4de Jaargang. Vrijdag 10 November 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER GONNEHAYE. Io. 131. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS i Per 8 maanden roor Amersfoortf i.«5. Idem franco per post Afzonderlijke nummers - 0.05. Dose Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. AdrertentiSn, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 unr 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—5 regels0.75* Elke regel meer- U.15. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voprdeelige bepalingen to| het herhaald adverteereri in dit Blad bij abonnement. Éen« circulaire, bevattende Je voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De kiesrecht-beweging in Ooetenrijk. De laatste dagen is herhaaldelijk bericht van ernstige, dikwijls bloedige, botsingen in Weenen, Praag en andere Oostenrijksche sleden, welke het gevolg waren van betoo gingen ten gunste van het algemeen kies recht1. Die openlijke en rumoerige propar ganda is feitelijk uit de lucht komen vallen. Van waar toch die koortsachtige opgewon denheid, die tot straatgevechten aanleiding geeft? Twee oorzaken zijn daarvoor aan te geven. Ten eerste dezelfde beweging in Hon garije en dan de revolutionaire beweging in Rusland, welke laatste haar uitwerking op de massa niet heeft gemist. Opmerkelijk is het, dat in Hongarije de regeering van het algemeen kiesrecht een punt van haar programma heeft gemaakt als een laatste poging om de macht der coalitie te breken, die zich tegen die kiesrechther vorming krachtig verzet, terwijl in Oosten rijk de beweging van onderop komt en het vooral aan de agitatie der sociaa 1-democra tische partij is toe te schrijven, dat de strijd om het algemeen© kiesrecht inderdaad het karakter van een strijd heeft verkregen. Dte sociaal-democrati&obe partij, die onlangs haar partijdag hield, schijnt het algemeen© kies recht te willen afdwingen door een alge meen© werkstaking. In Bokemen zijn de spoorwegbeambten al eenigszins daarmee be gonnen. Zij staken wel niet, doch voeren ob structie door niets meer te doen, dan krach tens wet en reglement van hen kan worden geëischt. De regeering schijnt intusschen geneigd aan de eischen van de socialisten en hun aan hang tegemoet te willen komen. Althans de zer dagen bevatte de Weener Abendpcot een officieus bericht, volgens hetwelk de minis ter-president baron Gautsch van plan zou zijn in de aanstaande zitting van den rijks raad, welke nog in deze maand bijeenkomt, zijn voornemen zal aankondigen om tot- de kiesrechtvorming over te gaan. De bedoeling zou zijn het kiesrecht algemeen en gelijk te maken. Is er kans, dat het kiesrecht in dien zin gewijzigd wordt? Om het antwoord op deze vraag te geven, moet men bedenken, dat om tot invoering van algemeen, gelijk stemrecht tet gei aken, een grondwetswijziging noodig is. Daartoe moeten de thans geldende „Wabl- kurien" de kieskringen afgeschaft worden. Thans kiezen afzonderlijk de groote grondbezitters, de Kamers van koophandel, de steden, de plattelandsgemeenten en de algemeen© kiezersklasse. Die afschaffing eischt een meerderheid in den rijksraad van twee derden, 't Is nu maar de vraagzal de regeering over die meerderheid kunnen be schikken? Schijnbaar niet, als men in aan merking neemt dat zij ter na-uwernood een meerderheid heeft om een voorloopige begrooting of de vaststelling der quote te doen goedkeuren. Daarbij komt, dat de Polen en de groot© grondbezitters tot nog toe niet warm zijn voor het algemeen kiesrecht. Ook de Duitschers zijn er niet voor, omdat zij meenen door de invoering van algemeen, gelijk stemrecht in de minderheid te zullen geraken, en in verband daarmee is de Wee- ner-Duitsohe pers ook nog al koel ten op zichte van de aangekondigde hervorming. In hoeverre de vrees der Duitschers dat er een clericale-slavische meerderheid komen zal "i is, laten wij in het midden. Of die echter de Duitschers geheel tot onmondig heid terug zou brengen is een andere vraag. De Neue Freie Presse verklaarde zich de zer dagen niet tegen het principe van het algemeen kiesrecht en meent, dat liet een maal toch zoover komen moet. Het blad wees er op, dat slechts als de Duitschers het willen, het algemeen kies recht tot stand kan komen, en het geeft hun den raad daarvoor te stemmen, mitshet aantal Duitsche afgevaardigden hetzelfde blijft. Bijzondere maatregelen zouden moeten worden vastgesteld om te. zorg© ndat het aantal Duitsche afgevaardigden in Bohemen, Moravië, Silezië, Shermaster en Korinthië hetzelfde blijft als nu. M. a. w. de Duit schers mogen er niet onder raken. Op die manier kan men er gemakkelijk voor zijn. Wat de regeering bewogen heeft om de kiesrechther vorming aan te kondigen? Is het de volksbeweging, waarvan hierboven ge waagd werd Het is wel eigenaardig, dat het officieus© bericht jl. Zaterdagavond ver scheen, terwijl Donderdagavond op de Ring- sbrasze een bloedige botsing van kiesrecht-be toogers met de politie plaats gehad had, een botsing, welke door verschillende bladen aan het weinig tactvolle optreden der polib'e te wijten is geweest. Of waren het. de gebeurtenissen en andere staten", waarvan in het bericht gesproken wordt, die de regeering tet zooveel spoed aanspoorden Het bericht van de officieuse „Wiener Abendpost" bevatte het volgendeDe tegen stand tegen een verstrekkende verandering der grondslagen van het tegenwoordige kies recht voor den rijksraad is belangrijk ver minderd de stemming in het parlement zoowel als de openbare meening zijn thans een hervorming meer genegen. Deze wen- schen hebben ook door gebeurtenissen in an dere staten krachtige ondersteuning gekre gen." Deze laatste zinsnede zou doen geloo- ven, dat de regeering voor do straatbewegin gen gezwicht is. Over de volle beteekenis va.n deze hervor ming zal men eerst kunnen oordeelen als er een concreet voorstel aan den rijksraad zal zijn ingediend. Op de kansen van succes is ook nog van invloed de omstandigheid, dat weldra nieuwe verkiezingen moeten plaat3 hebben. De tegenstanders hopen echter nog, dat het baron Yon Gautsch geen ernst is ge weest met zijn toezegging. Maar dat zou toch wel wat erg zijn. De aanstaande zitting van den rijksraad zal dus in dat opzicht zeer belangrijk kun nen zijn. Duitschland. Maagdenburg9 Nov. De Koning van. Spanje die hedenvoormiddag hier aankwam, inspecteerde een op oorlogssterkte gebracht bataljon van het 66e regiment, en gebruikt© daarna het ontbijt in het officierscasdno van dat regiment. Hij bracht daarbij een kortom toost op den Keizer uit. Om kwartier over drieën zette de Koning met den Keizer, die twee minuten te voren was aangekomen, de reis naar Hannover voort. Frankrijke Parijs, 9 Nov. Bij de beantwoording van een motie-Chamaillard, waarin verdaging van de behandeling van het wetsontwerp betreffende scheiding van Kerk en Staat werd gevraagd tot het concordaat op regel matige wijze zou zijn opgezegd, zeide minis ter* Rouvier, dat de regeering deze scheiding in haar program geschreven had. Werd de motie aangenomen, dan zou dit den val van het Kabinet ten gevolge hebben. De motie werd; daarna met 183 tegen 30' stemmen verworpen. Vervolgens vroeg de senator Rion verda ging der besprekingen tot na de verkiezin gen voor den Senaat Dit voorstel werd ver worpen met 190 tegen 50 stemmen, waarna de beraadslagingen tot morgen werden ver- Ëngeland. Londen, 9 Nov. In zijn rede aan dein feest maaltijd in Guildhall ving minister Balfour aan met een bespreking van het vraagstuk dei* werkeloosheid. Daarna komende tot de bui fcenl andsc he politiek zedde hijde oenige ramp die wij te vreezen hebben is oorlog. Thans is het een geschikt oogenblik om den toestand te overzien, nu de vrede in het oosten hersteld is, en onze bondgenooten bezig zijn te wer ken aan de uitvoering van hun groote be- sohavingstaak, terwijl hunne tegenstanders, onze vrienden in Rusland, aller belangstel ling tot zich trekken door hun groote bewe ging in de richting, naar wij gelooven, van een zelf-regeering. De taak van den Caaar en zijne raadslieden is niet gemakke lijk; zij die thans reeds gedurende eeuwen een parlementairen regeeringsvorm hebben kennen hunne moeilijkheden het best. Er is geen burger in Groot-Brittannië, die hun niet alles goeds toewenscht en den inni- gen wensch uitspreekt dat de beweging in de toekomst niet belemmerd worde door noo- deloos bloedvergieten. Wij hopen dat ze ge luk moge brengen aan hallooze milldoenen, cu dat ze niet zal worden vergezeld van de pijnlijke tooneolen,, die het begin van dezen vooruitgang zoo treurig hebben gemaakt.. De Engelsche regeering heeft, zoo ging Spr. voort, reeds jaren lang haar best gedaan het gevaar van oorlog af te wenden en den oor log onmogelijk te maken, tenzij ze er opzet telijk toe gedwongen werd. Gedurende tien J'aren heeft de regeering haar best gedaan iet vraagstuk der arbitrage zoo veel moge lijk te bevorderen en conflicten met nabu rige landen zoodoende tet een goed einde te voeren. Alle gevallen door Engeland aan ar bitrage onderworpen vonden een gunstige oplossing, waardoor de beletselen voor goede verhoudingen uit den weg werden geruimd. Een van de meest vruchtbare bronnen van moeilijkheden zijn de grensregelingen in de neg woeste streken van Afrika geweest of in op niet voldoende wijze bestuurde landen. Zij betroffen onze verhoudingen met Frankrijk, Duitschland, Portugal en de Ver. Staten. Thans is er geen enkele grensregelings- quaestie meer. Deze resultaten wijzen er op, dat de oorzaken van twisten, die elk oogen- blik een acuten vorm konden aannemen, voor goed zijn weggenomen. Tusschen Korea, en Marokko is echter nog een opeenvolgende reeks van staten, die zich over drie werelddeelen uitstrekken en welke aanleiding kunnen geven tot- moeilijkheden tusschen de beschaafde mogendheden. Het is echter het doel der diplomatie de stormen te bezweren, die tusschen deze sta ten ontstonden door de vermeerdering van het streven der beschaafde mogendheden naar afzetgebieden, die niet door vijandelijke tarieven waren afgesloten, en waardoor het treffen van schikkingen tot een internatio- nare noodzakelijkheid werd gemaakt. Onze pogingen waren er daarom op gericht de ar bitrage te doen toenemen. Balfouir toonde zich optimistisch en zeide geen oorlog in de toekomst te zien, tenzij een mogendheid mocht opstaan die heb on- mo^elijjk vond haar plan van nationale uit breiding uit. te voeren zonder de rechten van anderen te vertreden. Er was echter volgens hem geen kans op zulk een ramp, en Europa en Groot-Brittannië konden een langdurigen vrede te gemoet zien. (Deze rede werd gehouden aan het jaar- lijksche banket op den Guildhall bij gelegen heid van de installatie van den lord-mayor). Zweden. Stockholm, 9 Nov. De Koning van Zweden heeft besloten dat Zweden in officdeele ver binding met Noorwegen zal treden. Volgens Aftenposteni toont Koning Oscar bij, de boedelscheiding op het paleis te Krie- tiania vorstelijke grootmoedigheid. De ge schenken, die hij bij zrijfn zilveren br,uil oft kreeg en die in dat paleis bewaard werden, zoomede de portretten van vroegere leden van 'het koningshuis, kroningssohilderijen, tapijten en beeldhouwwerken in het groote voorpor taal zullen te Kristiania blijven.. Ook de oude Noonsche gebouwen, die Koning Oscar in den koninklijken tuin op Bygdo heeft laten opzetten, de Stavkerk o. a., bHi/ven Noorsch eigendom zonder eenage schadevergoeding voor Koning Oscar. Spanje. Toen de Koning in Engeland was, deden herhaaldelijk geruchten omtrent een huwe lijk met een Engelsche prinses de ronde. Thans zijn de Duitsche bladen weer uezig om den Koning uit te huwelijken, ditmaal aan hertogin Marie Antoinette van Mecklen- burg-Schwerin, een meisje van 22 jaar, dat cp dit oogenblik bij den Kroonprins te Pots dam logeert. Haar vader hertog Paul Fre- derik, een oom van den regeerenden groot hertog, is roomsch sedert zijn huwelijk met prinses Marie van Windischgratz. Hertogin Marie Antoinette neemt deel aan de ver schillende feestelijkheden en zal dus gelegen heid krijgen, om den Koning te ontmoeten. Oostenrijk. Weenen, 9 Nov. De arbeiders van de zuider spoorwegen namen in hun bijeenkomst van heden avond met algemeene stemmen de mo tie aan, welke gisteren was aangenomen door de beambten van de staatsspoorwegen en besloten morgen te beginnen met het „pas sieve verzet". Tweed)© telegram. Het hoofd van het ministerie van spoorwegen richtte aan alle takken van dienst een circulaire, waarin hij er aan herinnert, dat de reglementen de beambten uitdrukkelijk verplichten hun plicht te doen en hun arbeid met getrouw heid t© verrichten en dat overtreding van die reglementen een ernstige bestraffing ten ge volge zal hebben. De minister heeft het voornemen om maat regelen te nemen, teni einde de positie voor alle groepen van spoorwegbeambten te verbe teren. Bulgarije. Sofia, 10 Nov. Bij de voortzetting der discussie over het adres van antwoord, zette de minister-president uiteen, dat het duide lijk was, dat Turkije e«n vijandige houding aanneemt tegen alles wat Bulgaarsoh is. Bulgarije zal zich echter nooit door die uittartend© houding van Turkije laten ver leiden om zich in avonturen te wagen. De organisatie van het leger moet Bulgarije veroorloven geneed te zijn voor elke gebeur tenis. De betrekkingen met Servië zijn hartelijk. Rusland. Petersburg9 Nov. Tot bevelhebber dier garde-regimenten en van het militaire dis trict van Peteraburg is, volgens de Nowoje Wremja, aangewezen grootvorst Nicolaas Nocolajewitch. Petersburg, 9 Nov. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). Het bericht wordt beves tigd van de Nowoje Wremja, dat grootvorst Ni'kolaas Nikolajewitsj in plaats van groot vorst Wladimir tot commandlant van die kei zerlijke gardietroepen en van het militaire district Petersburg benoemd is. Hetzelfde agentschap deelt thans ook mede, 1 generaal Trepow van zijn ambt is ont heven en tot commandant van het paleis is benoemd. Petersburg, 9 Nov. De Nowoje Wremja be weert uit vertrouwbare bron te weten, dat heb ontslag van Trepow gisteren g.teekend) is. Hij weird) benoemd tot oommandant van het paleis. Petersburg, 9 Nov. (Petersburgsch Tele graaf agentschap.) De volgende personen zijn; tot minister benoemdvoor financiën Sjipof, tot dusver afdeelingschef van het departe ment van financiën, voor landbouw Koetlex*, tot dusver adjunct van financiën; voor han del Timirjasef, tot dusver eveneens adjunct van financiën voor verkeerswegen Nemes- jaef, thans directeur der Zuider- spoo r we gen. Tot rijkscontroleur is Filossojof, de ad junct van dan tegenwoordigen rijkscontro leur benoemd. Petersburg, 9 Nov. (Petersburgsch Tele- igraafagentschap). Het nieuwe ministerie van handel en industrie wordt belast met alle tot dusver onder het departement van finan ciën gebrachte zaken, die handel en nijver heid aangaan, met uitzondering van de za ken der bedrijfsbelasting, de financieel© agentschappen in het buitenland, de raden voor de tariefquaesties en het spoorwegdepar- tetment. Verder gaan van het ministerie van bin- nenlandsche zaken de aangelegenheden be treffende de kooplieden en de handelsbe dienden en heb oppertoezicht op de handels marine op het nieuwe departement over. De Petersburgsche correspondent van de Standard verzekert, dat Linder, de minister voor Finland, afgetreden is. Men noemt nu, naast Trepof, Kaulbara als opvolger van Obolen ski voor den post van gouverneur van Finland. Witte's nieuwe ministers hebben hun be noeming slechts aangenomen onder voorwaar de. dat Trepof heengaat. Kroesjewan, die indertijd den Jodenmoord te Kisjinef bewerkt heeft, vergaderde met ziiai volgelingen om een kraohtdadigen veld tocht tegen de Joden voort te zetten. Naar verluidt, heeft het Anti-Joodsohe Verbond vele duizenden nieuwe leden aangenomen. Petersburg, 9 Nov. Heden is heb eerste nummer van een blad verschenen, dat de arbeidsbelangen verdedigen zal. Het heet No woje Schisi. Petersburg, 9 Nov. De sociaal-democratische partij heeft in het nieuwe arbeidersblad No woje Sohisi haar program gepubliceerd dat in het algemeen aansluit aan het Erfurter pro gram der Duitsche sociaal-democraten. Petersburg, 9 Nov. Volgens uit Kroonstad) hier ontvangen berichten, die tot nu toe niet 28 DOOR VIRGIN IE LOVE LING. Oudere dames staken de hoofden samen, halfluid hare liefelijkheid roemend', en met een geheimmisvol oogengeschitter, welgeval lig, de voorschriften der Christelijke zuster- min overtredend, nog eens de geschiedenis van Lucette's afgesprongen huwelijk met Connehaye en de vroeger gemaakte commen taren er op, volkomen onnoodig, aan elkan der herhalend, haar geweten geruststellend door de zelf bedriegende, met. eigen verblind heid oprecht gewaande medegevoelsuitingen van: „Paiuvre jeune fille!" „Comrne c'eist triste! Je la, plains!" Quel malheureux jour pour elle Maar alle gesprekken stilden eensklaps; aller aandacht werd afgetrokken naar iets veel bel angrij kers De plechtige intrede van bruid en bruidie- gom een zwarte staf naast een witte, bloe semvolle stokroosGentil recht, stijf, Eup- heimie aan zijn steunenden arm met dien, lan gen 'komeetstaart van het sleepend!, ook dien vloer bebloesememd, brocaatklêed. Groot ge wemel rondom de, beidenwenschen rechts en links en voor en achter hen. Het was tijd; voor de wettelijke plechtig heid, de namen der samen behoorenden wer den weder afgeroepen en toen hare beurt kwam, trad een breed©, kloeke, jonge maü op Lucette toe en bood' haar den arm aan. Het was haar aangetrouwde neefGuidd Oappuijns. Gevolgd door haar sleep traden zij door de groote zaal en stapten' in hun rijtuig. Zij keek uit het raam naar die voorbijsnel lende, gesloten huizen, de groote winkelra men en het gewoon, bedrijvig, grauwe straat verkeer. Zij reed naar 't stadhuis, naar een huwe lijksplechtigheid! en niet de hare Hoe waren zoo in eens dè rollen omge keerd! Eupheraie, de oudere, bezadigde, be dillende achtera angezette, Euphemie trad! een triomftocht aan! Duicette was thans de vereenzaamde, de ■vroeg' ontgoochelde, do schijnbaar oudste of oudst zich voelende van) de twee. De tas wa9 niet meer ondert rokken Zij zat zoo nadenkend. Ziji scheen zoo wei nig opgewekt voor de zuster eener gelukkige bruid. En haar gezel een) giedeerde, jonge man, die meer in die boekenwereld dan de were'd- sche wereld leefde, die misschien we! onder richt geweest was van een© ralmp', zoo gewich tig voor de belanghebbende, zoo onbeduidend! voor hem, maar die alles daaromtrent, op dit oogenblik vergeten had, vermande zich. Hij was opi dit feest niet uitgenood igi om zijn gedachten te wijden aan' ergens een onder werp vanl nieuwe of oud© ontdekkingen of speculation op wetenschappelijk gebied, waarvan hiji gelezen of gehoord had. Hem was het ondernoudèn en naar het scheen het opbeuren van een juffrouw toe vertrouwd; hij mocht zich aam geen plichts verzuim schuldig maken. Daaroan begon hij in 'tFransch j „Een mooi feest." „Ja," beaamde Lucette zonder meer. Het bleef hierbij totdat de rijtuigen, die Vooroo redèn door eeni bocht in de breede straat in een kromme rij voor heni zichtbaar werden. Dit gaf hem nieuwe stof voor die half galante, half grappige bemerking, terwijl hij de praallkoetsen door 't raampje aanwees ,,A.u Capitole Eist ceopue cela, na' vous fait pas venir l'eau a la bouche?" voegde hiji et vaderlijk glimlachend bit Neen, niet in den mond, maar in hare oogen, die ze zonder te antwoorden van hera afwendde, welde het water, 'het- sanartwateti op onder den laneetstoot vani de zinspeling. Haar doenwijze bevreemde hem, die onbe wust. wias van de oorzaak. Hij vermoedde niet, dlat de veed gemaakte gelijkenis van dë Tarpeaaansche rots, die zoo diclit bij 'tKapi tooi ligt, hier tcepasing vond' en hij in dit lieve' meisje, wier aanminnig voorkomen hem niet gansch onverschillig liet, eene van de rots des voorspoeds neergetuimeld© zag; dat dit weinig gekend, aangehuwd nichtje, zoo veel jonger dan hiji, nauw aan de kindsheid Ontwassen, reeds een verslagen© w'as, die meedoogenloosi den) triomfwagen der overwin naren van het heil volgen moest- Hij ook zweeg, onthutst over den indruk zijner woorden en, hare aandoening misdui dend, dwaalden zijne gedachten van zijne ge zellin af, de dwaze opvoedingsmethode be klagend, welke tot op heden eischt, dat het jonge meisje, dat toch Voor die wereld) en het maatschappelijk leven 'bestemd is, in angst vallige onwetendheid! wordt gelaten van al led wat daarop betrekicing heeft. Na den terugkeer stonden Gentil en Eup hemie als man en vrouw tihans in d© groote zaal met dien mg naar den spiegel, zooals papa en mama Slock dienzelfden mor gen gestaan hadden. Met ingetogen en toch overweldigend uit stralende vreugd op het gelaat, aanvaardden zij de witte bloemtuilen, welke elk der ge- noodigden om de beurt aanbood Er waren er zoo vele! Weldra stonden de tafeltjes, de étagères, het schoorsteen blad, die vensterran- dien vol van dé frissche, blanke bloesems in hunne frissche kanten kelken, een sterke, benauwende lucht, verspreidënd. Eu nu aan het maal! De lichten waren ontstoken, de luiken dicht om er een kunst matige duisternis feestelijk te verhelderen. Telegrammen werden binnengebracht en luid gelezen, nog tuilen, voortdurend tuilen kwamen toe van afwezige vrienden en, ver wanten ieder zijn hartelijkheid met zich voerend, telkens met dankbare ontroering begroet Lucette zat aan een der uiteinden van de hoefijzervormige tafel, met hare jongste zus ter keu? Aline en Barbe voor haar en de kleine Loulou, die door haar voorspraak ook aan het feest! verschijnen mocht, tusschen haar en den wand. Aan hare andere zijde zat neef Guido Oappuijns, haar cavalier uit liet rijtuig en die haar op de trappen van het stadhuis en in de kerk den arm liadl ge beden. Hij was. zoo groots zoo breed en kloek, dat zij schier gansch. achter zijn persoon, uit het oog dei* tafelgenooten verzwond, daar in haar hoekje. Vrouwelijk gezelschap versmadend!, of bloohartiig geworden door de gefaalde poging tot bemoediging in de koets, voerde hij, niet op haar achtend, een levendig gesprek o»ver een ^ned'icaal punt- met zijn vis-a-vïs dokter Serb ruins. Wat verder zaten de jongeren vart 't gezelschap, juffrouwen, waaronder de nu volwassen verklaarde Rachel, en heeren, luid rumoer makend. Lucette bleef volkomen aan haar zelve overgelaten. Dat hadi zij 't liefst. Gelegenheidsliederen Werden gezongen. Een toast- door den oudsten vriend' van mijn heer Slock aan de nieuwgetrouwden inge steld. En terwijl de man, een roodkleurig, grijs heer, wat verward en langdradig, ge voelvol. in 't spreken ongeoefend, hun lof verkondigde, werd Lucette ontroerd. De har die ijskorst-, die haar gemoed had verstijfd en voor mildheid verstokt gehouden, sraolti van lieverlede. Het goede, dat in haar Was, nam de bovenhand, liet booze element week op don achtergrond, vermeestlerd! door haar wilskracht als de draak door de speel* van den wrakenden engel Michaël. Zij1 luisterde niet. veel naar de redevoerin maar de toon van de stem sleepte ha&r mede; zij sloeg den blik niet) af van het op staande bruidspaareen traan welde in haar oogleden, zij strekte die hand onwillekeurig uit en van d© diepst© diepten kaars hartbu weidt de oprechte, vurige bedë op: „Dat God u zegene en beware en samenhoud© al' uw levensdagen lang!" Het Was met het zelf bevredigend bewust zijn der overwinning van hetl goedé op het kwade, dat zij in de reeks der aanwezigen op de vereenden toetrad en haar champagnebe ker lustig klinkend tegen dien hunnen aan stiet. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1