5f'. 11S. Eerste Blad. 4" Jaargang. Zaterdag 28 October 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. De mode. MIERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 mafttden Toor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post. - 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met nitzondering Tan Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE: Van 15 regels••••••f 0.70* Elke regel meer- u.15. Groote letters naar plaats ruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voord eelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement Een» circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Poiitiek Overzicht De beweging in Rusland. Ei zijn in don loop van dit jaar zoovele stakingen in Rusland geweest, dat zij haast nier te tellen zijngroote en kle;ne, poli tieke en economische, kalme en rumoerige. Yeien vau deze stakingen hebben reden ge geven tot groote bezorgdheid en reusachtige offers gevorderd. Maar geen staking heeft zulk een omvang genomen, geene ook heeft een toestand zóó vol gevaren doen ontstaan, als die, welke nu aan den gang is en steeds verder hare vangarmen uitstrekt. Een paar dagen geleden sprak men van eene spoorweg staking. Nu is die benaming op verre na niet voldoende meer. om den omvang der bewe ging aan te geven de spoorwegstaking heeft zich ontwikkeld tot eene algemeene bewe ging. Men kan gemakkelijker opgeven wie er niet aan meedoen, dan wie er aan deelne men. Het is eene beweging van bij uitstek poli- tSekeu aard. Ditmaal hooft mon niet te doen, zooals in de stakingen van Januari van dit jaar, met wenschen en eischen, voortkomen de uit den nood van eene hongerende bevol king Het wachtwoord, dat allen op do lip pen hebben, is: de constitutie. Misseliien zijn er onder de stakers velen, die gelooven, aooals de rebellen van 1825, dat die consti tutie die vrouw is van grootvorst Constan ta jn. Maar allen doen mee aan den veldtocht tegen de Rijksdcema zooals de regeering haar wil samenstellen, en voor cone con st it uce rende vergadering, door het algemeen Stemrecht samengesteld. Om de uitbreiding van het kiesrecht te verkrijgen, verhindert men de treinen te loopen en staken niet al len de arbeiders, maar de fine fleur van de intelligentie, ingenieurs, dokters en apothe kers. Tegen het programma der regeering is dus do strijd gericht. De regeering is genoodzaakt partij te kiezen, en zij heeft dit ook roods gedaan. Graaf Witte heeft in het onderhoud, dat hij met de gemachtigden van het con gres van spoorwegwerkers heeft gehad, te kennen gegeven, dat hij zich twee mogelijk heden tot oplossing van de crisis voorstelt of bloedige onderdrukking door de organen van liet gezag óf gewelddadig verzet van de tegen de revolutie gestemde elementen. Voor het' eerste alternatief zijn de maatregelen ge nomen in Petersburg is generaal Trepow weder met dictatoriale macht bekleed en hij heeft bereids doen kennen, hoe hij zijne macht denkt te gebruiken. Is er kans, dat het tweede alternatief zich zal voordoen? Een artikel in de Vossische Ztg. gewaagt daarvan; liet bevat ook overigens belang wekkende bijzonderheden over den huidigen toestand, die wij hier laten volgen. De Sohr. noemt de algemeene staking van de spoor- wegwerkers een triomf van de uitstekende organisatie van een betrekkelijk gering aan tal vastberaden mannen over do traagheid van de groote menigte. Hij zegt-: „Naar aanleiding van de nu ingetreden staking is het interessant een blik te wer pen achter de coulissen, waar de draden van de organisatie samenkomen. Er is tusschen de democratische burgerij en de socialisten eene verbinding in 't leven geroepen door do in de Sogis Sogusow vereen igdle beroepever- eenigingen. Daarvan komt de hoofdrol bij de organisatie van de nieuwe staking toe aan de vereeniging van ingenieurs. Door de onbe grijpelijk zwakke en dubbelzinnige houding van do regeering tegenover de ingenieurs, alsmede de genoesheeren en advocaten wer den deae kringen steeds meer afgedrongen van de gematigde elementen en op die on dersteuning van de socialistische leiders der werklieden aangewezen. Het- bleek, dat de ingenieurs, wanneer zij opkwamen voor de orde in de fabrieken, blootgesteld waren aan. aanslagen van de zijde der terroristen, en dat hun leven door de organen van het gezag volstrekt niet beschermd werd. ,.Een zeer natuurlijk gevolg van deze toe standen was, dat den ingenieurs niets anders bleef te doen, dan zich aan het hoofd van de ai bei dors te plaatsen. Ik heb mij in verschil lende plaatsen van het rijk herhaaldelijk er van kunnen overtuigen, dat de ingenieurs slechts met gnfoten tegenzin daartoe geko men zijn. Zij zetten ten deele zeer aanzien- lijko materieel© belangen op het' spel, want nadat zij zich met de arbeiders solidlair ver klaarden, komen deze met schier ongeloof lijke eischen aan de beurs van de beter be zoldigde ingenieurs voor den dag. Wij heb ben hier het ideaal van de socialistische al gemeene staking voor ons. waarbij de sta kende arbeiders door leden van de onder nemersklasse materieel in staat gesteld wor den, tegen de werkgevers op te treden. Dat) is eene zeer leerrijke episode, waarvan niet. alleen die Russische regeering zou kunnen leeren. Het is slechts mogelijk, omdat wij in do arbeidersbeweging niet met een econo mische n, maar met oen zuiver politieken strijd te doen hebben. De volgende stap in de betreden richting zou nu zijn, dat de on dernemers zelf, de eigenaars van fabrieken, de bezitters en directeurs van groote indus trieele en voor het verkeer dienendie inrich tingen onder den druk van de omstandig heden aan de zijde van de werklieden over gaan. Reeds veertien dagen geleden werd be richt, dat overwegingen in die richting reeds plaats hadden in handelskringen. Indien de regeering haar valach spel nog langer mocht spelen, dan komt zulk eene ontwikkeling mij het onvermijdelijke gevolg voor. Om zich zelf, bun eigendom of de hun toevertrouwde wer ken voor dc vernieling te bewaren, zullen de fabrikanten gedwongen zijn, zich aan de ar beiders toe te vertrouwen. ..Naast de organisatie van de socialisten heeft de organisatie van de zoogenaamde mo narchalen op het platteland eene groote uit breiding gekregen. Met behulp van do lagere provinciale overheden, de geestelijkheid en de door de Rijksdoemawefc zoo bijzon- dier bevoorrechte klasse van de kleine en onbeschaafde kapitalisten is in Midden-Rus land eene beweging tegen de socialisten voor bereid en ik zou mij zeer moeten vergissen, a's niet- in zeer korten tijd) de eerste slag wordl uitgevoerd, die het begin van de contrarevolutie zou aanduiden. „De aanwezigheid van deze organisatie, waarvan wij in de bladen niets hooien, maakt ens de schijnbaar inconsequente handelwijze der regoering begrijpelijk. Zij laat de din gen zich zóó ver ontwikkelen, totdat zij sohijnbaar gedwongen is den opstand te vuur en te zwaard) te dempen. Dat is precies dezelf de takliek. die zij volgde, toen de Peters- burgsche werklieden den gang naar het Win terpaleis ondernamen. In plaats van de voor naamste leiders gevangen te nemen en daar mede die demonstratie bij voorbaat onmoge lijk te maken, liet zij de niets kwaads ver moedende mensóhen begaan en schoot toen onverhoeds cenigo honderden mensöhen neer. Zoo vlot. zullen echter die oproeren, die voor de deur staan, niet afloopen, en wij kunnen ons er volstrekt geen voorstelling van mar ken, wat voor wreedheden de eerstvolgende weken zullen brengen Wij staan voor ge weldige, schokkende gebeurtenissen." Frankrijk. De commissie van den senaat voor het. wets ontwerp tot regeling van de scheiding vau Kerk en Staat heeft haar rapport vastgesteld, dat bij de opening van de zitting der Kamers, Maandag a. s., zal worden ingediend. De ar tikelen van het ontwerp zijn allen door de commissie ongewijzigd aangenomen zooals de Kamer ze had vastgesteld. De rapporteur ein digt- zijne beschouwingen aldus „Het concordaat prijs geven was noodza kelijk door het feit zelf, den staat ontwape nen, die in heb belang van zijn behoud en van de openbare rust gedwongen is zijne waarborgen te nemen. Zich scheiden van de Kerk is niet haar miskennen of ignoreeren. Heb hoogc politierecht van den staat moet niet de kerk beletten te leven en zioh te ont wikkelen, noch de geestelijkheid de hulpmid delen bijeen* te brengen, die voor haar on miskenbaar zijn. Dit voor het, burgerlijk gezag noodzake lijke recht is door alle staatslieden erkend het vloeit voort uit den aard der zaak; het is onvervreemdbaar en kan niet afhangen van do vaststelling van zekere formules of van bepalingen met de geestelijke macht. Gelijk Paul Bert -gezegd heeft, het burger lijk gezag heeft art. 1 van het concordaat, niet noodig, om de katholieke kerk, evenals iedere andere vereeniging van burgers, te onderwerpen aan de politie-reglementen, noo- d'cr voor de openbare rust. Deze politie van de eerediensten, moet. noch te flauw, noch te streng zijn; zij heeft tot grens hetgeen werkelijk noodig is om het be oogde doel te bereikenonderdrukken wat losbandigheid zou. zijn, de openbare orde en den vrede tusschen de burgers handhaven. Dit is verwezenlijkt door titel IV over de politie van de eered-ionsten, die geen enkel verbod van het costuum voorschrijft- en aan het gemeentelijke gezag de regeling van de vraag der processien overlaat. Men is gerechtigd te concludeeren, dat het wetsontwerp zooals het met- groote meerder heid door de Kamer van afgevaardigden is aangenomen, onder verstandige voorwaarden e- door billijke maatregelen de vrijheid van goweten en de onafhankelijkheid van den »b.;at verzekert." In Parijsche parlementaire kringen gelooft men, dat minister-president Rouvier ter stond in de eerste dagen van de aanstaande Kamerz'tting, hetzij als antwoord op eene bijzondere interpellatie, hetzij in den 'oop van ziine verklaringen over de algemeene nolitiek van bet ministerie, ook over de bui- tenlandsche zaken zal spreken. Denemarken. Kopenhagen, 27 Oct. Ritzau's bureau be richt. dat den 25en te Londen een arbitrage verdrag tusschen Denemarken em Engeland onderteekend is. Zweden. Stockholm, 27 Oct. De Koning heeft aan den voorzitter van den Storthing een brief gezonden, waarin gezegd wordtNu ik Noor wegen als een geheel van Zweden gescheiden riaat heb erkend, bericht ik u. dat ik beslo ten heb de kroon van Noorwegen prijs te geven, die mij ondanks mijn goeden wil in den, loop der jaren zooveel bittere zorgen h .eft bereid Ik wensch echter aan, land en volfc niets dan goeds toe. Met het oog op den keer, dien de betrokkingen van de beide lan den tot elkaar hebben genomen, kan ik niet gelooven, dat het voor het geluk van Zweden en van Noorwegen nuttig zou zijp, als een prins van mijn huiz eene keuzo tot Koning van Noorwegen aannam. Het zou in beide landetn zeker niet uitblijven, dat er wantrou wen ontstond, dat zich evenzeer tegen hem als tegen mij zou richten. Stockholm, 27 Oct. De Koning besloot in de heden gehouden zitting van den Staats raad voortaan den volgenden titel te voe ren „Wij Oscar, bij de gratie Gods, Koning der Zweden, Got-hen en Wenden''. Verdei verklaarde de Koning dat hij, nu de unie met Noorwegen ontbonden was, in plaats van de leus: „Voor het heil der broe dervolken", die „Voor het heil van Zweden" zou aannemen. Noorwegen. Het voorstel van de regieering van Noor wegen om tl or ©en volksstemming te doem beslissen over het candidaatschap van prinq Karei van Denemarken voor den troon van Noorwegen, is in de pers algemeen gunstig ontvangen. Het Morgenblad. dat tot dusver re tegen 05,11 volksstemming gekant was en de keus van een Koning door den Storthing bepleitte, schrijft thans: „Wij zullen, als de Storthing het regee ruigs voorstel aan neemt, eerlijk medewerken, om het zoo spoe dig mogelijk ten bate van het vaderland te doen aannemen." Aftonposteu 9cbrijft„Door wijze van han delen, die de regeering voorstelt, kan geen. geschil meer ontstaan over do vraag: „Ko ninkrijk of republiek." Het Dagblad, een orgaan der linkerzijde, zegt: „In het algemeen zal men met genoegen hebben vernomen, dat dc rogeer ing rekening houdt met den wil des volks." Do ©enige onder de ministers, die den re- publikeinscheu regeeri ngsvorm voor Noor wegen het meest gewenscht acht is de minis ter van financiën. Hij is echter met zijne ambtgenooten van meening. dat de beslis sing daarover aan het volk moet worden overgelatei- Spanje. Madrid, 27 Oct De pers heeft door eene officieuse nota mededeel ing ontvangen, dat alle ministers hunne portefeuilles ter 1 v- sehikking van den minister-president hebben gesteld Deze besloot de zaak te onderwerpen aan hef oordeel van den Koning, die thans afwezig is. Rusland. Een bericht van La ff an- in de Matin meldt, da' de Czaar van Rusland zich binnenkort naar het Deensche hof zal begeven. Zijn be zoek zal twee maanden duren, opdat hii ge legenheid hebbe te bekomen van de zware geestelijke vermoeienissen van de laatste tden maanden. Gedurende de afwezigheid van don Czaar zal gr. -.f Witte met de regieering belast wor den met toekenning der bevoegdheden, welke toekomen aan een ro^nt. Dit bericht mag nog wel van andere, meer betrouwbare zijde bevestigd worden. Petersburg, 27 Oct. Bij Keizerlijk be6luit is de wet op de openbare vergaderingen aan gevuld met tijdelijke bepalingen betreffen de vergaderingen tot behandeling van staat kundige ou economische vragen- l'ftersburg, 27 Oct. (Pctersburgsch tele- graafagentschap). Het keizerlijk besluit, dat de wet over de openbare vergaderingen aan vult, bevat aanzienlijke beperkingen in ver gelijking met de bestaande bepalingen. Van de vergadering moet drie dagen vooraf ken nis gegeven wordenhun doel moet in bij zonderheden vermeld worden. Er moot een vertegenwoordiger van de regeering toege laten worden, die het recht heeft van den voorzitter opgave van iederen spreker afzon derlijk te verlangen en de vergadering te sluiten. Vergaderingen in de open lucht zijn verboden. Wegens overtreding van deze bepalingen kunnen de vooratter met gevangenisstraf lot drie maanden en boete van 300 roebels, de overige deelnemers met gevangenisstraf tot eene maand en 100 roebels boete gestraft worden. Petersburg, 27 Oct. (Petoraburgscli tele- graafagentschap.) De in den loop van den( nacht ingekomen telegrammen brongen ver ontrustende berichten uit Minsk, Kicw en, Saratow. In Kiow sloten alle bladen, met uitzondering van de Kiewgannie. zich aan bij de staking. In Saratow zijn alle apothe ken gesloten. De stad is zonder verlichting. In plaats van de dagbladen, verschijnen al leen telegrammen. De doema van Saratow organiseerde eene beschermingscommissie. Petersburg, 27 Oct. In de zitting van gis teren in hunne beroepevereenigingen be sloten de apothekers, geneesheeren, advoca ten en andere beroepsklassen, zioh den 28en dezer bij de staking aan te sluiten. De let terzetten» besloten slechts de in revolutio naire geest geredigeerde bladen te zetten. Op bevel van de overheid zijn alle scholen tot den. 31 en October gesloten. Petersburg, 27 Oct. Het studente noomitó van de universiteit alhier heeft als protest tegen de kennisgeving vau den gouver neur-generaal alle studenten aangespoord zich geheel en al to stellen in dienst van de revolutie. Des voormiddags waren de straten leeg; in den namiddag waren er groote menschen- massa's op straat, overal waren sterke afdee- lingen troepen geposteerd. Sinds 5 uur 's avonds is de stad, door hot ontbreken van electrisch licht, in volslagen duisternis ge huld Ten gevolge van de bedreigingen der terroristen, die hedenochtend verschillende banken bezochten, werd in sommige banken het werk gestaakt. Petersburg, 28 Oct.. 1 uur 's nachts. Se dert 6 uur des avonds hebben in de universi teit vergaderingen van alle beroepsklassen plaats. Verscheidene duizenden personen ne men aan deze vergaderingen deel, daaronder ook lieden in officiersuniform. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de stakers besloten zijn alles te vermijden wat tot. het gebruiken van de wapenen door de troepen aanleiding zou kunnen geven, maar dat. zij zonder verschooning alles willen be proeven om Petersburg, Peterhof en omstre ken uit to hongeren. Daar de zetters staken, zullen van morgen af geen couranten meer verschijnen. Ook in de academie van kunsten, do inge nieursschool en het technologische instituut hebben vergaderingen plaats, die door dui zenden bezocht worden. Ooveral heerscht vol ledige rust; nergens is politie te bespeuren. Op het Newski-prospect en achter het sta tion van den Nicolaas-spoorweg zijn groote afdeelingen cavallerieon infanterie geposteerd. In de straten wordt een levendige patrouille- dienst onderhouden; de voorsteden zijn sterk Het gui'e weer doet ons naar de wiuter- Jcleeding verlangen, al is de herfst pas aan gevangen. We willen ons echter niet ver- .wennen en dus eerst zien wat we nu nog kunnen gebruiken, voor we onze winterman tels en jassen aantrekken. In de eerste plaats gaan we dan na, wat onze kinderen noodig hebben; zij moeten door alle weer en wind Uit. cn| dienen daarvoor dus toegerust te zijn. De regen klettert tegen de ruiten en de windvlagen volgen elkaar zonder ophou den een stevigen regenmantel en een regen hoed zullen goeden dienst bewijzen. Toch is f-r altijd een bezwaar aan een regenmantel yerbonden; als men een „impermeable" neemt, dan is die '6 winters veel te koud lieeft men daarentegen er een van wollen et of, dan is hij zomers te warm en ik geloof 3iiet dat men er to? zal komen, 2 soorten te nemen, omdat het een onaangenaam arti kel is, waarvoor men niet veel geld over heeft en waar men spoedig uitgroeit. Het zou an- dersde eenig praktische weg zijn. Een apart vest er onder te dragen Ook practisck, maar welk scltoolmeisje zal daartoe overgaan Par rapluies zijn meestal ook in de,, ban, maar ik vind 't toch een armoedig gezicht, al die jonge kopjes met waterstralende gelaten on der druipende mutsen of petten of, zooals iiu weer in zwang komen, glimmende regen- Locden. Alles koud, nat en druipend, dag in, ilag uit. br.Een soort hardingskunst, die Jiiets aantrekt als... rheumatiek! Do japon netjes mogen wel van stevige, warme stoffen, vervaardigd zijn, om de draagsters voldoeu- de warm to houden en het- gymnastiseeren is voor de meisjes een gebiedende cisoh, uit een hygiënisch oogpunt. Een eenvoudige, ruim geplooide jurk, die niet sluitend zit, is hierbij de beste dracht; wie een korset draagt, moet het voor dio oefeningen uit trekken. Stevige Engelsoke stoffen, nieu we flanellen voor kinderpakjes, de alomte genwoordige „serge" geven keus genoog voor dagelijksche en niecr gekleed© dracht. De modellen zijn eenvoudig en verschillen wei nig van die der volwassenenrunne rokken of in platte plooien gelegde al naar de stof meebrengt, een weinig overhangende blous- jes mot ballonmouwen, waaraan een nauw sluitende, hooge manchet, veroorzaken niet veel overleg en zijn gemakkelijk te vervaar digen. Het cenigo artikel dat wat meer aan dacht vraagt, is de mandel. Voor kinderen tot op den twaalfjarigen leeftijd is deze bijna zonder uitzondering met een rechten, wijden rug en ook aan den voorkant niet getail leerd als de meisjes nog niet ontwikkeld zijn, geeft dit model hun iets flinks en ge distingeerds. De mantels kunnen van laken of van dezelfde stof als de jurken worden gemaakt, voor de jongeren met een dub bele rij knoopen en con kraag worden ver sierd, die van een geruite of andere stof is geknipt, of afgemaakt met een smal gaJon. Voor de groote re meisjo3 worden kleine revers genomen met een smal omliggend kraagje ren bijpassend vestje moet de opening aan den hals van voren afsluiten, dat maakt 't gebruik vau dassen en bontjes overbodig, een gebruik dat zoo verkeerd is door het broeien en vatbaar maken van hals en keel, en door de dokters geheel wordt verboden voor gevoeligeu op dit punt. De mantelmou wen worden ifcuu^jpsiina mot eeui kop ge sneden, zoodat die do ruime mouwtjes er ouder niet kunnen drukken en ze worden gevoerd met een gladden stof om het in schuiven te vergemakkelijken. Voor volwas senen zijn er verschillende soorten van man tels, w. o. nu tamelijk lango paletots met ecu glad vierkant stuk van boven, waaraan de stof, eenigszins ruim ingehaald, is aan ge zet, wat door een breed© biais wordt be dekt, die eenige malen is doorgestikt; deze biais kan in oen andere kleur worden geno men en ook aan den onderkant voorkomen tot aan de sluiting door knoopenruime kopmouwen met een vierkanten opslag wor den ook met enkele knoopjes versierd. De capes worden door pelerines vervangen, die voor en achter eenigszins mot een punt toe- loopen en op zijde wat korter vallen som mige zijn met op elkander volgende volants ingericht, wat echter de draagster zeer ver breedt en dus alleen voor zeer slanke vrou wen pastin plaats vau volants, kan men den mantel ook garneeren met platgestrikte biasis en een kraagje en revers van fluweel, wat altijd gekleed staat. Zoowel bolero's als kort aangesloten jaqnettcn van effen laken zullen veel worden gedragen; beide zijn ech ter niet zeer warm en zullen bij den op handen zijnde koude niet voldoende ver warmen. Het Engelse he borduursel zal ook dezen winter dienst doen eu zoowel mantels als )aken-japonnen versieren, met zijde in denzelfden tint als de stof. Nog een ander model van mantel, dat vooral do reform- dragende dames te pas zal komen, is het empire model, dat nu ook als confectie-ar- tikel voorkomt en de draagsters dus niet. meer op buitengewone kosten jaagt. Voor andere vrouwen is dit model niet bijzonder aan te bevelen, want het kleedt slechts lange, slanke personen voordeelig. D-o man tels kunnen met rokken van dezelfde stof worden gedragen, wat de harmonie der lijnen van de geheele figuur in de hand werkt. Dit i3 tegenwoordig een punt van ernstige over weging, waar een goede naaister zich in de eerste plaats mee zal bezig houden. Heeft de naaister veel oog voor mooie lijnen dan weet ze met de een te bedekken en met de andere t© roleveeren wat er minder goed is, of wel tot zijn recht mag komeneen ideaal is breode schouders, ecu mooi geronde buste, spits uitloopenda punt taille en een om die heupen onberispelijk passende rok, die van onderen zoo wiid mogelijk uitvalt. De „robo prinoesso" komt hoe langer "éoo moer iin; zwang en kan zoowel voor slanke als voor zwaardere vrouwen in aanmerking komen van de garueering hangt het da naf, welken indruk het toilet maakt. Is men lang, dan is niets geschikter dan een bolero te dragen, dwars bezet met ruches, of broede revers met een jalot op die rokken kan men do lango lij non onderbreken ongeveer ter hoogte van dc knieën door het aanbrengen van bouil- 1 ou nes. ruches enz, De rokken van g?kleedo wandeljaponnen, zijn met een korte sleep ingerichtdc plooien kunnen in groepen worden aangebracht en van onderen weer met volants versierd, wat den indruk van wijd nog versterkt. Het genre „trotteur" komt nog wel voor maar niot zoo overdreven en alleen voor slanke dames Voor geruite stoffen kiest men do Klokvorm mot' pen smal ingezette voorbaan, aan weerszijden van twee «malle plooien voorzien. Veel nieuwe modellen komen er nog nietwie met een beperkt kleedgeld toe moet, houd© er zich dus aan, zoo weinig toiletten to nemen als maar eenigszins mogelijk is; het voorkoant het velo veranderen, wat altijd nog al' wat kost aan nieuwe stof er bij' te gebruiken, ter wijl men 't gevoel heeft dan toch nog maar wat „opgelapt" te zijn. Het kan natuurlijk noodig wezen een toilet tc jnoderniseerenkostbare japonnjon en) lichtgekleurde, die men slechts bij bijzondere gelegenheden draagt, verouderen het eerst gelukkig is de mode thans zoo weinig oiachend dat men gemakkelijk aan de nieu were verlangens kan voldoen. In de eerste plaats zijn het die mouwen die hiervoor iu aanmerking komen, men ziet daaraan diTj:: of het costuum modern is. Verstandig is hel bij 't aanschaffen van zoo'n japon een mouw lengte meer te nemen als mon behoeft; heef; men dit niet voorhanden, dan kan men heel goed nieuwe mouwen van effen zijde er bij make in de grondkleur van 't costuum. Ook van fluweel gaat dit goed, dan moet er ech ter ook verder nog een en ander v»an. fluweel op het verdere costuum wor den aangebracht voor de harmonie. Mou wen, di© zonder kap zijn ingericht, ©n waar van do ruimte boven de manchet zich Ie- vindt, kunnen in velo gevallen het onderst boven werden gekeerd van de ruimte wo-dt een korten dof gemaakt, die des floods door inzetten van galons of bandfluweel worH verwijd, terwijl de ondermouw nauwsluiiend wordt gehouden. Behalve effen en geribd flu*»*.!, zal tr veel laken worden gedragen do meest ge zochte kleur© zijn bruin, groen en blauw laken. Zeer verschillende Engolscho stoffen, komc-n voor daagsch gebruik het mee t in aan merking.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1