Uit den omtrek. STADSNIEUWS. benoemd tot regeeringsvcrtege n woordigers op het congres van Weldadigheidsinstellin gen te Milaan, W. Hovy, lid der Eerste Ka nier te Amsterdamdr. W. Nolens, lid der Tweede Kamer te Rolduc, J. Blankenberg te Amsterdam en dr. U. de Dompierr© de Ghau- fepié te 's Gravenhage benoemd tot opzichter 2e klasse voor het stoomwezen D. Ilesse te Amsterdam, ter ver vanging van den opzichter le klssse F. Steii- meijer te Arnhem benoemd in den militieraad te Utrecht tot voorzitter mr. L. van Lier en tot diens plaats vervanger mr J. J. van Asch van Wijck, leden der Pov. Statentot lid J. Meijers en tot plaatsvervangend lid A. van Dieren Bijvoet, leden van den gemeenteraad van Utrecht. benoemd tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten en der successierechten te Groningen, H. H Dolk, thans ontvanger der registratie en domeinen te Maastricht tot ontvanger der registratie en domeinen te Tiel, A A. Th. A. Bloemarts, thans ont vanger bij dat dienstvak te Gorinchem tot. plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroop voor de vermogensbelasting to Arnhem en van den Raad van beroep voor do personeelo belasting aldaar, is met ingang van 15 Nov. benoemd do heer J. J. Wildschut, oud-notaris aldaar. Reuter meldt uit Berlijn, dat Prins Hendrik der Nederlanden daar Maandagmid dag is aangekomen- -- Jlir. m r. Van Tets van Gou- d r i a a n. De Berlijnsche correspondent van de N. Ct. schrijft dd. 30 October: Ten huizo van den heer ridder Van Rap- pard, raad van legatie, Königin Augusta- strasse, zal morgen, Dinsdagavond te 9 uur, aan alle in Berlijn gevestigde dames on hee- rcn gelegenheid worden gegeven een af scheidsbezoek te brengen aan Zijne Excellen tie ihr. mr. Van Tets van Goudriaan en me vrouw Van Tets van Goudriaan, waarvan ongetwijfeld een druk gebruik zal worden gemaakt. Bij deze gelegenheid zal om half tien uur door mr. Jansma van der Ploeg, president der vereen iging, namens de vereeniging ..Nederland en Oranje", waarvan de heer Van Tets zooveel jaren eere-voorzitter en eere-hd was, aan den scheidenden gezant een aardig souvenir worden aangeboden, bestaan de uit een in zilver gedreven fraai relief van den geve! van het huis Vossstrasse 16, dat floor den heer Van Tets gedurende al de iaren van zijn verblijf te Berlijn bewoond F^erd en welke zelfde woning ook door den nieuwen dignitaris, baron Gevers, eerlang zal weiden betrokken. Het kunstig gedreven relief is gevat in een gladde, zwart-ebbenhouten omlijsting. Don Ton. November komt minister Van Tets in Den Haag terug. De heer Peel, 2e secretaris van de Britsche legatie to Lissabon, zal in Den Haag als lo secretaris dier legatie optreden. De heer G. baron Guillaume wordt attaché bij liet Belgische gezantschap in Den Haag. Do gemeenteraad van Amsterdam is thans ook gereed gekomen met de begroeting, welke in ontvangst cn uitgaaf is vastgesteld op ccn bedrag van f 29.212.258, met. cem post voor onvoorziene uitgaven groot, f 56.744. De begrooting werd goedgekeurd met 2 stemmen tegen, z'.rnde dc.e van de heeren Loopuvt en Tak. De derde sociaal-democraat was afwezig. De heeren behaalden met hun tegenstemmen een laeh-sucres. De generaal-majoor jhr. L. F. A. van der Goes, commandant der le divisie infan terie, aal tegen Mei het leger met pensioen verlaten. (N. R. Ct) Generaal Smeding, nieuwbenoemd in specteur dor cavalerie, hoeft als commandant van het 3e regiment huzaren van den troep afscheid genomen en het bevel tijdelijk over gedragen aan luitenant-kolonel v. d. Cap- pellen- Een en ander ging van de gebruike lijke militaire honneurs vergezeld. Voor het middelbaar onderwijs in Ne- derlandsch Indië wordt gevraagd een leeraar bevoegd tot het geven van onderwijs in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan eene hoogde burgerschool met vijfjarigen cursus. Aan de uitzending is verbonden a eene gratificatie voor uitrusting ad f 1000 (duizend gulden) b. overtocht naar Batavia als gouverne- ments-passagier der 1ste klasse, casu quo ook voor het wettig gezin o. een voorloopig traktement van f 150 (honderd vijftig gulden) 'smaands. ingaande met den dag van aankomst ie Batavia tot den dag waarop het activiteits-traktement, volgens de deswege bestaande bepalingen in Indië, ingaat. Het traktement bedraagt f 450 (vierhon- derd vijftig gulden) 's maands, met drie vier- jaarlijkscho traktementsver hoogingen, elke van f 100 (honderd gulden) 'smaands, zoodat zal worden bereikt, een maximum traktement van f 750 (zevenhonderd vijftig gulden) 's maands. Intussohen is overgang in Indië in eene betrekking met een minimum-traktoment van f 550 (vijfhonderd vijftig gulden) 's maands en een maximum-traktement van f 850 (achthonderd vijftig gulden) 's maands mogelijk en het- is zelfs waarschijnlijk dat de uit to zenden leeraar zal worden aangewezen om voor den duur van een verlof, dat in Mei 1906 zal worden aangevraagd door een leer aar op dergelijke bezoldiging, diens betrek king waar te nemen onder genot der hoo- gere bezoldiging. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 256. Naar do N. Ct. verneemt, heeft jhr. G. A. \V van Riemsdijk ontslag aangevraagd als hoofdredacteur van de Opr. Haarl. Ct- De Rembrandtfeesten. Het uitvoerende comité voor de Rembrandtfees- tea heelt Zaterdagmiddag onder leiding van prof. Quack ten stadhui ze te Amsterdam ver gaderd. Naar Do Nieuwe Courant verneemt, is >n die vergadering het programma ter viering van Rembrandt's 300sten geboortedag defi nitief vastgesteld met do volgende hoofdpun- tonofficieele opening van de nieuwe Nacht wachtzaal; overdracht van het Rembrandt- huis op de Joden Breescraat; de uitgave van het boek. van Jan Veth. beschrijvende het leven van den meesterde uitgave van den Bijbel van Hofstede de Groot met 200 tot 300 platen naar Rembrandthet plaatsen van een gedenksteen aan Rembrandts sterf huis aan de Rozengracht; het aanbrengea van een gedenkplaat in de Westerkerk;, feestavond in den Stadsschouwburg; avond verlichting van het Rijksmuseum met zoek lichten illuminatie van openbare gebouwen en het slaan van een gedenkpenning ter her innering aan dit feest. Voorts kan het blad medeJeelen, dat het in de plannen van het comité ligt om H. M. de Koningin uit te noodigen de Nachtwacht- zaal te willen openen terwijl tot bekende en officieele personen in Frankrijk, Enge land, Duitschland en België uitnoodigingen zullen worden gericht om sympathie te wil len betuigen met het Rembrandtfeest en »n bun lande comité's te stichten ter deelne ming aan de feesten te Amsterdam. Zoo hoopt men, zegt het blad, binnen Am- stels muren een keurbende te vereenigen van Rembrandt-vereerders, waartoe ook zeker zal bijdragen de circulaire, die dcor het comité in binnenland en buitenland zal worden ver spreid en waarin onder mededeeling van het bovenstaande program, tob den onontbeerlij- ken geldelijkcn steun zal worden opgewekt Wat diners e« verschillende andere détails betreft, volgt natuurlijk ntog een verdere regeling, terwijl particulieren door illumina tie enz. natuurlijk meerderen luister aan het feest kunnen bijzetten. Zoo is 'to.m. reeds bekend, dat ..Arti" een expositie van gilden kunst uit Rembrandts tiid organiseert, die door vele toezeggingen van de fraaiste en kostbaarste voorwerpen schitterend belooft te worden. Bertha von Suttner. Naar men aan het Hbld. mededeelt, worden er van wege de.i 1 .-derlandschen lond „Vrede door Recht" en oude vrienden van de Vredesbe weging pogingen in het werk gesteld Bert.ha von Suttner. de bekende schrijfster van „Die Waffen neider" in enkele plaatsen van ons land, o. a. Den Haag. Leiden en Amsterdam te doen optreden Plak den postzegel recht-s bovenaan! De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt hierbij de aandacht op de wcnschelijkheid om de post zegels, te bezigen voor de frankeering van brieven en andere stukken, steeds in den rechterbovenhoek der omslagen te be vest i- s*n- Eene dergelijke bevestiging is gewenscht om eene vlugge behandeling van de stukken te bevorderen bij de overstempeling van de zegels met de handstempel, en wordt in het bijzonder verzocht om die overstempeling te kunnen doen plaats vinden door middel van de elecbriache stempelmachines, welke bin nenkort op eenige der grootste postkantoren in Nederland in gebruik zullen worden go- nomen. Ambtenaren N. Z. A S. M. Het door de Telegraaf opgenomen bericht om trent uitkecring van gelden aan de gewezen ambtenaren van de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij is nader gebleken on juist te zijn. Do directie der N. Z. A. 6. M. heeft aan do betrokken personen een mededeeling in dien zin gezonden- Het „hotel Toelast" in do Gravestraat nabij de Groenmarkt te 's Gravenhage, wordt naar aan het Vad. gemeld wordt in het volgende jaar opge heven. Het grooto gebouw, waarin het hotel wordt gedreven, is door de eigenaresse verkocht aan de firma Dijckhof te Utrecht, aie er voor zij-u confectiezaak een gefitte 1 nieuw magazijn zal laten optrekken. De exploitatie van het netel wordt tot 1 April 1906 voortgezet. Het bouwvakcomflict te Amsterdam. Naar aanleiding van het be sluit der christelijke vakvereenigingen ver gaderden gisterenmiddag de uitgesloten met selaars en opperlieden. Men besloot zich op het eens ingenomen standpunt te handhaven, en dus niet aan den arbeid te gaan op het z.g. „besmette werk." De correspondent te Amsterdam van de N. Ct. heeft een onderhoud gehad met Dre- wes, den hoofdleider der beweging. Hij ver zekerde, dat mogelijk enkele grondwerkers die niet direct bij den strijd zijn betrokkeu, zich zullen gaan molden, maar dat geen enkele opperman of metselaar die op die werken der aannemers Schut en Kloots n den aanvang der crisis staakten, zich zal op gei-en om nu den arbeid te gaan hervat-ten. De (anarchistische) bouwvakfederatie blijft bij haar besluit om uiet aan het werk te gaan, alvorens het heLerscoafliet een op lossing heeft gevonden. Derhalve zal, dooi de christelijke bouwvakwerklieden het werk der stakers worden opgenomen, met een op heffing der uitsluiting als vrij zeker gevolg. E*it zal meent Drewes den toestand niet veel wijzigen en de crisis nog geenszins oplossen. Als de christelijke werklieden wer kelijk aan den arbeid gaan en de uitsluiting wordt opgeheven, zullen de uitgeslotenen van heden de stakers van morgen zijn een ver andering van positie die een veranderde tac riek zal eisohen. Prewcs bedoelde daarmede pogingen om de dan werkende arbeiders door overreding posten enz., weer tot nederlegging van den arbeid over te halen. Lukt dit niet, dan zoo meende onze zegsman kunnen zij hoogstens de begonnen karweien voltooien, wijl wegens de heiersstaking geen fundeerin gen voor nieuwe werken kunnen worden ge logd Het heien op „Trompenburglukte vol gens Drewes niet. wegens onvoldoende per- aoneel. Uit het bovenstaande blijkt, merkt de N. Ct. op, dat de anarchistische groepen voor toenadering en oplossing der crisis nog niets voelendat het door Je weldenkende werk nemers goed gezien is buiten hen om met de werkgevers naar beëindiging van het con flict te trachten, en dat we mogelijk vóór het zoover ia nog een paar onrustige weken zul len doorleven. Gisterenavond vergaderden de algemeen? patroonsverceniging cn dc vertegenwoordi- 1 rs der christelijke metsel iars- en opperlie- nver£euigingen, ter b .-spreking van de vraag hoeveel werkloden noodig zullen zijn voor Q€ hervatting van dan arbeid op de z.g. „be smette" werken van de heeren Schut- en Kloots, en ter vaststelling van den dag, waarop dit zal geschieden. Eene beslissing werd evenwel nog niet genomen. 03 christ. vereenigingen zullen hierover hedenavoad vergaderen. Worden de werken voldoende be zet, dan zal de algenieene patroonsvereeni- king de uitsluiting opheffen. Dit gaat echter buiten d© he;werkersstaking om. Werkstaking aan de Weste- 1 ij k e Viaduct. Gisteren morgen is aan de caist on werken bij do Westelijke viaduct te Amsterdam eene werkstaking uitgebroken, waarbij ongeveer 300 mannen betrokken zijn. De terrein-werkers eischen, in plaats van 23 cent 25 cent loon per uur. Ook de caisson- arbeiders stellen hunne eisohen o. m. vragen orni geregeld order denzelfden luchtdruk 1 - warken en niet het eene oogenblik in een diepe caisson met zwaren druk en even later weer in een ndeuw geplaatste schacht met lichteren druk. De directie is tot dusver niet geneigd de eisohen in to willigen. De ondersteuning gestaakt. Men schrijft uit Winterswijk aan de Arab. a.: Voor een paar jaar staakten de arbeiders aan de fabriek der firma H. van Eijck en Zoon te Rredevoort, op aanraden van het bestuur van den Christelijken Textiel arbei dersbond „Unitas." De bond verleende on dersteuning, doch de firma nam de stakers niet weer in dienst, zoodat „Unatas" moest blijven ondersteunen. Thans, vernemen we, heeft het bestuur bericht gezonden, dat het de ondersteuning staakt. *- De Nieuwe Zijds Kapel te Amsterdam. In de reeds eenige jaren hangende procedure over het eigendomsrecht- der Nieuwe Zijds Kapel tusschen Kal ver st Jaat en Rolun welke eigendom de ge meente Amsterdam aan de Ned. herv. ge meente betwist werden Maandag de plei dooien aangevangen. Voor de gemeente trad de stads advocaat mr. J. Kappeyne van de Ceppello op voor de Ned. herv. gemeente, gedaagde, mis. W. Thorbecke. te 's Graven hage, en F. A. Molster, te Amsterdam. De tusschen partijen gewisselde stukken (oonclusiën) zijn gepubliceerd. In zijn conclu sie van eisch, stelt de verdediger voorop, dat de gemeente Amsterdam is eigenares der Kapel en aanhoorigen, d. z. een paar win kels aan de Rokin-zijde, en de zg. winkel kasten aan de Kapel in de Kalverstraat. Aan de hand der historie tracht mr. Kappeyne aan te toonen, dat de Kapel vóór de Refor matie is gebouwd, en daarna geconfiskeerd, cn Amsterdam, dat alle geestelijke gebouwen en erven voor zich genomen, aanvaard en be houden heeft, aangezien in dezen rechtstoe stand geen verandering gekomen is. Wel werd de kapel met aanhoorigheden door de stad gegeven in gebruik en bezit aan de her vormden, doch daardoor zijn haar eigendoms rechten niet verkort. En aangezien Amster dam het in bruikleen gegeven gebouw terug verlangt, omdat het verkeert in bouwvalli ger! toestand, en daardoor gevaar oplevert, die kerk niet meer geschikt is voor uitoefe ning van den ©eredienst, en sedert April 1898 daarvoor niet meer wordt gebezigd, en dat de gemeente voornemens is de kerk af te breken en tot andere (profane) doeleinden te gebruiken, acht Amsterdam zich gerech tigd haar voormeld eigendom terug te vorde ren, en roept daarvoor de beslissing der rechtbank in. In hun conclusie van antwoord betwis ten mr. Thorbecke en Molster liet eigen domsrecht van de Kapel aan Amsterdam, welkt: gemeente, zeggen zij, niet is en nim mer is geweest eigenares, en trachten zij aan te toonen. dat gedaagde in elk geval door verjaring den eigendom der N. Z. Kapel en onderhoorigheden heeft- verkregen. Ook kan do eisoher een afgifte in den tegeuwoordigen staat, niet vorderen, omdat mocht die staat na de dagvaarding ver minderd zijn, dit is geschied door overmacht-. De verdedigers verzoeken derhalve, dat de rechtbank den eisch niet-ontvankelijk zal verklaren, en hen die te ontzeggen cum ex- pensis. In zijn conclusie van repliek zegt de heer Kappeyne, dat van optie-gedaagde niet be twist. dat de N. Z. Kapel vóór de Refor mat if is gebouwd, en reeds hieruit historisch en rechtens volgt, dat- de kapel eertijds was eigendom van de katliolieke kerk, en dit uit vele contracten blijkt, zoomede uit vele or- donantiën, plakkaten, resoluties, vertoogen, memoriën en verklaringen, welke dan alle inet- name geciteerd worden. En aangezien nu gedaagde de bouwvalligheid van de ka pel, en haar voornemen om dit historisch monument te sloopen, herhaaldelijk uitdruk kelijk aan het gemeentebestuur heeft erkend, alsmede nu met den vrijkomenden grond ne gotie te doen, en de stad dit stellig niet te dulden heeft, en aangezien gedaagde nu wiel zegt, dit voornemen te hebben opgegeven, na dat haar van de toon aanstaande procesvoe ring mededeeling was gedaan, anderdeels om dat alleen een restauratie, waartoe gedaagde niet bereid is, haar gebruiksrecht zou kun nen bestendigen, en aangezien de eischer zijn vordering vermindert met al hetgeen om trent de aanhoorigheden van de kapel is ge vorderd, en ook niet vasthoudt heb opleve ren aan den staat, vóór de dagvaarding per sisteert overigens bij den eisch. De conclusie van dupliek vangt aan met de bewering, dab heb feib, dab de N. Z. K. is gebauwd vóór die Hervorming, noch dè overeenkomst mot het Haagse he Kapittel aantoont, dat die Kapel was eigendom der katholieke kerk en uit die overeenkomst al leen volgt, dat Amsterdam uiet was eigena- ïes vóór do Hervorming, en de overeenkomst met heb Haagsche Kapittel niet aantoont, dat de N. Z. K. eigendom was van de katho lieke kerk, maar alleen, dat de stad Amster dam niet was eigenares vóór de Hervorming, voorts, dat de stelling onjuist is, dat alle geestelijke goederen, dus ook d© kerkgebou wen, zijn geconfisqueerd on geseculariseerd, de stad nooit over de N. Z K. heeft be schikt. Daarom wordt gehandhaafd het ver zoek tot niet ontvankelijk verklaring. „Ik ken een. lied." Maandag werd met verlof van den president der rechtbank te Amsterdam door den deurwaarder Colder beslag gelegd op alle exemplaren eener na- druk-editie van het bekende zangstukje ..lk 1 n een lied" van Willem de Mol (woorden van G. Antheunis), welke waren te vinden in de magazijnen van den muziekhandelaar en uitgever B. H. Smit aldaar. Deze actie eai de vordering tot- schadevergoeding gingen uit van de door het Willemsfonds te Gent ver tegenwoordigde Vlaamsche reoh'hebbenden, als wier advocaat zal optreden mr. H. J. Biederlack. N. v. d. D. V ij f t i e u jaar gevangenis straf. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde gister de beide jongelieden J. C. Lo- beusteyn eu P Jacobs, wegens moord en dief stal ten huize van den gepensionneerden rij'is-ambtenaar H. M. Kapteyn aan de Bree- de Plaats in den Oppert aldaar, ieder tot 15 jaar gevangenisstraf. Het zware vonnis scheen in het minst geen indruk op beide beklaag den te maken. Kindermoord. IL W. K„ tuin- an, en de wed. W. J., to Arnhem, die te recht gestaan hebben wegens kindermoord, zijn door de rechtbank \eroordeeld respec tievelijk tot 9 maanden en 3 jaar gevangenis straf. Een trein voor gevangenen. Tusschen de grensplaatsen El ten en Duis burg loopt sedert- eenige dagen een bijzon dere gevangentrein, van de noodig© cellen voorzien, om d© uit Holland eu tusschen,ge- legen plaatsen aangevoerde misdadigers recht sreeks naar Duisburg over te brengen, ten einde aan de verschillende plaatsen de on kosten voor het tijdelijk verblijf der gevan genen te besparen eu het vervoer door politie beambten te vermijden Een tolquaestie. Maandagmor gen sloot de tolgaarder bij de Bijlmerbrug aan de Keulsche Vaart deze af met den daar voc" bestemden boom, ten einde de schuil van de firma Wed. Schulp uit Weesp «le doorvaart te beletten tot de firma de sin Is Mei verschuldigde tol had betaald. De schui tenvoerder wilde den doorgang forceeren 1 i voer boven op den" boom, zoodat ze voor- ncch achteruit kon. Hier is ze een geheeleu tijd blijven zitten de vaart bleef gestremd tot eindelijk de stoomboot „Kraai" haar ver loste door ook op den boom te varen en de zen te deen zinken. Hierdoor was de scheep vaart weer geopend. Van eon en ander werd proces-verbaal opgemaakt. Hbld. Een oplichster. Men meldt uit Haarlem aan de Tel. Een dienstbode die voorgaf te dienen bij mevrouw Enschedé, heeft gisteravond den winkelier Mok beet gehad. Zij kooht- een hoed van f 6, doch zei, eerst haar mevrouw te moeten laten oordeelen of hii haar wel stond. Daar zij den ouden hoed en bovendien een pakje, waarop het adres van mevr. E. stond, achterliet-, liad men geen achterdocht, doch toen er twee uren verliepen vóór zij terug kwam, begon men argwaan te krijgen, waarop het pak^'e werd opengemaakt, dat bleek te bevat-ten twee korte turven. Mevrouw E. wist nergens van. Met de Noorderzon vertrok- k e n. Uit Twisk (N.-H.) is een welgestelde boer, met een welvoorziene portefeuille en in gezelschap eener vrouw, met de noorder zon vertrokken, zijn vrouw en eenig lcind achterlatende. Ongelukken. Bij het reinigen van, een put kreeg een arbeider te Eext (Drente) een steen op het hoofd met het gevolg, dab bij onmiddellijk overleed. Gisterenmorgen zou de 70-jarige J. Edel van Purmerend, als gewoonlijk zijn karretje melk halen bij een boer be Neck. Door do duisternis misleid, of wellicht door het storm achtige weer. geraakte hij ongeveer half zeg met karretje en al te water en verdronk. Toen 't licht geworden was. werd hij door naar de markt rijdende boenen opgemerkt. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Slag van een paaru. Te Barne- veld begaf zicli de landbouwer f> Monfrans Maandag in dien stal achter zijn paard, toen hij een trap van het dier in zijn zijde kreeg, tengevolge waarvan vier ribben gebroxen werden. Dinsdag is de ongelukkige aan de gevolgen ezweken. Trein- en tramongelukken. Een doove Delftsche bedelaar wilde gisteren morgen den spoorweg bij 't Haantje nabij Delft oversteken, hoewel de slagboomen wa ren neergelaten. Hij werd: daarbij door de locomotief van een naderenden trein gegre pen on was onmiddellijk dood. Gisterenavond is op den stoomtram weg Den Haag1Scheveningen nabij de halte Wittebrug het lijk eener vrouw gevonden, vermoedelijk door een tram overreden. Gisterenavond is een militair van het Indische leger aan hot station Amsterdam C. S. op een in beweging zijnden trein ge sprongen, tengevolge waarvan hij tusschen trein en perron viel eu overreden werd. Zwaar gekwetst is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Onder de stoomtram. Door de stoomtram Bergen op ZoomTholen is gis teren onder Halsteren hot 9-jarig zoontje van den stoker G. L. overreden,. Beide voeten werden het kind afgereden. Per rijtuig werd het kind naar het gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. -- jmtreut het spoorwegonge luk bij Vaasscn meldt men vandaar nader aan. de N. R. Ct. Het ongeval overkwam den zcogeuaamden fabiiekstrein, die eau 6.26 uit Apeldoorn ver trekt. 't- Was dus een volle trein en het mag dan ook een wonder hecten, dat het zoo goed is afgeloopen. De stoker kreeg een wondje aan den vinger, de machinist is er met een paar pijnlijke plekken in borst en rug afgekomen, een fabrieksmeisje kreeg een blauw oog dat is allee. De trein zelf is echter nogal gehavend. Een coupé 2e klasse, waarin gelukkig niemand zat. is in elkaar gedrukt. Alle wagons zijn echter overeind gebleven ook de locomotief, die in een droge sloot, geschoten is Wat de oorzaak geweest is, kan niet met- zekerheid gezegd' worden. Het ongeluk ge beurde op een rechten weg zonder wissels. Men is reeds druk aan het opruimen, zoo dat de baan wel spoedig weer vrij zal zijn. Te Odoornerveen ia door onbekende oorzaak de boerderij van den heer J. Spreei afsrebrand Alles ging iu de vlammen op, le- halve twee paarden en ecnigo huissieTaden. aTer aanvulling van de in ons blad opgenomen mededeeling, omtrent oe mid delbare examens, die wegens verbouwing van het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's Gravenhage te Utrecht zullen plaats hebben, kan dienen, dat voorzoover betreft de middelbare examens in de Fransche taal- eni letterkunde, alleen het schriftelijke gedeelte, waaraan alle Candida- ten tegelijk moeten deelnemen, in de groote zaal van Tivoli aldaar zal gehouden worden. De mondelinge examens zijn als gewoonlijk te 's Gravenhage. Ook ten opzichte va-n de overige examen zal dit dus wel liet geval ®ij(n>. aOp 26 Octobor 1.1. word te Utrecht in Hötel Bellevue eene algemeene vergadering gehouden van het Genootschap voor Land bouw on Kruidkunde. De vergadering was druk bezocht, daar een belangrijk onderwerp aan de orde was, nl. do herziening van het reglement van het Ge nootschap. De door het hoofdbestuur voorgestelde veranderingen, te voren in de verschillende afdeeliiigeu behandeld, werden alle aangeno men, hoewel de wijziging van art. 28, het atemrechi der leden betreffend, in het eerst nog al eenige tegenkanting ondervond. Het laatste gedeelte van genoemd artikel wordt gelezen als volgt: ..Aan de stemming wordt alleen deelge nomen door afgevaardigden der afdeelingen, waarvan de namen te voren aan het hoofd bestuur schriftelijk zijn opgegeven. Iedere afgevaardigde heeft recht, voor elk twintigtal leden der door hem vertegenwoor digde af deeling één stem uit te brengen, met dien verstande, dat voor eene afdeeling niet meer da® tien stemmen door haren afgevaar digde mogen worden uitgebracht." Thans zal dus niet meer bet toevallig op eene algemeene vergadering aanwezige aan tal leden, doch het geheele Genootschap over hare aangelegenheden beslissen. Ze i s t, 30 October. Het gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen de aanuemers C. A. V. en G. van S. alhier, kantoor hebben de te Utrecht, wegens opzettelijke vrijheids- berooving van den aannemer G. van T., door de Utrechtsclie rechtbank veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf. Den len Mei hebben de twee beklaagden den aannemer G. van T. op hun kantoor gelokt en hem opgesloten, tot een aanbeste ding, waaraan v. T. als gegadigde wilde dee:- nemen, was afgeloopen. Het hof vernietigde, wegens een gebrek i n den vorm, het vonnis van de Utrecbtsche rechtbank, en veroordeelde ieder der be klaagden tot 1 maand gevangenisstraf. Hilversum. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school aan1 de Violen straat is benoemd mej. J. F. van dei* Veer. 's G r a v e 1 a n d. De bedrijVer van] d« brandstichting te Kortenhoef, waar een groote hooiberg is afgebrand, werd reeds ge vat. De dader is een jonge, gehuwde man'. Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 31 October, des namiddags ten half twee ure. Tegenwoordig zijn 16 leden. Afwieerig de heer mr. Heij li gel's, met kennisgeving. De voorzitter, de heer jhr. Barehman Wuy- tiers, opent de vergadering, daarna leest de seoretaris de notulen van de vergadering van 17 October, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomeu zijn: a. Van den minister vau Binnenl. Zaken een schrijven, houdende goedkeuring van de benoeming van den leeraar Z. J. de Lange. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Een adires van den onderwijzer Kruit hof om eervol ontslag, wegens benoeming el ders. Wordt verzonden naar B. en W. om prae- advies. c. Een adres van een aantal ingezetenen, houdende mededeeling van een motie, aan genomen op de Maandagavond in Amicitia gehouden vergadering en luidende: „Een groot aantal burgers van Amersfoort, vergaderd in Amicitia:, ter bespreking van de aanhangige gasthuis-kwestie, gehoord de debatten, spreekt als zijn meening uit, dat het voor onze gemeente van heb hoogste belang is, dat er een neutrale inrichting voor ziekenverple ging blijft bestaan dat daarin op de beste wiijz© kan Worden voorzien, wanneer die Raad onzer gemeente het Aldégoiiida-gasbhuis aankoopt; spreekt die wtensckelijkhieidi uit, d'at de Raad daartoe overga. d. Eien schrijven van een commissie van voorbereiding tot het stichten van een nieuw ziekenhuis te diezer stede, mcldlendle dat dbor haar een dergelijke inrichting zal worden ge sticht, welke geheel aan de eischen d'esi tijds zal voldoen en waarin personen van allö ge zindten, en standen ter verpleging kunnen worden opgenomen. Dit ziekenhuis zal be stuurd worden door verpleegsters, die over een diploma als zoodanig beschikken. De noo dige maatregelen tot spoedig begin van den bouw van het ziekenhuis zijn reeds getroffen en over het terrein, waarop hïetl zal gebomwd worden en dat zeer gunstig gelegen is, kun nen wij reeds beschikken. Vau de gemeente wordt geen subsidie verlangd, terwijl een contract tot opname van zieken, wanneer dit bij voltooiing van het gebouw door de ge meente gewenscht wordt, kan worden geslo ten. Het mag ongetwijfeld overbodig heeten er op te wijzen, dat een zoodanige oplossing der ziekenhuis-kwestie, in plaats van aan koop en exploitatie van het Aldegonda-gast- huis. of heb bouwen van oen nieuw zieken huis, een jaarlijks voordeel van ©enige dui-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2