ztg. geeft aan hare verontwaardiging daarover lucht. Zij schrijft: ..Duizenden menschen hebben in honderden vergaderingen, waarover de bladen dagelijks kolommen vol berichten, met de klemmendl- ste motieven en de meest afdoende voorbeel den het bewijs geleverd, dat er thans in ge heel Duitschland eene ongehoorde vleesoh- duurte heerscht en een vleeschnood, zoèals men nog niet had gezien. Deze toestand heeft ernstige economische gevolgenniet alleen is eene slechte voediing van breede volkslagen bet bewezen, zeer te betreuren bij komende verschijnsel van de duurte bij de consumenten, maar ook onder de handelaars komen talrijke gevallen van bestaansvernie- tiging voor. Voor den goheelen staat echter nog nadeeliger zijn de statistisch niet bewijs bare, niet te controleoren ideëele politieke gevolgen. Wie O ogen heeft om te zien, be speurt thans den ijver van de sociaal-demo cratie om zioh de overal hcerschende on tevredenheid ten nutte te maken; hij be speurt, dat deze ij[ver op talrijke plaatsen groot succes heeft. Altijd is politieke ont stemd heid de beste mest voor het koren van de sociaal-diemocratie. Bij zulk een econo misch en politiek hoogst gevaarlijken toe stand komt van zelf de vraag op, of het een modern staatsorganisme waardig is, dat een onkel man, de minister van het ressort, in de gedegenheid is alleen zulk een toestand in 't leven te roepen en hem, ondanks het over weldigend protest van het volk, tot klaarblij kelijk nadeel van den geheelen staat te hand haven." Erkennende, dat deze bevoegdheid den. minister van rechtswege toekomt, ken schetst de Köln. Ztg. het gebruik maken van dit recht als een politiek onrecht., wanneer het, zooals hier, indruischt tegen het over wegend belang van den staat in ziju geheel. Zij waarschuwt daarom dringend tegen eene overspanning van de bureaucratische rechten van enkele ambtenaren in een consibutionee- len staat. Wanneer een blad ab de Köln. Ztg. zoo kras tegen den minister van landbouw op treedt, dan is dat een bewijs, dat de bewe ging zich in breede kringen doet gelden. Het sohijnt, dat dit ook tot de regeering is doorgedrongenalthans in zijne laatste ver klaringen doet miuister Podbielski eene wei nig water in zijn wijn. Hij staat niet meer op het beslist weigerendle standpunt. Hij deelt mede, dat hij met den rijkskanselier in overleg wil treden om aan de Silezische grens geleidelijk over te gaan t>ot verhooging van het getal varkens, die uit Rusland mo gen worden ingevoerd. Ook wil hij overwe gen of het verbod) om uit Nederland slacht vee in te voeren, kan worden ingetrokken hij is bereid den bondsraad daarover te laten beslissen, wanneer dat lichaam tegen het einde van deze maand bijeenkomt. Dit zijn de eerste kenteekenen, diat de beweging, die nu aan den gang is, indruk maakt op de re geering. Het naaste gevolg daarvan zal na tuurlijk zijn, dat nu met des te meer nadruk de trom wordt geroerd, om de regeering op het hart te drukken op afdicende wijze in den bestaanden nood te voorzien. Duitschland. De Keizer heeft in eene rede, die hij ver leden Zaterdag te Homburg hield, gelegen heid gehad zich op nieuw als vredevorst te doen kennen. Hij zeide: „De herinneringen uit mijne vroege kindsheid voeren mij reeds in deze provincie. Het was mij hier vergund, in den tijd van de groote indrukken die ik beleefde, de berichten van den groeten een- heidsstrijd te ontvangen. Tegelijker tijd had ik de gelegenheid, de barmhartige >n mild dadige hulp van mijne overleden moeder be wonderend gade te slaan, wanneer ik haar mocht vergezellen aan het bed wan de krijgs lieden, die hier van hunne wonden genazen. Daar1 ij kan ik echter ook den diepen indruk niet vergeten, dien het leed en de smart, die de oorlog in een land brengt, en datgene wat de menschen doorgestaan hebben, toen op mij hebben gemaakt. Hieruit laat het zich verklaren, dait ik als regent het als mijnt voornaamste taak beschouw, dat voor mijn Laud de vrede bewaard blijft." Het gerucht loopt, dat de kroonprinses van Pruisen zioh in belangwekkende omstan digheden bevindt. In de vorige week noc9t de prinses zich out houden van 't bijwon ?n van be*; grootste gedeelte der te Hinbuif gehouden feesten, omdat hare gezondheid yorderde, dat zij zich eonigszins ontzag. Berlijn11 Sept. De Staatsanzeiger meldt: Van i tot 10 September werden in Prui sen 10 nieuwe gevallen van cholera, aangege ven waai van 6 met doodelijken afloop. Van 10 tot 11 September 's middags weder 15 nieuwe gevallen, waarvan 6 met doodelij ken afloop. Berlijn, 11 >pt In de vergadering van de commissie van den Rijksgezoudsraad voor de bestrijding van epidemieën, gehouden op 9 dezer, werd geconstateerd, dat dank zij bet krachtig optreden der autoriteiten, zich ner gens eene kweekplaats wan cholera had ge vormd. Men kan aannemen, dat het gelukt is de ziekte in haar begin te stuiten en er bestaal dus gegronde hoop, dat het nirl tot eene epidemie zal komen. De genomen maatregelen tot het houden van toezicht op de landverhuizers uit oostelijk Europa vier den als doeltreffend en voldoende erkeid. Hamburg11 Sept. Officieel wordt mede gedeeld, dat hier geen gevallen van cholera meer zijn voorgekomen de nog in het zie kenhuis liggende choleralijder is herstellen de. België. Ostende, 11 Sept. De hertog van Orleans zal met de „Belgica," die wegens stormweer te Dover was opgehouden, morgen te 11 uur hier aankomen. De verzamelingen van de Noordpool-expeditie zijn volledig aan boord. Frankrijke Montangon, 11 Sept.. In eene rede op een feestmaal bij gelegenheid der manoeuvres,- constateerde president Loubet, dat de Repu bliek op het leger kan rekenen voor de bewa king van de eer en het grondgebied. De na tie Z..1 liet oor niet leenen aan de inblazin gen van hen, die haar tot ongehoorzaamheid en desertie trachten te verleiden; de verkor ting van den diensttijd zal het leger meer homogeen en tot een indrukwekkende macht maken in dienst van het recht en als waar borg voor het behoud van den vrede. Loubet eindigde roet een dronk op liet Fransche le- ger. Spanje. Madrid, 11 Sept. De uitslag van de eer kiezingen voor de Cortes is bekend, behalve in 8 districten. Gekozen zijn 231 ministe- rieelen, 104 conservatieven, 12 Villaverdis- ten, 3 Carlisten, 2 integTisten, 31 republikei nen, 7 regionalisten en 3 onafhankelijkon. Rusland. Hei bericht van de aanstaande benoeming van generaal Lmewitsoh tot stadhouder van het verre oosten en opperbevel hebber der troepen, is niet geheel juist volgens het Ber liner Tageblatt, dab bericht, dat in die hoo- rere regeeringskringeai het voornemen be- staa+ over geheel Siberië een stadhouder te benoemen. Dit ambt zal, naar allo waar schijnlijkheid den ouden „papa Linewitsch" worden aangeboden, nadat de p'annen voor het terugzenden van het leger zijn uitge werkt. Het nieuwe stadhouderschap in Si berië zal zioh van dat iu het verre oosten reeds hierdoor onderscheiden, dat er elke bedoeling van eene gevaarlijke avonturen- politiek aan ontbreekt. Volgens een bericht uit Petersburg aan Let Berliner Tageblatt zijm voor het bouwen van eene nieuwe Russische oorlogsvloot reeds 500 millioen roebels aangewezen. Er zullen eerst rivier-kanonneerbooten voor de Anioer en linieschepen gebouwd worden. De Standard bericht uit Petersburg, dat Maxim Gorki liet bericht tegenspreekt, dat hij zioh wil candidaat stellen voor de rijks- doema Behalve dat hij niet de kwalificatie als kiezer bezit, wil hij ook daarom geen lid van de doemia zijn, omdat hij zijne politieke meerlingen voor te onverzoenlijk houdt om met vrucht parlementair werkzaam te zijn. Gouverneur Doernowo heeft de zangeres mevrouw Brunu en de zangers Sibirjakow en Kanjonsky vit Moskou verwijderd. Alle drie behooreii tot de beste krachten van de ope ra; Sibirjakow was ook verscheidene jaren aan de keizerlijke opera te Petersburg ver bonden Politieke motieven voor de verwij dering zijn geheel uitgesloten, en er wordt uitdrukkelijk in het besluit verklaard, dat zij als Joden geen recht hadden in Moskou te wonen en zich moesten begeven naar het rayon, waar den Joden vergund is zich te vestigen. Warschau, 11 Sept. De Kuryer Warszaws- ki bericht, dat in alle fabrieken de werklie den 'eder den arbeid hebben gestaakt. De bijzonderheden over de gebeurtenissen in Bakoe zijn schaarsch. Het tooneel van verwoesting bij de naphta-bronnen is niet toegankelijk een oceaan van vlammen breidt zich uit over meer dan een kilometer, door dichte rookwolken omgeven. De plunderingen worden voortgezet, want de militaire bescher ming is geheel onvoldoende. Tscherny Gorod is nog slechts een puin hoop. Bioly Gorod, de elegante en rijke voorstad van Bakoe, zal hetzelfde lot onder gaan, als met het zenden van toereikende versterkingen wordt gedraald. Bakoe zelf geeft den indruk van eene uitgestorven stad, maar de rust, die er heerscht, is een gevolg van den algemeen heerschenden schrik. Niemand durft zich op straat te wagen, en in. de huizen heerscht do hongersnood. De directeur van het technologisch instituut te Bakoe zond verleden Zaterdag een telegram aan de universiteit te Tiflis, beginnende met. de woorden ,,Wi' sterven van den honger". Hij voegde er bij, dat vele vluchtelingen een toevlucht zoeken aan het instituut en ver zocht om toezending van voorwerpen voor eerste behoefte. In don loop van den 9ea is eene divisie infanterie met art'llerie van Tiflis te Bakoe aangekomen; daardoor werd voor 't oogen- blik de orde hersteld. Des avonds werd een nieuw verbitterd gevecht gc'èverd tussclien de troepen en de Tartaren. Dezen leggen eene fanatieke doodsverachting aan. den 'dag cn aiji hebben hot overwicht van liet. getal. Bar- baarsch de wreedheden, die door hen woiden bedreven. De Armen'scho bisschop van Schocscha beeft den 9en een telegram naar Tiflis ge zonden, waarin hij dringend vraagt om toe zending van levensmiddelen, geld en andere middelen van ondersteuning- Het grootste gedeelte van de stad bestaat slechts uit ver- braude puinhoopen. De kerken, de scholen, de rogeeringsgebouwen, de panhuizen zijn vernield. Na vijf dagen van vi jande lijk heden bedekken honderden dooden en gewonden het slagveld. Volgens eene voorloopige Lerekening van de Nowo-je Wremja zouden de verliezen op dit oogenblik, alleen voor het bokken van Bakoe, 170 millioen roebels bedragen. In deze berekening zijn begrepen 36 millioen roebels voor de oprichting van nieuwe boor torens van de naphtaputten met hunne in richting en 14 millioen voor andere exploi tatie-inrichtingen. De waarde van den voor raad. die gedurende de gedwongen staking, op minstens negen maanden geraamd, zou kunnen zijn verkregen, wordt op 94 millioen roebels geschat. De staking zal aan de werk lieden een verlies van 9,400,000 roebels be rokkenen aan loon, dat zij moeten derven. Daaronder lijden vooral de 60,000 werklieden, dio de naphta moeten verzamelen. Op 7 mil lioen wordt het- verlies geschat van de stoom vaartmaatschappijen in de Kaspische zee en op de Wolga wegens verlies van vrachten, op eveneens 7 millioen het verlies van den Transkaukazischen spoorweg. Wanneer de opstand niet spoedig wordt onderdrukt, dan zal nog groote schade geleden worden, door dat er water komt in de open putten, waar door de naphta. die dan onbruikbaar wordt, onherstelbaar wordt bedorven. 133 firma's zijn door de ramp getroffen, waarvan 25 groote en 108 middelbare en. kleine. Behalve het rijkste district van Bibi- Eybat. dat geheel vernield is. werd het dis trict van Balachany, Saboentsji, Romany en Sabrat, dat zich uitstrekt over 24 vierkante werst, bijna geheel verwoest. Aan de beurs te Petersburg ondergaan de' naphtawaarden het wildste koersverlies. De Petit Parisian heeft van den vertegen woordiger te Parijs van een Franscho maat schappij, die in Bakoe naphtamijnon exploi teert, vernomen, dat de gevechten tusscheai Tartaren en Armeniërs plaats hadden vooi de oogen van de politie, die niets deed om er eeri einde aan te maken. Een bewijs van de welwillendheid der po litie voor de moordenaarsbende der Tar taren is het volgende: Omstreeks tien Ar meniërs waren met hunne gezinnen in een huis gevlucht eu verdedigden zich met suc ces tegen de Tartaren. Toen verscheen een commissaris van politie voor do deur; hij liet hem openen en verzekerde de beleger den van zijne bescherming; als zij hem volg den, zou hun niets overkomen. De ongeluk kige Armeniërs volgden hem vol vertrou wen; de commissaris bracht hen naar een plein en verdween toen plotseling onder een of ander voorwendsel, waarna de Tartaren zich op de ongel uk lagen stortten en hun af maakten. Op de vraag, wie de kosten zal dragen voor de vernieuwing van het materieel en de maatregelen om liet bedrijf te hervatten, antwoordde deze zegsmanZeker niet de oude maatschappijen, die van de Russische regeering geen schadevergoeding zullen krij gen eu dus niet do noodige kapitalen zullen kunnen besteden. Er is in Rusland niets nuttigs te beginnen, zoolang het tcg nwoor- dig stelsel zal duren. Wat in Bako gebeurt-, i* verschrikkelijk, onbegrijpelijk, ongehoord. Op de inlichtingen, die het Berliner Ta geblatt heeft ingewonnen bij do Duitsch- Russische naphta-importmaatschappij, de tc Berlijn gevestigde filiaal van Gebr Nobel, over den invloed van dc onlusten op hun be drijf, werd het volgende verklaard Dc prijzen blijven voorshands nog onver anderd. Een invloed van de onlusten op den invoer van Russische petroleum in Duitsch land zal eerst over eenige maanden zijn waar te nemen. Voorloopig hebben wij van de Zwarte zee nog een stoomboot naar Hamburg ondeiwcg. De voorraden in dc havens aan de Zwarte zee zijn voor 't oogenblik ook nog groot genoeg, dat eene beperking van het Russische export- voorshands bezwaarlijk te vreezen is. Met het oog op de internationale concurrentie op de wereldmacht zal men don invloed van do Russische onlusten op den wereldmarktprijs voor petroleum, wel zoo lang mogelijk trachten tegen te houden. Den 9en is te Warschau de revolutionair Kasprzah opgehangen. Hij was afkomstig uit de Pruisische provincie Posen en was in 1903 candidaat geweest voor den Duitschen rijks dag. Op grond van den in Warschau heer- schenden staat van beleg, had de gouverneur bevel gegeven, dat hot vonnis moest worden uitgevoerd, zonder do beslissing af te wach ten oo het beroep in cassatie, dat door den veroordeelde was ingesteld. De staat van be- leg bestond niet toen het misdrijf Kas- przak had geschoten op de politie, die zijne geheime drukkerij kwam overvallen werd gepleegd Bij den Duitschen rijkskanselier is op dien grond een protest ingediend. Japan. Tokio, 11 Sept. Do minister va» binnen land sche zaken, burggraaf Yoshikawa, heeft zijn ontslag gevraagd. De Keizer heeft gewei gerd het aan te nemen. Men gelooft echter, dat het later wel zal worden aangenomen. Vereenlgde Staten. Chicago11 Sept. De werklieden bij het goederenvervoer zijn **an plan aan de cüirec- tiöu van 22 spoorwegen Woensdag den eisch te stellen van ongeveer 10 pot. loonsverhoo- ging. Bij weigering zal gestemd worden over eene algemeene werkstaking. De vreda. De Japan8che minister-president, graaf Katsoera, heeft. in eene conferentie met leden van de beide Kamers vau den rijksdag, ver tegenwoordigende de verschillendo politieke partijen, een nauwkeurig verslag van de vre des onderhandelingen gegeven. Daaruit blijkt, dat de mcdedeeling, volgons welke de La Pérouse-straat nietdoor Japan zou mogen worden verstrekt, onjuist is. De eenige bepaling, die over deze straat is gemaakt, ia dat de vrije doortocht verzekerd inoet zijn. Verder krijgt Japan eene volledige suze- reiniteit over Korea met volkomen vrijheid wat het bestuur van het schiereiland be treft. De spoorweg ten zuiden van Tsjang- tsjetcjoen (Kwangtsjengtse) moet aan Japan worden afgestaan, dat ook het recht krijgt op de kolenmijnen vau Foesjan en Yentai, ook na de ontruiming van Mandsjoerije. Do minister van marine, admiraal Yama- moto, die ook tegenwoordig was, verklaarde, dat men moet bedenken, dat als men Wla- diwostok had moeten innemen, dit veel aan zienlijker offers zou hebben gevorderd dau de inneming van Port Arthurook zouden daaruit aanzienlijke uitgaven ziju voortge vloeid. Men moet zich daarom tevreden stel- leu met de voorwaarden zooals zij verkregen zijn. Godsiadan, 11 Sept. .Tot gevolmachtigde voor de onderhandelingen over den wapen stilstand is benoemd de kwartiermeester vau den staf van den opperbevelhebber, generaa'- majoor Oranowski. De gemachtigden van de beide legercom mandanten in Mandsjoerije, die na de offi- cieele afkondiging van den wapenstilstand zijn benoemd, zullen voornamelijk tot taak hebben eene lijn, waarachter de beide legere zich moeten opstellen, en eene onzijdige zóne vast te stellen. De legere zullen gedu rende den tijd, die verloopt tot aan de ratificatie van hot verdrag, hunne stel; lingen niet veranderende operatiën tot ontruiming van Mandsjoerije zullen natuur lijk eerst beginnen op den dag, waarop het vredesverdrag door het uitwisselen van de ratificatiën een voldongen feit geworden is. Dank zij den wapenstilstand, die nu van kracht geworden is, is ook het gevaar uit den weg geruimd, dat er eene onverwachte stoornis zou komen in den door het verdrag van Portsmouth in 't-leven geroepen toe>- stand. De Keizer van China heeft het volgende telegram aan president Roosevelt gezonden: „GroetenDe blijde tijdingen van den be vredigenden afloop van de vredesonderhan delingen tussclien Japan en Rusland zijm door alle bevriende regeeringen niet innige voldoening ontvangen. Wij wonsohen u geluk president, met den goeden uitslag van uwe pogingen om do betrekkingen t-usscihen de naburige mogendheden in kwestie in overeen stemming met elkaar to brengen en het wel zijn der mensohheid te bevorderen. Met de staking van de vijandelijkheden en de ves tiging van een goede verstandhouding, hopen wij ernstig dat alle volken hierna de vruch ten dw vredes ongestoord zullen genieten, opdat de Mantsjoerijsaho provincies van China gezegend mogen worden met volkomen, rust en blijvende welvaart ten bate van de geheele wereld. .Do Keizerin-Weduwe, gedachtig aan de betrekkingen die steeds tussclien China en de Vereenigde Staten hebben bestaan, wenscht zich bij ons aan te sluiten door u onze hartelijke gclukwenschen met uw groote daad te betuigen." Allerlei vMiss Duncan zal in den loop der vol gende maand een bezoek aan ons land bren gen. Zij treedt tie Amsterdam, den Haag en Rotterdam op. vOp eene fabriek van chemische pro ducten. die sedert 1833 te Berlijn bestaat en die onlangs in eene naamloozo vennoot schap met 2i millioen Mark kapitaal is ver anderd, is eene vrouw tot lid van den raad vau beheer benoemd en zelfs tot vioe-presi dente daarvan, het eerste voorbeeld van dien aard Hij eene nnamlooze vennootschap in Duitschland. vDe aardbeving in Italië. Het stroomt jobstijdingen uit de geteisterde streken. Reuter seinde met recht, „dat do ramp veel ernstiger is, dan uit de eerste tij dingen bleek." Hij had daarbij kunnen voe gen da<t in de kleine bocrcnstad Martirano

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1