sr. os. 4" Jaargang. Maandag 2 October 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden roor Amersfoort f 1.85. Idem franoo per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant rersehynt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 'i morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: Utrechtschestraat 1. VALKHOFF 6 Co. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer- u.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald ad verteeren in dit Blad bij abonnement. Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht O. revolutionair, beweging In Finland. Volgens een bericht van <le Matin heercent in Petersburg in sommige kringen verwonde ring over het feit. dat de Czaar in deze dagen met -'iin scheele gezin een ontspannim<gstocht is gaan ondernemen en het lot van zijjn rijk heeft toevertrouwd aan de handen van oeni- ge grootvorsten van tamelijk verre verwant schap ofschoon naar de mcening van best tot oordeelen bevoegden personen nog steeds revolutionaire uitbarstingen te vriezen zijn. Een sprekend bewijs daarvan levert Finland, het land aan welks kusten de Czaar zich deze ontmanning van de hem zoo zwaar drukkende regeeringszorgen heeft gegund. De wereld was verbaasd, toen in Finland de eerste aauslageu tegen hooge staat - -He- naren gepleegd werden en de eerste dyna- mietbommen sprongen. Men had de gedul dige, op God en hun goed recht vertrouwende Fm landers tot zoo iets niet in staat geacht- Maar de wijsheid van de Russische regeering heeft, ook dat teweeg gebracht. Het recht- is in Finland zóó lang met voeten getreden, dat woeste wanhoop in de plaats getre den is van stille berusting. Ook -n Finland heeft nu de omwentelingspartij, de martij van üe daad. hare vertakkingen. Zij deed voor het eerst van each spreken, toen omstreeks een jaar geleden de vertegenwoordigers n alle revolutionaire groepen van- Rusland ge zamenlijk eene conferentie te Parijs hielden, waarvan de zicht/bare rithomst- een door haar allen onderteekend manifest was. Onlange is het programma van deze partij bekend ge worden het luidt aldus: Art. 1. De pairtiii heeft ten doel in het volk van Finland den geest van een gewapend verzet te verspreiden) en te onderhouden, zoo lang de Russische regeering niet. ophoudt de rechten van het land te vertrappen en te verachten. De partij verspreidt iwt dit -Hel eene daarvoor dienstige litteratuur en de noodige wapenen onder het volk. Art. 2. part ondersteunt liet door t'o Russisclio revolutionaire partijen -.gevan gen om we ntelingwerk Art. 3. De pairtij bestaat uit kleine plaat selijke afdeelingen welker ledental niet groo- ter mag zijn dan telkens 25 personen. Art. 4. Ieder lid, dat toetreedt tot eene afdeeling moet de gelofte afleggen, alle par ti jaanselegenheden geheim te houden. Art. 5. De par aar gel e genlieden worieit door een centraal beo'behartigd. De plaat- eel::,-e afdeelingen hetW» hunne b:,'ea- ure besturen. De afdeelingen in de dorren staan met. de afdeelingen in de naastbij gelegen ste- dén in verbinding. Iedere afdeeling staat door niet meer dan twee leden met het centrale bestuur in verbinding. Art. 6. Het centrale bestuur stelt uit zijn midden een bijzonder bestuur samen, dat zich onledig houdt met de organisatie van dèn strijd. Art. 7. De plaatselijke afdeelingen kun nen ook zelfstandig werken- Art. 8. Ieder lid van de partij is verplicht eene jaarlijksche bijdrage te geven, die 1 pet. van zijne inkomsten uitmaakt. Ook vrijwil lige bijdragen worden aangenomen. De plaat selijke afdeelingen dragen twee derden van hunne inkomsten af aan het centrale be stuur. Art. 9. De part-ij komt jaarlijks tot een congres in het buitenland bijeen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de voorraden wapenen en munitie, die onlangs op oen eiland aan de kust van Finland wer den gevonden, door de Finsche partij van de daad daar zijn opgestapeld en dat ook de John Grafton, het geheimzinnige schip dat aan d^ kust door eene ontploffing aan boord gezonken is en dat ook met geweren cn patronen beyracht was "door deze partij is uitgerust. Dat de bemanning van deze stoomboot op Finschen bodem spoorloos kon verdwijnen, is een bewijs, dat de organisa tie leeds groote vorderingen heeft gemaakt en goed in elkaar zit. Ofschoon dë sluier van hare werkzaamheid t-ot dusver slechts weinig is opgelicht krijgt men toch den in druk, dat zij met groote energie en met aan zienlijke geldmiddelen de revolutionaire be- weging in het land tracht te bevorderen. Men weet in Petersburg daartegen niets be ters te ondernemen, dan verdere maatrege len van onderdrukking. De Keizer zelf heeft onlang? in kantteekeningen over gebeurte nissen in Finland zijn wil doen kennen, dat er in dien zin zou worden gehandeld. De Keizerin-weduwe heeft onlangs in de Dan- nebrog een in de hoofdstad van haar ge boorteland Deneraarken verschijnend or gaan, de verklaring laten opnemen, dat zij geen verantwoordelijkheid droeg voor de maatregelen, waardoor Finland tot wanhoop is gebracht zij had steeds vercoening gepre dikt, maar de invloeden, die den Czaar aan spoorden tot rechtsverkrachting en geweld pleging waren haar te machtig geweest. Ook thans hebben die invloeden blijkbaar nog den boventoon in de naaste omgeving van den Czaar. Uit Engelsche bron wordt bericht, dat er in de laatste dagen in alle stilte maar met grooten haast verscheidene duizenden solda ten naar verschillende punten van Finland gezonden zijn. De Finsche jongelingschap die in staat is de wapenen te dragen en togen de oproeping tot den dienst bij het leger een tijdelijk verzet heeft gevoerd staat voor het grootste gedeelte reed9 in het kamp van de partij van de daad. Pogingen om de bo- weging met geweld van wapenen te onder drukken, zullen deze partij nieuwe aanhan gers toevoeren, omdat daardoor hare reden van bestaan ook aan ben, die zich tot dus ver ter zijde hebben gehouden, duidelijk moet worden. De voorteekenen zijn aanwezig, dat bet eerlang tot eene uitbarsting in Finland zal komen,, En ook hier zullen de mannen die onder het in Rusland geldende icgoe ringsstelsel den toon aangeven maaien wat zij gezaaid hebben. Duitschland. BerlijnSO Sept. Sedert de laatste opgave is één van cholera verdacht ziektegeval aan gegeven - Duiftachlaud en Rusland. Uit Berlijn werd aan de New-York Herald bericht In staatkundige kringen verzekert men, dat de gebeurtenissen in het verre oosten, gevolgd door het Engelsch-Japansche ver drag, een samengaan van Rusland en Duitschland noodig maken ter bescherming van de bedreigde belangen. Frankrijk. Het stoffelijke overschot van de Brazza is te Marseille aangekomen en door zijn oud sten broeder in outvangst genomen. Een ko lonel vertegenwoordigde de regeering. Een regiment infanterie bewees militaire eer. Met de driekleur bedekt is de lijkkist aan land gebracht. Vrijdag werd zij overgebracht naar Parijs en in de kerk van Sainte Clotilde ge plaatst tot Dinsdag, wanneer de Brazza op Père Lachaise zal worden begraven. Zij- oude zieke moeder, te Rome, weet nog niet dat hij is gestorven. Engeland. De nieuwe onderkoning van Iudië graaf Minto, zal niet voor 3 Noverber van Mar seille naar Indië vertrekken. Tot Lord Mayor van de City van Londen voor het jaar, dat met 9 November begint, is gekozen de alderman Vaughan-Morgan, lid van de £Lma Morgan Brothers, koop lieden en kranteneigenaars. De gekozene i9 74 jaar. Italië. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken Tittoni is te Baden-Baden aan gekomen tot het houden van besprekingen met den Duitsclien rijkskanselier Vorst von Bülow. Hoewel er op bet oogenblik geen bui tengewone vragen zijn, die dringend oplos sing eischen, acht men toch de bijeenkomst dei' beide leidende staatslieden van groot ge wicht. De Italia ziet in die samenkomst het bewijs, dat de eensgezindheid tusschen Duitschland en Italië grooter is dan ooit en voortdurend is geweest de onwrikbare grond slag hunner internationale politiek. De Tribuna acht het samenzijn der twee staatslieden zoo natuurlijk, dat. men het met door bijzondere redenen behoeft te verkla ren. Zeer belangrijke vragen zijn aan de orde en bet is gemakkelijk te begrijpen, dat de beide ministers, die nog geen gelegenheid hadden elkaar te ontmoeten, daarover van gedachten wenschen te wisselen. Oostenrijk. Weenen, 30 Sept. De landdag is in October bijeengeroepen. Hongarije. Budapest, 1 Oct. Ruduay, do gouverneur van Budapest, heeft twee fakkeloptochten verboden welke op 3 October gehouden zou den worden, de eene door de burgerpartij, de andere door de sooialisten. Rusland. Petersburg2 Oct. De Czaar is met zijn fa milie gisterenmiddag te Peterhof aangeko men. Petersburg, SO Sept. De Czaar zond 28 September het volgende telegram aan Witte „Ik wensch u geluk met uw terugkeer uit Washington, nadat gij mijne opdracht, die van het hoogste gewicht was voor den Staat, schitterend hebt uitgevoerd. Ik noodig u uit Vrijdag op het jaéht „Polarstem" in de Björkö-sond te komen. Het jacht „Strela" zal op mijn bevel ter uwer beschikking wor- De „Strela" kwam den 29en September 'b namiddags te 41 uur bij de Björkö-sond aan, terwijl de Czaar en zijne gemalin zich aan land bevonden. Te half zeven des avonds keerd de Czaar aan boord van de „Polarstem"' terug en zond dadelijk een boot voor Witte, die toen door den Czaar werd ontvangen "en hem rapport uitbracht. De Czaar verleen de aan Witte den titel Van graaf en dronk aan liet- diner op zijn gezondheid. Witte we-d voor den volgenden dag uitgenoodigd lot- het ontbijjt. Hij aanvaardde de terugreis naar Peters burg aan boord van de „Strela." Berlijn, 30 Sept. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche Keizer den heer Witte de keten van het grootkruis van de orde van den Rooden Adelaar geschonken en deze te R-o- minten hem persoonlijk overhandigd. Te Petersburg houdt het gerucht aan, dat graaf Lamsdorf, minister van buitenland sche zaken, en zijn adjunct, prins Obolens- ky, hun ontslag zullen nemen. Petersburg, 30 Sept. Naar het Petersburg- sche Telegraafagentsohap verneemt, heeft de Russische regeering bij Japan, dooi- tusschen komst van Frankrijk, een protest ingediend over den toestand der Russische gevangenen, die wegens pogingen tot ontvluchting door de Japansche rechtbanken tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, terwijl in Rusland zulke vergrijpen slechts disciplinair worden gestraft Op het nieuwe Zemstvo-congres, dat in deze week te Moskou bijeen was, is veel gesproken over het politiek program voor de a.s. verkiezüigs-campagne. Het pro gram bepaalt, dat de vertegenwoordigers der Zemstvo's en der steden zullen trachten tot stand brengende verplichte gelijkheid voor burgers eu vertegenwoordigers van de regeering, die gelijkelijk verantwoordelijk zullen zijn voor de gewone rechtbanken, de erkenning der onvoorwaardelijke gelijkheid der persoonlijke rechten aller burgers van het rijk, zoowel als de gelijkheid van rech ten der boeren met die van alle andere klas sen. De andere punten van Eet programma behelzen de bevrijding der landelijke bevol king uit de voogdijschap der overheid, den eisch der persoonlijke onschendbaarheid en de onschendbaarheid van woonplaats, de vrijheid van geweten, van drukpers, van het woord en van vergadering, de afschaffing der passen, de organisatie van eene volks vertegenwoordiging, die aan de wetgevende macht en het opmaken der begrooti.ng me- dowerkt en toezicht uitoefent over de wet tigheid en juistheid van de regeeringsdaden van hoogere en lagere ambtenaren. Verder bevat het program een ontwerp voor de or ganisatie van een algemeene nationale ver; tegenwoordiging zonder klassenverschil. Ook besprak het congres het kiesrecht voor vrouwen, maar het kwam daarover niet tot een© beslissing. Bij de vendere bespreking van het politiek program verklaarde zich het congres voor eeu volkomen scheiding tusschen justitie en ad ministratie, vioor de onafzetbaarheid der rechters, voor de juryrechtspraak in alle voorkomende gevallen, voor de afschaffing der doodstraf, de opheffing van de admini stratieve bestraffing en van den grooten en kleinen staat van beleg en voor eene amnes tie voor veroordeelden. In eene latere vergadering erkent het con gres de noodzakelijkheid om aan alle natio naliteiten van het rijk het grondwettige recht te geven zelf te beslissen in godsdienstige aangelegenheden en hun volle vrijheid toe te staan in het gebruik harer talen en het open bare leven. De Russische taal moet. de taal der centrale instellingen, van het leger en de vloot blijven. Wat de decentralisatie betreft, besloot het congres te verklaren, dat, nadat, de rechten voor de burgerlijke vrijheid zijn vastgesteld, en als een geregelde volksvertegenwoordiging met door de grondwet gewaarborgde rechten in het loven is geroepen, voor het geheele rijk langs wettelijken weg de gelegenheid moet worden geopend om tot plaatselijke zelfstan digheid te geraken. Verder werd met alge meene stemmen een motie aangenomen, waar hij het Czarendom Polen na instelling van oen democratische vertegenwoordiging voor liet rijk als een afzonderlijke zich zelf be sturende eenheid op den grondslag van het algemeen directe en geheime kiesrecht tegen over het overige deel van het rijk eeu af zonderlijke positie moet innemen, onder voor behoud echter, dat de eenheid van het rijik onaangetast blijft en onder regeling van de grenzen van Polen en der daaraan grenzeu- <lo gouvernementen, in overeenstemming met de nationaliteit der bevolking cn hare weu- schen. Moskou, 30 Sept. Gedurende het zemstwo- congres heeft zich een afzonderlijke groep ge constitueerd, die zich den naam gaf van const itutioneele nationalistenpartij, en bij welken zich eeuige op den voorgrond tredende personen hebben aangesloten. De verhouding tusschen de Armeniërs «n de Tartaren te Bakoe is nog steeds even vij andig. De Armenische werklieden van eeu groote tabaksfabriek te Bakoe hebben den eisch gesteld, dat de Tartaarsche werklie den, die in dezelfde fabriek werken, ontsla gen zullen worden, onder voorwendsel dat de vrede tusschen de Armeniërs en de Tarta ren nog gesloten is. Men vreest voor nieuwe ongeregeldheden- Batocm, 2 Oct. Da politie, welke ver scheidene fabrieken in het. stadsgedeelte, waarin de naphta^ werken gelegen zijn, afge sleten had, ontdekte in één er van oefn aan tal geweren en munitie. Verdere troepen ver- ster langen komen hier aam. Men is voorne mens de hier aanwezige troepen tot 25.000 man te versterken. EeUmgfors, 2 Oct. De kruiser „Asia" heeft o)) ecu eiland bij Kemi zeventien ge weren, twee kisten revolvers en ontploffing»- middelen gevonden. Balkan-Staten. D ongunstige opvatting, die men in de laats ten tijd liad van de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije, heeft volgens eene mededeeling van de Pol. Korr. uit Sofia, thans plaats gemaakt voor eene, die gunsti ger is. Inzonderheid spreekt men d ar in de regeeringskringen de meening tegen, dat de verschillen van meening tusschen Sofia en Konstantinopel eene dreigende uitwerking zouden kunnen hebben. Het belang, dat Tur kije zoowel als Bulgarije hebben bij 't ver hoeden van ernstige verwikkelingen aan den Balkan, weegt te zwaar, dan dat men niet van beide zijden er op bedacht zou zijn. in cidenten en botsingen te vermijden. Turkije. Volgens 'het „Berliner Tagebl." is de col lectieve nota van de gezanten der groote mogendheden, waarbij de Porte wordt aan gemaand nu eindelijk het verzet te laten varen en maatregelen te nemen, omdat de Europeesche gedelegeerden voor de Macedo nische finaucieele commissie op 1 October to Salonika hunne werkzaamheden kunnen beginnen, VoeadagAvond ingediend. De Porte heeft de nota van do Servische regeering betreffende de jongste grensoon- f'icten, beantwoord niet een nota, welke door den Russischen gezant te Belgrado aan er. Servisclien minister van buitenlandsclie zaken is overhandigd. 2 DOOR VIRGINIE LOVELING. Papa Slock hadi geen: persoonlijk for tuin. En tiliansi keerden liaro bespiege lingen mog verder naar het. verledene terug, haar kort jong-t neisj eoleveti in dé ouderlijke woon zij was vroeg ge trouwd, zij. had twee ondiere zusters, Agatha en Blanche. „Juffrouw! Euphemie want zij droeg ook dezen naam de tas wordt ondertrokkeni,"* had hun keukenmeid1, die bejaarde Threze, die er haar had weten ge boden worden, schertsend gezegd, en het- had haar gevleid doen lachen... och; dlat- wtes allemaal lang! voorbij. Dra kwamen die zor gen: hare zusters waren ongehuwd geble ven Indoen de tias eens hier ook ondertrok- ken werd, Lucette vóór Euphemie uitverko ren! De spreuk., die zij. van Threze had ge leerd, deed haar niet lachen bij de veronder stelling een soort van bitterheid en wrok ontstond in haar gemdedlwas er wel een degelijker jonge vrouw uit te denken dan Euphemie wezen zou, zoo handig twens; als men overwoog, dat zij schier al de gewone kleederen der jongeren maakte, met de ma chine, die papa Sloök haar gekocht had, en keuris van huisbestuur bezat zoo goed als De jongste trouwt vóór de oudste. haar mcieder!... Nog geen enkel huwelijks- aanbod!! Verblinde mannen toclil, die den edelsteen niet weiteu te ontdekken, tenzij, hij in goud gevat WeaeO, toen Helene trouw de, nauw. uit de kostschool, nog geen' twintig en goed trouwde met. dlokter Serbruin®, wat was zij fier geweesten. nu herinnerde zij zich nog het j ubaletodi gelaat, waarmede Slock haar helt onverwacht ïiiiouwa van die aanvraag kwiam aankondigen. Het was haar zelf te moede als had zij hare zeven dochters beurtelings schitterend, alle andere moeders met dochters bescha mend, zonder de minste moeite geplaatst. Geen jaar zou er verloopeu zonder een voor- uit(richt betreffend Euphemie. Maar... Hele ne liad) reedis drie kinderen en van Euphe- mie's huwelijk kwam er niets. De anderen groeiden angstverwekkend», op zes dóchters tegelijk grootDat zou weldra een wezenlijk heid zijn, iets bespottelijks, kostbaars, al die hoeden, al die mantels, al die kleederen Het- was als werd mevrouw Slock er ondier begraven, zoozeer kromp ze zuchtend ineen. Het. eerste jaar van haar verbintenis was zij ook naar het bal geweest niet haar man, in dat zelfde gouvernementshotel, een enkele maal, want dra had het jonge volkje haar daarin verhinderd. En hoe graag dachti zo aan dat eerste bal, het hartl vol liefde, liet gemoed vol bevredig ng, met. een onafzden- baa1- leven van geluk voor zichOm geen dansers bekommerd, alleen oog en oor voor Slock. haar onbetwist, en zieer benijd eigen dom Hoe anders was 't gesteld! met hare eigene dochtersEuphemie had eeuige jaren gele den, na eon paar onbevredigende proeven, van het officieel- vermaak afgezien. Zij liet papa alleen, ambtshalve er toe gedwongen, een korte verschijning bij, burgemeester en gouverneur maken, pruilend voorgevend, dlat zo liefst tehuis bleef. Maar nu Lucetlte aan de beurt kwam en volstrekt gaan Wildé, rees een soort van naijver in haar op: zij voelde zich nog jong, met nieuwen lust etn nieuwen moed bezield. Jai, het zou veel kosten. Mevrouw Slock dorst er niet eenmaal aan denken en huiver de reeds bij voorbaat, in afwachting der naaistersrekening en liloe papa Slock, of schoon hij het wel weten moest! bij, 't kennis nemen' van dart! geducht stuk, verschrikt en' ais verwijtend naar haar opzien zou. Het werd allengskens laat, De roodo ltous was tienmaal opgenomen en tienmaal weder in den schoot gezonken, thans voorgoed met, het wederpaar- opgerold. Elf, twaalf, één. Nu zoudeu zij haast wedërkeeren. Reeds had zij een "rijtuig hooren voorbij rallen, vermoede lijk terugkomend van het feest. De vaak kampte met haar ongeduld. Zij kreeg een pijn in den rug, strekte de beamen uit, leun de achterover in haar zetel, vroeg zidli tien laatste af, of ze toch niet beter zou doen naar bed' te gaan en bleef niettemin bene den, toen een naderend, vertragend gerij hare aandacht trok. Het hield stil voor de deur. Zij waren daar! Met eene gewisse onstuimigheid stormden zij binnen, do twee dóchters, en het was aan de geweldige, hartelijke wija?, waarop zij haro moeder kusten, evengoed ails aan hare half verfrommelde kleere», aan een walm van vreugdewarmie, die van liaar uitdraai de, aan cfe verflenste orchidee in het baar van Lucette en aan bot. geech it ter der ver moeide oogen en den verhitten blos van bei der wangen genoegzaam to zien, dat zij een heerlijken avond hadden beleefd. „Leur succès a, été oompiet, complet.,ver zekerde papa Slock, zelf opgewekt, aan zijne rijk met dochters gezegende ega. III. Een terugkom at van het bal. Hot had! juist half één geslagen op den stadstoren en de wakkere wek kering*") van Klokkenspel, den beiaard klingelde nog door de koude vrieslucht van dien Januarinacht, toen mijn heel' Con,nehaye, er zich haastig van verwij derend, het, gouvernementshotel verliet, te voet voorbijgaande aan de lange :e- ky wa.'h tende rijtuigen en slaperige, zich geduldig vervelende koetsiers, zwarte schimmen in onduidelijke omtrekken op den bok zittend of in groep schutzoekend onder een poort in- dieping. Mijnheer Connohaye had gcö.l tij tuig besteld, dat was een weelde, d:e hij zich nooit veroorloofde, als hij. van avondfeesten kwam. Zoodra hij op de straat' was, trok hij zijne glacé handschoenen uit. Hij had er geene met wol gevoerde mede in vervanging, uit vrees, dat ze uit den zak van zijn pewrok aan den kapstok spoorloos zouden verdwe nen zijn, en m zijn balhabit. kon hij ze im mers mot. verbergen. Zijne vingers tintelden weldravcrradelijke winden vonden middel om tusschen zijn recht&taanden kraag en on der de panden van zijn rok door te dringen. Mijnheer Connehaye was vijf en dertig jaar, bestuurder- der Algemeeaie Oredietbank te.- stede, jonkman, nauwgezet, een man van orde eu regelmatig gedrag. Hot moest de eerste maal van zijn leven wezen, dat hij. om welke reden ook, later dan twaalf eeu bijeenkomst, verliet. Hij stapte flink door, onbeschroomd! voor aanranding, met. dén viijportigen gang van. iemand, die zelf oolc geen argwaan vreest te wekken of wakers- aanspraak duoht, met den korten, klinken den zolenslag van den zuinige, op sleet be dacht. Hij, reikte nauw» tot aan dé nudcltel- inaat ,mi^nheer Connehaye, mager, fiks, oen toonbeeld van, symmetrie, dé gestalte ten minste; want de natuur had, voor wat! de eveUnmat van 't, aangezicht betrof, van allo strengheid afgezien zijne bruine oogjes wia ren té klein, de neus, watl te lang. bleek! daarenboven in zijne naar omlaag gekeerde helling eene misplaatste sympathie voor liet gezelschap van den, als met eene spade rechtgestekten mond te bezitten; en do eenigszins roode kleur, dio dezen en zijn wangen overdekte, stelde den soberen man onbillijk aan oningewijdén als een liefheb ber van fijnen boturgognewijn voor. Van dit alles was nu niets te zien in deu winter nacht. De hemel tintelde van diamant, maar gaf niet veel klaarte van zich, er buiten de stad, zelfs voorbij de voorsteden, waar ie reeksen huizen reeds hier en daar onderbro ken: en hovenierstuincn aangelegd waren, brandden de lantaarns heel schaars. Serren links, serren rechts, allo zeer laag. achter de onduidelijke zwarte lijnen der hagen, waren zorgvuldig tegen de vorst met latwerk of airco vlak ken overdekt, die schitterden ui duizenden van rijpatomen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1