BINNENLAND. gen was. zag opeens zijn plóeg en zijne ossen voor zijn oogen in den grond verzinken, en toen do dieren weder boven gebracht waren, bleek, dat op dio plek een grot was, waar van tot dusverre niemand icta had geweten. aren kon ongeveer 500 meter ver in de grot doordringen, welke gemiddeld 6 meter hoog, afwisselend tusschen 2 en 6 meter breed is en een aantal kleine staiaktieten en stalagmietcn, alsmede overblijfselen van uit gestorven diereu bevat. vIn het dal van Biel, bij Sfc.-Claude, (Juragebied), trekt sinds eenigen tijd een zonderling verschijnsel do aandacht. De hoo- ge graniet rotsen, waardoor het dal is inge sloten, zijn langzaam in beweging, en do be woners bemerken 'net schrik hoe het land schap verandert. Vooral te Pratz is dat waar te nemen. Natuurlijk komen vele bezoekers bij het verschijnsel zien. vBij Wormoldangen, in Luxemburg, is een diligence tegengehouden door een troep van 20 wilde zwijnen, die het rijtuig den weg versperden en zich maar niet lieten ver jagen- Eerst na verloop van geruimen tijd, toen er mannen met geweren kwamen, gingen de dieren op de vlucht. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 19 September. Geopend te 3.20. Voorzitter J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye. De Voorzitter doet den griffier voor lezing doen van het Koninklijk besluit, waar bij hij benoemd is tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het loopende zittingjaar. Vervolgens zegt do Voorzitter ongeveer het volgende: Mijne Heoren! Door het hoogst vereerend vertrouwen van H. M. onze geëerbiedigde Koningin ep de voordracht van Z.Exc. den Minister van Binnenlandscho Zaken, bon ik opnieuw geroepen gedurende het ingetreden zittingjaar uwe vergaderingen ite leiden. Ik beveel mij ter vervulling dier taak opnieuw in uwe bij herhaling gebleken welwillendheid aan. Moge Gods zegen op on ze werkzaamheden rustenmogen de debat ten door u gevoerd, de beslissingen door u te nomen in het waarachtig belang van land en volk strekkon. En als ik daarbij het ver trouwen uitspreek dat de wetsvoorstellen, welke aan uw oordeel zullen worden onder worpen, door u met nauwgezetheid en on partijdigheid aan die belangen zullen getoost worden, dan meen ik uw aller tolk te zijn- Met den wensch dat u de wijsheid zal wor den geschonken, de gewichtige taak te ver vullen die in uwe handen is gelegd, verklaar ik het voorzitterschap deze Kamer te aan vaarden. Door don Griffier wordit vervolgen* mededceling gedaan van het overlijden van den heer C. W. graaf van Limburg Stirum. Dit bericht wordt voor kennisgeving aango- nbmeu. Do Voorzitter zegt, dat met leedwe zen is vernomen het onverwacht afsterven van dit geachte medelid. Zooals reeds in den brief van rouwbeklag i9 gezegd, waarmede de kennisgeving van het overlijden werd beant woord. had de heer Van Limburg Stirum in den korten tijd dat hij lid van deze Kamer was, door zijn aangenamen omgang en min zame vormen vele vrienden verworven. De Voorzitter voegt hierbij, dat de heer Van Limburg Stirum door den arbeid, voorname lijk op philantropisch gebied, waaraan hij zich wijdde, in staat was de Kamer nuttige blijken te geven van zijn kennis op dit ge bied, waardoor do Kamer ook in dit opzicht zijn gemis zal gevoelen. Mededeeling wordt voorts gedaan door den Griffier van een aantal ingekomen stukken. Daaronder bevinden zich de kennisgevin gen van het ontslag van het vorigo kabinet en van de benoeming der nieuwe ministers, zoomede een dankbetuiging van den Spaan- sclvon gezant bij ons hof, den heer de Baguer, voor do betuiging van deelneming dezer Ka mer ter gelegenheid van den aanslag op den Koning van Spanje tijdens diens verblijf te Parijs. Do Voorzitter deelt mede, dat in de eerstvolgende vergadering zal worden over gegaan tot benoeming van twee leden der Huishoudelijke Commissie en van leden voor de Commissie voor de Verzoekschriften. Hij stelt voor do troonrede te beantwoor den met oen adres van antwoord. Conform besloten. Vervolgens gaat de Kamer over tot het trekken dor afdeelingen. Hierop wordt de vergadering verdaagd tot morgenochtend 11 uren, alg wanneer het concept-adres van ant woord ter tafel zal worden gebracht. De Kamer bogeeft zich in de afdeelingen tot benoeming van Voorzitters en Onder voorzitters en tot benoeming van eene Com missie van 5 ledej, voor de redactie van het adres van antwoord. De zitting der Eerste Kamer werd bij gewoond door do ministers van buitenland- scha zaken, financiën on landbouw. Onder de aanwezige leden bevonden zich do boeren Rahuaen en Sassen, die beiden ge ruimen tijd ongesteld zijn geweest en thans met hun horstel van alle zijden werden ge- lukgcwenscht. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 19 Septembor. Geopend 3 uro Do heer Van Alphen ia als oudste in jaren tijdelijk voorzitter en houdt de vol gende rede.- Mijne heerera! Het is niet de mooning geweest van do kiezers in den lande, dat ik als voorloopig voorzitter bij den weder aanvang van do werkzaamheden onzer Kamer zou worden vervangen. Do gunst mijns Gods, dio mij daartoe op hoogen leeftijd word bestendigd. Heb ik dankbaar te erkennen. Dat wij dit nu in de eerste plaats de zitting der Sta ten-Generaal wederom door ÏI. M. onze geëerbiedigd© en geliefde Ko ningin in persoon mochten zien openen, stemt ons als vertegenwoordigers van het gansclto volk van Nederland, tot zeer hooge waardeering van dat groote voorrecht en tot dankzegging aan Hem, dio Haar leven hij de waardige vervulling Harer taak tot hier toe spaarde. Onze Kamer onderging in haar personeel als uitslag der jongste verkiezingen zeer groote veranderingeneen vierendeel harer leden treedt nieuw hier op. Onder die vijf- en-twiutig zijn oude bekenden, die geacht mochten worden aanspraak op weder optre den te dezer plaatse te liebben. Met het groote meerendeel der heer en zullen de her- kozencn geroepen zijn tot nieuwe kennisma king. Al de bij vernieuwing of voor het eerst benoemde leden zal ik uit naam. van de ver gadering golukwonschen mogen aanbieden met het lidmaatshap der Kamer, welker ar- heid het is immers ons aller bedoelen in den nieuw aangevangen tijdkring, onder Gods zegen moge strekken tot heil van land en volk. Ik verklaar do vergadering te zijn geo pend Benoemd worden tweo commissiën tot onderteek der geloofsbrieven. Voor onder zoek dier brieven der leden gekozen van Groningen tot Amsterdam V worden be noemd de heeren de Beaufort, Heemskerk en Nolens en voor onderzook van die der ledon gekozen van Amsterdam V tot en met Veghel de heeren Kolkman, Bos en van Dedem. De commissiën worden uitgenoodigd mor gen verslag uit te brengen omtrent hun on derzoek. De vergadering wordt verdaagd tot mor gen half twee. Alsdan is tevens aan do orde het opma ken der nominatio voor voorzitter. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 20 September 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam dr. C. Blooker, al daar, ter vervanging van dr. J. Zeeman, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend met dankbetuiging voor de bewezen diensten herbenoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Steenwijk mr. B. van Digge len te Zwolle; benoemd tot burgemeester van Beers P. Thijssen; op verzoek eervol ontslagen W. Eyk van Zuylichem, als burgemeester van Nij,eveen. If. M. de Koningin heeft, gister voor middag ten 9£ uur in het Koninklijk paleis to 's Gravenhage die ledon van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter aflegging van de ambtseeden of beloften ontvangen. Do meeste volksvertegenwoordigers ver schenen daarbij in ambtscosfcuum voor H. M. De commissie uit de beide Kamers der Staben-generaal door welke H. M. de Koningin gisteren in het gebouw der veree- nigdc vergadering werd ontvangen en uitge leid bestond uit de heeren Ha velaar, Bosch van Drakestein, Van Leeuwen, Van Beyma en Van Waterschoot van der Gracht, leden van de Eerste Kar mer; De Beaufort, Lieftinck, Smeerage Mi- chiels van Verduynen, Van de Velde, Roes- singli, Van Limburg Stirum, Fruijtier, Van Sasse van Ysselt en Van Idsinga, leden van de Tweede Kamer. Men schrijft uit 's Gravenhage Duizenden waren gister wederom naar de Residentie gekomen, om den stoet te zien waarmede H. M. de Koningin zich naar de Riddei-zaal begeeft, tot opening van de ge wone zitting der Staten-Generaol. Hare Ma jesteit, gekleed in gracieus gewaad van ljcht- blauw satijn en hoed van dezelfde kleur, was ditmaal alleen vergezeld door den Prins der Nederlanden, die de uniform van vice admiraal droeg. Do Ridderzaal bood dien gewonen schitte renden aanblik met de fonkelende unifor men en de fraaie toiletten der dames. De ledon No Ring, Bos, Roodhuijzen, Van Vliet, De Klerk, S. van den Borgh, Mees en Kete laar waren niet in ambtsoostuum. Door het plaatsen van den troon aan het einde de», zaal is de plechtigheid verhoogd. Woord voor woord was de Troonrede ver staanbaar. Speciale nadruk legde H. M. op de clausule omtrent leger en vloot. Bij het verlaten der zaal klonk een driewerf hoezee voor de Koningin en den Prins. Op straat en vooral bij het verlaten van het gebouw werd luide gejuicht en gewuifd. pDoor H. M. de Koningin werd Maan dagmorgen eigenhandig uitgereikt de gou den medaille der Oranje Nassauordo aan C. Slijkhuis, die met 1 October a.s. gepensio neerd wordt als werkbaas in het Kon. park. Het Haagsche oorrespondentiebureau bericht Eenige buitenlandsche bladen hadden de tijding verspreid, van een afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Rumenië en Griekenland. Alhier is bericht ontvangen dat van zulk een afbreken der betrekkingen hoe genaamd geen sprake is. De Grieksche gezant te Bucharest, de heer Tombaz;c, heeft zijn post niet verlaten en voor do Rumeenscho regeering bestond er dus geonerlei aanleiding om den Rumeen- schen gezant te Athene, den heer Papiniu (vroeger gezant in Nederland) terug te roe pen. De secretaris-generaal van Binnenland scho zaken mr. Dijckmeester heeft gisteren 'a Gravenhage met verlof verlaten. Wet-boek van Strafrecht. Het in September 1904 ingediende wetsontwerp lot wijziging en aanvulling van heb Wet boek van Strafrecht is door de regeering ingetrokken. De paradepas. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de minister van oorlog be sloten den paradepas bij het leger af te schaffen. Officieren der schutter ij te Amsterdam. Door d© gesalarieerde offi cieren der schutterij te Amsterdam is een verzoek gericht aan den minister van bin nen landsche zaken, om in> het genot te wor- don gesteld van wachtgeld of pensioen, wan neer zij door invoering der Landweerwet ver plicht zijn hunne functiën neder te leggen en hunne salarissen en daardoor óf geheel, óf gedeeltelijk hunne inkomsten moeten missen. Ook zonden 17 gesalarieerde geëmployeer den. bij die schutterij een adres van gelijke strekking aan genoemden minister. voren hadden eenigen van de genoemde officieren een dergelijk verzoek gericht aan B. en W., en daarna aan den gemeenteraad, welk verzoek werd afgewezen, als zijnde eene Rijkszaak. Onze berichtgever voegt er bij, dat men mag verwachten, dat de minister van binnen- landsche zaken van verschillende plaatsen verzoekschriften voor hetzelfde doel kan te ge moet zien. Naar het Hbld. verneemt zijn de gesala rieerde n bij de schutterij te 's Hage in de pensioenregeling dier gemeente opgenomen. In het afzonderlijk bijvoegsel „Ver slagen era Rapporten", dat bij) nummer 220 der Staatscourant wordt verzonden, i9 op genomen onder: No. 79. Verslag der Commissie, in 1905 belast met het af nomen van de examens B volgens art. 60 en C volgens art. 6165 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50). No. 80. Verslag dor Commissie in 1905 belast, geweest met het afnemen van de examens B, volgens artt. 6165 der wet vara 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50). No. 81. Uitslag van de in 1905 te Utrecht gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot liet geven van Mid delbaar onderwijs in de gymnastiek. No 82. Uitslag van het van 10 Juli tot en met 28 Augustus 1905 te Utrecht gehou den examen, bedoeld in art. 12 der Hoogar- onderwijswet. Het 25-jarig jubileum van dr. J. H. H. Htilsmann als directeur der Openbare Han delsschool te Amsterdam, werd gisterenavond andermaal gevierd, thans met een feestavond in het Concertgebouw. Door een aantal leerlingen werden ver schillende muzieknummers ten gehoore ge bracht. Amlcitia. Het Amsterdamsche Genootschap Arahi- teetura et Amicitia herdacht Zaterdag recht passend-feestelijk zijn 50-jarig bestaan. Te 10 uur kwamen leden, deputaties van zus- tervereenigingen en geraoodigden vara, hier era elders in de kwistig met groen en bloemen, versierde groote bovenzaal vara het American- hotel, bijeen, waar de voorzitter, de heer H. P. Berlage, allen een hartelijk welkom toeriep waarbij hij dank betuigde aan dera burge meester voor zijn tegenwoordigheid, ver kreeg de eere-voorzitter do heer H. J. Leli- man, hot woord tea* installatie vara die nieuw benoemde buitengewone en eere-leden, de heeren mr. W. F. van Leeuwera, burgemees ter van Amsterdam, jhr. dr. J. Six, J. W. IJzerman, Jara Springer, H. P. Berlage, C. U. Peters en K. P. C. de Bazel. Orader deze plechtigheid verscheen ter ver gadering de Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Daarna was het woordi aan den secretaris voor het lezen van„notulen oftewel verkor te krorayk van het 50-jarig bestaan." Jhr. mr. Victor de Stuors, lid der Tweede Kamér, eere-lid van het Genootschap, hield hierna de feestrede, waarin, hij „een terug blik gaf op de toestanden van 50 jaren ge leden, toen A. et A. werd opgericht." Na deze toegejuichte feestrede werd mede deeling gedaan van de conclusiën ten op zichte van de verschillende vragen, welke, naar men w<eet, op verzoek van het bestuur werden beantwoord door een aantal beken- do personen op het gebied der bouwkunst en andere kunsten, met name prof. Aug. Allebé, dir. P. J. H. Cuypers, prof. Henri Evers, J. H. Leliman, prof. J. F. Klink hamer en jhr. mr. Victor de Stuers. Deze conclusiën luiden: I. De kennis der nationale monumenten: Het Genootschap a. besluitde propaganda voor het behoud en de studie der nationale monumentera. in hun historische en architectonische beteeko- nis met kracht voor te staau. b. acht het gewenscht, dat 't opmeten en in teekening brengen der monumenten van Rijkswege worde gesteund. n. Prijsvragen: Het- Genootschap acht het gewenscht: 1. Algemeene regelen voor het uitschrij ven van bouwkundige prijsvragen vast te stellen. 2. Trachten deze regelen voor alle open bare prijsvragen van beteekerais bindend te doen zijn. 3. De beoefenaren der bouwkunst op te wekken aan geen prijsvraag mede te werken, waarbij die regelen niet of niet voldoende zijn toegepast. HL Paleis-Raadhuis: Het Genootschap, overwegende dat bij da behandeling van dit onderwerp uitsluitend het belang der bouwkunst in het oog gevat is, spreekt den wensch uit, dat te eeniger tijd het gebouw weer iu zijn oorspronkelijke» toestand worde teruggebracht eu tot zetel van het besuur der stad bestemd. IV. Opleiding van den architect Het Genootschap concludeert A. 1. De ervaring leert, dat de architect niet- aan een'ge school buiten verband met de practijk gevormd kan worden. 2. Elk schoolonderwijs is en blijft daarom van voorbereidenden aard. 3. Bij de beoefening der bouwkunst in de practijk is echter voortgezet aesthetisch en technisch onderwijs noodzakelijk. 4. De beste gelegenheid voor practisbhe studio is, door den grooteren omvang van 't bouwbedrijf, in de groote steden, zoodat 5. het genoemde voortgezet onderwijs al lereerst te Amsterdam behoort gegeven te worden. B. 1. Door de ongebonden vrijheid tot uit oefening van het vak wordt: a. de kunst in haren bloed belemmerd; b. worden de be langen van do wezenlijk bekwame architecten geschaad; c. wordt de revolutiebouw met al hare gevolgen gesteund. 2. Niemand behoort als architect erkend to worden, tenzij hij kan toonen theoretisch ecu practisch bekwaam to zijn. 3. De arch i tec ten vereen igingon zijn aange wezen om de namen vast te stollen, waaraan die bekwaamheid worde getoetst. Hierna werd de feestvorgadering gesloten met dank aan do heeren mr. G. van Tien- hoven en mr. W. F. van Leeuwen. 1 Eero-prijsvraag. Als inzenders dor eere-prijsvraag, een gou vernementsgebouw voor de Prov. Staten, eventueel te Haarlem, die bekroond werden, maakten ziek bekend de ontwerper van de inzending ouder het motto V.V.V.het is die heer J. M. van der Mey, alhier, ou dio der inzending onder het motto „Haarlem" het zijp de heeren J. van Tussclienrboek en J. Stuivinga. De inzender onder het motto „Jubilaeum" die bleek te zijn de heer R. J. Hoogeveen te Rotterdam, en G. C. Bremer, motto „Hol land," erlangden premies. Na afloop der vergadering vereeraigden de leden zich aan eera geineensch appelijfken lunch. Te half drie uur was er weder reünie in het gemeente-museum voor de opening der ten toonstelling, van wat op bouwkunst betrek king heeft. In het algemeen was getracht een verzameling ontwerpen bijeen te brengen, welke oen overz'ckt geven van wat in de laat ste jaren in de bouwende kunsten is tot stand gebracht, zoo in werkelijkheid als in ontwerp. Do heer Berlage hield tot opening een korte toespraak, waarin hij ea* aan herinner de dat de statuten van Architectura voor schrijven, dab bij elk lustrum een tentoon- 6eHing als deze moet gehouden worden, waar in ook nu weder plaats was ingeruimd aan schilders, die de architectuur tot onderwerp hebben gekozen. Aan het slot zijner rede verzocht hij Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Noord- Holland mr. G. van Tienhoven de tentoon stelling te willen openen, die daaraan in gepaste bewoordingen voldeed. In zijn toespraak herinnerde mr. Van Tienhoven aan het dikwijls misbruikte woord „kunst is geeu regeeringszaak" waarmee nooit kau zijn bedoeld, dat de regeering de kunst niet moet bevordieren Hij acht het dan ook een groote eer, als vertegenwoordi ger der Hooge regeering in dit gewest, deze tentoonstelling te mogen openera. Spr. besloot met het Genootschap succes met deze ten toonstelling en nog vele meerdere lustra tóe te wensch en. Te half vijf uur werden het eore-comito, het bestuur en de feestcommissie door B. en W. ben raadhuize gerecipieerd, waar de burgemeester, de heer W. F. van Leeuwen mede tot eere-lid van heb genootschap benoemd het bestuur welsprekend geluk- wenscht© met zijp. gouden feesb, waarop de heer Berlage kort antwoordde. Daarna werd gemeenschappelijk in Ame rican Hotel gedineerd, waarna men naar den Amstel ging ter bijwoning van een water feest en illuminatie van een der bruggen over den Amstel. Tusschen de talrijke geïl lumineerde vaartuigjes prijkte ook eon lich tend gebouw, een getrouwe afbeelding ge vend van de nieuwe Beurs, en zulks als een •hulde aan deu voorzitter, den heer Berlage. Des avonds te tien uren was er nog een feestelijfke bijeenkomst in „Parkzicht" 9Te Hoorn is j.l. Woensdag de 16e alge meene vergadering gehouden van den Nederl. Chr. Geheelont h oude nsbondDen avond vooraf was er een openbare bijeenkomst ge organiseerd, waarin vcor een talrijk publiek optraden de heeren G. Velthuysen, te Haar lem Tijssen te Sliedrecht en Spaan te Haar lem. Door het hoofdbestuur van den Bond werd besloten niet met de Nederlaradsche veree- niging tot afschaffing van alcohol houdende dranken en den Algemeen Nederl. Geh. ont- houdersbond samen te werken voor de uit gave van een gemeenschappelijk jaarboekje. Van het rijk was een subsidie van f 440 ontvangen. De rekening sloot met een batig sald'o van f 287. De voorzitter, do lieer Velthuysen, werd, hoewel hij als zoodanig wegens hoogen ouder dom wenschte te bedanken, met algemeens stommen herkozen. Tot leden van het hoofd bestuur zijn gekozen de heeren M. J.Taelcemia te Leeuwarden A. Bakker te Amsterdam en L. J. van Dam, te Leeuwarden, de eerste tevens tot redactielid van het bondsorgaan. De volgende algemeen© vergadering zal komend jaar te Stavoren plaats hebben. Het maandblad De Christen Geheel-Ont houder zal met 1 Januari als weekblaadje verschijnen en meer propagandistisch worden ingericht. Een crediet van f 100 wordt daar toe uit de bondskas getrokken. - Federatie van Handels- en Kantoorbediende n—V ereenigi ra ge ra in Nederland. De federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereenigin- gen in Nederland, goedgekeurd bij K>. .B. van 11 Juli 1904, no. 38, Sts.bl. no. 689, waarbij zijn aangesloten de Ned. bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" te Rotter dam, de nat. bond van handels- era kantoor bedienden te Amsterdam, de Ned. vereen, van chr. kantoor- en handelsbedienden te Amsterdam, de alg. Nod. bond van accoun tants en boekhouders te Rotterdam, de na tionale organisatie van accountants jte Rot terdam, de Utreohtsche vereen, van kantoor ou handelsbedienden te Utrecht, de Arnhem- sclio vereen, van kantoor- era handelsbedien den te Arnhem, de Tilburgsche vereen, van kantoor- on handelsbedienden te Tilburg, de i'-an'andsohe vereen, van kantoor- en han delsbedienden te Zaandam en de Haarlem- sohe vereen, van kantoor- en handelsbedden- den te Haarlem, is voornemens dit najaar examens af te nemen ter ver." rijging van diploma's van bekwaamheid voor de practijk iu boekhouden en handelscorrespondentie, in Nederland ch, Fransch, Duitsch en Engelsch op 22 en 13 November a.s. De examens wor den afgenomen volgens de oude program ma's. Prospectussen, bevattende voorwaarden van toelating tot deze examens en verdere bijzonderheden, alsmede formulieren van aangiften zijn gratis verkrijgbaar bij den secretaris der examen-commissie de heer W. de Vries Gzn., te Haarlem (Postbus 35). Rij k s werk lieden. Maandag ver gaderde te Amsterdam de Alg. Ned. Rijks- werkliedenbond. Op voorstel van Za-a.ndfl.nx sprak de vergadering zich uit vóór afsahaffing van 't stukwerk en vóór den 8-urigen arbeids dag. In do toelichting van het laatste voor stel wordt als voorbeeld aangehaald, dat de rijkswerkplaatsen in Engeland, Transvaal, Frankrijk en Noord-Amerika Nederland daarin reeds zijn voorgegaan. Verder wertfe^ eenige wensohen uitgesproken op liet gebied van loon en arbeidsduur. Het aanstaande concert- seizoen. Onder de leiding van do Concert- directie „De Nieuwe Muziekhandel" zullen de volgende kunstenaars in het aanstaande seizoen in ons land- concerten geven Willy Burmester (violist), dr. Ludwi? Wull- ner; de dames Marie van Beekum, Louise Reny (met medewerking van mej. Anna St-ib- be (piano), en Marie Seret (liederavonden), het Frankfurter Vokal Quartet (de dames Anna Kappel, Alice Aschaffeuburg, de hee ren Willv Schmidt en Gerard Zalsman), mevr. Teresa Carreno (pianoavonden), bet Bóheem- sclie Strijkkwartet, liet Prager Strijkkwar tet (een nieuwe verschijning in ons land, door de Bohemers warm aanbevolen) het echtpaar Hermans (voordrachten voor 2 piano's). Ver der zal te Amsterdam een voordracht-avond plaats hebben van Pastoor Verriest-, waarbij het koor van Cath. van Hennes zal mede werken. De perstribunes in de Eerste- en in de Tweede Kamer der Staten-goneraal hebben eenige verandering ondergaan. De perstriu bune in de Eerste Kamer is thans door een ijzeren balustrade afgescheiden van de pu blieke tribune en in die Tweede Kamer zdjn de schrijflessenaars verbreed. Buitenlandsche postzegels. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat thans door bemid deling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, mede zullen verkrijgbaar zijn frankeerzegels vau 5 Amerikaansche cents - van d© Vereenigde Staten van Noord-Ame- j rika, tegen den prijs van 13 cent per stuk. De aanvraag en verstrekking geschieden op dezelfde wijze als de overige, bereddb ver- krijgbaar gestelde buitenlandsche zegels. i De Veiser spoorbrug. De Vel- ser-spoorbrug was gisterenavond van onge- 1 veer acht uur tot kwart voor negen onberijd baar doordat zij niet behoorlijk kon geslo ten worden, -moedelijk wegens een gebrek aan de hydraulische inrichting. Drie treinen j ondervonden vertraging. Vleescbuitvoer naar Duitscfa- land. Men meldt aan het Vad. Zonder voorafgaande kennisgeving is aan liet grenskantoor te Berken de toelating en keuring van. vleesch uit Holland toegelaten, i voorloopig alle werkdagen. De aardappeloogst. De St.-C6. no. 218, bevat een overzicht van den oogst van. consumptie-aardappelen. In den aanhef van het overzicht wordt o. m. gezegdDe ongunstige berichten, die in den laatsten tijd j werden vernomen met betrekking tot den aardappeloogst in sommige streken hier te lande en in het buitenland, maakten het wenschelijk, met het publiceeren van offi- I caeele mededjeelingen betreffende den toe- stand vau dien oogst niet to wachten tot het 1 verschijnen van het volgende oogstoverzicht (2e helft van October), maar eerder een ©enigszins uitgebreid onderzoek naar de re sultaten van den aardappelverbouw in te stellen. Met het oog daarop weiden 4 dezer door de afdeeling landbouw aan 213 in verschil lende gedeelten dee lands woonachtige per sonen vragenlijsten gezonden, met verzoek deze vóór 10 dézer ingevuld te willen terug zenden. In het geheel kwamen 201 antwoor den in. Aan het overzicht is tevens toegevoegd datgene wat aan bovengenoemde afdeeling op het oogenblik aangaande den aardappel oogst in België, Engeland en Frankrijk be kend is, terwijl zoo spoedig mogelijk de re sultaten zullen worden medegedeeld van een uitgebreid onderzoek, dat in <ueze maand in Pruisen wordt ingesteld, De gegevens omtrent tiera biraraenlondschén toestand kunnen als volgt in 'tkort worden samengevat. In dat gedeelte yan het land hetwelk ten noorden eai oosten van de lijn Arnhem Zwolle Den Helder is gelegen is de aard appeloogst goed tot zeer goed, ten westen en z-iiden van die lijn is deze oogst matig of slecht. Van de vier belangrijkste productiegebie den van aardappelen voor den handelFries land', de Betuwe, Zuid-Holland en Zeeland is alle. in de eerste provincie de oogst zeer goed, in de Betuwe is de oogst matig, iu Zuid-Hbl'land en Zeeland is hij, slecht. In de veenkoloniën zijn de fabrieksaardappelen zeer goed', zoodat deze streek nog een belang rijke hoeveelheid aardappelen voor de con sumptie zou kunnen leveren. Volgens het verslag van dera. andbouw over 1904 bedroeg de totale oogst aan con sumptie-aardappelen in dat jaar 23,5 mil- lioen H. L. Op grond van gegevens kan de oogst van dit jaar geschat worden op 18,5 mallioen H. L. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het verschil ongetwijfeld aanzienlijk grooter zal zijn voor zoover het de aardappelen voor den handel betreft, aangezien een groot deel van het land slechts aardappelen voor eigen gebruik verbouwt, welke geheel buiten den handel blijlven. Het tekort zal ©enigszins kunnen worden gecompenseerd doordat bij eventueele hooge prijzen een gedeelte der fa- brieks- en voederaardappleu voor de con sumptie wondt bestemd. Een zeldzame pompoen. Op het landgoed Ten Dorack te Bolnes is dooi den tuinbaas een pompoeraplant gekweekt, die, behalve eenige kleine, acht groote pom poenen draagt. Deze acht wegen afzonderlijk' 132, 114, 108, 105, 100, 94, 80, 60 halvë kilo's en gezamenlijke dus niet minder dan, 793 pond. Luchtballon neergedaald. Maandagavond 5 uur zijn to Coblenz drie Duitsche officieren in een luchtballon opge stegen en gistermorgen om half drie te Loe- nersloot neergedaald. Do nederdaling ge schiedde zonder eenigen hinder. Zouavenbond. Te Haarlem werd door den Ned. Alg. Zouavenbond Zondag de jaarlijksche prolestmeeiing gehouden. Een 300-tal oud-zouaven namen aan deze bijeen komst deel. Journalistiek. In zijn blad, dei Deutsche Woohenzitg. für dlie Niederiand© und med* land den de aan< van De ren blac beh nog teg nj en de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2