KOLONIËN. "BINNENLAND. s *v*-T.w xan** steld, zoodat do boidc groote steden, Mar seille en Milaan, in dezelfde buurt van Europa gelegen, tegen elkaar zullen moeten concur ree ren in 1906, wanneer niet een van beide de ander voor wil laten gaan. Wie zal moeten wijken. Milaan heeft al eens een jaar uitgesteld, maar Marseille leefde al eenige jaren in het vooruitzicht van de tentoon stelling van 1906 en heeft zich daarop voor bereid. Milaan had, toen het de tentoonstel ling in 1905 over liet gaan, rekening moeten houden met de plannen van Marseille en niet het jaar kiezen dat voor Marseille was vastgesteld. vDe Israëliet isclie inwoners va-n New- Y«rk hebben met een feest, hetwelk door 3000 mcnschen werd bijgewoond, den 250en verjaardag der eerste vestiging van Israëlie ten to New-York gevierd President Roosevelt zond hun voorzitter Schift een telegram van gelukwensching. met- de bijvoeging, dat hij met het oog op de Jodenvervolgingen in Rusland zich daartoe gedrongen gevoelde Voor die vervolgd© stamgenooton in Rus land i> in Amerika reeds een miliioen dol lars bijeen. vEen telegram uit Keulen meld» drt Zaterdag bij het station Werdohl twe-ï goe derentreinen op elkaar zijn gelooptm l>o machinist werd gedood, een re mme' g*k.v*'si en 25 wagens zijn vernield. OOST-INDIË. Dc correspondent te Batavia van het Hbld. seint ,,De assistent-resident Coenen zal resident van Banka worden. De waarnemend direc teur van onderwijs, eeredienst en nijverheid, mr. J. G. Pott, tevens hoofdambtenaar voor do mijnwetgeving, gaat met den heer Coe nen en kapitein Colijn naar Banka." Het blad teekent hierbij aan ,,Het bovenstaande staat natuurlijk in verband met den toestand op Banka, welke nog kort geleden bij de behandeling der In dische begrooting in de Kamer herhaalde lijk ter sprake is gebracht. Mr. J. G. Pott, hoofdambtenaar voor de mijnwetgeving in Ned.-Indië, die in de plaats van mr. Aben- danon (thans met verlof in het moederland) aan het hoofd staat van het Departement van O. E. en N., heeft zich vooral bekend gemaakt door het ontwerp eener ordonnan tie ter uitvoering van de Indische Mijnwet. Hij is zeker de aangewezen man voor een onderzoek als thans aan hem met den be kenden kapitein H. Colijn is opgedragen. Laatstgenoemde was kort geleden, na zij a opdracht in Sumatra's Oostkust, weder bij een bataljon ingedeeld. Resident van Banka was sinds 10 Mei 1902 de heer H. van der Wolk. De heer W. J. Coenen was tot heden assistent-resident van Tanah Datar, stand plaats Fort van de Capellcn (Padangsche Bovenlanden). De Staatscourant van Dinsdag 5 December, bevat de volgende Koninklijke besluiten eervol ontslagen als consul van Nederland to Freetown (Sierra Leone) J. Walsh de gezantschapssecretaris 2e klasse te Washington E. Baron van Tuyll van Seroos- kerken is benoemd tot gezantschapssecre taris 2e klasse in algemeenen dienst overgeplaatst in rang naar V ashington de gezantschapssecretaris le klasso te St. Pe tersburg mr. R. Roijaards; idem naar St. Petersburg, jhr. mr. A. van der Goes, ge zantschapssecretaris le klasse to Brussel, tij delijk gedetacheerd to Rome; iHem naai Brusse. mr. C. Crommelin, gezantschaps secretaris 2o klasse to Rome, thans tijdelijk to Brusselbenoemd tot gezantschapssecre taris 2o klasse te Rome jhr. P. Melvill van Carnbee, thans gezantschapssecretaris in al gemeenen dienst; benoemd tot ridder ;n do Oranje Nassau- orde do katholieke geestelijke W. van ÜaArs. directeur van het Sint Elisabeth-Gatshuis op Curasao; benoemd tot burgemeester van Oorle, A. van den Heny on tot burgemeester van Kat- tendijko J. Veltman; op verzoek eervol ontslagen met den rang hoofdcommies A. Ilekker, commies aan het departement van Oorlog; op vorzoek eervol ontslagen met pensioen do ritmeester der cavalerie op non-activiteit E. Völcker. Door H. M. do Koningin en Z. K. H. don Prins word Zondag een rijtoer gemaakt door Apeldoorn, Loo, Wiesel en Hoogsoereu, waarbij II. M. zelf do twee schimmels mende. Dr. Roeasingh, lijfarts van H. M. de Koningin, arrivccxie Zaterdag ten paleize en vertrok Zondag weder. Zaterdag had onder Kerschoten en Wcuum eene jachtpartij plaats waaraan, be halve door do dd. hof dignitarissen, word deel genomen door de heeien jhr. llaersma do Witt, jhr. Van de Wijok, ordonnans-officier, Tutein Nolthoniir*. rentmeester van bet. kroon domein. Van Steijm, intendant, en Loudon, jagermees ter. De gowone audiënties van de ministers van waterstaat, landbouw, justitie, oorlog, financiën, marine cn koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Do minister van financiën maakt be kend, dat op 2 December 1905 bij betaal meesters in kas was f 4.308.085.63J. en dat op denzelfdeu dag door do Noderlaudsche Bank, ingevolge art. 1 Ibis van baar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was virstrekti ten bedrage van f3.312.768.93. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft een schrijven gericht aan Ged. Staten, dio dit op hun beurt ter kennis van den Gemeenteraad van 's Gravenhagen brengen, waarin hij verklaart bezwaar te hebben tegen dat deel van de onlangs dcor een Raad gewijzigde verordening met betrek kirg tot de Bank van Leenig, waarbij de tijd gedurendo welke de panden bewaard moeten worden alvorens te worden verkocht, op minder dan 14 maanden is gestold (na melijk op 12 maanden). Dc Minister steunt daarbij op art. 34, 2e lid van het kon besluit van 31 October 1826, no. 132, waarbij dien termijn op niet min der dan 14 maanden is gesteld. Om aan dit bezwaar des Ministers te go- moet te komen, stellen B. en W. voor den termijn nu als vroeger op 15 maanden te stellen. Haagsche Raad. In de gisteren gehouden vergadering van don gemeenteraad van 's Gravenhage word o. n. ter fcaiel ge bracht eeno mededeeling van B. en W. dat zij C. P. Vrugt, wegens het zonder voorken nis verlaten van zijne betrekking, hebben ontslagen als commies ter gemeente-secretarie, met ingang van 10 November jl., met dien verstande, dat omtrent de vraag of dit ont slag al dan niet eervol kaai worden verleend, zal worden beslist, zoodra het aan den con troleur der gemcentefinanc-iën opgedragen on derzoek beëindigd zal zijn. De heer Bodaan meende dat er genoeg zame redenen waren om reeds nu clat ont slag niet eervol te geven, omdat B. en W. speciaal de wethouder van onderwijs door hem zijn misleid. De burgemeester herinnerde echter aan het Bijbelwoord Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt". De Bouwverordening werd na tweede de- zing goedgekeurd. In behandeling kwam een verordening om trent de subaidieering van het toeedcht op bijzondere bewaarscholen, waarmede de raad niet. gereed kwam Bepaald werd, dat de Gemeentelijke Ar- beids/benrs den len Januari a. s. in werking zal treden. Voortaan zullen, krachtens wijziging van 't Reglement van Orde voor den Raad, de ro- tulen niet meer behoeven te worden n zij zullen vóór de \ergadering ter lezing wor den gelegd. B. en W. van 's Gravenhage praeadvi- seeren ongunstig op het verzoek van het R K. Parochiaal armbestuur om een subsidie (neerkomende op een bedrag van f 15000) tot dekking van het tekort. Bestaat uit wettelijk oogpunt tegen inwil liging van het verzoek geen bezwaar, B. en \V. achten het principieel niet aanbevelens waardig, dat de meerdere bemoeiing, welke de uitbreiding der stad ook ten aanzien van het vraagstuk der armenverzorging voor de gemeente zal medebrengen, zich zal openba ren in den vorm van een subsidie aan de diaconieën. Van het toestaan van dit ver zoek zou het gevolg zijn dat aan verzoeken van andere diaconiën evenzeer gevolg zou moeten worden gegeven, terwijl B. en W. voorzien, dat bij subsidieering van gemeente wege, de offervaardigheid van de leden der verschillende gezindten aanzienlijk zal ver minderen. Gemeentel ij ke Risic o-v e r- eeniging. De heeren mr. I. A. van Roven, burgemeester van Zwolle, K. J A. G. Collot d'Essury, burgemees ter van Hontenisse, en Ubbo Wilkens wethouder van Yeendara, hebben de burgemeesters, die instemming betuig den met de oprichting eener Gemeente lijke Risico-Vereeniging ter zake van de ver zekering voortvloeiende uit de Ongevallen wet 1901, uitgenoodigd ^ot het bijwonen eener op 9 December te Amsterdam te hou den vergadering. Die hoeren deelen daarbij mede dat zij met, het bijeenroepen dezer vergadering hun taak als comité van initiatief als geëindigd beschouwen en zij dus in die vergadering de gelegenheid zullen geven tot het benoemen van een comité van uitvoering uit de daar aanwezige leden der dagelijksche besturen. Bij deze oproeping is gevoegd een exem plaar der concept-statuten, zoo mogelijk in diezelfde vergadering te behandelen en vast te stellen, wat dit laatste betreft behoudens nadero goodkeuring der verschillende ge meenteraden N. R. Ct. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten de jaarwedde van den burgemeester met f 500 te verhoogen en te brengen op f 3000 en dc jaarwedde van den secretaris to verhoogen met f 300 en te brengen op f 2800. De raad der gemeente Sappemeer be noemde met 9 van de 15 stemmen tot direc teur der gemeente-gasfabriek den heer S. J Rummel te Schoonhoven. De éta-major van het eerstdaags naar Oost-Indië te vertrekken pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", liggende in de marinehaven van het Nieu- wedicp, bestaat uitkapt. ter zoo H. Bac ker, commandant; kapt. luit. ter zee jhr. H. L. Wichere, eerste-officierluit. ter zee le kl. P. Sodenkamp en J. B. M. ten Bosch; luit. ter zee 2e kl. M. W. Schaly, C L. Schepp, H. M. Manikus, H. C. Lou- wersc cn F A. Buddinghadelborsten le klasse A. J. W. van Anrooij, J. M. de Eooij, J van Roede, H. Keijser, H. A. Gre- gorij, H. IJssel de Schepper, L. J. R. de Chateleux, C. baron de Vos van Steenwijk en A. G. Canter Cramers; off. van gez. le kl. F. Bennik; idem 2e kl. A. G. Theunisse; officier van admin, le klasse J. F. de Hart; adj.-adm. A. J. Teljer en H. G. Gerdes. Het maclnnekamerpersoneel bestaat uit: off.-mach. le kl. B. H. Harinck, chef der machinekamer; idem 2e klasse H. J. W. Grimberg; hoofdmachinisten H. C. But en P. H. de Carpentiermachinisten J. J. van Wijk, W. A. Swart, G. C. Carrière, G. J. van Donk, A. C. Dat, en R. C. de Bruijn; adj.-mach. A. J. M.- Blom, C. A. v. d. Steen en H. J. Oldemans. (Vad.) Eet nieuwgebouwde pantocrschip M. U. Tromp, dat een.ge dagen geledon ter ree- de van Texel met gunstig gevolg pnoefst >f»m- de, is thans ook gereed gekomen mot do be proeving der batterij en van de lancoer-in- richtingen, dio eveneens aan de gestelde eischen hebben voldaan. Het schip zal eerst daags van Nieuwediep naar 's Rijks erf te Amsterdam terugkeeren, ten einde daar '-er- de- voor den dicust te worden afgewertt. Decoratie. Met een enkel woord is reeds medegedeeld dat j.l. Donderdag te 's Gravenhage op plechtige wijze zijn uitge reikt de cere-sabel aan den eerste luitenant dor infanterie van het O.-I. leger Van Ges- selen Verschuir, en de ridderkruisen der Mi litaire Wilirasorde aan den eerste luitenant der artillorie Cramwinckel en den gep. on der-luitenant Lutke Schipholt, beiden mede van ebt O.-I. leger Eij die gelegenheid gaf generaal Van der Goes een overzicht van de feiten waardoor die onderscheidingen waren verdiend. Omtrent den eerste-luitenaut der infante rie van het leger in Ned.-Indië Van Gesseler Verschuir vermeldde de generaal het vol gende Het beschieten van onze versterking in Sigli en van de treinen naar Padang Tidji, alsmede het beschadigen van de baan door benden van Pang Andah en Tenghoe Moe- da Dawat, waarvan vooral de eerstgenoemde als dapper bekend stond, maakten het nood- zakelijk deze bendehoofden, zoo mogelijk, on schadelijk te maken. Pogingen daartoe aangewend hadden aan vankelijk geen succes, maar toen de luite nant Van Gesseler verschuir met deze taak werd bolast, wist hij door zijn beleidvol, doortastend en onverschrokken optreden als patrouille-commandant in het Noorden en Noordwesten der Pedië-vallei te verkrijgen lo. dat in Januari 1904 17 vijanden met 1 achterlaad-, 7 voorlaadgeweren en 1 revolver in onze handen vielen en de wapensmederij van Tengkoe Tjot Tjitjam werd opgeruimd 2o. dat in het gevecht op den 26 en Juni d. a. v. aan de benden van Pang Andah en Nja Madoe Dawot, die zich in een tweetal woningen hardnekkig verdedigden, een ver lies van 8 dooden, 5 achterlaadgeweren en een voorlaadgeweer, veel munitie en blanke wapens werd toegebracht; 3o. dat de beruchte en om hunne dapper heid bekende bendehoofden Pang Andah en Nja Madoe Dawöt in het gevecht van 3 Juli 1904 werden neergelegd en hunne benden gedeeltelijk vernietigd werden, negen doo den, 11 achterlaad- en 7 voorlaadgeweren, 1 revolver, veel munitie en blanke wapens op het gevechtsveld achterlatende. Omtrent den le-luiteuant der art. H. Cramwinckel deelde de generaal het volgen de mede Bij den aanval op en de vermeestering van de zwaar versterkte en hardnekkig verdedigd wordende kampong Doesoen Baroe (Poelan Tengah) in het landschap Korintji op den 9eu Augustus 1903 heeft hij als comman dant eener sectie onbespannen berggeschut door moed en voortvarendheid uitgeblonken. Wetende, dat dezelfde troepen eenige we ken te voren bij een aanval op dezelfde kam pong teruggeslagen waren, begreep luitenant Cramwinckel, die, niettegenstaande hij met zijn sectie een moeilijk oogenblik doormaak te, wegens het onklaar raken van een der stukken, en in weerwil daarvan toch nog de noodige aandacht bleef wijden aan de aan vallende infanterie, waarbij reeds eenige wei feling ontstond, dat alleen daadwerkelij ke, krachtige en snelle hulp hier kou red den. Met het eenige nog bruikbare stuk rukte hij om eigen troepen niet te treffen in de voorste linie op, en wist door een zeer snel afgegeven schot, welks richting persoon lijk door hem werd nagegaan, het vuur des vijands tot zwijgen te brengen, doordien het projectiel goed insloeg. De infanterie herstelde zich toen en drong, gebruik makende van de in de versperriugen en den wal door het artillerievuur aange richte schade5 de versterking binnen. Door een en ander heeft hij veel bijgjirar- gec tot het verkrijgen van een groot succes Het volgend© werd medegedeeld omtrent den gepensionneerden onder-luitenant der infanterio van het leger in Ned.-Indic II. Lutke Schipholt. Op den 4en Augustus 1902 rukte een pa trouille ter sterkte van één groep, ouder commando van voornoemden onder-luitenaut uit om de tusschen het bivak Lajoeëng Meu- laboh verbroken telefonische gemeens» hap zoo mogelijk te herstellen. Bij een plotselingen klewang-aanval door Atjehers wist Lutke Schipholt moedig stand te houden en zijn manschappen aan te voe ren en zoodoende een begin van weifeling bij hen te onderdrukken, waardoor zijne pa trouille er in slaagde de aanvallers niet al leen af te slaan, maar zelfs 7 ervan near to leggen, daarbij een donderbus en blanke wa pens buit makende. Voorts wist hij, alhoewel zelf gewond zijn de (ten gevolge waarvan hij voor den mili tairen dienst ongeschikt verklaard is), met eenige fuseliers de vluchtende Atjehers to achtervolgen, met het resultaat, dat -wee onzer geweren, van gewonden afkomstig die den vijand reeds in de handen waren g-ïval len, weder teruggenomen werden, bij veVo gelegenheid nog twee Atjehers werden neer gelegd. Hebbende hij overigens zijn patrouille, die ook na het gevecht in een zeer hachelijken toestand verkeerde, op beleidvolle wijze uit het gevaar gebracht. Naar men verneemt, zullen le heeren K de Boor Czn., eu A. S. Talma, beiden lij den van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, door de Centrale oommissie voor -lo statistiek voorgedragen worden ter vervul ling van de vacature, in laatstgenoemd col lege ontstaan door het bedanken vaa baron Van Dedom. In eene plechtige openbare zitting van het gerechtshof te 's Gravenhage, die door eenige dames, vele leden van de reentirlijke macht en leden der balie werd bijgewoon I, is gisterenmiddag jhr. mr. R. O. van Hol the tot Echten geïnstalleerd als ravdsheor in bovengenoemd ooilege. Naar het „Weekblad van liet Recht' verneemt, hebben zich voor de vacabi.e va'i rechter in de arr.-rechtbank te 's Gra"<mliag? tot dusver slechts drie sollicitanten aange meld. Voor den buitengewonen dienst en de oorrespondentïo langs de dijken, gedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren', alsmede voor den dienst der ijsopruinxiug in de groote rivieren, in den winter van 1905 op 1906, zullen worden gestationneerd te: 's Gravenhage, Gorinchem of elder?: R. O. van Manen, inspecteur-gene raaiD. A. van Hoyst, ingenieurJ. G. Soeter, bureelamb- te naar. LekVinnenG. Redeker, adjunct-inge nieur; P. B. Sips, opzichter NieuwpoortL M. Korevaar, opzichter. Schoonhoven A. Ph. K D. van Malsen, tijdelijk adjunct-ingenieur; M. in 't Hout, opzichter. KrimpenE. Ouweneel, bakenmeester. Merwode 's Gravenhage, Gorinchem of elders: J. W. Welcker, hoofdingenieur-direc teur D. C. F. Linckcrs, bureelambtenaar. Gorinchem A. E. Kempees, ingenieur; A. T de Groot, idemJ. de Vries, opzichter; J. F. Huffermau, bureelambtenaar AsperenF. Westhoeve, adjunct-opzichter. Hardir.xveld A. van Wilsifm, bakenmoes- ter. SliedrechtH. de Kiewit, opzichter. DordrechtA- Kooreman. opzichter. Alblasserdam J. Sizoo, opzichter. Voor den dienst der ijsopruiming in de groote rivieren 's Gravenhage of elaers langs de riveiren C. B. Schuurman, hoofingenieur-directeur H. van Oordt, ingenieur. Dordrecht of elders langs de Merwede en Dorditsche waterwegen W. A. M. van den Thoorn, ingenieur M. C. E. Bongaerts. ingenieur; J. C. Scherp, ingenieur; W. F. A. Jiagebhorn, opzichter; W. J. L. Chevalier, adjunct-opzichterW. Vogelzang, bureel-ambtenaarJ. Hubrogtse, adj u net-opzichterK. H. van den Berge, ba- ktnme. .der; A. C- Geerlof, idem; T. M. Po lak, idem. Te Leeuwarden werd in een vergade ring van de commissie ter bevordering van de belangen der Zuiderzeevisscherij onder meer besloten, dat de vergadering ter be spreking van het wetsontwerp op de vissche- rij en tot oprichting van eene groote vis- schersvereeniging gehouden zal worden op Woensdag 27 Dec. a.s. te Amsterdam. Een oude getrouwe. Te Eindho ven overleed dezer dagen een 90-jarige dienst bode, die 70 jaren achtereen in een en do- zelfde familie heeft gediend. Voor de Russische slacht offers. Door de federatie Amsterdam der S. D. A. P. is een commissie gevormd, zich ten doel stelende een fancyfair te organise" reu ten voordeele van de Russische slacnt- offers. Legaten. Door wijtfen den heer C. Vf. graaf van Limburg Stirum zijn de vol gende legaten vermaaktaan de Christ, school op het Roermondsplein te Arnhem f 500; aan de Chr. bewaarschool aldaar f 500; aan de school me» den Bijbel m u. 1 o. aldaar f 1000; aan de Vereeniging voor chr. verpleging van bedelaars en land- loopers te Beeksbergen f 1000aan de Wees inrichting te Neerbosch f 1000; aan de Maatsch. van Weldadigheid f 1000aan de Vereen, tot chr. verzorging van zenuw lijders in Nederland f 500; aan de diaconie der Geref. Kerk B te Arnhem f 500; aan de Geref. vereeniging aldaar f 2000. De Hembrug. Gister is het her stellingswerk aan de Hembrug, ten gevolge van het spoorwegongeluk op den avond van 1] November, gereed gekomen, zoodat mor gen de dienst weder als gewoonlijk kan wor den vervuld. Het werk heeft langer geduurd dan aan vankelijk vermoed werd, omdat een der hoofdleggers geheel moest worden verwijderd en belangrijk versterkt. Hbld. Goudsche pij pen. Uit Gouda schrijft men aan het N. v. d. D. Gisteren kerdacktde firma P. van der Want Gz. het 275-jarig bestaan van de op richting harer bekende pijpenfabriek „De gekroonde W. S." De Goudsche pijp is schier overal bekend, maar slechts weinigen weten iets omtrent de geschiedenis en den oorsprong dezer oude Goudsche industrie. Wanneer de eerste pijpen gemaakt zijn, valt niet met zekerheid te zeggen. Men meent, dat zekere Wissius het eerst pijpen gefabriceerd heeft van pijpaarde, of hoogst waarschijnlijk van pottenbakkersaarde. In het begin der 16e eeuw dienden, vol gens oude geschriften, een aantal Gouwe naars op onze vloot, en men gelooft, dat die deze industrie van Engelsche matrozen heb ben overgenomen, en verschilende vakter men wijzen eenigszins in die richting. Het fatsoeneeren van de pijpen wordt „trom men" genoemd, waarsckijnlijjk afgeleid van het Engelsche woord ,to trim"een andere bewerking heet „kasten", van „to cast"; een stuk gereedschap van ijzerdraad „weier",'' van „wire", enz. Volgens de overlevering moeten de eerste pijpen in houten vormen gemaakt zijn; deze waren zeer lomp en dik van steel, de kop evenwel weer zeer klein cn de lengte er van was pl.in. 16 Engelsche duimen. De vervaar diger maakte ze in zijn voorhuis en droogde ze in de lucht op zijn pothuis, waarna ze in pottenbakkersovens werden gebakken. Dat men daar toen reeds verschillende fabrieken van geglazuurde potten had, bewijst het aan gebakken glazuur, dat men op oude pijpen vindt, in verschillende kleuren, doch meest al groen of geel. De eerste Goudsche pijpen waren niet van merken voorziendeze werden gemaakt in het begin der 16e eeuw. Van dien tijd tot 1630 had het pijpenmaken een zóó groote vlucht genomen, dat men reeds ter onder scheiding teekens op do hielen der pijpen ging zetten'. Zekere Willem Stevens de Jon ge, in de Kuipersteeg te Gouda, begon dan ook in 1630 met op zijne pijpen een merk te zetten, en wel zijne voorletters W. S. Oorspronkelijk was dit huis ren melkhan del „De Vaarkoe". Ditzelfde merk W. S. wordt tot op heden, zonder ooit van standplaats veranderd, te zijn, nog op dezelfde plaats gezet, en zonder ling is het, dat deze pijpenfabriek altijd met afwisseling in de mannelijke en vrouwe lijke linie is gebleven. Zij is de oudste der thans nog bestaande pijponfabrieken. De merken maakten indertijd zulk een op gang. dat de familie Cinq, waarvan een der leden burgemeester van Gouda was, eene pijpenfabriek oprichtte, waarop haar fami liewapen prijkte. Deze pijpen werden „Cin- uespijpen" genoemd. De pij pen-industrie nam steeds in bloei toe, zoodat allengs ongeveer 300 fabrieken ontstonden, waaraan 4000 menschen werk ten. Hierbij moet men in aanmerking nemen dat het vervaardigen van pijpen grootcn- dcels huisarbeid was In die dagen werd ook het pijpenmakers- gilde opgericht, dat nog heden op dezelfde wijze bestaat al is het aantal leden aanzien- j lijk verminderd, wijl er nog slechts 7 fabrie ken bestaan, die aan 250 menschen brood verschaffen De houten pijp heeft de Goudsche pijp wel gedeeltelijk verdrongen, omdat zij sterker is, maar de echte rooker verkiest nog altijd dc meer poreuze Goudsche pijp. De vorm der pijpen is in dien tijd veel veranderdmaar de fabricage geschiedt, be houdens enkele verbeteringen, nog steeds op dezelfde wijze. De fabriek „De gekroonde W. S." heeft de eeuwen getrotseerd. In 1889 werd zij grootendeels door brand verwoest, maar zij herrees schooner uit hare asche. Na dien tijd is zij verbouwd gewordenzij munt in de industrie ook uit door hare practisclre en hy giënische inrichting. De elevator s-q u a e s t i e. De algemcene beëedigde raeten-wegers-vercem- ging tc Rotterdam, deelt aan alle factors en werkgevers in het wegersbedrijf mede, dat de 8 graan-importeurs tot heden het con tract-, gesloten tusschen de meter-wegers van Rotterdam cn de graan-importeni's van den Boven- en Beneden-Rijn, nog niet on derteekend hebben. Ofschoon deze impor teurs per brief door de meter-wegers beleefd verzocht zijn tot dit contract toe te treden, onder bedreiging dat andei's voor hen geen werk meer zal worden verricht-, hebben deze importeurs hieraan nog geen gevolg gegeven. Daarna hebben de meter-wegers in ïun vergadering van Zondag 3 December beslo ten voor deze importeurs op stoomschepen niet te wegen en zullen de meter-wegers ook die partijen, welke eventueel voor genoemde importeurs ongewogen in lichters overge werkt worden, ook niet uitwegen, alvorens zij dit contract mede onderteekend hebben Dit besluit zou ingaan op Maandag 4 Dec. De t y p o g r a f e n s t a k i n g te Amsterdam. Niet het geheele personeel van de firma Ipenbuur en van Seldam te Amsterdam, doch slechts een deel van het personeeleen 20-tal zetters, neemt aan de staking deel. De loopende werkzaamheden kunnen door het overige personeel worden afgedaan. Zaterdagavond is eene vergadering van patroons in het drukkersbedrijf gehouden, waarin besloten werd, dat, indien de werk lieden zich niet vóór heden ter hervatting van den arbeid aanmelden, zij als ontsla gen zouden worden beschouwd. Bovendieu zullen hunne namen bij de patroons in het drukkersbedrijf (leden van de patroons-orga nisatie) worden rondgezonden, in welk ge val geen dezer werklieden binnen den tijd vaa een jaar bij leden van den Drukkers- bond werk zullen krijgen. De werklieden, door den patroon met dit besluit in kennis gesteld, hebben geantwoord, het werk niet te zullen hervatten voor aan hun verlangen om invoering van den 9-uren dag en van een minimum-weekloon van f 14 gehoor zal worden gegeven. Uit de ouderlijke macht ontzet. Tengevolge van het inwerkingtre den der Kinderwetten zijn door de directie van het Stadsbestedelingenhuis te Aniste» dam bij de rechtbank aldaar meer dan 100 verzoeken gedaan tot ontzetting uit de ouderlijke macht. Aanklacht wegens smaad. Het hoofd eener openbare lagere school in de gemeente Hoogezand heeft bij den officier van justitie, te Winschoten, eeni aanklacht ingediend, tegen den redacteur der volkscou rant, oigaan der Gereformeerden in Gronin gen en Drente, wegens een voor hein belee- digemid «artikel m uit blad. Hij- zou hebben laten zingenEn al wat natuur ons biedt, geeft de goede God ons niet, inplaats van o m niet, zooals het in het bekende versje van Worp luidt. Dienstweigering. De krijgsraad te 's Gravenhage heeft gisteren den huzaar T. P élève-trompetter bij het 2e depot van liet 3e regiment huzaren te Leiden, wegens dienstweigering veroordeeld tob 3 maanden militaire gevangenisstraf. Van dezen huzaar was vroeger in de bla den melding gemaakt, dat hij zich had aan gesloten bij den anti-militairistischen bond en als lid van dien bond hi?d gemeend geen dienst meer te mogen doen. Men meldt uit Wageningen Gister is door A. Kraag, oud-leerling der Tuinbouwschool, een moordaanslag gepleegd tegen den leeraar G. W. S. K. was gewapend met mes en revolver en bracht den heer S. eene ernstige wonde aan het hoofd toe. Met veel inspanning werd hij in arrest gebracht. Hij heeft vermoedelijk in waanzin gehan deld en had reeds lang een wrok tegen den heer S. Te omstreeks 1| uur gisterennamiddag kwam de 23-jarige H. F. Kraay per rijwiel aan de woning van den heer G. W. Spitzen, leeraar xn het Duitsch aan de H. B. school te Wageningen. Hij belde aan en vroeg mijn heer te spreken. De heer S. was juist in zijn studeerkamer, vlak vooraan het huis, terwijl de jongeheer R., bij hem in huis wo nend, zich bij hem bevond. Deze ging het vertrek uit, toen K. binnenkwam. Nauwe lijks binnen, haalde K. een revolver te voor schijn en vuurde die af op den heer S., die misschien op 2 M. afstand stond. Deze liep naar voren en greep K. beet, waardoor een worsteling ontstond, waarbij de heer S. op de knieën viel. K. vuurde ondertusschen zijn revolver opnieuw af, waarbij de heer S. zich plotseling aan de rechterzijde van zijn hoofd getroffen voelde. De overige schoten misten. Op het geluid der schoten kwamen de jon geheer R. en mevr. 9. toesnellen, waarop K. zich omkeerde en a bout portant een schot loste op mevr. S., dat haar gelukkig niet trof, alleen voelde zij haar wang warm wor den. Voortdurend vechtend, gelukte het aan de drie personen K. buiten de deur te wer pen en vervolgens door den tuin op straat. Ook andere personen waren ondertusschen door het schieten gewaarschuwd, waaronder de heer H. Gentil, leeraar, benevens leerlin gen der H. B. school en enkele arbeiders. De heer G. snelde toe en greep K. in zijn kraag, maar mocht er niet in slagen hem de revolver te ontwringen. Wel kreeg hij een kleine wonde met het groote snoeimes, dat K. in tusschen te voorschijn had gehaald en nu in zijn linkerhand hield. In de algemccnc worsteling, die nu volgde,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2