Jï°. 132. Eerste Blad. 4de Jaargang. Zaterdag 11 November 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Van een huisbel, OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 m wi den voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Aftonderlijke nummers- 0.05. Dnae Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. AdrertentiSn, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF 6 C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. f 0.75* - 0.15. PRIJS DER ADVERTENTIBN Van 1—5 regels Elke regel meer Grooto letters naar plaatsrtnibte. Voor handel en bedrijf bestaan voprdeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Ean« circulaire, bevattende de voorwaarden,' werdt op aanmaf Kennisgeving. WAARSCHUWING. Loterijwet 1905. Ingezetenen, die gewoon waren jaarlijks in November of December verlotingen of tom bola's te houden van St. Nioolaas, Suikergoed, enz. worden bijr deze herinnerd, dat krachtens de op 1 Juli 1905 in working getreden Loterij- wet, zulks niet meer mag worden toegestaan. Amersfoort, 10 November 1905. De Commissaris van Politie. A. NIJ'HOFF. Politiek Overzicht. Een ultimatum gesteld „Konstantinopel is gebombardeerd. De slanke koepels van. de minarets zijn door het zware scheepsgeschut der verbonden vloten tot puin geschoten, de stad staat in brand, er zijn vele dooden en gewonden." Moeten wij ons werkelijk gaan. voorberei den, dat er over eenige dagen dergelijke oor logsberichten van den Gouden Hoorn ver breid zullen worden Men zou het bijna gaan denken, nu gisterenavond het bericht is ge komen, dat door de gezanten van Oostenrijk en Rusland namens alle mogendheden aan de Porte een ultimatum is gesteld om de finan- cieele controle der mogendheden in Mace donië te aanvaarden. De Sultan echter lacht) wat om de drei gende houding der mogendheden en blijft volharden in zijn koppigheid en wijkt geen duimbreed. Ten minste tot nog toe niet. Misschien dat bij terugkrabbelt op het uiterste oogenblik als de oorlogsschepen der verschillende mogendheden voor Stem boel het anker laten vallen en hun dreigende ka nonnen op de stad richten. Wie had nog zóóveel durf in den Zieken Man gezocht? Hij begon te weigeren de oon- tlöle van Macedonië goed te keuren en ge lastte zijn agent Hilmi-pacha de agenten der mogendheden bij hun aankomst te Saloniki boudweg te negeerenEu heel driest gaf hij den gezanten te Konstantinopel te kennen, dat die agenten verstandig zouden doen niet te komen, want dat zij niet erkend zouden worden. Eenige dagen geledeu had do Russische gezant namens de overige gezanten een col lectieve audiëntie bij den Sultan aange vraagd, welke door dezen niet werd verleend. De Groote Heer gaf te kennen, dat die audiëntie geen nut had, omdat hij niets te voegen had bij de vroegere antwoorden der Porte en dat de houding, door zijne regeering aangenomen, niet gewijzigd zou worden. Wat aan die weigering nog een scherper karakter gaf, was dat de Sultan op dienzelf den dag wel een drietal andere vertegen woor- digers van staten ontving. Volgens een me- dedeeling in den Temps waren dat de Ne derlandse he gezant, de afgevaardigde van Menelik en de Bulgaarse he agent. Dat be richt is in zooverre onjuist gebleken, dat het niet de Nederlandsche gezant was aan wiem dè twijfelachtige eer te beurt was gevallen door Z. M. den Sultan boven de gezanten der groote mogendheden begunstigd te wor den, maar de gezant van Zweden. Rusland zond zijn Zwarte Zeevloob uit met geheime orders. Toen die vloot bij He- raclea ankerde, bleek dat een demonstratie tegen Turkije, wegens beleediging van den Russischen gezant nl. die geweigerde audiëntie het doel. van den tocht was. Maar eer men dat te Konstantdnopel goed en wei begreep, had de vloot reeds weer het anker gelicht en stevende die weer „huis toe naar Sebastopol, waar zij wellicht meer nut zou kunnen stichten. Wat zal Abdoel-Hamid in zijn vuistje ge lachen hebben, toen hij dat vernam. Die slappe houding heeft hem natuurlijk ge sterkt" in zijn overtuiging, dat de mogend heden toch niet zullen aanpakken. Zij blaf fen wel, denkt de Sultan, maar bijten doen zij niet. Het schijnt ook inderdaad, dat zijn omgeving hem die overt"1 ging heeft gesugge reerd. Evenmin als de mogendheden iets ge daan hebben in de Armenische quaestie, evenmin zullen zij thans iets doen, zegt men in Yildiz-kiosk. Enheeft men geheel ongelijk met dat te denken? 19 de „grootmoorde naar der Armeniërs", zooals Gladstone hem indertijd noemde, niet steeds met rust ge laten? Wat. maakt den Sultan en de Porte toch zoo obstinaat? Toch zeker niet de hoop, dat zij steun zullen vinden bij Duitschland, dat de laatste jaren de Porte welgezind is? Die hoop is ijdel, want Duitschland gaat in de zaak der financieele controle in Macedonië met de overige mogendheden in elk opzicht aocoord. De Norddeutsche Allgemeiue Zei- tung schreef in haar nummer van 30 Octo ber jl.l„Men kan er zich te Konstantino- pel van overtuigd houden, dat er geen en kele twijfel is aan heb acooord der mogend heden., en dat de toepassing van dwang maatregelen een nieuwe phase zou openen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zxraden zijn. Het spreekt van zelf, dat de Duitsche regeering, gegeven hare belangen in Turkije, de voorkeur zou geven aau een vreedzame oplossing, liever dan volens nolens deel te nemen aan maatregelen van die soort." Den lsten November werd de Duitsche ge zant baron Von Marschall door den Sultan in audiëntie ontvangen en heeft hij Abdoel- Hamid op het gemoed gedrukt om de mo gendheden niet te dwingen tot krachtige maatregelen hare toevlucht te nemen. Maar die goed gemeende raad had geen effect, de Sultan was doof aan dat oor. Wat stond den mogendheden nu te doen? De doorzetting van den eisch der finan cieele controle is noodzakelijk om een einde te maken aan de grove misbruiken in Mace donië, die door de Turksche ambtenaren be dreven en die daartoe half gedwongen wor den, omdat hun meester hen niet betaalt. Die financieele controle zal er meer toe bijdra gen om den binnenlandschen vrede in dat land te verzekeren, dan tot nog toe bereikt werd door de reorganisatie van de gendar merie door Europeesche officieren en de aan wezigheid van een Oosten rij ksch en een Rus sisch agent. Voor haar eigen prestige moeten de ver bonden grootmachten, nu zij a gezegd heb ben, ook b en verdere letters laten volgen. Er is gedreigd met een vlootdemonstratie en de zer dagen kwam een bericht, dat de mogend heden ondeihandeld hadden over de soort en liet aantal der schepen, waarmede ieder aan die demonstratie deel zou nemen. En thans is een ultimatum gesteld. En mag voor het oogenblik de Sultan zich nog blijven verzetten en in fierheid de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van dwangmaatregelen op de mogendheden lig gen, die verantwoordelijkheid zal Europa moeten aanvaarden. Maar wij herhalen, de mogelijkheid, dat de Sultan op het laatste oogenblik in hot ge zicht der dreigende kanonnen toegeven zal, achten wij niet uitgesloten. Turkije kan «ach niet metterdaad verzetten tegen de gecom bineerde vloot, omdat zijn eigen schepen weerloos zijn. De kanonnen en machinedee» len liggen wel bewaard in de arsenalen als zij er zijn. En als dc mogendheden doorzotten zuilen wij wel niet dadelijk berichten krijgen als de fantaisie, waarmede wij deze beschouwing be gonnen, want allicht zullen de mogendheden beginnen met de voornaamste havens te blokkeeren. Noodig ivhet echter om den Zieken Man de tanden te laten zien, opdat hij wete dat er nog gebeten kan worden, dat de mogendheden nog iets anders kunnen dan blaffen alleen. Duitschland. Berlijn, 10 Nov. De Koning van Spanje verleende aan Vorst Von Bülow de orde van bet Gulden Vlies. De ontwerpen voor de hervorming van de rijka-finauciën en de nieuwe belastingen op de successie op bier en tabak en op het zegel, die onder die hervorming begrepen zijn, zul len waarschijnlijk binnen eenige dagen be kend worden. De regoeringsontwerpen zijn bij den Bondsraad behandeld en er verluidt, dat dat college die ontwerpen geheel en al heeft om gewerkt en gewijzigd. De Pruisische regeering heeft besloten de grenzen van Silezië te openen voor een ver meerderende invoer van varkens. Het- beeft dus den schijn, dat de stappen, door de bur gemeesters bij den rijkskanselier onderno men, in zeker opzicht het verzet van den minister van landbouw Von Podbielski heb ben gebroken. frankrijk. Parijs, 10 Nov. De minister van oorlog Berteaux hoeft zijn ontslag genomen. Parijs, 10 Nov. In de Kamer stelde de minister-president- Rouvier voor om vóór alles de interpellatie over de algemeene poli tiek der regeering te behandelen. De Kamer besloot zich te houden aan de agenda. De ministers Etieune en Berteaux verlie ten de zaal te midden eener levendige bewe ging- Parijs, 10 Nov. Bij liet vervolg der zitting keerde minister Etienne in de zaal terug. Jaurès vraagt verdaging totdat men weet of de regeering voltallig is. Ribot zegt- dat een minister, die de zaal verlaat, geacht wordt ziju ontslag te nemen. Minister Berteaux keert in de zaal terug en zet zich aan de uiterste linkerzijde. Het debat blijft even verward. Minister Rouvier bestijgt de tribune; op de bank der ministers bevinden zich de hec- ren Chaumié Thomson, Ruau, Gauthier en Clémentel. Rouvier zegt, dat het lot- van een ministe rie niet kau afhangen van dat van één mi nister in het bijzonder. ,,Ik bevind mij op do tribune om te doen opmerken, dat het kabinet een groote verantwoording op zich heeft genomen. Men kan niet willen, dat het kabinet verdwijn© zonder gehoord te lijn, dat het wordt platgedrukt tusschen twee deuren. De regeering heeft altijd verklaard zich niet aan een discussie over de algemeene politiek te zullen onttrekken. Ik. zal het land de noodige verklaringen geven. Wan neer de regeering hedenavond mooht heen gaan, dan is het noodig, dat ge weet in welken staat zij de zaken achterlaat. Gij) vergist u indien ge denkt dat ik er op ge steld ben die macht te behouden zonder wer kelijk gezag te hebben Daarna brengt Rouvier in herinnering dat heb kabinet het door de Kamer vastge stelde programma heeft aangenomen, met de scheiding van kerk en staat voorop. „Die scheiding werd door een over groote meer derheid aangenomen. Op het oogenblik be vind het ontwerp zich in den Senaat, en zou dit nu geen gevaar loopen getroffen te worden wanneer de wetgevende periode een tiental dagen werd onderbroken? Wanneer gij het doet mislukken om ellendige per soonlijke of partij overwegingen, zult gij daarvoor de verantwoordelijkheid dragen. „Ik ben een oud republikein, opgevoed ia do school van Gambetta, en ik ben trouw gebleven aan den dienst van republiek en vaderland. Ge zult handen kunnen vinden die bekwamer zijn om do republiek te ver dedigen dan de mijne, maar ge zult er geen vinden die u meer waarborgen aanbieden." Do president Doumer stelde toen voor de zitting te schorsen. Dit voorstel wordt verworpen, en het ru moer begint opnieuw. In antwoord op een intcrpellatie-Grosjean over de voortdurende internationalistische en anti-militaristische propaganda zegt minis ter Rouvier„De Kamer moet zioli uitspre ken over onze verklaringen 011 wanneer ze zich tegen ons uitspreekt zullen wij heen gaan, trotsch in het besef dat wij onzen plicht vervuld hebben. Bij de voortzetting der zitting verklaart minister Berteaux, dat hij het kabinet ver laat, omdat de meerderheid vóer het kabinet bij do stemming over de „ambtenaars-syndi caten" bestond uit de leden der rechterzijde en uit nationalisten Hij wilde echter het kabinet volstrekt niet in moeilijkheden bren gen. Een motie, voorgesteld door Dumont, en. waarin gezegd werd dat de Kamer rekende op do regeering om de scheiding tusschen kerk cn staat door te voeren, daarbij enkel en alleen steunende op de meerderheid, die vóór dezen maatregel stemde, werd aangeno men met 310 tegen 147 stemmen. Spanje. Er loopen weder geruchten van oen gedeel telijke crisis in het kort geleden samengestel de Spaansche ministerie. De minister van onderwijs, de heer Eguileor, schijnt ernstige reden tot ontevredenheid te hebben en zal daarom vermoedelijk onmiddellijk na de te rugkomst van den Koning uittreden. Uit Cadix wordt gemeld, dat' de overheid van Jerez den gouverneur heeft, bericht, dat de toestand der landbouwende bevolking in die streek in hooge mate treurig is. De uit gehongerde boeren hielden een betooging voor het stadhuis. Wel wordt eenigo onder steuning verstrekt, maar de middelen zijn ontoereikend. Men vreest nieuwe ongeregeld heden als gevolg van de ellende. Rusland. Berlijn, 10 Nov. De Norddeutsche Allgem. Zeitung verklaart, dat het bericht in buiten- landsche bladen, dat de Cfcarina het aanbod van don Duitschen Keizer om aan boord van een Duitsch oorlogsschip Rusland te verlaten, met het oog op den oubevredagenden staat harer gezondheid, zou aannemen voor on zinnig. De Keizer heeft nooit een dergelijk aanbod laten doen. Petersburg, 11 Nov. (Petersburgsch Tele- graafagentschap.) Er is een besluit van den Czaar verschenen, dat. de benoemingen in houdt van de volgende ministers: Schipof, financiënTimirjareff, handel Neinesohaeff, verkeer; Felossofforff, rijks controleur Koetier, landbouw. De vice president van de Academie van Kunst, de hofmeester graaf Tolstoi is op zijn verzoek ontslagen. Petersburg, 11 Nov. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). Do regeering heeft zich in een communiqué tot liet weldenkende deel van het Russische volk gewend, met het ver zoek haar te helpen in haar hervormings werk. De ernstige invoering van de hervormin gen is slechts mogelijk als de rust hersteld zal zijn. Do regeering verklaart met nadruk, dat hare maatregelen alleen genomen werden om de orde en den vrede te herstellen. In- tusschen wordt in talrijke mededeelingen ge- wag gemaakt van uittartend© handelingen der politie. De regeering zal een nauwgeoeb onderzoek) instellen naar ieder aangewezen geval en zal de schuldigen straffen De ministerraad, die vandaag in functie treedt, zal al zijn krachten aanwenden om het manifest van den Czaar ten uitvoer te brengen en doet een beroep op het verstan dig denkende deel van het volk, om hem in de uitvoering van die taak te helpen. Petersburg10 Nov. Het eerste nummer van het sociaal-democratisch orgaan Nowoje Sdhrisui is gisterenavond in beslag genomen. Tegen den redacteur is een strafvervolging ingesteld, wegens de openbaarmaking van het programma zijner partij. Petersburg, 10 Nov. (Petersburgsch Tele graaf agentschap). In alle Russische stede u zijn de universiteiten en hoogeacholen geslo ten. I- t ministerie van onderwijs deelt bij dit besluit mode, dat het tijdstip der herope ning nog niet. kan worden vastgesteld. Ook de middelbare onderwijsinrichtingen zijn voor onbepaalde n tijd gesloten. Petersburg, 10 Nov. Aan de muiterij te Kroonstad "werd deelgenomen door de be manningen van allo schepen en de opled- diugsinrLolihing. Het geweervuur duurde 13 i.renHet aantal muiters bedroeg verschei dene duizenden, waarvan het grootste ge deelte dronken was 'sNach ttusschm 7 en 8 uur brak op ver scheidene plaatsen in de stad brand uit. Het blusschingswerk werd door de matroaan be let. Gisteren middag werd het wat kalmer. Dia muiters verdeelden zich in partijen, waarna de vredespartij de overhand verkreeg. De matrozen verspreidden, daarop een op roeping met bet verzoek om de onlusten te staker Gisterenavond trokken duizenden matro zen me* witte vlaggen door de straten, waar in hier en daar maohine-gefweren waren op gesteld Kroonstad10 Nov. De muiterij is onder drukt. Do overlevenden der muiters zijn ge arresteerd, de revolutionairen worden in be dwang gehouden. Duizenden van de betrouwbaarste troepen, zijn in de stad gelegerd en hebben nog bij tijds dx revolutie voorkomen., diie het gevolg geweest zou zijn als Kroonstad tijdelijk ver loren gegaan was. xxm. Hebt ge ooit wel eens terdege achtgegeven op de geluiden in uw huis? Nu ja, ik weet, ge kent de klank van uw huisbel, het tik tak van de gangklok, het kraken dei* trap treden, 't piepen der deursoliarnieren, het rinkelen van de vensters bij wind, het eigen aardig gehuil dan in uw schoorsteen, hot snorren van het haardvuur. Ge hoort de dieustbode iu de keukeu rammelen met het u bekendo vaatwerk, ge hoort, haar poken en cokeeecheppendat zijn allemaal van die geluiden, welke go icderen dag hoort en waarneemt in uw huis, waarnaar ge ter nau- wernood' meeat luistert., omdat ze geregeld te- rugkeerondie geluiden gaan bijna onbe wust aan u voorbij, z» treffen u reeds lang niet meer, en ze zouden alleen uw aandacht trekken, wanneer ze ophielden te klin ken. Maar iets bijzonders, iets belangwek kends zijn die geluiden voor u niet, ze vertol len u mets en toch zijn ze u onmisbaar. Hoe naar, hoe leeg, hoe ongezellig zou uw huis zijn, zonder die geluiden. Stel u uwe woning eens voor, waar een stilte zou heer- sehen als van een graf. Want al die geluiden vertellen van leven, dat om en met u leeft, dat uw dagelijkscb bestaan vervroolijkt. en vultdie geluiden hebben elk hun rol iu het -J kleine wereldje, dat ge om u heen hebt ge schept. Zij bestaau niet zonder u, gii leeft niet zonder hen, en meer dan ge zelf ver moedt), zijt ge aan elkaar verbonden en hebt, ge elkaar noodig. Dagelijks kijkt ge minstens eenige malen naar de gangklok om to zien hoe laat het is, en ge let in 't geheel niet op 't gestadig getik en op den geregelden arbeid van 't voorwerp, dat u met onverpoosden ijver de uren vóór telt. Maar als ze stilstaat, dan let ge eerst op haar, dan wordt ze pas de moeite van uw aandacht waard. „Hè, de klok staat stil", zegt ge verwonderd, en ge kijkt naar haar wel tien maal zoo lang als ge anders, even in 't voorbijgaan, doet. Ge neemt de moeite om haar op te winden en gelijk te zetten. De klok tikt weer geregeld voort-: tiktak, tiktak, en voor uw aandacht is ze weer verloren Zoo gaat 't ook met de keu kengeluiden. Ge vindt 't heel natuurlijk, dat ze er zijnzo getuigen van den ijver uwer gedienstige, zo zeggen u- dat zij gestadig bezig is, dat zij voor en voor uw gezin zorgtge hoort, haar zindelijk plassen, ge hoort haar het fornuis oppoken om u oen. lekker maal te bereiden, gehoort deze geluiden iederen dag weer, ge weet dat zo er zijn moeten. Maar eerst als ze ontbreken, trekt 't uwe opmerkzaamheid. „Wat. is 't stil in de keu kenZou Leent je luieren of slapen?" en go tracht u te overtuigen, dat er een oorzaak moet zijn voor deze leemte in het gesprekje van de doode dingen in het- huis, doodo din gen, die toch allen levend zijn en tot u spre ken door het geluid, dat ze voortbrengen. Van alle huisgeluiden is mij dat van de bel het dierbaarst. Dien klank zou ik noode kunnen missen Hebt ge ooit met aandacht) naar de bel geluisterd? Want. de bel kan spreken, spreken met haar klank. Een bel heeft niet altijd eenzelfden klank, o neen,, lang niet, en dat vindt ge zelf ook niet, als ge good oplet. Ge maakt, ook wel eens een opmerking over de bel, al doet ge dit meer onbewust, zonder te beseffen eigenlijk welk oen grotote rol de huisbel iu uwi dagelijksch' leven speelt. Als 's morgens de leveranciers en een paar extra boodschappen vlug achter elkaar ko men, dan zucht ge. ad sof het geluid uw oor vermoeide„Hè, die vervelende bel staat weer niet stil vanmorgen". Eu een ander maal. als de ochtend zonder veel gcschel voorbijging, zegt go als wildot go de bel een prijsje geven „Wat is de bel vanmorgen rus tig geweest De bel i9 de groote heraut van uw huis, de groote aankondigster van veel lief en veel leed, de aanbrengster van velerlei emoties, de eerste mededeel ster van zoo menige ge beurtenis. Gewoonlijk luidt zij den dag in. Als de dienstbode in den vroegen morgen, slaperig nog, zoo zachtjes mogelijk haar werk verricht, komt de bel, door melkboer of bakker in beweging gezet, haar met een liel klinkend geluid in de vroege ochtend stilte zeggen, dat de dagtaak weer begotn- nem is. Wat later is het de slager, dan de groenboer. De slager belt tweemaal, altijd hetzelfde kalme, bedaarde belletje; men hoort er uit, dat hij zaoh den tijd gunt en dat hij" gewend is te wachten bij vol© huizen, waar mevrouw nog moet opschrijven. Tingeling roept' opoens de bel, en men hoort buiten een zich verwij derende voet stap weerklinken. Dat was do post. Hij had brieven" in de bus geschoven cn, re«d9 weer verder gaande, nog even haastig aan do bel gea-ukt. O, hoe menigmaal is die bel me lief ge weest als de post moest komen. Hoe lieb ik verlangd haar blij te booreu weerklinken als ik tijding verwachtte, on hoe vreesde ik 't schellen, het tot. in den nok van het huis nagalmende geluid, wanneer ik slechte tij ding vreesde. 0, de zachte, beschroomde ting, het bevende geluid van iemand, die opzag tegen eene ontmoeting, daar hij db bood schapper was van komend leed Dan weer do vriendelijke zachte schel van een hartelijke bezoekster. In den klank hoorde ik liet: „doe mij open". E11 toen' de kinderen nog klein waren! Ik kende al hun verschillende manieren van schellen. Huib schelde bedaard, kalmhij was de oudste, zijn bel had iets gewichtigs; zelfbewust? klonk het enkele „tang" Die van Ru was forscli en driftig. Tiugelingelingeling, klepte de klepel snel achtereen en zweeg dan, als buiten adem. Jo?s bel was vroolijk en opgewekt.ik hoorde aan de bel dat ze altijd weer blij was om thuis te zijn. Ting- tang klonk hek Jaap's schelletje wa9 be schroomd en bang. Hij, de mocdelijkste van de kinderen, had 't meeste straf noodig. Zijn niet altijd oprechte aard vorderde groote re gestrengheid voor zijn persoontje, en als zijn hartje niet heel rustig klopte, belde hij héél zacht, hopende in huis te komen zonder dat. moeder het hoorde. Maar 't zwakke, doffe geluidje had zóó iets eigenaardigs, dat ik 't juist altijd hoorde en altijd herkende als zijn belletje. En eindelijk kwam 'ti Lieve, floe- mende schelletje van Mia, onze vroeg-gestor- ven Mia, die vanaf den tijd dat ze uog bij de bel moest klimmen tot aan haar laatst© ziekte toe altijd gehouden hoeft dat aardig© getim-tdm in haar bellen, dat half klagend, half vleiend, telkens als ze van school kwam, zoo liefelijk door 't huis klonk. Tim, tim, tim bengde de klepel langzaam, met zacht- metalen stem wel vier, vijf maal achtereem soms. „Das zus", riep do meid, die ook aI de klank van de bel had leeren verstaan, en ze haastte zich om open; to doen. Mia was haar troetelkind ook. zooals zij 't van ona allen was. Toen ze ziek werd om niet meer bete* te worden, och, wat heeft toen de bel nog veel tot ons gesprokenHij werd. omwoeld! door 0011 flanellen lap en slechts een heel© forsche ruk was in staat haar nog Wat ta doen opklinken. Het wias of de bel mee- treurde. Ze klonk zoo dof cn godempt doos 't huis. als ware ze bang ons te storen in on© leed of Mia's zwakke hoafdje pijn te doen. Eiken, ochtend waarschuwde zo als de dokte* kwam. Hoe gemoedelijk en deelnemend klonk ze dan. eiken morgen op denzelfden tijd, en iederen dag klonk haar stem vriendelijker, deelnemender, gedempter, omdat ze misschien wel wist dat Mia's handje haar nooit meen zou doeu spreken, Was of ze dan met ona treurde. Ze had dagelijks minder werk, want er kwam een briefje op de deur, en al9 het niet heel noodig was werd ze niet aangeroerd. Totdat ze op een dag drie- ra a a I door 't huis moest roepen dat d« dokter er wasdaarna kreeg zo 't druk, men- schen kwamen ou gingen, telkens dcodi z© haai* weemoedige, doffe stem hooren, zé klonk zoo langzacon, zoo moe, alsof iedere slag haar te veel was, de klepel hing zoo moede loos in de dofkoperen klok, 't flanellen lapj© zag heclemaal stoffig en vuil 't wa©

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1