BINNENLAND^ Hoeveel memschen er omgekomen rijn bij ilea© onlusten is nog niet bekend. Men gelooft dat er honderd gedood zijn en verscheidene houderden gewond. Petersburg, 10 Nov. Het Petersburg*he Telegraaf agentschap verklaart dat het in het buitenland verspreide gerucht betreffende een hernieuwing van de muiterij te Kroonstad een verzinsel is. De toestand in Kroonstad is beden rustig. Petersburg, 10 Nov. (Petersburgsch Tele graaf agentschap). Te Kroonstad is heden de staat van beleg afgekondigd. Kroonstad, 11 Nov. De dag van gisteren is kalrn verloopen. Er zijn geen orde-ver storingen voorgekomen en nergens werd een schot gelost. Ete branden zijn gobluscht. Bataillons van drie garde-regimenten en van vier linie-regimenten, benevens artillerie- troepen en een machine-geweer-afdeeling zijn aangekomen. Door patrouilles worden ma trozen in de straten gearresteerd. Kieff, 11 Nov. (TolegraafagcntscJiap). Do commissaris van politic te Kieff, Tsikhotsky, en de adjunct-chef der veiligheidspolitie 0ft?sanef, over wier optreden gedurende de onlusten talrijke klachten waren ingekomen, zijp ontslagen. Petersburg, 10 Nov. (Petersburgsch Tele- graafagentsehap.) Er i9 besloten in het ge- liecle gebied van het Koninkrijk Polen den staat van beleg af te kondigen. Was schans, 10 Nov. Een particuliere cor respondentie deelt mede, dat morgen een gezantschap van 22 personen, bestaande uit den adel en de burgers, naar Petersburg zal vertrekken, om mot de regeexing te beraad slagen over de autonomie van Polen. Petersburg, 10 Nov. De ..Bond der Bon den" publiceerde een opwekking aan de me deburgers, om de uitspattingen tegen de je den en de intellectueelen met kracht tegen to gaan. Brazilië. Rio de Janeiro, 10 Nov. De oorzaak waar door de bezetting van het fort Santaeruz aare het muiten sloeg, was do mishandeling die een luitenant-instructeur een soldaat had doen ondergaan De troep verzette zich daartegen en ver volgde den luitenant. Een majoor, die tus- fcchen beide kwam, werd door de muiters ge dood De soldaten sloten den commandant en de officieren op; zij maakten zich van het wapendepot meester en bevrijdden de ge straften. Gisteren avond zond de regeerirog troepen, een kort vuurgevecht had plaats Heden morgen ontdekten de muiters den luitenant-instructeur cn doodden hem. Onmiddellijk begaven- zich de regeerings- troepen naar het fort. Daarmee was aan de muiterij een ein.de gemaakt. Er waren 3 doo- den en cenige gewonden. In de stad bleef bet rustig Zuid-Afrik* De Volkstem geeft de volgende beschrij ving van de aankomst van president Steyn te Pretoria, waar hij het huwelijk van den lieer Brodell met mej. S. J. P. Éloff kwam bijwonen. Op het perron staan diaht opeen gepakt de menschon, 't beste element van oud Pretoria's bevolking. Als president Steyn uit don laatsten wagen van den trein te voor schijn treedt, staat daar generaal Botha. Zwijgend geven zij elkaar do hand. Mevrouw Steyn verschijnt nu ookde dochter van generaal Botha geeft haar een ruiker in do vijf bekonde kleuren En verder: Een diepe ontroering houdt de honderden aanwezigen bevangener worden weinig woorden gewisseldeen tijdje staan de men- schen bewegingloos en staren naar president Steyn s gelukkig nog forsche gestalte. Dan opent zich een ruimte naar de landauer van den heer F C. Eloff. Terwijl de bezoekers door de schouder-aan-schouder staande vrien den naar 't rijtuig stappenwordt aan weers zijden eerbiedig gegroet. En wanneer dan 't rijtuig langzaam wegrijdt, ontblooten al len stilzwijgend 't hoofd voor den gewezen staatspresident van den Oranje-Vrijstaat. Talrijke rijtuigen volgen in een langen stoet-, over Victoria-brug, tot aan Generaal Botha'9 woning; daar klimmen de heer en mevrouw Steyn uit cn zetten zich onder de veranda. Elkeen wil een handdruk wisselen mot de gasten, maar de afspraak was om President Stovii niet meer te vermoeien dan de hooge noodzaak van weerziens-blijdschap meebracht. Als de monschcu zich gaandeweg verwijderd hebben, komt de landauer weer voor en begeven de gasten zich onopgemerkt naar de mooi gelegen woning van den heer en mevrouw E. C. Eloff. 's Namiddags was er ontvangst ter oev van president en mevrouw Steyn in den tuin van den heer Jacob Colliers. Iemand, die president Steyn een jaar ge leden te Brussel gezien had. vond dat hij vooruit was gegaan. Zijn houding is krachti ger en zijn bewegingen zijn gemakkelijk0*. Gen. Botha was van plan Pretoria metter woon te verlaten en op oen van zijn plaatsen eigenlijk niet meer noodig, maar toch bleef 't er nog om. Een 9chelle klankstem zou zoo schril geklonken hebben in het van droef heid stille huis. En een paar dagen later, na den dag dat ze onnoemelijk, veel malen had geklept- om veel zwarte menschen in te laten, deed Huib met tranen in zijpi ocgon het lapje er voor zichtig af toch, onwillekeurig tikte hij tegen den klepel„tieng" klonk het zacht, schuw en toch zoo innig treurig. Huib hield de klepel tegen, als verschrikt van die plotse linge metalen stem Even bengelde hij nog been en weer. Huib klom de leer weer af „Als die bel spreken kon", zuchtte hij vóór zich heen. Ja, als die bel. als alle huisbellen spreken konden? Een huisbel is mij als oen geliefd instrument, bespeeld door vele men sollen, die elk mij op hunne wik» Wat te vertellen hebben. Zooais een viool voor mij kan jui chen en weenen, 200 kan een gewone, onaan zienlijke huisbel in haar ééno toon een we reld openbaren van geluk, van leed en van Kef de. Daarom bob ik haar geluid zoo lief. OUDE VROUW. op het platteland te gaan wonen, maar hij heeft zich laten overreden om te blijven. Als voorzitter van het hoofdbestuur van het Volk hield men hem liever in de hoofdstad. Volgens een Reuter-telegram uit Johan nesburg. is men nu waarlijk begonnen met de veraeeiing van de beruchte vrije gift van 3.000.000, den Boeren in het verdrag van Vereeniging van 31 Mei 1902 beloofd. Onge veer een kwart millioen pond zal echter al dadelijk voor genoten waarde wegens de repatriate© ingehouden worden. Re ids komei de Boeren daartegen in verzet, zeggende dat voor de voldoening van die vorderingen geen tijd gesteld is. Allerlei vKoning Christiaan van Denemarken, die indertijd „de schoonvader van Europa" werd genoemd, is nu op weg om „de groot vader van Europa" te worden. Als prins Karei van Denemarken den troon van Noorwegen Ijestijgt, Zal hij twee gekroonde kleinzoons hebben, namelijk den nieuwen Koning en den Czaar. Voorts is bij vader van nog drie andere gekreonde hoofdende Koning van Grie kenland, de Koningin van Engeland en de Keizerin-Moeder van Rusland. vEen Londensch blad deelt mede, dat er in het volgende jaar een wetsontwerp bij het Engel sche parlement ingediend zal wor den, waarbij machtiging wordt verleend een automobiel weg van Londen naar Brighton aa\ te leggen. Er is nog plan voor twee an dere wegen., maar men zal daarmee wachten tot- men ttnet den eersten eenige ervaring heeft opgedaan. Do weg zal nagenoeg recht zijn en grootendeals didht aan de spoorlijn liggen. (Dte lengte is ongeveer 65 K M. Hier en daar zal er gelegenheid zijn, van den ge wonen weg op den automobielweg te komen. De grootste helling zal 1 op 30 wezen en geen kromming zal korter straal hebben dan van een 300 M. Het is nog niet beslist of men twee wegen za-1 aanleggen, elk van een 8 M. breedte, een voor de richting naar Londen de ander voor de richting naar Brighton of een weg van een 13 M. breedte, met een heining in het midden. Men zal aoo har-' mogen rijden a's men wil. De kosten van aanleg worden op ruim een millioen pond gesdhattoch denkt men den toegangs prijs niet hoog te stellen. v'De sdh aatse 11 we dstri jden 0111 het we reldkampioenschap in 't hardrijden zullen dezen winter worden gehouden te Helsing- forj; die om 't wereldkampioenschap in het ikutnétrijden te Kopenhagen; die om het kampioenschap van Europa in 't hardrijden te Da-vos, en die om 't kampioenschap van Europa in 't kunstrijden te Berlijn. vTe Newport (Rhode-Islamd) is een kapersjacht in beslag genomen een zeer fraai ingericht jacht, „Dorado" genaamd. Sinds verscheidene maanden werden langs d© Amerikaansche kust allerlei diefstallen gepleegd uit banken, jachten, particuliere huizen cmz., zonder dat de politic de schul digen kon ontdekken. Thans heeft zij het verblijf der dieven ontdektmaar de dieven aelven hadden, ge- waarsdhuwd voor het gevaar, de vlucht ge nomen en het jacht was geheel verlaten, toen de mannen der geheime politie aan boord kwamen. Maar men vond er een groot aan+.vi gestolen voorwerpen en een stapel ba ik van leeningbriefjes voor allerlei buit, welken de roovers „achter de schuine deur" hadden gebracht. Men zoekt nu ijlverig naar de vluchtelin gen. De Staatscourant van Zaterdag 11 November 1905, bevat de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot oom mies der posterijen en telegrafie 4e klasse B. Bloramers, aspirant commies; benoemd tot lid der permanente militaire spoorwegoomrnissie de generaal-majoor F. Thiange, ter vervanging van den generaal- majoor H. Staal, minister van Oorlog; bij vernieuwing een tijdelijk pensioen voor 3 jaar verleend aan den gewezen eerste luite nant der artillerie W. de Koek. Reuter meldt uit- Baden-Baden, dat H. M. do Koningin en Z. IC. H. Prins Hen drik gisteren avond aldaar zijn aangekomen- Dr. R. Brosien, benoemd tot Neder- landsch consul te Mannheim, is door de Duiteche regeering als zoodanig erkend. Gister is in een der lokalen' van het departement van binnenlandsche zaken de bij Kon. besluit van 23 October 190ö no. 56 benoemde tiaatscommissie geïnstalleerd, bij welke gelegenheid door zijne excellentie den minister van binnenlandsohe zaken de vol gende toespraak is gehouden: „Mijne Mecren Het zij mij vergund u namens de rege ring dank to zeggen voor uwe bereidwillig heid de gewichtige taak aanvaarden, waar toe zij u heeft geroer-n. Gelijk u bekend is. behaagde het Hare Majesteit de Koningin in de op 19 Septemer j.l. uitgesproken 'i.roonred> het voornemen der regeering aan te kondigen, om, ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij do regeling der kiesbevoegdheid, voorstellen bij do Staten-Generaal aanhangig te maken tot herziening van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. Daarnevens werd medegedeeld, dat vooraf een onderzoek zou ingesteld worden, welke andere wijzigingen n^g in de Grondwet moe ten gebracht worden. Inderdaad ligt het voor de hand, dat tot de bedoelde herzienin- v.- i de over de kies bevoegdheid handelende bepalingen der Gronawct niet worde overgegaan, zondor dat te oren nauwkeurig is overwogen of deze herziening tot die bepalingen kan be perkt blijven en z~o ne welke andere be palingen dan, ook gelet on de generale Grond weteherziening van 1887, nog voor wijziging in aanmerking komen. Daartoe zou reeds dringen de wenschelijk- hoid in het algemeen om van de omstandig heid, dat onze hoogste staatswet eene her ziening ondergaat, gebruik tc maken om, wat blijken mocht alsnog wijziging te be hoeven, mede in die herziening te begrijpen. Maar daartoe noopt vooral de aard van het onderwerp, waaromtrent ter uitvoering van het in de Troonrede aangekondigde voor nemen, de voorstellen reeds bij de regeering in voorbereiding zijn. Om dat onderwerp tok groepeeren zicb een aantal andere, daarmede in verband) staande vraagstukken, waarvan de Gront- wet eene regeling inhoudt en ten aanzien waarvan een onderzoek of hunne regeling onveranderd gehandhaafd zal behooren te blijven, ontegenzeggelijk noodig is. Waar verschil aan gevoelen over de vra gen, welke on/derwerpen in de herziening moeten begrepen en in welken geest eene oplossing moet voorgedragen worden, geens zins uitgesloten is, zal het- voor de regeering van onschatbare waarde zijn, omtrent een en ander vooreM'-' kunnen worden door eene commissie, bestaande uit mannen van hoog wetenschappelijk gehalte en grondige kennis van ons staatrecht. Uwe toestemming om in deze commissie zitting te nemen, vat do Rcgeering dan ook niet op als een bewijp, dat gij u met de door haar voorgenomen wijziging van de artt. 80, 127 en 143 der Grondwet bij voorbaat ver- eenigt-. maar alleen dat gijt nu dat voorne men bestaat, bereid rijt haar de zooeven bedoelde en door haar ten zeerste op prijs gestelde voorlichting te schenken. Overeen komstig den inhoud der Troonrede op dit punt. houdt het aan uwe commissie verstrek te mandaat geen andere beperkingen in, dan dat uw onderzoek zich niet zal uitstrekken tot de wenschelijkheid van verandering van de bepalingen, wélke over de kiesbevoegdheid handelen, in dien zin, dat de gewone wet gever daaromtrent geheele vrijiheid verkrijge. De regeering is van die wenschelijkheid overtuigd en heeft, gelijk gezegd, aan de voorbereiding van voorstellen om t-ot her ziening in dien geest te geraken, reeds de hand geslagen. Andere beperking ware trou wens moeilijk met voldoende scherpte te formuleeren, zonder gevaar voor onvolledig heid en onvolkomemdlheid vain den door u te leveren arbeid te doen ontstaan. Een vage, in adgemeene bewoordingen vervatte, beper king zou daarentegen waarde missen. Onder die omstandigheden is dan ook elke andere begrenzing van de taak uwer commissie, dan welke uat liet zooeven omschreven standpunt der regeering voortvloeit, uit de formulee ring van de aan u verstrekte opdracht ver wijderd gebleven. Todh mag, naar het der Regeering wil voorkomen, worden aangenomen, dat uwe commissie eensdeels haai- onderzoek bij voor keur tot eene zekere bepaalde categorie van onderwerpen zal beperken, anderdeels een aantal vraagstukken onaangeroerd zal laten. Wat den eersten bewegingsgrond betreft, schijnt het voor de hand te liggen, dat uwe oommissie vóór alles de grondwettelijke be palingen ter hand zal nemen, die met het onderwerp dei* kiesbevoegdheid in recht- streeksch of zijdelingsdh verband staan en ziich zal afvragen, welke andlere bepalingen gewijzigd of aangevuld zullen moeten wor den, als noodzakelijk of gewenscht uitvloei sel van eene grondwetsherziening als welke de regeering zich voorstelt. Daarentegen zal, naar de regeering meent, een aantal onderwerpen als van zelf naar den achtergrond gedrongen worden, omdat daaromtrent bij de geaierale Grondwetsher ziening van 1887 onderzoekingen hebben plaats gehad, die tot 't zij positieve, 't zij negatieve beslissingen hebben geleid, welke tot heden óf geheel onaangevocohten zijn ge bleven óf althans, met slechts enkele afwij kingen, algemeen geoordeeld worden gehand haafd te moeten blijven. Wordt dus de taak uwer commissie behou dens meergemelde uitzondering, niet expres- sis verbis, beperkt, en wenschti de regeering het- terrein van haar onderzoek dus ook niet verder af te bakenen, zij meent cp de uit eengezette gronden te mogen verwachten, dat uwe beraadslagingen en voorstellen zich in hoofdzaak zullen bepalen tot de navolgende onderwerpen 1. de Eerste Kamer; 2. de vereischten voor de benoembaarheid harer leden 3. het kiesrecht voor de Eerste Kamer; 4. de ontbindbaarheid der Provinciale Sta ten; 5. het al dan niet toekennen van het recht van amendement aan de Eerste Ka- mor; 6. do evenredige vertegenwoordiging; 7. de verdeeling van het Rijk in kiesdis tricten; 8. de zitting-duur der leden van de Sta ten Generaal 9. de schadeloosstelling van de leden der Staten-Generaal 10. de vereeniging van het lidmaatschap van een der beide Kamers met andere amb ten of bedieningen, en tot datgene wat verder met die on derwerpen kan geacht worden in verband te staan of uit de daaromtrent te formulee ren voorstellen voort te vloeien. Ook wat den tijd van voltooiing van uw arbeid betreft, wenscht de regeering uwe vol komen vrijheid te eerbiedigen. Waar het u bekend is, dat de ïegeering voornemens is haar voorstellen tot Grond wetsherziening zóó tijdig in te dienen, dat eene beslissing in eerste instantie kunne val len vóór het oinde van het thans uitgetreden vierjarig parlementaire tijdvak, mag met grond verwacht worden, dat uwe commissie het hare zal doen om het mogelijk te ma ken, dat de regoering van hare beschouwin gen en voorstellen ten volle nut zal kunnen trekken. Met. den wensch, dat uw arbeid tot heil van het vaderland moge strekken, verklaar ik uwe commissie te zijn geïnstalleerd. Omtrent de installatie dor Grondwets commissie valt nog tet volgende te vermel den: Do minister van Binnenlandsche zaken verliet do vergadering na den hamer aan den voorzitter der commissie, mr. W. H. de Beaufort, te hebben overgegeven. Bij het aanvangen harer werkzaamheden heeft de voorzitter der commissie zich met een enkel woord in de welwillendheid der leden aanbevolen en zijn beste wenschen voor den goeden uitslag van hot werk uitgespro ken. Daarna is besproken de wijze, waarop do commissie hare werkzaamheden wenscht in te richten. Donderdag bood de gemeenteraad van 'sGravenhage een diner aan aan den heer Evers, den gemeentesecretaris, die in de vorige week zijn 25-jarige ambtefeest vierde Met- den burgemeester zaten nog 40 raads leden aan- Bij den aanvang van het banket werden de glazen opgeheven ter eere van de Ko ningin, waarna in een tal van toasten hulde werd gebracht aan den ijver, de werkkracht 0:1 de bekwaamheden van den heer. Evers, die op zijn beurt in een geestige speech op Os toasten antwoordde. Door den minister van oorlog is be paald dat, gedurende het le kwartaal 1906, aan de soldaten-menages van de korpsen van hot leger, bij wijze van proef, margarine van do beste qualiteit in plaats van roomboter zal worden verstrekt. Ads advocaat en procureur bij don Hoogen Raad weid gisteren beëedigcl mr. J. F. Versteeven te 's Gravenhage. Do Christen-Democraat doelt mede, uat het bestuur der christ.-dem. partij met de commissie voor propaganda en organisatie vergaderde en o. a de volgende besluiten nam Het- program van beginselen worde aan een nadere herziening ondierworpen, ten eerste om tot breeder© uiteenzetting van onze be ginselen te geraken en dat zoowel staatsrech telijk als economisch. Vastgesteld worde naast dit program van loginselen le. Een program van actie, dat onze wen schen voor de heele politiek der naaste toe komst formuleert. 2e. Voor iedere generale verkiezing een program van urgentie, formuleerende onze wenschen voor het eerst daaropvolgende pe riode. 3e. Een algemeen gemeente-program. Omtrent d'e vergadering van de n Bond van Vrijjzdn-nige Propaganda-vercenigingen op Zondag jl. wordt nog medegedeeld, dat het verzoek tot toelating' van den Bond van nog 6 vereenigingen niet in behandeling kon wor den genomen, waar bedoelde vereenigingen zich nog niet officieel hadden aangemeld als lid Zij hadden, intusschen wel medegedeeld zich binnenkort te willen aansluiten De medewerking van vrijzinnige schrijvers, uitgevers en bestaande bibliotheken zal wor den ingeroepen, ten einde te trachten zooveel mogelijk te voldoen aan het streven naar een, zij liet ook op bescheiden voet, ingerichte, door de leden der aangesloten clubs te be nutten, bondsbibliotheek. Ook de studeuten-afdeeling van het Alg. Nederl. Verbond heeft een afschrift van het adres van adhaesie-betuiiging met een kort begeleidend' sahrijtven aan de sena ten der verschillende universiteiten toegezon den. Naar de Standaard verneemt, is door de Vereeniging van ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank besloten tot het verzenden van een adres aan de Kamerleden, waarin gewezen wordt op verschillende misstanden, welke aan de Rijksverzekeringsbank bestaan. Met cijfers wordt aangetoond, dat de lager geplaatste ambtenaren een veel te geringe bezoldiging genieten, waaraan ook in het volgende jaar niet zal kunnen worden tege moet gekomen, daar het uitgetrokken bedrag van 17,000 gulden op de begrooting o. m. ook zal worden gebruikt om nieuwe ambte naren aan te stellen. Gewezen wordt voorts op de willekeurige wijze, waarop de vorige promoties werden toegekend, tengevolge waar van de lagere ambtenaren in nog ongunstiger verhouding ten opzichte van hooger ge plaatste ambtenaren werden gebracht. Met nadruk wordt in het adres verzekerd, dat zoowel het bestuur der Rijksverzekerings bank als de minister en de overige autoritei ten, erkennende dat rechtmatige verwach tingen zijn teleurgesteld, nochtans zeer tot hun leedwezen niet in staat zijn, vooralsnog daaraan in voldoende mate tegemoet te ko men, reden waarom de vereeniging zich tot de Kamerleden wendt met het verzoek to trachten de bestaande wanverhoudingen te doen beëindigen. Door het Bestuur van den Bond van Technici is het volgende adres verzonden aan don Minister van Binnenlandsche Za ken Het bestuur van den Bond van Technici, gevestigd te 'sGravenhage. waarvan de sta tuten zijn goedgekeurd bij Koninklijke Be sluiten van 24 Juni 1896 no. 34 en 26 Augus tus 1902 no 46; geroepen tot het behartigen van de belan gen zijner leden in het bijzonder en die van Technici in het algemeen; uitvoering gevende aan Art. 1 der sta tuten veroorlooft zich beleefd de vrijheid het hiernavolgende onder Uwe aandacht te brengen le. dat in het jaar 1903, door de opzich ters en teekenaars, in tijdelijken dienst, voor de gebouwen van onderwijs enz. aan uwer Excellenties voorganger, een request is gezonden, inhoudende: „het verzoek tot het verleenen van een vaste aanstelling aan die hunner, welke u t hoofde van het aantal t'jdelijke dienstjaren en gebleken geschikt heid daarvoor in aanmerking kwamen; 2e. dat met leedwezen moet worden ge constateerd, dat sedert dien, nog op geener lei wijze is gebleken aan dien geuiten wensdh ook maar eenigszins is tegemoet ge komen 3e. dat, alhoewel met belangstelling is kennis genomen, in de Staatsbegrooting voor 1906 (Hoofdstuk V) ter verhooging der jaarwedden van de vaste ambtenaren bij dien tak van dienst, een bedrag voorkomt van f 3700.de omstandigheid wordt be treurd dat met geen enkel woord wordt ge wag gemaakt van de opzichters en teeke naars in tijdelijjken dienst, hetwelk, reke ning houdende met het reeds ruim 2 jaren geloden door hen gedaan verzoek, billijker wijze toch ook zeker wel had mogen wor den verwacht; 4e. dat na onderzoek op 27 October 1906 door het. bestuur der afdeeling 's Gravenhage is gebleken dat met ingang van bet jaar 1906 bij de gebouwen van onderwijs enz. in tijdelijken dienst zullen werkzaam zijn de navolgende opziohters en teekenaars: 2 met plus minus 13, 1 met 12, 1 met 11 2 met 10, 2 met 9, 3 met 8, 5 met 7, 3 met 6 en 1 met ruim 5 dienstjaren vormende bj samen een aantal van 20 opzichters en teeke- j .»ars met 5 en meer tijdelijke dienstjaren, buiten beschouwing nog latende de ruim 20 opzichters en teekenaars met minder dan 5 tijdelijke dienstjaren 5e. dat die opziohters en teekenaars steedi verlangend hebben uitgezien en nog steeda uitzien naar 't oogenblik, waarop een einde zal zijn gemaakt aan een toestand, die hun niet de minste vooruit-zichten aanbiedt en angstvallig den ouden dag doet tegemoet zien 6e. dat de salarieering van de meesten hunner staat buiten verhouding tot de dien sten die zij presteeren en het hun opgedra gen werk. Resumeerende het hieivoren aangehaalde, gevoelt het Bestuur zich gedrongen U ve Excellentie eerbiedig te verzoeken le. Wol in ernstige overweging te nemen een vaste aanstelling te verleenen bij ge bleken geschiktheid aan den Opzichter of Teekenaar met meer dan 5 tijdolijke dienst jaren, waardoor een einde wordt gemaakt a n den onzekeren toestand, waarin hij, met het oog op de toekomst., verkeert; 2e. bij het verleenen van de hiervoren bedoelde vaste aanstelling het salaris van den belanghebbende zoodanig te verfhoogen, dat het, na aftrek van verplichte storting voor Pensioen- en Weduwenfonds, tenminste even groot zij als het thans door hem ge- notenc. Patrtmsniifm. In do Dinsdag onder leiding van den heer P. van Vliet voortgezette 25e Bondsverga dering werd langdurig gesproken over het voorstel tot oprichting van een Centraal Bu reau al-» centrum van het verbondsleven, waar luet archief zal gevestigd zijn. en waar inlichtingen en adviezen zullen gegeven wor den. Er zal een vast ambtenaar aan verbon den worden. De kosten worden geraamd op f 3000 Bij acclamatie verklaarde men zich in het algemeen overtuigd van de wenschelijkheid van wijziging van het huishoudelijk regle ment ora te komen tot de instelling van een bureau. De voorgestelde comtributicverhooging overeenkomstig het aantal inwoners dei- plaats, werd met één stem tegen aangenomen. De verdere wijzigingen betreffende de ad ministrative maatregelen werden eveneens zonder si miming aangenomen. Bij den aanvang der namiddagzitting deel de de voorzitter mede, dat was ingekomen een telegram van H. M. de Koningin, daak betuigend voor de aangeboden hulde. Hierna werd weder langdurig gedebat teerd over het voorstel-Arnhem, om het or gaan dagelijks uit te geven. Dis. Tahna., de behoefte aan een christe lijk dagblad, dat vooral nieuwsblad zijn moest, besprekende, wilde die behoefte door de afdeebngen zien uitgesproken. Spreke 1 a ideaal is een christelijk volksdagblad ?oor de steden, een christelijk weekblad voor het platteland cn ten derde Patrimonium ali christelijk-sociaal orgaan. Na eenig debat werd het voorstel van ds. Talma aangenomen. I11 zake de Kamers van Arbeid werden dë volgende conclusiën goedgekeurd: 1. Teneinde de Kamers van Arbeid instaat te stellen haar doel beter te bereiken, wordt noodig geacht: a. dat de werkgevers verplicht worden in lichtingen te verschaffen omtrent die onder werpen waaromtrent de wet de Kamers van Arbeid verplicht inlichtingen te verzame len. Deze verplichting strekke tot het geven van schriftelijke inlichtingen, of indien daar tegen bezwaar bestaat, tot het geven van mondelinge b. dat werkgevers en arbeiders verplicht worden, voor den verzoeningsraad te ver schijnen c. dat werkgevers en arbeiders verplicht worden in het geval onder b bedoeld te ant woorden op hun gestelde vragen, met dien verstande, dat de beslissing van den kan tonrechter kan worden ingeroepen door hem, die antwoord weigert-, over de vraag, of hij met het oog op het overwegend belang van zijn bt,drijf of het gemis van verband tus- schen die vraag en het gerezen geschil niet behoort, te worden vrijgesteld van antwoor den; d. dat, waar het wenschelijk blijft te zor gen, dat alle werkgevers en arbeiders een Kamer van Arbeid hebben ter bevordering hunner belangen, het aantal Kamers ook in dien zin worde uitgebreid, dat minder dan tot nog toe verschillende vakken in één Ka nier zijn vertegenwoordigd e. dat ter bevordering van meer algemeen© belangen van den arbeid, de Voorzitters deer Kamer-i van Arbeid in een gemeente of groep van gemeenten vereenigd worden tot een Raad van Arbeid f. dat de wet de Kamers van Arbeid wijze op de hulp der vakvereenigingen van werk gevers en arbeiders om hum taak te beter te vervullen. 2. Ten einde de goede samenstelling der Kamers beter te verzekeren wordt gewenscht geacht, op den voet der politieke verkiezin gen, ook de verkiezing te doem plaats hebben bdj candidaatstelling en daarop, zoo noodig, volgende stemming; dat bij stemming de stemtijd aoo worde bepaald, dat do werklie den in dien avond gelegenheid vinden tot stemming; dat meerdere stembureau'a in uitgebreide gemeenten worden voorgeschre ven. 3. Met het oog op den statistischen, arbeid der Kamers en het nut van technische voor lichting is het gewenscht,, dat de secretaris ach aar. zijn taak meer kan wijdien, hetgeen gevonden zou kunnen worden door één se cretaris te benoemen voor meerdere Kamers, en in verband daarmede dam de benoeming over te brengen bij de overheid. Coöperatie H. IJ. S. M. Aan het verslag der coöperatieve vereeniging tot be vorder; rg van de stoffelijke belangen van het personeel der H. IJ. S. M., over het eerste dienstjaar 19Ö31904, is het volgende ont leend

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2