BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAN Zitting van den gemeenteraad van Dins dag 24 October 1905, des namiddags ten half twee ure. Voorzitter den heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de he«er Bjeylflgers met kennisgeving en verdler de heer van Eek. De notulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. Een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, mededeelende dat op het ontwerp der staatsbegroting voor 1906 f 1500 minder is uitgetrokken voor buiten gewone toelage aan de gemeente ten behoeve van hare Hoogere Burgerschool dan voor 1905 is toegekend; voor informatie. ib. Mededeeling, dat Gedep. Staten heb ben goedgekeurd het beeluifc van 26 Septem ber j.l., tot het doen van eene uitgave op het fonds van onvooi'zieue uitgavenals- voren. c. Mededeeling, dat Gedep. Staten het kohier van de straatbelasting van 1905 heb ben goedgekeurd; alsvoren. d. Mededeeling van B. en W., dat de adjunct-coinmies ter secretarie E. van der Zee met ingang van 1 December eervol ont slag heeft gekregen wegens zijne benoeming tot secretaris en ontvanger der gemeente Breuke len-Nijenrode en dat de klerk J. Pro per met ingang van dien datum bevorderd is tot adjunct-commies alsvoren. e. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 11 October; ter secretarie ter inzage van de leden. f. Adres van het bestuur van het Neder- landsch landhuishoudkundig congres, in 1906 te Amersfoort te houden, verzoekende een subsidie van f 500 in de kostenter secre tarie om te behandelen bij de begrooting. g. Adres van de oom missie van kinder voeding. verzoekende de subsidie voor 1905/1906 vast te stellen op een bedrag van ■f 450; alsvoren. h. Adressen van het 'bestuur van het Ge nootschap van leeraren aan Nederlaudsche gymnasia en van het hoofdbestuur der Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, adhaesie betuigende aan het adres, door leeraren van het middel baar en gymnasiaal onderwijs tot den raad gericht in zake hunne toetreding tot het Rijks pensioenfonds; te behandelen bij het- adres van die leeraren. i. Adres van J. W. 'Middelburg em een aantal andere ingezetenen, mededeelende dat zij het ten hoogste zouden betreuren, als het Aldegonde-gasthuis voor de gemeeute verloren ging, dat zij het van groot belang achten, dat voordat de raad in deze een be sluit neemt, aan de burgerij van Amersfoort de gelegenheid worde gegeven in deze zaak haar oordeel uit te spreken, en daarom ver zoeken de afdoening van deze voordracht minstens veertien dagen uitte stellen.; te behandelen bij punt 6 der agenda. j. Adres van het college van kerkvoogden van de Ned. Hervormde gemeente, verzoeken de, met afwijking van de' bij. raadsbesluit van 4 Juli j.l. aangegane ruiling van grond, eene nieuwe ruiling van grond aan to gaan, ter zake van de verbouwing van de kosters woning bij de St. Joriskerk. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, spoedeisohend verklaard., waarna z. b. o. oon- form het advies van B. en W. wordt besloten de ruiling op den voorgestelden voet aan te gaan. k. Adres van de gezondheidscommissie der gemeente Amersfoort., verzoekende maatrege len te willen treffen, waardoor bet behoud van het gasthuis Aldegonde aan de gemeente verzekerd blijft; to behandelen bij punt 6 van de agenda. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan d'em. heer J. Ver meulen, tijdelijk buitengewoon leeraar aan het gymnasium, tegen 1 November 1905 als een nieuwe leeraar in functie is getreden vóór dien tijd, en anders tegen 1 Januari 1906. Wordt z. h. o. conform besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting voor 1905. Wordt z. h. o. conform besloten. 3. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof aan den onderwijze!- J. W. Ra- dersma. Wordt z. h. o. conform besloten. 4. Voorstel van B. en W., betreffende de afwatering op den Soesterweg en den Arn- hemschen weg. Het voorstel strekt tot het aangaan eener overeenkomst met het Rijk tot uitvoering van eene verbetering der afwatering op den Soesterweg aan don ingang van de Stations straat en op den Arnhemschon weg tusschen de Aldegondestraat en de Oudegracht, van rijkswege met eene bijdrage der gemeente in de kosten van f 700. Wordt z. h. o. conform besloten. '5. Voorstel van B en W. betreffende eene ruiling van gronden tusschen den Staat der Nederlanden en de gemeente Amersfoort. Het voorstel strektom met het Rijk eene overeenkomst aan te gaan betreffende de ruiling van gronden voor militaire doelein den, omschreven in bet raadsbesluit van 12 Mei 1905, (bijlage no. 1548), met dien ver stande, dat de gemeente de aan den Staat over te dragen gronden eerst behoeft aan te kcopen, wanneer do overeenkomst bij de wet zal zijn bekrachtigd. De Voorzitter doet de vergadering over gaan in eene met gesloten deuren. De vergadering heropend zijnde, is aan de orde 6. Voorstel van B. en W. betreffende zie kenverpleging, in verhand met de sluiting van het Aldegonde-gasthuis. De Voorzitter. Naar aanleiding van het adres van ingezetenen van Amersfoort, dat heden is ingekomen, stellen B. en W. voor de behandeling te verdagen tot heden over acht dagen. Wordt z. h. o. conform besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot ontbinding der overeenkomst betreffende opname van zieken voor rekening der gemeente in het Aldegonde-gasthuis. De Voorzitter. Naar aanleiding van eene kwestie, die zich beeft voorgedaan tus schen B;. en W. en den heer van Boetzelaer over den datum der ontbinding van de over eenkomst in verband met do sluiting van het gasthuis, stellen B. en W. voor den heer van Boetzelaer te ontheffen van lipt bestaande contract, ingaande 1 November, onder betui ging van dank voor de vele diensten, door hem gedurende eene reeks van jaren aan de gemeente bewezen, door zijn gasthuis be schikbaar te stellen voor de verpleging van ingezetenen der gemeente. heer van Boetzelaer heeft zich hiermede zeer verdien stelijk gemaakt en verdient daarvoor den dank der gemeente. (Teekenen van instemming). Ik zal voorlezing laten doen van het schrij ven, dat door B. en W., d.d. 7 Juli 1905, aan den heer van Boetzelaer is gericht. De Secre taris leest de missive voor. De heer van Boetzelaer meende het gast huis op 1 November te kunnen sluiten. Daar B. en W. van oordeel waren, dat de sluiting volgens de overeenkomst eerst op 22 Decem ber zou kunnen geschieden, heeft de heer van Boetzelaer voorgesteld hem van zijne ver plichtingen, uit het, oontract voortvloeiende, met 1 November, te ontheffen, waartegen over hiji eene schadeloosstelling aan de ge meente zou geven van f 510. -...et wijziging van hun aanvankelijk voorstel, stellen B. cm W. thans voor den neer van Boetzelaer zocn- deï aanneming dor schadevergoeding van zijne verplichtingen met 1 November te ontheffen. De heer Rolandus Hage doorn. Mijnheer de voorzitter, ik wal B. en W. dank beluigen voor het door lien genomen besluit, dat nu ter vaststelling voorligt. Ik geloof, dat ik daarmee het gevoelen van den geheelen Raad uitdruk. (Teekenen van instemming). Wordt z. h. o. conform het voorstel van B. en W. besloten. 8. De heer Gerritsen. Mijnheer do voorzitter, ik wensch, naar aanleiding van den tweeden brand die onlangs heeft plaats gehad, te vragen Toen bleek, dat ook toen de waterleidingmaatschappij) niet void aam heeft aan de voorwaarden der concessie, wat hebben B. en W. toen gedaan en wat- is het antwoord geweest van cle waterleidingmaat schappij! Is toem op nieuw geconstateerd, dat aij niet aan hare verplichtingen heeft vol daan? Er zijn in do vorige ritting, waarin ik do zaak ter sprake heb gebraobt, door B. en W. toezeggingen gedaan. Maar ik ben er heusoh niet gerust op, dat B. ©n W. bezig zijn te trachten, de zaak aan 't rollen te krij gen. De concessionaris is nu bezig te probee- ren of hiji elders water kan krijgen; er zal een© verbinding 'komen met het telephoon- station te Soesterberg en de vertegenwoor diger van de maatschappij in onze gemeente zal zich in verbinding kunnen stellen met de gebruikers. Ini do vorige zitting is de conces sionaris eenigszans in bescherming genomen door den wethouder van publieke werken. Dat is ook wel verklaarbaar. Gedurende al de jaren, dut- de concessie loopt, hebben, B. ea W. nooit goed den toestand- onderzocht. Was dat geschied, dan zouden wijl niet voor dit feit gesteld zijn. Met andere woorden: als B. en W. de waterleidingmaatschappij afvallen, dan geven zij zich zelf een k'ap in het gezicht. Ik zou het ruiterlijk vinden van B. en W., als zij erkenden, dat de toestand onhoudbaar is. Ik meen, dat het tijd wordt, den stier bij; de horens te vatten. In de vori ge zitting heeft de heer Hamers vertolkt wat do vergadering er van dacht. Maar ik ben toch niet gerust. Men laat zich misschien te zeer vrees aanjagen' door het schrikbeeld, dat men zal worden afgesloten van de waterlei ding. Men behoeft daarvoor niet bevreesd te zijn, want de maatschappij heeft nog non naam te verliezen' en zij heeft- een groot kapitaal in den grond zitten'. Bo vendien, wat zouden Utrecht, Baarn en Hilversum niet- opschrikken, als de water leidingmaatschappij hier overging tot eene zoo unfaire daad Omdat wi? tot de ontdek- king gekomen zijn, dat wij gedurende eene

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 5