KOLONIËN^™ BINNENLAND. daarop hare k&aoi ne af, om te verhinderen, dat dc- 14de bij haar zou binnendringen, en dc omliggende straten werden door troepen bezet. Ev matrozen werden daarop rn booten naar Kroonstad gezonden, waar zij dienst in 00 forten zullen doen. Fetertfntrg, 10 Dec., via Eydtkuhnen (Pclcrsburgsch lelograa(-agentschap). De voomtter van den raad der werklieden gede puteerden Cbrustalew is gevangen genomen. (Van Reuter» bijlonderen correspondent). Een keizerlijke dagorder van den 9en drukt aan alle kozakken-troepen dank uit voor hunne opofferende en onvermoeide trouwe diensten jegens troon en vaderland, zoowel op het oorlogstooneel als bij de handhaving van do orde in het rijk. De commandant van de vesting Kusclika, generaal-majoor Prassolow, heeft den Keizer per telegraaf medegedeeld, dat de propa ganda van eenige burgerlijkje ambtenaren onder de troepen tot wegruiming tfan het militaire gezag hem heeft genoopt den staat van beleg over de vesting af te kondigen én de schuldigen in hechtenis te nemen. De Kegeetingsbodc voegt hieraan toe, dat uit dit bericht blijkt, dat het gerucht, dat de ingenieur Öokolow en andoren door den krijgsraad zijn veroordeeld, ongegrond is. De Regeeringsbode waarschuwt verder het publick voor dc kwaadwillig verspreide ge ruchten over den ongunstigen toestand van dc. rijksspaarbank. De regeering wijst er op, dat dc inlagen, clic uit de spaarkas zijn ge licht, in dc particuliere woningen gevaar loo- pen. Do inleggers van de spaarbank kunnen geheel gerust zijn, want de financieele toe stand van Rusland is genoeg verzekerd. Uit Kicw wordt van den 8en bericht, dat de staking van dc post- en telegraafambte naren geëindigd is. De Pctersburgsche post- en telegraaf ambtenaren hielden gisteren eene door 2000 personen bezocht© vergadering, waarin met op één na algemeene stemmen besloten werd tot voortzetting van de staking. Het uitvoerend comité van den raad der arbeiders-gedeputeerden heeft een besluit genomen, waarbij wordt uitgesproken, dat de onvermijdelijke instorting van het oude stelsel het voor het proletariaat voordeehg maakt den beslissenden slag uit te stellen. De raad van de Petersburgsche arbeiders- gedelegeerden geeft daarom nog niet het sein tot eene algemeene staking Van revolutionaire zijde worden in dc bladen telegrammen bekend gemaakt van revolutionairen in de Oostzee-provincen, waarin de opheffing van den staat van beleg in Lijfland wordt verlangd. Dc Russ bericht van den 7en, dat te Zars- koje Selo beraadslaagd is over de instelling van de militaire dictatuur. De invoering werd echter uitgesteld tot aan de uitbarsting van eene belangrijke staking. De positie van minister Doernowo wordt in de hofkringen beschouwd als geschokt. Volgens de in om loop zijnde geruchten moet de zwarte hon derd besloten hebben tot eene betooging, waarbij de courantdrukkerijen te Petersburg zullen worden overvallen. Petersburg, 10 Dec., via Eydtkuhnen. Be richten, die van particuliere zijde hier uit Riga zijin ontvangen, melden, dat Vrijda- avond eene vergadering van spoorwerperso- neel met geweld van wapenen ontbonden is. Hierbij werden ook machinegeweren ge bruikt. Het aantal gedboden moet belangrijk Zijn In de straten zijn machinegeweren op- gesteld. Het spoorwegverkeer van Riga naar Peters- burg is gestaakt. Warschau, 10 Dcc., via Alexandrowo. Er heersebt hier ernstige bezorgdheid, dat het zal kunnen komen tot eene nieuwe alge- mecno staking van het spoorwegpersoneel De motieven zijn van drieërlei aard: Zij willen de staking van de post- en telegraaf ambtenaren ondersteunen, den eisch der piincipieele afschaffing van de doodstraf doorzetten en de opheffing van den staat van beleg in Lijfland afdwingen. Des namiddags trokken drie militaire mu ziekkorpsen door do stad, die vrijheidsliede ren speelden en door een grooten volkshoop met roodc vlaggen werden gevolgd. Des a\onds sloeg een bataillon van het Kek- holmscho lijfgarde-regiment „Keizer van Oostenrijk" aan 't muiten; het is in de kazerne ingesloten. Lorden, 11 Dcc. De Telegraph bericht uit Tokio, dat in het Russische leger in Mand- sjocrije eene muiterij is uitgebroken. De muiters hebben Charbin geplunderd en zich vereenigd met de Tsoengoezenbendenzij hebben het spoorwegstation en de tarwe- en meclpakhuizen verbrand. Vele onschuldige ntenschen zijn vermoord. Er wordt hevig gevochten tusschen de trouw gebleven troe pen en do muiters. TarklJ* Konstunt!napel, 9 Dcc. De gezanten zijn ge noodzaakt de instructiën van hunne regeenu- gen omtrent cenige punten van het reglement op do financieele controle af te wachten. Do definitieve oplossing zal daardoor eenige dagen vertraagd worden Do verleden Zaterdag door de mogendhe den aan do Porte overhandigde nota bevat do toestemming tot de Turkscho voorstellen in de vraag van de financieele gedelegeerden en eenige tegenvoorstellen van mindere be teek enis, welker aam/neming door de Porte al3 verzekerd beschouwd wordt. De Turkscho voorstellen warendc beperking van het in grijpen van de mogendheden in de hervormin gen tot twee jaren, de benoeming van een bijzonder Turksch lid der financieel© com munie, de verandering van de financieel© gedelegeerden in bijzondere leden van de oom missie. welker besluiten aan de bekrachtiging van den sultan onderworpen xijni; verd r moeten allo te benoemen financieele inspec teur! Turksch© onderdanen zijn. Volgens een bericht aan de Köln. Ztg. uit Berlijn, komen de mogendheden in hun ant woord de Porte tegemoet en wordt daar door do mogelijkheid geopend tot nieuwe on derhand* linked. die waarschijnlijk sueoce zullen hebben. De vlootdemonstratie is nog niet opgeheven, maar er wordt geen betee- kcuis aan gehecht, omdat men gelooft, dat het geschil spoedig geregeld zal kunnen wor den. Paraguay. Buenos Ayres, 9 Dei. Dc zaakgelastigde van Argentinië te Assumption 9eint, dat het congres van de republiek Paraguay den pre sident Caona heeft afgezet en dr. Baez n zijne plaats heeft benoemd. Alles is rustig te Assomption. Allerlei Chrütiania, 10 Dcc. De vredesprijs van de Nobelstichting is voor 1905 toegekend aan barones Bertha von Suttner te Weenen. De toekenning van den Nobelprijs in de feestzaal van het nieuwe gebouw der Nobel- stichting, die daarmee tevens werd ingewijd, werd bijgewoond door het Koningspaar, de leden van de regeering, den storthing en het corps diplomatique. De voorzitter van het Nobel-comite, minister Lovland, prees de verdiensten van Nobel en spoorde de aan wezigen aan, zijne denkbeelden in eere te houden Stockholm, 10 Dcc. De Nobel-prijs voor geneeskunde is toegekend aan prof. Robert Koch te Berlijn, die voor natuurkunde aan prof. Lenard te Kiel, die voor scheikunde aan prof. von Baeycr te München, die voor letterkunde aan Henryk Sienkiewicz. vDeze woek wordt, te Landen de boedel, verkocht van wijion Sir Henry Irving, den beroemden tooneelspeler. Onder do boeken is een merkwaardige Shakeepearc-bibliotheek, met vele zeldzame edities. Voorts zijn er autografen van be roemde schrijvers en acteurs, van Garrick, Edm. Kean, Walt Whitman, enz.het por tret van Irving, door Whistier, teekeningen van Alma Tadema, Sir John Teranie, enz., en oen groot© menigte Irving-re lie ken. vTc Wei mar is een handelaar in oud heden in hechtenis genomen wegens het ont vreemden van handschriften uit het Goethe ©tii Schiller-archief". Manuscripten, welke door door zijn handen waren gegaan, werden her kend als gestolen uit bet Archief en toen men daarop huiszoeking bij hem deed, wer den nog meer gestolen handschriften gevon den yBij Galen River in Wyoming (V. S.) «ju bij een botsing tusschen twee treinen 16 menschen gedood "en velen gekwetst. vIn de bayen van Havana was de Fransche pakkethpot y,Champagne" van St.- Nazaire naar Vefi Cruz, met 800 Spaansche landverhuizers au boord, bezig met steen kolen innemen, M>cn het schip, door de me nigte passagiers, die naar het laden stonden te kijken, aan de eene zijde overhelde, zoo dat het water in de kolenbergplaats drong. „Het schip slaat om", werd er geroepen en er ontstond een paniek onder de landver huizers, van wie 400 op licht erschepen spron- gcn. Twintig menschen vielen in het water; maar het gelukte hun aan land te komen. Zes moesten naar het gasthuis worden ge bracht. Nog zes anderen worden vermist en het is mogelijk dat zij zijn verdronken. OOST-INDIÊ. Van den bevelhebber Zuid-Celebes^expe- ditio is onder dagteekening Makassar 4 No vember het volgende telegram ontvangen Volgens heden ontvangen dagboek Pampa noea rukten onderscheidenlijk 23 en 24 Octo ber twoe colonnes in verband met uit Doeri en Maiwa ageerende troepen in richting ver blijfplaats Lapawawooi. Oostelijke colonne ontmoette iui Paria verzet. Aroe weigerde ontwapening, nam uitdagende houding aan, waarna vuur werd geopend, vijand 20 dooden in onze handenalle hoofdaanleggers verzet gedood. Deze colonne was 29 te Giliramg, geen berichten omtrent verliezen onzerzijds. Wes telijke colonne keerde 31 October Pampanoea terug, had verblijfplaats Lapawawooi verla ten bevonden, kreeg geen voeling met uit Doeri en Maiwa ageerende troepen. De commandant der expeditie maar Zuid- Celebea seinde 9 November uit Makassar Ontving heden navolgende bericht gedag- teekend 5 dezer van commandant der van Pampoinoca naax Soppeng gezonden colonne sterk 114 bajonetten bereikte 4 November Lawoe, vond Lawoo en naburige kampongs verlaten, vernam aldaar Soelle Batoe Wa- tanglipoe en bestuurder N. deel Mario ri Awa met aanhang uit Banoe em Zuid-Siden- reng zihc willen verzetten, in stellingen nabij weg naar Lampoko zouden zij 800 geweren, waaronder 80 achterladers, hebben. 5 No vember verkenning uit bivak Lawoe met 77 bajonetten naar Saloloong, waarbij gestuit o" gewapende bende mot pl.m. 80 geweren; vij- an 3 uit stellingen Saloloong verdreven, waar in colonne terug naar Lawoeachtte zich niet sterk genoog volgende stellingen te ne men onzerzijds 3 gewonden zond bericht naar Pampanoea; ondergeteekende vertrekt 11 November per „Assahan" met een com pagnie achtste bataljon naar Lampoko. De Java-Bodc schrijft ,,D© insluiting van .uaja.w«iwoot, door vijf colonnes, die den 23en en 24en October jl. in verschillende richtingen tegen zijn schuil plaats in de Pitampasoea-landen oprukten, is alweer mislukt. Moge het den wakkeren mannen, die onder veel ontbering, nu al meer da 11 een maand, in het, tot nog toe door geen Europeaan betreden woeste bergland Wun Midden-Oelcbcs rondtrekken, niet ont moedigen. Eens zullen zij hun doel toch moe ten bereiken. Ditmaal was de verdwenen vorst blijkbaar alweer tijdig gewaarschuwd, en wist. van de plannen onzer troepen af, zoodat hij twee diagen te voren zijn biezen kon pakken Do poongawa had aan de zijde, vanwaar de colonne maréchaussee verwacht werd, bij Paria, eon stelling bezet, waaruit echter zijn mannen met oen verlies van 20 dooden werden verdreven. Uit Goa komt weer een alleronaange naamst bericht Aroe Laboadja, dien onze troepen: in Zuid-Boni weken lang hebben achtervolgd en die ten slotte over de Goa&ohe grenaern vluchtte, werd door een patrouille, behoorende tot de co loon© onder bevel vam den kapitein P. A. van Waasdijk, in een huis in Zuid-Boni gevangen genomen, maar wist later te ontvluchten. Wij hebben on langs reeds onze bevreemling uitgesproken over bet laten ontvluchten van den radia van Qoa, toon men dezen in handen had; dit voorbeeld van handig beleid schijnt bijzon der aianstekolijk op de onderbevelhebbers te werkenzoo langzamerhand worden in Zuid- Celebes waarlijk specialiteiten gefokt in het laten ontkomen van reeds gevangen genomen hoofden. Zoo voor en na verschijnen in de dagbla den correspondentiën uit Makassar, waarin bijzondrheden worden medegedeeld, aan gaande het laten wegloopen van den vorst van Goa uit zijn huis te Dongaja, bijzonder heden, die een heel eigenaardig licht werpen op het beleid, den 19en October jl. tentoon gespreid. Wij lezen o. i. in de Nieuwe Soera- baja-Ct. Na aankomst der troepen te Djongaja wa ren deze in eeni caré om het huis van den vorst geplaatst, toen oen bende van ongeveer 50 man, voor de helft met geweren en voor de helft met lansen bewapend, zich vertoon de op de plaats, waar een compagnie van het 9e bataljon was opgesteld en beproefde zich tusschen: de oompagnae in te dringen, onder voorwendsel dat in het huis, waarvoor de compagnie stond, een trouwpartij gegeven, werd. Nu is het schijnbaar de gewoonte dat bij Gooareesehe trouwpartijen geschoten wordt, maar vreemd is het toch dat dit met scherp en uit Beaumontgeweren moest ge schieden. Daar de pertinente order gegeven was om niet het eerst te schieten/ en geen vijande lijkheden uit to lokken, verkeerde de com pagnies-commandant een öogemblik in een rooeielijk geval daar hij natuurlijk wilde be letten dat de bende tusschen zijn compagnie doordrong. Dadelijk kwam daarop de order van hocgorhand om den weg naar het liuis vrij te laten, maar op feitelijkheden voor bereid te zijn. Bij het weder wegtrekken der 1 jende werd waargenomen dat deze verschillende ge vlochten mandjes en kistjes medevoerde, welke wij later, met munitie gevuld1, op het gevechtsveld terugvonden. Daar had dus de Goasche vijand onder onze oogera aijn muni tie in veiligheid gebracht. De weg naar het munitiemagazijn werd vrijgelaten, op last van hoogerhand! Met de weggevoerde muni tie werden wellicht de onzen den volgenden dag beschoten en kregen/ wij er dooden en gewonden door. One verstand staat er bij still" Naar de Java-Bode meldt, is gevanke lijk te Makassar aangebracht de vorst ven Sigi, een der potentaatjes in het achterland van Loewoe. Hij is de man, die indertijd den Zwitscrschen geleerden Saras ira den doorgang door zijn gebied weigerde en op het gevolg van deze natuuronderzoekers daden van ge weld pleegde, waardoor een kostbare mili taire en maritieme demonstratie noodig werd. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Zaterdag 9 December Geopend 10£ ure. Staatsbegrooting 1906. Hoofdstuk III, Buitenlandsohe zaken. Algemeene beschouwingen De heer Van Nispen tot Sevenaer wenschte bij niemand achter te staan in waardeering vam de Capaciteiten van dezen Min. v. BuitenlZaken, maar toch is er een punt, waarop hij niet gerust is, n.l: ten aan zien van het consulaatwezen. Ten aanzien van het blanco-artikel, en andere zaken mege hij vooruitstrevend zijm, met betrek king tot 'het consulaatwezen schijnt dat niet het geval te zijn. Voor onzen handel ver wacht de Minister blijkbaar weinig van den arbeid onzer consulaire ambtenaren. Spr. be treurt dit ten zeerste, te meer waar eene reorganisatie van ons consulaatwezen in het verschiet is. Gaarne vernam Spr. eenige na dere inlichtingen omtrent 's Ministers reor ganisatieplan. Voorts dringt hij aan op vergoeding der kantoorkosten aan consulaire ambtenarenop instelling van een centraal bureau voor Handel en Nij verheid, tevens opleidingsplaats voor leer- ling-oonsuls, gelijk reeds in verschillende landen bestaat. Vervolgens dringt spre ker aan op toetreding van Nederland tot de Berner Conventie en hij wijst op het request van den Nederl. Uitgevers bond. Thans worden wij overstroomd met allerellendigst© vertalingen, hetgeen een on eerlijke concurrentie is tegenover d© auters. Ten slotte vraagt Spr. of het bericht juist is, dat een Deensch onderdaan en Nederl. consul-genneraal t© Rio Janeiro zal benoemd worden tot minister-resident. De heer Hubrecht heeft met genoe gen het krachtig pleidooi van den heer Van Nispen gehoord voor de reorganisatie van ons consulaatwezen, maar hij heeft beter ver wachtingen van dezen Minister v. Buitenl. zaken, iie in zijn vorige betrekking veel er varing heeft opgedaan, die van groot nut kan zijn bij de reorganisatie van ons con sulaatwezen. Ook nog om een aaidere reden heeft Spr. en velen met hem, met welgeval len het optreden van dezen Minister gezien en wel omdat gebleken is, dat deze bewinds man de vrijzinnige handelspolitiek genegem is Wat d© examens aangaat, meent Spre ker dat het moeilijk zal gaan steeds de behoefte aan consulair© ambtenaren te ramen en hij vindt het niet goed de opleidingskosten geheel te leggen op de schouders van de candidaten. Het gevolg daarvan kan zijn, dat onbemiddelde, maar knappe jongelui worden uitgesloten. Hier mede stapt Spr. van het Kon. besluit af, om over te gaan tot een ander onderwerp. Hij geeft den minister in overweging de He afdeeling aan rijn departement te split sen in twee afdeelingenéén voor de han delspolitiek en één voor het consulaatwezen, waardoor meer gedaan zou kunnen worden iu het belang van handel, landbouw, nij verheid ©n scheepvaart. De lieer Blooker wenscht te spreken over den internationalen handel in vrouwen en meisjes. Na uiteenzetting van de geschie denis dezer zaak wijst Spr. er op, dat in de ingetrokken Strafwet novelle van den minis ter Loeff bepalingen voorkwamen, die ons hadden kunnen helpen. Spr. constateert dat sedert er ;n Amster dam geen bordoclcn meer zijn, de bande1 in vrouwen en meisje minder voorkomt. De heer Van Idsinga sluit zich aan bij den heer Hubrecht en diens aandrang tot spoedige reorganisatie van het Departe ment van Buitenl. Zaken, zonder welke de inrichting van een bureau voor handel en nijverheid aan dat Departement niet wel mogelijk is. De hoer V a 11 do Velde betuigt zijne instemming met hetgeen döor den heer Bloo ker is gezegd over den handel in blanke sla vinnen. Hij hoopt dat spoedig wettelijke maatregelen zullen tot stand komen. In <1© tweede ©laats wiint Spr. op de tarie- venstrijd die overal opduikt, en hij vreest dat als wij achteraan komen, wij ten slotte geen enkel middel van verweer meer zullen hebben. Onze vrijhandelspolitiek belet onze diplomaten zich krachtig t© doen gelden tegenover liet buitenland. Spr. wijst op de grootc belangen dio verschillende streken '.on ons land hebb?n bij den tarieven strijd. Spr. ir overtuigd dat de heer Borgesius hem :vni steunen wanneer de positie von kabinetsfor mateur hem dit niet belette Hr doet in de zen een beroep op de leden links om hem te steunen, waar hot- hier niet geldt een strijd voor protectie, doch een verweer tegen het buitenland. De heer De Beaufort houdt vol het geen hij te Amersfoort heeft gezegd, dat dr. Kuyper en de minister Mei vil van Lyraden elk hum eigen opvatting deden gelden on trent buiteailandsche aangelegenheden en el kaar daardoor tegenwerkten. Wat den algeineenen politiekeu toe stand betreft ;s spreker noch optimist, noch pessimist. Wij verkeeren thans in een overgangstijdperk. Wij hebben thans in een overgangstijdperk. Wij hebben het ongekend verschijnsel waargenomen, dat een Europeesch volk door een Aziatisch is overwonnen. Het zwaartepunt der gebeurte nissen is buiten Europa verplaatst en voor kleine landen als Zweden, Zwitserland enz. is dit geruststellend. Wij met onze koloniën ver keeren echter in gevaarlijker positie. Voor ons is het daarom zaak bescheiden en ver standig te zijn. Een goede verstandhouding met alle Mogendheden, geen nauwere band met één, dat is voor ons de aangewezen weg. De heer Tak wenscht in de eer6tc plaats stil te staan bij de landverhuizing naar Ca nada, en dringt aan op geregelde bulletins omtrent voor- en nadeelen der emigratie naar verschillende landen. Wat den handel in vrouwen aangaat dringt spr. aan op het verleenen van een subsidie aan de vereenig: ng tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes nog voor dat het politietractaat wordt goedgekeurd. Sprekende over de bekende uitzetting van de heeren Catz van Aalten en Domela Nieu- v.-enhuis, wijst Spr. er op dat onze consul te Keulen eerst 6 dagen nadat de gevangen neming van Domela Nieuwenhuys in de cou ranten had gestaan, hem ging opzoeken Ook Spr. sluit zich aan bij den aandrang tot bescherming van bet auteu'sreci't Ten slotte komt Spr. tot de artikelen van de Petit Bleu, waarin hij gelezen heeft wat verschillende heeren welwillend aan oen schrijver Baie hebben medejerioild. Wat liet denkbeeld eener vereeniging met België betreft, daartegen meet Spr. ernstig waar schuwen. Nu zijin wij een rustig land, met eene militaire macht zonder beteekenis, bij eene verceniging met België zou die van be teekenis yrordera, en daardoor voor beide lan den gevaar opleveren. Het geldt bier voor zichtig wezen, want er aij|n er nog altijd die belang hebben bij een verhoogd chauvinisme en een verhoogde militaire macht. Daarom, nog eens, laat ons voorzichtig zijn. De heer Plate deelt als zijne ervaring mede, dat de consuls wol waarde hebben voor den kleinen handel en de kleine in dustrie, maar niet voor den grooten handel en de groote industrie. Ons land *al het niet kunnen stellen zoüder beroepscon suls, maar Spr. zou niet zoo ver willen gaan om alle honoraire consuls te vervangen door beroepsconsuls. Uit den aard der zaak heb ben de honoraire consuls mer relation en zijn beter op de hoogte van handelstoestan den. Voorzidhtigheid in de keuze der con suls, zij ook den Minister daarom aanbe volen. De heer van Karnebeek wijst er op dat het arbitragetractaat met Denemarken in het parlement van dat land bedenkingen heeft ontmoet en het mitsdien in handen eener speciale commissie is gesteld. Voor een groot gedeelte gaat Spr. mede met het betoog van den heer De Beaufort aangaande onze verhouding tot andere sta ten. De heer Tak scheen het met hem eens te zijn, doch gaf te verstaan dat onze regee ring pogingen moest aanwenden met andere kleine landen om te komen tot eene alge meene ontwapening. Maar juist dit zou spr. in strijd achten met den te kennen gegeven wensch om kalm en bescheiden onzen weg te gaan en ons niet roerig te toonen. Zulk een conferentie zou juist zijn dat breftd gedoe waar de heer Tak zoo tegen is. Ook zouden wij bij eene ontwapening machteloos staan tegenover groote landen die aan geen ontwa pening denken. De heer Van Bylandt waarschuwt er tegen om niet al te bescheiden te zijn en onze consulaire ambtenaren krachtig te steu ncn wanneer zij opkomen voor Nederlandsche belangen. Ten slotte dringt spr. er op aan te trachten met bescheidenheid, van Duitsch- land gunstige tariefsbepalingen te verkrijgen. De Ministervan Buitenl. Zaken zegt den arbeid van consulaire ambtenaren zeer hoog te stellen, om zich op handels- terrein te oriënteeren, maar als tussohen- persoon voor den handel, om consument en pioducent tot elkaar te brengen, verwacht hij ci echter niet zooveel van als anderen hier in de Kamer. Wanneer dc Minister het ad vies volgde van de commissie voor de con- su'aire examens, vreest hij dat de eischen voor menschen van eenigeoi leeftijd te zwaar zouden worden. Daarom wil hij een mid denweg kiezen. De toelagen zullen in een afzonderlijk artikel van het Kon. besluit ge regeld worden. Tegen overlegging van het algemeen plan heeft de minister bezwaar, omdat hij zich daardoor te veel zou binden. Omtrent een centraal bureau voor handel en nijverheid, zal de minister iu overleg tre den met zijn ambtgenoot- van Landbouw, Handel en Nijverheid. Omtrent de Berner- conventie houdt de minister zich aan het geen hij in de Mem. van Autw. heeft ge zegd. Voor de toetreding moest eerst een meerderheid gevonden worden. Ook ten aan zien van het politie-tractaat houdt de mi nister zich aan het meegedeelde in de stuk ken. Sluiting van dat tractaat zal waar schijnlijk spoedig geschieden, alsmede van het eerste strafrechtelijk ontwerp. Alvorens concessies op hot Duitsohe tarief t-. kunnen bedingen, is het aoodig na te gaan welk© concessies kunnen worden ge geven. De Minister is het er mee eens, dat dc houding van Nederland in de bui- tenlandsche politiek moet zijn beschei den en verstandig. 'b Ministers ambtge noot is hot slachtoffer geweest van diens welwillendheid en onbescheidenheid van den redacteur van de Petit Bleu. Deze ontving slechts eenige onbeduidende mededeelingen. De Regeering denkt er niot aan het régime te volgen, aangegeven door den schrijver van de Petit Bleu. De minister dankt voor de welwillende ontvangst en hoopt aa»i de in hem gestelde verwachtingen t© beantwoor den. Heden half twee voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Zondag 10 en Maandag 11 December 1905 bevat de vol gende kon. besluiten: verleend de zilveren eeremedaille in de Oranje-Nassauorde aan A. Oosterling, bri gadier der rijks-veldwacht te Harderwijk; op verzoek eervol ontslagen J. Blum als schoolopziener in het district Middelburg; ontslag verleend aan D. Vink, burgemees ter van Westbroek en Achttienhoven benoemde tot reserve-le-luitenant de re- serve-2e-luitenant J. Jansen van het 2e reg., B Spanjaard en G. Quay, beiden van het 6e reg., D. Wiersma van het lie, J. Smits van het 4e reg. infanterie; P. van Santen, van de grenadiers en jagers; J. Nicolai van het 5e, W. van Loghem van het 9e, W. van Rede van het 6e, J. Koens van het 4e, C. Koster van het 3e regiment; J. van Pan- thaleon baron van Eek, van het reg. grena diers en jagers; W. Donkersloot van het lie en W. de Vries van het 5e regiment infanterie benoemd tot le luitenant de 2e luitenants F. Moesing van het 2e, G. Huybregtes van het 3e reg. infanterie, gedetacheerd bij het Koloniaal Werfdepot; J. Hamilton of Sil- vertonhül en J. van Stuyvesant Meyen, beide van het 4e, en W. de Wolf en L. Rie- ber, beide van het 5e reg.W. Hackstroh, P. van der Reyden, van het 7e, A. van Nynatten en O. P. Plet-, beiden van het 8, teg. inf. en eerstgenoemde gedetacheerd bij de Koloniale Reserve; M. do Jong, van het 11e reg. infanterie. Naar men meldt, heeft Hr. Ms. opperstalmeester baron Bentinck Het Loo verlaten en is hij ernstig ziek naar 's Hage vertrokken. De audiënties van de ministère van watersfaat, landbouw, justitie en oorlog zul len deze week niet pkiats hebben. De gezanten, vormende den raad van beheer van het Hof van Arbitrage, vergade ren a.s. Woensdag tot vaststelling van do begrooting van de instelling. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten kantore van den ontvanger der registratie te Goes, van een onbekende, uit Wemeldinge, ten behoeve van 's Rijks schatkist, is ontvangen f 40. Tramlijnen in Drenthe. Naar de „A. Ct." verneemt, is het comité voor den aanleg der tramlijnen Wijn jet erpAs sen, OosterwoldeSteen wijk, MeppelSmil- de den 29. November 1.1. bij den minister van waterstaat op audiëntie geweest. De minister zegde aan het comité zijn steun en medewer king toe en wilde desnoods ook de toekenning van een hooger subsidie bevorderen, altijd met behoud van hot bestaande complex. De heer dr. N. Reeling Brouwer, lid van Gedep. Staten van Triesland is, naar men zegt, voornemen zioh met Mei a.s. te 's Gravenhage weterwoon te gaan vestigen, zoodat hij zijne functiën als Gedeputeerde dezer provincie zal neerleggen. Het- lid van den Haagschen Raad, de heer Vas Dias, heeft o. a. bij amendement voorgesteld de concessie aan de IJssel Stoom tram-Mij. niet te verleetnen tot 1944, maar slechts tot 1911, en wel omdat z. i. de erva ring heeft geleera dat het onwenschelijk is de gemeente zoo lang aan een/ geconcessio- neerde maatschappij te binden. Opleiding tot onderwijzer. De afdeeling 's Gravenhage I van het Neder landsok Onderwijzers-genootschap heeft in een adres san den Raad verzocht, de stads- kweekelingen ap deugdelijker wijze te doen opleiden, door het stichten eener gemeente lijke kweekschool met 4-jarigen cursus, op den voet der rijkskweekscholen of de gemeen telijke kweekschool te Amsterdam. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Gro ningen heeft ook besloten bij de a.s. her stemming voor den gemeenteraad in district III den anti-revol. candidaat Bomers te steu- I nen tegenover dien der socialisten, den heer J Schaper. Do Dordrechtsche Courant schrijftj „Van alleszins bevoegde zijde vernomen wij', dat de gemeenteraad alhier in zijne geheime zitting van jl. Donderdag heeft besloten, de jaawedid» 'vén den directeur van gemeente werken, den heer J. N. v. Ruijven, met in gang van 1 Januari 1906 te verboogen van f 4250 tot f 5000 en te zijnen aanzien af te wijken van. het bij de Pensioenvercrdening gestelde maximum van f 1500. Aanleiding tot dat besluit gaf de mogelijkheid, dat de heer Van Ruijven zou woraen benoemd tot 1 inspecteur van het gemeentelijk woningtoe zicht in Den Haag. Do thans gevoerde on derhandelingen hebben er toe geleid, dat hij zich heeft bereid verklaard zijne sollicitatie in te trekken, zoodat onze gemeente in liet bezit blijft van dezen verdienstelijken hoofd ambtenaar." De Marine-machinistenclub heeft het eere-lidmaatschap aangeboden aan den oud minister van Marine, den gepens. vice-ad- miraal A. G. Ellis, hetwelk door dezen wel willend is aanvaard. De cere-diploma en een op perkament opgestelde tiorkonde, smaak vol uitgevoerd, werden den admiraal Woens dag aangeboden door den officier-machinist

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2