^binnenland; De Weensclie socialisten waren van plan Zondagochtend weer een betooging op de Rmgstraaee te houden. Tegen Maandagavond ?ijn weer vijf vergaderingen voor algemeen kiesrecht belegd. Zaterdag was het een jaar geleden dat. te Innsbriick de opstootjes plaats hadden in be trekkin? tot do opening eener Italiaansdie faculteit. Do dag is kalm verloopen. In den middag begaven de gemeenteraad en de Duit- sche studenten zich naar het- graf van den t<> 'i gedode» 'tudent Pezzey. waar toespra ken werden gehouden. De stadhouder had den burgemeester hulp der gendarmerie aangeboden, die echter werd afgewezen. Te Praag zijn Zaterdagavond weder ernstige buitensporigheden voorgevallen. Ongeveer 2000 personen, die uit een vergadering kwa men, die bijeengeroep was door het socialisti- Jvho blad Pravo Lider 0111 te proteeteeren tegen de bloedige onderdrukking, die Donder- dag (c Weenen heeft plaats gehad, vielen op bet Woncerlas-plein de agenten van pchtie aan en gooiden <leze met steenen, dakpannen 011 --tukken hout en ijzer. Do commisaris van politie Fahoun werd op een verschrikkelijke manier mishandeld en een cd twintig agenten meer of minder ernstig gekwetst. Do bereden politie, die te hulp gezonden was, kon de menigte geen baas, zoodat. een compagnie gendarmen moest wor den gerequireerd. Do betoogers vluchtten op het bordes van het museum en zetten daar huu lombarde- ment voort. Toon zij zagon dat do gendarmes bun <'«*weren met scherpe patronen laadden, vluchtten) zij in allo richtingen. Te middleir- n-. ht waa de orde hersteld. Te Klagenfourt en te Triest, hebben oven- li-- m oiairitisclio betoogingen plaats gehad voor liet algemeen kiesrecht. Praag0 Nov. Troepen kampeeren op ver schillende punten van de stad. die er uit ziet alsof ze door militairen is bezet. De ge moederen zijn nog zoo onrustig, dat zich mo gelijk hedenavond nieuwe troebelen zullen vcordoen. Praag, 7 Nov. In den namiddag en den avond van gisteren hadden er wederom op stootjes plaats, maar om 11 uur was alles rus tig en konden do troepen en de gendarmes inrukken- Rumenië. Een officieus© nota spreekt ten stelligste tegen dat bet Grieksch-Rumee nsche geschil zou worden onderworpen aan de uitspraak van hot Hof van Arbitrage te 's Gravenhage. Rumonië zou er niet in toestemmen! oan voor het Haagscho Hof de secundaire quaes- tio van de opzegging aan het. handelsverdrag te onderwerpen, wanneer zij niet het gcheele geschil zou kunnen ter sprake brengen. Servië. Belgrado, 6 Nov. De beraadslaging over het. adres van antwoord op de troonrede ein digde met een rode van den minister-presi dent, die, sprokondc over de buiten landsche politiek, verklaarde, dat do gemeenschappe lijke gevaren en voordeel en Servië e» Bulga- rijo dwongen om samen te werken, voor do levensbelangen der beide volken. Men stelt aan deze entente groote hinder palen in den weg, maar het vertrouwen en de vaderlandsliefde der beide volken zullen die te boven komen, ten einde de leuze te verwezenlijken: „Do Ralkan voor do Balkan- volken". Bulgarijë. De handelsverdragen van Bulgarije met Engeland en Italië zijn onderteekend. Te Sofia zijn verscheidene gewezen matro zen van de Kniaz Potemkin (het bekende muiterschip) aangekomen, die uit Rumonië gekomen zijn, in afwachting van de amnes tie in Rusland. Zij willen dan naar Rusland terugkeeren. Rusland. Petersburg, 6 Nor. Graaf Witte is tot pre sident van den ministerraad benoemd. Zijne benoeming is in den Rcgeeringsbodc gepubli ceerd. Petersburg 6 Nov. Een regoering9commu- niquó is verschenen, waarin gezegd wordt dat do regeering do alge moe no oorzaak der onlusten meent te zien in de verbittering der volksgroepen tegen elkaar, naar aanlei ding van bot manifest van 30 October. liet oonige middel tegen die onlusten moet daarin bostaan, dat allen van hot bewustzijn doordrongen worden dat de hervormingen mot kracht zullen worden doorgevoerd. Geen pogingen van de tegenstanders zullen dat verhinderen kunnen. Verder wordt in het communiqué aan de aanstokers der onlusten matigheid aanbevo len, en worden de loyale onderdanen opge roepen, om mede to werken tot de kalmee ring van het- land. Do regeering wcnscht bij do doorvoering der hervormingen te kunnen steunen op de vreedzame, nadenkendie meerderheid dor bo- volking, wie de toekomstige ontwikkeling van Rusland op de grondslagen der burgerlijke vrijheid en de eenheid van het gebied des rijks dierbaar is. In het bijzonder rekent de regeering op de hulp der pers, welke begrijpen moet, dat in den tegenwoordige» toestand do eenheid van de geestelijke kracht van het ganscho volk noodzakelijk ia. De grootscho uitvaart van den Monkousoban hervormer Baum&nn is goed afgeloopen. Do nacht was donker en zonder sterren, maar de «nchonderdduizond mensclien die m don stoel meeliepen, bewaarden een voorbeeldige orde. Aah het graf trad de weduwe van den ver slage no naar voren en deed een duren eed dat zij haren man zou wreken Achtduizend spoorwegbeambten waren met muziekkorpsen bij de plechtigheid tegenwoor- dog Do Moskouaohe correspondent van de Daily Express meldt over de zwarte bende Do monarchistische partij, die gesteund wordt door gehuurde bandieten, de leden van do ..zwarte bende", heeft een manifest uit gevaardigd. verklarende dat rij van plan rijn oru mot tlle nrddelen ..de autocratie in Rus land ter herstellen en te handhaven". De in- wrwr* van Mo*kon rij»i zoodoende in twee verschillende partijen verdeeld en deze hebben elkander den oorlog tot. liet. uiterste ver klaard. Het. zal onmogelijk zijn hier de orde te herstellen, anders dan met troeipen en georganiseerde militie, zoo ale in enkele steden gedaan w. De zwarte bende werkt te Moskou met volkomen vergunning, ofschoon zij niet zoo ver is durven gaan als de monarchistische partij in Twer. Daar is de zwarte bende op permachtig. Het i9 vast en zeker bewezen dat de bende door de politie betaald wordt. Zij is in afdee- lingen gesplitst, met districtscommandanten, en de leden zijn gewapend met revolvers, knodse» en messen. Do laatste wandaad is Donderdagavond ge schied na de begrafenis van den revolutionai ren patriot Baumann. Terwijl do lijkstoet in volmaakte orde terugkeerde, verscholen zich 600 leden van de zwarte bende, die van te voren blootshoofds, onder het zingen van het volkslied, door de stad waren getrokken, in het plein dat begrensd wordt door de manége, de kozakkenkazieriie en de hoogescliool. Dit plein is opzettelijk donker gelaten, ofschoon de stad nu weer verlicht is. De loden van de bende stelden zich op in schaduiw achter de manége, en toen de stoet over het plein voorbijtrok, opende zij een ge regeld geweervuur, schietende met de juist heid van geoefende schutters. De verschrikte menechen renden naar de gesloten poorten van de hoogescliool, door de leden der bende met- stokken en revolvers vervolgd Terwijl enkele studenten de geslo ten poort inbeukten, gingen anderen die ge- wa<]>end waren achteruit, om het vuur van de loyalisten te beantwoorden. Twaalf menleken werden gedood en twintig geiwond. De overheid zegt dat zij de loyalisten niet in bedwang kan houden, daar die „handelen in oen opwelling van vaderlandsliefde." De correspondent van de Berliner Lokal- anzeiger te Moskou seinde van gisteren: ..Hier heerscht volkomen anarchie. Op1 \ele plaatsen in de stad hebben ontzettende moordpartijen plaats. Ieder oogenblik trek ken patriotische beloogingen van zooge naamde monarchisten, voornamelijk be slaande uit troepen armzalig gepeupel door de straten met vaandesl, portret ten van den keizer en heiligenbeelden. Wie Oor dit volk het hoofd niet ontbloot wordt lam geslagen of gedood. „Do straten wemelen van provocateurs, die bij het voorbijtrekken van zulke monar chistische betoogingen in de lucht schieteni en tot gevechten aanleiding geven. Vooral schijnt het grauw het voorzien te hebben op de studentendagelijks worden tal van studenten onder afschuwelijke mishandelin- g-r. gedood, in stukken gehouwen of in de vier verdronken." „Zoocven wordt melding gemaakt van een' gruwelijke vechterij aan de ingenieursschool, tiie door de zwarte bende en de kozakken belegerd en beschoten wordt. De opgewon- denhe'd in de stad is onbeschrijfelijk." De berichten uit andere plaatsen luiden al niet anders. Te Odessa is de toestand allervreeeelijikst. De Rocskoje Slowo bevestigt in een telegram van daar. dat de moorden en plunderingen voortduren. Er verschijnen geen bladen meer. Een menigte vagebonden hebben de ergste uitspattingen begaan. Zij rukten de kinde ren van de borst der moeder en scheuren ze in stukken. Zij werpen de menschen door de vensters van derde en vierde verdiepin gen. ZF liebben verscheidene gencesheeren, zusters, geestelijken enz. gedood in 't bijrijn. van verkleed© politieagenten. Al die misda den worden gepleegd op opstoken der politie. Het- gepeupel der Bloboka en Romanowka heeft do joden vervolgd en er 20 gedood, die in een huis waren gevlucht. 15 in een ander huis on 6loeg er twee dood die op straat ge vlucht waren. De moordpartijen duurden een heelen nacht. Een orthodox priester zette zijne geloofs- genooten aan, de kerken te beschermen, die, zoo zei hij, bedreigd waren door de joden. Hij luidde de noodklok om het volk op te roepen. 150 joden waren op het kerkhof ver- torgen. De menigte vernam dit en deelde aan eene patrouille mee, dat de joden zich gereed maakten om do Russen te overvallen. De soldaten schoten toen op de vluchtelin gen. van wie er velen gedood werden. De correspondent van de Daily Mail te Ode«a verhaalt ook do ongeloofelijkste gru welen De zwarte bende verminkte de ver moorde joden op afgrijselijke manier, door hun in 't gezicht te trappen. Somm^eii dreven bui. slachtoffers spijkers in 't hoofd, staken hun oogon uit, sneden ooien af, rukten hun de tong met tangen uit en haalden vrouwen de ingewanden uit "t lijf. „De politie hielp de woestelingen aldoor." Het geheel© aantal slachtoffers te Odessa alleen wordt geschat op 8000 dooden en ge wonden. Donderdag heeft te Tomsk een vreeeelijk drama plaats gehad. Het ontstond uit een botsing tuseohen een stoet, die het portret des Keizers droeg, en 4000 personen, die in den schouwburg vergaderd waren geweest on on der het lossen van revolverschoten buiten kwamen. Tijdens het gevecht waren 600 vrouwen en kinderen gevlucht in een groot huis, behoo- rendc aan den spoorweg. Zij werden daar belegerd door de betoogers. Weldra slaagden dezen er in door de verbrijzelde vensters naar binnen te dringen. Zij goten petroleum uit en staken hot huis in brand, om do beleger den te dwingen zich over te geven. Weldra deelde het vuur zich me© aan den naburigen schouwburg en terwijl de twee gebouwen brandden, sloegen de troepen en 't publiek onbewogen de belegerden gade, die van ver dieping tot verdieping vluchtten, naarmate de vlammen klommen en die, op hot dak ge komen, op de menigte schoten, aldus hun leven duur verkooponde. Velen .sprongen door de vensters, anderen lieten rich afglijden langs de goten. Hunne vijanden lieten hen eohter niet ontsnappen. Zij overmanddon en vermoordden hen en be letten zelfs de brandweer de vlammen te dooven. Er rijn honderden slachtoffers. Vele ongelukkigon. die ontsnappen wilden, werden door de belegeraars in de vlammen teruggedreven en kwamen zoo om. Uit Kisjinef is bericht- gekomen dat het moordendo volk daar stukken geschut van de troepen afnam, om ei' de joodsche huizen en winkels mee te beschieten. De spoorlijn was in hun macht, zoodat niemand kon ont snappen. Een gedeelte van de stad staat nog in brand. De lijken van de joden liggen op straat verspreid en er liggen bergen huisraad opgestapeld. Er i9 een voorloopige republi- keinsclie regeering opgericht. In geheel Beesarabië draagt- de beweging een revolut-ionair-republikernsch karakter. Overal wordt het portreti van den Czaar ver scheurd. Petersburg, 6' Nov. Over een nationale-po- hiieke betooging in Italisch wordt gemeld, dat aati den toreu der Jozefskerk een vlag met het- Poolsche wapen bevestigd was. Va» oen toren werd het nationale volkslied ge blazen. De volkspartij verlangt de volledigs autonomie van Polen met een landdag te Warschau. Berlijn6 Nov. Een particulier telegram uit Warschau meldtHeden is een procla matie van den gouverneur-generaal afgekon digd, waarin deze het houden van optochten en vergaderingen onder den blooten hemel verbiedt en bij overtreding van. dit gebod met een optreden van de gewapende macht dreigt Petersburg, 6 Nov. Twee heden gepubli ceerde keizerlijke manifesten betreffende Finland bevestigen het bericht van Ritzau's bureau van gisteren uit Helsingfors, dat mededeelingen gaf omtrent hun inhoud. China. Uit Peking komt een bericht, dat vijf leden der Amerikaansche missie in Licnho aan de Noorderrivieir vermoord zijn. Brazilië. Rio-Janeiro, G Nov. In de Kamer deelde de rapporteur over de begrooting mede, dat- die een te kort oplevert van 3 mil Hoen pond sterling, en- dat gevreesd wordt dat het- bedrag van de opbrengst der leeuing voor de haven werken van Rio-janeiro niet voldoende zal zijn om die werken te voltooien. Venezuela. Uit Caracas komt een bericht, dat Vene zuela het voorstel van de Vereenigde Staten om aldaar een pan-Amerikaansch congres te houden, aangenomen heeft. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 6 Nov. Lvitenant-generaal Trotha j .1 den 18en November na de aankomst van den nieuwen gouverneur Lindequist uit zijn ambt ontheven worden en den 19den Zuid- West-Afrika verlaten Allerlei vDe Luiksche tentoonstelling wordt he den avond met- muziek, vuurwerk en een op tocht gesloten. Te Barcelona zijn plannen gevormd om in 1908 aldaar een wereldtentoonstelling te houden. In 1910 te Brussel en in de nieuwe wereld schijnt men ook weder dergelijke be doelingen te hebben. Als dait alles nu maar niet op één groote teleurstelling uitloopt. v-- De EngeLsclie bladen vermelden, dat de eenige dochter van wijlen den beroemden jockey Fred. Archer meerderjarig is gewor den, eu dat rij nu te beschikken krijgt over een vermogen van 120,000 benevens een grooten voorraad jurweelen en zilveren vaat werk. Archer zelf heeft niet heel lang ge noegen van zijn geld gehad, want de paar- denniiddelen die hij op zich toepaste (aan houdende Tur-köche baden b.v.) om maa-r mager en licht te blijven, nekten zijn ge zondheid. vDe zestigjarige Giovanni Prina, een landbouwer, woonde in het dorpje Meuaggio in Italië met- zijn vrouw en rijn twee volwas sen zoons. Sinds lang was er twist in het ge zin. omdat de vader den zoon niet de vrije hand wilde laten in de uitoefening van hun vak. Sedert het laatst van Augustus ver dween Giovanni Prina spoorloos en zijn fa milie meende, dat hij in een afgrond gestort was. Elr werd van politiewege cnbegrijpelij- kerwijze geen onderzoek naar hem ingesteld 1 Dezer dagen bekende de oudste zoon aan een schipper, dat hij rijn vader gedood en het lijk in een zak genaaid, in het meer gewor pen had. De lage waterstand van het- meesr deed gevaar ontstaan voor ontdekking en de ontaarde zoon vroeg daarom den schipper naar den zak te zoeken en dien in dieper water te brengen. De schipper gaf echter de politie kennis van het feit. Toen deze kwam om Ricoardo gevangen te nemen, had de da der reed® de wijk genomen naar Zwitser land. vHet meer van Skootari en de rivieren de Bojana en de Drina rijn buiten huu overs getieden en hebben 30 plaatsen en verschei dene wijken van Skoctar* overstroomd. Er zijn menschen en ook veel stuks vee omge komen vVan het Deensche eiland Moen is een stuk van zes hectaren, dat onderspoeld was, in de Oostzee gestort. Een heel bosch, ter waarde van 10,000 kronen, ging mee. De Staatscourant van Dinsdag 7 Nov. 1905, bevat de volgende Kon. besluiten .- op verzoek eervol ontslagen met pensioen, d? kapitein J. Smulders, van het 9e regiment .nfanterie, en is hij benoemd tot reserve-ka- ptein bij de landweer-infanterie als compag nie-commandant van het 22ste landweer-dis trict; benoemd tot reserve 2e luitenant bij do grenadiers en jagers de vaandrigs J. vam Welij, F. Reiger en Jhr. J. van den Bergli vani Heemstede, allen van het corps; bij het le regiment infanterie de vaandrig J Withaar-, van het korps; bij het 5e de vaandrigs C. Schoewert eu C Kleijn, beiden van het korps; bij het- 6e reg. de vaandrig B. de Graaff, van het korps; bij het 7e reg. de vaandrigs J. Tuijt em L'. C. Keg bij liet 9e reg. de vaandrigs J. Andriessen en J Imhof, beiden van het korps; bij het 11e reg de vaandrig H. Koch van Lei korp6 bij het 3e reg- huzaren de kornet- E. La- 1-ouchere van het korps; eervol ontheven de schout-bij-naoht Sneth- b.gc als chef van den marinestaf en de af deel ing defensie bij het departement van nari-ne en lijdelijk met die betrekking belast de kapitein-luitenant ter zee W. Baron van Asbeck op non-activiteit gesteld de kapitein-lui tenant ter zee P. Scholten, uit Indië terug- gfkeerd in Nederland; benoemd tot reserve-kapitein der landweer- artillerie in het lSe district de gcp. majoor cc artillerie van het Indische leger J. van: Kooten tot reserve 2e-luitenant in liet 19e laud- w eerdistrict de reeerve-sergoant-miajoojr P. Jaarsma- benoemd tot reserve-2c luitenant bij heti 4e reg. huzaren de kornet Titsingh, van liet korps; bij het le reg. veld-artillerie de kornet' J. Gunning, van het korps bij het 2e reg. vesting-artillerie de vaan drig E. van Schaik, van het korps; bij het 4e reg., vesting-artillerie de vaan drig® J. Verhey van Wijk en D. Stigter, heiden uvan het. korps; benoemd tot- militie-2e luitenant bij het 7o reg. infanterie de milicien-9ergea-nten J. Hermans en C. d'Arnaud, beiden van het korps benoemd tot reserve-kapitein de gepen sioneerde infanteriekapiteins van het Indi sche leger L. Wetliniar, in het 23e, en D. Mecke, in het 24e landweerdistrict-; tot reserve-2e luitenant in het 24e land- woord istrict de reserve-sergeant-majoor A. van Waesberge, van het 7o reg. infanterie; tot resea've-2e luitenant bij de landweer- artillerie in het 28e district de reserve-ser geant J. van Vonderen. benoemd bij de infanterie der landweer tot reserve-eerste-luitenant, onderscheidenlijk in het XX Vil Is tehet XXXVste en het XXXVHIste landweerdistrict, do kapitein bij de dienstdoende schutterij te Leiden M. H. A. Juta, de eerste-1 ui tenant bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam F. W. A. J. van Peski en de gewezen tweede-luitenant hij de dienst doende schutterij te Middelburg A. ten Have tot ïeserve-tweede-luitenant, onderscheiden lijk in het XVIIde en in het XXVIHste land weerdistrict, de reserve-adjudamt-onderofficie- ren K. van Valkenburg van de Kreke, van het 11de regiment infanterie, en F. M. Ermers, van de infanterie in het XXVIHste landweer district onderscheidenlijk in -het XXXHIste, het XYIIIde, het XXIVstehet Xlde en het XLYIIIste landweerdistrict, de reserve-ser geant-majoors J. C. Tros9el, van het regiment grenadiers en jagers, S. J. Kiewiet, van de infanterie der landweer in liet- XIXde land weerdistrict, A. 0. van Waesberge, van het 7de regiment infanterie, D. M. Averes, van het 1ste regiment infanterie, en L. D. Lipkens, van het 2de regiment infanterie, alsmede in het XLste landweerdistrict do sergeant K. J. B. van Be klim, van de infanterie der landweer in dat district bij de artillerie der landweer: tot reserve-eer8te-luitenant. in het XXXIste landweerdistrict, de eerste-luitenant bij de af- deeling artillerie der dienstdoende schutterij te 's-Gravenhage, J. J. de Reede jr. bij het personeel der mil it. administratie tot reserve-tweede-luitenant-kwartiermeester, in het X-LVIHste landweerdistrict, de reserve- ad'judant-onderofficier V. Boersma, van het 2de regiment infanterie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben het voorne men zich 10 November a.s. van Schwerin naar Baden-Baden to begeven; 13 Novem- 1 r naar Stuttgart te vertrekken en des avouds van den 15en November ten paleize Het. Loo terug te keeren. De minister van liuitenl. zaken keert lieden avond uit het buitenland terug.... De Staatscommissie voor de Grondwets herziening' zal, naar L. en V. verneemt, bin nenkort, misschien reed® op het einde van deze week worden geinstalleerd. De minister van binnenlandsche zaken zal bij die gelegenheid eon rede houden, die meer licht zal geven omtrent den omvang van de aan de Staatscommissie toegedachte taak. Sellout bij nacht Snethlage, nieuw be noemd commandant der zeemacht in Ned.- Indië, die in den loop van December daar heen vertrekt, wordt, blijkens in dit num mer vermeld Kon. besluit eervol ontheven van zijn functie als chef dor afdeeling Defeu- fj en personeel bij het departement van Marine, welke functie tijdelijk wordt opge dragen aan den kapitein-luitenant ter zeo baron Van Asbeck, chef van het bureau voor de zaken, betreffende het personeel der zee macht enz. als plaatsvervanger van dezen laatste is bestemd de kapitein-luitenant ter zee G. baron van Harden broek. Blijkens bij het departement van mar- riue ontvangen bericht is Hr. Ms. instruo tiescbip Nautilus, onder bevol van den ka pitein-luitenant ter ree J. F. B. van Dijk, 6 dezer van Hellevoeteluis naar zee vertrok ken, ter aanvaarding van den kruistocht in den Noord-Atlantischen Oceaan. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage zijn voornemens den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, te verzoeken voor Rijk en gemeenten een com missie van deskundigen te doen benoemen to tonderzoek van don toestand der Scheve- ïiingsohe visschershaven. Liefhebbers voor het burge meestersambt. Dat er voor het bur gemeestersambt in het klassieke land der burgemeestersHolland, nog de noodige ani mo bestaat, blijkt wel hieruit, zoo schrijft do Haagsche correspondent van het N. v. h. Noorden, dat voor het burgemeestersambt te gebied am een kleine 90 sollicitanten zich heb ben aangemeld waaronder van antinevolu- tionnaire zijde het Staten- en gemeenteraads- ici de heer Vegtel en het Eerste Kamerlid de heer Van Löben Sols, het vroegere Tweede Kamerlid voor Sliedrecht. Het was Zondag 12J jaar geleden, dat de heer G. A. Pos te Baarn als 2e voorzitter van den Algem. Ned. Wielrijdersbond op trad. In het hotel Zeiler aldaar werd hij irn den namiddag door het algemeen en het da- gel ij k&oh bestuur gehuldigd, waarbij ook eenige oud-bestuursleden en vele familie leden en kennissen tegenwoordig waren. De voorzitter van den boud, de heer Edo Bergsma, sprak liera op hartelijke en zeer waardeerende wijze toe en bood hein een zil veren dessert-garnituur aan. Mevr. Pos Greidanus ontving een fraai bloemstuk als een hulde voor de actieve wijze, waarop zij haar echtgenoot in zijn functie ter zijde staat. To 's Gravenhage is overleden jhr. mr. W. A. C. de Jonge, die van 1857 tot 1862 recretai'S-generaal aan het departement van Justitio en tot 1895 lid van den Raad van State was. Jhr. de Jonge werd later benoemd tot -taatsraad in buitengewonen dienst en was ook commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. De teraardebestelling heeft plaats Donder dag a.s. op Oud Eik en Duinen. De stoet ver trek om 12 uur van het sterfhuis. Zaterdag werd uit Batavia het overlijdeai gemeld van mr. J. R. Votite, raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.-Indië. De overledene zegt het Vad. stond algemeen beikend als een der bekwaamste ju risten op civiel-rechterlijk gebied, terwijl hij ook om zijn overige gaven van hoofd en hart hoog stond aangeschreven. Hij werd geboren te Semarang op 27 Mei 1841, waar zijn vader, later eveneens raadsi beer in het Hooggerechtshof, griffier bij den Raad van Justitie waa. Hij studeerde te Leiden en promoveerde al daar in liet openbaar op 2 December 1865 op een proefschrift„Bijdrage tot- liet. vraagstuk der Buitenlandsche vonnissen". Daarna vee- 'o Vzich als advocaat en procureur te Semarang en werd bij de benoeming der drie eerste landsadvocaten op Jawa aldaar als zoo danig aangesteld, welke betrekking hij bleef bekleeden totdat hij einde Maart 1882 rijn eervol onibalag vroeg en verkreeg en waar Europa vertrok. Op 8 Mei 1883 werd hij, op rijn verzoek, weder tot advocaat en procureur en wel te Batavia, benoemd, welke betrekking hij waarnam tot 2 Juni 1897, toen hij tot raadsheer in het Hooggerechtshof en Hoog Militair Gerechtshof van. Nederlandisch-Indië benoemd werd, welke betrekking hij tot zijn dood toe bekleedde. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeiuw. Te 's Gravenhage ovei'leed die heer A. Keij .r, directeur van verschillende Indische Cultuur-maatschappijen. In de Zondag te Rotterdam, gehouden, huishoudelijke vergadering van den Bond van Vrijzinnige Propaganda-vereenigingen werd een telegram aan minister Dte Meester gezonden, waarin blijdschap wordt uitge sproken over het optreden van een vrijzin nig bewind en de beste wenschen worden ge uit voor de tegenwoordige regeering. In den loop van den dag kwam een tele grafische dankbetuiging in. Do Bond telt thans 29 vereenigdugen met 2234 werkende vereenigingien. Vijf nieuwe vereenigingen, o. a. te Schiedam eu Viaar- dingen, worden als lid toegelaten. Nog 6 ver- eenigingen hebben om toelating verzocht. Besloten werd onder de leden een prijs vraag uit te sclirijven voor een propaganda- blaadje over een politiek onderwerp op alge meen vrijzinnigen grondslag. Ten aanzien van een op te lichten Bonds orgaan zal het bestuur binnen kort aan de aangesloten clubs voorstellen doen. Do volgende algemeen© vergadering zal te Amersfoort worden gehouden. Voor de algemeene vergadering in 1906 to Arnhem te houden vergadering van de Nederlandsöhe Juriatenvereeniging zijn als onderwerpen gekozen: lo. Is wettelijke regeling van het afbeta lingscontract wensahelij'kzoo ja, welke 2o. Zijn in de wetgeving bijzondere maat regelen te verordenen ten aanzien van per sonen, die strafbare feiten begaan en zich bovendien op die grens van krankzinnigheid en geestelijke gezondheid. De Vierjaarlijksche te Arn hem. Uit de rekening der Vereeniging, die te Arnhem de „Vierjaarlijksche" inrichtte, blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 3133.76, waaronder intusschen. een saldo op 1 Januari 1905 van f 903 begrepen is, als mede f 386 aan contributiën van leden. De uitgaven bedroegen f 4917.36, zoodat er een tekort is van f 1783.60, hetwelk gedekt wordt door hot orediet der gemeente, bedragende een maximum van f 2500. De Nederlandsöhe Alpenvereemging hield te 's Gravenhage haar jaarvergadering, waarin b'eek dat de vereeniging bijna 100 leden telt en de toestand der geldmiddelen goed is. Getracht zal worden naar uit brei- ciini' van het ledental. Tot secretaris werd gekozen de lieer dr. Van Dorp, te 's Gravenhage. Mr. Ph. J. H. Dop, uit Utrecht, hield daarna een voordracht met lichtbeelden over een door hem gemaakte tocht. Het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond Patrimoniumvierde gisteren en viert vandaag zijn 2o-jarig bestaan. De 25e jaarvergadering', die eeni feestelijk karakter droeg, werd gisteren in het gebouw Patrimonium met gezang en, gebed geopend'. Daarna hield de voorzitter, de heer P. van Vliet eene rede, waarin hij de geschiedenis van het verbond releveerde en aan de voor mannen uit de christelijke werkliedenbewe ging hulde bracht. De namen Kater, Hovy en Kuyper, werden door de talrijke afgfevaar- digden met warm applaus begroet. De vergadering van gisterenmiddag waa deels huishoudelijk. Gisterenavond was de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, stampvol met leden en belangstellenden. Het muziekgeaclsohaip „Soli I>eo Gloria" en het gemengd koor „Patrimonium'® zaug- vereeniging" verleenden hder hunne medewer king verschillende sprekers, als 'de heeren Sikkel, Tal ma en Kater hielde» redevoerin gen gemeenschappelijke liederen werden door de aanwezigen gezongen. Met tableaux vivant® werd het uitvoerige programma be sloten. Neeltje Lokerse, het Zeeuwaohe meisje, dat verleden jaar een lezing heeft gehoodën over het onderzoek naar het vadlersichap, eniz., is, volgens die Goesche Ct., voornemens bin nenkort een &erie lezingen in ons land te houden. Een maand zonder dooden. Als een zeldzaamheid wordt uit Hillegom ge meld, dat in die gemeente, met- een aantal inwoners van tusschen 7000 en 8000 in de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2