KOLONIËN. BINNENLAND. Met een enkel woord is reeds gemeld dat do gouverneur van Boedapest Kudnay de twee fakkeloptochten, die eeuerzijds door de coalitie, anderzijds door de socialisten Dins- dagavond gehouden zouden worden, verboden heeft. I>o eorfstgonooanden had aan Ril nay om assistentie van do politie bij hun fakkelop tocht verzocht, en do gouverneur had ge vraagd, hoeveel agenten het comité dacht lioodig to hebben. Het antwoord was 2600 agenten te voet en 400 bereden agenten. Do gouverneur antwoordde, dat hij aan dat verzoek niet kon voldoen, om de een voudige roden, dat het geheele Boedapester staatspolitiecorps slechts 1800 ageuten te voet en 200 bereden agenten telt, zoodat er juist 1000 te kort waren. En door ziekten, verlo ven en gebruik voor andere diensten, was bovendien het geheele aantal niet beschik baar. Met heb oog hierop, verklaarde de gou verneur niet voor do orde en de bescher ming van personen en goederen to kunnen instaan, waarom hij do fakkeloptochten ver bood Rumenië. Bij zijn verblijf te Ween en, heeft de Ru- mccnsche ministerpresident aan graaf Go luchowski de verzekering gegeven van den goeden wil der Rmneensche regeering oca heb geschil met Griekenland bij te leggen. InUiSBohen was het daarvoor reeds te laat geworden, daar Griekenland zijn vertegen wcord:ger had teruggeroepen. In do Rumeensohe regeeringskringen is men zeer voldaan over de goede ontvangst, die Keizer Franz Joseph den minister-presi dent heeft bereid. Weenen, Jf Oct. Een bericht van de „Neuo Freio 1*10680'' uit Boekarest, zegt. dat de mi nisterraad verschillende maatregelen tegen Griekenland genomen heeft en besloot een nota aan de mogendheden te zenden. Do heer Lahovary, Rumeensch gezant te Constantinopel, drong er krachtig op aan, dat de noodige maatregelen zouden wor den genomen om op de bedreigingen van Griekenland te antwoorden. ServiB. Po Koning en de Kroonprins zijn van hun re's door Weeb-Servië te Belgrado terugge keerd. Het voornemen van een groot aantal af gevaardigden om met de club der uiterste rar dicalen tob de gematigde radicalen over te gaan, is een feit geworden. De herziening der beide radicale groepen wordt alleen als een quaestie van tijd be schouwd en als de eenige uitweg om uit de tegenwoordige parlementaire moe lelijkheden te geraken. Rutland. Petersburg, 5 Oct. Het Petersburgsche te legraaf agentschap meldt: In een schrijven van don Czaar aan den minister van marine wordt gezegd, dat marine-officieren, die, bij do in tc voeren hervormingen bij do marine, niet kunnen voldoen aan de hoogere cischen welke gesteld zullen worden, nog vóór het bereiken van den bepaalden leeftijd ontslar gen zullen kunncn worden. Indien zulks geschiedt in den loop der eerstkomende 5 jaren zullen die officieren on der nader vast te stellen gunstigo voorwaar den gepensionneerd worden. Kroonstad4 Oct. He havenarbeiders, heb ben lieden opnieuw het werk gestaakt. Op allo bidtenlandscho stoomschepen ia do arbeid noóergelegd. Moskou, 4 Oct. Naar het Peteraburgsche Te- lograafagenischap mededeelt ia hedenavond te zeven uur in den. tuin van het- consistorie der geestelijk head een bom ontploft. Petersburg, 4 Oct. Het Petersburgsche Tele- graafagentsohap meldt: Volgens nadere be richten uit Moskou word slechts oen eenvou dige zak met ontplofbare stoffen gevonden Geon schade word aangericht. Turkije. Zondagavond hebben de gezanten een niot-officieele samenkomst gehad ten huize van den Engelschen gezant Sir Nicolas O'Connor, ten einde tot overeenstemming te geraken over de houding, die moet worden aangenomen tegenover het zeer besliste ant woord, dat do Porte gegeven heeft ton aan zien van dè instelling ooner financieel© com- missio voor Macedonië. Vereenigde Statin. Baron Komoera en Sato zijn gisteren aan boord van de Empress of India uit Vancou ver naar hun vaderland vertrokken. Komoe ra's toestand is veel vei^beterd, hoewel hij nog geen bezoek kan ontvangen. Hij had veel genoten van zijn reis door Canada en geloofdo dat die hem veel goed had gedaan. De vredë- Tokio, 4 Oct. Het vredestraotaat is heden aan dn Geheimen raad gezonden. Allerlei vIndertijd hébben verschillende geheel- ontboudersverocnigingen in de Vereenigde Staten weten door tc drijven dat de cantinee» bij het leger werden afgeschaft., waarschijn lijk in de verwachting, dat de soldaten zich mot het genot van water zouden tevreden t'ellen. Deze verwachtingen worden echter doei li ik teleurgesteld. In de nabijheid' der ka zernes verrezen spoedig 'n aantal kroegen, die zich nu juist niet in een schitterend» reputa tie konden verheugep, terwijl men heeft ge constateerd, dat dó verschillende dranken die daar verkocht werden, van slechte kwaliteit rijm en beslist van invloed zijn op het begaan van verschillende misdrijven. Een Ameri- kaansch generaal beweert, dat 75 van de militaire rechtzaken te wijten rijn aan het ge bruik van de slechte jenever, die de soldaten in dergelijke kroegen geschonken wordt. H:.j pleit dan ook voor de wederinvoering oer c anti nes. In ieder geval is men tot erkenning gekomen van hot feit, dat men don soldaat niet verhinderen kan alcohol te gebruiken, maar dat in de cantine veel beter controle kan worden uitgeoefend en men hen daar voor hetzelfde geld alcoholische dranken kan verschaffen, dio tenminste van goede kwali teit zijn. vNaar men thans uit Londen bericht, heeft het officieel onderzoek omtrent het jon ge meisje. Miss Money, dat dood gevonden werd in den tunnel van Morst ham, tot de slotsom geleid, dat het hier geen ongeluk of een geval van zelfmoord, maar een moord be treft. Het meisje moet in den trein aangeval len en nog levend uit den waggon geworpen» rijn. De politie hoopt den schuldige op het spoor te wezen. vEen tweeduizendtal Israëlieten, die te New-York oncer de bogen van <le „Williams- bi-idge" den tweedon dag van het Treëlitieche Nieuwjaar vierden, rijn, naar een particulier telegram aan den „Matin" mededeelt., door een troepje Italiaansdie en Iorsche wrklieden a-.ngevallen er. met steenen gegooid. Vele Jo den, die in gebod -aren, rijn door t'~~--r- pen ernstig getroffen. Van de aanvallers konden door de toege snelde politiemannen slechts enkelen worden gegrepen. Deze aeiden met te kunnen opge ven welke motieven hen tot- een dergelijk op treden hadden gebracht. vDrie bandieten hebben bij Seattle, ,-n de Vereenigde Staten, een trein beroofd en zich met een buit van 120.000 gulden uit de voeten gemaakt. De sheriff en honderd vol gelingen zetten hen na en raaiden hen in. Het kwam tot een verwoed gevecht, dat bij de afzending van het bericht nog aan den gang was, nadat een aantal mannen reeds gedood en gewond waren. vTe Mouteleone in Colabrië heeft weer een storm gewoed, die veel van de nog recht gebleven huizen ernstig beschadigd heeft. vDe stoomboot „Caulabinia", dienst doende op de Filippijnen, is in een storm vergaan. Al do passagiers, ten getale van 17 en de heelè bemanning, 97 koppen, zijn omgekomen. Men schat op 25 millioen fr. do schade, door dien storm aan de plautaties en de entrepots van den archipel toegebracht. OOST-INDlE. De expeditie naar Celebes- De Bataviasche correspondent van de N. R. C. seint: De gouverneur-generaal heeft gelast de ex peditie in Middon-Celebes voort te zetten door Pcsso, Sigi en Toiadja. Het N. v. d. D. beekent bij dit telegram aan Dit belangrijk besluit van het opper be stuur werd blijkbaar ingegeven door den weriBcb om na de operaties op het Zuid Wes telijke schiereiland, ook in Centraal Celebes den invloed van ons gezag te doen gevoelen ©n daarmede een eind te maken aan den staat, waarin deze streken verkeeren, o. a blijkens modedeoliugen van ambtenaren, al* de controleur Engelenburg, en dè zendeling >n dr. Adriani en Kruyt. Aaai eet» particulier schrijven is het volgen de onleend lil kampong Langkeu heeft de vorst van Bonii een zoutpakhuis en daarin niet minder den 20,000 piool opgeslagen. Dit zout zal nu de marine met prauwen overgevoerd worden naar Bladjowe en Watampone, om aan de bevolking te worden verkocht. Het ruil middel zal echter geen gteld maar geweren moeten zaj)u«. Het is nl. bij deze expeditie zoo eigenaar dig, dat er mai de landing in het geheel niet meer gevochten wordt en daardoor ons geen wapens in handen vallen. Overal onderwerpt do bevolking zich, maar wapens inleveren doen ae niet, en dat is toch een hoofdzaak. Ze zeggen dat ze ze niet hebben, en wa'. ingele verd wordt, ia over het algemeen weinig zaaks. Te Badjowe en Watampone krijgt nu do l>evolking gebrek aan zout. Het militair be stuur zal dat verkoopen, mits geweren in ru.il gegeven worden. (H.blad) Blijkens uit Indië ontvangen telegra- phischo berichten, zijn, sedert de jongste me- dedeelingen dienaangaande in de Nederland- sclie Staatscourant van 5 September 1905, no. 207, bij de krijgsverrichtingen: a. in Atjeh en Onderhoorighedeu gesneuveld de sergeanten J. de Boer en J. Schmidlen zwaar gewond, de 2de luitenant der infan terie J. H. W. Sikman en de sergeant Cl H. R. Hemmcrling; licht gewond, de fuseliers H. J. C. Van- hoey en J. Miedema, en onbeduidend gewond, de le luitenant der infanterie W. van Holst Pellekaaii, en b. op Borneo gesneuveld do 1ste luitenant der infante rie W. H. Vink en de sergeant D. Oostrura. li M. do Koningin-Moeder van Italië is Dinsdag namiddag te 5 uur te Leeuwar den aangekomen en afgesta.pt aan het hotel „De Nieuwe Doelen", 's Avonds maaUe H. M. een wandeling door de stad en deed inkoopen bij den goudsmid Bol man. Gisteren morgen werd onder geleide van baron Ren ders hec Friescho Museum en het magazijn van antiquiteiten van den heer Van Messel bezocht. Om een uur vertrok de Vorstin met gevolg naar Jelsum, ter bezichtiging van den veestapel van Wassenaar. Dè reis werd gisteren voortgezet naar Groningen. H M. do Koningin-Moeder van Italië arriveerde gisteren per auto te Groningen en stapte af in het hotel „Frigge", waar zij met haar gevolg waarschijnlijk een dag zal verblijden. Speciale bezoeken zullen niet worden afgelegd. Menu meldt: Men denkt dat het- wel 1907 kan worden voor de tweede vredesconftrentio in Don Haag zal gehouden kunnen worden. De gezantschapsattaché jhr. mr. De Stuers wordt voorloopig werkzaam gesteld aan heb departement van Duitenlandscho Zaken. De afdeolingen der Tweede Kamer liebbon gekozen tot rapporteurs over do W.-I begrootingen, dienst 1906, do heeren Bos, Van Kol, De Waal Malefijt, graaf v. Limburg Stirum en IJzerman, en tot rappor teurs over de hoofdstukken der Staatsbe groot'ng I (Huis dor Koningin, tevens alge- ineene beschouwingen), II (Hoogc Collegiën), VILA (Nationale Schuld), XII (onvoorziene uitgaven) en do Wet op do middelen de hoe ren Smidt, Van Gijn, Okma, Roossingh en Goetman Borgesius. Door hot Nationale Comité tot bestrij ding van den handel in vrouwen" is een adres tot do regeering gezonden, waarin het verzoekt om ten behoeve van het door dat Comité opgerichte Bureau van Informatie jaarlijks een subsidie, groot f 2000 te mogen ontvangen, terwijl voorts wordt verzocht op den zedelijke» steun der regeering te mogen rekenen Ged. Staten der prov. Zuid-Holland stel len voor in de kosten eener in 1907 te 's Gra venhage to houden nationale en internatio nale tentoonstelling aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een subsidie too to kennen van 4 pc. in de ge raamd© uitgaven ad f 125.000 tot een maxi mum van f 5000. In den toestand van vioe-admiraal Kouwenberg is oen gunstige verandering ge komen. Dè kapitein ter zee P. F. van der Vel den Erdbrink, wordt 1 November geplaatst in de directie der marine to Willemsoord. Bij Koninklijk besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Noord- Brabant, waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek van J. W. Speekenbrink, on derwijzer aan eene openbare lagere school te Breda, om het ambt van reserve tweede lui tenant bij. d© landlweer te mogen bcklee- den. Ter beschikking van den gouverneur- generaal in Ned.-Indië is gesteld ter plaat sing in administratieve betrekkingen J. C. Brinks. Wegens gezondheidsredenen heeft dè gepens. majoor der infanterie J. Hissink ont slag genomen als secretaris-penningmeester der Koninklijke Vereeniging van gepens. officieren van het. Nederl. leger. In zijn plaats is benoemd) de gepens. kapi tein der infanterie R. H. Driesseu, te 's Gra- venhage. Ongevallen-statistiek. Te Rotterdam hadden van 1 Januari tot 1 Oc tober 1.1. 20,696 ongelukken plaats, vallende onder de bepalingen der Rijksverzekerings bank. Voorafgegaan door een deputatie van ,,Het Eereteeken", met de banier van deze Kon. vereeniging van oud-strijders en gevolgd door vele vrienden en belangstellenden, on der wie o.a. do oud-generaal Dèykerhoff, werd gisteren middag in allen eenvoud op de begraafplaats Oud-Eik-eib-DuSnen graf waarts geleid het storfelijk overschot van den gepens. luitenant-kolonel van het Ned. Ind. leger E. Mathijsen. Een der familiebetrekkingen dankte voor de betoonde deelneming. ReohtstoeBtand van burgerlijke ambtenaren. Onder leiding' vain den heer J. de Vries is te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van afgevaardigden van den Bènd ter verkrij ging eener wettelijke regeling van den reclits- toestialnd dier burgerlijke ambtenaren. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het gelukkige verschijjnsel, dat tal van uit nemende mannen uit alle partijen der Ver eeniging te hulp kwarnemi en in en buiten de Tweede Kamer op het goed recht van haar streven wezen. Ook het feit dat neg geen vier jaren gele den een minister sprak van „een veelzans on bekende zaak" en thans geconstateerd kun worden, dat de behoefte van een ambtenaars- wet algemeen wordt erkend, geeft reden tot tevreden1 eid. Do vrees van sommigen, dat door de pogin gen van het bestuur om mede te werken aan den opbouw van het wetsontwerp, do een dracht onder de ambtenaren schade zou 1;>- den, is gelukkig ongegrond gebleken het een heidsgevoel, dat den Bond het aanzijn gaf »s krachtig genoeg om tegen wrijving van denk beelden bestand te zijn. De ambtenaren moe ten voortgaan met te zeggen, hoe zij de amb- tènaarswet wenochenzij kunnen er zeker van zijn, dat de wetgever er rekening mede zal houden. Dat de Troonrede met geen. enkel woord van de in het uitzicht gestelde regeling rente, was voor het bestuur een bittere teleustelling. Do administratieve rechtspraak wel opec- nomen in het werkplan der nieuwe regee ring waar blijft de ambtenaarswet? Met deze vraag, zeide spr., hebben we ons gewend tot den nieuwen minister van justitie B:j hot onderhoud, dat deze ons den heer Knottenbelt en miji toestond verklaarde Z. Exc. dat hij zeer veel voor ons strewn ge voeld- en dat het hem zeer aangenar—rou zijn, wanneer hij na de regeling van de admi- nistratie-e rechtspraak en vain den aankleve hiervan, ook dè regeling van onzen rechtstoe stand tot stand kon brengen. Wij' moeten den minister erkentelijk zijn voor de bereidwillig heid om onze zaak een plaats te geven in zijn werkplan, maar de opmerking moet me toch van t hart-, dat die plr ts niet gunstig is. Tus- schen de bedrijven door zou, naar ik meen, de voor ons bestemde regeling wel in gereed heid gebracht kunnen wordenzoo'n reuzen werk is dat toch waarlijk niet. Gelijktijdige invoering is ons in uitzicht gesteld op gelijk tijdige invoering mogen wij in billijkheid aan spraak maken. Zal de nieuwe vierjarige perio de ons brengen, dat we recht liebbe-n te ver wachten, dan moet die gelijktijdige invoering voortaan onze leuze zijn. We hebben in do Tweed» Kamer veel warmo vrienden. Laat ons dezen verzoeken, op den min. van justitie aandiang uit te oefenen, opdat hij de hier voor geschikte werkkrachten aan zijn depar tement de opdracht geve, ook voor ons te zor gen. Of zou misschien een van do leden van de Tweede Kamer de samen stellino1 van i t ontwerp op zich willen flemen Er zweeft me con naam op de lippen van een deskundige, dio hiertoe bij uitstek bevoegd is. Geen uitstel tot na de invoering van de administratieve rechtspraak, gelijktijdige in voering moet de leuze zijn. Dan alleeu be staat er kans, drt in deze nieuwe periode, die zich niet hoopvol inzet, het einde toch nog het werk zal kronen. Uit het jaarverslag van den heer C. T. Knottenbelt bleek, dat de Bond thans 90 gewone leden telt. bestaando uit vereenigin- gon met een gezamenlijk ledental van ruim 43,000. Het aantal peisoneele leden bedraagt 216. Do financieel© toestand van den Bond is niet ongunstig te noemen daar er een salo van bij de f 800 is. Nadat do heer Van den Burg medegedeeld had, dat het Maandblad voortdurend achter uitgaat wat het aantal abboné's betreft en ook advertentiën geringer worden, werden als bestuursleden herkozen de lieerèn J. de Vries, C. T. Knottenbelt, C. Thomassen, W. vaini den, Burg en II. J. Lamoraal. Hierna kwamen verschil Lande voorstellen aan de orde. Na langdurige discussie werd verworpen een voorstel van mr. Van Zanten, luidende De uitoefening der grondwettelijke rech ten vau don ambtenaar kan niet meer wor den beperkt dan bij dezo of een andere wet wordt veroorloofd. Aangnomen werd oen bestuursvoorstel, luidende Den ambtenaar i9 onverkort vrijheid tot uitoefening der grondwettelijke rechten ge waarborgd. Aan d^ ordo kwam voorts een voorstel van den Bond van Nederl. Onderwijzers, toegelicht door den heer Th. M. Ketelaar, ora in „de proeve" een artikel op te nemen, dat duidelijk uitspreekt dat g»en vrouwe lijke ambtenaren buiten hun wil, op grond van hun huwelijk worden ontslagen. Dit voorstel werd met 24 tegen 19 stem men aangenomen; 16 stemmen waren blanco. Hierna werd deze aruk bezochte vergade ring gesloten. 3 October to Leiden. Dè 3. Octoberdag, gedachtenis aan Leiden's ontzet, is weer met opgewektheid gevierd. Reeds vroeg in den morgen hadden tal van stadgenooten zioh opgemaakt om te kunnen genieten van de koraalmuziek, uitgevoerd in den tuin van het Laboratorium, tegenover het Van der Werfpark, waartoe de kapel van de dd. schutterij en vele honderden zan gers en zangeressen hun medewerking toe verleenden. Na afloop daarvan begaven de muziek en verdere executanten rich naar ge meld Park, waar door den keer N. Brouwer, voorzitter der 3. Octobervereeniging, aan het standbeeld van Van der Werf een groo- ten krans werd gehecht. Te 8 uren nam de traditioneel© uitdeeling van haring en wittebrood, van tabak en bier, een aanvangeerstbedoelde artikelen werden verstrekt aan plm. 3350 huismoeders, terwijl ruim 3000 mannen met laatstgemelde versnaperingen werden begunstigd. Do opgewekte stemming werd nog ver hoogd door de bespeling van het carillon van den stadstoren, het springen der fontein op de Vischmarkt, volksvermakelijkheden op heb Schuttersveld, terwijl bijna algemeen de driekleur wapperde. Het hoofdnummer der middag-feesttvierimg bestond dlitmaal in een groot muziek-festival voor harmonie- en fanfarekorpsen, waarvoor niet minder dan 40 korpBeu, gezamenlijk met 8 >4 musici, uit tal van plaatsen in Zuid-Hol land zich hadden aangemeld. Verder was nog een wedstrijd uitgeschre ven voor leerlingen van de hoogste klasse der lagere scholen in het opsporen van oude steenen, jaartallen, geschied leun dige opschrif ten, merkwaardigheden, enz. in Leiden. Daaraan werd door 280 leerlingen van 17 scholen deelgenomen. 's Avonds werden concerten gegeven op Zomerzorg, Zomerlust en Schuttersveld, op welke laatste plek hot traditioneel© volksbal plaats had. Met een schitterend vuurwerk werden de feeeten besloten. Aan het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden, gevestigd in de Lakenhal, dat op 3 October gratis te bezichtigen is, word door tal van vreemdelingen en ingezetenen een bezoek gebracht. Drukte in do Rotterdam se h e haven. In de Rotterdamsoke haven is heb thans zóó druk wat het havenbedrijf betreft, dat- ligplaatsen te kort komen en de binnenkomende 9chepen aan de stopboeien gemeerd moeten worden, in afwachting dat er ligplaatsen vrij komen. Even zoo komen er, niettegenstaande het aantal Rotterdamsoke bootwerkers op 15000 man geschat kan worden, handen te kort, zoodat reeds twee ploegen werkvolk uit Am sterdam zijn overgekomen om in de Maas stad te werken. Do Velzer voetbrug. Do voor bereidende werkzaamheden tot het opruimen van de Velzer voetbrug zijn begonnen. Een protest meeting. Maandag avond zal in het lokaal Plancius te Amster dam een protest-meeting worden gehouden tegen de handelingen van de Duitsche autori teiten'. D© heer Domeia F. Nieuwenhuis aal als spreker optredèn Staking van Israël, slagers. Naar het Hdbl. verneemt, zou de wethouder van Amsterdam, dr. Joseph us Jitta, niet on geneigd rijin, rijin bemiddeling in het geschil tusschen de Israël, slagers en het Israël, kerk bestuur te Amsterdam aan te bieden. De wet houder confereerde gisteren met afgevaardig den van de slachtersvereeniging Eensgezind heid. Het Vad. verneemt dat de vernieu wing van de waterpijpketels van Hr. Ms. Noord-Brabant, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de Kon. Maatschappij De Schelde, to Vlissingen, ongeveer f 180,000 zal kosten, Brutale reclame. Men meldt ons: In de etalagekast van een barbierswin kel od een dei- voormaals deftige grachten van Den Haag kan men to midden eener stellage flacons „wereldberoemd haarwater" het portret van den „uitvinder-fabrikant", een onzer hoogleeraren in de faculteit der letteren tentoongesteld zien. Z.H.Gel., dien wij wel kennen als 'n knap historicus, maar over wiens befaamdheid ala „haarwater-uitvinder" wo nimmer hoorden, zal zich door die onverwachte promotie wel bij zonde:* gestreeld voelen, te meer waar zijn portret prijkt op een biljet, geniaal kakogra- phisch en uitmuntend door snorkende re clame. Daaruii verklaart zich dan ook de „wel willende toestemming" aldus het reclame- biljet door Z.H.Gel. tot do exposilio van zijn portret verleend Kan 't brutaler? (Vad.) Overtreding der Zondags wet De kantonrechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. Sijthoff, directeur van het Rotter- damsch Nieuwsblad, beklaagd vau overtre ding van de Zondagswet (het doen geven van een concert tijdens een voetbalwedstrijd) en hem veroordeeld overeenkomstig den eisch van het Op. Min. tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtènis. Eon wreedaard. Te Rotterdam stond gisteren terecht de 54-jarige branders knecht J. Koppenhagen, uit Schiedam, die de wreedheid heeft gehad zijnen hond legend te villen. Het O. M. ei9chte drie maanden gevangenisstraf tegen dit laaghartig indivi du, doch betreurde het, dat de wet niet toe liet tegen hem een veel zwaardere straf te eischen. Tot de ouders terugge bracht. Door dien veldwachter Woudel werd gister te Winschoten aangehouden Jan tje van W., 18 jaar, van Nieuw-Amsterdam afkomstig. Zij was met Schaap die op ker missen een negerin-vertooning doet uitvoeren rondgereisd en Dinsdag bij het vertrek van S. te Winschoten achtergelaten. De persoon, die voor negerin speelde, was volgens haar geen „echte" negerin, maar een zwart gemaakte zoon, van S. Het meirie is heden op tramsport gesteld, om on der het ouderlijk gezag te worden terugge bracht. (N. W. C.) Een speelhol voor minver mogenden. Men schrijft uit Maastricht aan hei- Hbld. Onde* dit hoofd bevatte de National Zei- t-ung eer berichtje uit Aken over een speel bank. welke in het grensstadje Vaals ge opend was onder den titel „Kasmo Vaals" en welke speelbank concessie lieeft van de Hollandsche regeering. Om als lid toe te treden moet men een entreegeld van f 30 betalen Nader vernemen we nu hieromtrent, dat die speelbank werkelijk bestaat. Zij is ge vestigd naast de Hollandsche douane, zoo niet in hetzelfde gebouw, maar natuurlijk met afzonderlijken ingang. Men betaalt een entreegeld van f 0.25 en heeft dan het recht om mee te spelen. Het heet, dat alleen buitenlanders lid mogen zijn. Maar aangezien Vaals eengrens- piaatsjo is, dat zoowel op Nederlandsche als Duitsche en Belgische grens ligt en men te Vaa'3 zelf bijna evengoed Duitsch spreekt als to Aken, is het begrijpelijk, dat iedereen aan het spel ka,n deelnemen. Eir wordt dam ook druk gebruik van gemaakt. Do minste inzet bedraagt 1 Mark, de hoog ste 10 Mark. Er wordt druk geadverteerd in de Akensehe Couranten „Casino Vaals* Maastrichterlaan, Jeu de Baroque (Barock- BillardV Het spelen geschiedt op een soort biljart, waarin 32 gaten zijn. Er wordt niet gestcoten, doch een bal, door een veer in beweg:Ui: gebracht, rolt al of niet in een der gaten, waardoor de winst bepaald wordt. Heb vele Belgische geld, dal te Vaals in omloop is, wijst er op, dat ook uit België van deze speelbank een druk gebruik wordt gemaakt. Bedreiging of grap? De heer P. A. M., te Zaandam, ontving gisteren een briefje van den volgenden inhoud Mijnheer Ik waarschuw U, om 's avonds niet meer alleen naar buiten te gaan. Men volgt U overal; al Uwe gangen worden nagegaan door spionnen van mij, soms een man, ook wel een jongen. Laat deze waarschuwing genoeg zijn en noopt mij niet U nogmaals te schrijven. (was get.) Vrijbuiter ARENDZ, (den geheimzinnige). Het briefje is met kleine, duidelijk lees bare letter geschreven. De envelop was dicht- gelakt, doch een stempel ontbrak. Wat deze geheimzinnigheid te beteekenen heeft, en of men hier te deen heeft met een grap dan wel een dreigement, is moeilijk uit te maken. Eomspook. Sinds eenige dagen ver toonde zich des avonds tniabiïi een molen te Ambt-A lmelo, een spook. Velen sloeg de schrik on» heb lijf, zoodra de witte gedaante verscheen. Heb was eigenaardig diat, wanneer de molenaar het geweer aanlegde, heb spook zich liet valietoi. Dinsdagavond', omstreeks acht uur_ werd het door een gemeente--veld wachter gegrepen. Bij onderzoek bleek heb een vroegere knecht van den molenaar, S. ge naamd, te rijn. De rust in den omtrek is thians hersteld. De moord te Baarle-Nassa Omtrent den Zondag jl. to Baarle-Nassau ge pleegde» doodslag kan het Dgbl. v. N.'brb. nog nader melden, dab de vermoedelijke dia der, genaamd A. van de Goorbergh, een Oos- terhoutenaar is, gehuwd ©m vader van. 3 kin deren. Hij staat bekend als een kalm persoon van goed gedrag. Het mijnongeluk in Lim burg. Omtrent dit ongeluk, waarover wij reeds een kort bericht plaatsten, deelt de „Limbuiger Koerier" het volgende mede: Gisterenmorgen heeft op de mijn „Laura on Vereeniging" een allertreurigst ongeluk plaats gehad. Men is daar bezig met» het afdiepen van schacht Hendrik, die door een zoogen aam- den „Aufbruch" met de ondergrondisch© werken in verbinding staat. Tijdens heb bemetselen dier ach acht wan den raakte dezo verbinding door afvallende steenon verstopt, waarop het water, dat niet langer naar de dieper gelegen pompenkamer nabij schacht Wilhelmina kon afvloeien, on middellijk snel steeg. Met het oog op de mogelijkheid, dat l.et water onder den steeds toenemendon druk de versperring zou doorbreken en een cata strophe veroorzaken, werd het werk op dq onderste étage gestaakt en begonnen met het metselen van een dam, die bij oen ©ventuoe- len doorbraak het water zou koeren. Men was met dit werk bezig, toen de door braak plaats vond. Drie mannen vonden bij het ongoval hun dood. Twee worden zwaar verwend naar het hos pitaal te Heerlen vervoerd. Van andere zijde meldt men nog aan het blad o. m., dat de gedooden rijnFr. J., uit Groenstraat, pas gehuwd; H., oen Belg, en Gust. K., uit Westfalen, en dat. er van do twaalf man slechts ttweo heelhuids en, met

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2