STADSNIEUWS^ den op leer, op hout (Hinloopensch werk), enz. Nota. De teekeningen moeten geënca dreerd worden ingezonden en mogen n>et grooter zijn dan 40 bij 30 centim. 2. Sectio. Beeldjes, bijoux vitrine voor werpen gedraaid, geboetseerd, gegraveerd, enz. I 3e Sectie. Artistieke fotografieën, land schappen, portretten, groepen, enz. j Tweede groep. Ie Sectie. Naald- en borduurwerk van allerlei aard op diverse stoffen: linnen, zijde, satijn, tulle, leder, enz., bewerkt met soutaches en ornamenten, als kralen, pailleten, enz. Borduurwerk op meubelstoffen, piano- kleeden, schermen, gordijfnen en andere voor- eenige vraagstukken van internationaal nut water de rechtstoestand worden, als hengel- rechten en als Staatseigendomsrechten uit de wet worden gelicht Een onzekere die tot veel processen zal leiden Redenen waarom de onderteekenaars verzoeken de geschrap te alinea's alsnog in de nieuwe wet op te nemen. Na een kort debat werd het concept goed gekeurd en daarna.de vergadering gesloten. Nederland en België. De direc teur van de Petit Bleu deelt vandaag in dat blad mede, dat een groep van Belgische par lementsleden van alle partijen in Januari een groep Nederlandsche Kamerleden -al uitnoodigen, om het voor en tegen van worpen passement werk. Borduurwerk voor kasuifels (misgewaad), koorhemden, stoolen, altaarkleeden, vaan dels, standaarden, kerksieraden. 2e Sectie. Kanten en guipures, met de naald vervaardigd, met klosjes of gehaakt, voor meubels, linnengoed, japonnen, toilet artikelen, zakdoeken, kragen, dassen, enz. 3e Sbctie. Luxe voorwerpen van wol, zijde, enz. 4e Sectie. Alle soorten tapisserie op stramien. Derde groep. Ie Sectie. Kleine voorwer pen van kunstnijverheid voor huiselijk ge bruik (art. intime) van antieke of andere stoffen vervaardigd, lampekappen, kaarse- kappen, werkzakken, enz. 2e Sectie. Standaards, schermen, schut ten, sachets, luxe banden voor boeken en albums. 3e Sectie. Kunstbloemen. Vierde groep. Werken van leerlingen van vrouwelijke inrichting van onderwijs, ge sticht en onderhouden door particulieren. In deze groep zullen alleen worden aan genomen keuze voorwerpen, behoorende tot de indeeling der drie voormelde groepen. Ie Sectie. Van beschilderde potten bakkerekunst (cêramique)borden, schalen, schotels, enz. Van miniaturenVerlichting, medaillons, portretten en teekeningen. Van schilderijen, aquarellen, pastels, enz. met inbegrip der lijsten niet grooter dan 40 bij 30 centimeter. 2e Sectie. Van borduurwerk, kragen, zakdoeken, tafelloopers, enz. Van tapiserie: zetels, (stoelen, fauteuils), paneelen, schermen. 3e Sectie. Van kannen, zakdoeken, waaiers. 4e Sectie. Luxe boekbanden, kunstbloe men. De jury's, die aan de verschillende groe pen de prijzen zullen toekennen, bestaan uit personen van naam te Parijs. Het Nederl. comité bestaat uitbaronn. Mich iels van Verduynen, Lange Vijverberg 13, 's Gravenhagebaronu. v. d. Goes v. Dirxland, Bezuidenhout 56, 's Gravenhage mevr. v. ReenenVölker Bergen, mevr. GalleéGeertsema, Maliebaan 84, Utrecht jkvr. Huyssen v. Kattendijke, 89 Avenue de R-iedland, Parijs; mej. K. Cuypers, Roer mond; de heer Ed. von Saher, Haarlem; de heer J. H. Blom, Utrecht de heer Weve, Nijmegen, en de heer Kromhout, Am sterdam. Wij veroorloven ons nog er aan toe te voe gen, dat het met het oog op mogelijken ver koop van voorwerpen wenschelijk is, dat de inzendsters, die hun arbeid willen verkoopen, hiervan mededeeling doen aan het bestuur en den prijs bepalen, waarvoor elk voorwerp verkocht kan worden. Komt Nederland goed voor den dag op deze tentoonstelling, èn door smaakvol werk èn door de Zorgvuldige bewerking ook van meer eenvoudige voorwerpen, dan zal deze tentoonstelling zeker aan de Nederlandsch vrouwen behalve een goeden naam in het buitenland, ook nog wel in andere opzichten succes kunnen verzekeren. Moge deze tentoonstelling Holland dan evenveel eer en voordeel brengen, als de ten toonstelling van kunstnijverheid in Turijn heeft gedaan. Vereeniging tot veredeling van den Nederl. vischstand. Onder leiding van den heer C. A. A. Dudok de Wit werd Maandag te Amsterdam een alge- meene vergadering gehouden van de Vereeni ging tot veredeling van den Nederlandschen vischstand. In zijn openingswoord bracht hij hulde aan twee leden, die zoo geijverd heb ben voor een nieuwe visscherijwet en die hun moeite weldra zouden bekroond zien, als mede aan de Heide-Maatschappij die mede krachtig voor die wet was opgetreden. De heer A. van Laar gaf hierna een over zicht van hetgeen het bestuur in de laatste tijden had verricht, waaruit bleek, dat on derscheidene proeven waren genomen met het uitzetten van edele vischsoorten in onze binnenwateren, waarvan die met de regen boog-forel om nog niet opgeloste zaak vermoedelijk slecht weder op een gegeven oogenblik totaal mislukte doch dat al do overige volkomen Blaagden. Inzonderheid mocht dit gezegd worden van den edelkar- per, die in 3 jaren van enkele grammen tot 7 pond groeide. De heer Frans van Anderheggen leidde hietna de bespreking in van de houding, welke men dezerzijds tegenover het nieuwe ontwerp visscherijwet behoorde aan te ne men. Over het geheel genomen moest deze wot worden toegejuicht. De groote trekken er van waren z. i. onverbeterlijk. Op een punt slechts bleef zij onbevredigd, vooral voor deze vereeniging, die ook do hengelsport booefent welke uit de oude wet van 1857 gelicht en niet in het ontwerp is opgenomen als „onnoodig". De Staat moet de rechthebbende blijden op de gronden en wateren vermeld in de artt. 577579 B. W. en voor hot visschen waarin noch akte noch vergunning vereischt wordt. Spreker bracht hierna een concept-adres aan den minister van Landbouw ter tafel, waarin uitvoerig het behoud der genoemde artikelen in de nieuwe wet als wenschelijk en noodzakelijk en het uitlichten als in strijd met natuur recht wordt aangeduid. Dj hengel is een onschuldig vang-middel, zoodat dan ook de Staat in verschillende wa teren het viachrecht heeft verkocht met voor behouding der hengelrechten. In de polders wordt de Staat alB eigenaar van het water beschouwd, deze voorbehoud- rechten vormen een Staatseigendom, en hoe zal nu in deze en in nieuw te ontgraven te overwegen, welke de beginsel kwestie niet raken en ook geen aanleiding kunnen geven tot bedenkingen van internationaal recht, namelijk: verlaging van het post- en tele- graaftarief; verlag:ng van het postpakket tarief een spoorwegovereenkomstuitvoer baarstelling van vonnissen, die in een van beide landen zijn uitgesprokeneenheid in de bepalingen der arbeidswetgeving enz. Indien men op een of meer punten tot over stemming mocht komen, is he^ plan, om een gemengde commissie tot uitwerking van het program van een interparlementaire :on- ferentie in te stellen. Tegelijkertijd zal van particuliere zijde, zoo mogelijk door middel van een Hollandsch Belgische liga, in woord en geschrifte pro paganda gemaakt worden voor een verdedi gend en economisch verbond. Het machtige Kamerlid. Naar aanleiding van de met 'ngang van Maan dag 1.1. in de dienstregeling van den trein, welke te 4 uur 14 min. des namiddags uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, ge brachte wijziging, welke wijziging blijkens berichten in onderscheidene dagbladen zoo zeer de aandacht heeft getrokken, zijn ons vanwege het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid de volgende inlichtin gen verstrekt. Door een van de Leden der Tweede Ka mer is, mede uit naam van de overige in- cf bij Haarlem woonachtige Kamerleden, tot den minister van W., H. en N. het ver zoek gericht den bedoelden trein te Haarlem te doen stoppen Dit verzoek is, zooals te doen gebruikelijk is, in handen gesteld van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten om advies. Daarop heeft dit college bericht, dat tot voor korten tijd een snel trein uit Den Haag naar Haarlem vertrok te 4 uur 4 min. des namiddags. Ter wille van de vervroeging van den - arijschen trein no 38 is die trein vroeger gesteld moeten worden, waardoor de bruikbaarheid voor Kamerleden, die na afloop van di zitting (omstreeks vier uur of later) huiswaarts keeren, is te loor gegaan. Het verzoek om trein 38 te Haarlem te doen stoppen, kwam dan ook aan genoemd college zoo rationeel voor, dat het niettegen staande de door do Holl. IJz. Spoorw. Mij. tegen den maatregel opgegeven bezwaren, in overweging gaf lo. te bepalen, dat' van Maandag 11 December af die trein te Haarlem zal stop pen, doch alleen tot het uitlaten van rei zigers; 2o. voor de noodige aankondiging ten behoeve van het publiek te doen zorgen. Door den minister van W., H. en N. is daarop overeenkomstig dit advies beslist. Bij nummer 295 der Staatscourant wordt verzonden het slot van het vei slag om trent den staat der Rijksverzekeringsbank en hare werkzaamheoen, in het jaar 1904. Zeehondenvangst. Men meldt aan de N. R. O. Voor dit jaar is de xeehondenvangst door de gebroeders Van der Klooster te Burgsluis in de Zeeuwsche wateren weder geëindigd; dit jaar werden er in het geheel gevangen 73 stuks, waarvan er 8 levend naar België en 4 levend naar Frankrijk en 1 levend naar Holland werden verzonden, terwijl er 34 vrouwelijke en 26 mannelijke werden gedood voor het ontvangen van de premie, welke voor een vrouwelijk dier f 3 en voor een mannelijk exemplaar f 2.50 bedraagt. Het vorige jaar werden er in het geheel 28 stuks levend verzonden, terwijl er 81 werden ge dood. In 1903 werden er 26 levend verzon den, terwijl 71 vrouwelijke en 60 mannelijke werden gedood, alzoo te zamen gevangen 157 stuk9. Ook hier dus achteruitgang. De gebroeders Van der Klooster hebben zich reeds van kindsbeen af op de vangst dezer dieren toegelegd en er is een tijd ge weest, dat dit het eenige werk was wat zij dedener is evenwel reactie ingetreden en nu gaan zij er slechts op uit als de gelegen heid tot de vangst geschikt wordt geacht, of wel wanneer geen betere gelegenheid tot ver dienen bestaat. De voorouders van de ge broeders Van Klooster beoefenden reeds ja ren het bedrijf afkomstig uit Friesland, waar zij de vangst hadden geleerd, achtten zij de Zeeuwsche stroomen meer geschikt ter rein voor het bedrijf. Voorheen hadden zij dan veel grooter afnemers in het buitenland an levende zeehondeneen der grootste waa de heer Bartels te Kreiensen in Duitschland, die er meermalen 25 stuks te gelijk impor teerde, en waarvoor zij dan f 10 per stuk ontvingen, vrij geleverd te Dordrecht. Voor de vangst, die uitsluitend met netten geschiedt, wordt gebruikt een zoogenaamde Blazer, bemand met drie koppen, waarvan er steeds één op blijft, als de anderen hun ge luk gaan beproeven. De zeehonden liggen het liefst op den rand van de, op sommige plaatsen meer dan een meter boven den wa terspiegel zich vrij verheffende banken, zich in de zon te koesteren. Reeds van verre weet het geoefende oog der jagers uit den grauw- witten klomp der zandbank de rustende zee honden te herkennen. Op ongeveer 10000 M. afstand der bank verlaten de beide jagers in een sloepje voorzichtig hun vaartuig; hunne netten voeren zij mede, leggen deze op circa 300 M. van de zeehonden ten anker en laten deze dan met den stroom mede drijven, zoo danig door de jarenervaring daarin geoefend, dat het net langs de bank komt te liggen. Wantrouwend van aard verheffen de zeehon den hun plompe lichamen bij het zien drij ven der netten, laten zich snel en handig van den steilen rand der zandbank glijden, maar komen terecht en raken verward in de netten. Het vele schieten op de zeehonden, na I het instellen in Mei 1900 van de premiën op het dooden, heeft bijna een einde gemaakt aan dif bedrijf, dat door genoemde broeders wordt uitgeoefend op Ooster- en Weeter- Schelde, van de Willemstad tot aan de mon den van genoemde zeearmen voor hen valt het ongetwijfeld te bejammeren, dat het niet meer een loonend werk is, maar de botvis- schers zien met genoegen jaar op jaar bet getal sterk verminderen of de Zeeuwsche thans gebleken, nu J. B. Woensdag door de politie te Schiedam is aangehouden. Na een langdurig verhoor, legde hij eene volledige bekentenis af. Hij verklaarde de gestolen voorwerpen gedeeltelijk te Amsterdam en Den Haag te nebben verkocht en beleend en van de opbrengst goede sier te hebben go- maakt. Een gedeelte der voorwerpen is reeds in beslag genomen. Hij is Woensdag ter be schikking van den officier van justitie te stroomen uitrekken naar de meer in zee ge- 1 Arnhem gesteld en Woensdagavond, op legen zandbanken, daar het zonder eenigen twijfel hieraan te danken is, dat hunne vangsten voortdurend beter wordenalge- meen bekend i9 het dat het vooral de bot is waarop de zeehonden bij uitstek belust zijn. I In elk geval blijkt evenwel nog, dat de zee- honden jagers van Burghsluis nog wel steeds bereid zullen zijn levende dieren te leveren, wat de gewone personen, die voor de premie uitgaan, niet kunnen, omdat lij de dieren moeten dooden met het geweeralleen jon gere exemplaren laten zich weieens levend vangen, maar voor de vangst van levende j volwassen exemplaren is de orvaring noodig van hen, die als echte robbenjagers reeds ja ren in de praktijk waren. Typografen8takingen. Te Uden is een staking uitgebroken op de druk kerij-Van der Heyden en Van Dijk, omdat een der gezellen ontslagen was wegens het plaatsen van een stukje in een socialistisch blaadje Te Tilburg staakt sinds gisteren het per soneel der drukkerij Vrijvoet-Mutsaers. De bevende huizen voor de rechtbank. Men schrijft uit 's Graven hage J.l. Dinsdag is ter civiele kamer van de rechtbank alhier ter zake gebracht de zaak van de huurster van een huis aan de Rot- terdamsche straat te Scheveningen, welke juffrouw indertijd een request tot den ge meenteraad heeft gericht in zake het beven van dit door haar bewoonde pand. Zij heeft het thans laten dagvaarden tot betaling van de huur voor dat huis ver schuldigd, welke zij wel geneigd is te be talen, mits de verhuurder haar schadever goeding toekent voor de onbruikbaarheid van de woning, wegens het beven van het huis. Haar procureur is rar. L. P. Denekamp. Voor den verhuurder treedt op mr. Ver schoor. Poging tot vergiftiging. Donderdagochtend heeft aan het Ooster park te Amsterdam een poging tot vergif tiging plaats gehad. De dienstbode S., ongeveer vier maanden bij mevrouw V.. no. 46, aldaar, wonende, kon het niet al te best met haar meesteres vinden. In een driftige "bui nu, deed zij gis terenochtend vergif, raar men zegt zuring zout, in 't kopje thee, voor mevrouw be stemd. Het tweede meisje, van niets cfwe tende, bi acht het kopje binnen. Mevrouw dronk een teugje, zette echter onmiddellijk het kopje weder neer, omdat zij), afgaande op den bitteren smaak, meen de dat men vergeten had er suiker in te doen Het schuldige dienstmeisje had in dien tijd ongemerkt het huis verlaten. Onderweg schijnt zij echter berouw gekregemi te hebben, althans zij gaf zichzelf in den politiepost in de Muicterpoort aan, waar men haar in arrest stelde. Zoo spoedig mogelijk begaf zich een recher cheur naar de woning van mevrouw V., die •hevig ontsteld, direct een dokter liet ontbie den, die gelukkig de vergiftiging wist te voorkomen. De omstandigheid, dat zij niet hield van thee zonder suiker heeft dus misschien me vrouw V. het le/en gered. Men zegt dat het raeü-je tiet wel bij bet hoofd is. (Tel Moordaanslag. Donderdagavond half elf is te Leeuwarden bij het Nieuwe Kanaal een moordaanslag gepleegd op een 22-jarige dienstbode. Haar werden met een scherp werktuig twee diepe sneden aan den hals toegebracht. Zij werd in zorg wekken den toestand naar het ziekenhuis gebracht. De vermoedelijke dader, een arbeider op de car- tonfabriek, is voortvluchtig. De aanleidiug tot de misdaad is onbekend. De jeugdige dienstbode, die zoo ongeluk kig het slachtoffer werd van dezen aanslag, is volgens de verklaring van den heer Zei- linga (bij wien ze diende) een stil, bedaard en hoogst zedig meisje. Verwonderlijk was haar tegenwoordigheid van geest na den aanslag. Niet alleen, dat ze in haren toe stand nog de kracht had, naar haai' wo ning, die ongeveer 200 meter van het too- neel van het drama verwijderd is, te loopen, maar ze had zelfs het pakje en haar hoed, die bij de worsteling met haar aanvaller op den grond waren gevallen, opgeraapt en meegenomen. Omtrent den jongen man, die den aanslag hoeft geploegd, vernam de Leeuw. Ct., dat hij als werkman, althans bij de heeren Fa- ber en Zeilinga, voor vlijtig en oppassend 1 doorging. In de Fabriekssteeg, waar hij woont, stond hij echtei als persoon in geen besten reuk. Hij schijnt ook een ongunstig uiterdlijk te hebben. De toestand van het meisje is zeer ernstig en haar leven verkeert in gevaar. Kemphan en. Twee personen te Erp kregen twist, werden handgemeen tn raakten daarbij in de vaart, wie verwacht lo hooren dat toen hunne woede bekoelde, be driegt zichintegendeel de vechtersbazen trokken in het water de messen en verwon den elkaar ernstig. Inbrekers gearresteerd. Den 30sten October jl. werden ten huize van den gep. generaal P. te Velp een aantal gouden voorworpen vermist, als Vacheron horloge, dames horloge, kettingen, armban den enz. Reeds spoedig meende de politie den da der op het. spoor te zijn in den persoon van Jan Bordewijk, 'n meubelmakersknecht te Utrecht, die tijdelijk ten huize van den heer P. werkzaam was geweest en daarna zich onder verschillende namen had opgehouden te Arnhem, Den Haag en Alfen, alwaar in de Mart ha-stichting vier zijner kinderen wer den verpleegd. Dat de politie op het goede spoor was, is grond van een bevel van den rechter-commis- saris, in het Huis van Bewaring te Arnhem ingesloten. (A. Ct.) Een ondernemende knaap. Gisteren vervoegde zich een 13-jarige jongen, wonende aan de Regentessolaan te 's Graven hage, bij zijn tante te Rotterdam, met het verzoek om geld, daar hij naar Londen wilde gaan om daar met een anderen jongen zaken te gaan doen. De tante telegrafeerde direct naar de ouders, waarop antwoord werd ontvangen, dat zijn directo terugzending verzocht werd, waarop de jeugdige avonturier door zijne tante werd huiswaarts gebracht. Ernstigeval. Op het te IJmuiden van Bremen aangekomen s.s. „Sigmaringen" i3 een matroos uit het kraaiennest op dek gevallen. Dc uitkiik welke hem zou aflossen, vond den man lissen met het rechterbeen gebroken en bet linkerbeen zwaar gekneusd. In brand geraakt. Gistermorgen 11 uur is in eene woning aan den Katshoek te Rotterdam een kind van drie jaar door ipelen met lucifers in brand "eraakt. Het kind stond geheel in lichtelaaie vlam en is in zorgwekkende» toestand naar het zieken huis gebracht. Brand in een kerk. Gisteren nacht is er brand ontstaan in de christelijk- gereformeerde kerk in de Zuiderstraat te ïaarlem, waardoor het orgel en een deel van den preekstoel verbrand zijn. De oorzaak moet gezocht worden in een pot met vuur, die onder het orgel was geplaatst om dat droog te houden. Naar aanleiding der Am- terdamsche onderwijzerskwes- i e. Een rijmpje, op straat gevonden. Als ik met een diepen zucht dool Waar oen hoofd door „pesten" lijdt, Denk ik: er is thans een „tuchtschool", Maar de „schooltucht" zijn wij kwijt! (Hbld.) De heer J. H. C. Kuijlaars, te Tege- len, is alhier benoemd tot adjunct-commies ter gemeente-secretarie. hDe heer J. J. Vermeij is wederom voor één jaar benoemd tot onderkeurmees ter van vleesch. Tot schatters der localiteiten voor den verkoop van sterken drank in het klein zijn voor het jaar 1906 benoemd de heeren J. Kerkhoff en J. A. Hoksbergen. Gisteren middag werd onder zeer vele blijken van belangstelling, ter aarde besteld het stoffelii.k overschot van onzen stadge noot den WelEerw. heer J. G. BusclV Keyser, em. pred. bij de Nederl. herv. gem. Verschillende corporaties, van vereenigingen, als anderszins hadden zich op de nieuwe begraafplaats aan den Soesterweg op gesteld om mede de laatste eer aan den oufc- slapene te bewijzen. Bij de geopende groeve; voerden achtereenvolgens het woord de hee ren ds. J. L. F. de Meyere, namens de Evang. Luth. gem. en namens de afd. Volksonder wijs, prof. T. Kenninck namens de ver. Ind. en Huishoudschool, voorts ds. H. J. ter Haar Romeny, namens de Ned. Herv. gem. en ten slotte de hoofdonderwijzer uit de gemeente Een zoon van den overledene dankte na mens de familie voor de waardeerende woor den aan de nagedachtenis van zijn vader ge wijd. De lijkbaar was met een schat van bloemen, bedekt. Maandag 18 December hoopt T. van Willigenburg den dag te 'herdenken, waarop hij voor 25 jaar als voerman in dienst trad bij den heer J. v. Vollenhoven. Vergadering op Donderdag 14 Decem ber van de vereeniging „Handel en Nijver heid in het hotel „de Zwaan", des avonds te 8 uur. De voorzitter opent te half negen de ver gadering. De notulen van de vergadering van 11 November worden gelezen en na kleine wijzi ging vastgesteld. Aan de orde is de agenda Punt I. Ballotage. Drie nieuwe leden wor den met bijna algemeene stemmen aangeno men. Vier heeren hebben zich opnieuw aange meld. Hierover zal in een volgende vergade ring worden gestemd. Daarna deelt de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur van den Handeldr. en Industr. middonstand ook reeds een schrij,ven aan de beide spoorwegmaatschappijen heeft verzon den, met verzoek de vacantiekaarten reeds 1 Juni te doen beginnen. Dit naar aanleiding van de handelsvereeniging te Middelburg. Punt II. Bespreking over het vormen van een feestcommissie voor het 5-jarig bestaan der vereeniging. Na eenige gedachtenwisseling wordt beslo ten de benoeming van deze commissie aan het bestuur over-te laten. Punt III. Voorstel van het bestuur tot het houden van een gecombineerde vergade ring met het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, in zake het Landhuishoudkundig Congres in Juni a. s. hier ter stede- te houden. Van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer is een officieel schrijven ontvangen, om dc handen in el kaar te slaan en aldus te trachten de be zoekers niet alleen naAr de tentoonstelling, doch ook naar de stad te trekken. Na eenige bespreking wordt daarop het bestuursvoorstel aangenomen. Punt IV. Verslag van den afgevaardigde naar de vergadering van den Bond van Han dels-Ver gehouden te Amsterdam. De afgevaardigde, de heer Berns, breng van deze vergadering verslag uit, waarvoo; hem bij monde van den voorzitter dankj wordt betuigd. Punt V. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o. m. verschillende sym-j pathiebetuigingen voor de maatregel, om te* negen uur te sluiten. Van het hoofdbestuur! van den Middenstandsbond is een schrijven ingekomen met verzoek om eventueel niet] aangesloten handelsverenigingen op te ge-jl ven, ten einde die te bewerken zich ook aauj te sluiten. Van de Middenstands-vereeniging toll Leeuwarden is ingekomen een verzoek omB hen met het incassowezeu, zooals dit hierj wordt gedaan, bekend te maken, en hen des- L betreffende bescheiden ter inzage te zenden. J Voorts bespreekt de voorzitter uitvoerig 1 de aangenomen motie in de vergadering van IJ Patrimonium cn het antwoord dat daarop I is ingekomen. I Ten slotte deelt hij mede, dat alsnog zijn ingekomen de maandlijsten van de DellTscke, I Deventer en Haarlemsche liaudelsverccni- gingen. Punt VI. Mededeelingen. De voorzitter merkt op, dat de negen uur- I sluiting thans een voldongen feit is. Mocht I iemand een collega verdenken, laat hij dan I niet op eigen hand ook maar weer zijn win- I kei na negen uur open houden, doch art. 10 I van het reglement raadplegen In verband daarmee bespreekt hij een I rede van prof. De Bussy, getiteld: „De I koopman uit een zedekundig oogpunt be- f schouwd. Ten slotte drukt hij den wensch uit, dat I ieder zijn eens gegeven woord gestand zal doen. Naar aanleiding van het verkrijgbaar stel- I len van het bondsorgaan „de Middenstan der", tegen een jaarlijksche contributie van f 1, zal een der leden schriftelijk een voor stel bij het bestuur indienen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te ruim tien uur de vergadering. Donderdagavond hield het voorloopig! I comité van de hier op te richten afdoeling der Nederlandsche Protestantenbond een openbare vergadering, waarin als spreker op trad de heer dr. J. A. Beyerman, predikant te Amsterdam. De vrij druk bezochte ver gadering werd gehouden in het gebouw der Loge „Jacob van Campen". Nadat de voorzitter, de hoer ds. Hooij- kaas, te acht uur de vergadering heeft ge opend, spreekt hij den aanwezigen een har telijk welkom toe en geeft daarna het woord aan den uitgenoodigden spreker. Dr. Beyerman zet daarop in gloedvolle woorden doel en werken van den Protestan tenbond uiteen en doorloopt zeer uitgebreid de geschiedenis van den bond. Beginnende bij het tijdstip van oprichting, 15 Juli 1870, toont hij aan dat de bond toen al veel tegen kanting en weinig medewerking ondervond. Als grootste reden noemt Spr. de op dit tijd stip uitgebroken oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, die allen verlangend deed uit zien naar de telegrammen over den uitslag van de geleverde veldslagen. Vervolgens be spreekt hij de eerste naam van den bond, Anti-Confessioneele bond, later herdoopt in Protestantenbond. Eenigen tijd later vroeg eene belangrijke fractie of de vereeniging zich niet op kerkelijk terrein kon bewegen, wat door het hoofdbestuur beslist moest wor den ontraden en door de algemeene vergade- gehouden te Zutphen, werd "Verworpen met groote meerderheid van stemmen. In 1882 gaf de bond de liederenbundel en voor de kinderen het boek „Lenteleven" uit. Iii 1896 mocht het hoofdbestuur zich verheugen in de belangrijke schenking van een som van f 90,000, wat door genoemd bestuur zeer goed werd besteed. Thans telt de bond 18.000 leden. Na afloop der lezing werd een afdeeling alhier opgericht met aanvankelijk 90 leden. De voorzitter dankt den spreker voor zijn leerrijke rede en deelt de vergadering mede, dat hij 9 Januari a. s. eene lezing hoopt te houden over het onderwerp: „Welke waarde heeft het Oude Testament nog voor ons mo- deinen Daarna sluit hij do vergadering Het Friesch genootschap „Ajners- foort" vergadert Donderdag 21 December 's avonds 8 uur in het hotel de Zwaan. De aanbesteding voor het onderhouds werk van de openbare bestrating in deze ge meente is uitgesteld wegens eene wijziging der looncn in het bestek opgenomen. Wijl ontvingen van de firma Waltmann <fe Co. alhier een keurig afgewerkte kaart, welke ingericht is om de meest voorkomende telefoonnummers to noteeren. Tevens is op deze kaart een kalender voor 1906 aange bracht. 't Geheel is een reclame voor Nederlandsche Spaarkas" gevestigd te Am sterdam, waarvoor de firma Waltmann eu Co. telefoonnummer 116 alhier vertegenwoor digster is. Naar wij vernomen zijn de predikbeur ten voor Zondag 17 Dec. als volgt Evang. Luth. 'kerk. Voorm. 10 uur: Ds. de Meyere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10J uur. Da. Hooykaas. Gereformeerde kerk. (L.mgegracht Voorin. 10 uur; Ds. Ai 'Bolwijn, prod, to Loosd recht, sAvonds öi uur: Ds. A. Bolwijn. Woensdagavond, zie Geref. kerk. B. Zuid singel. Geref. kerk. (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. 'sAvonds 5J uur: D&. Teerink. Beide keeren collecte v. d. zending. Woensdag 20 December. 's Avonds 71 uur: Ds. Teerink. Gemeenschappelijke dienst van de Gcnef. kerk A cn B Vrije Geref. gem. Voorm. 9J uur De heer Barth, van '3 Gra vendeel. 'sAvonda 5 uur: Dc heer Barth. Woensdag 18 Dooember. 'b Avonds 7 uurDe heer Barth. Burgerlijke stand. Geboren: Theodorus Johannes, z. v. J. Roelfsema en M. van Neerboa. Overleden: Ida Maria Rodesheint, oud 62 jaar, ongehuwd. Antoou Geurtson, oud 7 dagen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3