lf\ 673. 4"e Jaargang. Vrijdag 22 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. MET VOLLE ZEILEN. JUHERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.25. Idem franco per post, 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz,, gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regelsA 0.78» Elke regel meerU.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voofdeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement Een* circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. j s^ssssë^Ssmas&mmsgm™. Aan hendie met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Decem ber nog zullen verschijnen KOSTELOOS toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester on Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het bureau van den burgerlijken stand op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag, op aanvrage, voor het publiek geopend zal zijn, des voormiddag» van &J,- tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De aanvrage geschiedt aan het gemeentehuis, -mondeling of- schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8i uur ues voormiddags van den dag, waar op men aangifte wil doen. Amersfoort, den 21. December 190S. •Bui-gemeester en Wethouders voornoemd WUIJTIBRS, Burgemeester. J. G. STENFERT KROBSE, Secretaris. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) brengen ter kennis van belanghebbenden dat voor een ieder de gelegenheid tot koste- looze inenting wordt gegeven op den 2. Januari en tweeden Maandag van de maand Januari a. s., telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localiteit van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort, den 20. Dec. 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. NTENFERT KROESE. WIT J TIERS. Politiek Overzicht De onlusten te Sjanghai. Het te Sjanghai voorgevallen incident, waarbij de Chineesche bevolking geweldda digheden heeft gepleegd tegenover de vreem delingen, is op zich zelf niet van groote be- teekenis. De Eiuropeesche regeeringen heb ben maatregelen genomen tot bescherming van hunne in Sjanghai gevestigde onderda nen de Chineesche overheden toonen zich bereid om de schuldigen te straffen. Maar wanneer dit incident betrekkelijk gemakke lijk voor regeling vatbaar is, dan blijft de hoofdzaak bestaande verhouding van de nederzettingen van vreemdelingen in China tot het Chineesche bestuur. Die verhouding is geregeld voor de verschillende betrokken staten bij internationale verdragen. Het Engelsch-Chineesche verdrag (van 26 Juni 1858) bepaalt het recht van jurisdictie van de Britsche autoriteiten, wanneer alleen Rritsche onderdanen betrokken zijn, zoowel burgerrechtelijk als strafrechtelijk (art. 15). Het bepaalt, dat ieder Chineesch onderdaan, die eene misdadige handeling heeft gepleegd tegen een Engelsch onderdaan, aangehouden en gestraft zal worden door de Chineesche overheid overeenkomstig de Chineesche wet. Ieder Engelsch onderdaan, die .zich in China schuldig maakt aan eenig misdrijf, zal te recht staan voor den consul of eene andere bevoegde Britsche autoriteit en gestraft wor den naar de Engelscke wet (art. 16). Deze beide artikelen, met de daarbij behoorende bepalingen betreffende de immuniteit van de Engelsclie burgers zoowel voor hunne per- sonan als voor hunne goederen, zijn de grond slag voor het voorrecht van ex-territorialiteit. In burgerrechtelijke zaken zijn, in het ge val van een geschil tusschen Chineezen en Engelscken, de door het verdrag aan de laatstgenoemden toegekende voordeelen (art. 17) nog belangrijkerde zaak wordt, hetzij door de Engelsche, hetzij door de Chineesche partij, onderworpen aan het onderzoek van den consul, die eene verzoening moet trach ten te bewerkenbij gebreke daarvan eischt de consul den bijstand van den Chineeschen magistraat en velt in overleg met dezen een op de billijkheid gegrond vonnis. Bij bet verdrag van Tsjifoe van Sejjtember 1876, tien jaren later geratificeerd, is dit gewij zigd in dier voege, dat nu geldt het beginsel van de uitsluitende bevoegdheid van den rechter van den verweerder, die recht spreekt naar de in zijn land geldende wet. De persoon van den verweerder is dus be slissend voor de wijfze, waarop recht wordt gedaande Chinees ressorteert onder den Cliineeschen, de E'ngelschman onder den^En- gelsclien rechter. De door andere natiën met China gesloten verdragen bevatten soortgelijke bepalingen, van het Fransche verdrag van 1858 af tot het Japansche verdrag van 1896 toe, en met toepassing van het in de traktaten gehul digde beginsel worden geschillen tusschen vreemdelingen van verschillende nationali teit gebracht voor de rechtbank hetzij van den verweerder, hetzij van den beschuldigde. Toen de Europeesche settlements, waaron der die van Sjanghai de belangrijkste is, zich ontwikkelden, en vooral toen de Chineezen, die er eerst van uitgesloten waren, vergun ning kregen er te wonen, zijn de betrekkin gen tusschen inboorlingen en vreemdelingen veelvuldiger geworden. Aan den anderen kant is het gebied van de settlements, al bleef het Chineesch gebied, bij stilzwijgende over eenkomst onttrokken aan het Chineesche be stuur en geplaatst onder dat van de con suls, die gesteund worden door gemeentera den, naar bijzondere regelen gekozen. Over tredingen van de gemeentellijke verordenin gen door Chineezen komen veelvuldig voor; misdrijven, door Chineezen gepleegd op ge bied van de settlements, zijn niet zeldzaam. Maar China heeft nooit de rechtsmacht over zijne onderdanen afgestaan. Om de uitoefening van die rechtsmacht over de in de settlements van Sjanghai wo nende Chineezen te vergemakkelijken, en ten behoeve van de vreemdelingen, die als partij of als getuige in een proces betrokken zijn, is daar in 1864 een gemengd hof ge vestigd. Dit behandelt de zaken, waarin Chi neezen verweerders of beschuldigden zij(n, naar de Chineesche wet, maar wat de vreem delingen betreft, spreekt het recht naar de Europeesche wetten. Het is samengesteld uit een Chineeschen magistraat en een assessor, die ingevolge het verdrag van Tsjifoe, hierboven genoemd, toezicht houdt op de procedure in het belang van de justi tie'; een uitgebreider gezag schijnt hem niet te zijn toegekend. Maar het gemengde hof houdt zitting in de settlement, in een gemeentegebouw, door de gemeentepolitie be schermd. De Europeaan wil van de Chinee sche wet niet Weten, die hij niet kent en veracht. De Chineesche rechtzoekende geeft dikwijls er de voorkeur aan recht te zoeken bij het gemengde hof, dat vlugger recht doet en met minder kosten dan eene gewone Chi neesche rechtbank. Om al deze redenen breidt de werkkring van het hof zich uit, en dat geeft aanleiding tot wrijvingen en conflicten, in het begin van dit jaar met het hof van de Fraftsche settlement, later met de Russische consulaire rechtbank, nu weer met. het hof, zooals het voor de En gelsche nederzetting is samengesteld. Bij al deze geschillen doet zich bij de Chi neezen de weerzin gelden tegen het recht van ex-territorialiteit, dat de vreemdelingen op Chineeschen grond genieten. Zij onder vinden het als eene krenking, dat op hun gebied de vreemdelingen niet aan het Chi neesche recht, maar aan het recht van de eigen natie onderworpen zijn. Maar dit voorrecht van de vreemdelingen steunt op de internationale traktaten, en als men daar tegen bezwaar heeft, dan moet, men niet in Sjanghai oproer verwekken, maar zien die traktaten gewijzigd te krijgen. Duitschland. In het kouinkrijik Saksen is thans eene lt-vendige bewegiwg in gang ten gunste dier uitbreiding van het kiesrecht. In Dresden en Chemnitz is het tot heftige pro test-man i- festatiën gekomen tegen de houding van de rc-geering in de kwestie van de kiesreclither- vciming, uadat vooraf in socialistische verga deringen een ophitsende toon was aangesla gen. In zeven meetings te Dresden werd een besluit genomen, waarin het algemeene, ge heime en directe kiesrecht werd geëischt. De deelnemers aan vijf deze vergaderingen gin gen rustig uiteen, maar die van de beide an deren gingen onder het zingen van de arbei- ders-marseillaise in dichte drommen naar de binnenstad, waar zij door de politie, gedeel telijk met den blanken sabel, uiteen gedre ven werden. Een troep vau eenige duizenden, die voor de woning van den minister von Metzseh wilde demonistreei'en, zag zioh den we versu.erd door een sterk commando poli tie dat met den looppas tegen hen instorm den. Hierbij viel er uit de menigte een. schot, waardoor een gendarme in het gezicht ge wond werd. De politie werd met steenen en spitse stukken ijzer gegooid. Daarna trokken de politiemannen te voet en te paard den sabel en dreven de betoogers naar alle kan ten uiteen. Eerst laat in den nacht was d© ï-uist hersteld. Ook in Chemnitz kwam het tot gevechten tusschen de betoogers en de politie. Ten gevolge van deze tooneelen heeft de overheid zich genoopt gevoeld bij aankon diging in Dresden openbare optochten en sa menscholingen te verbieden. Het verschil tusschen het voor den land dag in Saksen geldende kiesstelsel en dat, waarnaar de D'uitsche rijksdag gekozen wordt, komt uit in de politieke kleur van de geko zenen. In den rijksdag zijn alle leden, die uit Saksen, het ,,roocle koninkrijk'', zijn af gevaardigd, sociaal-democratenin den land dag heeft onder het daar heorschende drie klassen-stelsel geen enkele sociaal-democraat zitting. De meerderheid in den landdag is agrarisch, terwijl het landbouwende deel van de bevolking slechts een zevende van de ge- heele bevolking uitmaakt. Engeland. Het kabinet heeft besloten den Koning' voor te stellen, het lagerhuis den 8en Januari te ontbinden. Londen, 21 Dec De hedenavond hier ge houden groote liberale meeting werd door negenduizend personen bijgewoond. Als spre ker trad op de eerste minister Sir Henry Campbell B'annercnan. Hij verklaarde, dat bet optreden van de liberale regering in de Europeesche kanselarijen geen ontroering heeft verwekt. Het regeeringsprogranmia uiteen zettende, zeido hij dat de regeering besloten heeft den verderen iwvoer van Chineesche koelies in Zuid-Afri'ka te staken; de noodige bevelen zijn hiervoor gegeven. Sir Ileury somde vervolgens een reeks bin- nenlandsche hervormingen op, onder welke ook behoort een herziening van de grond be- lasting. Wat de buritenlanidische politiek betreft zei- de hij reeds met vreugde de toenadering tot Frankrijk te hebben begroet; hi| herbaalde do verzekering van zijne instemming' met die politiek en zeide het gevoel van vriendschap tiissahen Engeland en Frankrijk ongeschon den te zullen handlhaven. Gewagende van de ncoden waiarin Rusland verkeert, zeide hij, dat hij jegens dit groote volk geen andere dan eene goede gezindheid koestert. Ten aanzien' van Duitschland1 zag hij' geen enkele reden voor eene vervreemding tusschen de beide natiën en hij) juichte de jongste niet-officieele betoogingen voor eene Anglo- Eiuitsche vriendschap toe. D© liberalen zijp wars van elk agressief optred©» en zijn be zield met den vurigen wensch met allen in de lies te verstandhouding te leven. Groot-Brittannië zal medewerken tot den geiinteenschaippelijken arbeid in het belang der beschaving. Spr. verheugt zich er in, dat het abbitrage- donkbeeld zulke groote vordleringen maakt. Het wordt thans niet meer als zwakheid be schouwd in eene groote mogendheid, een ge schil aan arbitrage te onderwerpen. De toe nemende bewapeningen zijn eene ernstige be dreiging voor den wereldvrede en naarmate liet arbitrage-denkbeeld veld wint, is het plicht deze bewapeningen te regelen in over eenstemming met, het vorderen van de arbi trage. Het is corn grondsLa® van de liberale staat kunde, dat de inwendige zaken van Ierland, wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet, in bandeu der Ieren worden gelegd'. Ten Slotte gaf d© Spr. uiting aan zijn vrij- liandelsovertuiging'en Oostenrijk. De rijksraad, die nu naar huis is gegaan, heeft ditmaal eens iets kunnen afdoen. In eene zitting van drie weken is eene crediet- wet voor de eerste zes maanden van 1906 gevoteerd *en zijn verder aangenomen eeno voorloopige regeling van de handelsbetrek kingen met Italië en eene wet tot bescher ming van de handelsmarine. Dit is wel niet veel maar hoe weinig ook, het is toch een succes voor het kabinet-G-autsoh. Den 20. Januari zal de rijksraad zijne zittingen her vatten Hongarije. Budapest, 21 Dec. Het regeeringsblad be richt, dat de Keizer besloot, dat hij het ont slag van het kabinet in de tegenwoordige po litieke omstandigheden niet kan aannemen. Rusland. Petersburg21 Dec. (Petersburgsch tele graaf agentschap). De algemeene staking is begonnen, maar vindt weinig weerklank. In eenige apotheken en verzekering-maatschap pijen is het werk gestaakt. De post en de te legraaf werken geregeldook in de electrici- teitswerkon wordt met ondersteuning van de troepen het bedrijf gaande gehouden. Het personeel van den spoorweg naar War schau is in staking; op de overige spoorwe gen wordt de dienst, ofschoon ongeregeld, voortgezet. Normaal werkt alleen de spoor weg naar Finland. Heden is de Ssewerny Polas in beslag ge nomen wegens openbaarmaking van de op roeping tot de algemeene staking van d© vereenigde revolutionaire organisat'ën. Moskou, 20 Dec. (Van Reuter's bijzonde re oom sponden t.) Het maatschappelijke le ven i3 gestoord tengevolge van de algemeene staking. De dienst van de electrische trams) is gestaakt. De hoogere bureau-ambtenaren' van den gemeenteraad en de zemstwo heb ben heden middag eveneens den arbeid neer gelegd. In een aantal groote fabrieken is het bedrijf gestaakt. 50.000 werklieden hebben, den arbeid neergelegd. In geen enkele druk kerij wordt gewerkt.Morgen verschijnen geen dagbladen. Morgen worden ook de meeste scholen geslotende leerlingen werden reedsi met Kerstvaian'ie naar huis gezonden. De wijnwinkels zijn gesloten. De vereeniging van ingenieurs is tot de staking toegetreden. Het personeel van de bank gaat waarschijn lijk morgen staken. Daar de electrische cen trale-stations niet werken is d© stad zon der verlichting. De schouwburgen en sociëtei ten zijn gesloten. In de postkantoren moest, de dienst dos avonds gestaakt worden, omdat' de verlichting ontbrak. Het congres van de! post- en telegraafambtenaren besloot zich bij de algemeene staking aan te sluiten. Vele winkels werden reeds des middags ga- sloten anderen moesten des avonds, toen. de electrische verlichting niet kon ontstoken worden, gesloten worden. T» den loop van den nacht werden vel© werkliedén-leiders en arbeidersgedelegeerden gevangen genomen. Vergaderingen van sta kers werden door koza'iken uiteengedreven. De drukkers van de drukkerij van Sitew;, den uitgever van de Russkoje Slowo, zetten heden hun patroon en de redacteurs van zijn blad gevangenzij maakte in de druk kerij het eerste nummer gereed van het blad van den raad der arbeidersgqdeputeerden, dat eene oproeping aan het volk bevat om-' de gewapende revolutie te orgmiseeren. Het blad Bovba, dat deze oprieping had opge nomen. werd in beslag genomen. Do hier gevestigde vertegenwoordigers van den bond der bonden besloten zioh bij de staking aan te sluiten, om do revolutie van het proleta riaat te ondersteunen. MosJcou, 21 Dec. (Petersburgsch telegraaf- agentschap). In de zalen van het Aquarium heeft eene door 12,000 personen bezochte vergadering plaats gehad. Infanterie, dra gonders, kozakken en politie bezetten de uit gangen en stelden aan de ingeslotenen den eiscli, dat zij hunne wapenen moesten uit leveren. Petersburg21 Dec. Volgons particuliere berichten heeft de stad Toeckoem (in Koer land) zich na een boeten strijd van 12 uren aan de Russische troepen overgegeven. D© stad was uitmuntend versterkt naar alle regelen van de taktiek. Rondom waren ver schansingen en wolfskuilen aangelegd; machinegeweren waren opgesteld. Zoowel do opstandelingen als de troepen leden groote verliezen aan dooden en gewonden. Donderdag 14 December kwam een als boer verklocde dragonder naar Mitau met het bericht, dat Toeckoem, eene stad van 5000 inwoners, ten westen van Mitau, door de opstandelingen genomeq was. De mili taire bezetting bestond uit 40 man infante rie en 30 dragondei's. D© infanterie had zich, nadat zij al hare munitie verschoten had, naar het versterkte kasteel Durben kunnen terugtrekkende dragonders waren, volgens Naar het Zweedsch 19 door Pu. WIJSMAN. Nina zweeg. Zij was boos op zichzelf, om- i dat ziji zich zoo verplat' had; ,,0'o!" riep, hij: uit. „Nu, dan weten wij er alles van z Was hij boos?'"Was hij jaloersch? Nina zag onderzoekend tot hem op. Maar hij lacht© hartelijk en hij Ltad blijk baar veel schik in de bohendighoid waarmede hij» haar geheim geraden had. ,,Jo begrijpt mij heel verkeerd. Hij heeft er geen woord van gezegd, dat hij veel van mij houdt," zeide Nina, een© laatste poging doende om de kaarten te verwisselen. En het ^as de waarheid. Hij had niets i gezegd. Al mocht zij, haar eigen overtuiging koesteren, omtrent zijne gevoelens voor haar, j 'ging dit een derden volstrekt niet aan. Zij schaamde zich. Het was alsof zij. hem verra den had. Maar Gar veil bleef aan het lachen. „Hm!" plaagde hij, dergelijke dingen J behoeven juist niet met ronde woorden te worden gezegd." ,',Bbn je jaloersch?" vroeg zij snel, in de flauwe hoop, dat hij dit bekennen zoude, al had hij hot tot nog toe achter scherts ver borgen. Hij schuddo hot hoofd. Jaloersch 1 .Wel, jij houdt immers niet van hem? Ik weet beter wien je lief hebt." Die laatste woorden sprak hij warm en hartelijk, met dien verrukkelijken klank in de stem, die zich naar elke schakeering in zijne stemming voegde. Zijn vertrouwen in haar moest haar genoegen doen. Maar des niettemin was er in zijn wezen tegenover haar iets dat haar prikkelde. Waarom was hij zoo onvoorwaardelijk zeker van haar? Het was mooi en goed dat hij haar voor trouw hield. Maar lag er in dat gezegde van hem niet duidelijk te verstaan, dat hij meen de haar alle reden te geven opi met hem te vreden te zijn Getrouwheid hangt toch in veel opzichten af van de wederkeerige tevre denheid over elkander. Of was hij mis schien niet zoo nauwgezet en veel eischcnd? Kon het hem niet schelen of zij, als ver goeding voor de genegenheid die ziji inboe zemde, een gedachte van teedorheid voor een ander over had? En als dit zoo was wat beteekende dan die liefde. O, boe gansch anders was zij hierin Elke voorstelling van een mogelijk deelen maakte haar ongelukkig; zóo rampzalig, dat zij; den grootsten lust bespeurde om alles over boord te werpen. Zij bedankte voor een vrucht waarvan eeu ander gebeten had. Die ge dachte alleen reeds walgde haar. „Göran," zeide zij, ,,ik ben wel jaloersch op jou." „En waarom?" Omdat jij nooit ongerust bont." „Ongerust? Zou ik misschien ongerust over jou moeten zijn? Maar dit zou ik be- lecdigend voor je achten." „O, welk een verhevene en edele opvat ting heb je, Göran Blij het uitspreken dier woorden flikkerde er in hare oogen een on heilspellende vonk. „Zie je, naar mijn© op vatting is dat, den ouden sleurgang volgen," ging zij voort. „Ik dacht dat jij je te goed zoudt. achten, om bij mij met zulke klaarge maakte, afgezaagde, versleten, goedkoope frasen aan te komen." Eu hierna sprak zij' zich ronduit over hare genegenheid voor hemhoe zij zich nooit ge heel zeker van hem kon gevoelen, omdat- zij zich nooit voldoende achtt© voor hem, nooit, genoegmaar hoe zij toch van hare zijde al les van hem eischte, alles, alles wat hij te geven had. Alles, of niets. Met volle zei len varen of thuis blijven was hare leus. Glimlachend luisterde hij naar 't geen zij zeide, rustig voortwandelend. Hare belijde nis vleide hemhaar opgewondenheid ver maakte hemmaar het was aan zijne ma nieren merkbaar, dat hij 't. gesprek niet zoo in ernst opvatte als zij. Spoedig begreep Nina dat ook en zwijgend en koel wendde zij haar hoofd af. Er kwamen oogenblikken waarop hot scheen dat zij elkander niet recht verston den. Zou dit ooit komen? Den hierop volgenden dag spiedde zij te vergeefs naar Karl Vasseur. Hiji verscheen niet; dien dag niet en evenmin op de vol gende dagen. Het had er veel van of hij zijne wandelingen gestaakt had en of hij nu tevreden was, omdat hij, volgens zijn verlan gen, Garvell had te zien gekregen. Het kon ook zijn, dat hij er zich niet ten tweede male aan wilde wagen, getuige te zijn van hun geluk. Maar inplaats van Karl Vasseur ontmoet te zij op een middag, naar huis gaande, een andere kennis, een jong meisje, die met haar tegelijk in de gymnastiekinrichting werk zaam geweest was. Zij hadden daar vriend schappelijk samen verkeerdmaar in het laatste half jaar hadden zij elkander uit het oog verloren en nu wisten zij niets meer van elkanders wedervaren. Verheugd over die ontmoeting hadden de beide meisjes veel te bepraten. Nina's ka meraadje hoorde met levendige belangstel ling dat deze assistente bij dr. Garvell was want zij kond© hem zoowel bij naam als per soonlijk. Maar Nina was nog meer verrast te vernemen, dat hare vriendin bij Hag- borg's heilgymnastiek eene betrekking ge kregen had. Aanstonds kwam de gedachte in haar op, dat dit 'n goede gelegenheid waa om iets na- dors te hooren aangaande de benoeming voor de vacature van den aftredenden- geneesheer aan die inrichting. G-öran had er geen woord meer over gesproken, nadat zij samen over eengekomen waren, het publiek maken van hunne verloving uit te stellen tot die be noeming zoude zijn geschied. ,,Nu, en er komt een nieuwe dokter, niet waar? Heb je eenig vermoeden wit dat wor den zal?" vroeg zij, ,,Och, dat behoeft niet meer geheim ge- houd en te worden. Mein woet het sedert lang." „Wie is het?" vroeg Nina, in gespannen verwachting. „Dokter Pehrsson, natuurlijk. Hij is er immers van Nieuwjaar af, reeds dagelijjks werkzaam." „Maar daarom is het nog niet gezegd, dat hij die plaats krijgt?" Het jonge meisje be gon te lachen. „Zou jo dan denken, dat dr. Pehrsson, die zóo knap is, op goed geluk zou blijven komen, als men hem geen toezegging ge daan had. Overigens is het algemeen be kend, dat hij' 't wordt." Nina's bloed stroomd© naar het hart-, dat onrustig begon te kloppen. Een gevoel van angst bekroop haar, zonder dat ziji de reden daarvoor goed begreep. „Algemeen bekend!" herhaalde zij. „Iedereen weet het toch niet althans zijn mede-sollicitant is er tot heden onkun dig van. Dokter Garvell heeft- zich ook voor die plaats aanbevolen en miji dunkt, als hij wist, dat die zoo goed als bezet was, dan zou ik er wel iets van gehoord hebben." Opnieuw begon haar vriendinnetje to lachen. O, dat akelig© lachenHet stak haar als mot speldeprikken, bij haar zenuw achtige stemming van dit oogonblik. Wat was claar nu belachelijks aan „Dokter Garvell weet hot beter dan iemand anders," zeide zij. „Hij is op een goeden dag boven, in de zaal geweest het zal nu omtrent een maand geleden zijn en daarna hoeft hij een langdurig gesprek mot dokter Hagborg gehad. Toen hij uit diens kamer kwam, was ik in d© vesti bule en vroeg, of hij geen werk maakte van die benoeming, want ik zou het prettig ge vonden hebben als hij onze dokter geworden was. Maar hij wees voorzichtig mot zijn duim over den schouder naar de kamor waar dr. Pehrsson was en zeide op een verdrieti- gen toon„Daar is geen kans voor mij op." Dus, hij woet er allc9 van." Wordt ervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1