S'. 167. Tweede Blad. Zaterdag 16 December 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. 4"' Jaargang^. AMERSFOORISCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort 1.29. Idem franco per post1./5. Afzonderlijke nummers0.09. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regel»0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen tor algemeen© kennis, dat bij hnn besluit van heden, ingevolge art 8 tier Hinderwet, eau J. Schaap, wonende alhier, vergunning is verleend tot do plaatsing van een gasmotor van 3 p.k. in het perceel Huur huizen, wijk F, no. 89, kadastraal bekend ge meente Amersfoort, Sectie K, no. 764. Amersfoort, den 14. December 1905. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROB8E. Wl'IJTIERS. OOST-INDIË. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden is on der dagteekening van 8 November het vol gende telegram ontvangen 27 October door patrouilles onder leiding kapitein Mollinger in kampong Arreè (Pidië) gedood klein bendehoofd met drie volgelin gen van T. Polem Daloeëng, buit een achter lader on een donderbus Bij gezamenlijk op treden in West-Pidië door infanterie en ma rechaussee onder leiding majoor Dart op 29 October gedood 8 vijanden, een revolver buit gemaakt. Patrouilles onder kapitein Reedijk doodden: een dezer bij Poelo-Driën vijf kwaad willigen, buit een Beaumont. Patrouille in- landsch sergeant Katam, st. no. 56841, dood de in Ie Leubeuë (Pidi) twee vijanden. Nacht 2 op 3 dezer bivak Beureunoeu zwak bescho ten; onmiddellijk uitgerukte patrouille kreeg een gesneuvelde en een gewonde van vijand in handen en maakte twee donderbussen buit. Patrouille kapitein Briet doodde in Beureu- lang (Keureutoë) twee vijanden, buit een karabijn en een donderbus. Patrouille Am- boineesch sergeant Tehalele, st uo. 51686, doodde in Tjot Meusigit- twee vijanden, buit twee voorladcrs; zelfde patrouille maakte op bericht bevolking van rooverbende, die vee- rcof pleegde, twee man onschadelijk Het Adv.-blad v. Atjeh van 11 Novem ber meldt Een patrouille onder den luitenant Soetenia legde op aanwijzing van de bevolking in Tjot Meusigit (Peusangan) van zich ten doodc ge wijde, kleine bende tien vijanden, waaronder een vrouw neer. Btuit twee voorladers, drie donderbussen en twee lila's. Op aanwijzing van het landsohapshoofd werd door een patrouille onder den luitenant Evers, ini Balé Olém (Samalanga) een klein bendekoofdi met drie volgelingen gedood. Buit twee beauononts en een aohterlaadge- weer. Door een patrouille onder luitenant Prins werden bij Tiot Mamplam (Pidië) zes man neergelegd, een inlandsohe sergeant licht ge wond. Buit eem beaumont en drie donder bussen Bij doorzoeking van de gampong Todcng- koe<p Raja (Pidië) door troepen onder den kapitein Terbeek, werden vijf kwaadwilligen neergelegd. Buit twee donderbussen. Van een patrouille onder den sergeant Van Setei-s, alg. stamb. no. 41775, zijn bij over trekking van de Sara, stroomgebied Batoe- Batoe verdronken een Amb. eu een inl. ma rechaussee. Een marechaussee-patrouille onder den ser geant. Heiibroek, al? stamb. no. 40981, dood de ini het Peusagansche zeven vijanden. Licht gewond werden twee Amb marechausee. Door een patrouille onder den sergeant Aurich, alg. stannb. no. 44669, werden in gösmpong Pange (Keureutoë) van een twintig man sterke bende het hoofd en veertien man neergelegd. Buiteen geweer M. '95, een beaumont, vier achterladers, een voorlaadge- weer en twee donderbussen. Een marechaussee-patrouille onder den ser geant D'e-olven.aere, alg. stam. no. 28763, legde in gampong Arèë (Pidië) twee vijanden neer. Buiteen revolver. Bij excursie in Gompang werden door marechaussee onder den luitenant Van Oor schot twaalf vijanden neergelegd en drie ge arresteerd. Buit een beaumont en twee voor laders. Van den resident van Palembang ia onder dagteekening Lahat 2 November, het volgende telegram ontvangen Door een patrouille onder luitenant Bol werden na omsingeling huis in doesoen Ran- tau-Antipoe beruchte Panglima Tapis en twee bendeleden neergeschoten en Panglima Atjeh, volgeling van Raden Haniza, gear resteerd Bij demang meldden zich in Teloek- Kajoe-Poetih de zeer invloedrijke Temeng- gtengs Pahoe cn Hadji Bajan van Soengei Abang, zoomede het beruchte bendehoofd Panglima Dalem van Moeara Taboen met volgelingen. Pangeran Ratoe trok naar de Boven-Ketalo, waar bij Saboen zijn volge lingen door patrouille onder luitenant Ter- steege uit elkander werden gejaagd, met achterlating van een doode. Kapitein Roms- winckel. bericht, dat hij in vereeniging met detachement 6e bataljon Taloek had geno men, waarbij de vijand 65 dooden bekwam en onzerzijds twee Amboineesche fuseliers werden gewond en dat hij 14 October zou oprukkJn naar Denaio, werwaarts Djam- biërs waren gevlucht. Hulde aan de Marine. Eenige aanzienlijke ingezetenen in Indië, de heeren II. J. Hoogeveen, A. F. van Suchtelen, J Dinger, E. G. Taylor en B. Vlielander Hein. allen te Woltevreden, hebben zioh tot een voorloopige commissie vereengd om aan do scheepsmacht, die beeft deelgenomolii aan de expeditie naar Zuid-Celebes (de oorlogs schepen Hertog Hendrik en Do Ruyter) en die tot den goeden uitslag krachtig heeft bijgedragen, een blijk van hulde en sym pathie te geven. In een opwekking aan de Europeesche be volking in Indië tot het zenden van bijdra gen voor dit doel zegt de commissie Van algemeeno bekendheid is hetgeen door de Ken. Nederl. marine in de wateren van Boni is verricht, en getuigenissen to over zijn aanwezig, lino allen, bezield met den besten geest, hebben medegewerkt om do expeditie te doen slagen. Wij doen daarom eeu beroep op n aUou om, afgescheiden van hetgeen later in dien geest verricht zal moeten worden voor de troepen dc-r landmacht, met ons te willen samenwerken om reeds dadelijk de noodigc stappen te doen om onderofficieren en man schappen der thans aanwezige oorlogsschepen een genoeglijken dag te bereiden, als blijk van onze sympathie. De resident van Timor en onderhoo righeden seinde onder dagteekening van l November Luitenant Rijnders, detachementsooraman- dant Koepang met garnizoenstroepen en pradjoerits, alsmede controleur Heil wig 2. dezer alhier teruggekeerd na beleidvolle uit voering van op 28 Augustus hun gegeven opdracht en medebrengende van Ivaoeniki. zetel keizersfamilie, behalve een groot deel der rijkssieraden, de voornaamste hoofden van verzet, waaronder negen Keizers-Moeda, radja van Paai, de verraderlijke Ot© Paha van Fatoe-iki en vijf plaatsvervullers van den twee jaar geleden verbannen Bakikooi, ter wijl als gevolg van hun optreden fettor Tn- kaip-Taibokko, gevlucht naar Eboni, var.) daar als gevangene hier aangebracht werd. Alle gevangenen bij overval Bipollo weder m ens bezit geraakt, waaronder 45 personen naar Ambenoe gevoerd, wier uitlevering eerst door mij bij reis naar Amfoeang en later te Kaoeniki door controleur geëischt werd. Colonne Franssen Herderschee was "nroid- dels opgerukt om taak colonne Rijnders over tel nemen tot; consolidatie! behaald succes ca opsporing der laatste nog ontbrekende gevluchte hoofden, n.l. radja's van Tefiu' en Benoe en reeds zeer bejaarde, verlaten u door ontberingen in wildernis wellicht reels overleden pretendent-keizer. Zij bezette zuidwestelijk deel opstandgebied tot opvan gen van vluchtelingen, terwijl een deel dier colonne het detachement td Kaoeniki ver ving. Op 1 November hield ik conferentie te Pariti ter bespreking van verdere maatrege len, en droeg civiel gezag in onrustige streek voorloopig op aan kapitein Franssen Flor do- schee. Ni as. Volgens de Sumatrabode be zocht de resident van Tapanoeli van den 5en tot den lOen September 1.1. met het gouver nementsstoomschip „Gier" eenige plaatsen aan de Oost- en Zuidkust van het eiland Nias. Die reis had o. a. ten doel een onder zoek in te stellen naar een, op Poelau Tello gepleegden roof van een prauw en van een vrouw door iemand van het, op Nias gelegen Hili Sataro. Aangezien de si oeloe van deze kampong, niettegenstaande herhaalde oproeping, wei gerde aan boord te komen, voorgevende last van zeeziekte te hebben, werd terugge- stoomd naar Goenoeng Sitoli, en nam de ,.Gier" aldaar 30 militairen aan boord, waarmede dat vaartuig opnieuw voor Hili Sataro verscheen. Ook thans werd tot den avond vergeefs op de komst van den si oeloe gewacht, waarop 3 granaten in de richting van de kamj5ong werden geworpen. Dit had ten gevolge, dat des morgens de Nederlandsche vlag aan het strand ontplooid werd, en niet lang daarna een wakil van den si oeloe aan boord verscheen. Deze wakil werd echter afgewezen met de boodschap, dat tot de landing zou worden overgegaan, wanneer niet de si oeloe zelf aan boord kwam. die aan den last daartoe in den loop van den morgen voldeed. De geroofde vrouw cn haar schaker werden nu ook uitgeleverd, waarop naar Mazingo werd gestoomd, om de. daar aanwezige, geroofde prauw af te halen. Een tram op Lombok. Aan S. R J. Gnnen is vergunning verleend tot don aanleg eii de exploitatie van een tramweg met stoom dan wel electriciteit als beweeg kracht op het eiland Lombok, loopende van Ampenan over Mataram, Tjakranegate Abijan Teboe en Bengkel naar Kediri, met een zijtak van Tjakranegara Bertais naar Narmada. Bat. Nbl. Mijnwerkers voor Bank a. Toen eenige maanden geleden een tweetal Chi- neezen het gouvernement aanboden de noo- dige mijnwerkers voor Banka te leveren, werd het aanbod fier afgewezenhet gouverne ment had immers een zijner eigen ambtena ren naar China gezonden om het vraagstuk van den koelieaanvoer op te lossen. Maar sedert het mislukken der zending Van de S'^dt is men omgekeerd als een ulad aan een boom. Er hebben zich weder twee Chineezen aangemeld, Lim Liang Kwee en Lauw Tjong Tjia, die zich sterk maken, een paar duizend landgenoot-en te werven voor Bankaen nu is zoowel aan den resident van Banka als aan onzen consul te Singapore gevraagd welke van de twee het gouverne ment nomen moet. Bat. Nbl Kameroverzicht Tweede Kamer. Vrijdagmorgen werd de behandeling van het hoofdstuk „Marine" voortgezet. De heeren Van Wassenaer v. Cat- wij-ck en Brum meikamp gaven, hun ingenomenheid te kennen over de welge slaagde proeftochten der onderzeesche torpe doboot die de minister ook geslaagd noemde, zoodat hij de boot zou kunnen over nemen. De heer Van den Bergh (Helder), wilde oude schepen laten sloopen bij wijze van werkverschaffing. De heer Thomson besprak het in aan bouw zijnde pantserschip, dat hijj onvol doende achtte. Verder vroeg hij inlichtingen omtrent de bewapening van dit schip -en gaf hij in overweging om de vuren in te richten voor het gebruik van Ombiliën- kolen. De heer Jansen (Den Haag) vroeg ook inlichting omtrent de bewapening en of het niet beter zou zijn de schepen te voor zien van Marconi-toestellen, dan van die volgens het Duitsche systeem der draadlooze telegrafie. De minister antwoordde, dat met de bewapening van een schip al rekening wordt gehouden bij het op stapel zetten. Onze 24 cM. kanonnen schieten ver genoeg. De vuren in te richten, uitsluitend voor Ombi- liën-kolen, levert bezwaar op. Het Duitsche telegrafie-systeem heeft voor onze schepen geen bezwaar opgeleverd. Bij de verdere discussie diende de' heer Thomson een amendement in om een post van f 40.000 voor een droogdokje voor torpedobooten te schrappen, welk amende ment door den minister werd bestreden en verworpen werd met 42 tegen 25 stem men. Bij art. 24 (personeel in werkplaateen), klaagden de heeren Nolting en Van den Bergh (Helder) over het werklieden reglement. Eerstgenoemde drong aan op lotsverbetering en verbetering in de oplei ding der werklieden. De minister zou daaraan zijn aan dacht schenken. Bij afd. Hl (personeel der zeemacht) wees de heer Van Wassenaer van Cat w ij c k op de gevaren voor het personeel der onderzeesche booten en hij drong aan op een billijke pensioenregeling voor weduwen en weezen. De vakvereenigingen der schepelin gen zijn geheel anders dan die in de burger maatschappij en in de zeedienst is daarvoor geen plaats. Zij ondermijnen de tucht. De heer Duymaer van Twist vroeg behartiging van de geestelijke belangen der schepelingen en een pensioenregeling voor weduwen en weezen. De heer Hugenholtz besprak uitvoe rig de positie van het personeel en meende dat deze minister, evenals zijn voorganger, de politieke ontwikkeling wenscht te belet ten. Een reeks onaangenaamheden voor de mindere schepelingen vloeit uit s ministers tuchtbegrip voort- Mag een militair I'd der S. D. A. P. zijn? Conduite-boekjes achtte Spr. een uitvloeisel van een verklikkingssysteem. Uitvoerig besprak Spr. de z.g. „kinder werving", die hij scherp afkeurde. Spr. er kende, dat er een gelukkige ontspanning op de vloot is gekomen tengevolge van doel matiger inzichten van deze regeering. Ten slotte drong hij aan op het bouwen van een kazerne ter vervanging der verouderde wachtschepen. De heer Van Karnebeek herinnerde er aan, dat aan den Matrozenbond de rechts persoonlijkheid *3 ontnomen, zoodat die te beschouwen is als een door de wet verboden vereeniging. De heer Troelstra bestreed de opvat ting van den vorigen spreker, dat de Ma trozenbond is te beschouwen als een vakver - eeniging. Do behandeling werd vervolgens verdaagd tot 's avonds 8 uur. Aan den heer Schepel werd in deze zit ting, wegens zijne benoeming tot rechter te Utrecht, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commies-griffier der Kamer Vrijdagavond werd de behandeling van do marine-begrooting voortgezet. De m i n i s t e r deelde mede, dat het personeel voor de on dcrzeesche torpedoboot, een toelage zal krij gen met het oog op het zwaardere werk. terwijl in den eersten tijd, het meer gevaar lijke tijdperk der proefnemingen, een tijde lijke voorziening zal worden verstrekt om de bemanning cn hare betrekkingen te vrijwaren voor de geldelijke gevolgen van eventueele ongevallen. De beoordeeling of ontslag gegeven kan worden hij ernstige» tegenzin in den dienst behoort in eerste instantie bij den comman dant van ieder schip in laatste bij den mui. De conduite boekjes hebben wel degelijk waarde en er wordt goede zore aan besteed. Alleen als men -:verig lid is of overig aan hanger van het bestuur is van den matrozen- bond, wordt dit aangeteekend. En daar is reden voor, want die bond is werkelijk niet zoo heel onschuldig. Wil men zich vereeni gen dat is goetl, maar veneenigingen, d'ie pro paganda voeren tegen de regeering en den staat ondermijnen, kunnen niet worden toe gestaan. Ton slotte wees de minister erop, dat de meerderen zich veel moeite geven om een goeden geest te bevorderen door hun humaan optreden. De officieren willen gaarne de leiders en pleitbezorgers van het. volk zijn. God's vrije natuur, met een frisschen bries vergeten de matrozen de politieke ont wikkeling wel. Dat laatste gelooft de heer Hugenholtz niet zoo grif. Veel vertrouwen had hij niet in den minister, die niet den waren k.jk, had op de zaken. Maar misschien valt de minister nog mee Tusschen de heeren Lohman en Troelstra had een debat plaats over het karakter der militaire vakvereenigingen. Eerstgenoemde verklaarde dat als de motie ven zich bepalen tot wcnschen kenbaar ma ken binnen de grenzen der tuchter niets tegen nun vercenigeu is. Zij hebben overigens het recht van petitie, maar de overheid be hoeft daarop mat te antwoorden. Bemoeien zich dus de matrozen met de zaken van hun chefs, dan kunnen deze hun verzoeken te griffie deponeeren. Dat de heer Troelstra van een gansch andere opvatting is, behoeft geen betoog Z.i is de matroos, de militaire staatsburger, terwijl de minister hem blijkbaar niet aU zoodanig erkende. De verdere discussie over de artikelen be trof hoofdzakelijk lotsverbeteringen van som mige categopiën van ondergeschikt per sot neel. Alleen zij nog opgemerkt, dat de m i- n i s t e r in antwoord op een vraag van deu heer Verhey mededeelde, dat een reorganisa tie van het korps machinisten, op til ia, waarbij de minister meer gebruik wil maken van de onder-officieren uit het stokereper3o- neel. Iu verband hiermede zal reeds spoedig het aantal aan te nemen aspirant-machinisten verminderd kunnen worden. De heer Ver hey betreurde dit voornemen. Ten slotte werd de marine-begrooting, op verzoek der sociaal-democraten in stemming gebracht en aangenomen met 57 tegen 6 stem men. Togen de sociaal-democraten. Daarna werd de begrooting voor binnen landsche zaken weer aan de orde ge steld. De minister beantwoordde de over da woningwet en hare toepassing gemaakte op merkingen. Hij erkende, dat die wet na jaar nog niet de resultaten heeft opgeleverd, die men verwachtte. Dat schreef de minister daaraan toe, dat deze wet de openbare mee ning wat vooruit was. Vandaar dat de ge meente-besturen eerst langzamerhand de wet tot haar recht kan brengen. Hulde brachti de minister aan de gezondheidscommissies, die veel actie ontwikkelen. AJs de gemeenten niet steeds op groot schaal tot onbewoonbaarverklaring overgaan, dan is dat dikwijls op grond daarvan, dat geen andere woningen beschikbaar zijn. Een coöperatieve vereeniging kan naar het oordeel des ministers niet worden toegelaten om in aanmerking te komen voor een subsi die. Verlenging van den termijn voor de vast stelling der bouw-verordeningen door de ge meentebesturen. acht de minister alleen dan oirbaar, als dit absoluut noodzakelijk is. De toestanden door den heer De Klerk geschetst, langs de rivieren, kunnen niet door de regeering verbeterd worden. Na replieken van de heeren Goeman Borgesius, Trouben Pierson wer den de algemeene beraadslagingen over de afdeeling Volkshuisvesting en Volksgezond heid gesloten en werd de vergadering ver daagd tot Zaterdagmorgen 10 uur. Boekbeoordeeling Het Oude Testament, naar de Leidschc vertaling met verkorte inleidingen en toelichtingen, bewerkt cloor I. Hooijkaas, onder toezicht van prof. H. Oort, uitgave van E. J. Brill, te Leiden. Van de pers kwam de tweede afl., loopen de van Genesis 30 tot Exodus 15, bevattende, behalve den tekst, tal van aanteekeningen zie b.v. over de plagen van Egypte, en voorts overal waar zij noodig waren tot recht verstand van het gclezene. Ieder, die werke lijk wat aan don bijbel hebben wil, dient zich van deze uitgave te voorzien. Hij ver schijnt in hoogstens 30 aflcvoringen cn zal compleet, hoogstens f 6 kosten. Binnen twee jaar zal de laatste afl. het licht zien. Ook daarom begroeten wij dit werk met ingenomenheid, omdat, er alle kans bestaat dat, met. deze uitgave voor zich, bijbellezing zal leiden tot meerder© bijbelwaardeering, en velen, die hem te voren weinig of niet lazen, zich nu aangetrokken zullen gevoelen tot nadere konnismaking, welke de bijbel trouwens ten volle verdient De Bij bol voor kinderen naverteld door Nellie, uitgave van Masereeuw en Bouten, te Rotterdam. Met de voor mij liggende, zoo juist van de pers gekomen twaalfde aflevering is dit werk compleet. De prijs is met twee smaak volle bandjes slechts f 3. Liever dan een Bijbel voor kinderen zou ik hem noemen Bijbel voor jongelieden. Zelfs ouderen zullen Nellie's werk met groot genoegen ter hand nemen en veel er uit leeren wat zij nog niet wisten. Vooral voor hen, die les geven op de Zondagsschool, heeft deze Bijbel groote waarde. Nellie (mevr. Van Kol) heeft een goed werk gedaan, waarvoor wij haar veel dank schuldig zijn, welke haar bij deze gaar ne gebracht wordt! Levenslente, door mevr. C. La Bas- tideiBiaarslag, uitgave van A. E. v. d. Heide, te Haarlem. De schrijfster behandelt in haar alleszins lezenswaard boek de eerste drie levensjaren van het kind, en zij doet dat zoo populair mogelijk. Wij staan nu eenmaal in het, teeken van het kind, d. w. z. aller aandacht is er in onzen tijd op geves- fcigd hoe het beot aan het kind en zijn op voeding gegeven worde wat er aan toekomt. Onwetendheid heeft hier, door zorgloosheid in de hand gewerkt, lang kwaad gedaan. Op voeding is geen gemakkelijke taak, zij is liefde en wetenschap tegelijk. Veel is gelegen aan de eerste levensjaren, daarom was het een goede gedachte het werk van den Franschman Bernard Perez toegankelijk to maken voor alle Nederlandsche ouders. Daar dit boek der jeugd de menschheid na ons slechts ten goede komen kan, wen- schen wij het in de hand van vele opvoeders en opvoedsters. Post- en Telegraafgids, uitgege ven door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, 12de jrg., no. 2 (.Nov. 1905), uit gave van Martinus Nijhoff, te 's Graven- bage, prijs f 0.30, per jrg. van twee nrs. slechts f 0.50. De prijs van het jaarboekje is met de helft verminderd, dit en de omstandigheid, dat ieder op zijn tijd een of ander wil na slaan, van het vele hier vermeld, maakt dat dit boekje op geen schrijftafel zal ont breken Gezorgd is voor duidelijke afscheiding tus- schen binnen- en buitenland. Men vindt in dezen gids al wat men er van verlangt, o. a. een volledige tarieftafel voor de verzending van telegrammen naar de verschillende lan den, van 10 tot 500 woorden.. Verschillendo kleuren van papier maken het naslaan ge makkelijk. Al is ons landje nog zoo klein, 25 meerstemmige liederen voor school en huis, door D. van Wijck. en Do Liefde Blijft, lied voor een middenstem, met be geleiding van orgel of piano, woorden van L. van Dam, muziek van Al. Pomper, uit gaven van E&elings Boekhandel, te Amster dam. Het bundeltje bevat 25 vaderlandsche liederen als Leidens Ontzet, Van Alkmaar begint de victorie, De Jongeling van West- zaan, enz. enz. Kern der Engelsche Spraak kunst., door A. de Froe, uitgave van P. Noordhoff, te Groningen, prijs f 0.50. De verschillendo taalregels zijn zoo kort en dui delijk mogelijk gesteld, iets wat lang niet van elke grammatica kan gezegd worden. Bovenal practisch lijkt mij dit boekje om reden dat het met wit is doorschoten met- het doel dat de leerling voorbeelden uit het geen hij leest, vooral van die regels, die hem eenige inoeielijkheid gaven, bij den bedoel den regel zal kunnen neerschrijven. Dit moet het onderwijs ten goede komen en zal er veel toe bijdragen dat de leerling spoedi ger dan anders in de taal thuis is. Wörter, Sprich wörter und Redensarten, mit besonderer Riick- sicht auf glcichlautende Wörter und Eigen- heiten der deutschen und niedcrliindischen Sprachen, gesammelt von S. Susan, rediviert von J. C. Knoest, uitgave van P. Noord hoff, te Groningen. Onder vorschillende hoofden gebracht vindt men hier de meest voorkomende woor den, alsmede een reeks van zinnen aan de conversatie ontleend. Dat dit boekje in den smaak viel, bewijst het feit, dat nu reeds een negende druk verscheen. C o 8 m o 8, revue illustrée monsuelle poly glotte editcurs Scheltens cn Giltay, Amster dam. Blijft altijd een welkom maandschrift', zonder te voel tijd in beslag te nemen, houden deze bladzijden do lezers op de hoog te van hun talen. Tot lof der redactie kan gezegd worden, dat zij goed weet te kiezen, tot lof der uitgevers, dat zij zorgen voor goede uitvoering. Our Magazine, hon. seer. mr. J. C. Schenk, tc Rotterdam, edited by the publi cation committee of the Scotsch Church. Goede lectuur, aardige platen (bv. „her first Christmas tree") en daarbij spotgoedkoop, nl. f 1.25 per jaarg. van 12 nrs. F. W. Dr

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1