BINNENLAND. 2000 menschen gedood en gewond zijn, dat gcheele gezinnen onder puin beo-ra ven wer den dat te Parghelia alleen het aantal doo- den op 300 wordt geschap en te Joppolo op 200; dat de Cosenza een deel der kerk is ingestort; dat het aantal dooden in de pro vincie Cat an za ra geschat wordt op 450, hot aantal gewonden op 1000. En nog veel meer. De toestand te Martirano vooral is treurig er liggen nog een ontelbaar aantal menschen onder hot puin; tot dusver heeft men 100 dooden gevonden. Twee duizend personen zijn zonder dak. Verscheidene reizigers, die uit Calabriii to Napels zijn aangekomen zijn stomgeslagen van schrik. Overal beerscht ontzetting. Te Napels zijn do vlaggon met rouwfloers omkleed Zaterdag ziin twee nieuwe schokken van korten duur gevoeld te Rcggioonder de be volking ontstond een paniek. Ook te Messina is een schok gevoeld, welke 3 seconden duur de. Den -eheelen nacht van Vrijdag op Za terdag zijn te Monteleonde onderaardsche schokken (rehoord die den volgenden dag door nieuwe schokken werden gevolgd. De arme bevolking, die onder den blooten hemel over nacht, lijdt gebrek; in de dorpen is geen water meer. Voor zoover men weet zijn twaalf dorpen geheel plat gelegd. Duizenden zijn zonder De Koning van Italië heeft -100.000 lire gegeven voor de door do aardbeving geteis terde streken en heeft zich naar het ramp spoedige gewest begeven. De gemeenteraad van Rome gaf 50.000 lire. De tremen werden tengevolge van de ramp uren vertraagd. Het spoorwegstation van Parghelia is geheel verwoest. Alle andere station, van San Gio vanni tot Santa Eufemia worden bestormd door de noodlijdenden uit den omtrek. (N. Ct.) vZaterdag meldde eon Lloyds-telegram, dat er in het Suez-kanaal kisten met dyna miet van het gezonken stoomschip Chatham ronddrijven, 's Nachts wordt er gedregd. Het verkeer door het kanaal is gestept. iïew-York, 11 Sept. Een trein van de ,,ele- vatod'"-spoorweg is ontspoord. Een wagen viel naar beneden in do straat. Tien perse nen werden gedood en meer dan 25 gekwetst. vDo hoer Berkeley-Monk, burgemeester van Reading is Vrijdag op de jacht bij onge luk door zijn eigen zoon doodgeschoten. vTe Wels, in Oostenrijk, is eene dame het slachtoffer geworden van de jongste zonsverduistering, in zooverre, als zij, zonder de vooraorg te nemen van daarbij een ge kleurd of zwartgemaakt glas te gebruiken, geruimen t'.jd door een verrekijker de ver duistering had gadegeslagen. Tot op dat oogenblik volkomen gezond, kreeg do dame kort daarna, terwijl haar ge laat sterkrood gekleurd werd, hevige hoofd pijnen, gevolgd door bewusteloosheid en be liep nog dienzelfden avond eene hereon be roerte, waaraan zij overleed. Zes andore persen ion, die weneens de zons verduistering met onvoldoend gewapend oog hadden gadegeslagen, beliepen ernstige sto ringen in het gezichtsvermogen. vBij oen specialiteiten-vooretelling in het „Kaiser Wilhelm Park" te Breslau is een ra&n, die den bekenden gevaarlijken toer „looping the loop" verrichtte, door het breken van de riemen zijner rondzwaaiende slede te pletter gevallen. De Staatscourant van Dinsdag 12 Sep tember bevat de volgende Koninklijke be sluiten ontheven van zijne detacheering bij de landmacht in West-Indië de kapitein der in fanterie J. Kerkhoff van het leger hier te lande verlengd met 5 maanden de detacheoring bij de West-Indische landmacht van de lui- iteuact-koionel der infanterie O. Westerouen van Moe teren benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het a.s. zittingjaar J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoe velaken Ud dier Kamer; op verzoek eervol ontslagen P. van Stolk als burgemeester van Klundert en C. der Weduwen als burgemeester van Kruiningen; Het geruchit dat H. M. de Koningin op Haar reis naar Friesland ook Zrwolle zou aandoen, wordt niet bevestigd. H. M. de K o n i n g i n-M oeder te Am hom Gisteren bracht de Koningin- Moeder per automobiel een bezoek aan Arn hem. Na den lunch ten huize van den com missaris der Koningin, baron Mollerus van West kerke, begaven H. M. met het gevolg, vergezeld door den Commissaris en mevrouw Mollerus. zich te voet naar de Groote Kerk, waar kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente de hooge gasten ontvingen. Na bezichtiging van het gebouw nam H. M. nog het stad huis van buiten in oogcuschouw en wandelde vervolgens naar het huis van den Commis saris terug. Vervolgens werd met een omweg over den Velperweg, de .terugtocht naar Soeatdijik aanvaard. Zaterdag hield de Priu9, vergezeld van den jagermeester Loudon, den intendant van Steijn en den boschinspecteur Tutein Nolthenius, een jacht op patrijzen in de rich ting Elapcet. Het gezelschap zat 'a avonds mede aan bij het diner ten Hove. Prins Hendrik is gisterenavond met den gewonen trein, om dertien minuten over achten, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Van Suchtelcn van de Haere, te Maastricht aan gekomen de Prins was in burgerkleeding. Ter begroeting waren aan den trein de com missaris der Koningin in Limburg, de bur gemeester van Maastrichts de waarnemendo plaatselijke adjudant-commandant der schut terij en twee aan den Prins toegevoegde offi cieren. De Prins is de gast van den commis saris der Koningin. De minister van buitenlandsche zaken, Jhr. mr Van Tets van Goudriaan, vertrok gisteren naar het Loo voor do wekelijksche Regoeringsaudientie bij H. M. De intendant dor Kon. paleizen jhr. Hoeufft van Volson was Zaterdag ten paioize Het Loo. Bij Koninklijk besluit is bepaald: le. Do tegenwoordige zitting van de Sta ten-Generaal zal werden ges'oten op Zater dag 16 September 1905, des namiddags te drie uren. 2. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op genoemd tijdstip te begeveu naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in eene vereenigde ver gadering der beide Kamers, de zitting in naam van H. M. de Koningin te sluiten. Opening der Staten-Generaal. De Staatscourant bevat het volgende programma voor de opening van de zitting der Sbaten-Generaal, te 's Gravenhage, op Dinsdag den 19den September 1905. Artikel 1. Des middags ten twaalf ure zul len de leden der Staten-Generaal zich bege ven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en in vereenigde vergadering te aamen ko men, onder leiding van den door Hare Ma jesteit de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. Art. 2. De ministers, hoofden van mdniste- rioele departementen en de leden van den Raad van Staten zullen zich, des namiddags tien één ure, mode in die zaal vereenigen. Art. 3. Hare Majesteit de Koningin, de zitting der 9taten-Generaal -zullende openen, zal ten één ure met den volgenden trein van het paleis afrijden a Een commando cavalerie tot opening van d*en trein b. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard c. De ceremoniemeester, gezeten in een rij tuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; d. Acht kajnerheeren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming; e. De groot-officieren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. Een commando cavalerie; g. De grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naasi elk portier; h. De opper-ceremoniemeestor, gezeten in, een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; i. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in eene staatsiekoets met aoht paar den bespan non, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. D* opperstalmeester, te paard, rijdend© naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde en d© gouverneur der Koninklijke Reeidenie, te paard, rijdend© een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de staatsiekoets d© officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór; j. Een commando oavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden door het Noord einde, door de Hoogstraat, door de Graven straat, over heb Buitenhof naar het Binnen hof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan het gebouw waarin de zitting zal geopend wor den, zal Hare Majesteit de Koningin aan den ingang ontvangen worden door eene oommissie uit do vergadering der Staten- Generaal, die, voorafgegaan door den cere moniemeester, de kamerheeren, de groot-offi cieren en den opper-ceremoniemeester, Hare Majesteit zal geleiden naar de zaal, waarin de vergadering gehouden wordt. De grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, benevens de officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin volgen onmiddellijk. Art. 6. De grootmeesteres en de dienst doende Dame du Palais plaatsen zich on middellijk ter zijde achter Hare Majesteit. De groot-officieren en de gouverneur der Koninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De kamerheeren plaatsen zich rechts, de officieren van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin links van den Troon. Art. 7. De zitting geopend hebbende, gaat Hare Majesteit met denzelfden trein, waarmede Hoogstdezelve gekomen is, en in de bij artikel 3 vermelde orde, naar het Paleis terug; zullende de trein den navol genden weg nemen van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, over den Langen Vijverborg, over de Plaats, door heb Noord einde, naar het Paleis. Art. 8. Saluutschoten uit het geschut zul len het afrijden van Hare Majesteit van het Paleis en het oogenblik, waarop Hoogstde zelve het Gebouw verlaat, aankondigen. De voorzitter van de vereenigde ver gadering der Staten-Generaal die tot ope ning van de zitting 19051906 op Dinsdag 19 September 1900, zal gehouden worden i" de Ridderzaal op het Binuonhof, heeft de eer kennis to geven lo. dat, behalve de leden der Staten-Ge neraal en zij die in ambtscostuum recht van toegang hebleu, niemand zal worden toege laten, tenzij voorzien van oone toegangs kaart. Ten einde de strikte handhaving dezer be paling te bevorderen, zal deze kaart bij den daarop aangeduiden ingang van het gebouw vertoond moeten worden aan de zich aldaar bevindende r.mbtenaren van politie, die zul len worden bijgestaan door boden der Eer ste en der Tweede Kamer; 2o. dat zij dio op hunne toegangskaart tot het gebouw rijn toegelaten, verzocht worden zich bij hunno komst in do Ridderzaal zon der verwijl naar de voor hen bestemde plaat sen te begeven en hunne plaats niet te ver laten vóór dat de vergadering door dien voorzitter is gesloten 3o. dat de toegang tot het gebouw geopend is van af 11 uren des voarmiddags 4o. dat de toegang voor genood gden na 12 uren zal gesloten worden 5o. dat- voor het publick een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar is op do tribune. Do toegang tot deze tribune is door den Zuid-Wert-ter-n (tegenover bet gebouw der Tweede Kamer) 6o. dat, aangezien de overigens nog beschik- lare ruimte het niet toelaat, aanzoeken om toegangskaarten voor de bovengenoemde vereenigde vergadering onmogelijk kunnen worden :i rwilligd 7o. dat alle deorloopende en andere kaar ten. afgegeven tot toegang voor de vergade ringen van de Eerste Kamer en do Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de voormel de vereenigde vergadering niet geldig zijn. Deze mededeehngen strekken tot antwoord op de verroeken van particulieren om toe gangskaarten, mondeling en schriftelijk bij het bureau der vergadering ingekomen. Aan De Tijd werd Zaterdag van be trouwbare zijde medegedeeld, dat in de Troonrede een ontwerp tot herziening van do tariefwet zou worden aangekondigd. De Haagscbe redacteur van het Hibld. meent met de meeste stelligheid te kunnen zeggen, dat het katholieke blad verkeerd is inge- l'cht. Het bericht is onjuist. De Minister van Financiën maakt be kend, dat op 9 September i905 bij den be taalmeester in kas was f 2,182,364.40 en dat op denzelfden dag door de Noderlandsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi., aan 's lands kas een voorschot was -ersbrekt ten bedrage van f 13,050,173,63^. Naar de Avp. verneemt, moet er sprake van zijn, de traktamenten van de secretaris sen-generaal bij do departementen van alge meen bestuur te verhoogen van f 5000 op f 6000. Het blad laat echter onmiddellijk hierop volgen, dat het nieuw opgetreden Kabinet deze verhoogingen wel niet zal voorstellen omdat. op verschillende hoofdstukken der be grootingen bezuinigingen moeten ziin aange bracht om het tekort der aanstaande Staats- begrooting iets te verminderen. Te Kampen is een nieuw gekozen Raadslid dadelijk tot webhouder benoemd. Mr. J. van den Oever werd in de eerste zit ting waarin hij zitting nam, met 8 van de 9 stemmen tot wethouder benoemd De heer Van den Oever is do eerste anti- rev. wethouder van Kampen. De Raad der gemeente Stoppeldijk heeft met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om den gemeente-secretaris voor een maand te schorsen, omdat deze ambtenaar op twee achtereenvolgende g&- mocriei aadsvergaderingen zonder verlof af wezig was. De uit Ned.-Indië teruggekeerde aohout-bij-naaht Snethlage, die met ingang van 14 dezer aan het departement van Ma rine wordt werkzaam gesteld, komt tegen het einde der maand als chef aan het hoofd te staan van de afdeeling Defensie en Personeel in de plaats van kapitein ter zee Hissing, die tijehlijjk met de waarneming van het be heer dezer afdeeling was belast. De kapiteins ter zee J. Calmeyer en P. Wolterbeek en de kapitein-luitenant ter zee G. baron van Harden/broek van Ammer- stol, d.e ontheven rijn resp. van het bevel over de „Noordbrabant" de „Gelderland" en de „Utrecht" worden op non-activiteit ge steld, eerst- en laatstgenoemde met 7 Novem ber, de tweede op 12 dezer. Hr Ms. „Zeehond" is heden uit Nieui- wediep naar zee gegaan onder bevel van den le officier luitenant ter zee Van Aaltst, daar de oommandant, kapitein-luitenant ter zee Stam wegens ongesteldheid de reis niet kan mede maken. Reservekader bij het wapen der genie. De minister van oorlog brengt door dezen ter kennis van belanghebbenden 1. hel examen van hen, die wensohen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij willige» voor het reservekader bij de genie van de 1ste en 2de categorie, in art. 4 van het Koninklijk besluit van 10 September 1902 no 40 vermeld, zal dit jaar plaats heb ben op 25 October a.s. en zoo uoodig op een of meer volgende dagen 2. :n verband daarmede moet de aanmel ding voor het examen plaats hebben vóór 10 October a.s. bij den commandecrende offi cier van het regiment genietroepen, te Utrecht. Voor nadere bijzonderheden zie Staatscou rant no 212. Bij gerudhte verneemt mem dat mr. An ton van Gijn bestemd is tot opvolger van mr. R. J. H. Patijn, het nieuwgekozen Ka merlid voor Zierikzee, als administrateur der generale thesaurie aan het departement van Financiën. Mr. Van Gijn zou voornemens zijn, na zijne benoeming, ontslag te nemen als secretaris van he4. Woningcollege en van de Ge zondheidcommissie te 's Gravenhage. Op het kerkhof te Rosendaal bij Arn hem had gister in allen eenvoud bloemen waren niet aanwezig de teraardebestelling van dr J. A. Lamping plaats. Aan de ge opende groeve sprak allereerst dr. Zaayer, de tegenwoordige hoofdredacteur der N. R. Ct.. did den overledene herdacht in zijn groo te verdiensten als journalist. Als hoofdred. der N. R. Ct., als litterator en als mensoh. Vervolgens sprak de president van den Jour nal istenikring, de heer Doorman, namens dien Kring een kort woord van eerbiedige hulde aan het overleden eerelid van dien Kring, van wij gezegd kon wordenmeer nog dan talent is karakter een waarborg der onsterfe lijkheid. De zoon van den overledene dankte voor de woorden van hulde aan zijn vader gewijd Hbl. Vredescongres. Voor het XTVo algemeene vredescon gres is het volgende programma verschenen: 1. Mededeelingen van het Berner Bureau over de jaargebeurtenissen betreffende Oorlog en Vrede. 2. Internationale aaneensluiting der Sta ten. Onderzoek naar de voorwaarden, waarop zulk een verbond tot stand zou moeten ko men voornamelijk betreffende de volgende vraagstukken: eerbiediging en garantie van het recht van eigenbestuur der aangesloten Staten; gemeenschappelijke behartiging hunner gemeenschappelijke belangen; solidaire maatregeleninternationale rechtsorde; verspreiding der ideeën om trent moreel en natuurrecht, die leiden moe ten naar een internationale aaneensluiting. Inleidër Emile Arnaud. 3 Duitsch-Franscho toenadering (verslag en voorslag der daartoe benoemde commissie). 4. Economische oorzaken van den oorlog (verslag der speciale commissie, aan welke dr. Haltzel is toegevoegd); de betrekkingen tusschen het Vredestreven en de Arbcidsbe- weging (besluiten van het nationale vredes congres te Nimes); indiustrieele bonden, kartels, trusts en syndicaten. Inleider de Vereeniging van La Paix par le Droit. 5. Civiel-rechtelijke dwang ter uitvoering van internationale seheidsgerechts-vonnissen. Inleider Jaques Dumas. 6. De onzijdigheidsverklaring van gebie den te land en ter zee. Inleider Fredrik Bajer. 7. De arbeid voor heb lie congres dier mo gendheden in Den Haag. Vermindering of stilstand der krijgstoerustingen; het in stellen van een permanent internationaal congres; regeling der rechtspositie van onzijdigen; rechten en verplichtingen der onzijdigen; het Berner bureau neemt in voorbereiding een studie, die een overzicht geeft van de beschouwingen, die over boven staande vraagstukken heorsohen, met het doel om deze studie aan te bieden aan de rechtskundige voorbereidingscommissie van de conferentie der mogendheden. De heerein Arnaud, Lafontaine en Quidde zullen hun medewerking voor dezen arbeid verleenen. 8 Organisatie van een internationaal op- voedings- en onderwijssysteem. Inleider: Arnaud en Felix Moscheles. 9 Internationale hulptaal. Inleider: Gas ton Moch. 10 Propaganda-quaestiesvoorstel van den Zwitserschen Vredebond aangaande een on dersteuning der Vredesbeweging van de zijdie der Staten. Inleider: do heer Rued. Sa menstelling van internationale clubs. Inlei der Felix Moscheles. 11 Plaats en datum van het volgend con gres. 12 Oproep aan de natiën. Heb congres zal van 1924 September ge houden warden. De zittingen zullen deels in de theaterzaal van het Kurhaus, deels in een der zalen van het stadhuis plaats heb ben. Op het programma der vermakelijkhe den staan eenigo avond-recepties, banquet- ten en een gala-voorstelling in het Casino- theater. Ook zal een collectief bezoek wor den gebracht aan de stichting van Jean de Blockheb Museum van Oorlog en Vrede. De Ned. Ver. ter bevordering van Zon dagsrust hoopt Woensdag 27 Sept. a. s. in café Central te Dordrecht haar jaarvergade ring te houden. Onder de voorsbellen zijn verzoeken aan de regeering, om geen wisselprotest op Zaterdag middag het goederenvervoer op Zondag te ■beperkenverkrijgbaar stellen van postzegels als in België, waaropZondag niet bestellen Zondagsrust voor bedienden in confectiebe drijven, enz. Twee bestuursleden treden afjhr. mr. H. W. van Aseh van Wijck cn H. Meijboom. De laatste als penningmeester is herkiesbaar. Het hoofdbestuur stelt als drietallende hee- reu Meijboom, v. Urk en v. Hassel (Utrecht) en v. Aaken, Hulsebos en N. G. Brouwer (Utrecht). Dee avonds ten 8 uur zal in heb lokaal van Dongen, Groenmarkt, een openbare vergade ring plaats hebben, waar spreken zullen de heerenmr. A. J. M. J. baron van Wijn bergen, lid der Tweede Kamer, en A J. A. Vermeer, pred. in Den Haag. De 52e vergadering der N e d e r 1. G u s t a a f-A d o 1 f-V e r e e ni g i n g zal ge houden worden te Breda op Woensdag 27 Sept. a. s. Als sprekers zullen optreden prof. dr. P. D. Ohantepie de la Saussaye te Leiden, dr. W. Haverkamp te Nijmegen en prof. W. Mal- linckrodt te Groningen. Volgens het ondersteuningsplan wordt door het hoofdbestuur, ter beschikking van de al gemeene vergadering, voorgesteld tot verschil lende doeleinden eem som van f 13.364, waar van voor Nederland f 4660, Oost-Indië f 300 eu België f 700 uit te trekken. Het hoofd bestuur stelt voor, voor de feestgave de keus te doen uit de volgende gemeenten, in alpha- betische orde gesteldBrakel in Westphalen, Caslau in Bohemen en Elten in Rijnpruisen. Ter verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur in de plaats van den heer H. P. Schim van der Loeft, em.-pred., die bedankte, en van ds. C. G. Chavannes, die als lid van liet. moder am en herkiesbaar is, draagt het hoofdbestuur de volgende dubbeltallen voor de heeren dr. C. H. Kindermann en ds. A. v. d. Wissel, en C. G. Chavannes en A. J. Binnendijk. Nieuwe stukken. De Nederland- sche Tooneelvereeniging hoopt in het winter seizoen 19051906 ter opvoering te brengen de volgende oorspronkelijke tooneelwerken „Uit Eigen Wil", tooneelspel in 4 bedrijven door Frans Mynssen; „Banden", tooneelspel in 3 bedrijven door G. Meihhardt; „De Stormvogel", tooneelspel in 3 bedrijven door Donaer-. van Elten„Jeugdig Vuur", too neelspel in 3 bedrijven door P. A. Bïruins- ma „Het Weerzien", dramatische schets in 1 bedrij. door Top Naeff; „Om 't Geluk", toonetlspel in 1 bedrijf, door Jacqueline Reynekc van Stirwe„Moraal", tooneelspel in 1 bedrijf door J. Tersteegh; „Kol Ni- drei". drama in 1 bedrijf door Haka. De feestgave" aan de Vrije Universiteit. Naar „De Nederlander" verneemt, is van de f 100,000, die men wensebt bijeen te brengen voor de Vrije Universiteit bij gelegenheid van haar 25- jarig bestaan, reeds meer dan f 60,000 bij eengebracht. 3 Octoberdag te Leiden. Bij de Zate rdagavond door iliet bestuur der 3 October-vereeniging in de Stads-Gehoorzaal te Leiden gehouden insahrijving voor de feestgave op den aanstaanden herinnerings- dag hebben zich 3336 huismoeders aangemeld voor haring en wittebrood, terwijl 2982 man nen van bun verlangen deden blijken om met eeno uitdeeling van boer en tabak te worden verblijd. Van a.s. Woensdag af, zal de Ridder zaal on het Binnenhof niet voor het publiek opengeste'd zijrn, dat echter op den dag van de opening der Staten-Generaal 19 dezer 's middags van half drie tot half vijf de zaal zal kumnen lezicbtigen. Het kampioenschap van Nederland (Lawn tennis), Dames singles, is Zondag gewonnen door mej. Z. van Aken. Buitenlandsche postze gel». De directeur-gener'.al der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat om het pu- bliek in Je gelegenheid te stellen in brie ven *oor de na te noemen landen een fran keerzegel voor antwoord te kunnen inslui ten, door bemiddeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie postzegels zullen verkrijgbaar zijn Nederl. Oost-Indië van 10 en en 15 cent; Curasao van 10 en van 12i cent; Suriname van 10 en van 12£ cent; Belgie van 20 cen times; Frankrijk van 25 centimesZwitser land van 25 centimes; imitschland van 20 pfenning; Groot Britannië en Ierland van 2£ pennyRusland van 10 kopekenOos tenrijk van 25 beller. Het voornemen bestaat eerlang mede ver krijgbaar te stellen frankeerzegels van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika van 5 Am. cents. De prijs der koloniale zegels komt over een met de daarop uiltgedrukt© waarde; die der Belgische is 10 cent, en van de overi ge soorten 13 cent per stuk. Do aanvraag der zegels behoort te ge schieden bij de kantoren der posterijen, on- der bijvoeging van het verschuldigde be drag. De levering zal steeds zoo spoedig mo gelijk p'aats vinden. i lader o inlichtingen ter zake zijn aan de kantoren der posterijen 1 verkrijgen. De nachttrein Vlisaijigon- B'erlijin v.v. Meai meldt: Ten bewijze, hoezeer het verkeer tussclien Berlijn en Londen over Vlissingen toeneemt, kan worden vermeld, dat met 1 October a.s., naast den slaapwagen Rerlijn-Vlissingen nog een doorgaande wagen le en H. klas met ziy gang tussclien deze beide plaatsen zal wor den ingelegd in den trein, di^ 9.25 's avonds, van het Potsd. Bbf. te Berlijn vertrekt en 10.20 v.m. te Vlissingen aankomt. Hetzelfde zal het geval worden met den terugkeeren den trein (vertrek van Vlissingen 6.45 n.m. aank. Berlijn Potsd. Bhf. 8.48 v.m.) Eir be vindt zich dus met ingang van bovengenoom- den datum een slaapwagen en een corridor wagen Vlissingem-Berlijn v.v. in de nacht treinen. De electrische verlichting d e r NI. iB. D. S.-r ij: tuigen. Men schrijft De Noord-Biabantscb Duitsche spoorweg maatschappij is er sedert kort toe overgegaan hare personenrijtuigen late tot en met 4dJs klasse electriScn te verlichten; ook hare postwagens zijn van eene dergelijke verlich ting voorzien. De „Bokstel- Wesel" toont daarmede dat zij met haar tijd meegaat; dat zij zich stellen wil aan de spits daar, waar het geldt het nieuwste en beste, wat de moderne techniek ten gerieve van het rei zend publiek tot op heden heeft voortge bracht, iu toepassing te brengen. Geplaatst in sierlijke ornamenten in de 1ste en 2de klasse, in de overige in wat eenvoudiger lampen, doen de twee gloeilampen van 16 kaarsen lichtsterkte de compartimenten ba den in eeQe zee van licht. Zooals te voorzien was voldoet deze verlichting uitstekend en wordt zij door het publiek hoogelijk op prij» gesteld. De voor de voeding der lampen benoo- digde electrische energie wordt medegevoerd m de reeds min of meer bekende accumula toren deze zijn voor dit doel speciaal ge bouwd. Elk rijtuig heeft zijn eigen batterij, bestaande uit acht bakken, ieder bevattende twee complete cellen of elementen. Deze acht dubbelcellen worden onder den wagen ge plaatst in twee kasten achter die treeplank. Met doelmatige snoeren worden de dubbel- oellen onderling en met de vaste geleidingen aan den wagen verbondlen. Laatstgenoemde worden gevormd door zwaar ge am eerden kabel of door in stalen buizen geplaatste ge- isoleerde draden, welke naar de lampen voe ren. Een uitsohakelaar buiten aan den wagen d-ent om alle lampen gelijktijdig te doen gloeientwee smeltzekeringen behoeden in stallatie en wagen voor de ongewenschte ge volgen van z.g. kortsluiting der leidingen. Voor de lading der batterijen is op het station Gennep eene laadinrichting geïnstal leerd. De stroomleverende dynamo, thans nog getrokken dioor een locomobiel, zal, wanneer de groote electrische centrale aldaar voltooid is, van daaruit electrisch worden gedreven. Alslan zal er gelegenheid zijn om 6 batterijen gelijktijdig te herladen. Zooals gezegd, de „BokstelWerel" doet een groot schrede in de goede richting, het reizende publiek ten gerieve, andbre spoorwegmaatschappij©,, ten voorbeeld en zichzelf tot. groote voldoening. Salomo 's eerste recht in me chaniek. Uit Friesland wordt geschre ven Het dorpje Suameer, bij Bergum, trekt tegen voord ig vele bezoekers, op een dag wel eens een 100-tal, omdat in een logement, naast de kerk, een wonderlijk mechaniek, dat Koning Salomo's eerste recht voorstelt, te zien is. De bekende geschiedenis wordt door een zevental in hout uitgesneden pop petjes gespeeld, waarbij een kleine dynamo de beweegkracht levert. Spelen is het rechte woord, daar toch als het ware de poppen gewaarwordingen uit drukken. Als het moment is gekomen, dat de schei prechter zijn zwaard opheft, om het kind te klieven, dan schokt en schudt de ware moeder over haar geheel© lichaam. Het kunststuk is circa 1 meter lang, drie kwart breed en een halven meter hoog en lijkt voor den leek een wirwar van aisson raadjes, staafjes, rails, wissels, katrollen, ge wichten enz., waar men geen mouw aan te passen weet. De maker er van is een jonge man van 23 jaar, Elzinga geheeten, die, na de ambachtsschool te Leeuwarden doorloo- pen te hebben, nog niets anders gedaan heeft dan prakkizeeren, uitdenken, uitvin den. Hi, is thans weer aaji een nieuwe uit vinding bezig, waarvan hij veel verwacht, ook voo de praktijk. Elzinga ontving de vereerende uitnoodi- ging Salomo's eerste recht op de, einde Sep tember te Leeuwarden te houden tentoon stelling, die ook door H. M. de Koningin wordt bezocht, in te zenden. Aan dit ver zoek zat worden voldaan. E. ia de zoon van een arme weduwe.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2