binnenlandT aangenomen, maar onlusten komen daarbij niet voor. Groote geestdrift heeft in Yokohama ge- hoerecht b.j het binnenkomen van het oor logsschip Sagami in de haven. Dit ip ia de herdoopte Pereewjet, een der Russische oorlogsschepen, die den Japanners in Port Arthur in handen gevallen is. Blijkens ©ene mededeeliug van den heer Sato, den secretaris van baron Komoera, heb ben de geneesbeeren. die den staatsman, die do eerste vertegenwoordiger van Japan bij de vredesonderhandelingen is geweest, be handelen, na een© consult met den officier van gezondheid der Japansehe marine Suziki, verklaard. dat de toestand van den zieke in alle opzichten bevredigend is. Zij verwach ten. dat liet herstel zonder lielemmcring zal geschieden. Verecnlgde Staten. Uit Washington wordt bericht, dat pre sident Roosevelt voornemens is, in de bui tengewone zitting van het congres, die dit najaar zal worden gehouden, het voorstel te doen tot oprichting van een nieuw regoo- ringsdepartement, het mijnendepai-tement, waarvan het- hoofd lid van het kabinet zal zijn. Tot ondersteuning van dit plan wordt er op gewezen, dat do waarde van de delfstof fen. die uit den Amerikaanschen bodem wor den verkregen, van 218 millioen dollars in liet jaar 1870. tot 1000 millioen in liet jaar 1900 en 1600 millioen in 1904 is gestegen. Het kabinet der Veroenigdo Staten zal na do oprichting van het miinendepartement uit vier leden bestaan, waarvan twee, het handels-departement en het mij nondeparte ment, zijn opgericht tijdens de ambtsver id ling van Roosevelt. Columbië. Parijn, SO Sept. Do Tesnps zegt, dat de lieer Uribe, zaakgelastigde van Columbia te Parr verklaart, dat 'hij volstrekt geen be vestiging heeft ontvangen van de gebeurte nissen. die men hedenochtend berichtte. Pre sident Reyes, vroeger gezant te Parijs, is se dert Augustus in functie en is dadelijk be gonnen met een krachtige hervormingspoli tiek. Zuidwest-Afrika. Kaapstad, 20 Sept. Officieel wordt mede gedeeld. dat Witbooi bij generaal Trotha's insluitende beweging ontkomen is aan de verccnigde colonnes. Hii heeft een lang con- vooi van Duitschers, dicht- bij Kcetmanshoop, in den rug aangevallen. Het escorte werd verrast en totaal vernietigd; duizend stuks vee, 122 wagens, waarvan sommige met am munitie beladen, en een aantal gewe ren werden buitgemaakt. De vrede. Washington, 20 Sept Thans kan bepaald worden medegodeeld, dat de uitwisseling van de ratification van het redesverdrag te Washington zal plaats hebben kort nadat hot door de beide souvereineu van Japan en Rusland is bekrachtigd. Allerlei vTe Luik is Maandag het congres voor den letterkundigen eigendom geopend met eenc edovaoring van den heer Bennaert, waarin deze er op wees, dat Nederland, nu Rumauië zich ook bij de Berner Convent'© aansloot, het eenige land was, dat i.n deze aan den verkeerden kant stond. vHet Russische Rood© Kruis heeft, vol gens een pas openbaar gemaakt rapport, ge durende den oorlog 30,000 bedden verstrekt, alsmede 20 hospitaal treinen, waarvan de kos ten 22 millioen roebel bedroegen. vRomain Daurignac, broeder van Mme Humbert, 's te New-York door de landvcr- huizingsautoritciten afgewezen «n terugge zonden, omdat hij gevangenisstraf heeft on dergaan wegens andere dan politieke mis drijven. vTe Each, in Luxemburg, is een Ital' aanach werkman, zonder eenige aanleiding, doodgeschoten door een boef van de ergste soort., die, door drank opgewonden, met ecn paar kameraden had afgesproken, dat zij voor do aardigheid iemand van kant >n- den maken. De Italiaan school, toen hij do drie gewei denaars in 'toog kreeg, achter een muur weg; maar het hielp hem niet; hij werd door ecn kogel in het. hart getroffen. Do man was naar Esch gekomen om dan- den volgenden dag zijn vrouw af te halm, die uit Italië kwam en die hij in twee jaren niet gezien had. D0 smart dier arme vrouw, toon zij den volgenden morgen bij hare aankomst den moord vernam, was hartverscheurend. Do moordenaar werd nog denzelfden avond door de politic gevat en naai de ge vangenis gebracht. Zijn medeplichtigen liet men voorloopig op vrije voeten. vOnder de telephoonjuffrouwen in bet Centraal bureau te Parijs ia Zaterdag op- roertje uitgebroken wegens ontevredenheid tegen oen der chefs. Een der heftigste juffertjes schoot zilfs een revolver af op dien ambtenair, doch ge lukkig zonder hem te raken. Er moet een poging zijn gedaan om door hot veroorzaken van „kortsluitingde toe etellen te beschadigen. vIn het hotel „Continental" te Parijs is gisteren eon groote diefstal gepleegd. Aan de aldaar logeerende Spaanscho ma» kiezin Angula ia voor een waarde van f 100,000 aan kostbaarheden en papieren van waarde ontstolen. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. vTe Marcy cn Baroeul (Fransch depar tement Nord) is een meelfabriek met 15,900 zakken meel en 20,000 zakken (2 millioen kilogram) giaan geheel verbrand. De schade wordt geschat op een millioen francs en de arbeiders zijn tijdelijk zonde" verdienste. v— In eii bij Coblenz zijn Dinsdag vier ongelukken met doodelijken afloop gebeurd. Op den weg tussclien Doppard on Coblenz overreed een auto twoo kinderen, waarvan een onmiddellijk gedood en het andere doo del ijk gewond werd. In Coblenz zelf viel een monteur van een ladder en bleef op do plaats dood. Een arbeider werd in de Urwitz- straat overreden door oen bierwagen en bleef eveneens op de plaats dood. In Oberlahn- stein biji Coblenz ontstond een gevecht tus schen eenige jonge mannen .waarbij een jon gen van 17 jaar doodgeschoten werd, terwijl twee anderen ernstige wonden kregen. Alles op één dag, dat kan er dus mee door. vin ce fabriek van den heer Popp, Quaie de la Gare te Parijs, is een stoomketel gesprongen. Twee werklieden werden dade lijk gedood, een derde overleed in bet hospi taal, terwijl drie ernstige brandwonden kre gen. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 20 September. Geopend lij ure. De Voorzitter deelde mede, dat do af deelingen tot voorzitters hebben benoemd do heerenBultman, Havelaar, Hovy, Ree kei-» en Godin do Beaufort; tot ondervoor zitters d: heeren: Rreebaart, Vermeulen, Ra- huseu, Van Asch van Wijck en Van Zinnicq Bergman. Verder deelt de V oorzittor mede. dat zijn benoemd tot leden der oommissie vanredactie voor het adres van antwoord de heeren: Stork, 't Hooft, Regout, v. d. Bie- seu en van Nierop; tot leden van dé commissie voor de ver zoekschriften de heeren Van Asch van Wijck, Brouwers, Stork, Van Fiseiuie en Willing©; tot leden van de gemengde commissie voor de stenographic, do heeren Vening Meinesz, Rahusen en Woltjer. Het Concept van Antwoord is gereed en reeds in druk rondgedeeld. Het wordt tea- onderzoek naar do afdeelingen verzonden. De vergadering wordt geschorst tot heden middag half drie. Te 2.45 wordt de geschorste zitting her opend. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten morgenochtend 11 uur het adres van antwoord op de Troonrede in openbare zitting te behandelen. Vervolgens worden als leden aer huishou delijke commissie herkozen de aftredende leden Van Zinnicq Bergmann en Rengers, waarna de vergadering wordt gesloten. Het gewijzigd ontwerp-Adres van Ant woord op de Troonrede luidt als volgt Mevrouw 1. Dankbaar waardeert de Eerste Kamer het voorrecht, dat zij Uwe Majesteit, verge zeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, wederom te midden van de Volksvertegenwoordiging heeft mogen zien tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. 2. Aangenaam was het ons van Uwe Ma jesteit te vernemen, dat de algemeene toe stand van het land en van de koloniën in menig opzicht reden geeft tot tevredenheid. 3. Met voldoening hoorden wij den lof, die door Uwe Majesteit werd gebracht aan do wijze waarop Zee- en Landmacht en het personeel der overige takken van dienst hun ne taak vervullen. Ook wij waardeeren met dankbaarheid wat in verschillende deel in van den Indischen Archipel door leger eu vloot werd verricht. 4. De verzekering, dat de betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden zich ook dit jaar kenmerkten door het ge- wensche vriendschappelijke karakter, wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Met- Uwe Majesteit verheugen wij ons over de beëindi ging van den> oorlog in Oost-Azië. 5. Van de mededeelingen ons gedaan aan gaande den arbeid, die den Staten-Generaal op wetgevend gebied wacht, werd door ons met belangstelling kennis genomen. 6. Wij stemmen van harte in met den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, ten nutte strekke van het Nederlandsche volk. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 20 September. Geopend IA ure. Geloofsbrieven. Do heer De Beaufort brengt verslag udt van de commissie, in wier handen zijn gesteld de geloofsbrieven van do leden, ge kozen in de districten van Groningen tot en met Amsterdam V en concludeert tot toe lating. Do heer Kolkman alsvorefc om trent d© Leden, gekozen in d© districten Am sterdam VI tot en met Veghel, en oonclu- deort eveneens tot toelating. Conform besloten. Nominatie voorzitter. Tot leden van stemopneming worden be noemd de heerenTydeman, Dolk, Brum meikamp en Van Nispen tot Sevenaer. Ie Candidaat. (Ie stemming). Uitgebracht 97 stemmen. Hiervan verkregen A. baron van Dedem 46, jlur. mr. J. Röell 43, H. vaai Kol 6 stem men de heeren jhr. mr. de Savornin Loh- man en W. H. de Beaufort ieder 1 stem. Daar niemand do volstrekte meerderheid beeft verkregen, wordt overgegaan tot eene tweede stemming. Uitgebracht 96 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Röell 48 en Van Dedem 46 stemmen, de heeren Lokman en De Beaufort ieder 1 stem. Derde stemming. Uitgebracht 97 stemmen. Hiervan verkre gen do beeren Röell 49 en Van Dedem 46 stemmen d© boeren Lohmaai en Do Beau fort ieder 1 stem, zoodat eerste candidaat is jhr. m r. J. Röell. 2e Candidaat (le stemming). Uitgebracht 97 stemmen. Hiervan verkre gen de heeren mr. H. Goeman Borgesius 44, A. baron van Dedem 43, mr. Loeff 4, mr. Kolkman 3 stemmen, de heeren Lokman, Piereon en Drucker ieder 1 stem, zoodat moet plaats hebben een tweede stemming. Uitgebracht 97 stemmen. Hiervan verkregen do heeren Borgesius 47, Van Dedem 45 en Loeff 2 stemmen, do heeren Piereon, Lohman en Kolkman ieder 1 stem. aoodat een tusschcnstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Piea-son, Lohman en Kolkman. Uitgebracht 97 stemmen, waarvan op de beeren Piereon 67, Kolkman 11, Lohman 9. Blanco en van onwaarde 10, zoodat do lieer Piereon op het viertal komt met de heeren Borgesius, Van Dedem en Loeff. Derde stemming tusschen de vier genoem de heeren. Uitgebracht 95 stemmen, waarvan 48 op den heer Borgesius en 45 op den heer Van Dedem, 2 blanco, zoodat tot tweeden candi daat gekozen is de heer Goeman Borgesius. Tot derden candidaat werd gekoz;} mr. Kolkman met 77 van de 96 stemmen. Bij de stemmingen waren afwezig de i©'.- ren Lcly, De Ram en Vain Kol. Besloten wordt de Troonrede met een eer biedig adres van antwoord te be&ntw.xvuJJen Daarna is overgegaan tot het trekken dor afdeelingen, die vervolgens overgaan tol. het kiezen van voorzitters, onder-voorzit'e s cn leden de" commissie vaai redactie vo>r bet adres van antwoord. De vergadering wordt gedurende dien lijd geschorst. Tot voorzitters gekozen de heeren Bos, Tydeman, de Waal Malefijt, Drucker en Borgesius, tot ondervoorzitters de heeren Smidt, Smeenge, Sassen van Ysselt, Liof- tinck en Hubrecht; tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede de heeren Bos, Tydeman, Van Karnebeek, Van Idsinga en Borgesius. De vergadering wordt gesloten tot nadere bijeenroepiug. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 21 September 1905 bevat dé volgende Konink lijke besluiten: cp verzoek eervol ontslagen oneer dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten, jhr. mr. K. Godin de Beaufort, lid der Eerste Kamer, te Maarsbergenmr. P. Rink, minister van binnenlandse he zaken, en mr. F. Graaf van Lynden van Sandeuburg, te Neerlangbroek, respectievelijk als lid-voor zitter, lid en secretaris der Staatscommissie voor het onderzoek van den finaneieelen toe stand der gemeenten op verzoek eervol ontslagen als notaris ite Rotterdam, D. G. Veltkamp; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te St. Oedenrode, A. Aer- nouit, thans te Venray eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken, M. Polak, klerk bij de Rijkswerf te Willems oord - herbenoemd met ingang van 25 Sept. I'll); bij de naamlooze vennootschap de Neder landsche Bank" tot president-directeur de heer mr. N. P. van den Berg. Onlangs is tusschen Hare Majeste.t de Koningin en Zijn Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Luxemburg overeen gekomen de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, in het jaar 1858 door wijlen Zijne Majesteit. Koning Willem III en Zijne Koninklijke Hoogheid den Groothertog van Luxemburg, déstijds Hertog van Nassau, in gesteld, als gemeenschappelijke orde der bei de takken van het Nassauscho Huis, ata zoo danig te herstellen, zoodat voortaan de Gou den Leeuw van Nassau als Huisorde weder door de hoofden der beide liniën zal kun nen worden uitgereikt. Do statuten blijven dezelfde als die wrlko in do oorspronkelijke overeenkomst wi 1858 wanen vastgesteld. De orde bestaat u t ééne klasse. H. M. de Koningin iheeft bedien te dineoren genoodigdljhr. Van Tels van Goudriaan, minister van buiten- laudsohe zaken, ein mevrouw; baroai Ge vers. gezant te Rome; jhr. Eys van Lienden, gezant te Lissabon, ©n mevrouw; graaf Van Rechteren Limpurg, minister-resident te Bern, en mevrouw. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan den burgemeester van Edam ©en bijdrage voor de algemeene armen van Volendam ge zonden, waardoor vele behoeftigen een goe den dag hadden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van de Nederlandsche Automobielclub. Vanochtend te half acht vertrok do Vor stelijke familie van Waldeck van Soostdijk met den D-trein naar Duitschland. De Ko ningin-Moeder nam afscheid op bet bordes. Do burgemeester ontving de vorstelijke fa milie aan het station. De aftredende gouverneur van Suri name, het Kamerlid de heer Lely, zou 13 September de kolonie verlaten. Zijn opvolger, de oud-minister Idenburg, is voornemens tegen 1 November naar Parama ribo scheep te gaan. Eerste Kamer-verkiezing. Voor lid van de Eerste Kamer voor de vaca- ture-v. Limburg Stirum wordt-, volgens de „N. A. Ct.". o.a. genoemd mr. JE. baron Mackay, oud-voorzitter van de Tweede Ka mer. De Tweede Kamer der Staten-gene- raal zal Vrijdagochtend te 11 ure eene ver gadering bonden, waarin de nieuw te be noemen voorzitter zal worden geïnstalleerd. Te half 4 ure des namiddags komt de Ka mer weder bijeen om den minister van Fi nanciën in de gelegenheid te stellen de staats- begrooting voor 1906 aan te bieden. Tus schen deze twee bijeenkomsten vergaderen de afdeelingen voor de overweging van het conceptadres van antwoord op de Troonrede. De kapitein ter zee Hissing, waarne mend ohef van den marineetaf en de afdee- ling defensie en personeel aan het departe ment van marine is eervol van betrekking ontheven en 25 dezer op non-activiteit ge steld. De adelborsten 1© klasse E. J. Olivier, J. Bruinsma, H. van Straaten en F. Coster, worden geplaatst: de twee eerstgenoemden aan boord van de Piet Hein, de laatstge noemden aan boord van de Reinier Clacszen. Het pantserschip „Kortenaer" is 17 dezei te Willemstad (Curafao) aangekomen. Hot afscheid van m r. R. J. II. P a t ij ii. Gisterenmorgen nam mr. R. J. H. Parijn afscheid van de ambtenaren der generale tlusauric aan het departement van financiën, aan het hoofd van welke af- doeliug hij gedurende ruim 7 jaren als ad ministrateur werkzaam is geweest. Tot dat ei..de waren do ambtenaren dier afdeeling samengekomen cn werden hem bij monde, van den heer J. Waldkötter, referen daris en waarnemend chef der afdeeling de gevoelens vertolkt, welke allen bezielden ten opzichte van den scheidenden chef. Als blijvende erkenning van het vele en goede, dat mr. Parijn had gedaan, booct spie ker hem namens alle ambtenaren der afdee ling het standaardwerk op econou-.isch ge bied van Adolph Wagner aau. Spreker verzekerde den lieer Parijn, dat dit werk vergezeld ging van de meest wel gemeende wensckon en beval alle ambtenaren der generale thesaurie in zijn welwillend aan denken aan. Op don hem eigen toon, getu'gende van hartelijkheid en sympathie, zeide de hoer Patijn, dit werk met dankbaarheid te aan vaarden er de v. rzek 'ring aan toevoegende, dat hij steeds erkentelijk zou zijn voor de wijze, waarop de ambtenaren hunnerzijds hem in zijn werk gesteund hadden, waarbij ook door spreker gememoreerd werd de toe wijding ondervonden van hou. die thans don dienst feds hadden verlaten. De aanbieding van het boVkverk g:ng ver gezeld van «en keurig gecalligrafeorde op- d'racht. ver vaardigd door den heer J. G. Hoe venaar, hccfdcommi-s der afdeeling. Vad. Do heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman vertrekt dezer dagen met zijn gezin voor eenig© weken naar het buitonland. Ned. Italiaiansche Opera. Men. be richt ons dat- dè impresario M. de Hondt voor het a.s. I tal ia arische Operaroeizoen ge ëngageerd heefti den dramatischen tenor Zerola, die onlangs te Brussel, Antwerpen, Luik en Ostende veel succes behaalde. Aan de muziekschool van Toonkunst te Haarlem is, in de plaats van den heer Gerard, Zalsman benoemd tot leerares in den solo-zang mevr. De Veer, geb. De Lange te Amsterdam, welke echter in laatstgenoem de stad gevestigd blijft. Naar liet Vad. verneemt, geeft de toestand van Anton Bourn an aanleiding het ergste te vreezen. Po3tschipper De Wit. f Op 78-jarigen leeftijd'is Dinsdag op het- eiland Marken gestorven de vroegere postschipper J do Wit. Velen schrijft het Hbld. zullen zich nog wel den stoeren, ontwikkel den Marker herinneren, jaren lang met zijn bloeder Klaas samen wonende, zijn. werk steeds trouw verrichtende, maar die ten slotte voor een concurrent, dien stoom, moest wij ken H. M. schonk hem indertijd de orde van Oranje-Nassau. De S. D. A. P. In het geschil tusschen mr P. J. Troelstra en dr. H. Gorter c. s. heeft, naar Het Volk meldt, bet partijbe stuur der S. D. A. P. besloten, dat onder zocht zullen worden 1. Het optreden van dr. Gorter c. s. te genover mr. Troelstra als redacteur. 2 Het optreden van dr. Gorter o. s. te genover de Kamerfractie. 3. De beschuldiging tegen mr. Troelstra vai „onvaste leiding." 4 Het voorgevallene omtrent de hoofd redactie dit jaar vóór en op het Congres. 5. De beweerde desorganisatie van do partijleiding. Buiten verband met de gevoerde discussies en zonder de verplichting om reeds op het aanstaande Congres hierover aan de partij rapport, uit te brengen, besloot het partij bestuur nog te behandelen a Den stand en de beteeken is van het partijorgaan. b Intel lectueelen en arbeiders in de partij. c. De verhouding van De Nieuwe Tijd tot do partij. Volksonderwijs. De algemeene vergadering van de vereeniging „Volkson der wijs" zal te Amsterdam gehouden worden op Zondag 15 October. Aan de orde komt de benoeming van oen. lia' van het hoofdbestuur in de vacature mr. W. Dolk. In alfab. volgorde worden aanbe volen de heeren dr. E. van dier Stadt, te Zaandam, en C. de Vries, Amsterdam. Ver der vermeldt de besohrijvingsbref o. a. de volgende voorstellen van het hoofdbestuur: De algemeene vergadering drag© het hoofd bestuur op, zich, na daartoe strekkend onder zoek van de afdeelingen tot de betrakken gemeentebesturen te wenden, om de veror deningen op het lager ouderwijs zoo te wijzi gen, dat niet alleen kinderen van in de ge meente zich vestigende ouders, maar ook leerlingen van in de gemeente gevestigde bij zondere scholen tusschentijds als leerlingen tot de openbare school kunnen worden toe gelaten. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur, do afdeelingen, corresponden ten en leden op, er zooveel mogelijk voor te waken, dat de kinderen schoolgaande leerlingen niet de dupe worden van het door de ouders niet-betalen van het bij ge meente-verordening bepaalde verschuldigde schoolgeld. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" dring© er bij de regeering op aan, dat in de wet- op het. L. O. een zoodanige wijziging worde gebracht, dat het niet-betalen van schoolgeld geen reden mag zijp. om den kinde ren den toegang tot de school te ontzeggen. De afdeelingen spreken zich uit omtrent de volgende punten, die bij een naar de mee ning van hot hoofdbestuur noodig herziening dor wet op het Lager Onderwijs verandering dienen te ondergaana. Regeling der uit- keering aan gemeente- en schoolbesturen; b. opleiding en examens; c. schooltoezicht; d. waarborgen ten aanzien van het bijzonder onderwijse. schoolkringenf. aantal leer lingen per onderwijzerg. art. 21 der wet, ook in verband met een gewensohten in vloed der ouders; h. leeftijd van toelating; i. schoolgeldheffing. Toelichting: Met dit voorstel wenscht het hoofdbestuur reeds de aandacht te vestigen op een werkzaamheid, die het per crculaire nader aan de afdocdin- ge'i meent te moeten vragen. Evenals inder tijd door onze vereeniging geschied is ter voorbereiding van een wet op den Leer plicht, acht het hoofdbestuur het do taak van onze vereeniging een commissie aan te wijzen, die de samenstelling van een entwerp- herziening van do wet. op het Lager onder wijs ter hand neme. Maar het wensohb dat niet te doen, dan na de afdeelingen daarin over belangrijke punten te hebben gehoord, opdat ten aanzien van een zoo diep-ingi pende regeling als die van ons lager oiwk wij?, niet alleen autoriteiten en onderw zere, maar ook do eerst-belangstellenden belanghebbenden, de ouders van de sclwx gaande jeugd hun meeningen bebbeü <kx kennen. Het. ondersteuningsfonds van h „Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap" in 1880 opgericht en heeft dus thans 25 jar* bestaan. Door de onder het onlangs afgetreden m iiisterie tot stand gekomen pens' oen wette is het hoofddoel der stichting overbodig g worden. Thans moet worden uitgemaak hoo met de loopende verzekeringen zal we den gehandeld en of het fonds zal doorgas mot ondersteuning van noodlijdende. De hoofdcommissie dringt krachtig aan b alle onderwijzers om gebruik te maken va do gelegenheid van Rijkswege tot het bek< men van weduwen- en weezenpensioon. Het hoofdbestuur van de Nederlani sche Vereenigingr tot afschaffing van alcoho houdende dranken heeft, volgens opdrach van do jongstleden gehouden -algemeene vei gadcring besloten een drankwetcommissie t benoemen, belast met het verzamelen va materiaal over de toepassing der drankwe Men acht liet noodig, vooral met het oo op een later te voeren actie voor herzienin der drankwet, dat alles wordt bijeengebracli wat door de gemeentebesturen, Gedeputeerd Staten enz. ten opzichte der drankwet werd gedaan. De commissie bestaat uit de beeren P van der Meulen te Tiel, L. J. de Jong U Drachten, F. M. Schmidt te Amsterdam, er A. van der Heydo te Engel urn. De stoel van Krüger. Door wij len president Krüger werd bij het verlaten van Harer Majesteits pantserdekschip Gel; der!and aan den oommandant, den toenma- ligen kapitein ter zee J. H. L. J. baron Sweertö de Landas Wyborgh, thans schout bij-nacht, directeur en commandant dier ma rine te Amsterdam de stoel, door hem van Lcrenyo-Marques medegenomen en geduron de de reis van daar naar Marseille steeds g© brmkt, als oen herinnering aangeboden. Do schout-bij-nacht, die van meening was. dat de stoel wegens de daaraan verbonden herinnering eerder voor oeno plaats in eenige historische verzameling van het rijk in aan merking kwam, dan te worden opgenomen in een particulieren inboedel, heeft dezen tec gcisohenke aangeboden aan het Nederlandsch: museum voor Geschiedenis en Kunst, te Am sterdam. Aan den schenker is hiervoor de bijzonde re dank der regeering betuigd. St.-Ct. Oudheidkundige vondst. De heer dr. R. Jesse, conservator aan het Rijks museum voor Oudheden, tijdelijk te Nijme gen vertoevende, schrijft in de Nijm. Ct.I „Baggerlieden op de Waal hebben nabij t fort Kraijenhoff te Nijmegen een merkwaar dige vondst gedaan. Uoor de machine is van den bodem der rivier een steen naar boven gebracht, die oogcnschijnlijk niet veel te beduiden had. Doch door de oplettendheid van den heer A. Kooreman, opzichter bij den Rijkswater- -taat ouder tocz ebt de rivierwerken te Nijmegen staan, is de steen voor onder gang bewaard. De opgebaggerde steen is volgens den vorm een altaar van Romeinsche afkomst, dat vele eeuwen geleden door een of anderen Romein, in de buurt van Nijmegen wonende, uit dank- hnaiheid voor de rijke opbrengst van zijn land, aan een of meer goden, die hij in zijn vaderland Italië vereerde, gewijd werd. Op de bovenzijde van het altaar zijn ooft- vruchten een peer en een appel ge beeldhouwd, terwijl op elk der zijkanten een boom afgebeeld is. Aan de voorzijde van den steen bevindt zich een opschrift, dat echter door den invloed van het water en het schu rende zand in de rivierbedding zeer moeielijk moer te lezen is. Doch dit is zeker, dat Ceres, -"•'i'n van den korenoogst, er in genoemd wordt." Het altaar zal door de goede zorg van on zen Rijkswaterstaat naar het Museum van \idheden te Leiden opgezonden worden." Het hospitaal-kerkschip „De Hcop", dat Dinsdagmorgen van IJmuiden naar Amsterdam is opgevaren, wordt gereed gemaakt voor het vervolgen van de cam pagne 1905 en zal vermoedelijk in het begin van de volgendle week opnieuw zee kunnen kiezen. Gedurende bijna 3J maand welke het vaartuig bij de visschersvloot vertoefde, was het weder aanhoudend ongunstig Het scheep je dat zioh weder uitstekend heeft gehou den en steeds meer en meer blijkt een zeer stevig en goed zeeschip te zijn waarmede ge makkelijk valt te manoeuvreeren, heeft niets geleden, maar behoeft toch eenige voorzie ningen aan tuig en zeilen, waaraan men druk bezig ia te werken, ter wijd nog eenige verbeteringen in het hospitaal werden aange bracht door het plaatsen van nog een paar kasten voor berging van verbandmiddelen enz. Een nieuwe vlet is aangekocht en nieu we davids werden geplaatst. Zoowel de predikant als de doctor zijn in de gelegenheid geweest zeer veel en zeer belangrijk werk te verrichten. Door den doc tor werden 298 zieke veelal gewonde vis- scberslieden onder behandeling genomen en zijn 16 schepelingen in het hospitaal van „De Hoop" opgenomen met een aantal van 257 verpleegdagen Velen van de in het hos pitaal verpleegde visschers konden weder na eenige dagen naar hunne vaartuigen terug- keereu, maar enkele bleven 44, 29, 28, 25 en 23 dagen in het hospitaal. Bij het bin nenkomen te IJmuiden van „De Hoop" was nog een ernstige zieke van een logger uit Maassluis aan boord, die onder geleide van den verpleger naar Delfshaven is vervoerd. De predikant bezocht een zeer groot aan tal visschersvaartuigenook veel Duitsche schepen, en werden aan boord van die sche pen door hem godsdienstoefening gehouden en stichtelijke werken aan de bemanning uit gereikt. Het blijkt het comité steeds meer en meer hoezeer het werk van doctor en predikant door den visschers wordt gewaardeerd Het verschijnen van „De Hoop" bij de visschers vloot wordt door alle visschersvaartuiaen, zoowel Hollandscho als Duitsche, als een weldaad toegejuicht.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2