Mijne Hecron „H. M. do Koningin Heeft mij opgedragen deze Uwe zitting te sluiteu. „Verschillende maatregelen van wetgeving kwajneu in het afgeloopeu zittingsjaar met Uwe medewerking tot stand. „Belangrijke verdragen van arb-trago met Denemarken en later met Frankrijk en Groot-Brittaiiniö gesloten, zullen de vredes- zaak bevorderen, te wier behoeve mede een Rijksbijdrage aan de Carnegie-stickting werd verleend. „De wet op het notarisambt werd gewij zigd. „In de wet op de fnbrieks- en handels merken werden de noodigo aanvullingen en wijzigingen aangebracht. „Nieuwe bepalingen betreffende de lote rijen werden vastgesteld". „Ben herziening der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank eu tot beteugeling van openbare dronkenschap kwam tot stand. „Een wijziging van de Prov. wet gaf o.a algemoene regels ten aanzien van de prov belastingen en nieuwe voorschriften omtrent do provinciale begrootiugen van inkomsten en uitgaven. „Eeu wijziging en aanvulling van de Hoo ger Onderwijswet is in het leven geroepen, in hoofdzaak strekkende tot wijziging van de verb Hiding van den Staat tot het bijzon der Hooger Onderwijs en tot verheffing] van do Polytechnische School te Delft tot een Technische Hoogeschool. „Nadere regelingen zijn vastgesteld betref fende het verteenen van aanspraak op pen sioen aan onderwijzers bij inrichtingen van Emnasiaal en middelbaar onderwijs en bij ge re scholen en op pensioen voor de wedu wen en weezen dier onderwijzers. „Ook kwam eon wet tot stand tot herzie ning van oenige artikelen der wet tot rege ling va» het lager onderwijs en aanvulling der wet regelende de financieele verhouding tusschen het Rijk en do gemeenten, waar door de financieele positie van het bijzon der lager onderwijs versterkt en de regelen tot toekenning van wachtgelden aan onder wijzers van open bar e lagere scholen gewijzigd zuilen worden. ,,T< l beveiliging van arbeiders werden be palingen vastgesteld, iu acht te nemen bij het uitvoeren van bouwwerken onder groo- teren dan atmoeferischen luchtdruk. „Do pensioenen van het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en van de wedu wen en kinderen van dat personeel vonden wettelijke regeling. „Het pensioen voor weduwen en weezeu van burgerlijke ambtenaren werd bij de wet verhoogd. „De wet stelde regelen vast betreffende den rechtstoestand van het reserve-personeel der Landmacht, do bevordering, het- ontslag en de non-activiteit van de officieren, behoo- rende tot dat personeel en het op pensioen stellen van de officieren en de nnndere mili tairen behoorende tot meergemeld personeel, alsmede het verleenen van pensioen aan hun weduwen en kinderen- Ook omtrent de bevordering, het ontslag en de non-activiteit van de militie-officieren en van do officieren, bii de landv.c do noodige wettelijke voorziening getroffen, „Een et omtrent bevloeiingen kwam tot stand. Een regeling van het verkeer op de we gen, in verban.; met het gebruik van motor rijtuigen en rijwielen, mocht Uwe goedkeu ring verwerven. „Ter bevordering van handel en verkeer werd een wet in het leven geroepen tot aan leg van- een scheepvaartkanaal ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer. terwijl de be'angeu van den boterhandel in I' p ndcr wviden behartigd door de in stelling "an een Rijksbotercontrole. ..In verband met maatregelen ter orbete ring van den econoraischen toestand der be volking van Java en Madura werd de bc- grooting van Nederlandsch-Indië over 1905 gewijzigd en verhoogd en een geldleeuing len laste van den Staat aangegaan. „De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren. Haren dank to betuigen voor Uwen ijver en toewijding aan 's laüd? belang. „In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten." De heer Minister wordt door de Commis sie uitgeleid en nadat deze in de vergader zaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de veneenigd vergadering. I>o commissie van in- en. uitgeleide van den minister van binnenlandsche zaken bij de sluiting der Staten-Generaal bestond uit de heeren van Beyma en van Waterschot van der Gracht, leden der Eerste Kamer. Roessing'i, van Idsinga, Smcenge en van de Velde, leden der Tweede Kamer. Intrekking ran wetsontwerpen. Ingevolge machtiging van de Koningin zjjn de volgende wetsontwerpen door den Minister van Financiën meetrokken, te weten le. dat tot afschaffing der Staatsloterij 2e. dat tot vaststelling van cene nieuwe ta rief wet en 3e. dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Berichten. De Staatscourant van Zondag 17 en Maandag 18 September 1905 bevat, de vol gende Kon. besluiten: benoemd tot bewaarder dor hypotheken, het kadaster en de scheepebe wijzen te Assen A. Stork, thans registratie-ontvanger voor burgerlijke akten en successierechten te Gro ningen benoemd tot belasting-ontvanger te Rotterdam in de 4e afdeeling G. van Soest, thans te Deventerte Dordroobt F. Bendt, thans te Eindhoven; te Cocvorden A. Bon dam, thans verificateur te Rotterdam, met intrekking zijner benoeming te Nieuwbui- non te Borgen-op-Zoom C. Engels, thans te Gouda (buitengemeenten); te Gouda A. Beverink, tlians te Vlaardingente Frane- kcr J. Bijlsma, thans te Menaldujmte Bo- degraven W. van Oordt, waarnemend ad junct-controleur bij het kadaster te Breda; te Bladel J. Heijt, thans te Venrayte Goes G. Meuwissen, thans te Maastricht te Bos koop M van der Linde, thans te Heinkens- sandte Waarden burg H. de Kook. thans te Amrtenrad©te Lith 0. Snoyinck, thans te Ootmarsum. benoemd tot belasting-ontvanger te Mak- kiun S. Tack, Ter Apelte Uithui zen W. Mulder, tlians te Niouweschans (sta tion) Ie. Sneck J. Qreiner, thans te Maas sluis te Beverwijk H. Houwink, thans te Harderwijk, met introkking zijner benoeming te VHssingente Harderwijk F. van Sloo- ten. thans te Sliedrecht; te Dragten D. Steenhuizen, thans te Akkrum; te Gelder- malsen J. Roest, thans te Yselmonde; te Heilo A Maas Gecsteranus; te Bergum F. Fokma. thans te Gorredijk; te Willemstad F. Bruins, thans Texel; te Twello W. Kuyk, thans te 's Hertogenbosch (buitengemeen ten) te Edam G. Schepers, thans te Bres- keus te Medemblik W. Bloot, thans te Axelte Enschedé P. Heetjans, thans te Doetinchemte Lochom J. van Dugteren, hoofdcommies der directe belastingen te Arnhem. benoemd tot belastingontvanger te Huis- sen K. Winkler, thans te Goor; te Heerlen E Overboscb, thans te Nij- kerk te Woudrichem H. Mensonides, thans te Kei krade (station) to Wychen J. Koldenhof, thans te Mak- kinga tNieuwbuinen F. Stekelenburg. thans to Beilen benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- ordo joukvrouwe E. de Boech Kemper, te Amersfoort tot deurwaarder bij hot gerechtshof te 's Hertogenbosoh F. J. A. Merx, tlians deur waarder bij de rechtbank aldaar; H. M. do Koningin lieeft aan iemand te Iorseke, die niet in staat is te werken, op zijn verzoek f 35 geschonken, om een kar te koopen, ten einde een kleinen handel te be ginnen. Toen de Koningin-Moeder Vrijdag te Volondam was, bracht, de burgemeester, de heer Calkoen, Hare Majesteit daar ook in het kleinste huisje, dat van den blinden oud- vissclier Buijs. Dat huisje bevat a.lleen een kooi em een schoorsteenhet is te klein voor tafel en stoelen. (Zoo zijn er meer in gebruik bij Vo'endammers.) Bij het verlaten werd de blinde door een der kamei'heeren namens H. M. verrast met een belangrijk geschenk in geld. Half één Zaterdagmiddag arriveerde II. M. dé I^oiwngin-Moeder met Hare gasten aan 't station "Ajjoldoorn in 't salonrijtuig der Centraalspoor, Zij, werden opgewacht door de Koningin en den' Prins, benevens dioor den burgemeester. In a la diaumont bespannen rijtuigen reed de vorstelijke familie naar het Loo. In 'teerste rijtuig zaten de Koningin, de Koningin-Moeder en de Vorst van Wal deck in 't. tweede de Vorstin van Waldeck en die Prins. Zij werden hartelijk toegejuicht door de talrijke menigte. De terugkeer naar Soestdijk had plaats met den trein van Z uur. Zaterdag vertrok de opperstalmeester Ben- tinck naar 's Gravenhagc. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag voormiddag de godsdienstoeofening bij in de kerk te Eeiunes-binnen, onder ge hoor van ds. W. J. Meiners, van Amersfoort. Het heeft Z. K H. den Prins der Ne derlanden behaagd als beschermheer op te treden van n Ned Onderoffioiers-scherin- band. Do ïr.i.lister van binnanlandsche zaken zal naar men verneemt heden middag ten 3 uro aan het uitvoerend comité voor algemeen kiesrecht audiëntie verleenen ter overhandiging en toelichting van de motie, welke op de gisteren to Utrecht gehouden meeting is aangenomen. De ministers van oorlog, waterstaat en justitie verleenen deze week geen audiëntie. De Nederlandsohe gezant te Berlijn Jjir. mr. W. M. van Weede, oud- miuister van buRtnlandsche zaken en thans wear gezant te Weenen, zal den tegenwoor- digen minister jhr. mr. D A. W. van Tets van Goudriaan opvolgen als gezant bij het Berlijnsche hof. (Vad.) In ;t hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage is Zaterdag aangekomen baron Falkenberg, gezant van Zweden en Noorwe gen bij ons Hof. Maandag a.s. wordt in dat hotel verwacht de zaakgelastigde van Denemarken, de heer de Grevonkop Castenskiold. De adelborsten le klasse J. Ben der en J. Broekman en de buitengewone adelborst E. Vernes, allen van de Koninklijke Marine- reserve, worden 21 dezer geplaatst: de twee eerstgenoemden aan boord van het pantser- schip Piet Hein, laatstgenoemde aan boord van het instructiescliip Gier. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is J. Rodenburg op zijn verzoek eervol ontslagen als assistent bij het Rijks landbouwproefstation te Hoorn. Bij beschikking van den minister van oorlog is de lsle luitenant J. E. Stek van het 11e regiment infanterie benoemd tot ad judant bij het corps. De regeering van Chili zoekt een ingenieur, die minstens 15 jaar ondervinding heeft, ton einde de maritieme werken zoo wel als de normalisatie- en kaanalisatiewer- ken der rivieren te organiseeren en te be- becren De duur van de verbindtenis is 4 jaar en do bezoldiging is 25,000 dollars, dat wil zepgen naar den tegenwoordigen koers onge veer f 20.000. Voor de benoeming van een leeraar in scheikundo aan dc Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus aan do Stadhouders- laan te 's Gravenhage, zijn voorgedragen de heeren F. L. van Maancn, leeraar aan de Burgeravondschool te Utrecht, en N. J. A. Roldauus, benoemd leeraar aan de Hoogere Burgerschool te De'ft; cn voor de benoe ming van een leeraar in do wis- on natuur kunde aan dezelfde school de hoeren. J. W- Albarda, lec^^ /wan de Hoogere Burger school tc Almelo en J. Timmer, leeraar aan de Hoogere Burgerschool to Alkmaar. - In een vergadering van de afdeeling Arnhem der Maatschappij van Toonkunst is benoemd tot directeur de heer J. A. Kwast, aldaar. De heer Noordanus, chef van het sta tion der Holl. Spoor te Krommenie, heeft zijn 40-jarigen werkkring bij de II. IJ. S. M. mogen herdenken, en zeer vele en groote blijken van belangstelling ondervonden. Huid© aan prof. J. A. Snij der s C. J z n. Zaterdagmiddag werd te Delft in een der lokaleu van het gebouw voor toegepaste natuurkunde en electrotecli- nick, door de vakafdeeling voor elcctrotech- niek van het Koninklijk Instituut van inge nieurs aan de Technische Hoogesahool met- ©enige plechtigheid overgedragen, de bron zen buste van prof. J. A Snijders C.Jzn., wolk geschenk was toegezegd bij de opening van heb gebouw, op 30 October 1904 en dooi den raad van bestuur der (toenmalige) Poly technische School aanvaard. Bij deze gelegenheid werd gesproken door den heer L. H. N. Dufour. Herinnerend aan de omstandigheid onder welke het geschenk werd aangeboden, dankte spr. den. Senaat der Technische Hoogeschool voor het "besluit- dit beeld een plaats te scheuken, waar ieder die het gebouw binnentreedt, den grondleg ger van het electroteohnisch onderwijs 111 niud moet zien. Aan prof. Snijders, den eersten voorzitter der Vakafdeeling voor Electrotechniek, bracht spr. hulde voor qlïes wat hij voor deze we renschap heelt gedaan. Hii is een eer voor Nederland, doch ook voor de Technische Hoo geschool is het een eer hem onder hare do centen te mogen noemen. Zich tot de familie Snijders wendend, achtte spr. het voor den grijzen vader een geluk zulk een zoon te mogen bezitten, even eens voor de echtgenoote en kindereu een geluk het b zit van zulk een echtgenoot en vader. Aan den secretaris der Vakafdeeling, prof. H A. Ravenek, verzocht spa*, nu het omhul sel te willen doen vallen. Do waarnemend© recto r-magnificus dei- Technische Hoogeschool, prof. P. v. d. Burg, noemde het beeld een gTootsch geschenk aan de Technische Hoogeschool, een welverdiende hulde aan een geniaal man. Hulde brengend aan prof. Snijders, her dacht prof. Van den Burg ook de verdien sten van prof. Odé, die in dit beeld een fraaie gelijkenis heeft aangebracht. Prof. Snijders ten slotte het woord voe rend dankte, doch meende dat het een dwaas vertoon van bescheidenheid zou ziju te ont kennen weinig of niets te hebbeu verricht. In de 41 jaren die spr. te Delft doorbracht heeft hij zijn beste krachten voor de Poly technische School beschikbaar gesteld, toch wil Spr. cr aan herinneren dat datgene waar voor hem alleen hulde is gebracht, tot stand- is gekomen, dank zij der groote medewerking van zijn beide ambtgencoten, de hoogleeraren dr. M. de Haas en G. J. van Swaay, wien hij daarvoor dank brengt. Nadat de aanwezigen de buste in oogen- schouw hadden genomen was de eenvoudige doch treffende plechtigheid afgeloopeu. Xde Congres voor Openbare Gezondheidsregating. Vervolg vaoi Zaterdag. Na de hartelijk toegejuichte openings rede van prof. Spronck, bracht de secreta ris dr. W. P. Ruijsch het jaarverslag over 1904—1905 uit. Hieraan is het volgende ontleend: Ingevolge het besluit van het 9e, te vori- gen jare gehouden Congres, werd de Regee ring in 19Ö4 in kennis gesteld met de jp dat Congres gehouden voordrachten over tuberculose en de daarover gehouden discus- siën en voorstellen eu in een "begeleidend schrijven de wensch van het Congres kenbaar femaakt. dat door de Regeering krachtiger an tot heden deze volksziekte zal worden bestreden. Aan een commissie, bestaande uit- de hee ren prof. Spronck. dr. Pijnappel en mr. Mor tier Hijmans, wer<j mede ingevolge de bespre kingen van het 9e Congres opgedragen een huishoudelijk reglement, op den grondslag der statuten van ons Congres, te ontwerpen aan welke opdracht werd voldaan, tengevo' ge waarvan een ontwerp-reglement thans wordt aangeboden en in het volgend Congres zal worden behandeld. Voorts werd een commissie benoemd om te dienen van praeadvies ter zake afvoer van vuil ten plattelande en werden -tot leden dezer commissie aangewezen de heeren Mans- holt dr Engels, v. d. Perk, Bergsma, id Faber en welke commissie door l et afgetre den bestuurslid den heer Gulder.stcden Ege- ling werd gei-istalleerd. Het aantal leden neemt voortdurend toe. Het klom van 518 te vorigen jare tot 526. Door overlijden ontvielen ons onze ver dienstelijke medeleden mr. A. Kerdijk, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, dr. A. C. Lobry de Bru'n, hoogleeraar te Amsterdam, dr. Arie de Tong, buit. lid v.in den Centralen Gezondheidsraad te 's Gra venhage, en dr. P. M. S. Kros, oud-lid- van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland te Sekeveningen, allen leden die met veel toewijding op verschillende wijze de sociale hygiene dienden, terwijl 16 leden be dankten. Daarentegen traden 28 nieuwe leden vereenigingen, gezoudheidscommissiën en par ticulieren tot het congres toe, dat thans onder haar leden 57 gemeentebesturen, 20 vereenigingen, 14 gezondheidscommissie» en 375 personen op hygiënisch gebied werk zaam, onder ziju leden telt, Op dit Congres zijn tot hedon vertegen woordigd 8 gemeentebesturen, 14 vereenigin gen cn 94 gezondheidsconunissiën door 160 personen. In het geheel hebben zich voor dit congres ongeveer 200 personen voor deel neming aangemeld. Naar aanleiding van het jaarverslag werd door prof Middendorp eraan herinnerd, dat op het vorige congres, te Nijmegen, een uit voerige discussie heeft plaats gehad over de oorzaken van de tuberculose. Spr. heeft toen gedemonstreerd.dat de tuber kei-bacil daar van niet de -aak was. Over spr.'s conclu sion heeft prof. Spronck toen de staf gebro ken, zondor echter tastbare gronden aa^ te geven waarop zijn vonnis rustte. Dit brevet van onbekwaamheid hoeft spr. niet kunnen aanvaarden. Hij heeft toen prof. Spronck uitgenoodigd vóór een bepaald tijdstip die be- w ijzen vcov zijn K~w?ri*T? mn cpr. dorn krnnen. D^ze hcaft dnraan echter niet vol daan, waarop spr. aan den voorzitter ver zocht het onderwerp opnieuw aau de orde te stellen voor dt-i congres. Het bestuur heeft echter gemeend aan dit verzoek niet te moe ten voldoen. Daarvan wenschte spr. thans gaarne de redenen te vernemen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur geen vrijheid vond deze afgedane quaest.c opnieuw op de agenda te brengen. Er zijn nog vele andere quaestios te behandelen. Morgen echter.- als de vrije mededeelingon aan do orde zijn, heeft prof. Middendorp het recht op de quaestie terug te komen dan was do voorzitter bereid hom op allo vragen te antwoorden. Prof. Middendorp verklaarde zich met deze toezegging tevreden. Als nieuwe leden van hot Congres worden aangenomen een dertigtal openbare en parti culiere lichamen en personen, o.a. de ge meente Bodegraven, de. gczondheidscommis-' sie to Enkhuizen, de Prov. Gron. Vereen ,.Het Gr~ e Kruis'', de „R.-K. Volksbond te Amsterdam en de „Sec. Technische ver- eenjging van Democratische Ingenieurs en Architecten" te 's Gravenhage. Do penningmeester, mr. I. Mortier Hij mans, bracht hierop zijn verslag uit over 19(M/i905. Het batig saldo bedroeg f 4642.60 op ulti mo December 1904 tegen f 3865.38^ op ulti mo Decern ü.f 1903 derhalve een vermeerde ring van f 777.2H. Dc stand der kas is op het oogenblik na dat alle rekeningen over het afgeloopen jaar zijn betaalt, aldus: ontvangsten f7320.58, uitgaven f 2446.20Asaldo in kas f4S74.37j. Aan contribution over het loopena'c jaar 's tot lieden geïnd een bedrag van f 2595 ter wijl nog een bedrag van f 40 moet inkomen. Don penningmeester werd dank gebracht voor zijn verslag eu de .rekening in handen gesteld van mr. Houck eu dr. Guldensteeden Egeling. De voorzitter heette daarna mr. J. G. Pa lijn, commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, welkom aan de bestuurstafel, Z.Exc dankend voor dit blijk van zijn belangstel ling in het Congres. (Applaus.) Aan het bestuur word overgelaten de plaats te bepalen waar het volgend Congres zal gehouden worden. De heer A. van der Perk, diirecteur der ge- meenteireiniging te, Rotterdam, bracht, nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan, een voorloopig i.,pport uit naanens de commissie ter zake vxan den vuilafvoer ten plattelande Spr. deelde mee, dat de commissie, waarvan hij voorzitter is en dr. W. Maasliolt te Tol- bert secretaris, nog niet gereed is met haar arbeid. De bedoeling der commissie is haar resultaten neer te leggen in een brochure. Op haar voorstel werd de commissie diligent verklaard. Namens do commissie voor het verzamelen van gegevens omtrent de hydrologische ge steldheid van den Nederlandschen bodean, bracht de heer F. E. L. Veeren (Winteiswijka rapport uit. Spr. begon met een woord van hulde aan de nagedachtenis van het overle den lid é.r commissie, prof. dr. Schroeder van der Kolk. in wien de commissie ee„ zeer verdienste1medewerker heeft verloren. Het laatste punt voor deze eerste verga dering kwam nu in behandeling, nl. de dis cussie over de praeadviezen vaii de heeren dr. J. Th. Mouton en G. Oosterbaan over het medische toezicht op de scholen, welke prae adviezen zijn verschenen in de 8e aflevering van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne doch geen van beide coBclusiën bevatten. De eerste praeadviseur, dr. Mouton, wet houder van onderwijs der gemeente 's Gra venhage. verklaarde het jammer te vinden, dat de beide praeadviseurs het zoo volkomen eens zijn. Ware er nog een derde rapporteur, die een afwijkende meening had, die school artsen overbodig of zelfs schadelijk achtte, dan zou men hier nog eens goed kunnen strijden. Spr. koesterde de hoop, dat alt-hans dr. Ten Siethoff die in de Nieuwe Courant" t gen de schoolartsen te velde trok, aanwe zig zou zijn om straks in oppositie te komen- Met een enkel woord wenschte spr. de hoofd punten van zijn praeadvies nog eens aan te geven. Voor het schoolkind is wel de paeda- goog de aangewezen beschermer ook wat- de hygiëne betrefl doch de arts moet hem er zijde staan. Het hoofd der school blijve c I eu worde steeds geraadpleegd. De schoolarts mag in de school niet regeeren. De schoolorde blijve gehandhaafd. Een be langrijk twistpunt isWie moeten schoolarts zijn Hoeveel zijn er uoodig en welke is zijn functie? Het denkbeeld om verschillende praktizeerende geneesheeren met de taak van schoolarts te belasten is in Duitschland nog geenszins verkeerd geblewken. Verschil van meening zal op dit punt echter altijd blijven bestaan. Dr. Van Loo, schoolarts re Zaandam, schreef trouwens nog dezer dagen dat de schoolarts niet buiten de praktijk mag staan. Het medisch toezicht op het kind kan niet geschieden door den onderwijzer, zonder bij stand van een arts. Daarvoor heeft hij geen tijd. Hij moet op het onderwijs en het go- gedrag der kinderen letten. Meer kan de man onmogelijk onder zijn vleugelen nemen. Het schijnt dat men tegenwoordig alles van den onderwijzer wil vergen behalve in de eerste plaat-s goed ouderwijs. Wie de ware belangstelling koestert voor de gezondheid van het schoolkind moet tot het besluit komen, dat men het zonder schoolartsen niet doen kan. Spr. achtte het niet noodig hieraan in eersten termijn meer toe te voegen. De tweede praeadviseur. dr. G. Oosterbaan, bepaalde zich er toe zich te refcreeren aan zijn rapport en aan dat van dr. Mouton met diens nietuwe toelichting, w'aarmee hij ook volkomen instemde. Na een zeer uitvoerig debat werd n enkele motiën ingediend. De voorzitter deeldeinede, dat het ten congress© niet de gewoonte is, moties aan te nemen. Het doel wordt evenzeer bereikt, wanneer aan de regeering wo-rdt aangeboden een verslag van het hier verhandelde. In dien feest, deed de voorzitter een voorstel. Zonder aanneming van een motie dlringt het gesprokene toch wel door. De vergadering vereenigdezich b ijacela- mat'e hiermede, zoodat over de moties niet gestemd werJ. Na een woord van dank aan de praeadvi seurs sloot de voorzitter de eerste vergade ring. nadat nog was medegedeeld, dat het resultaat r g-'heuden H-miming voor twe bestuursleden is, dat gekozen is in de vaca- turo-Thomas dr. Reiger, en in do vacature- Hij mans dr. Tcljer. Ontvangst tpn stadhuize. Iu de kamer van den burgemeester eu wethouders had' Donderdagavond te 8 uur ten raad huize de ontvangst plaats van een© deputatie van 't hoofdbestuur en leden van t congres door het gemeentebestuur van s Gra venhage. Metden waaru. burgemeester, dr. Mouton, waren aanwezig de wethouders Simons en De Wijs, en de raadsleden Van Malsen en Jan sen, benevens de secretaris der gemeente de heer Evers. - .--.lat ue eerwiin was rondgediend, nam do vvaarn. voorzitter van 't congres, professor •Spronck, het woord, om de gevoelens van dank te vertolken van het congres, dat op deze wijze was ontvangen en tevens dank te zeggen voor de zeer welwillende woorden, die de waarn. burgemeester tot het congres had willen richten. Nadat men nog eenig© oogeublikken bijeen was gebleven, begaf het congresibestuur zich naar Restaurant Royal, in welks zalen het congres werd ontvangen door het Hygiënisch Genootschap. De ontvangst in Royal. Een aangename ontvangst was aan de leden van het congres voor Openbare Gezond heidsregoling Donderdlagjavond te "half 9 in 't Restaurant Royal bereid door het Hygiëni sche Genootschap. Toen allen bijeen waren sprak de voorzitter van het Genootschap, dr. A. N. Erkelens, de aanwezigen toe en wijdde ten slotte een dronk aan den voortdurenden groei en bloei van de zoo verdienstelijke ver- ceniging. Prof. Spronck. waarnemend voorzitter vau. het congres, dankte vervolgens in waardee- rendc bewoordingen voor de vriendelijke ont vangst. Hierna nam de gezellige reünie een aan vang door muziek opgeluisterd. Nog lang bleven de congresleden onder aangenamen kout bijeen. Ook de waarn- burgemeester, dr. Mouton, woonde eenigen tijd de bijeen komst bij. Het vocaal-kwartet te Franfort (Anna Kappel, Alice Aschaffenburg, Willy Schmidt en Gerard Zalsanan) komt na een reds in Zwitserland in November naar ons land. De schouwburg te Maas tricht, die gedurende twee winterseizoe nen op last van den burgemeester wegens brandgevaar gesloten bleef, zal, na aange brachte verbeteringen, dezen winter weer be speeld. worden. Gelijk bekend, is van den heer A. ten Bosoh, te Rotterdam, het denkbeeld uitgedaan, in het jaar der inwijding van het Vredespaleis te 's Gravenhage, een vre- destentoonstelling te houden, met congressen enz. De heer Ten Bosch, die als een ijlverig strijder voor de vredesdenkbeelden bekend staat, is voornemens persoonlijk de bekendste vredesmannen te gaan opzoeken, voor wie hij introducties van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond „"Vrede door Recht" heeft ontvangen, om hen over zijn plannen te spreken. Het Koninklijke Instituut van Inge nieurs houdt zijne eerstvolgende vergadering op Donderdag 28 September 1905 te Delft, in de Stadsdoelen, waarin een voordracht over het tot stand komen en de inrichting van het Electro-technisch en Natuurkundig Laboratorium te Delft, wordt gehouden door het lid prof. J. A. Snijders C.Jzn. Ten 2 ure 's middags is in het Electro teohnisch en Natuurkundig Laboratorium op de Rotterdamsohe Singel te Delft: ope ning var de tentoonstelling van nationale e 1 ec±ro-technisclie nijverheid, georganiseerd door de vakafdeeling voor electro-teahniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs door den voorzitter dier vakafdeeling, het raadslid L. H. N. Dufour. Tentoonstelling van mode en reform. De lang voorbereide „mode- en reformtentoonstelling" in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is gisteren gereed gekomen en werd te 2 uur door den heer Dudok de Wit officieel geopend met een uit voerige en geestige rede. Ongetwijfeld zal onze Amsterdamsche briefschrijver onze lezers wel het een en an der over de tentoonstelling mcdedeelen. Vergunning geweigerd. Men schrijft uit Dinxperloo aan het Vad'. Op 25 September a. s. zal hier de eerste bijen- en bonigmarkt gehouden worden, waaraan een tentoonstelling voor bijenteelt is verbonden. Ze wordt gehouden in heb feestgebouw, onmiddellijk bij het spoor ge legen. Men heeft al het mogelijke gedaan om deze markt te doen slagen. De burgemeester echter heeft, om het feestr gebouw te treffen, de vergunning om de markt door muziek te doen opluisteren, ge weigerd. De ijmkers, niet zoo kleingeestig, zullen toch hun plan doorzetten, dat, naar wij hopen, door het publiek zal worden ge steund. Tram Amsterda mL eiden. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ct. „Vermoedelijk zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met den aanleg van den Elect.risohen spoorweg, die van Amsterdam door de Haarlemmermeer en door de Rijn streek naar Leiden zal loopen. Wij verne men toch, dat vanwege de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij aan de oostelijke grens dezer gemeente terreinen voo dit doel zijn aangekocht." Zondagsrust. Uit goede bron wordt aan de O. II. C. gemeld, dat van af 1 October den oonducteurs der spoorwegen om <1© drie weken een vrije Zondag is ver zekerd. Een K ampersitr eek. Vrijdag middag vertrok de trein van Kampen zonder poetwagen. Men had vergeten d*it rijtuig aan te haken. Os postconducteur, reeds druk iu de weer om zijn brieven te sorteeren, keek wat vre md op, toen hij alleen staan bleef en kon eerst met dén d aaropvol geilden trein, m dc n-rt verlreVkcn.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2