lf°. 155. 4de Jaargang. Dinsdag 5 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. CH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maaiden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Doze Couiant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.7S. o.is. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelijre bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht D« beweging in Rusland. Wi© eenigszins bekend is met d© Russi sche geschiedenis, dien valt het niet moeie lijk uit het verleden gebeurtenissen op te diepen, die herinneren aan wat thans bet rijk in diepgaande beroering brengt. Naar aanleiding van de steeds zich uitbreidende agrarische beweging, roept een Russisch blad uitPoegatschew, de kozakken-lioof lm an die onder Katliarin a- II geheel Rusland haast uit zijne voegen bracht, is weder op gestaan En de groote ontevredenheid, die heerscht in de gelederen van leger en vloot, roept de herinnering wakker aan de beweging der Dckabristen, de wijdvertakte samenzwe ring, waarin zelfs hoog geplaatste officieren, inzonderheid van de garde, betrokken waren, die uitbrak kort na den dood van Czaar Alexander I, die den len December 1825 te Taganrog stierf. Men ziet daarin weer do bevestiging van de dikwijls aangehaalde uitspraak, dat er niets, nieuws onder de zon is. Voel troost valt daaruit echter niet te putten voor de man nen, die nu voor de moeielijke en ondank bare taak gesteld zijn om Rusland te red den uit de anarchie, die het land bedreigt. Zelden hebben staatslieden voor moeielijker en omvangrijker taak gestaan. In eene cor respondentie van het Journal des Debats wordt de omvang der beweging aldus ge schetst „Dat de beroering groot is, daaraan kan niemand twijfelen na wat er gebeurd is. Maar die beroering komt uit menigvuldige oorzaken voort, die verwisselen naar mate van de provinciën, de maatschappelijke standen, de rassen en de beroepen. In de eerste plaats moet men onderschei den tusschen tweeërlei zeer verschillend strevendat van de uiteenloopende rassen en van de onderscheiden geloofsbelijdenissen eenerzijds, dat van de eigenlijke Russische natie anderzijds. De rassen, die tegen de Russische eenheid gekant zijn, zijn in het land vrij talrijk maar bijna allen langs de grenzen gevestigd en bovendien wederzijds afkeerig van c Ikaar Het zijn de Finnen, de Esthen en L'jfLan ders, met Duitsckers vermengd, over 't ge heel Lutheranen, de roomsck-katholieke Litkauers, de Polen, die roomsch-katholieke of Grieksch geunieerden zijn, de orthodoxe Rumenen van Bessarabie, de mohammedaan- sche Tartaren, de Armeniërs, die oen bij zonder christondom hebben, eindelijk de Joden. Al die volken eischen, zonder onderscheid, zelfbestuur; maar geen enkele verlangt on afhankelijkheid, hetgeen zeer opmerkelijk is Alleen de Joden zijn, over 't algemeen, anti-Russischmaar over het geheele Zuid Russische gebied verspreid, zijn zij nergens talrijk genoeg om eene natie te vormen. In die vraag van zelfbestuur voor de niet- Russische volken heeft de Russische regee ring tot dusver geen besluit genomen „aus einem Guss." Zij leeft van expedienten. In Kaukazië heeft zij lang de Tartaren tegen de Armeniërs gesteund. Zij steunt nu de Armeniërs tegen de Tartaren. Zij staat aan do Finnen het ruimste zelfbestuur toe, maar weigert dat aan de Polen. Maar bij dit reeds zoo ernstige vraagstuk van de niet-Russische volken komt nog een ernstiger vraagstukdat van de Russische revolutie. De regccring wordt door drie tegenstanders aangevallen: de radicale „in- tellectueelen," de socialistische werklieden eu de tegelijk communistische en conserva tieve boeren. De „intellectueelen," zooals zij zich zelf noemen, worden vertegenwoordigd door de beschaafde burgerij (advocaten, geneeshee- ren, dagbladschrijvers, ingenieurs, studen ten, enz.) Allen of bijna allen zijn libera len, maar met zeer radicalen tint. De om- zichtigstcn onder hen zouden zich gaarne aansluiten bij het programma van graat Witte, maar zij durven het niet bekennen, u t vrees voor reactionairen te worden uit gekreten. De vurigsten daarentegen zijn vooi"standers van de republiek. Uit hunne rijen komen de samenzweerders voort, die zoozeer gevreesd worden, dat de Czaar zich niet buiten zijn paleis durft to wagen. Achter die partij heeft zich eene andere fovormddc socialistische werkliedenpartij. )ie partij is in omvang aanzienlijk toege nomen sedert de oprichting van talrijke fa brieken, die onder de auspices van graaf Witte tot stand gekomen zijn. Die faorie- ken zijn thans meerendeels gesloten. De ellende, die onder die werklieden heerscht, is vreeselijk en hunne politieke en sociale meeningen ondervinden daarvan den terug slag. Wanneer het echter niet mogelijk is van den Czaar te vergen de republiek te procla- meeren, zooals de „intellectueelen" zouden willen, het is niet minder onmogelijk van hem te vragen de verbeurdverklaring van de werkplaatsen en hunne overdracht aan de werklieden. Dan blijft er nog een derde gevaar, het verschrikkelijkste van allen. Dat is de ou stand van het platteland. Uitgaande van een beginsel, geheel tegenstrijdig aan dat van de werklieden, komen de boeren tot eene conclusie, die veel overeenkomst heeft met die der werklieden. Gehecht aan den Czaar, en aan den Czaar alleen, hebben zij een af schuw van de „intelectueelen", de ambt© naren, do stedelingen, de landeigenaars, de vreemdelingen, de Joden. Het spreekt van zelf, dat de Czaar een dergelijk programma niet kan onderschrijven en zulke compro- mitteerende bondgenooten niet kan steunen. Om de maat vol te maken, komt bij deze drie onoplosbare vraagstukken van binnen- landscke politiek nog een vierdede drei gende opstand van het leger. Sedert den vredebreuk met Japan bestaat het leger grootendeels uit reservisten, die, zonder geestdrift ten strijde getrokken, tka.ns, nu de oorlog geëindigd is, met aandrang eischen naar liuis gezonden te worden. Maar lioe kan het leger huiswaarts gezonden worden, nu de revolutie overal uitbreekt? Hier staat de regeering voor het dilemma - of den opstand zich vrij laten uitbreiden, of de troepen zelf zien opstaan." Men kan hieruit beoordeelen, hoe inge wikkeld de taak is, die op graaf Witte en zijne medestanders rust. Dultschland. Volgens bet Journal de Colmar heeft de rijkskanselier bij den bondsraad het verlan gen van den „Landesausschuss" van Elzas- Lotharingen aanhangig gemaakt betreffende de gelij'ksteildng van het rijkstand Elzas- Lotharingen met de andere Duitsalie bonds staten. Waarschijnlijk zullen de verbonden regeeringen een wetsontwerp over de nieuwe constitutie van Elzas-Lotharingon samenstel len, dlat nog in den loop van de nu begon nen zitting bij deni rijksdag zal worden inge diend. De afgevaardigden van het rijksland hebben met het oog daarop er van afgezien, hun voorstel van het vorige jaar op nieuw in te dienen. Frankrijk* Parijs, Dec. Bij de vaststelling der dag orde in de Kamer werd heden de minister van buitenlandsche zaken Rouvier geprest om in antwoord op verscheidene interrup ties der socialisten, te verklaren, dat Frank rijk de bondgenoot van Rusland wil blijven. Hij vroeg de handhaving der dagorde met de betcekenis, dat Frankrijk trouw blijft aan het bondgenootschap. De Kamer stemde met een groote meer derheid voor di© motie. fcngeiano. Londen, Jf. Dec. De Koning ontving heden- namiddag minister Arthur Balfour; men zegt, dat de iniusiter zijn onts'ag he.'ft in gediend. Tweede telegram. Het bericht van de ontslagaanvrage van het ïfiinisterie wordt bevestigd. De Koning heeft Sir Henry Camp bell Bannennan ontboden. Derde telegram. De Koning zal Ban ner man morgenvoormiddag om 10 uur 13 in audi ntie ontvangen. De officieele briefwisseling over de voor genomen conferentie der eerste ministers va© de Enigelssih© koloniën is thans gepubliceerd. Uit dit stuk blijkt, dat de minister van kolo niën Lyttelton had voorgesteld aan de con ferentie den iwaam Rijksraad' (imperial coun cil) te geven en een blijvend.' comité te vor men, dat dien Rijksraad op verlangen over bijzondere aangelegenheden van raad zal die nen. De Kaapkolonie, Natal en Australië hebben verklaard met dit voorstel mede te kunnen gaan, Canada en New-Foundland wa ren er tegen, Nieuw-Zeeland heeft geant woord, dat het niet kan beralissem, alvorens <a© uitslag van de nieuwe verkiezingen be kend is. Rusland. Volgens den correspandent van de Times zijn de huzaren en kurassiers te Zarskoje Selo aain, het muiten geslagen, omdat zij gebelgd waren dat men hen met op de opstandelin gen los wilde laten. De Semenowsky-gardo is nu naar Za.it.koje Selo gezonden, om den Kei zer tegen zijn al te ijverige soldaten te be schermen. Als eene bevestiging van de geruchten over de opgewondenheid, die heerscht onder de te Zarskoje Selo gestationeerde troepen, is te beschouwen de uitzending naar Zarskoje Selo van het regiment Semenowski, dat gewoon lijk te Petersburg in garnizoen is. Dé geruch ten van eene gevaarlijke gisting, zich uiten de iini een paleis-complot, waarin ook een groot vorst zou zijn betrokken, die den Czaar aan de rechterhand zou hebben gewond, is, zoo als bekend is, tegengesproken. Het gerucht wil dat d© geheele kozakkon macht, ter sterkte van 450.000 man, gemobi liseerd zal worden. Petersburg is op liet ©ogenblik vol met kozakken. Uit het district Dmitrowsk wordt gemeld dat verscheidene gemeenten weigeren belas ting te betalen. In Kinsanow, waar vele eigendommen door boeren zijn vernield, oefenen kozakken een schrikbewind uit over de mannelijke bevol king. Dezo is naar de boesclien gevlucht. Middelerwijjl vergrijpen de kozakken zich aan ile vrouwen. De grootst mogelijke onzekerheid heerscht thans wat de gebeurtenissen in Rusland be treft. De telegrafische gemeenschap met het rijk van den. Czaar is nagenoeg geheel ver broken. De staking van de telegrafisten heeft Rusland nagenoeg geïsoleerd van de buitenwereld, en te Petersburg, den zetel van de regeering, kan geen geregelde ge meenschap met het binnenland bestaan. Onder die omstandigheden hebben geruch ten vrij spel. Daaronder neemt het gerucht van een aanslag tegen den Cfeaar nog altijd eene aanzienlijke plaats in. Het is tegen gesproken, maar het blijft zich niettemin handhaven. Dé voorzichtigste dagbladcorres pondenten en de berichtgevers, die het nauwst in betrekking staan met het keizer lijke hof, melden allen overeenstemmend, dat talrijke arrestatiën zijn verricht onder de manschappen van de keizerlijke garde te Zarskoje Selo. Onder de garde zou de erger nis veld winnen, gelijk ook onder de andere troepen, over de politierol, die men haar wil opleggen. Tot in de onmiddellijke omge ving van den Czaar zou men bevreesd zijn voor ernstige gebeurtenissen. Een groother tog zou betrokken zijn in de aanslag, die, zooals men zegt, op den Czaar gepleegd is. De Czaar zou opgesloten gehouden worden. Al die geruchten moeten natuurlijk onder voorbehoud worden opgenomen. Men moet daarbij rekening houden met de faam, die al voortgaande grooter wordt. Maar wel mag men als zeker aannemen, dat het gevaar van eene paleisrevolutie bestaat. De geschiedenis van Rusland bewijst, dat dit gevaar een factor is, die veelvuldig zich heeft doen gel eien, en 't zou geenszins te verwonderen zijn, wanneer de partij der reactie, die zich be dreigd voelt door het verlies van het gezag, zich van de uiterste middelen bediende om den dreigenden slag af te wenden. Een bericht van den correspondent van dj Frankf. Ztg. te Odessa van 1 December, door een bode overgebracht naar Podwoloc- zyska (Galicie) meldt, dat daar eene al- gemeene staking verwacht wordt en dat de verhuizingen, naar het buitenland aanhou den. Er worden strooibiljetten rondgedeeld, die aansporen tot Jodenmoorden. Een ander bericht van denzelfden corres pondent houdt in, dat er een conflict be staat tusschen den stedelijken prefect en de universiteit. De prefect weigert het besluit van den raad van professoren om de uni versiteit open te stellen, in da bladen te laten opnemen. Van den minister van onderwijs is geen bescheid ontvangen. D'e professoren hebben nu besloten, op eigen ge zag hun besluit tot heropening van de uni versiteit bekend te maken. De Regeeringsbode constateert, dat tijdens den korten duur van den staat van beleg in Polen de gemoederen tot eene betrekkelijke rust gekomen zijn. Op voorstel van den gou verneur-generaal werd de staat van beleg opgeheven. De regeer ing hoopt, dat de be zonnen elementen in Polen er toe zullen bij dragen, Jat ook dit land aan den scheppen den arbeid tot welzijn van Rusland deel neemt. In tegenstelling hiermee wordt uit Lem- berg aan de Neue Freie Presse bericht, dat uit Warschau, met het oog op de nieuwe algemcene staking, die wordt aangekondigd, talrijke familiën inderhaast de stad verla ten. De banken, waar Duitsch en Oosten- rijksch geld gewisseld wordt, zijn den gan- schen dag dmk bezocht en het pasbureau it propvol. Ook de bewoners van Moskou cn Odossa verlaten in grooten getale Rusland. IIaj)aranda, J, Dec. Aan het Svenska To- legrambyran wordt uit Tornea be. li bi, dati eene nieuwe spoorwegstaking in F uland it uitgebroken naar aanleiding van de benoe ming van den Senaat. Voorloopig strekt da staking zich uit tot Tavastehus, maar zij zaïl zich waarschijnlijk uitbreiden over het ge- heelo spoorwegnet. Turkije» Hot Weener correspondentiobureau bericht uit Konstamrinopel, dat de verleden Zaterdag gehouden bespreking van de gezanten weder om de volledige eensgezindheid van dc mo gendheden bewezen heeft. Het programmal van de vlootdemonstratie wordt verder uit gevoerd. Op Diuedag 5 December, den acht sten dag sedert de bezetting van Mylileao, wordt overgegaan, tot de uitvoering van het tweede punt van het programma,. Tegeno'er verschillende berichten moet worden geconstateerd, dat de minister van buitenlan jsche zaïkon sedert Zaterdag 25 No vember niet bij den gezant van Oostenrijk- Ilongarije, baron Calico, is geweest. Bij en kele bezoeken van ministers of paleis-ambte- naien bij sommige genanten individueel is eene officieele verklaring niet geschied. Ook hebben bij die gelegenheden geene anderhan delingen plaat/9 gehad, maar er werden van Tuirksche zijde slechts inlichtingen ingewon nen men trachtte te polsen en wenkeni te geven, hetgeen intusschen doellooze pogingen zijn, omdat nu nog slechts een officieel ant woord van de Porte kan worden aangenomen. Overigens is de toestand onveranderd. In Konstantinopel, in Mytilerre en in de pro vincie heersolit ru&t. Geruchten volgens wel ke Italië in de kwestie van de financieel© controle eene bemiddelaarsrol tusschen do mogendheden en de Porte op zich genomen heeft, worden in Konstantinopel niet ernstig opgevat, omdat Italië in volledige overeen stemming met de mogendheden aan de de monstratie deel neemt. De correspondent van de Köln. Ztg. to Konstantinopel bericht, dat de kwestie van de fiiianciecle gedelegeerden gecne vorderin gen heeft gemaakt. De gezanten hebben be raadslaagd over ©en voorstel om alle finan- cieelo gedelegeerden tot civiele agenten te •benoemen. Tn de stad is het rustig. Alterlei vHet Koninkliijik Wetenschappelijk Genootschap te Kopenhagen en. de Pruisische Academie van Wetenschappen te Berlijn zul len te zanren een catalogus van al de hand schriften van Grieksche en Romeinsche ge- neeskundigo werken uitgeven. Daarna zullen zij aa.™ de Internationale Vereeurging van Academiën een voorstel doen betreffende een uitgave van de werken dier oude geneeskundigen zei ven. vEr is sprake van, dat de tentoonstel- j ling van Marseille, die, naar al twee jaren plan is, in den zomer van 1906 zou w>rdm gehouden, uitgesteld zal worden. In den zo mer 1905 zou de tentoonstelling van Milaan plaats gehad hebben, maar in verband met de vertraging bij het werk aan de Simplon- tunnel is die tentoonstelling een jaar uitge- Naar het Zweedsch 8 door Ph. WIJSMAN. „Wat bent u koud,-' zeide hij. „Ga hier zitten; deze stoel is gemakkelijk. Eerst moet u een glas wijn drinken en dan vertellen." Zij kon er niet veel tegen zeggen en hij| stoorde zialr in het minste, niet aan haar pro test, dat flauwt te voorschijn kwam. Uit een hoekkast 'haalde hij een flesch Bourgogne, t rok die open, schonk een glas in en gaf haar dit in de hand. „In eens achter elkaar leeg drinken! U moet warm worden. Het is vinnig koud en't heeft er veel van of u op weg waart geducht verkouden te worden." Zij, gehoorzaamde. Reeds die bezorgde vriendelijjkheid wekte oen warme atmosfeeer van medegevoel rondom haar. Zij had de heerlijke gewaarwording van bescherming en verdediging te vinden, na alléén te hebben gestaan, blootgesteld aan grove brutaliteit. Die overgang was zoo plotseling en zoo he vig, dat zij zich moest, inspannen om niet in tranen uit te barsten, van louter dankbaar heid. Maar hij deed alsof hijj er niets van zag. „Zoo mui krijgt weer een. kleurtje op de wangen," zeide hij. En alsof hij de oor zaak voor haar verdriet giste en den gcheelen samenhang begreep, vroeg hij plotseling „Is zij onaardig tegen u geweest, die oude heks?' ,,Zij, zeide dat. ik hoegenaamd niet op de hoogte was van de methode," antwoordde Nina, hare papieien uit haar zak halende „Darom kom ik hier terug. Ik wilde u mijn getuigschriften en brief van aanbeve ling laten lezen, dokter." „Dat is niet noodig." Zonder een blik in de papieren te slaan legde hij ze op de tafel, waarvoor hij gozelen Was, neer, en begon een marscli op het ma honiehouten blad te trommelen. „Maar als zij nu hier komt en over mij klaagt?'' „Dat is wel mogelijk. Mag ik ze zoolang bier behouden?" Het getrommel werd driftiger. „Het: is mijne sdhuld, dat u die onaange name ontmoeting gehad hebt," zeide hij. „Ik had moeten' begrijpen, uat er zoo iets kon voorvallen." „U kende haar misschien niet..." „O, men ziet het spoedig genoeg aan dc' menschen van welke soort zij zijn. Maar ik kon niet donkern dat zij u zoo zou durven behandelen." Plotseling hield hij op met trommelen. Hij schoof zijn stoel dichter bij Nina en boog zich tot. haar over met eene uitdruk king van beslistheid over zijn geheele we zen „Dit moet goed gemaakt worden," zeide hij, „om ik weet daar slechts oen middel voor." „U bedoelt toch niet haar te dwingen zich bij mij te verontschuldigen vroeg Nina ontsteld. Maar toen hij begon te lachen, lachte zij ook. „Neen," zeide hij, „zulk volk laat men eenvoudig voor 't geen het. is. Elke moeite die men zich daarvoor getroost, is te veel eer. Als zij hier komt, dan beloof ik u, dat zij niet lang blijven zal. Maar wij moeten er voor zorgen dat zoo iets als heden gebeurd is, niet herhaald kan worden; en, zoo als ik zeide, daartegen bestaat slechts een middel. U moet mijn assistente worden." „Uw assistente!" Zij stond plotseling van haar stool op. Het voorstel kwam zoo snel zoo onverwacht! Zijn assistenteBeteekende hare beleediging voor hem zooveel, dat hij hare zaak tot de zijne maakte? Maar zij begreep hem wel. Hij had haar aanbevolen en nu wilde hij toonen dat hij dit met grond had kunnen doen. Zijn goede naam was ermee gemoeid. „Men moet u leeren vertrouwen," vervolg de hij, „en dit kan alleen geschieden, door zich langzamerhand op de hoogte te stollen van uwe kundigheden." Toch had dit voorstel nog altijd een bij smaak van een aalmoes, beter gezegd, van eene vergoeding voor de vergissing waaraan hij zich had schuldig gemaakt. Zij stond op. Neen, zij: kon zijn voorstel niet aannemen. Maar hij veinsde hare hand, die zij hem toestak, niet te zien, en bleef voor haar staan. „Denk vooral niet, dat ik u dit voorstel, alleen in uw belang," zeide hij. „Veel meer in het mijne. Ik had er fcocli reeds ernstig over gedacht een assistent te zoeken, die mij bij het een en ander zou kunnen helpen, vooral voor de afdeeling der massage en gym nastiek in sommige gevallen, want er is hier dikwijls te veel werk voor éen. Ik verzoek 'tu vriendelijk..." Er lag iets bijzonder innemends in die staalgrijze oogen achter de brillcglazen. Zij spraken zijn verzoek nog duidelijker uit dan de mond en Nina ondervond den invloed van zijne persoonlijkheid heden nog machtiger dan den vorigen aag. Elven als gisteren maakte hij den indruk, van alles rondom zich te vergeten behalve haar; het was als of hij haar noodig had. En hiervoor is nie mand ongevoelig. Zij kon 'tniet helpen, dat haar gelaat van blijdschap straalde en dat zij onmogelijk bij hare weigering kon volharden. Het liefst zoude zij dadelijk hebben toegestemd. Toch zou dit een al te overhaast besluit zijn. „Laat mij er tot morgen over denken," verzocht zij, „Goed. Maar uw antwoord mag geen wei gering zijn." En toen zij elkander bij het heengaan van Nina do hand gaven, was het even zoo goed alsof zij haar woord gegeven had en de zaak in orde was. IV. Het voorstel vond aanvankelijk weinig bij val bij Nina's ouders, vooral bij hare moe der. Zij wist niet in hoever die betrekking gepast zou zijn. Ware dokter Garvcll ouder, of gehuwd, dan zou er niets op zijn aan te merken, maar nu was zij daar niet zeker van. Nina, die nog niets vast besloten had, werd door dien tegenstand tot beslissing ge dreven. Het hinderde haar als kind te wor den behandeld. Men moest haar toch wel zoo goed kennen om te weten, dat zij best op haar eigen boenen konde staan en op zich zelf passen. Bovendien zou zij slechts enkele uren op den middag bij GarveH werkzaam zijn en haar vak, dat zoo na verwant was aan dat van den geneesheer, diende haar te beschermen tegen dc aanmerkingen van kleinzielige preutschheid. Als Nina iets wilde doorzetten dan ont brak het haar zelden aan redenen voor hare zaak en in dit geval pleitte zij' met zooveel wilskracht, dat zij haar vader al spoedig aan hare zijde had. Het duurde niet lang of moe der gaf ook toe, zij het al met een zucht. Bij nadere beschouwing had zij er niet zoo heel veel tegen. Die betrekking kon groote voor- deelen aanbrengen en misschien waren haro bezwaren overdreven. De tijden waren ver anderd en do zienswijze ookzij had door haar protest haar geweten tevreden gesteld. Van dwang kon tegenover haar volwassen dochter geen sprake zijn. Dus werd Nina weldra assistente van dok ter Garvell. Van 'teerste oogenblik af stelde zij veel belang in hare nieuwe werkzaamheid, hoewel zij in 't begin weinig anders te doen had dan de instrumenten in orde houden en nu en dan eene dosis électriciteit toepassen of gymnastiekbewegingen leiden. Maar zij bestudeerde ernstig dc manieren van Garvcll bij de behandeling zijner patiëntenzij trachtte zijne motliode te volgen en het go- lukte haar spoedig, dank zij hare vlugheid van opmerken. Ten laatste vertrouwde hij enkele patiën ten die massage noodig hadden aan haar toch deed hij daarbij altijd van een voorzich tig, menschkundig oordeel blijken. Nu eens was hot oen kindje, dat zij mot hare vriende lijkheid konde winnen; dan een oude man, die uit den aard der zaak een paar zachte doch stevige handen op prijs steldeof ook wel eene vriendelijke, teergevoelige oude dame, die onder den invloed van het aange- namo in Nina's onderhoudend gesprek, de vervelende behandeling beter kon dulden. Met andere dames, die een vlugge tong en scherpe, wantrouwende oogen hadden, liet hij baar nooit in aanraking komen, al ware het ook maar om een windsel te leggen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1