B1NNÉNLAND. naliteiten. De Joden kunnen dus tot rust komen. Hij waarborgt <'e handhaving van do ordo on zal in goede verstandhouding met hot stedelijk bestuur werken. Do hier gevestigde censor verzocht per telegraaf den minister van binneulandsche zak oil. do pers terstond van de censuur te bevrijden. Koetais, 16 Nov. (Petersburgsch telegraaf- agentschap). De staat van be'.eg is hier op geheven. Libau1G Nvo. (Petersburgsch telegraaf- agontschap). Een politie-ambten aar, Kluge genaamd, die na een doorbrasten nacht door giften in geld hot volk aanspoorde om tegen de Joden te keer te gaan, werd door de volks menigte voor eene geïmproviseerde rechtbank gebracht en dood geschoten. Warschau, 16 Nov. De gouverneur-gene raal heeft, den verkoop van losso nummers van de Pookche dagbladen verboden. De kantoren en winkels zijn den goheelen dag geopend. Morgen zal in alle fabrieken wor den goor beid. Generaal Klingenberg, de gouverneur van Mot i lew aan de Dnjepr, op "wien een moord aanslag gepleegd is, is een der ruwste ver tegenwoordigers van liet Russische politie- stelsel. Ala gouverneur van Kowno veror dende hij het moord toon cel van Krotze, waar tal van katholieken in de kerk door kozak ken overvallen en tot don d<ood too mishan deld werden. Als gouverneur van Mohilew begunstigde hij het organiseeren van drijf jachten op de Joden in Hornel, Mohilew en vele andere steden in het gouvernement. In don laatsten tijd was de openbare meening van Mohilew bijzonder verbitterd op hem, omdat hij burgers van aanzien, die 't gewaagd hadden te klagen over de politie-willekeur, door middel van bestuursmaatregel in bal lingschap zond. Over het gebeurde in Wladiwostok wordt nader bericht, dat de reservisten ontevreden waren, omdat zij nog niet ontslagen waren. Zij zijn begonnen met een bazar te plunde ren vorvolgens zijn zijfc omdat er geene krachtige maatregelen tegen hen genomen werden, alle winkels en handelshuizen gaan plunderen. Daarop hebben zij zich' bedron ken. De stad en de haven zijn nog slechte een reusachtige puinhoophet grootste ge deelte van de stad is in asch gelegd. Turkije. Do basis voor de vlootbeweging der mo gendheden tegen Turkijp zal de Bcsikasbaai zijn. Alle besluiten van den raad van ad miraals zullen do toestemming behoeven van de gezanten te Konstantinopel. Op 20 No vember zullen de verschillende eskaders zich verecnigen. Opperbevelhebber der vereenigde eskader» zal lord Charles Beresford zijn. Over do toebereidselen tot de vloot de monstratie, die als Turkije nog niet op het laatste oogenblik tot betere gedachten kom1, do toestemming van de Porto tot het regle ment voor de internationale financieel? controle in Macedonië zal moeten afdwingen, bericht do Neue FYeie Presse do volgende bijzonderheden 1. Ab plaats van bijeenkomst van de in ternationale vloot is do Besikabaai bestemd. Deze baai lagt aan de westkust van Klein- Azië tegenover het eiland Tenedos, niet ver van de.: ingang van de Dardanellenstraat. De Bestka-baai wordt door het Engelsche Mid del iandsohe zee-eskader dikwijls als anker plaats gebruikt. In 1853 was zij het station van de Engelsch-Fransohe vloot, voordat deze naar Konstantinopel stevende. Tijdens de vredesonderhandelingen lag er eene Engol- seho vloot geankerd. De Besikabaai zal die nen al.* basis voor de eventueole commer- cieele blokkade van de IHrdanellen. 2. De opperbevelhebber van de interna tionale vloot zal waarschijnlijk de Engelsche vice-admiraal lord Charles Beresford zijn. 3. Alle besluiten, die de admiraliteiteraad van de gecombineerde vloot neemt, moeten, voordat, zij worden uitgevoerd, de goedkeu ring verkrijgen van de in Konstantinopol geaccrediteerde gezanten. 4. In het- geval der uitvoering van eene vredesbiokkade moet er volledig gelet wor den op de scbcepvaartbelangen van alle niet betrokken vlaggen. 5. Met betrekking tot de aeepolitie en de algemeene maritieme maatregelen, moeten do beschikkingen van den opper bevel hebber worden opgevolgd. 6. Alle verdere Lastgevingen zullen aan do afzonderlijke eskader-commando's worden verstrekt door tusschenkomst van de diplo matiek'? vertegenwoordiging te Konstantino- pol. 7. Ie vereeniging van alle scheepsdivisiën moet tegen 20 November bewerkstelligd worden Marokko. De sultan van Marokko heeft reeds zijn verteg* nwoordigere op de conferentie van Algecirae benoemd. Volgens den correspon dent. van de Standard zullen do gedelegeer den van Marokko zijn Mohamod Makri, in tendant van liet paleis, Mohamed Torres, de niiniste* van buitenlandsche zaken te Tan- ger, en Benasar Ganain te Tanger. De gedelegerden zouden to Tanger met de buitenlandsche vertegenwoordigers den datum der conferentie vaststellen en dan namens den sultan de uitnoodigingen voor do conferentie rondzenden. Volgens do Now-York Sun zal do Ameri- ka&nsohe gezant te Marokko, do lieer Gum- morrc, vertegenwoordiger der Vereenigde Staten op de conferentie zijn. Madrid, 16 Nov. De Diario Universal bericht, dat Spanje den datum van het bij eenkomen van de conferentie te Algeciras op 15 December heeft bepaald. Allerlei vDo opening van de spoorlijn door do Simplontunnel is nu voorloopig bepaald op 1 Mei van het volgende jaar. Het Zwitser- ache spoorwegdepartement heeft goeden moed, dat dadelijk bij den aanvang van do exploitatie do olectrische tractie ingevoerd zat kunnen worden, maar or bestaat daar omtrent nog geen zekerheid. Er wordt door vakmannen nog ton studiereis in Amerika gemaakt, en er is ook een commissie naar Fiankrijk gegaan, die ter plaatse inlichtin gen zal inwinnen omtrent de olectrische spoor tusscheu Parijs en Orlaens. Hamburg, 16 Nov. De Koamoslijn maakt toebereidselen tot inrichting van eene stoom vaartlijn voor het verver van vrachten en landverhuizers tusschen Bremen en New- York en Baltimore. Do dienst zal om de veertien dagen rijn en in Maart beginnen. Kopenhagen, 16 Nov. De internationale vereeniging van rceders voor de vaart op de Oostzee en de Witte zee heeft de door het bestuur ontworpen statuten aangenomen. Do Do zetel van de vereeniging is Kopenhagen. De jaarvergaderingen zullen in het najaar in eene telken» te bepalen stad worden gehou den. Daarop had de verkiezing plaats van een uit 24 leden bestaand bestuur, waarin elk land naar verhouding van den vertegen woordigden tonneninhoud een tot drie leden aanwees Tot voorzitter van de vereeniging is benoemd de heer Carl te Kopenhagen, tot vice-president de heer Cairns te Newcastle. Morgen zal over de vraag der kolencbar- ters en over die der minimum-vraohteu wor den bei aadslaagd. Perth, 17 Nov. De stoomboot Ville de la Ciotat heeft hier twee stokers aan wal ge bracht, die aan pest lijdende waren. De stoomboot zette gisteren de reis naar Colom bo voort Madrid, 16 Nov. Een geweldige storm ont lastte rich boven de omstreken van Eane- lona. Het telegraaf-, spoor- en tramverkeer werden onderbraken. Ea* rijn talrijke gewon den. Verscheidene schepen rijn niet aange komen. vMen hoort zooveel van verongeluk ten door stormen en onweders. Maar nu wordt uit Edenkobeu, in de Palts, bericht van een vrouw, die door storm en onweder ia gered. De vrouw lag sinds tien jaren verlamd te bed. Maar bij een onweder met storm en hagel, zóó hevig, dat de boeren den dag des oordeels gekomen meenden, werd zij zoo angstig, dat zij uit bed sprong. Zij kon toen niet alleen blijven staan, maar ook weder loopen, en zij is niet weder ingestort. Kameroverzicht. Tweede Kamer. ergadering van Donderdag 16 November. Geopend ll£ ure. Vestig'ingsverdrag met Duitschland. Algemeene beschouwingen. De heer Van By landt herinnert er aan dat hij reed» 2 jaar geleden de aandacht op deze zaak gevestiga heeft, en hij heeft dat verdrag dan ook gunstiger en welwillen der ontvangen dan vele zijner medeleden. Spr. acht een verdrag als thans aan de goed keuring der Kamer worat onderworpen, in het belang der rechtszekerheid van beide partiji&n, en ini beider belang. Nochtans is er naar Sperker's oordeel niet genoeg vast heid omtrent de noodage legitimatie-papieren om zijne nationaliteit te bewijzen. Ook ves tigt hij de aandacht op de opvatting die Duitschland had van d e emigratie. Be schouwt men dc zaak thans goed, dan heeft, Duitschland bij dit verdrag een groote con cessie gedaan, vooral ten aanzien van dienst plicht. Ook ten aanrien van de arme-wcdiuwon- quaestie geeft dit verdrag een groot voordeel. D© heer Van Ids in ga geeft toe dat oft verdrag eeniig' voordeel geeft, en is het ;.s met- den vorigen spreker, dat er geen reden is om het te verwerpen, maar hij wil den minister van buitenlandsche zaken niet onder den indruk laten dat alle geopperde bezwaren door de Mem. van Aiitw. zijn weg gen amen. Dezen minister maakt hij daarvan geen verwijt. Hij zou juist den aange-wozen man zijn om die bezwaren te weerleggen, en Spr. hoopt dat deze minister dat nog doen, zal. Hierna vestigt Spr. de aandacht op eenige bezwaren. In de eerste plaats op den stouten stijl van dlit Staatsstuk. Er is meer kracht gezocht in den vorm dan in den inhoud, gelijk Spr. nader toelicht. Hij blijft van meening, dat in dit verdrag de Duitsche opvattingen te veel hebben ge zegevierd en dat te weinig rekening is ge houden met dt Hollanhsche opvattingen. Ook ten aanzien van die arme men- schon, waarmede do heer Van By landt zoo is ingenomen), is Spr. van oordeel, dat do toestand moeilijker wordt, daar weer ge heel gehandeld zal worden naar Duitsche op vatting Het standpunt der Regeering was, dat Duitschland liet recht had zulk een armlastige weduwe uit te zetten, maar dat is niet het standpunt waarop de Regeering rich had moeten plaatsen. Ten slotte betwist spreker, dat de quaestie der uitzetting en toelating bij dit verdrag goed geregeld is. Men had maatre gelen moeten nemen om te voorkomen de vermomde uitlevering. Die ontbreken geheel en daartegen heeft Spr. groot bezwaar, om dat daarin weer geheel gehandeld wordt nao<r Duitschen won sob, naar Duitsche op vatting Spr. heeft al deze bezwaren gere leveerd. omdat hij niet den indruk wil ves tigen dat alle leden zijn voldaan. De heer Do Beaufort gaat in den al- gemeeuen gedachtenga.ng meer met den heer Van By landt dan met den heer Van Idsinga mee. Ook hij ziet in dit verdrag een stap vooruit voor do in Duitschland vertoevende Nederlanders. De heer Van Kamebeek meent, dat bij dit troctaat alles verkregen is wat te ver krijgen was, wanneer men zich rekenschap geeft van do strekking van dit verdrag. Ook Spr. wenscht echter eenige inlichtingen te vragen. In de eerste plaats vraagt Spr. per tinent aan dezen minister of hij het vol komen eens is met hetgeen in do Mem. van Antw. wordt gezegd omtrent de dienstplich tige». In de Mem. van Tool, stoat, dat Ne derlanders voortaan niet meer bemoeilijkt kunnen worden met Duitsche militaire ver plichtingen, maar in de Mem. van Antw. wordt daaraan weer getwijfeld. De heer Schaper verklaart dat de soc.- dem. tegen sullen stemmen omdat dit ver drag te veel aansluit bij Duitsche opvattin gen en Duitsche toestanden. De Minister van Buitenland sche Zaken (de heer Van Tets van Gou- driaan) begint met de verklaring dat hij nog nooit in eene openbare vergadering aar* het debat heeft deelgenomen en dankt de afgevaardigden die hem steunden. De Minis ter is het eens dat niet alles verkregen kan worden wat men wenscht, maar toch is do Minister het eens met hen die van oo-deel zijn dat door dit bedrag niet :i'-ïduidende voordeden worden verkregen zoowel op heb gebied der uitzetting als op andere punten. De Minister vau Binne ul. Z a- k e n (de heer Rink) zet uiteen dat de arm lastige weduwen in veel beter conditie ko men door dit verdrag. De kosten van hulp behoevenden dio jaren lang buitenslands verblijf houden zullen nu door het ba1 rok ken land gedragen kunnen worden on dio menschen in hun doen gelaten worden. De overneming van in Duitschland arm geworden Nederlanders zal door d't. trac- taat ook veel gemakkelijker worden. Zij zul len aan do Nedorlandsche grenzen door de ambtenaren worden overgenomen en daar gebracht worden waar zij thuis 1 ohooren. Na replieken worden de algemeene beraad slagingen gesloten en het wetsontwerp zon der stemming aangenomen. Aangenomen worden daarna de wetsont werpen tot naturalisatie van H. A. Lück- mann en zes anderen. Alsvoren van G- Sluyter en zeven anderen. Voorts worden aangenomen de wetsont werpen tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1904de over brenging van een gedeelte van den rijks weg bij Maastricht naar Nijmegen in beheer en onderhoud bij de gemeente Venlo en onteigening ter verbetering van de rivier de Regge. Indische begrooting 190 6. Algemeene beschouwingen. De heer Van V 1 ij m n heeft met ge noegen vernomen, dat deze minister van Ko loniën het voetspoor van rijn ambtsvoorgan ger wil volgen en daarom zal hij rich bepa len tot eenige financieel© beschouwingen. Spr. constateert, dat er over 1905 een ge raamd tekort was van 5£ millioen, en over 1906 van 10 millioen 6 ton. Bij elkaar komt men dus tot een geraamd tekort van 16 mil lioen f 149,000, terwijl de uitgaven voor 1906 met kunst- en vliegwerk laag zijn ge houden. Wij krijgen dientengevolge een op- oenstapeling van Teeningen, en dat terwijl de 1 financiën van het moederland zelf niet gun stig staan. De minister wil nu een anderen weg inslaan en geldleeningen mogelijk ma ken ten name van Indië zelf. Ook Spr. wil dien weg op en in Indië zelf naar middelen zoeken. Hij dringt daarom aan op uitbrei ding der exploration in Indië, zoo noodig met uitbreiding van het aantal ingenieurs. De heer P i e r s o n wil eveneens den fi- nancieelen kant dezer begrooting bekijken. Vooraf een woord van dank aan den oud minister Idenburg, dat wij eindelijk eens een Indische begrooting krijgen, die behoor lijk in Indië is voorbereid. Ongetwijfeld is dit een groot voorde?l voor Indië. Het voornemen van dezen minis ter van Koloniën om heb sluiten van leenin gen ten name van Indië mogelijk te maken, zal voor de financiën van het moederland van groote beteekonis zijn en wordt door Spreker, toejuicht. Spreker concludeert, dat de financiën een der eerste ele menten van de zorgen van dezen minister zijn; dat bezuinigd moet worden waar dib mogelijk i9 op die zaken, waarvan Indië geen nut heeft. In de eerste plaats heeft Spr. het oog op de uitgaven voor Oorlog en Marine sedert ,1 893 met 6 millioen gestegen. Hoe die bezuiniging kan worden aangebracht? In de eerste plaats door vermindering van het aan tal expedities door het sluiten van betere tractaten. Hoe minder bepalingen daarin worden opgenomen hoe minder kans er be staat op overtreding. De heer Van Deventer betuigt zijne ingenomenheid met het optreden van dezen minister en diens theoriën ten aanzien van de Indische financiën. De tegenwoordige be grooting vindt spreker echter daarmede niet in overeenstemming, hetgeen hij toeschrijft aan het late optreden van dezen bewinds man. Hij vertrouwt evenwel, dat eene vol gende begrooting de afspiegeling zal zijn van 's Ministers denkbeelden. Met ingenomen heid heeft Spr. gezien, dat deze minister meer wil doen voor het inlandsch onder wijs, waarvoor spreker reeds jaren strijdt. Voorts drong Spr. aan op bevordering der irrigatiewerkeu en op de bevordering" der emigratie. Ook spreker wijst op de steeds stijgen de uitgaven voor leger en vloot, tengevolge van de expedities, maar hoe gaarne ook l.ij vermindering zou wenscheu wat men wenscht, is niet altijd! te bereiken. Zoolang de bui tenbezittingen door ons bezet zijn, moet het gezag er gehandhaafd worden, of men moet ze prijs geven. Strenge tuoht bij de expedities acht Spr. noodig en het medenemen van dwangarbei ders i" strijd met de bedoeling van den strafwetgever. Met genoegen heeft Spr. ge zien, dat deze minister de uitgetrokken som voor dc verdediging van Indië niet wil over schrijden en hij betoogt, dat de expedirio- kosten niet mogen gelegd worden op Indië maar moeten drukken op Nederland, waar Nederland geprofiteerd heeft van de mil- lioenen, die Indië in den gouden koffietijd heeft opgebracht. Het tin zal nooit liet derven van de koffie-bijdrage kunnen ver goeden Spr. is niet voor algemeen© exploitatie van Staatswege, al acht hij die voor enkele takken geschikt. Bovendien zou die het geld niet opbrengen, dat noodig is om Indië op te heffen en weder tot bloei to brengen. Uit voerig zet Spr. uiteen dat ontwikkeling van den Javaan noodig is om in Indië een bete ren toestand te brengen. Ten slotte dringt Spr. aan op het ver schaffen van meer kennis omtrent land on volk, bewerende daardoor te komen tot jiis- te*"e inzichten van den toestand van Indië. Heden 11 uur voortzetting. Dan ia de heer Van Kol aan het woord. Berichten. De Staatscourant va» Vrijdag 17 No vember 1905 bevat do volgende Koninklijk© besluiten op verzoek eervol ontslagen bij het depar tement van Binnonlandsche zaken A. Fchr, hoofdcommies, onder dankbetuiging voor dc als zoodanig bewezen diensten benoemd tot adjunct-commies bij dat de partement J. Pippel, thans le klerk; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Stad-Almelo E. A. Kingma; benoemd tot hoogleeraar in de rechtsge leerdheid aan de universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het oud-Vaderlandsche Recht en de Geschiedenis en Encyclopaedia dei Rechtswetenschap jhr. mr. D. Rengers Hora Siccama te Utrecht; ontheven van het onderwijs in laatstge noemde wetenschap de hooglecraar mr. H. Hamaker op verzoek eervol ontslagen als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kan tongerechten in het arrondissement Dor drecht, ter standplaats Dordrecht, jhr. mr. H. Röell benoemd tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat 3e klasse II. Van Enter te Zwolle benoemd tot adjunct-commies bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie A. Koch te s Gravenkage. Oveir de aankomst van het Koninklijke Echtpaar op Het Loo meldt men1 nog uiti Apeldoorn Onder het gevolg bevond zich ook de hof arts Pot. In de vestibule werden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ontvangen door den intendant Van Steyn, den fungee- renden hofmaarschalk Taets van Ameron- gen en den jagermeester Loudon. H. M. de Koningin heeft, met ingang van 1 December 1905, aan den heer dr. R. de Joeselin de Jong, arts, op verzoek eervol ontslag verleend als geneesheer en heelmees ter bi' de koninklijke hofhouding en als ico- danig benoemd deu heer dr. J. Herman de Jong, arts. Graaf de Ségur d'Aguessea/u, de secre taris bi; liet Fransche gezantschap te 's Gra- venhago, is benoemd tot gezant en zal tegen het einde van dit jaar rijn post te '3Gra- venhage verlaten. In zijn plaats is bij de legatie aldaar be noemd tot le secretaris de heer Délindourt, thans werkzaam aan het ministerie van bui tenlandsche zaken te Parijs. In het Hotel des Indes te 's Graven kage is aangekomen mr. J. H. van Royeu, laatstelijk gezantschapsraad te Constanrino- pel, thans als zoodanig benoemd te Londen Een incident in de Gelder se he Staten. In de zitting der Prov'ii- ciale Staten van Gelderland had de voorzit ter na sluiting van het debat over amende menten betreffende de verordening op de salarissen der provinciale ambtenaren, et woord genomen om, vóór de stemming er over, ze te bestrijden. Dit gaf den heer Van Asch van Wijck aanleiding, om, daar Hij. van oordeel was, dat nu de debatten her opend waren het woord te vragen om voor de tweede maal over zijn araendement te spreken- Het woord werd hem niet verleend, waarop de heer Van Asch van Wijck onder protest de vergadering verliet. De Nieuwe Arnh. Ct. meldt in verband hiermee „Door dit incident is de belangrijkste staatsrechtelijke vraag op den voorgrond ge treden of de voorzitter van een regeerings- college, die krachtens zijn ambt het recht van advies geeft, bij het gebruik maken van dit recht onderworpen is aan liet reglement van orde, geldende voor dat ooi lege, of niet Wij vermoeden -dat de zaak met het inci dent niet afgeloopen is en niet onwaarschijn lijk komt het ons voor, dat in do volgende vergadering van de Prov. Staten het voor stel zal gedaan worden om de inmiddels aangenomen verordening in te trekken als zijnde op onwettige wijze tot stand geko men." In het antirev. Wageningsch Nieuwsblad komt een hoofdartikel getiteld „Russisch" voor, waarin de zaak wordt besproken. Het stuk sluit met de volgende conclusie Wij veroorloven ons de opmerking, dat de voorzitter minder correct heeft gehandeld lo door nadat de discussie gesloten was, zelf haar te heropenen ter bestrijding van amen dementen 2o. door den voorsteller van het amende ment daarna het woord te weigeren; 3o. door den heer Van Wassenaer van Catwijck, die een sub-amendement had voorgesteld, het. woord te weigeren; 4o. door, nadat hij een amendement vaa den heer Van Asch van Wijck ontvangen had, dit aan de orde had gesteld, de beraad slagingen daarover had geopend, zelf daar over het woord had gevoerd, net niet in stemming te brengen, zeggende liet niet 'e hebben ontvangen 5o. dat hij, nadat hij medegedeeld had het weer te hebben teruggevonden, voorstel de het niet aan stemming te onderwerpen, op grond, dat het niet was onderteekend. welke onderteekening door het reglement, van orde niet gevorderd wordt, terwijl hij 3e objectie van niet-onderteekening bij het ont vangen van het schriftelijk ingod;end amen dement niet had gemaakt, en do stemming daarover reeds aan de orde had gesteld. Gemeenteraadsverkiezing te Amsterdam. Bij de gisteren in het district Amsterdam IX gehouden verkiezing van een lid vor den gemeenteraad, werden 4001 geldige stemmen uitgebracht. Daar van verkregen Th. F. A. Delprat, lib., 1065; M H. G. F. Fiedeldy Dop, vrijz.-dem., 1084Jan Janze, christ.-hist., 202 en W. H Vliegen, s.-d., 1650 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de hoeren Vliegen en Fiedeldy Dop. Een krankzinnigenge sticht te Rotterdam. Bij den Rot- terdamschen gemeenteraad is ingekomen een plan voor den bouw van een krankzin nigengesticht onder Poortugaal. Kosten f 1,270,000. Burgemeester en wethouders vi Arn hem stellen den Raad voor, aan te koopen voor do som van- f 38000 een weide, groot I.465 II. A., gelegen aan den Weotervoort- schen Dijk, hierop de electrische centrale te bouwen en ©p ce vroeger voor dat doel aan gekochte G asthuiswaard, onder meer, te bou wen het abattoir en eene kolen loods. Door de zes leden van den gemeente raad van Zutfen, die 30 Oct. j.l. tegen de begrooting dier gemeente hebben gestemd en deu lieer mr. Roosenburg, die voorstem de, is bij Gedeputeerde Staten geprotesteerd tegen de begrooting,- zooals die in. genoemde vergadering met 10 tegen 6 stemmen is aan genomen. Een burgemeesters-vaca ture. Naar de Schied. Ct. verneemt, komt ernstig in aanmerking voor de functie van burgemeester van Schiedam de heer P. La- in a ison van Heenvlidt, hoofdambtenaar der afd. secretarie van Plaatselijke Werken te Rotteidam. oud-gemeen te-secretaris van voor malig Kralingen, welke functie bij de an nexatie dezer gemeente door Rotterdam in 1895 door den heer Lamaison werd verwis seld voor zijn tegenwoordig ambt. De heer Lamaison schrijft heb blad is wegens zijn groote bekwaamheden op het gebied van gemeenteadministratie secretaris gebléven van de „Provinciale veroenieing van burgemeesters en secretarissen van Zuid- Holland." Tot gemeente-secretaris van Oud- Beierland is benoemd de heer Joh. Bouman, ïe klerk a. d. Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. Voor de vervulling der vacature van ge meente-secretaris te Opsterland, is de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. F. H. van der Meulen, gemeente-secretaris te Hengeloo (Geld.) en 2. K. de Vries, hoofdcommies ter gemeentesecretarie te Den Helder. Dr. Kuyper te Konstantino pel. De correspondent van de N. R Ct. te Konstantinopel schrijft dd. 11 November: Dr. Kuyper bevindt zich sedert verleden Dinsdag .17 dezer hier ter stede, komende 't laatst va» Scbastopol, waar hij een *]©el van do jongste troebelen in Zuid-Rusland heeft bijgewoond. Hoewel ernstig, rijn deze toch lang niet zoo verscrhikkeliik bloedig geweest als een deel der Europeesche pers, met name ec-ige groote kranten van Weenon en van Pariis. alsook enkele Londenshoe bladen, het hebben voorgesteld. De oud-minister heeft hier zijn tijd goed besteed, en heeft ook, begunstigd door het heerlijkste weder met biiina zomersche tem- p ratuur, de meest belangwekkend© merk- w ardigheden der stad bezichtigd. Gisteren, Vrijdag; heeft hij onzen gezant, die naar de Solamiiek moest om den Sultan te bedanken voor de hem voor veertien, da gen geschonken onderscheidingen, naar die plechtigheid vergezeld. De Groote Heer heeft ook ditmaal, evenals da Vorige week, geen a/udiëntiea verleend, niettegenstaande de eveneens aanwezige ge zanten van Amerika en Roemenië verzocht hadden voor zaken in gehoor te worden ont vangen. Zijne Majesteit heeft evenwel het gewezen hoofd van het Nedorlandsche Kabi net door den opper-ceremoniemecster laten begroeten en hem b«i die gelegenheid laten mededeelen, dat het- naar behaagde hem het g'ootkruis der orde van Medjidjieeh te ver- leenen. Graaf van Bvlandt gaf een avondmaaltijd ter eere van den bezoeker, die het voornemen h ft a. s. Dinsdag zijn reis naar Egyte voort te zetten, echter waarschijnlijk eerst zich nog eenige dagen in Griekenland, daarna in Smyrna, en vervolgens in Paieatma zal op houden. Kuyper ziet er uitstekend uit is zeer opgewekt en uiterst voldaan over zijne reis tot nu toe. De heer R. W. P. de Vries Jr. volgt» den heer Pli. Zilcken opwals mede-redacteur van „Elsevier". Door den Raad van Commissariseen van den Grooten Schouwburg te Rotterdam is in de Woensdagmiddag gehouden verga dering tot administrateur benoemd de heer J. J. Poutsma, chef-decorateur. Verlaging van suiker-ao- c ij n s. Het bestuur van de anti-suikerac- cijnsbond heeft een adres gericht aan den minister van financiën. Erkennende de be zwaren die thans aan de bereiking van heti door den bond beoogde einddoel de af schaffing van den suikeraccijns in deii( weg staan, verzoekt het bestuur den minis ter liet daarheen te willen leiden, dat een wetsvoorstel tot groote verlaging van dien accijns bij de Staten-Generaal worde inge diend. Door het Hoofdbestuur van het Ne der landsch Onder w i j zere- Gen ootsch ap zijn benoemd a. tot lid der commissie voor de Vacaa- tie-cursussen -de heer S. Lezer; b. tot lid der oom missie ter beoordeeling van Kinderlectuur, de heer J. W. Haitge- rink c. tot lid der directie van de Spaarbank, de heer M. J. IJzerman cm d. tot gedelegeerden in de commissie voor het verspreiden van juiste denkbeelden over opvoeding, enz., de hoeren H. W. J. A. Schook en H. Douma, allen te Amsterdam. Tevens zijn als leden van dat Hoofdbe stuur gekozen verklaard de heer K. Andries- se (aftr.) en Th. Lancée, mede beiden te Amsterdam. Voor de Russische Jodon. Men verzoekt mede te deelen dat de gelden voor de Russische Joden, die door tusschen komst van het Zionistische hoofdbestuur worden ingezameld, door de Jeuxsh Colonial Trust naar Rusland worden gezonden- Deze Bank draagt ook zorg voor de verdeeling en do hulpyerschaffing. Dit geschiedt daar door hare officieele agenten, die rich op elke plaats van eenige be teekenis bevinden, overal in hunne agentschappen relaties hebben,, wel varende onpartijdige cai blijkens' ervaring van 'aren in alle opzichten betrouwbare man nen rijn met groote kennis van personen en zaken. Juist in deze troebele dagen hebben lij reeds getoond de hun toevertrouwde be- 1 ngen naar behooren te kunnen behartigen. Er is dus zekerheid, dat de gelden, die op d ze wijze worden ingezameld, in de goede handen komen. Te Amsterdam, Arnhem en Meppol, hebben zich eomité's gevormd om gold voor do Russicho Joden in te za,melen. Dat te Amsterdam staat onder eere-voorzitterschap van den burgemeester mr. W. F. van Leeu wen. Een Friese li volkssanato rium voor longlijders. Donderdag a.s. zal de tweede vergadering van belang stellenden in de oprichting van een goedkoop Friesch volkssanatorium gehouden worden, waarin dan zal werden beslist, of de ach en-.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2