KOLONIËN. BINNENLAND. moest worden. Men acht daarom de hou ding van Trepow uitdagend. De politie en o© troepen voeren bevelen van Trepow uit. Twaalf personen zijn gewond, waaronder een Cioodelijk. Bij de universiteit verwondde do kozakken een betooger. Witte en Trepow, die elkaar steunden tot verleden Vrijdag, den dag waarop de react:© aan het hof zich openbaarde die Witte met zooveel moeite heeft overwonnen, zijn nu vijanden gewonden. Dit belooft onaangename verrassingen zoolang Trepow aan het bewind blijft. Deze mededeelingen worden ook bevestigd door den correspondent van de Vossische Ztg., die bericht T)o toestand hier wordt voor een groot gedeelte beheerscht. door <1© kuiperijen tus- «rlion generaal Trepow en graaf Witte. In politieke kringen van de meest verschillen de richting is men het op dit punt eens. dat de bekendmaking gisteren door Trepow uitgevaardigd, alleen ten doel heeft zijn o gen geweten te sussen, want hij brandt van ver langen om er op los te schieten, al ware het alloen maar om den Cziar te toonon, wat do gevolgen zijn van diens toegevendheid. Ik heb zelf op acht plaatsen geconstateerd, dat de politie-agenten het volk ophitsten tegen het manifest en de burgerij. Socialisti sch© agitatoren ontmaskerden de opruiers cn het volk beloonde hunnen lust- tot op hitsing met een flink pak ransel. Het is hier overal kalm maar licht hebben we niet. Wat er nog gebeuren zal, is na tuurlijk niet to voorzien, ofschoon ik per soonlijk geloof, dat de latent© onrust nog weken lang zal voortduren, maar dat oogem- schijnlijk betere toestanden over een paar dagen zullen ingetreden zijm. Heising fors, 2 Nov. De gouverneur-gene raal, die door eene deputatie werd uitgenoo- digtl zijn ambt neder te leggen, antwoordde, ebt. hij dit als soldaat niet kon doen zonder toestemming van den Keizer. Hij verstond zich echter, terstond zijn verzoek om ontslag bij den Keizer in te dienen. Do stemming in Finland wordt geteekend door het bericht uit HolsLngfors, dat eergis teren middag van de pui van het paleis van den gouverneur-generaal een bode aankon digde, dat prins Obolensky klaar stond om met de Finse he senatoren naar Petersburg te vertrekken, ten einde een nieuw regeer stelsel voor Finland te verkrijgen. De menigte antwoordde met gejoel en riep ..te laat.Men rende naar de haven, waar een stoomboot klaar lag, om den gouverneur- generaal te vervoeren. Verscheidene volks vergaderingen verlangden gisteren de ver- leening van volstrekte vrijheid aan de Fin nen. Een groote vergadering van burgers eisdhte het aftreden van den gouverneur- generaal en van de senatoren en di bijeen roeping van een nationale vergadering. Reuter seint nog uit Helsingfors, dat de gouverneur een telegram uit Petersburg heeft ontvangen, betreffende de bijeei,roeping van den Landdag en de afschaffing van de be sluiten betreffende de dictatuur. Te Helsingfore is overal de Russische vlag van het paleis en van de regeeringsgebouwen neergehaald en vervangen door de Finsche. Turkij* Kunsten lino pel, 2 Nov. De Duitse he gezant deed gisteren couo poging bij den sultan, nm aan te dringen, dat hij de financieele con trole in Macedonië zou aannemen, ten ©in de dwangmaatregelen te vermijden. Konstantinopel, 2 Nov. Zwichtende voor do raadgevingen van eenige zijner familie leden. die overtuigd zijn, dat de mogendhe den evemin in do zaken van Macedonië zal doortasten, als zij het in do Armenische aan gelegenheden deden, toont de Sultan zich niet langer geneigd om toe te geven in de quaestie der diplomatieke agenten. Kreta. De drie hoofden der .»u*cte;.sische opstan delingen Kliselos, Manos en Funis hebben aan de consuls van de beschermende mogend heden bericht gezonden, dat zij bereid zijn do wapenen neder te leggen. Men beschouwt daarmee den opstand algemeen als geëindigd. Over de door de opstandelingen verlangde amnestie wordt beraadslaagd zij zal wel ver leend worden. Marokko. Do Fransche, Bngelsche cn Duitsehe af gezanten zijn uit Fez vertrokken. China. Berlijn, 2 Nov. (Wolff's bureau). Volgens een bericht uit Peking van lieden, heeft de Engelsohe gezant nu ook do instructie ge kregen, dat hij over de maatregelen tot. terug trekking van de vreemde troepen in Tsjili met zijne ambtgenoot-en en met de bevel heb bere der troepen in overleg moet treden- Japan. Berlijn, 2 Nov. (Wolff's bureau). Volgens oen bericht uit Tokio is bij keizerlijk besluit, van 1 deoer bepaald, dat de na 5 September door Japan in beslag genomen handelssche pen zullen worden vrijgelaten. Allerlei vUit de laatste volkstelling is gebleken dat de stad New-York thans 4,ul4,35i inwo ners telt, tegen 3,437,202 in 1900 2,507,414 in 1890. vDe commissie voor de landverhuizers in de Verecnigde Staten heeft oen maatregel genomen, die voor plcizierrcizagers allesbe halve aangenaam is. Salon- en tweede-klasse* reizigers zullen, in Amerika aankomende, zich moeten onderwerpen aan een genees kundig onderzoek, even streng als tot dusver alleen op de tussc hendekspassagiers werd toegepast. vDe geheime regeeringsraad dr. Meyer, directeur van het anthropologisehe museum ie Dresden, is uit zijn betrekking ontslagen. De zaak wekt veel opzien. Het blijkt dat Meyer zich al sedert jaren aan allerlei ern stige vergrijpen ten nadeolo van den staat, schuldig maakte. Hij plaatste boeken die hij persoonlijk bezat in do bibliotheek van liet. museum, en liet dan door buitenlandscho handelaars rekeningen schrijven, alsof hij die hoeken nieuw voor liet museum had aange kocht zoo heeft hij sedert tien jaren 5000 Mk in zijn zak geetoken. Hij verkocht- aan het Hamburgsche museum een geraamte voor 1000 Mk., behield het geld en wendde voor dat hij een mil had aangegaan. Voorts liet hij zich door alle leveranciers van het mu seum een hooge provide uitbetalen, tot 5000 Mk. toe; hij was brutaal genoeg een firma te dreigen dat hij haar zou schrappen uit de lijst der leveranciers, als zij niet voldeed aan zijn eischen. Maandag schouwden te St. Helens in Engeland de gezworenen van Coroner het lijk van een man, die zich vergeven had, en hun uitspraak was, o wonder!, niet: zelfmoord in een tijdelijken staat van krank zinnigheid, maar felo de se, zelfmoord in den crimineelen zin van het woord. De Coroner zeide, dat als gezworenen meer dergelijke uitspraken deden, in plaats van uit. medelij den waanzin aan te nemen, er heel wat zelf moorden voorkomen zouden worden. Zou 't? Er lijkt evenveel voor te zeggen, dat velen, die met gedachten van zelfmoord omgaan, er van afgehouden worden door de overwe ging. dat men na hun dood hun hersenen ge krenkt zal noemen Dit- geldt vooral voor die menaohen, die een dramatischen dood wil len sterven. In elk geval zou, wanneer het voorbeeld van de gezworenen van St. Helens gevolgd werd, de waarheid gediend zijn. OOST- IN Dl De correspondent te Batavia van de Tel. seint; „Een rijksbestuurder van Gowa die zich enderworpen heeft, bracht de gouden kroom van den vorst. De vorst mn Gowa zelf is? onvindbaar." Het blad teekent hierhij aan. Wij mogen aannemen, dat het inleveren; van den gouden kroon van den vorst, na tuurlijk een der voornaamste Rijkssieraden, *--an groote beteekenis is voor het verder ver kop van den strijd in Zuid-Celeb?s. omdat n Gowa evenals in Boni de bevolking- van rneening is, dat wie de Rijkssieraden bezit, ook recht heeft op de heerschappij. Te ver wachten is dus dat de bevolking verderen tegenstand zal laten varen. Uit de woorden„de vorst is onvindbaar" blijkt, dat de vervolging van den vorst door onze troepen tot dusver geen succes heeft gehad. De correspondent van de N. R. 'Jt. te Batavia seinde gisteren „De rijksbestuurder van Goa onderwierp zich. medebrengende de gouden kroon. De radja van Sigi is geva.ukel;;k maar Makassar overgebracht." Tiet blad teekent hierbij aan Wij hebben ons vergist, toen wij bij het vorige telegram van onzen Bataviaschen cor respondent aan.teekenden, dat Kraëng Boro- angin rijksbestierder van Goa as. Kraëng Boroaugin is do echtgenoot van de voretin van Banoe, oudste zuster van de» radja van Goa. Het- vorige telegram, beginnende met „Kraëng Boroaugin en echtgenoote hebben zich onderworpen", beteekent dus, dat ge noemde Kraëng en de vorstin van Barroe zich onderworpen hébben. Kraëng Boroaugin was voor Goa de stokebrand. Thans echter heeft de rijksbestierder van Goa zich dan toch onderworpen, en wat wij toen schreven is nu van toepassing. Hij bracht een der rijicssieraden. de gouden, kroon, mede. Deze gouden kroon of Salloko draagt de vorst van Goa bij de inhuldiging. Zii is niet- het voornaamste rijkseieraaddat is de Soe- bang een slagwapen of klewang. Hem, die dit- wapen bezit, erkent- het volk. als vorst: dis is d'us niet aan het bezit der kroon be vonden, Die kroon inlevering schijnt weinig beteekenend. Men zal zich herinneren, dat de actie onzer troepen ook naar het Paloedal (Sigi) werd overgebracht. Als gevolg daarvan is de vorst van Sigi, over wien wij vroeger een en ander mededeelden, gevangen genomenzoodat deze potentaat, die al hoog bejaard is, wel plaats zal moeten maken voor een ander. De Staatscourant van Vrijdag 3 Nov. 1905, bevat de volgende Kon. besluiten.; od verzoek eervol ontslagen de commies der pesterijen 2e klasse A. Schmalhausen benoemd tot lid van den Raad van toe zicht op de spoorwegdiensten mr. J. Peyrot te 's Gravenhage, referendaris, chef van de afdeel ia? Arbeid van het Departement van Landbouw enz. benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de Ongeval lenwet J. ten Doeschate, candidaat-notaris te Hengelo (Overijssel), ter vervanging van H. Krabb». die op verzoek eervol is ontslagen overgeplaatst bij het 2e regiment veld artillerie de kapitein M. van der Hoog van deu tiener alen staf; bij den generalen staf de kapiteins H. Sark van het 9e reg. infan terie. en P. Huizer, van bet 2e reg. vesting artillerie benoemd bij de infanterie tot kapitein bij het le regiment de 1ste luitenant W. Moll van het 11de reg., bij het 3de reg.die 1ste luitenant A. Couvec van het 5e reg. bij bet 9e reg.de 1ste luitenant J. Haas van het korpe; benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar- rondisrement 's Hertogenbosch mr. C. W. Star Busman, advocaat-procureur te Am sterdam idem bij de kantongerechten te Schiedam, Briolle en Sommelsdijk mr. E. Hijmans, kan- tonrechter-plaatsvervanger te Tiel benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Slochteren H. Wickers te Win schoten. Bij Koninklijk besluit zijai benoemd tot gezant te Rome jhr. mr. H. van Weede, thans gezant te St. Petersburg; te St. Pe tersburg mr. baron Sweert-s de Landas Wy- borgh, thans gezant te Tokio (Japan); t-o Tokio jhr. dr. Loudon, thans gezantschaps- ïaad te Parijs; zijn bevorderd tot buiten gewoon gezant cn. gevolmachtigd rainifetetf mr. D. Graaf van Bylandt, miniister-resih dent- met den persoonlijken titel van gezant te Konstantinopelte Konstantinopel toö gezantschapsraad mr. J. P. Graaf van Lim burg Stirum. chef van het kabinet van den niuister vau buiteulaudsche zakenis in rijn rang verplaatst naar het gezantschap te Londen, de gezantschapsraad te Konstan- inopel mr. van Royén en is overgeplaatst maar Parijs de gezantschapssecretaris 2e kl te London D. Baror. van Asbeck, eon en an der met- ingang van 15 December a.s. De gepens. luit.-generaal jhr. Laman Tup en de le luit. jhr. v. d. Wijck, Hr. Ms. ordounanoe- officier, beiden aangewezen als vertegenwoordigers der Koningin, bij de in huldiging van heb hertogelijk paar van Sak sen-Coburg en Gofcha, zijn. gister per Staats spoor daarheen vertrokken. 1Hr. Ms. gezant te St. Petersburg, jhr. mr. H. van Weede, die zich sedert eenigen tijd hier te lande bevindt, zal 'en spoedigste met onderbreking van zijn verlof, naar St. Petersburg terugkeeren, met lvt oog op de aldaar heerschende toestanden. Consulaat-generaal te Ber lijn. De Berlijnsche correspondent der N. Ct. schrijft d.d. 1 November j.l. „Gehcimrat Fritz Friedlander, de nieuwe consul-gene raai der Nederlanden voor Pruisen heeft, met ingang van heden, benoemd tot particulier secretaris voor de zaken, het Ne- r.orlandseh consulaat betreffende, den heer dr. Gerrit Heeselink alhier. De heer Heseelink zal gedurende do voor middaguren in het consulaat Umter den Lin den no. 8 aanwezig zijn." Binnenkort zal het departement van, waterstaat verdoopt worden in departement van Verkeerswegen. De minister van financiën herinnert er belanghebbenden met nadruk aai», dat op alle pensioenen ten laste van den Nederland- fechen Staat, op die toegekend aan. weduwen en weeoen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden tot het algemeen bestuur be boerende, in het weduwehfowte van het korpe ingenieurs bij den waterstaat en in dat- van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen»- en weezen- fonds voor burgerlijke ambtenaren, van toe passing is de onder andere int de Burgerlijke Pensioenwet onder art. 31 opgenomen bepa ling', dat zij onvervreemdbaar zijn en de ge- pensionweerde er op geenerlei wijze over kaai beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verboddbepa li ng stellen èn hij die verpandt of beleent èn hij die in pand of beleening neemt, zich bloot aan schade. De Antir. part ij en de Grond wetsherziening. Het Centrum bevat de volgende mededeeling van A. v. D. „De samenstelling der commissie tot voor bereiding van de herziening der Grondwet, heeft- de vraag doen rijzen, waarom de anti- rev. partij in die commissie niet was gerepre senteerd. Het wekte terecht verbazing, dat een groep van die beteekenis cn vertegenwoor digd was gebleven en als ©rklaring daarvan werd in een liberaal orgaan opgegeven, dat men van anti-revolutionnaire zijde geweigerd had, in de commissie zitting te nemen. Die bewering werd echter in twijfel ge trokken. Ze klinkt ook niet zeer aarschijnlijk. Maar om zekerheid te verkrijgen, vervoeg den wij ons bij den leider der anti-rev. partij in de Tweede Kamer mr. Heemskerk. De afgevaardigde voor Sliedrecht was wel zoo vriendelijk ons op dit punt oenige in lichting te willen geven. „U vraagt, of ik een uicnoodiging heb ontvangen om in de commissie zitting te nemen? neen, ik heb een uitnoodiging ontvangen." „En volgens de Rotterdammer ook niet prof. Fabius of een ander hoogleeraar uwer partij I „Neen." „Is het u misschien bekend, of de heer Talina uitgenoodigd werd?" „Neen, daar is mij niets van bekend. „De anti-rev. partij is dus gepasseerd?' „U kunt de gevolgtrekking maken, welke u goeddunkt-." Er is inderdaad slechts één gevolgtrek king mogelijkde partij, waarvan mr. Heemskerk de leider is in de Tweede Kamer, werd gepasseerd." Een gegronde k 1 acht. Een 300- tal inwoners van Schoonhoven en omstreken heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij wijzen op den ongeken- den toestand, waarin hunne streek zich be vindt dooi* voortdurend gemis van een aan sluiting aan een spoorwegnet. Na langer dan een kwarteeuw, in weerwil van de meest ern stige pogingen, steeds te zijn teleurgesteld in het verkrijgen van een versneld middel van vervoer, was de hoop gevestigd op het comité voor een locaalspoor tusschen Gouda en Schoonhoven. In het adres wordt er voorts op gewezen, dat de tegenwoordig© concessionaris der lijn met een tramplan is gekomen en daarin door het Rijk, de Provincie en de betrokken ge meenten gesubsidieerd is met een bedrag van een half millioen gulden, terwijl er geen po gingen worden aangewend om den concessio naris tot afwerking der half voltooide lijn te dwingen. Om deze redenen roepen adressan ten thans de uusscheukomst- der Regeering in om spoedig in het genot van een goede verbinding met Gouda en omstreken te ko men. Nederlandse h Code van Voedings- en Verbruiksartike- 1 e n. De Redactie van hot Maaudblad tegen, d© Vervalschingen, is voornemens het na volgend© request aan Z.Efcc. den Minister van Binnenl. Zaken te verzenden, en verzoekt belanghebbende firma's diie met haar dfe* noodzakelijkheid eener wettelijke regeling van een zoo hoogst belangrijk onderwierp inzien, haar dit vóór den 20. November ken baar te maken (gemakshalve per briefkaart), waarna het adres ter teekening toegezonden zal worden. Tot voornoemden datum ligt het adres aan liet bureau dor redactie (291 Kei zersgracht) ter teekening. Aan Z.Exc. den Minister van Bin nenlandecke Zaken. Onde rgeteek en den geven met verschuldig- den eerbied te kennen: lo. dat zij overtuigd zijn van de dringen de noodzakelijkheid van het tot stand ko men eener wettelijke regeling tot betenge- ling der vervalschingen van voedings- en ve rbr uiks-arti kolen. 2o. dat aan een dergelijke regeling even wel vooraf behoort te gaan, de samehstel- ling van een Code, waarin de normen voorko men aan welke de verschillende handelsar tikelen behooren te voldoen 3o. dat de samenstelling van een dorge- ijken Code moge opgedragen worden aan daartoe door de Regeering te benoemen amb tenaren welke ook na de bedoelde samen stelling, belast zouden blijven met eventueel noodige herziening, resp. aanvulling der be handelde artikelen. Redenen waarom zij aandringen op het wo spoedig doenlijk benoemen van bedoelde ambtenaren, ten einde eon zoowel voor han del en industrie, als voor de rechtspleging ■ii zake venvnlsch'ngen onhoudbare n toestand te doen ophouden. In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij nommer 258 der Staatscourant wordt verzonden, is opgeno men onder No. 104. Versaag van het vergelijkend examen voor de betrekking van adspirant- landireter van het kadaster, gehouden te 's Gravenhage op 13 September en volgende dagen. No. 105. Verslag van de werkzaamheden van de commissie vau aanneming voor adel borst der 2de klasse. 3de afdeeliug, bij het Koninklijk Instituut voor de marine to Wil lemsoord Niet mr. D. S. van Emden maar dr. D. van Embeien komt voor op de voordracht? voor de vacante hoogleeraarsplaats te Am sterdam. Onderscheiding. De „Nieuwe Haarl. Ct." verneemt, dat Z. li. Paus Pius X aan mej. Jeannette Beijnes, te Haarl can, als presidente der St. Elizabeth-Vereeniging, heeft toegezonden het eerekruis „Pro Ecclë- sia et Pontifioe." Bestemd tot onderwijizer voor Nederl.- Indië is de heer J. Beek. Mevrouw Tugini, echtgenoote van den gezant van Italië bij ons hof, wenschende iets te kunnen bijdragen tot leniging van «leu nood harer landgenooten, die bij de jong ste rampen ia Cal abri o dakloos werden en beroofd van alles, heeft het denkbeeld op gevat te 's Gravenhage een liefdadigheids- concert te organiseeren ten bate dier onge- 1 iukkigen. De heer Halier, directeur van het hotel des lades, heeft mevrouw Tugini in haar streven een belangrijken steun verleend, door de ruime hall van dit hotel met alle daar omheen gelegen zalen welwillend ter beschik king te stellen als concertzaal en hij heeft ook bereidwillig de muziek-kapel van het hotel aangeboden. Het voornemen is nu deze weldadigheids- avond, waarvoor reeds verschillende dames uit de voornam© kringen van 's Gravenhage har© medewerking hebben toegezegd, zoowel voor heb vocale als het instrumentale gedeel te, in den loon der maand December ©.k. te doen plaats hebban. De zalen van het hotel des Indes kunnen een 600-tal personen be vatten en de heer Halier heeft- zich ook he re: 1 verklaard, ter bevordering van het goe de doel. tot het persoonlijk verkoopen van toegangskaarten en zelfs zitting te houden op zekere uren in het hotel voor de plaatsbe spreking. Men deelt nog mede, dat de toegangsprij zen niet buitensporig hoog zullen gesteld wor den. De Oider-tentoonstellin g. In de Koningszaal vaini Artis te Amsterdam is Woensdag de aangekondigde tentoonstelling van cidervruehten en daaruit bereide appel wijn geopend door den voorzitter vani het yoorijereidende comité, den heer F. B. Löhnis, inspecteur van landbouw, in tegenwoordig heid van vele belanglhebbendeni en belangstel lenden in den tuinbouw, onder wie vele leer aren van tuin- en landbouwscholen, alsmede Engelsche en Hollandbdhe inzenders. Met een kort woord zette de heer Löhnis uiteen hoe het plan een tentoonstelling te houden ontstaan, is bij het bezoek van de vertegenwoordigers der Engelsohe landbouw- pers en deskundigen op het gebied der cider- bereiding, die allen hun verwondering erover hadden uitgesproken dat Nederland in deze industrie zoo weinig deed. Vroeger, zeide spre ker, meende men dat de oorzaak hiervan schuilde in de fiscale maatregelen, döcih nister Pierson heeft dien druk reed? opgehe ven. In 't- Zuiden des lands werdeim toen fabrieken opgericht, doch deze gingen weder onder en van verheffing der industrie was geen sprake meer. Toch treft men in Lim burg en Noord-Brabant nog enkele appel wijnfabrieken aan. De vraag of het voor Ne derland wel van belang' is cider te maken, beantwoordde spreker bevestigend, ofschoon hij dadelijk daaraan toevoegde, dat dit comité zich niet geplaatst had op het standpunt oan propaganda, te maken tegen de fabricage van andere meer of minder alcoholhoudende sap pen of dranken, liet wilde alleen een poging doen tob het in 't leven roepen van degelijke e-n deugdelijke proefnemingen omtrent de keuzen van grondstoffen en de wijze van bewerking. Overigens meende men dat het gebruik van cider uit een sanitair oogpunt aan te bevelen was. Het gebruik van vruchten vooral voor do tafel neemt sterk toe, een zeer klein deel wordt nog slechts voor fabricage gebruikt en om dit nu ook te doen toenemen .moet men, meent spreker, stelselmatig te werk gaan en trachten juist die grondstoffen te verkrijgen dae daarvoor 't meest en 't best in aanmer king komen en waarvan de beste resultaten mogen verwacht worden. liet feit dat onze Engelsche naburen uit sluitend appelwijn fabriceeren bracht, dr. Yam Rijn op de gedachte om de hoofdmannen der industrie te bewegen hun inzendingen op een Looidcnsche tentoonstelling in October gehouden hierheen te brengen, wat gelukte. Toen de zaak zoover gevorderd was, werd den di'ecteur-gteneraal van landbouw oan steun en de Regeering om subsidie gevraagd' oan in de kosten te voorzien. Een oproep tot steun van belanghebbenden had mede liet- gewenschte succes en de krachtige medewerking van het bestuur van Artis maakte het mogelijk do tentoonstelling hier heden te kunnen openen De tentoonstelling zelf draagt een eenvou dig karakter en geeft èeri beeld van het beste wat Engoland op het gebied van ciderberei- ding presteert. Nu kuninen wij» daarvan profit- teeren door studie en onderzoeken of het overweging verdient hier evenals in Enge land een wetenschappelijk ent nationaal cidër- instituut op te richten. Na dank gebracht te hebben aan den lieer Lovuik voor zijn gewaardeerde tegenwoordig heid e» niet het minst, aan de Engelsche beeren voor hun moeite, besloot spreker met de beste wenschen voor het welslagen der tn toonstelling. De heer Loviuk had, daaa*to© aangezocht, gaarne zijn steun verleend, zeide hij, om aan Nederland te toonen wat op het gebied v.vi ciderbereiding in Engeland woixlt gedaan. Hij hoopte dan ook dat deze tentoonletellinb er toe zou bijdragen meerderen afzet- voor onzo producten op tuinbouwgebied to zoe ken en het vraagstuk der ciderbereiding in ons land voor goed aan de orde zou stellen, om nooit meer over 't hoofd gezien te wor den. De Engelschman Walker dankte voor <le aangename ontvangst em zette daarna kort uiteen, de plaats welke d© cidërfabricage in Engeland inneemt. Iliji .meende dat die owr twee jaren zóó zal zijn-, dat Engeland al zijn cider zelf gebruikt. Dr. Van Rijn zeide, dat deze tentoonstel ling beoogde eersten» om het Engelsoh fabri c. hier aftrek te doen vinden, alsmede om een. groot- belang gemeenschappelijk te doen behandelen en dat de Engelschen zich zoo bereidwillig betoond hadden lag in hun sym pathie vcor Nederland en natuurlijk ook het eigenbelang. Hierna werd het tentoongestelde bezichtigd) en onderscheidene soorten geproefd'. Öorlogsgeweer. Nieuwe uit vinding. Men meldt Door den heer P. Frère, wapenfabrikant te Maastricht, is een nieuw, automatisch oor log-repeteergeweer uitgevonden. De soldaat behoeft namelijk bij het be ginnen met schieten slechts éénmaal den grendel te openen, een houder met zes pa tronen in het magazijn te plaatsen en even op een hefboompje te wukken, waarop de grendel van zelf sluit, tegelijkertijd een pa troon in de kanier van den loop brengende. Nu kan de soldaat alle zes schoten afschie ten, alleen door middel van den trekker; het openen, patroon uitwerpen, patroon inbren gen en sluiten geschiedt vanzelf. Na het zesde schot blijft de grendel open staan, en kan men dus weer een nieuwe lading van zee patronen in het magazijn brengen- Reeds is in verschillende landen patent op het wapen genomen. Tel. Door do Noorweegsche regeering wor- d™ tot op 17 November 1905, des voormid- lags te 10 uren, aanbiedingen ingewacht voor do levering van 10,000 K.G. zooileder. Nadere mondelinge inlichtingen zijn te be komen aan het departement van buitenland scho zaken te 's Gravenhage. De gemeentetram te Am sterdam vervoerde van 1 Januari tot 31 October van dit jaar 29.838.723 passagiers, waaronder 1.361.064 vroegritten en dito re- tourkaarten, tegenover 26.016.900, waaron der 815.011 vroegritten enz. in hetzelfde tijd vak van 1904. Tramwegen in Groningen. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, heeft een zeer bekend buitenlandsoh ingenieur zich tot B. en W. met een adres gericht, waarin het aanbod wordt gedaan bij eventueele over name van de t-ramlijneoi door de gemeente, deze lijnen voor den kostenden prijs van de gemeente wedier over te nemen. De bedoelde ingenieur verbindt zich om de eleotrische tractie in te richten onder voorwaarde dab de bestaande concessie wordt verlengd. Het doel zou dian zijn om langzamerhand de hoofdplaatsen der provincie in het net te betrekken. Na verkregen overeenstemming stelt men zich voor, binnen den kortst mogelijken tijd met den aanleg te beginnen. Een nieuw restaurant vjan Boneski. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal ter plaatse waar aan den Coolsingel naast het Ziekenhuis te Rotterdam het nieuw post kantoor zou komen door den heer Fritz Bo- neski een groot café-restaurant worden inge- r.cht, hetwelk onder bestuur zal komen van de a lieer Henri Boneski. De beide huizen, voorheen bewoond door r ijlen den heer Den Besten en wijlen dr. Guldenarm, en met. de tuinen een oppervlak- b. beslaande van 1550 M2., zullen voor deze bestemming worden ingericht. De Urker visschers en de on gevallenwet. Vau het eiland Urk schrijft men aan do Tel. Velen der Urker visschers, die onlangs een formulier van aangifte voor de ongevallen wet thuis kregen, ziju zeer ontstemd. Niet alleen omdat zij dat formulier thuis kregen, waardoor zij weldra de vereischte premiëu, zullen moeten betalen voor de verzekering \a.n hunne knechts, doch ook omdat zij zich bewust zijn, dat zij die uitgaven op niets cn niemand zullen kunnen verhalen, wat wèl het geval is met de werkgevers, waarmede zij te doen hebben, z. a. hellingbaas, zeil maker, touwslager etc., di© hun materiaal gewoon in prijs doen stijgen. Ook wordt hunne ontevredeuheid ver hoogd, doordat op die formulieren, zonder hun voorkennis en medeweten, zoogenaamde bijnamen (scheldnamen) voorkomen, waar door verscheiden hunner zich beleedigd ge voelen, te meer daar het niet noodig was daar de gewone vermelding van den naam van den schipper en wijk en nummer van bet huis. dat hij bewoont te Urk, voldoende is te achten voor de juiste aanwijzing vau den juisten persoon. Op wiens last of met wiens voorlicht! i£ zulks is geschied, kan men niet met zeksr- beid zeggen, hoewel het aannemelijk is, dat een lijst der schippers, met vermelding van aio bijnamen, zich bevond in het archief van den vroegeren eerste havenmeester t© Urk, welk archief overgenomen is door den tegeu- woordigen titularis, die dezer dagen t.ot ad- s:stent voor de Rijksverzekeringsbank is aan gesteld, en waarschijnlijk zonder eenige be doeling in kwaden zin. die bijnamen lie©/*- opgegeven, waar zulks, volgens hem. behoor de.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2