BINNENLAND. door troepen bezet. De Finlandsche spoor weg beeft dezen avond op het Russische ge- deel te het verkeer gestaakt, zoodat Peters burg nu geheel is afgesloten. Moskou, 27 Oct. De gemeenteraad is bijeen geroepen tot een buitengewone zitting, die in permanentie zal blijven. Met het oog op den hachelijke» toestand zal de burgemees ter morgen do vertegenwoordigers van deu adel, de scholen, verschillende vereenigingen, on vakvereemgingen in t Raadhuis bijeenroe- pcu en met hen beraadslagen orer den algo- meenen toestand. Moskou27 Oct. (Petersburgsch telograaf- Rgentschap.) Hedenmorgen werd aan de wa terwerken. tram en do gasfabriek het we k gestaakt. De gouvemour-gent-raal maakte le kend. dat het verkeer op den Nikolai spon weg en de lijn MoskouKazan hervat wordt en dat do staking niet leidt tot gebrek aan levensmiddelen, omdat deze in vo 'iecnd© hoe- velhoid in de stad voorhanden zijn Tot be scherming van de vreedzamo inwon ;rs zijn in de ge'»-wie stad tro?pen opges;*' die bij e'en kleinsten volksoploop, b'j het ger.ngste -bewijs van oproerige bedoelingen met scherp zullen schiet© .1 De kennisgeving eindigt mee de aanspo ring aan de inwoners om kalm hunne bezig heden te verrichten. Moskou, 28 Ort. De electriciteitsfabriek is stil gezet. Het derde en tevens laatste pak huis van het- brandewijnmonopohe is ge sloten. Thorn, '27 Oct. Volgens een betrouwbaar bericht, dat hier uit Warschau ontvangen is heerscht daar sedert de laatste nacht een geweldige brand, die door oproerlingen is aangelegd. Eene gebeele wijk staat in brand- Halout, 27 Oct. De gisteren hier uitgebro ken spoorwegstaking is heden algemeen. Het verkeer is gestaakt. A'rasnojarsk, 27 Oct. Op den Siberischen spoorweg is eene staking uitgebroken, die tot Dinsdag zal duren. Sa mare, 27 Oct. Bij eene botsing met eene vele duizenden tellende volksmenigte vuur den de troepen op eene vergadering van vreedzame burgers. De bijpenroeping van eene conatituoerende vergadering wordt als het. oenige middel aangeduid om het land weder rust te geven. Charkou. 26 Oct. De telegrafische dienst is liervat. Daardoor is het mogelijk de ge beurtenissen sinds den 24en te schetsen. Ver scheidene werk lieden vergaderingen werden in de universiteit gehouden. Toen de troe* jien oprukten, barrikadoorden de deelnemers de universiteit eu hare naaste omgeving, met inbegrip van de kathedraal en het ge recht sgebuuw. Heb gerechtelijk archief is vernield. Do universiteit is in eene vesting horschapen. Op de daken wapperen roode vlaggcu met revolutionaire opschriften. De wajicnwinkels werden geplunderd. Dragon- dors schoten op de menigtezij doodde tien en verwondde vele personen. De ziekenwar gens werden door betoogers vernieldge- nceeliceren en ziekenverplegers werden mis handeld. Do ramen vam de redactie van het reactionaire blad Jeoznia Kraj en van het Rcgceringsblad werden stuk gegooid. In de afgelegen wijken, die van politie ontbloot waren, werden de winkels geplunderd, voor bijgangers gcBlagen. De staat van beleg is afgekondigd over de wijk rondom de universiteit. Er zijn troepen biji-ongetrokken. Een commissie van open baar welsijm, "lit de meest geziene personon van de stad samengesteld, bracht eene mi litie op de been uit werklieden en studenten. De commissie kreeg van generaal Mau, wïen de gouverneur het gezag had overgedragen, gedaan, dat aan de in de universiteit inge- slotenen vergunning werd verleend om de barrikaden rustig te ontruimen en deel te nemen aan eene groote vergadering van hunne kameraden op het Skobelew-plein met. toezegging van straffelooshe'd. De mg©- sintenen schikten zich in de door generaal Mau gedteldlo voorwaardenzdi leverden Uuivne wapenen uit en verlieten rustig hunne Stellingen. Zij begaven zich onder levendige toejuichingen van het volk naar het Skobe lew-plein. De meeting duurde tot zes uur dee avonds. Hierna gingen allen rustig uiteen. Des avonds werden enkele schoten gehoord. Charkow, 27 Oct. De staat van beleg hie«- afgekondigd. De stakers bestormden de wapenwinkels en maakten zich meester van de wapenen. Jckatcrinoslau27 Oct. (Petersburgsch telegraafagentschap). Op verzoek der Imrgers zijn dc soldaten van de straten verwijderd. Do kleine staat van beleg is opgehevenhet stedelijk bestuur mag weer vergaderen. De handel herleeft. Bij de begrafenis van de slachtoffers der onlusten kwamen geen incidenten voor. Saratov, 27 Oct. De winkels in de binnen stad rijn gesloten. De dienst van de trams ia gestaakt. Troepen beschermen de banken en net telegraafkantoor. De menigte dwingt tot neerlegging van het werk in industrieele on dernemingen. De gouverneur heeft laten af kondigen. dat alle rustverstoringen en samen- scholingen met kracht van wapenen onder drukt zu'len worden. Saratov. 78 Oct. Er heerscht hier nu een algemeene staking. De tram staakte den dienst- Alle winkels zijn gesloten. De stem ming is opgewonden. Reral, 27 Oct. Na de bestorming van de wapenwinkels trokken de ar*beidcrs naar ver schillende fabrieken om de arbeiders tot sta king te dwingen en om er te plunderen- De troepen zijn te hulp geroepen, de wink© is 2 loten. Rcval, 28 Oct. Gisteren avond zijn hier de telegraafpalen omver gerukt. Ten gevolge van beschadigingen, aan de gasfabriek toege bracht, zijn de straten zonder verlichting. Troepen arbeiders trekken lawaai makende en schietende rond. Pultava, 27 Oct. Heden werd hier eene door verscheidene duizenden menschen be zochte vergadering door Kozakken uiteen gejaagd, waarbij vele personen werden ge wond. De couranten verschijnen niet meer. Smolensk. 27 Oct Het raadhuis, het post en het telegraafkantoor worden door mili tairen bewaakt. nvnschrrkfuk, 27 Oct. Een hier gehouden volksvergadering werd door de politie ont bonden een aantal personen werd gewond. Warschau, 27 Oct In den afgoloopen nacht ontstond in het telegraafkantoor alhier brand ten gevolge van kortsluiting. Men slaagde er in den brand moester te worden, maar het telegrafisch verkeer was geduren de 10 uren gestremd. Alle fabrieken staan stiler is eene krachtige beweging tot slui ting van alle handelskantorenhet verkeer OD straat is nog zooals gewoonlijk. In Lodz heerscht reeds algemeene stilstand. Warschau, 27 Oct. De algemeene werksta king is hier afgekondigd. Morgen wordt alles gesloten. Voor de stad is de derde graad vali den staat van beleg afgekondigdna acht uur mag niemand zich meer opi straat ver- toornen. Het Petersburg»: he blad Xasha Shisn. ken eergisteren niet uitkomen, omdat de redactie weigerde, een bevel van de censuur op te volgen. L/c uitgevers van de liberale bladen te Petersburg hebben naar aanleiding daarvan besloten, zich verder niet te storen aan de censuur, en de regeering te trotsceren. Over den toestand te Petersburg bericht een correspondent van de Köln. Ztg. van den 26en De residentie is in militaire districten in gedeeld en de troepenafdeelingon zijn voor de verschillende districten voor het geval der uitbaisting van bloedige oproeren aangewe zen- Heden trekken sterke afdeelingen ko zakken en infanterie door de door volksmas sa's drukke straten- Sommige staatsgebouwen werden door soldaten en politie bezet. Over 't geheel beschouw ik dat. als voorzorgsmaat regelen tot bescherming van het publiek voor gewelddadigheden van het gepeupel en hoop, dat de aanvoerders der troepen streng bevel hebben van de waipenen slechts dan gebruik te maken, wanneer zij zelf met wa; ?nen wor den aangevallen. Tot dusver zijn geene uit spattingen of botsingen bekend geworden. De stakende werklieden nemen, voor zoover 't mij mogelijk was dit waar te nemen bij een tocht door de verschillende wijken, eene zeer kalme. in geen enkel opzicht uitdagende hou ding aan, zoodat bloedige botsingen wel zou den zijn te vermijden, wanneer de troepen en de politie de volksmassa's niet onnoodig en doelloos ophitsen. D© volksmassa's zijn van wapenen en munitie voorzien, waarvan zij echter, naar ik hoor, alleen gebruik willen maken, wanneer men wapengeweld tegen hen aanwendt. Niet- alleen in de voorsteden, maar ook in het midden van de 6tad werden op dezen dag bijna alle winkels van levensmiddelen voor den verkoon gesloten dè eenen zeggen op grond van het bevel der revolutionairen andeven willen weten, dat de politie dezen maatregel heeft aangeraden om eene plunde ring van de winkels te voorkomen. Dienten gevolge was men heden in de morgenuren druk in de weer om nog vlug voorraden van levensmiddelen in te koopen. Gebrek aan vleesc!». brood en melk is heden reeds inge treden. De staking heeft de stremming van het geheel.? openbare leven tengevolge ©n betee- ke..t de verderfelijkste ramp waardoor de staat, afgezien van elementaire gebeurtenis sen. getroffen zou kunnen worden, inzonder heid wanneer de staking op zoo niets ont- tiende wijze worat toegepast als hier geschiedt. Dit doet zich des te zwaarder voelen omdat op do spoorwegen in dit najaar meer vrach ten liggen dan ooit, en groot© streken van het iijk lijden onder een nood. waarvan de ieniging door de staking onmogelijk gemaakt wordt. De staking van de spoorwegwerkers kon der regeering niet onverwacht komen, want zij, lag reeds geruimen tijdi in de lucht. De spoorweg be sturen hadden reeds in Fe bruari aan hun. personeel eene verbetering van hun eeonomischen toestand toegezegd. De regconn~ hield echter de zaak tegen en ver schafte niet- de mogelijkheid om de gedane toezeggingen te houden. Onder alle omstan digheden moet de regeering de or. economi- sr" misstanden steunende redenen van de staking zonder verwijl uit den weg ruimen, indien ziii niet de volle zwaarte van de ver- antwe i'dfli'lrbcid orv zich wil laden en land en volk :n de grootete ellende storten. Turkije* De oorrespondent van de Frankf. Ztg. te Konstantinopel bericht, dat de diplomatieke kringen waarin met de mogelijkheid van een toegeven van den sultan in de Macedo nische financieel© controle gerekend werd die hoop nu geheel hebben prijï gegeven. Men heeft verklaringen van verantwoordelijke personen op de Porte en van hooggeplaatste oersoncn in den Yildiz kiosk, volgens welke Turkije besloten is zelfs in het geval van dwangmaatregelen door de groote mogend heden in zijn verzet tegen de financieel© controle te volharden. Sedert eenige dage a gaat in Turksche kringen het wachtwoord - ..Turkije voor de Turken!" Ook de groot vizier, die een poos hoop op toegevendheid liet docrschemeron, 't geen misschien den ge zanten als steunpunt diende, heeft zijne po litiek radicaal gewijzigd. De redactie van de laatste nota- wordt aan hem toegeschreven. De gezanten zijn nog aan 't beraadslagen, of zij eene collectieve nota zullen indianen of gezamenlijk eene audiëntie bij den sultan zullen vragen, voordat de mogendheden dwangmaatregelen nemen. Waarschijnlijk zal het tot eene collectieve nota komen. „Wij zijn te ver gegaan om nog terug te kunnen gaan,zeide een der vertegenwoordigers van de groote mogendheden Keulen. 27 Oct. Uit Konstantinopel wordt aan di Köln. Ztg. bericht ,,Uit goede bron wordt vernomen, dat de sultan op het verzoek der gezantschappen om gezamenlijk tot eene audiëntie te worden toegelaten, terstond na de ontvangst een weigereud antwoord gaf." Oost-Afrika. Op grond vau de overeenkomsten tusschen Zanzibar-Engeland en Italië van 13 Januari 1906. goedgekeurd bij eene wet van 2 Juli j.lis een bedrag van 144,000 p. st. op de Engelsche bank te Zanzibar gestort ten be hoeve dor aflossing van Beimdir Daarmede zijn do havenplaatsen Bvawa, Merka, Moga discio©-Uarscheik onbeperkt bezit van Italië geworden, en do jaarlijksche pacht van 120,000 ropijen behoeft niet meer betaald te worden. De daartusschen gelegen tot dusver lieerlooze kuststreken heeft Italië zelf aan rich onderworpen. Wanneer Zanzibar met be trekking tot 'het Benadir-gebied alle rechten heeft afgestaan, d'an heeft- omgekeerd Italië afgezien van het. recht van eigen jurisdictie, dat het tot dusver bezat binnen het gebied van het sultanaat Zanzibar. Engeland heeft bij deze gelegenheid eene poging gedaan om een dergelijke» afstand van Italië te verkrijgen wat Egypte betreft, maar dat heeft de Italiaansclie regeering ge weigerd met het oog op de groote en traditio neel© belangen, waarom het hier gaat. Venezuela. Berlijn, 28 Oct. Uit particuliere bron wordt uit Caracas bericht: De diplomatieke besprekingen over het Fransch-Venezolaan- sche incident hebben spoedig een gunstig ge volg bewerkt. Allerlei vPresident Roosevelt heeft in eene re devoering te Little Rock (Arkansas) met kracht geijverd tegen het tbepassen van de lynchwet. De grootste vijand van den neger, zeide Roosevelt, is de misdadige neger, vooral- die zich aan blanke vrouwen vergrijpt. Maar een afschuwelijke misdaad wreken door een an dere misdaad, is den mensch verlagen tot een redeloos dier en daarom oorlog aan de lynch wet. vOp de veiling van de handschriften verzameling van Meyer Colin, te Berlijn, heeft een brief van Napoleon I aan Keizerin Josephine (van vertrouwelijken aard) 2510 Mark opgebracht. Voor drie brieven van Bismarck werd 2360 M. betaald voor twee brieven van Moltke 101 M. en 60 M.voor brieven van Keizer Wilhelm I 150 tot 750 M.voor een oor konde van Frederik Barbarossa 605 M.voor de briefwisseling van Frederik den Groote met zijn neef. den Hertog van Brunswijk- Lttneburg. 1600 M. voor een brief van Catharina van Aragon 1150 M.voor een van Marie Antoinette 820 M.voor een van den Hertog van Reichstadt („lAiglon") 425 M.. enz. vEen kunstenmaker te Berlijn heeft weder een buitengewoon gevaarlijken toer verzonnen een soort van „looping the loop nog griezeliger dan de vorigs. Hij laat zich namelijk met de voeten vast binden in een groot rad en rolt met dat rad, in snelle vaart, de ,.looping"-baan (een over eind staande cirkel) rond waarna hij na genoeg bewusteloos in de armen zijner hel pers valt, die hem opvangen. De man verdient f 50 per avond met dien toer. vIn het station Duisburg is gisteren- morgein om half zeven de sneltrein van Ham burg naar Keulen, die om 7 u. 25 m. te Keu len moest aankomen, op den stilstaanden sneltrein van Oberhausen naar Aken inge reden. De twee laatste wagens van dezen sneltrein werden in elkaar geschoven1. Een reiziger ia gedood en een zw-aar gewond, twee reizigers en een conducteur licht gewond. v— Op de toppen van het Reuzengebergte ligt. de sneeuw twee meters hoog. Duizenden zangvogels zijn door een storm op hun riek naar het Zuiden uit hun koers gekomen en in het hooggebergte verhongerd of dbodjge- vroreu. Vele vogels, die de moedel ijkheden te boven en de Alpen over zijn gekomen, zullen misschien een nog minder zachten dood heb ben gevondenwant men weet hoe de Italia nen op de hoogvlakten klaar staan, om de moede diertjes bij hun aankomst met groote zweepen dood te 'ranselen. De Staatscourant van Zaterdag 28 Oc tober 1905 bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot directeur der tuchtschool voor jongens te Haren P. Fortamier, leeraar aan eene E B. S. te Utrecht; van die te Nij megen B. van Gelder, hoofd der 9t. Marti- nu»cliocl te Arnhem; tot directeur der Tuchtschool voor meisjes te Zeist W. Broese van Groenou, tijdelijk directrice va.n het op voedingsgesticht te Moutfoorttot directrice van hei. rijksopvoedingsgesticht te Montfoort J. Suethlage, secretaresse van het bureau voor vrouwenarbeid te 's Gravenhage; benoemd tot leeraar in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch bij den hoofdcursus te kampen de gepensiouneerde kapitein der infanterie C. Koorevaar; benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool te Haarlem F. de Graaf, thans te Amsterdam; benoemd tot 1ste luitenant bdj de Weer- baar lie ids vereeniging te Amsterdam dr. M. Meijers 2e luitenant bij dat korps; benoemd in den Voogdijraad te Utrecht: tot lid en voorzatter H. van den Oudendijk Pieterse te Utrecht; tot leden: mevrouw J BlankenheimRobbert; dr. W. Boekel- man, L. van Bssen, mr. A. de Graaf, H. de Ligt. mevrouw M. MullerLulofs en mr. D. Simons, allen te Utrecht; J. des Tombe to De Bilt; mr. Verhoef en Ch. Zei Ier hof f, beiden te Utrechttot secretaresse mej. A. Koster te Utrecht. benoemd met ingang van 1 November 1905 tot griffier bij het kantongerecht te Win schoten mr. W. L. ten Kate, thans griffier bij he* kantongerecht Groningen; tot griffier bij het kantongerecht te Groningeu, mr. J. W. Zijlstra, tha s griffier bij hel/ kantongerecht te Winschoten; op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang 31 October e.k. aan K. W. Maris, nota rij te Klundert. Door mr. Maclaine Pont werd op de vergadering van de Vereen, voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek de wenech uitgesproken, dat in de Kamer bekendmaking zou worden gevraagd van de circulaire van den gouverneur-generaal betreffende de be drijfsbelasting voor inlanders, liet is thans de Nieuwe Courant, die in staat is den inhoud van twee circulaires mede te doelen, reep. gedateerd 25 Novem ber 1904 en 7 April 1905. Circulaire van 25 November 1904: „Van verschillende zijden is den G. G. verzekerd, dat in verscheidene gewest cm de bedrijfsbelasting, vooral die der vreemde oosterlingen, minder opbrengt dan het ge val zou zijn. indien d» aanslag met nauw gezetheid volgens de voorschriften geschied de. Uit een vergelijking der betrekkelijke cijfers over de jaren 1878 tot en met 1902 is het Z.E. inderdaad gebleken, dat de op brengst van genoemde belasting in geenen deele gelijken tred hooft gehouden met de groote toeneming der bevolking zoowel van de inlandiers als de vreemde oosterlin gen gedurende dat tijdperk. Met name heeft het de aandacht van den landvoogd getrokken dat. niettegenstaande bij Staatsblad 1885, no. 24, de aanslag voor de vreemde Oosterlingen van 2 tot 4 pet. verhoogd werd, en daardoor in de eerste ja ren een hoogere opbrengst werd verkregen, die opbrengst- echter in de daarop volgende jaren weder tot zelfs boned/en het vroegere bedrag daalde, om in de laatste jaren af en tcfe een, hoewel zeer geleidelijke stijging te vertoonen. Hoewel de gouverneur-generaal geenszins voorbij ziet-, dat- de geringe toeneming der opbrengst van de bedrijfsbelasting voor een deel het gevolg is van oorzaken, onafhanke lijk van de plichtsbetrachting der betrokken ambtenaren, meent Z.E. nochtans die geringe toeneming in de laatste jaren ook gedeelte lijk te moeten toeschrijven aan den te lagen aanslag der belastingschuldigen, vooral van d© meer gegoeden onder hen. Het is daarom het uitdrukkelijk verlan gen van den landvoogd, dat voor den ver volge de aanslag der belastingschuldigen in de bedrijfsbelasting met name van het ge goede deel van hen geschiedt met stipte inachtneming van de terzake gegeven voor schriften en wenschen, vervat in den onder no. 3415 vam. het Bijblad) opgenomen circu laire van don directeur van financiën van 14 Mei 1879, no. 8221a-, en dab voort» aan deze aangelegenheid die aandacht wordt ge- wijck waarop zij, met het oog op het groote belang, dat zij voor de schatkist daarstelt, recht beeft-." Circnlaire van 7 April 1905. ..Zooals den gouverneur-generaal is mede gedeeld. laat bij vele ambtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur de wijze van aanslag en inning der belastingen, met- name van de bedrijfsbelasting, nog steedis te wenschen over, niet- het gevolg, dat groote sommen aan den lande worden te kort gedaan.. Niet alleen op de groote hoofdplaateem, doch ook zij het irn mindere mate op de andere gewestelijke- en afdeelingshoofd- plaatsen, bestaat bet euvel van te lagen be lastingaanslag zelfs moet. het voorkomen, dat hier en daar personen, die in de termen der belasting vallen, van de betaling daar van geheel vrij blijven. Het- behoeft geen betoog, dat indien de ambtenaren van het Binnenlaudlsche Bestuur aan deze voor den laaide zoo gewichtige aan gelegenheid die zorg wijden, waarop zij, met net oog op haar beteekenis voor de schatkist, recht heeft, dergelijke onregelmatigheden, die het- gevolg zijn van die omstandigheid, dat op tal van plaatsen de aanslag te veel wordt overgelaten aam lagere inlandsche hoof den en ambtenaren, niet of in belangrijk mindere mate zouden kunnen voorkomen. Zijne Exoellentie vertrouwt dan ook dat mede in verband met de dezerzijdsche circu lair© vau 19 Februari jl., no. 252, voortaan van bestuurswege zooveel doenlijk de ver- eischte zorg aan den aa-n9lag zal worden be steed en dat van die zijde ook alle mogelijke hulp en medewerking zal worden verleend) aan de inspecteur en adjunct-inspecteurs van financiën, aan wie zal worden opgedragen om de bestjuurs-ambtenaren zooveel mogelijk bij den aanslag ter zijde te staan en bij hun inspectie hun volle aandacht aan deze aan gelegenheid to wijden. Op last vam deu la-ndvoogd heb ik de eer U HocgEdelGestreng© liet- vorenstaande mede te dleelen, met verzoek om de onder u die nende ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur in den daarbij aangegeven zin van bevelen te willen voorzien. Mede in voldoening aan een vam Zijne Excellentie ontvangen opdracht toeken ik hierbij aan dat de wijze, waarop deze uiterst gewichtige aangelegenheid door de bestuurs ambtenaren zal worden behartigd, van in vloed zal behooren te zijn op de beoordee ling van hun geschiktheid voor deu hooge- ren ramg en van hun ijver en toewijding in verband met. de hun periodiek toe te ken nen tractementsverhoogingen." Deze aanschrijvingen waren gericht aan de Residenten op Java. Kamer vekiezing te Breda. De uitslag van de gisteren te Breda gehou den verkiezing voor een lid der Tweede Ka mer is: uitgebracht 5229 geldige stemmen, waarvan op den heer Rogaardt 3183, op den lieer Vau den Brink 827, en op den heer Ingenhousz 1219, zoodab gekozen is dte lieer Bogaardfb. In Amsterdam en Rotterdam is men nog lustig aan het debatteeren over de be grooting. In Amsterdam is bij de behandeling van den poet. ..politie" aangenomen een voorstel van den burgemeester om het po"- tiecorpe uit te breiden met 5 "brigadiers en 40 agenten, alsmede zes inspecteurs om meer vi li tixl te kunnen waarborgen. De kosten hiervan werden berekend op bijjna f 44.000 's ja-ars. In Rotterdam schijnt de financieel© toestand nog al rooskleurig. De voorzitter is daar ten minste van oordeel, dat wat de fi nanciën betreft, de gemeente Rotterdam zich werkelijk niet mag beklagen. Er zijn took, zeker niet veel gemeenten in ons land, die kunnen bogen op een jaarlijksch regelmatig accres der midëlen van tusschen H en 7 ton. Zet men de tering naar de nering, dan is het z. i. met dat accres mogelijk ook in de toekomst het evenwicht te behouden, maar dan moet men aan de gemeentelijke huis houding natuurlijk geen uitbreiding geven, waaraan zij niet kan voldoen. De Amsterdamsche correspondent der Köln. Zeitung schrijft >n een brief, die eeniga luier te land^ versohenen brochures over onze defensie tot onderwerp heeft, aan zijn bladl o.m. „Tot heden is nog niets openbaar gewor den omtrent de wijze, waarop het Engelsche vlootbezoek (aan Nederla-nd) in elkaar gezet) of liever ingeleid is. Want, om kort te gaan, nauwelijks een week voor het Kanaal-eska der voor IJmuiden het anker liet vallen, kwam uit Londen bij het Nederlandsch© mi nisterie van marine de eenvoudige, korte me- dedeeling in. dat het Kanaal-eskader op eefl bepaalden dag te Umuiden zou aankomen, en dat eenige schepen in de haven vau IJmuiden zouden aanleggen. De dienstdoen de minister van buitenlandsche zaken jhr. von Weede, maakte de Engelsche regeering ei opmerkzaam op, dat vreemde oorlogssche pen die in een Nederlandsch© haven wen schen binnen te vallen, onder alle omstan digheden de toesttmnung der Koningin daar. toe moeten bekomen, zonder welke hun de toegang moest blijven ontzegd. Daarop volg de uit Londen een ontwijkend antwoord; men scheen daar niet van zin te zijn, de stappen te doen die van gentlemen te ver wachten en door internationale hoffelijkheid geboden zijn, totdat jhr. Van, Weede een. duidelijker en scherpere» toon sciliijmt te hebben aangeslagen, die dan ook het ge- wenschte gevolg had. De Engelschen ver waardigden zich de noodige aanvraag tot de Koningin te richten, welke natuurlijk dar delijk ingewilligd werd." De Nieuwe Courant, die daarop de aan dacht vestigt, zegt naar anlaeiding van bo venstaand schrijven het volgende: „Zonder te weten of en in welken toon, door jhr. won Weede met de Engelsche re geering over het vlootbezoek gecorrespon deerd is dergelijke bezoeken worden meest, al langs diplomatieken weg voorbereid i kunnen wij toch wel zeggen, dat de door den correspondent der Köln. Ztg. gegeven voorstelling in meer dan één opzicht onjuist is. Het toelaten, van vreemde oorlogssche pen in Nederlandsch© havens is geregeld bij Kon. besluit van 2 Februari 1893, Stbl. no. 46. Daaruit blijkt, dat voor het ankeren in het gezicht eener haven gelijik verreweg het grootste gedeelte van het Britscke eska der deed geen toestemming noodig is, zoo dat er geenerlei aanleiding voor de Engelsche regeeriiior bestond die daarvoor te vragen. Wel is het, volgens art. 2, „aan vreemde schepen en vaartuigen verboden om zonder vooraf verkregen vergunning van den minis ter va» marine, 's rijks versterkte havens (waaronder IJmuiden) binnen te loopen oj 's Rijks binnenwateren te bevaren." Merf ziet- hieruit, dat de correspondent niet op do hoogte is, waar hij schrijft, dat vreemde oorlogsschepen .onder alle omstandigheden" de toestemming der Koningin moeten beko men gewoonlijk wordt die door den minis ter vau marine verleend en zij is slechts bij art. 6 in bijzondere omstandigheden aan, de Koningin voorbehouden. Wij kunnen erbij voegen, dat er geen) sprake is geweest van eenige ongeneigdheid van de regeering te Londen om zich naar de bij het Kon. Besl. vastgestelde Nederlandscho regeling te gedragen. Gelijk overigens bekend is, heeft het Rrit- sche vlootbezoek zich in ieder opzicht geken merkt door de grootste hartelijkheid, zoo wel van Britsche als van Nederlandsche" kant." De luitenant ter zee der 2de klasse J. W. A. Mulder wordt met 1 November a.s. geplaatst in de directie der marine te Am sterdam. De adelborsten der 1© klasse bij de Kon. marine-reserve J. van Ewij'k, worat, met 1 November a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Gier. aIn de Z. A. Post kan men omtrent mr. A H. Ameshoff, de te Parijs overleden oud- rechter in het hoog gerechtshof der Zuid- Afrikaansche republiek, nog het volgende lezen Met hem gaat wederom een der bekende figuren heen uit den tïjdi der republieken. Mr. Ameshoff vestigde zich korten tijd nadat hij) aan de Utrechtsolie hoogesohool was ge promoveerd, te Pretoria, alwaar hij aanvan kelijk de Algemeene Maatschappij van Le vensverzekering en Lijfrente vertegenwoor digde en als procureur praktijk uitoefendie. In 1890 werd hij benoemd tot rechter van het hoog gerechtshof der Zuid-Afrikaansche Republiek, welk ambt hij tot 1897 met eere heeft bekleed. In het bekende proces, dat aanleiding was tot de door hoofdrechter Kot zé ge wen sch te botsing tusschen de rech terlijke en de wetgevende macht, stond hij aan de zijde van den hoofdrechter; scheen echter niet. zoo vast overtuigd vau het ge zonde der ingenomen positie, om aanleiding te vinden tot ontslagaanvrage, terwijl de re geering harerzijds niet twijfelde aan zijne goede trouw en aldus ook geen noodzaak zag hom van zijn ambt- te ontzetten. Eerst de omstandigheid van zijne niet benoeming tot den door ontslag van deu heer Kotizé open gevallen post van hoofdrechter was voor den heer Ameshoff reden om zijne betrekking neer te leggen. Met dit incident, waarin zon der twijfel de lieer A. schromelijk dwaalde, was de ambtelijke carrière afgoloopen. Is hij ©enerzijds nooit overtuigd geworden, dat hij zich in de hooggerechtshofquaestie zoowel als jurist als iu kwaliteit van staatsburger op een dwaalweg had laten leiden en heeft hij voor zijn tegenspoed regeeringspersouen, die daarvoor niet verantwoordelijk waren, bit terlijk en onbillijk gewraakt, de oorlog, die twee jaar later uitbrak, heeft hem van een zeer gunstige zijde doen kennen. Als adju- d&nt van een der generaals trok hij te velde, ofschoon hij vast overtuigd was hoogst on billijk door den staat te zijn bejegendhij handelde alzoo ridderlijk en trouw, want voor den physiek niet sterken en met het ruwe leven in het veld niet. vertrouwden man zou thuisblijven natuurlijk geweest zijn. Bülow von. Dennewitz. De Haagsche Courant vraagt, wie de Pruisisch© generaal graaf Bülow von Dennewitz is ge weest, voor zioh en zijne mannelijke na komelingen in de rechte lijn bij besluit van. den Souvereinen Vorst van 6 Februari 1814 no. 3 en Kon. Besl. van 8 Juli 1815 no. 4 met oen lijfrente van f 5250 begiftigd werci Wij kunnen haar mededeelen, dat deze roemruchtige onderbevelhebber van Blücher do man is geweest, die, na Berlijn gered, ee» groot gedeelte van de Fransohe strijd macht vernietigd en bij Leipzig meegevoch ten tc hebben, tcgcn het einde van Januari 1814 Westfalen en heel Nederland en België met uitzondering van enkele punten, van liet Fransche juk bevrijdde. Aan den slagj van Waterloo nam hij het volgende jaar als bevelhebber van het 4de legercorps ook een groot en beslissend aandeel. Koning Willem I zal den Pruisischen ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2