BINNENLAND. In die nota zegt de Porte dat zij de Turk- sche autoritoiteu heeft gelast de Turksche soldaten, dio zich schuldig hebben gemaakt aan ongeregeldheden in Servië, te straffen en dat zij maatregelen genomen heeft, dat voor het vervolg dergelijke incidenten zullen wor den voorkomen. Marokko. Er wordt "u weer een conflict gemeld tus- sche het maghzeu en den gezant der Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, dio ver ontschuldigingen geëischt heeft voor do ge vangenneming, zonder opgaaf van redenen, van iemand, onder bescherming van Amerika staande. Allerlei vDe Russische regoering, die een paar jarei» geleden do verkiezing van Maxim Gor ki tot lid der Academie van Wetenschappen to St.-Petorsburg nietig verklaarde, hoeft nu aan het bestuur <Lier Academie to kennen gegeven, dat zij zich niet moer tegen Gork'a benoeming toe eorehd zal verzetten vRemain Daurignac is uit New-York, (waar hij tegengehouden, werd) naar Havre teruggekeerd. vDo Parijsclie rechter Roty heeft Ri- noldo, don jongen landloopor. die hem zoo- zoor beetnam mot zijn „agrach "-spreken, niet over de grens laten zetten; maar zelfs een betrekking voor hem gevonden bij eenen meubelmaker, aoodat hij te Parijs kan blijh voa llehuujbory, I Oct. Het Götheborger stoom schip „Niord" is bij het eiland Hoen in aan varing gekomen met de Stockholnische stoom boot „Robert". De laatste zonk. 'De geheele bemanning uit 19 mannen en 2 vrouwen be staande, is gered op één persoon na, die ver dronk. Londen2? Oct. De Standard kroeg giste ron oen telegram uit Shanghai, dat de stoomboot Hsiehho in de Gele zoe door het stooten op ecu mijn gezonken is. Vijftien personen verdron ken vUit Manila komt beriaht van heb ver gaan van cone kanonneerboot, waarbij 35 personen, 10 Amerikanen en 25 inboorlingen, zijn omgekomen Bij den joaigsrten wervelstorm zijn 15 in landers omgekomen. De schade bedraagt een half millioen dollars. Tokio, 1 Oct Heden morgen vroeg is brand ontstaan in de militaire magazijnen te Hiro shima. De brand woedde nog in den namid dag. Zeven en twintig gebouwen, die grooto voorraden bevatten zijn vernield. De brand is waarschijnlijk door kwaadwilligen aange stoken. De Staatscourant van Zondag 1 en Maandag 2 October 1905, bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen als lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdien stens mr J. D. Veegens; benoemd tot hoofdingenieur-directeur van den Rijks-waterstaai 2de klasse C. J. de Jong van Boek en Donk, thans ingenieur vau don Rijkswaterstaat 1ste klasse, met don titel van hoofdingenieur; bevorderd tot hoofdingenieur-directeur van deu Rijkswaterstaat 1ste klasse A. Keure- naer. thans hoofdingenieur directeur 2de kl tot ingenieur van den Rijks-water staat late klasse W. Ducroix, thans 2de klasse tot idem 2de klasse A. de Groot, than9 3do klassetot idem 3de klaa9o F Sohlingmann, thans adjunct-ingenieur van den Rij(ks-wa terstaat verleend de zilveren eere medaille in de Oranje-Nassau-ordo aan den opperscbrij ver bii de marine H. Ophof; benoemd tot dirc-teur van liet telegraaf kantoor te Roosendaal J Buisman, thans commies der telegraph ie 1ste klasse; tot adjunct iijspecteur der posterijen en te- legraphie, ter standplaats Arnhem, J. van der Poel. thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Sappe meer tot directeur van het spoorwegpostkantoor No. 3 te Zwolle H. Helling Wzn., ihans post directeur te Venlo. Kwart over zes uur Zaterdagodhtend zijn H. M. do Koningin en Z. K .H de Prins per Staatssnoor uit Den Haag naar het Lust slot te Dobbin vertrokken. H. M. de Koningin-Moeder heeft. Vrij dag ten paleizo Soostdijk in audiëntie ont vangen mr. Veegens, minister van Land bouw Nijverheid en Handel. Bij H. M. do Koningin-Moeder heb ben Vrijdag ten paloiao Soestdijk o. a. ge dineerd baron Mackay, afgetreden voorzitter van de Tweede Kamer, en de lieer Idenburg, benoemd gouverneur van Suriname en me vrouw. HL M. de Koningin-Moeder beeft zich Zaterdag met gevolg naar Amsterdam bege ven. tot het afleggen van een bezoek Bij H. M. do Koningin-Moeder van Italië. H. M. de Koningin deed ridh heden bij de plechtige opening van de Neder- landsche Zendingsschool te Rotterdam ver tegenwoordigen door den hofkapelaan dr. van der Flier. De minister van landbouw nijverheid en handel, mr. Veegens, bracht Zaterdag een bezoek aan de tentoonstelling van electro- tedhnisclie industrie te Delft. Baron Michiels van Verduynen heeft Zaterdag zijn ontslag als lid der Tweede Ka mer voor Breda bij den voorzitter dor Kamer ingediend. Heden aanvaardde hij zijue nieuwe functie als secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage. De nieuw benoemde graant, van Oosten rijk-Hongarije bij ons Hof, graaf De Bran ds. is Zaterdagavond in de residentie aan gekomen eu heeft zijn intrek genomen in het hotel „Den Ouden Doelen". In eon der Slaatsbegrootingwt ukken wordt medegedeeld, dat door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot dusver nog geen wijzigingsovereenkomst met bet waterschap ter bevordering der verbe tering van den waterstaatstoestand in het N.-O deel van Noord-Brabant is gesloten ten aanzien der bijdrage in de kosten der verlegging van den Maasmond. Ton behoeve van de voorgenomen ver bouwing van het gebouw der Algemeene Landsdrukkerij zal op de begrooting voor 1906 een eerste termijn ad f 60.000 worden aangevraagd. in verband met vrijstelling van de Militie. Eenige wijzigingen, met 1 October a. s. gemaakt in de regeling van het personeel der Koninklijke Marino-reserve geven ons aanleiding om de aandacht vam do leerlin gen en vooral van oud-loerlingen der Am- b?.chtwchool te vestigen op deze in t. bijzon der voor lien zoo belangrijke instelling. Zijn oud-leerlingen den looi Januari van eenig jaar het 19de jaar ingetreden, dan wor den zij voor de militie ingeschreven en loten zij in hot najaar om, zoo zij een dienstplich tig nummer trekken, het volgend jaar te worden ingelijfd. Worden zij ingedeeld bij eon der niet be reden wapens, en daarop is uit den aard der zaak do grootste kanis, dan zal de meerder heid hunner eerst ongeveer acht en een hal ve maand dienen tor oefening en daarna nog een zekeren tijd, vier maanden niet te bo ven gaande, bij hot blijvend gedeelte. Bui tendien worden zij dan later in ten hoogste drie tijdperken gedurende twaalf weken voor herhalingsoefeningen opgeroepen Hoe nuttig die diensttijd nu ook moge zijn om nog moer orde en tucht en stiptheid op tijd te leeren. voor hun verdere vorming als werkman, voor vermeerdering van ken nis, die zij voor het volgend leven benutten kunnen, is in bet algemeen genomen al die tJijd verloren. Artikel 45 der Mil'tdewet echter zegt „Vrijstelling van den dienst baj de militie wordt verleend o.a. aan den lotelng, die voor den len Januari van hot jaar, waarin hij voor de militie werd ingeschreven, in dienst is getreden bij do Marine-reserve." Bij deze Marine-reserve kunnen na hun 17den verjaardag als Leerling-machinist wor den aangenomen „Jongelieden, die in het bezit zijn van een getuigschrift als machine-bankwerker van een Ambachtsschool met trwee- of driejarigen cusus, ter goedkeuring van don minister van Marine, en die na den datum van dit ge- tuigsohnffc minstens één jaar als machine berk werker gewerkt hebben in een machine fabriek of door stoom of electricdteit gedre ven industrieede inrichting. Verbinden zij rich bij deze reserve, dan is dit een verbintenis voor zes jaar, waarin zij drie oefeningen moeten doorloopen. De eerste van drie achtereenvolgende maanden zal aanvangen binnen zes maanden 11a hun aannemig op het door den comman dant. van een der instructieschepen te bepa len tijdstip en wel zoo mogelijk op den eer sten dag van een kwartaal. De tweede en derde oefening zullen aanvangen na een tijdsverloop sedert het eind der vorige oefe ningen van ten minste twee jaar en ten hoogste twee jaaa* en negen maanden. Zij hebben steeds plaats tesschen 1 Maart- en 1 November, dus altijd in den zomertijd- De tweede oefening duurt ook drie maan den, tenzij de leerling-machinist na de eer ste oefening gedurende ten minste één jaar het beroep van scheepsmachinist of dat van machdnist-stoker aan boord van binnenland se he stoom vaartuigen heeft uitgeoefend, in welk geval deze oefening 28 achtereenvol gindo dagen duurt. Do dorde oefening duurt, steeds 28 achter eenvolgende dagen. Het onderricht omvat al hetgeen tot ien werkkring van den leerling-machinist aan boord van een oorlogssahip behoort, al zoo onderricht in het stoken en den dienst op do vuurplaateen, den dienst van olieman, in do behandeling dier hulp werktuigen em in 't algemeen in deu dienst, van adjunct-machi nist en machinist. Do 9oldij van een leerling-machinist be staat uit: a. een vaste soldij van f 30 'sjaara voor het feit alleen, dat hij zich verbonden heeft om bi; oproeping ingeval van oorlog of andere buitengewone omstandigheden zich onmiddellijk beschikbaar te stellen voor 's Rijks stoomvaartdienstb. een soldij van f 20 'smaands (natuurlijk boven voeding en verpleging) over den tijd, dat hij werkelijk in daonst is. Vervolgens een tegemoetkoming van f 75 in de kosten der eerste uitrusting, welk be drag voldoende of nagenoeg voldoende is om dio eerste uitrusting geheel te kunnen bekos tigen en bovendien eon toelage voor kleeding van f 25 'ajaars. Do rang van een leerling-machinist is die van korporaal. Zij, die ten minste drie maan den als leerling-machinist in werkelijken dienst ajn geweest., getoond hebben de prak tische bekwaamheden voor adjunct-machi nist veredacht, ten volle te bezitten en ge schikt zijn om gezag uit te oefenen, kunnen bevorderd worden tót adjunct-machinist met den rang van hoofdopzichter van fortifica tiën bij de landmacht. De vaste soldij 's jaars is in dat geval f 50 en zoolang zij werkelijk dienst doen, boven dien f 30 per maand. Dienstneming bij de Marine-reserve geeft, wat broederdienst aangaat., dezelfde vrijstel ling als dienstneming bij het leger of bij den werkelijken zeedienst.. Waar dus deze dienst bij de Marine-reser- vo zekerheid geeft van een doelmatige oplei ding aan boord van een daartoe bestemd in- stuclicvaartuig in een vak. aansluitend aan dat, waarin men rijn brood wwschb te ver dienen en welko opleiding zelfs aanleiding kan geven om machinist, to worden, Weegt dezo vaste zesjarige verbintenis met haar goede geldelijke vooruitzichten rijkelijk op teger de steeds onzekere kans van vrijioten. Is dienstneming bij de Marine-reserve in do eerste plaats van groot belang voor oud leerlingen eener ambachtsschool, ook machi nist-stokers en stokers der op onze rivier en elders zoo talrijke binnenlandache stoom vaar tuigen en der vele ook in onze streken voorkomende fabrieken en door stoom ge dreven industrieele inrichtingen, kunnen, b*i ean leeftijd van 20 tot 35 jaar bij deze reser ve als stoker dienst nomen. Kan men als stoker 2e klasBo worden aan genomen, indien men leest-, schrijft en re kent. met geheele getallen en voldoende stookt, hoogere edschen, zoowel wat stoken als wat werkmansbekwaamheden aangaat, woiden gesteld aan hen. die in de hoogere klassen of rangen van stoker dienst willen nemen of daartoe worden bevorderd Het vaste jaarlijksche traktement be draagt voor stokers 2e klasse, stokers le klasse, stokers-olieman en korporaal-stokers 2e en le klasse achtereenvolgens 30, 35, 40, 50 en 55 gulden, terwijl in diezelfde volgorde de maandodijksche traktementen voor werke lijken dienst, natuurlijk wederom boven vol ledige voeding en verpleging, 25, 38, 42, 45 en 55 gulden bedragen. Buitendien wordt voor kleeding uitge keerd een tegemoetkoming ia eerste uitrus ting van f 55, nagenoeg voldoende, om deze geheel te bekostigen, en een jaarlijksche toe lage van f 10. In de zes jaar, dat de verbintenis duurt, moeten drie oefeningen worden doorloopen, de eerste van 28, de beide andere van 21 achtereenvolgende dagen. De eerste begint binnen zes maanden na de aanneming, de tweede en derde na een tijdsverloop sedert het einde der vorige oefening van ten minste twee jaar en ten hoogste twee jaar en negen maanden en deze bedde Laatste hebben steeds plaats tusschen 1 Maart, en 1 November, dus altijd in den zomertijd. De officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht A. Kamerling, wordt ge plaatst bij het marine-hospitaal te Willems oord. De „Evertsen." Men meldt van uit Den Helder aan de Tel., dat de herstel lingskosten van de „Evertsen" geraamd wor den op f 250.CO0. Blijkens de sterkte-opgave betreffende opper-, hoofd- en verdere officieren bij de wapens, staven en dienstvakken op 1 Juli 1904/05 bediroeg heb incompleet aan luite nants bij de genie in 1905 15. Ter gedeelte lijke aanvulling van dit incompleet worden 9 cadets der Koninklijke Militaire Academie tot officier voorgedragen. In de Volksstrijd deelt- de heer J. H. Schaper mede, dat hij om gezondheidsrede nen en door overstelpende drukke bezighe den, ook in verband met zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer, Groningen metter woon gaat verlaten en te Voorburg gaat wo nen. Naar men aan den Haagschcn Kro niekschrijver van de N. Gron. Ct. erzekert, bestaat er alle uitzicht op, dat de tegen woordige hoofdredacteur van Het Vaderland eerlang de journalistiek vaarwel zeggen zal, om in plaats van prof. Treub als hoogleeraar te Amsterdam op te treden. Met hem dingen mr. Steinmetz en mr. dr. Van Embden naai den vrijkomenden professoralen zetel, maar de lieer Van Blom schijnt de meeste kansen te hebben, ook door den invloed van hen, die dezen jeugdigen geleerde r.ieer op n profes soralen katheder dan in de journalistiek op zij 1 plaats oordeelen. In plaats vau den heer W. N. F. Sib- maclier Zijnen, die 1 Januari als muziek-re- dacteur van het Handelsblad optreedt, is tot lid van de redactie der N. R. Ct. benoemd de heer Willem Landrc, thans verbonden aan de Nieuwe Courant te 's G rave nh a-ge. Do heer J. Th. E. Kanneel, hoofdcom mies bij het bureau voor den Industrieelen Eigendom, oud-vice-conaul der Zuid-Afri- kaansche republiek, herdacht gisteren den dag. wrarop hij vóór 40 jaar als ambtenaar in Rijks dienst trad. Gister herdacht de heer J. V. Wierd- sma, president-directeur der Holland-Ameri- ka-lijn, zijn 25-jarige werkzaamheid aan deze maatschappij. De ontvangsten van de Nederlamdsohe Zendingsvereaniging hebben van 16 Augus tus tot 15 September 1905 bedragen de som van f 2267.97^, waaronder begrepen is f 542.32^ van de opbrengst der stuiverscol lecte en van N. N. te Rotterdam f 100. Tot dekking van het nadeelig saldo over 1904, groot f 2719.14 is slechts f 11 ontvan gen. met devorige opgaven f 1929.08. Et blijft dus nog aan te zuiveren f 790.06. aUit het Maandbericht van het Nederl. Zendeling-Genootschap blijkt, dat van 1 Juli tot 31 Augustus de ontvangsten hebben be dragen f 29.563.09. Voor 1905 zijn de uit gaven geraamd op f 105.000, waarbij nog f 553 komt als tekort van 1904. Voor het loo- pende jaar zal nog een som van f 47.358 noodig zijn. om niet met een tekort te slui ten. Éénheid van tijd. Aan H. M. de Koningin en aan den minister van bin- nen'landsdhe zaken is een adres gezonden door het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijven - den Middenstand, waarin, naar aanleiding van de conclusion, genomen in de a'gemeene vergadering van afgevaardigden van de bij den Bond aangesloten Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand, verzocht wordt bij de Staten-Generaal in te dienen een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld over te gaan om hier te lande als den al gemeen geldenden tijd den Midden-Europee - schen tijd in te voeren en maatregelen wor den genomen, waardoor het mogelijk wordt, dat van uit s Rijks sterrenwacht te Leiden naar de verschillende plaatsen des lands tijdseinen worden gezonden 001 de tijdsaan duiding in de verschillende plaatsen te kun nen controleeren. Het Volk meldt, dat een der nieuwe Kamerleden oens het papier heeft gewogen, dat hij tot dusver reeds in huis gekregen heeft. Het was 33 kilo. Een vrodestentoon9tolling. Het bericht aangaande een voorloopig comi té voor een te houden Vredostentoonstelling, moet zoo verbeterd worden, dat het is ontij dig gepubliceerd en niet geheel juist.. Er heeft rich namelijk een voorloopig comité ge vormd, ten einde de stichting voor te berei den van een Internationale Vereoniging. die rich o. m. het tot stand brengen corner we- reldvr edesten toonstelling ten doel zal stellen. Zoodra het comité zich volledig geconsti tueerd zal hebben, zal daarvan mededeoling gedaan worden. Eene vrouw el ij ke student in die godgeleerdheid. Aan de gemeen te-lijkt universiteit te Amsterdam is naar het. N. v. d. D. meldt de eerste vrouwe lijke student in de godgeleerdheid inge schreven. Een optocht van politieman nen. Men meldt uit Leiden Een optocht zcoals wellicht in ons land nooit eender heeft plaats gehad, zullen op Maandag 23 October de straten van onze Sleutelstad te zien geven. Het bestuur der vereeuiging van bezoldigde agenten van po litie alhier heeft u.l. aan alle politie-maunen in Nederland een uitnoodigmg gericht tot deelnem'ng aan oen optocht met vaandels en baniren voorafgegaan doof een Haagsch polit ie-muziekkorps. Do deelnemers moeten allen tn uniform zijn. Nadat de voornaamste straten zijn door gewandeld zal o.m. in de -Stadsgehoorzaal prof. dr. L. Knappert, hoogleeraar aan de universiteit alhier, een voordracht houden over „De Leidsche politie in oude dagen." Den volgenden dag zal in genoemde zaal weder een bijeenkomst worden ge-houden, waartoe ook verschillende autoriteiten en le den van den Gemeenteraad uitgenoodigd zul len worden en waar de hoer C. A. Slierings, secretaris van den Bond vau Gemeente-po- litie-beambten in Nederland, zal spreken over; „De ontwikkeling van den eenvoudi ger politieman, zijn hinderpalen en gebre ken" en de heer G. van Putten, voorzitter van genoemden Bond en voorzitter van de Leidsche vereeniging, een en ander zal me- dedeelen „over onze vakbeweging." Een en ander geschiedt ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der Leidsche politiever- eeniging. De vereeniging Trein 8.28 H. IJ. S. M., te Amsterdam, heeft dit jaar 65 kinderen voor haar rekening uitgezon den naar Zeist en Wageningennaar laatst genoemde plaats gingen Israëlitische kinde ren, die ritueel eten moesten hebben. De vereeniging telt ruim 500 leden. Volgens de statuten hebben 5 leden collectief het recht, één kind ter uitzending voor te dragen. De cholerabarakken. Van Rijks wege is dezer dagen te Oldenzaal een barak geplaatst bestemd voor choleralijders, komen de uit Duitschland. Het kleine gebouwtje is geheel van hout opgetrokken. Het is zeer ge riefelijk ingericht bevat twee kamers, elk met zes bedden, een bestemd voor mannon en een voor vrouwen, een kamer voor de verpleegster, een badkamer en keukentje. De burgemeester heeft in opdracht een houten gebouw te doen maken, waarin een ontsmettingsoven zal worden geplaatst en een droogkai..or voor het ontsmette goed zal worden aangebracht. Zw. Ct. Een jong ijsbeertje in Artis. Van den heer C. Hoogendijk Jr. te Archan gel ontving „Arits" ten geschenke een jong ijsbeertje, afkomstig van Nova Zambia, on geveer even oud en even groot als het jonge dier, dat het genootschap dit voorjaar heeft moeten verliezen. Een stier van f 1 5J0. Naar de Tel, verneemt is een der stieren die bij de te Leeuwarden gehouden ringrijderij langs de koninklijke tribune werden geleid voor de aanzienlijke som van f 1500 naar Rus land verkocht. Een week te voren was den eigenaar vam andere zijde f 1000 voor het pracht-exemplaar geboden. De zachte herfst. In een tuin te Stavenisse staat een aardbeienbed in bloe-, terwijl enkele rijpend» vruchten tus schen blad en bloesem prijken. Teleg raaf-fantas'e. Do Frie- ache kapster van de Koningin, mejuffrouw de weduwe Rreitsma-Coenradi, te Leeuwar den, zendt aan de Leeuw. Ct. het volgende schrijven „Dat verslaggevers van bladen kunnen fantaseeren, is van genoegzame bekendheid, maar dab ze dan door dat fantaseeren iemand in een bespottelijk daglicht stellen, kan ik niet. billijken. Zoo iets is mij wedervaren door den ver slaggever van de Telegraaf. Ieder die mij kent, zal ricih verwonderen, als hij in dat verslag leest de woorden, mij daarin in den mond gelegd. Waarheid en verdichting (om liet niet met een erger woord te noemen) zijn daarin op een behendigen manier dooréén geflanst; dacht misschien de bewuste reporter mij hiermee in de hoogte te zotten, dan heeft hij zich verbazend in mij vergist." Gewetensgel d. De burgemeester der gemeente Wijmbritseradeel heeft een brief ontvangen, postmerk Ijlst, met f 65 aan bankpapier. en van den volgenden inhoud „Ik acht mij verplicht deze som aan u als hoofd der gemeente te zenden, als denkende dit schuldig te zijn." Geen groot vertrouwen. Ben particulier bode van een plattelandsgemeeaite in den omtrek van Rotterdam wedgesrd» Za terdagochtend het vervoer van twee pompen, bestemd voor de gemeente, omdat hij geen zin had een jaar en zes weken naar het be talen van de vracht te wachten, en het dan zoo hij zeide misschien nog niet te krijgeu. Deze vracht isf 1. De bode heeft- dus geen groot vertrouwen in zijn ge meentebestuur. Msb. Domain Nieuwenhuis. Vrijdagavond laat is de heer Doniela Nieu wenhuis uit Keulen te Hilversum terugge keerd. Zaterdagochtend had een der ver slaggevers van hot Hbld. een gesprek met hem. De heer Domela Nieuwenhuis laat zich over zijn wedervaren uit met kalme ver wondering. Daar spreekt uit zijn toon wel een weinig bitterheid en ook verontwaardi ging over het onrecht hem aangedaan, maar de verbazing overheerscht. Het verwondert den heer Nieuwenhuis nog altijd, dat men hem juist nu in hechte nis lieeft genomen „Ik had niet de minste reden -rn zulk een optreden te verwachten, nadat ik herhaalde malen in Pruisen ben geweest 11a mijn uit zetting, zonder Listig te word'.11 gevallen Bovendien was mijn uitwijzing vijftien jaar geleden geschied en had een Berlijnsch ad- j vocaat mij verzekerd, dat het verbannings- J bevel verjaard was. De juistheid van deze op- j vatting werd door den rechter van instruc tie ontkend." Maar sterker verwonderd nog was de heer Nieuwenhuis over wat hem is wedervaren, 1 nadat hij voor de" Schepenrechtbank is ver schenen. Deze rechtbank veroordeelde hem tot vijf dagen hochtenis. niet aftrek van de voor- loopige hechtenis en gelastte zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. Dit geschiedde Woensdag, terecht kon dus I de Köln. Ztg. aauvaukelijk melden, dat de j oer Nieuwenhuis werd vrijgelaten. „In de gevangenis teruggekeerd," verhaal- f die de heer Nieuwenhuis, „wachtte ik de ver vulling van de gewone formaliteiten af. In 1 plaats evenwel de deur voor mij te zien j openen kwam men mij tot mijn groote ver- J baring mededeelen, dat ik op bevel van het „Polizei-Prasidium" gevangen gehouden moest worden, totdat de ouderhandelingen met de Nederlandsche regeering over mijn 1 uitlevering afgeloopen waren. Waarom moest I j1- uitgeleverd worden? De rechtbank had mij tooh tot vrii man verklaard. Mijn uitlevering 1 was toch niet gevraagd?" Er klonk nu meer verontwaardiging in de j stem van den spreker, toen hij het verslag' j van zijn wedervaren voortzette „Ik schreef dadelijk een protest aan den Nederlandschen consul en een brief aan den advocaat, die zich als mijn verdediger had aangeboden, mr. Schrammen. Beide brieven zijn eenvoudig achtergehouden. Men heeft ze niet afgezonden, hoewel ook de Duitsclie wet het reoht van den gevangone erkent, om met zijn advocaat te verkeeren. Toen mr. Schrammen het gebeurde hoorde, verklaarde hij, dat zulk een behandeling in de ervaring vin zijn twaalfjarige praktijk nooit was voorgekomen. Maar men heeft mij beide brieven bij mijn vertrek ter hand gesteld." Ik heb ze medegebracht als bewijsstukken." Hoe bent u ten slotte vrijgekomen? „Op een telegrafisch bevel van den minis ter van binnenlaudsChe zaken. Toen mr. Schrammen in de bladen las, dat ik ondanks het bevel van de rechtbank vastgehouden werd, seinde hij dadelijk aan den minister en dezen gelastte, dat men mij moest vrijlaten, indien ik de verzekering gaf dadelijk naar mijn land te zullen teruggaan. Nu, die be lofte legde ik graag afik had vau de Duit- sohe gastvrijheid wel genoeg." Heeft de politie u over de grens ge bracht 1 „Neen, men heeft mij vrij laten gaan. Ik heb nog oen paar uren vrij rondgeiloopen in Keulen en ben toen hierheen gespoord. „Maar nu laat ik 't er niet bij en mr. Schrammen ook niet. Wij zullen bij de Duit- sche regeering een klacht indienen tegen het „Polizei Presidium" van Keulen. Mr. Schrammen was overtuigd, dat het gebeurde mij niet zou zijn wedervaren, als ik Engclsch- man, Franschman of Amerikaausdh burger was geweest." Zult u ook niet de hulp van de Neder landsche regeering inroepen? „Dat weet ik nog niet, misschien wei. Op liet bericht van mijn vrouw is de plaatsver vanger van den Nederlandschen consul te Keulen bij mij geweest. Den consul zelf heb ik nooit gezien. Er wordt beweerd dat de consul door den minister van buitenlandsche zaken naar Den Haag is ontboden, maar 'k weet daarvan niets." Zeer verontwaardigd is de heer Domela Nieuwenhuis over de onrechtmatige vrij- heddsberooving gedurende zoo langen tijd. „Den dag na mijn gevangenneming had anen mij voor den rechter van instructie moeten brengen. Maar men heeft mij elf dagen vastgehouden, mij niet in kennis ge steld van de reden vau mijn gevangenne ming. Eerst den 21en September 11 Sep tember was ik gevangen genomen bracht men mij weer in den celwagen naar den rechter van instructie en toen eerst hoorde ik dat ik iu hechtenis was wegens banbreuk. „Men liet mij ook zonder tijding van hier. De eerste brief van mijn vrouw (mevr. Nieu wenhuis schreef, toen zij uit de bladen ver nomen had, dat haar man te Keulen gevan gen zat, eiken dag) werd mij Woensdag ge geven. De andere brieven heb ik nog niet; ze zullen mi> worden nagezonden met mijn notitieboekje en de persoonlijke brieven, dae ik bij mij had en die mij zijn afgenomen, oan opgezonden te worden naar Berlijn, zeker om er materiaal uit te halen!" Hebt- ge u over de behandeling in de gevangenis te beklagen? ,Neen daar ben ik goed behandeld. Het personeel was welwillend voor mij. Niemani scheen te begrijpen waarom ik daar was. Herhaaldelijk werd mij gevraagd: Sind Sie noch hier? en toen iic voor de tweede maal gevangen werd gehouden, was de bewaker, die mij het feit moest mededeelen, beschaamd over zijn boodschap." Lastige Au al an der. Hoe weinig consideratie d» Duiteohe politie met iu haar oogcai lastige Auslander heeft, zoo meldt -de N. Arnh. Ct., bleek heden weer opnieuw. Een Hollander, die reed» 25 jaar in Duiteoh- 1 and.woont en al dien tijd voor zich den koet had verdiend, word ten vorigen jarc riek, waardoor hij genoodzaakt waa een kleine on- ondersteumng to vragen. Dio kleine som, die de man cmtving, scheen- de Duitsclie politie voldoende te rijn, hem als armlastig over de grenzen te zetten. De z a a k-P a y e 11 s-He r tz. Na hef tige discussies heeft d* gemeenteraad van Groningen met 26 tegen 6 stemmen verwor pen een motie van den heer J. Schaper om Groen en Hertz in gemeentedienst terug te nemen en te overwegen of niet de directeur der gasfabriek tot ontslag moet worden voor gedragen of althans tot straf eenigen tijd moet worden geschorst. De uitsluiting indebouw vakken te Amsterdam. Vrijdogavond vergaderden een 30-tal niet bij den Algem. Best uurdersbond of het Nationaal Arbeids secretariaat aangesloten vereenigingen en be sloten de irtgesloenen eu werkstakers op krachtige wijze te steunen. Mishandeling van bestede lingen. Men schrijft uit Groningen aan het Volk:

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2