44e Jaargang* Woensdag 15 November 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MIJNHEER CONNEHAYE. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiên, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer PRIJS DER ADVERTENTIÊN:" Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advërteëren 'in dit Blad bij abonnement Eent* circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt' op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Noorwegen een Koninkrijk. Voor do tweede maal in drie maanden i tijds heeft het Noorweegsclie volk eene be slissing genomen, in eene vraag, voor zijn zelfstandig bestaan van gewicht. Den 13en Augustus jl. had de volksstemming plaats, waardoor de den 7en Juni door den storthing voltrokken verbreking van de unie met Zwe- den nagenoeg eenstemmig werd goedge- kcurd. Op Zondag 12 November was het volk I andermaal tot een referendum opgeroepen I met ja of neen had ieder stemgerechtigde Noorweger de vraag te beantwoorden, of hij de volmacht goed keurde, die door den storthing aan de regeering is verleend, om prins Karei van Denemarken uit te ïioodi- gen, zich tot Koning van Noorwegen te I laten kiezen. Er is in de laatste weken in Noorwegen I een levendige strijd gevoerd over de vraag: I Koninkrijk of republiek? De vrienden van I het koningschap hadden voor hunne pro paganda het taktische voordeel, dat zij op traden als verdedigers van den bestaarden I regeermgsvorm. Ook een aantal radicale staatslieden streden in hunne gelederen. Niet minder dan 121 mannen van de linkerzijde, die zich uitdrukkelijk zoo noemden, wekten openlijk hunne partijgenooten op, om in j het belang van het land de candidatuur van I prins Karei van Denemarken te steunen. On der de sprekers, die door het geheele land optraden in vergaderingen, ten gunste der handhaving van de monarchie, waren alle ministers en talrijke leden van den stor- I thing; ook dagbladredacteurs, advocaten en groothandelaars, ambtenaren en bijzondere personen beklommen het spreekgestoelte, om i hunne welsprekendheid ten beste te geven, j ten bewijze, dat de beslissing ten gunste van de republiek althans vertraging zou brengen in het herstel van geregelde toe- standen. Zij betoogden, dat het in het belang was van handel en verkeer, van het crediet dee lands en van de toekomstige buiteu- landsche betrekkingen, zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan den overgangstoe stand, die door het besluit van 7 Juni is in 't leven geroepen, en dat kon het vlugst be reikt worden, door den vacanten troon op nieuw te bezetten. Het was inzonderheid de praktische zijde van de zaak, die op den voorgrond werd gesteld; slechts bij uitzon dering liet men zich in met de principieele kwestie, welke staatsvorm te verkiezen was: de monarchie of de republiek. Onder de voorstanders der republiek was een der ministers, die tot het besluit van 7 Juni den stoot hebben gegeven; de minis ter van financiën Knudsen had zich in de kwestie: Koninkrijk of republiek? van zijne ambtgenooten afgescheiden en zijne porte feuille nedergelegd. Het gros van de strijders voor de republiek leverden de socialisten. Nu is de strijd beslist, en al is de beslissing ditmaal niet genomen met de eenstemmig heid, die het besluit van 13 Augustus heeft gekenmerkt, toch heeft de overwegende meerderheid van het volk zich ten gunste van het koningschap verklaardde verhou ding der stemmen is vier vijfden tegen een vijfde. De voorwaarde, die door het Deensche koningshuis gesteld was voor de aanneming van eene eventueele aanbieding van de Noor- weegsche koningskroon door prins Karei, is dus vervuld. En men mag aaunemen, dat de 81 DOOR VIRGINIE LOVE LING. En Luoette troostte de moeder meer door hare tegenwoordigheid dan door woorden zelveziji ihielp. het nonneken, om Emma I voorzichtig uit de peluw op te heffenbracht 1 den ver kwik kenden drank aam de kleurloozet lippen, en zat zwijgend bij de sponde. Haar 1 hart brak, wanneer mijnheer Cattoir, de I vader, binnen kwam. Züjn aandoening niet I meester, vroeg hij1 met een gedempten snik I aan zijn van hem scheidend dochtertje, hoe het nu was, of ziji zich niet wat beter voelde. 1 En hij ook zat neder, kort, dik, kaal, met i een gelaat, waarvam de natuurlijk vroolijke uitdrukking1 en de blos zoo erbarmelijk sitrij- i dig tegen de huidige smaxtlijmen. er op afsta- i ken. Hij' keerde het. hoofd vani 't ziekbed af en keek werktuigelijk dOor het raami in den tuin beneden, waaiwa.nl het groen reeds zoo ontwikkeld was, dat de bladeren wuiven kon- 1 dien; waar de goudregen naai' omlaag spruit- j te; waar de katalpa's bloeidën, vogels ltwiii- keleerden. Hij, merkte of hoorde er niets van., hiij. ook een verslagen© op het veld vain 't ge- I luk, de armste ondier de armen, met zijjn: on- I bruildbare schatten, d'ie 't behoud van zijjn I voor anderen onbeduidende maar d'oor hem I aangebeden dochter geen dag, geen uur lan- I gër rekken konden dan het hachelijk termijn 1 door het noodlot vastgesteld!... in dezen stembusstrijd overwonnen minder heid zich bij het voldongen feit zal neerleg gen. Dagbladet, het hoofdorgaan yan de republikeinsche partij, heeft dit uitdrukke lijk verklaardheb sohreef aan den voor avond der stemming„Wanneer de stem ming op Zondag en Maandag tot het resul taat leidt, dat prins Karei Koning van Noorwegen wordt, dan zijn wij er zeker van, dat er geene republikeinsche beweging tegen dit koningschap zal ontstaanhet nieuwe hoofd van den staat zal ook door de repu blikeinen met allen mogelijken eerbied ont vangen worden." Eene der leidsters van de vrouwenbewe ging in Noorwegen, mevrouw Ragnar Niel sen, die gewaarschuwd had tegen het plan om de verkiezing van een Koning te doen. zonder het volk gelegenheid te geven zich rechtstreeks daarover uit te spreken, moti veerde dit met de woorden„Wij hebben niet om niet Björnson's „De Koning" ge lezen." BjÖrnson zelf is in dezen strijd met nadruk ten gunste van het koningschap op getreden hij schreef in lyrische geestdrift aan het Deensche blad Politiken „Op den dag, waarop eene deputatie van den Noorweegschen storthing zal uittrek ken, om het hoofd van den staat te halen, dat niet meer, zooals tot dusver sints 500 jaren, buiten ons land zal levenop den dag, waarop 4e door den Storthing uitge zondenen met hem den fjord zullen binnen varen en zijne Noorweegsehe vloot door een Deensch en een Engelsch eskader vergezeld wordt, op dien dag zal het in het volle licht komen, wat de diepste grond was van den langen, trouwen strijd van dit volk, dat het niet vormkwestiën van den eenen of ande ren aard geweest zijn! Neen, het Noor weegsche hart verdroeg niet langer den over moed van den vreemden heerscher; het zal juichen, het zal zich geroerd voelen, wan neer het ten slotte op den hoogen zetel ecu hoofd van den staat ziet, dat nooit meer zonder den raad van een Noorweegschen man kan besluiten." De dag, waarvan Björnson hier gewaagt, is nu aanstaande; het besluit, in de volks stemming van 12 November genomen, heeft daartoe den weg berreid. DuitschlaniL De rede van den Duitsdhen Keizer verle den Zaterdag bij de beëediging der reciruten te Potsdam, luidt als volgt-: Gij ziet hier een altaar ear daarop een kruis, het zinne beeld voor alle Christenen. Als Christenen zweert gij thans den eed aan het vaandel. Ik wensch en hoop, dat gij steeds aan dezen eed indachtig zult zijn. In dit oogenblik etaat een merkwaardige episode mij voor den geest. Toen Keizetr Leopold van Oosten rijk den beroemden pins Euigenius het op perbevel van liet leger opdtroeg en hean den maarsol. alkstaf overhandigde, nam prins Eugeniuc een crusifix en hield hij dit omhoog .met de woorden: „Dit zal onze generalissi mus zijn." Zulk een geest verlang ik ook van u, ik wil vrome, dappere soldaten in mijln leger hebben en geen spotters. U valt het voorrecht ten deel te dienen in de gele deren der garde te Potsdam, waar telkens de herinnering aan den grooten soldaitenko- niug, dut, niet ver van hier zijin laatste rust plaats heeft, wijst op de roemrijke geschie- reni3 van Pruisen. Toont u deze onderschei ding waardig door bijf&ondere oefening der militaire deugden en gaat den anderen voor m de vreeze Gods, in trouw en gehoorzaam heid. Luoette beklaagde dien man diep in haar gemoed, zonder dat ze 't waagde hem te wil len opbeuren. Zij| schaamde zich. over hare frischheid, ©ver de poezelige malscthheid van hare polsen en het blanke vleescb harer hand jes^ over de gezond© gezetheid' van haar per soon. O, indien ze een gedeelte van haar zui ver bloed nieuiwe 'krachten verleenend aani die reeds lang verarmoede, verzWaikt© en z-j' dorst liet bijnai niet tegen zich zelve be kennen nu stervende had mogen afstaan dit dacht-, dit wenschte ziji in hare geestdrift in hare behoefte <xm te helpen. En wat het hart gevoelde en de mond niet- zei, dit sprak tot het gevoel harer omgevem- deai; ait- begrepen ziji hij intuïtie daarvoor dankten zij haar in hun blik, hun stommen -handdruk en hun flauwem glimlach. Luoette was een mysterie, een wondei* voor zich zelve geworden. Hoe kwam het toch, dat- zij in de ziekenkamer de verdraagzame lankmoedigheid eener nc'n bezat, dat niets haar te vermoeiend, te weerzinwekkend scheen; dati de dompe lucht, die slechts on voldoende verfrischt mocht worden, haar niet benauwend afschrikte, dat. zij aan den dorpel van dit- weedomsoord al hare eigene bekommernissen neerlegde om alleen nog vOor den kommer van anderen te leven? Was het misschien 't verduldig zusterken, altijd kalm en beraden hulp verleenend, wat haar tot voorbeeld strekte? Zij had een zelfbewustzijn van engelach tige goedheid, liet was een opborrelen, van menschlievendiheid, de zaligheid van. het Wel doen En dat verloor zij in haar eigen woning. Dc goede geest in haar werd door deu boo- zen vervangen. Het- gerucht harer kleinere zusters, zoo natuurlijk op dien jongen leef- Neurenberg, 14 Nov. Heden had in tegen woordigheid van den Keizer, de Keizerin, deu krotriiprins, den prins-regent van Beie ren, den groothertog en de groothertogin van Baden de plechtige onthulling plaats van het standbeeld van Keizer Wilhelm I. Bij hei- feestmaal, dat na de plechtigheid was aangericht, bracht de prins-regent een dronk uit op den Keizer, de Keizerin, den kroonprins en den groothertog en de groot hertogin van Baden. De Keizer dankte en wees er op, dat op den burg de vlaggen va.n Wittelsbach en Hohemzollern in vereeniging met de rijksbanier wapperen, tot staving van het feit, dat op nationale dagen de huizen Wittelsbach en Hohenzollern nauw aa.n el kaar verbonden zijn. De Keizer eindigde met een „hoch" op den prins-regent. De landdag va.n Pruisen is tegen 5 De cember bijeengeroepen. Daarmede wordt de toezegging der regeering vervuild, dat nog in dit jaar bij den landdag een wetsontwerp tot regeling van den onderhoudsplicht dei* scholen zou worden ingediend. Yeel verder d? de indiening zal men dit jaar echter niet komen. Na de algemeene beraadslagin gen zal het wetsontwerp in handen van eene commissie gesteld worden, die dan de af doening zal hebben voor te bereiden. Noorwegen. Christiaiiia14 Nov. Yan middag was de uitslag der volksstemming over de vraag Ko ningschap of Republiek, uit 435 districten be kend. Voor de aanbieding van het koning schap van prins Karei van Denemarken war ren 242518 en er tegen 64081 stemmen uit- ebracht. Spanje. Madrid, 14 Nov. Bij. de onlusten tijde ce de vei kiezingen te Yalladolid werd één per soon gedood en werden verscheidene perso nen gewond. Schoten werden, gewisseld te Bilbao, waar de verkiezingen nietig verklaard zijn. Te Sommorestro waren 8 gewonden. Ernstige onlusten «aijin ook voorgekomen te Sevilla, waar de tusschenkomst der politie noodig was. In tal van andere plaatsen zijn. onlusten, voorgekomen. De orde is thans hersteld. Rusland. Petersburg14 Nov. (Petersburgseh tele graaf agentschap.). Prins Oeroessow is be noemd tot adjunct van den minister van binnenlandsche zaken. De Temps bericht uit Petersburg, dat de admiraliteit besloten heeft in Wladiwostok slechts twee kruisers van kleine afmetingen te laten, benevens de divisie van zestien tor pedobooten, die thans in de havens liggen. De overige schepen van de Russische marine in de Oost-Aziatische wateren zullen te Saigon samengetrokken worden. Zij zullen twee di- visiën uitmaken, die achtereenvolgens in Europa zullen terugkeeren. Het ligt niet in de bedoeling van de admiraliteit in de wate ren van het uiterste oosten eene nieuwe oorlogsvloot te vormen, voordat minstens twee jaren verstreken zijn. De re geer in heeft eenige hoofd-ambte- naren ontslagen wegens plichtverzuim, om dat zij hebbe-n nagelaten de noodige maat regelen te nemen tot voorkoming van de jongste onlusten. Het blijkt dus, dat het de regeering ernst is het korps ambtenaren met tijd, prikkelde haar zenuwen. Een opmerking van papa, een aanmerking van mama kwet sten hare lichtgeraaktheid. De zucht naar wereldsch pleiaier, in Rachel ontwaakt, mis haagde haar en zij moest zich gewield aan doen, om niet elke uiting er van als eene galzieke matrone open en onredelijk te be dillen „C'atou le ceuseurnoemde haar met be rispende scherts haai* vader, wanneer zij A li ne of Bar be om. dezer houding of uitdruk kingen terechtwijzend toesprak. En dan kreeg Lucette spijt over haar haas tige woordeneen diep, ook overdreven be rouw ontwaakte, dat zich in een tranenvloed oploste. Loulou alleen vond. volkomen genade bij haar. Het was alsof zij deze1 aan, minzaamhe den vergoeden wou wat zij den anderen, met eigen blaam doch onweerstaanbaar in hetzelfde kwaad, hervallend. aan zuster lijke liefde ontrok. Het. gezelschap van Eup- hemie em Gentil, die nu van hun huwelijks reis terug waren, werkte schadelijk op .haar- karakter. Ziji handelden ook als echte égoïs ten, aan niémand dan zich zalven denkend', onwetend gruwzaam in liet- vertoon hunner liefde. XXV. S t r ij. d i g e elementen. Zij waren reeds drié welcen van de speel reis terug. Gedurende hunne afwezigheid had' Luoette, zich zelve die onbeleefdheid van den koppige moedwilligheid gunnend, niet eenmaal het voor hen bestemd hhis bezocht; zij had het dus noch ledig noch gestoffeerd gezien, terwijl mama. Rachel. Barbe en Ali- een nieuwen geest te bezielen. De tot dus ver heersehende geest werd door een hoogge- plaatsten Rus tegenover een correspondent van do Times aldus geschetst: „Elke monnik, elke priester, elko T->uver- neur en onder-gouverneur, elke isprawnik en - politie-beannbto is opgevoed onder het stelsn' van do heeren Plehwe en Pobjedonozef eu volgens hetwelk alle liberalen en alle Joden moeten worden beschouwd als vijanden van Rusland. Deze leer vond aanhang onder de lagere klassen. De onlust-en en moorden, waarvan wij thans getuigen waren, zijn een gevolg vaai dit stelsel, maar zij zijn geen weerklank van de gevoelens van de meeste Russen. De domme, onbeschaafde elemen ten, die de leer van Plehwe en Pobjedono zef volgden zullen de vervolging van libe ralen en Joden staken, zoodra de geestelijk heid, de autoriteiten ©n de politie een, nieuwe wijs aanheffen, him door dë regee- ring voorgezongen." Petersburg14 Nov. In verscheidene hier gevestigde fabrieken willen dë werklieden reeds terstond den &-urigon werkdag invoe ren. Kielce, 14 Nov. (Petersburgseh telegraaf- agentschap). Be hier gevestigde katholiek© bisschop heeft va.n den Paus het bevel ont vangen om deel te nemen aan kerkelijke prooessiën van politieken aard. Odessa14 Nov. Hier is bericht ontvan gen over ernstige onlusten, die plaats had den in het stadje Krivsirog, in het gouverne ment Jekaterinoslaw. Men zegt, dat de stad geheel verwoest en half verbrand is. Meer dan honderd personen zijn gedood. Petersburg, 15 Nov. Berichten uit het binnenland melden, dat er gedeeltelijk rust heerscht, gedeeltelijk nieuwe onlusteu plaats hebben. I11 het gouvernement Tschernigow waren de onlusten van agrarischen aard. De bewoners van verscheidene dorpen plun derden de hoeven en staken ze in brand. Aanvallen op twee andere dorpen werden afgewezen. Er zijn troepen gezonden naar de betrokken plaatsen. Uit het gouvernement Samara worden soortgelijke gebeurtenissen bericht. In Eriwan kwam het tot ernstige rust verstoringen. Ongeveer 700 Armeniërs vie len een Tartarendorp aan; zij doodden 400 inwoners, staken de huizen in brand en dre ven het vee weg. Troepen zijn er heen ge zonden. Aan een particulieren brief uit Odessa van 7 November ontleent de Fraukf. Ztg. het volgende: Ik kan u slechts in 't kort zeggen, dat de vooraf gegame Jodenstandjes kinderspel wa ren bij wat ditmaal gebeurd is. Geen won der, wamt politie en soldaten namen er ac tief dieel aan. Aan den anderen kant was ei van den kant der Joden eene gewapend© zelfverdediging georganiseerd, zoodat er for- meele gevechten plaats hadden. In den nacht, dien wij in de woning van een bloed verwant doorbrachten, hield het schieten volstrekt niet op. Natuurlijk kon de zelf verdediging 't niet lang uithouden tegen soldate 11,-geweren en kanonnen. Meestal ging het zoo in zijtn werkZoodra er uit de kuizen tegen de plunderaars geschoten werd, gingen de laatsten op aanwijzing van de soldaten achteruit. De soldaten beschoten dan liet liuis zoolang, totdat de tegenparij tot- zrwijgen gebracht was. Daarna ruimden de soldaten ne er bestendig over en weder liepen om al les in orde te zien. en te helpen brengen. Het was veel minder de wrok, die haar be- heerschte, dan een soort van valsche schaam te, een verlegenheid, om ginder in het bij zijn van anderen, onder kijkende oogen, al waren het ook die vani hare zusters, al die voorwerpen, welke haar zelve toebehoord! hadden, te vindien staan. Dit verzaken scheen aan Lucette van groot gewicht; de oorzaak van het beteugelen eener zoo natuurlijke nieuwsgierigheid als diegene, wélke men bij haar gewis vermoed de, moest gedachten wekken en ontzag voor hare smart doen ontstaan, en hadi volgens haar de monden hoeven te sluiten over het regelen en schikken, over het mededéelen van den staat van zaken aan papa, die geen tijd liad om naar de nieuwe woning te gaan, en enkel tijd) gedurende de maaltijden om te luisteren met- vaderlijken, tevreden glimlach. Lucette had een zacht vermaan, een berede neerden, zedelijken dwang, een liefderijk re quest noodig gehad 0111 hare stugheid! te over winnen, om hare hardnekkigheid te doen breken, om liet bevroren ijs harer gevoelens in warm© zustermin te laten smelten. Zij kreeg geen hulp; zij had geen steun; het leelijke zelf harer handelwijze bleef onopge merkt- of werd als van zulke geringe betee- kenis geacht, dat men- het gaiiscli natuurlijk niet besprak of opzet teliik. doodzweeg. Eup hemie liadi haar geen enkele maal uitgenoo- •diig'd tot bezoek. Zij] kwam thans eiken Zon dag met haar man in 't ouderlijke huis mid dagmalen. Lucette wart bang voor de Zonda gen., want Helene en) Serbian na brachten hunne kinderen mede en dan was liet een ge rucht en een gewoel, dut haar hoofd er «lui de plaats voor de plunderaars; zij stelden zich achter de laatsten op en keken rustig toe, hoe de bende onider deze krachtige be scherming roofden en plunderden en deelden dan den roof. Met gestolen goed zijn o. a. drie Riussisohe geest eiijlken gevangen geno men. Het aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld, maar 'het is ontzettend. Op het Jood- sohe kerkhof liggen reeds 600 lijken, maar van de hospitalen zijn nog niet allen er heen gebracht. Natuurlijk zajn ook velen vaiu de plunderaars gedood. Zeker zijin er meer dan duizend dooden en 5000 a 6000 gewon den. Van dezie laatsten zal een groot deel niet herstellen, omidat het ontbreekt aan de noodige verzorging. Omstreeks 10,000 van de armsteu onder de bevolking hebben slechts het naakte leven gered. De huizen zijn vernield; zij hebben noch onderdak, noch voedsel. Daarbij staat de winter voor de deur; de eHetnde is onbe schrijfelijk en hulp is dringend noodig. Het ongelukkigste is, dat Odessa niet alleen ge leden heeft, maar wel dertig steden en vlek ken eveneens, voor zoover tot dusver be kend is, zoodat ieder voor zich moet zorgen. Over den politieken toestand in Finland bericht de Standard, dat sedert de Finsche senatoren en de gouverneur prins Obo- lensky zich aan lx>ord van een pantserschip hebben begeven, waar zij nog altijd zijn, de senatoren van t-oon veranderd zijn en hun verzoek om ontslag hebben ingetrokken. Er bestaan dus in werkelijkheid twee besturen in Finland, eene inlandsch bestuur, welks zelfstandige werking de Russische regeering als. onwettig beschouwt, en een tot onmacht gedoemd Russisch bestuur. Deze toestand schijnt zich niet te zullen ophelderen, voor dat de landdag in buitengewone zitting bij eenkomt, wat op 20 December is bepaald. Een Reuterbericht uit Kiëw meldt, dat in de verloopen dagen alles daar rustig geble ven is, hoewel er nog blaadjes verspreid zijn waarin de bevolking aangezet werd tot het vermoorden van de joden en de Polen. D© politie blijft huiszoeking doen. om geplun derde zaken op 't spoor te komen- Dit brengt de plunderaars geheel van hun stuk; zij zeggenEerst heeft de politie ons aan gespoord om te plunderen, en nu 'komt ziji onzen buit weghalen! Petersburg14 Nov. De Nasta Shisn be richt, dat graaf Witte bij de ontvangst vanj de deputatie uit alle Poolsche standen o.a. antwoordde, dat de regeering er niet- aart denkt conéessiën aan de Polen te doen, om dat hunne onrijpheid voor hervormingen heden aau den dag is gekomen. Het is nu duidelijk, dat slechts een klein hoopje ora- wentelingsgezinden hervormingen wenscht. Verder herinnerde Witte er aan, dat er weder eene reactie zou kuunen komen. Petersburg, 14 Nov. Door de liberale bladen, word', de door de regeering over de Polen afgelegde verklaring afkeurend beoord?rd. De Russ zegt, dat deae verklaring een rec'-.t- streeiksoh gevolg is van het bureaucratische karakte' van het kabinet-Witte. Het blad1 verlangt, dat onverwijld in dezen of genen vorm ver tegen woordigers van de samenleving ia het kabinet zullen worden opgenoiun, omdat en gevaar is in uitstel. De Syn Oscliscbastwa stelt de werkjlus- hedd van de regeering in het rijk tegenover het besliste optreden van Witte teai aa me 1 z-elig van werd. Zij. voelde zich zoo buitengesloten in dien kring, waiar niemand behoefte noch aan haar gesprek noch aan hare tegenwoordigheid scheen te hebbendat zette haar iets stroefs en afgetrokkens bij, wat volstrekt niet strook te niet haar Van nature aanvallig uiterlijk en hare frissclie, schier, nog kinderlijke jonkheid1. Ééns zei Gentil met goedmoedige verwon dering. haar bij) 't afscheid dë hand reikend „Hé. zustertje, het schijnt-, dat- gij- ons huis vlucht." Blijlkbaar had hij haar uitblijven eerst nu "bemerkt en was er tusschen: zijn vrouw en hein nooit één woord van gerept geweest-. „En. effet," sprak Euphemie, haar hoed strikkend'. Het feit heel licht opnemend, lier- nam ze schertsend: „Lucette wil niet- komen, wij zijn te nederig ingericht, ons woninkje ia te klein." Was dit eene uitnoodiging? Wa9 liet be spotting van een gekwetst, verwijtend, ge voelvol gemoed Lucette kon 't niet. zeggen maar zij onderging een indruk" van onharte lijkheid. Had zij zelve wellicht schuld er aan? Was d© verwijdering misschien, dëoi' haar gekomen 'I Had ziji aari Euphemie die trouwe verkleefdheid bewezen, weilke meu een geliefd© zuster toedraagt-? Was zij wél- licht- jaloersch van haar geluk? Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1