BINNENLAND." Uit den omtrek^ uit Tsjili, met uitzondering van de gezant- schapswadi ten De Japanscke regeering hoeft de opdracht gekrege** de maatrege len tot uitvoering uiet de betrokken regee- ringen te overleggen- De Parijsche 'lomps -h rij ft, dat het voor- stol van Duitöchland om de troepen uit T Jili terug te trekken, gunstig zal worden opgenomen en dat de regeeringen zich ge makkelijk daarover zullen verstaan. Na den vrede. Do Russische kruiser Bogatvr is te Naga saki aangekomen, om Russische krijgsgevan genen af te haleu. Hij wisselde, voor de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog, een vreedzaam saluut met de Japansclie oor logsschepen in de haven. E:t zijn in Japan 1095 Pussische officieren eu 68,000 soldaten. De stoomboot India is Port Said voorbij gekomen met den gewezen admiraal Neboga- tof aan boord. Hij gaat. naar Marseille. Do Japansclie regeering heeft or in toege stemd, alle schepen met contrabande vrij te laten, die na de onderUkening van het vrodeetractaat nog zijn opgebracht. Allerlei vBern hard Horschei, een Mannheimsch wethouder, die kort geleden gestorven is, beeft, aan zijne vaderstad 500,000 mk. ver maakt voor een overdekte zweminrichting. vEen Fransoh vakblad meldt dat ae wijnoogst in Frankrijk beüialve Corsica en Algeric dit jaar kan worden geschat op ruim 53 millioon hectoliter', tegen 66 mil- hoen in 1904. Het belangrijk verschil is grootendeels te wijten aan verschillende plantenziekten, die vooral in het Oosten voorkwamen, waar de oogst sleohis 16 tot 30 bedraagt van dien in het. vorige jaar. In «enige departementen, vooral in het Zui den, is daarentegen de oogst- aanzienlijk liooger geweest, o. a. in Herault 12.7 tegen over 10 millioon hectoliter, in Saóne-et- Loiro 2 millioen tegen 1.4, enz. Ook in Algerië wordt do oogst lager ge raamd, n.l. 7 tegen 7.9 millioen H. L.in Corsica 130,000 tegen 160,000. vDo Japanners zijn, naar men weet, buitengewone bazen in het vechten zonder wapenen, worstelen, boksen en andere der gelijke liefhebberijen. Hun kracht ligt in hun vechtmethode, heb dzjioe<izji-tsoe. Onder do eersten, die zich vertrouwd heb ben gemaakt met de Japansche vechtmetho den, zijn de straatroovers van Parijs, men- achen die geregeld vechten met eenzame voor bijgangers, niet voor genoegen, maar om door hun medemenschen neer te houwen eu te borooveu, aan den kost. te komen. Het is wel beschamend, dat de politie van Parijs door de straatroovers gedwongen wordt om met hun tijd mee te gaan, maar er valt nu niet aan te ontkomen. De Pa ri jpohc agenten zullen dtajiooeuz.-eiïz. lee- reu, anders zijn zij op straat- niet meer veilig in den nacht. Gisteren is de les begonnen. 15 agenten van don veiligheidsdienst hebben hun eerste les gehad, dc 15 sterkste kerels uit het corps, allemaal leerlingen van een uitnemende Franscho vechtschool. Hun leermeester bo gen gisteren zo oon voor een over den vloer te rollen. Ten slotte hoeft de nieuwe vechtmeeeter, van de 15 de 6 besten uitgekozen. Die 6 zul len nu in deze Japansche kunst worden in gewijd en dan de andere agenten les geven. Te Londen ;9 heb dzjioe-dlzji-tsoo-onderwijs voor de politieagenten al sedert cenigen tijd ingevoerd. De Staatscourant van Donderdag 2 November 1905, bovat de volgende Kon be sluiten eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken, do met verlof in Europa aanwezige officier van gezondheid le klasse L. Denuners eu de lo luitenant der infanteri© J. de Voogt, leiden van bet Indische leger; benoemd tot lid der staatscommissie voor eloctrischo geleidingen de staatsraad mr. J. Moltzer ter vervanging van jhr. mr. W. de S&vornin Lolunaoi, raadsheer in den hoogen raad, die op zijn verzoek eervol is ontslagen op verzoek eervol ontslagon mr. W. Rut gers adjunct-commies bij het hoofdbestuur eer posterijen cn telegrafie. Naar de N. Ct. verneemt heeft H. M. de Koningin den gep. generaal-majoor jbr. II. Laman Trip. adjudant in buitengewonen dienst opgedragen H. M. te vertegenwoor dig*. i bij den intocht van het hertogelijk paar van Saksen-Coburg en Got ha aldaar. Aan den opporoffie'er is als adjudant toege voegd do ordonnaris-officier jhr. E. R. van der Wijck. Hot vertrok van gouver neur A. W. F. I den burg De „Prins Willem I" van den Kon. West-.-Ind. Mail dienst lag gopavoiseerd aan den steiger aan de De Ruyterkade te Amsterdam, gereed tot vertrek» Met dit stoomschip zou vertrekken de nieuwbenoemde gouverneur van Surina me, oud-minister van Koloniën A. W. F. Idonburg. Een aantal vrienden van den gouverneur bevond zioli aan boord, om hem nog eens do hand to drukkendaaronder bevonden zich o. a. do oud-majoors van de genie O. I. L., C de Vriee en L. H. F. Wackers; prof. dr. F. L. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit; ds B. van Schelven; ds. H. H. Zaalberg, oud-predikant te Paramaribo. Vanwege hot ministerie van Koloniën was aan boord de referendaris J. B. van der Hea ven van Oordt, terwijl, juist toon de „Prins Willem I" vertrekken zou, nog kwamen de minister van Koloniën mr. D. Fock, do secre taris-generaal van diens departement mr. A. E. Alias en de raad-advisour aan Koloniën jhr. J. D. Sixde vier laatstgenoemde hee- ren deden den gouverneur tot IJmuideu uit geleide. Toon dc stoomboot losgemaakt was en af zwaaide. wuifden de honderden, die op den steiger waren samengestroomd, den vertrek- kendon gouverneur een hartelijk afscheid toe. HbL Nader schrijft het N. v. d. D. Aan hot- déjeuner zaten 33 personen aan. Aan l'et- dessert vroeg de secretaris-generaal mr. Eliaa het woord, om namens de ambte naren van het- departement getuigenis te gewen vau. de groote waardeering voor den heer Idenburg en de aangename verhouding tusschen hen en den minister. Drie jaar geleden had spreker den vorigen gouverneur uitgeleide gedaan maar onder droeve omstandigheden, want de minister, die den heer Lely benoemde, was toen kort te voren overleden. Men wist toen nog niet wie den heer Vau Asch van Wijck zou opvolgen. Welnu, de heer Idenburg is die man geweest, en gedurende drie jaren heeft men met- hem n.ogen samenwerken, hetgeen bij spreker en zijne am-btgenooten steeds in dankbare her innering zaj blijven. Spreker wenscht© den gouverneur, dat liet hem en de zijnen wel zou gaan in de West. Ofschoon op verre» afstand, zou er een bandi blijven met- het departement. Persoonlijk verheugde de heer Elias zich er over, dat de heer Idenburg tlhans ging naar liet- land van zijne (sprekers) geboorte, en dat hij, wat meer zegt, zou wonen in zijn geboortehuis. Gouverneur Idenburg, dankende voor deze- woorden getuigde, dat de jaren aan het departement tot- de gelukkigste van zijn leven behoorden. Niet dat het amb geheel zorgen vrij of begeerlijk was maar de veithouding met de ambtenaren was alleraangenaaimist en steeds zou hij dit. blijven gedenken. Spreker da nkte baron Tiivda-1 voor de vrien delijke ontvangst, door den West-I ndisdlie n Maildienst hem en de zijnen bereid. Hij bracht voorts dank aan den minister Fock, die met- zijne dochter hem uitgeleide had willen doen. en wensohte zijne Excellentie toe dat do jaren van zijn bestuur gezegendi mochten zijn voor de Koloniën, en in het bijzonder nog voor Suriname. Ten slotte richtte de Gouverneur zicth tot- familieleden en vrienden, hopende dat God hen zou zegenen en dat zij elkander allen behouden zouden weerzien. De heer De Marez Oyens dankte met gees tige woorden namens de gasten, die bij dit vertrek tegenwoordig mochten zijn. Ongenoo- de gasten aet men Imitem de deur, maar niet zoo de West-Indische. Men schrijft inaar een simpel briefje en men is hartelijk welkom. Spreker kent de West-Indische reeds sedert 1883, en hot was hem zeer aangenaam haar gedurende zijn ministerschap tweemaal met een nieuwe regeling te kunnen helpen. Onder groote vroolijkheid der aanwezigen zeide spre ker. dat Koloniën zich toeru bescheiden op den achtergrond had gehouden. Den lieer Idenburg en den zijnen goede reis wensohende. beriep spreker zich op een: klassiek voorbeeld van het vaarwel aan een scheidenden vriend..Reddas incolumem, preoorik bid u, voer hem veilig over." Ten slotte herhaalde spreker zijn dank aan de Maateoha-ppij en- bracht hij als oud- Ajnsterda.mmer een woord van hulde aan haren president, baron Tindal. Als een aangename verrassing, welke door den heer Idenburg ten zeerste op prijs werd gesteld, vond hij in zijm hut een groote foto waarop de hoofdambtenaren van het departe ment van koloniën waren vereendgd tot een groep Kort na hei déjeuner werd IJmuiden be reikt-, waar de gasten van boord pingen. De Gouverneur ontving op de valreep nog een gcheelen stapel telegrammen, Daarbij o. a, een telegrafisch bericht van den oud minister Ellis, die mede had willen komen, maar door ongesteldheid werd verhinderd. Onder de gunstigste oimstandigOiedian voer d? .Willem T" naar buiten, hare bestemming te - moet. Men schrijft uit Konstantinopel aan de N. R. Ct „Ter gelegenheid van heb afscheidsgehoor dab de Sultan j.l. Vrijdag den overgeplaat- ften gezautscha-psraad mr. v. Royen in tegen woordigheid van don gezant verleende, schonk Zijne Majesteit graaf van Bylandt de zilve ren en gouden Imtiaz medaille, en mevrouw van Royen de tweede klasse (groot-officier) der Orde van Sjefakat." Drankwet. De verruiming van den overgangstermijn, alsnog in het wetsontwerp tot wijziging dor Drankwet mrgesteld, heeft ten doel te voorzien in de omstandigheid, dat velen hun verzoek om verlof na 1 Januari 1905 hebben ingediend cn zich verlof zien geweigerd op grond van arti- - 36, 2e lid, omdat zij den in artikel 65, 2e lid, gestelden termijn hebben overschreden. Waar deze achteloosheid op ruimo schaal is voorgeko men, wordt den nalatige n door dit wets ontwerp gelegenheid gegeven hun verzuim te herstellen door alsnog een nieuw verzoek om verlof in te dienen vóór 1 Maart-1906. De minister van financiën, maakt be kend. dat de op 1 Maart en op 1 September verschijnende coupons van de drie ten hon derd rentege veilde schuldbekentenissen, uitge geven krachtens do wetten van 30 December 1895 (Staatsblad no. 236), van 9 Juni 1898 (Staatsblad no. 142) en van 18 Maart 1905 (Staatsblad no. 97s tegen deni wisselkoers vau den dag, mode betaalbaar zullen zijp ten kantore van de firma M. M. Warburg' en Co., te Hamburg. Do generaal-majoor Sabron, adjudant in buitengowonen dienst van H. M., laatste lijk gouverneur dor K. M. A., heeft gisteren de bét-rekking van inspecteur van he<t mili tair onderwijs aanvaard. De heer Lovink, directeur-generaal van landbouw, is gisterochtend naar Amsterdam vertrokken, ten einde de minister van land bouw te vertegenwoordigen bij de opening in „Artis" van de tentoonstelling van cider- appclen en van cider, en bij die gelegenheid een woord van welkom te spreken tot de aanwezige Engelsche experts. Protest. Te Culemborg is, naar men verneemt, door oonige kiezers een adres ge- ridht aan Gcdep. Staten, waarbij protest is aangeteekend togen de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op 24 Octo ber j.l. Het raadslid, de heer G. A. Benders n.l., was als plaatsvervangend voorzitter van het stembureau benoemd cn nu meenen adres santen, dat deze goon recht had, de stembus te openon. Do luitenant ter zee eerste klasse G. Hoogenraad wordt geplaatst aan boord van het torpedo-inptructieschip „Marnix"; de !ui- tenant ter ze© tweede klasse G. Haen-tjes Dekker als officier van politie bij de oplei ding va» aidspirant-machinisten te Hellevoet- sluis; do luitenants ter zee tweede klasse A. Arntzenius, J. Moret O de Ridder, A- Rom- bacli, J van Konijnenburg, de eerste aan boord van het instructieechip „Gier", de twee de en derde aan boord van den monitor „Heiligerlee", de vierde aan boord van het artillerie-instructieschip „Bellona", de laatst genoemde aan boord van het wachtschip „Am sterdam" de luitenant ter zee tweede leasee C. Brugman, in de marine-directie Willems oord de luitenant ter zee eerste klasse C. Kruisinga en de luitenants ler zee tni-ede klasse J. van Hoogcnhuijze eu L. Quant, de i-erste aan boord van de „Marnix", de tweede aan boord van het wachtschip „Amsterdam", de derde in de marine-directie Willemsoord worden op non-activiteit gesteld. (Stct.) Men meldt uit Breda aau die N. Ct. „De cadetten van de K. M. A. hebben besloten den lc luitenant- Cristoffel, die tij delijk te Breda vertoeft, hulde te brengen voor zijn dappere daden in Indië volbracht Een deputatie zal hem do bewondering van het korps overbrengen en 's avonds zal hot muziekkorps der cadetten den held van At jefh en Borneo een serenade brengen." De- heer K. Reyne, lid dei' Tweede Ka mer dier Staten-Generaal, heeft zich bereid verklaard in de vergadering van den Bond van Vrijzinnige Propaganda-vereenigingen te Rotterdam op Zondagochtend 5 November a. s., als spreker op te treden. Zoowel do bij eenkomst- Zaterdagavond daaraan vooraf gaande, door do Rotterdamsche Vereeniging van Jonge Liberalen aangeboden, als de ver gaderingen op Zondagochtend en Zondag middag (huishoudelijk) en het diner na af loop der vergadering, worden gehouden in Tivoli, Coolsingel, Rotterdam. -- De opvolger van prof. Treub. Naar men verneemt is de faculteit voorne mens iti de vacature-Treub voor het profes soraat in de staathuishoudkunde en de sta- ti-tiek aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam aan curatoren voor te dragen mr. D. van Blom, hoofdredacteur van „Het Vaderland", mr. C. A. Verrijn Stuart en mr. D. S. van Emden, allen te Den Haag. Gisteren herdacht de hoofdcommies ter secretarie te Zwolle, de heer J. A. Smits, zijn 25-jarige werkzaamheid in dienst der ge meente. De jubilaris werd gehuldigd door den secretaris mr. Thoden van Velzeu, den oud- secretaris Buser en don commissaris van poli tie, den heer Van Nieuwland. Hij ontving voorts van collega's en super.euren eenige ge schenken. Bii1 beschikking van den minister zijn benoemd bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie tot assistent W. Vos, moj. A. Beux, J. Lemairetot vaste knecht R. Rag- gers, alien tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij het departement van koloniën is telegrafisch bericht- ontvangen, dat dte tele graafkabel tuissohen Sjanhai en Yap heden voor het verkeer geopend is. Het Griek sch© Krenten-syn- d i c a a t. Men schrijdt vau wiege het Ned'er- lamdscihei consulaat te Patras: „Er schijnt nog steeds, vooral in ons land, wantrouwen te bestaan, omtrent het doel der in Griekenland opgerichte Maatschappij ou der garantie van de Helleensclie regeering, tot bevordering der belangen van den Kren ten handel en cultuur. Genoemde maatschappij, gevormd met- een gestort kapitaal van j20 millioen francs, groo tendeels in West-Europa bijeengebracht, is cene zeer serieuse onderneming, die niet be doelt- monopolie uitoefenen of een ongemo tiveerde prijsverhooging in het leven te roe pen, doch slechts wil beletten dat de prijzen onder een minimum dalen, waardoor de cul tuur geruineerd zou worden. Hiertegen kan de reëele handel dan ook geen bezwaar heb ben, omdat groote verliezen onwaarschijn lijker zullen worden. In Engeland is de ves tiging der maatschappij dan ook zeer goed opgenomen en blijkt uit den beduidend groo- teren invoer in dit seizoen dat men vol ver trouwen in hare werking atelt. Intusscheai gaat dc maatschappij voort krenten op te koopen. welke bestemd zijn voor distillatie doeleinden, tenzij de geheele in het- land aanwezige voorraad uit de markt genomen is, alsdan bezit zij het recht-, van hare voorraden aan den handel te verkoopen echter tegen verhoogde prijzen overeenstem mende met 17/6 c i. f. Amsterdam, Rotter dam per Eng. Cart, in vaten Cephalonia krenten, zoodat- de prijzen van het in het buitenland aanwezige, dan niet anders dan. stijgen kunnen. De oogst dit jaar is niet zoo groot als men veronderstelt had, en bestaat er daarom de niet onmogelijke meening, dat, indien de consumptie doorgaat te koopen, als tot nu toe er mogelijk in Maart, April a.s. weinig kren ten voor uitvoer in Griekenland beschikbaar zullen zijn, zoodat men zich wellicht reeds dan aan de Maatschappij zal moeten wenden om tegen den hoogeren prijs van 17/6 cif per cwt. de inmiddels ontstane behoefte te dek ken. De Centrale Raad van Be- i o e p verdedigd. Mr. E. Fokker, voor zitter van den Centralen Raad van Beroep, rioht in het Weekblad van het Recht het volgende tot mr. J. M. van Stipriaan Luïs- cius: „In een ingezonden bijdrage van uw hand in hot W. v. b. R.. no. 8279, met het op schrift ,,De Rijksverzekeringsbank" worden de erna: en het plichtbesef bij, den Centralen Raad van Beroep verdacht gemaakt door de volgende regels: „Daar, bij den C. R., grijpt het tournooi plaats! Maar ook dat is een nachtmerrie, want, laat ik beleefd blijven, men zegt wel, dat daar niet altijd volkomen aandacht aan de woorden des pleiters wordt geschonken, en er zijn er die. natuurlijk ten onrechte, fluisteren, dat. soms het arrest al gemaakt is voordat de pleidooien beginnen! Welk een nachtmerrieeerst het vonnis en dan het pleidooi." Uw eerste aanval is meer dan onzichtig ingekleed. Niet gij, maar men" zegt, dat „niet altijd" (wat ruimte geeft om in uw tournooi te retireeren) „vol komen" (dus dan toch wel eenige, misschien zelfs wel voldoende! aandacht- wordt geschon ken. In het midden blijft voorts, of door u bedoeid wordt, dat de Raad niet aandachtig genoeg luistert- dan wel, dat de Raad in zijn uitspraak niet voldoende blijk geeft do argumenten des pleiters te hebben overwo gen. Ik hoop voor u dat nader inzien u de overtuiging moge schenken, dat ook een zoo omzichtig ingekleed verwijt- door een ernstig man me' namens „men" te berde gebracht behoort te worden. Het beantwoordt nu aan uw flaari beeldspraak; 't is een nachtmerrie, walk3 hem ontsnapt die er tegen zou willen te k :r gaan. Uw tweede pun van bezwaar is weinig meer bestemd. „Er zijn er" die „fluisteren" (z jker om de nachtmerrie niet op de vlucht te jagen!) dat „soms" het arrest al gemaakt is voordat de pleidooien beginnen. Die fluis- t.eraars wen sch ik uit den droom te helpen en va,» hun nachtmerrie te verlossen door de stellige verzekering hier neer te schrijven, dat de raadkamer nooit haar oordeel vast stelt voordat er overeenkomstig de wet be raadslaagd is en dat nog nooit een arrest, wel, natuu rlijk, een inoidenteele of prépa ratoire beschikking, is vastgesteld, voordat het aan beslissing in raadkamer beant woorde. d concept hij do leden is rondge- weest ik protesteer tegen de verdachtmaking, we ke in uw onbestemde voorstellingen, u door ongenoemden gesuggereerd, ligt opge sloten.' Heb bou w v a k c o n f 1 i c t te Amsterdam. Dinsdagavond heeft in „De Karseboom" te Amsterdam een vergadering plaats gehad van de besturen der drie chris telijke metsel aarsvereonigingen en de Alg. Patroonsvereeiiiging, in tegenwoordigheid van den heer F. J, A. M. Wierdels, om de zaak der opheffing van de uitsluiting nader to regelen en heb getal te bepalen van de werklieden, die bij het hervatten van den arbeid op de werken dei' heeren Schut en Kloots zouden noodig zijn. Tengevolge daarvan weid reeds gisteren avond in het Gildenhuis van den R. Kath. Volksbond een algemeene vergadering gehou den van leden dier christelijke werklieden organisaties. Hier werd besloten heden, Donderdag ochtend te 7 uur het werk op do karweien der aannemers Schut en Kloots op te ne men. Van de eigen werklieden der heeren Schut en Kloots heeft zich voor ieder werk een man aangeboden. De staking aan de westelijke viaduct (te Amsterdam) duurt zoo meldt het Volk voort. l>e directie heeft toegezegd voor morgenavond antwoord op de eischen der stakers te zullen gieveu. Onze mededeelingen van gisteren moeten nog iets worden aangevuld. Behalve dat het werken ouder verschillende luchtdruk op één ca-* nadeelig is voor de gezondheid der cais- souwerkers, heeft het ook een minder guii- stigeu invloed op het loon. Voor werk tob op een diepte van 10 nieter wordt 40 ceuts per uur betaald, vaai 10 tot 20 meter 50 cents. Voor alle diepten wil men nu 50 cents per uur hebben. Do werktijd in den caisson is 8 uur per etmaal, verdeeld in twee perioden van 4 uur, onderbroken door 8 uur rust. Do terrein werkers vragen, behalve cl© ver hooging van het uurloon van 23 op 25 cent, een vasten werkdag van 10 uur; er werd tot nu nog al eens overgewerkt. Do eerst© caisson, die „op diepte" is, moest gisteren met bzton worden volgestort. Dat werk schijnt niet te kunnen wachten, want het technisch personeel, do tijclschrijvers, tot zelfs d« doctoren toe, waren daar druk mee in den weer, met het gevolg dat de baas Meier door de „pressing", de gevreesde cais sonziekte werd overvallen. Van de zijd© der caisson arbeiders wordt geklaagd, dat de voorzorgsmaatregelen niet behoorlijk worden in acht- genomen. Het is zelfs na het prooes-verbaal der arbeidsin spectie voorgekomen, dat slechts tien minu ten tijd voor uitschutte i werd gegeven, ter- vijl 30 a 40 minuten absoluut noodzakelijk zijn. Er zijn dan ook reeds 12 ziektegevallen oorgekomeneen dier mannen wordt nog steeds in het gasthuis verpleegd. Het gebeurt herhaaldelijk dat metselaars, zonder geneeskundig gekeurd te zijn. in de schac' 1 afdalen. Appèl. De officier van justitie ie 'f Gravenhage heeft appèl aangeteekend te gen het vonnis der rechtbank aldaar, waa bij de kastelein Westerhof aldaar werd .,nl slagen van rechtsvervolging ter zake van; doodslag gepleegd op zekeren van Leeuwen. De gebroeders Wagenaar. A.s.. Dinsdag zullen voor de Amsterdamsch© ïechtbank opnieuw verschijnen de beruchte inbrekers gebr. J. en F. Wagenaar, wegens inbraak en diefstal bij den heer Meijer No- aoh, Amstelstraat te Amsterdam, waar zij 47 gouden horloges en 606 gouden ringen en dasspelden ontvreemden. Beleediging van het Hof. Voor de rechtbank te Arnhem is tegen een arbeider uit Riieden, die in dronkenschap beleedïgingen badl geuit over leden van heb koninklijk huis, 6 weken gevangenisstraf ge- ei sciht. Automobielougeluk. Voor de rechtbank te Amsterdam werd gisteren 2 maanden gevangenisstraf geëischt tegen een, chauffeur va,n een automobiel, die op dear weg te Muiden een wielrijder had overreden, met het gevolg dat deze thans nog met een, kruk moet loopeu. Gevaar voor stoomvermo- gen. De rechtbank te Almelo heeft D. L., vroeger stationschef te Holten, ter zake dat hij door zijne schuld gevaar heeft doen ont staan voor het- verkeer doorstöomvermo- gen over een spoorweg, veroordeeld tot een geldboete van f 25, subs. 5 dagen hechtenis. P. U-, machinist te Apeldoorn, die wegens hetzelfde feit terecht heeft gestaan, werd vrijgesproken. De eisch was tegen beiden f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Moordaanslag. Een politie agent ie 's Gravenhage heeft een moordaan slag op zijn vrouw gepleegd. Met zijn dienstrevolver heeft- bij twee schoten op ziju vrouw gelost-, die hij echter miste. Hij is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Verduistering. Door den rech tercommissaris te Haarlem zaj.rn Dinsdag avond gehoord de commissarissen en onder commissarissen van het Zander-Instituut, de heeren Van der Mersch, Hijinans, Bert-ling en Ed. de Lanay, naar aanleiding van een verduistering, die door den oud-directeur V. zou zijn gepleegd. Geschorst De houder vau het hulppost-kantoor te Makkinga (Fr.) is ge schorst. Men spreekt van malversaties in de administratie. Straatroof. Een Franeche heer is in het- Haagsche bosch door een man en een vrouw van een portefeuille, inhoudende 3 bankbiljetten van f 10, beroofd. Do daders, die zich in hechtenis bevinden, hebben bekend. Derail lemen ten. Van een goe derentrein zijn gisterenavond te Harmeien zeven, te Gouda vijf wagens uit de rails ge- loopen. Tengevolge hiervan kwamen, de twee laatste treinen uit de richting Utrecht met groote vertraging aan het M aasötation t© Rotterdiaim aan. Spoor weg ongeval. Op het sta tion Reilen is Dinsdagavond een goeldlerein»- trein afgebroken en ontspoord, waardoor de weg geheel versperd was. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Van den goederentrein zijn acht beladen wagens ontspoord en ernstig beschadigd. De reizigers van volgende treinen moesten op de plaats van het ongeval overstappen, waar door het verkeer vertraging ondervond. On middellijk was werkvolk ontboden om den weg weder vrij te maken. Door de stoomtram overre den. Dinsdagmiddag is een 16-jarig meisje op den Badhuisweg te Scheveningen door -ie stoomtram der S S. overreden en gedood. School- en Kerknieuws. De jaarvergadering van d« Noderland- sChe Evangelische Protestantse he Vereeniging aal den 7. November a. s. worden gehouden te 's-Gravenhage. aDe zitting van de Provincial Staten, die morgen zou plaats hebben, is uitgesteld tot Woensdag 8 November a.s. Hilversum. Zoncliag a. s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Peet Jzn. het ambt van organist aan de St. Vituskerb alhier aanvaardde. Hilversum. Namens heb bestuur van, Stad en Lande van Gooiland is door den deurwaarder J. Ph. van Vlugt', alhier, bij exploot aan dien opzichter der nieuwe partij onder de erfgooiere over de Hilversumsche -Meent, P. van Eb, tegen 1 Mei s. de huur opgezegd vani woning en erf, gelegen op die Meent en door hem bewtoond wordende. Van Es, die eertijds in dienst van Stad en Lande Was, ging over tot dei partij: der z. g. Gerechtigden tot de gemeen© heiden en wei den: van Gooiland- en betaalde sinds dien tijd aan Stad en Lande geen huur meer. Om en bij' de woning van genoemden Van Els speelden zich in de sch aardlagen van dit en het vorige jaar verschillende' belangrijke tooneelen af, onder welke de in 1904 door de Hilversumsche politiie gepleegde „in braak", die zeker wei voor den toeschouwer een dier meest interessante was. Hbld. Op straat gezet. Te Hilversum werd een groot huisgezin op straat gezet voor 2 weken huurschuld, die wegens ziekte van den man niet wareai betaald. Dle man bood de huiseigenares ziju zes kippen te koop aan om de huur te voldoenzij weigerde echter meer dan 1 te betalen, terwijl de man reeds f 1.25 was geboden. Na zijn weigering werd onmiddellijk de deurwaarder gestuurd, met het gevolg, dat het huishouden, man, vrouw eu 8 kinderen, thans met dit weer buiten moeten kampeeren. Het Volk. Dinsdagmiddag werd in het gebouw „Concordia" te Bussum de 35ste algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond geopend door den voorzitter, prof. dr. B. D. Eerdmaus, met een opwekkend woord, waar bij hij ©r op wees, dat d© kracht van den Protestantenbond niet gezocht moest wor den in de organisatie, maar in persoonlijke belangstelling. Grooter vijanden dan de con fessdoneelen zijn de onverschilligen, en het komt er op aan niet alleen hoe wij het volk, maar ook hoe wij de ontwikkelden zullen winnen voor onze beginselen. Bezwaren zijn daaraan verbonden, omdat onze geloofsvoor stellingen vaak niet in overeenstemming zijn met die van hen, die wij winnen willen, en die bezwaren zullen niet worden opgehe ven, zoolang onze overtuigingen nog niet zijn een werk uit' één stuk. Maar al zal dit nog lang duren misschien, wij moeten toonen onze belangstelling en van liefde voor onze zaak moge ook deze vergadering getuigen. Nadat de voorzitter nog in het Engelsch had toegesproken den afgevaardigde der En gelsche Vrijzinnigen ,Eev. Davis, redacteur van de „Inquirer", en in heb Duitsch dien van den. Duibschen P rotesta nten ver ei n"en een hartelijk welkom had toegeroepen aan den heer A. S. Carpentier Al ting, afgevaar digde va-n de eerste afdeeling in Ned.-Indië, to Batavia-, die reeds meer dan 200 leden telt, werden de Handelingen der vorige alge meene vergadering goedgekeurd. De heer- Van Loenen Martinet maakt vooraf naar aanleiding van die Handelingen de opmer king, dat het referaat van den heer S. Bak ker over werkstakingen niet volgens belofte van het hoofdbestuur op de agenda van deze vergadering was gebracht. De voorzitter ant woordde, date dit was geschied, omdat het voorstel betreffende het Arbeidscontract was ingetrokken. Hierna werden voorgelezen de aanvullingen op de verslagen van het hoofd bestuur en de commissiën, die reeds gedrukt en in handen der leden waren. Uit die ver slagen en aanvullingen bleek, dat het leden tal van den Bond twee twijfelachtige af- deelingen medegerekend bedroeg 18,800, verdeeld over 164 afdcelingen en 16 corres pondentschappen, terwijl er 102 verspreide

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2