lï°. 173. Eerste Blad. Zaterdag 23 December 1905. De Volksbond. BUITENLAND. FEUILLETON. O e Mode. 4=de Jaargang. :OORTSCH DAS3L ABONNEMENTSPRIJS Pe; 8 maanden voor Amersfoort f 1.35. Idem franco per poat1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Couiant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN Van 1—5 regels f OM* Elke regel meer- 0.13. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voojrdeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj aDonnement Eenw circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan kendie met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Decem ber nog zullen verschijnen f KOSTELOOS toegezonden. ,.Wees vrij niet slechts van d'ijzren keten, maar ..Van die, gesmeed door hartstocht! Wees altijd V /.elven meester!" Peabody. 1 „Keil den, V o 1 k s b o n d, die door den strijd tegeif drankmisbruik, het peil van het stoffelijk en geestelijk welzijn van het Ne- derlandsche volk tracht te verheffen Zioo schreef eens prof. Stokvis, en dat woord onderschrijven wij van ganscher hart. Eten reusachtig monster dreigt ons volk met ondergang, duizenden reeds werden hem ten prooi, pestilentie, oorlog en hongersnood, zooals Gladstone eens heeft gezegd, kunnen te zamen niet bogen op een aantal slacht offers, zoo groot als dit monster deed sne ven. De drankduivel is de booze geest, onder wiens snoode macht, wie zal zeggen hoevelen gebukt gaanals gewillige slaven I Het kwaad is even oud als algemeen ver breid. Verbodsbepalingen treffen wij aan bij schier alle volken, in alle tijden. Maar geen zonde schijnt zoo hardnekkig als die van het misbruik van dranken, welke alcohol be vatten. Alcohol o, bittere spot wil in onze taal zeggen „het beste". Elvenwel, wie zal onder woorden en cijfers brengen al het kwaad, al den jammer door alcohol veroor zaakt Voor geen enkele zaak heeft onze taal zooveel woorden als om een „borrel" aan te duiden, wel een bewijs, dat ons volk er verre van afkeerig van is; het misbruik maken van „sterken drank" is als het ware ingeweven in ons volksleven. Gelukkig dat men van allerlei kant is gaan inzien dat er paal en perk aan dat misbruik gesteld moet worden. Een groot matigheidsgenootschap is de Volksbond, die met alle middelen, welke hem immer ten dienste staan, het kwaad tracht te bestrijden, en wel liefst door het euvel aan te tasten in zijn wortel. Naast het verdorvene in 's menschen natuur, naast het gemis aan zclfbeheersching bij velen, zijin daar nog tal van oorzaken, die het misbruik in de hand werken, als slechte voeding, on voldoende woning en andere aanleidingen, onder welke de verveling niet in de laatste plaats moet worden genoemd. De onmatigheid die begint bij het eerste glas, dat men niet onaangeroerd kan laten staan, biji den eersten teug, die niet ongenomen kan blijven te bestrijden, zie daar het groote doel, dat de Volksbond be oogt. Meer dan honderd afdeeliugen met bijna twintigduizend leden, verspreid over ons land, werken hand aan hand om het ontzag lijk kwaad te beteugelen. Maar de macht van den vijand, waartegen Overtuigd, dat bij velen de Volksbond nog niot voldoende bekend is, meenden wij good to -d en, in verband met hot artikel „Huisvlijt" (zie het No. van 17 Dec.), ook aan dit artikel een plaats te geven aan het hoofd van ons blad. Eed. wij strijden, in aanmerking genomen, is het alleszins noodig, dat dit getal toeneemt. Daar zijn er nog velen, zeer velen, die zich van deze zaak van zóó heilig belang, te wei nig of in 't geheel niets aantrekken. En toch, ieder, die in zijn omgeving rond ziet en opmerkt al het lichamelijk en zede lijk kwaad, door misbruik van alcoholische dranken veroorzaakt, kan niet langer blijj- ven een onverschillig toeschouwer. „Allen weerbaar!" had ik boven dit opstel kunnen plaatsen, immers, ieder kan iets doen in den grooten strijddaarom ook gij, die dit leest, help ons strijden, sluit u aan bij. den Volksbond, die een zegen wil zijn voor ons volk en dit laat ik er on middellijk op volgen reeds zoovelen tot zegen jutas. De Volksbond, dertig jaren geleden ge sticht, heeft in den loop der jaren reeds o, zooveel goeds tot stand gebracht. Daarvan getuigen al de geschriften, grootere en klei nere, door deze vereen iging uitgegeven en verspreid, daarvan getuigen volkskoffiehui zen liier, kookcursussen daar, goede en goed- koope woningen elders. Eivcnwel het gaat niet aan in kort bestek ook maar een eenigs- zins voldoend overzicht te geven van al wat door den Volksbond is tot stand gebracht. Veel meer zou gedaan kunnen zijn als groo- ter het getal was van hen, die deze nuttige vereeniging steunen. Voor vijftig cents, een gulden, of wat men meer voor deze goede zaak over heeft, kan men lid worden, eenige leden richten met elkaar een afdeeling op, het is ook hier: als er maar eerst een be gin is. Welk een ruim arbeidsveld ligt er nog braak voor elke afdeeling, in elke plaats Wat kan er nuttig gewerkt worden op markt- en feestdagen, bij loting en kermis, vat men eerst de zaak maar aan, dan aan stonds ziet men hoeveel er is te doen Mil- lioenen worden er jaarlijks uitgegeven voor een of ander denkbeeldige» vijand, het wordt tijd, dat wij vrijwillig ons pennings ken offeren ter bestrijding van dien vijand, van wien iemand gezegd heeft, dat gij hem ontmoet zoodra gij op straat komt Ook en inzonderheid ten opzichte van het opkomend geslacht de menschhedd na ons dient krachtig gearbeid te worden. Nieuwe drankwetten en wat dies meer zij, hoe goed ook bedoeld en in elkaar gezet, mogen goede vrucht afwerpen, dit staat vastwat de wet niet kan, vermag de liefdeLiefde tot den naaste, de groote Christenplicht moet ook in deze zaak onze leidsvrouw zijn. Waar het hart ons bloedt bij 't zien van zooveel ellende, door drank gebruik aangericht, daar strekken wij ge willig de hand uit om den gevallene op te richten, den zwakke te steunen. Dan, op ten strijde, man en vrouw, meer en minder aanzienlijken, oud en jong, helpe hier wie helpen kanwat zullen wij een vrede kunnen brengen in menig huis, wat zullen wij een vreugde kunnen brengen in menig hart F. W. DRIJVER. Politiek Overzicht De crisis in Hongarije. De Hongaarsche rijksdag is deze week eenc korte poos vergaderd geweest. Den 19en dezer was de termijn der verdaging van de zittingen verstreken de rijksdag kwam dus van rechtswege weder bijeen. Maar terstond na de opening van de zitting deelde de voor zitter mede, dat hij van „generaal baron Geza Fejervary" blijkbaar met opzet noemde hij den militairen rang van den minister-president om hem te kunnen ne- geeren als hoofd van eene regeering, die harerzijds van den rijksdag geen notitie nam en niet in de zitting was verschenen me- dedeeling ontvangen had van een keizerlijk besluit, waarbij de zittingen van den rijks dag andermaal verdaagd werden, ditmaal tot 1 Maart 1906. Dit besluit werd voor kennisgeving aan genomen, nadat graaf Apponyi namens do meerderheid van het huis van afgevaardig den tegen de verdaging had geprotesteerd, waarbij ditmaal de minderheid bij monde van haren leider zich aansloot. Ook het mag- natenhuis heeft zich daarbij aangesloten. Alles is dus dezen keer rustig in zijn werk gegaan. Kalm en waardig is de vertegen woordiging opgekomen voor haar recht, dat door deze aanhoudende verdagingen ge schonden wordt. Het protest is ook blijkbaar niet zonder indruk gebleven, want een paar leden van het kabinet-Fejervary hebben hun ontslag ingediend, en de minister-president heeft daarna de portefeuilles van het geheele kabinet ter beschikking van den Keizer-Ko- ning gesteld. Deze ontslag-aanvragen zijn echter door Keizer Frans Jozef van de hand gewezen met de motiveering, dat het minis terie moet aanblijven om de onderhandel'ng over de nieuwe handelsverdragen voort te zetten en ten einde te brengen. Die handelsverdragen moeten den len Maart 1906 in werking treden. Dat zal ech ter moeten geschieden, zonder dat zij door de parlementen zijn goedgekeurd. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de monarchie Oostenrijk-Hongarije hare contractueele ver plichtingen zal nakomen en den len Maart ook het handelsverdrag met Duitschland in 't. leven zal doen treden. Daarin is de ver klaring te zoeken van den datum, die in het nieuwe verdagingsbesluit van den Hongaar- schen rijksdag voor de hervatting der zit tingen is bepaald. Het kan als zeker be schouwd worden, dat, wat er ook moge ge beuren, in Hongarije nooit eene parlemen taire meerderheid te vinden zal zijn, die de nieuwe verdragen als onwettig zal ver nietigen en het wagen zal zich in een Euro- peeschen tarief oorlog te begeven. De nieuwe handelsverdragen zijn opgebouwd op den grondslag, dat Oostenrijk en Hongarije tot 1917 een gemeenschappelijk tolgebied zullen blijven en dat Hongarije tot dat tijdstip zich niet als zelfstandig tolgebied zal kunnen inrichten. Dien toestand zal de Hongaarsche rijks dag, wanneer hij den len Maart 1906 weer bijeenkomt, vinden als een voldongen feit, waarbij hij zich zal hebben neer te leggen. Daarmede zal intusschen een der struikel blokken, die nu aan 't herstel van den vrede tusschen Kroon en rijksdag in den weg staan, zijn opgeruimd. Een der steenen zal zijn weggenomen van den weg, die moet worden ingeslagen om toenadering te ver krijgen. Kort vóór den 19en December is eene po ging tot verzoening ondernomen door den oud-minister van financiën Lukacz. Die po ging is misluktmen is niet toeschietelijk genoeg geweest, evenmin in den kofburg te Weenen, als in de coalitie, die nu de meer derheid bezit in den Hongaarschen rijksdag. Maar dat men de mogelijkheid om tot den vrede te kor. .en heeft willen openlaten, be wijst het besluit van den rijksdag om zich in het besluit tot verdaging te schikken en niet den revolutionairen stap te doen om, on danks dat besluit, toch bijeen te blij(ven. De woordvoerder van de meerderheid heeft uit gesproken, dat men bereid was te beproeven, zich met den Koning te verstaan. Hij voegde er echter waarschuwend bij, dat het mis schien voor 't laatst was, dat de meerder heid zich daartoe bereid verklaarde. Wat zou kunnen voortvloeien uit eene weigering van de Kroon om tot het herstel van den vrede mede te werken, laat een woord door schemeren, dat een lid van de onafhanke lijkheidspartij uitsprak onder het applaus, dat op de rede van graaf Apponyi volgde. „Dan volgt de 14e April 1849!" riep hij. Dat is de datum van het besluit van den rijksdag te Debreczin, waarbij op voorstel van Lodewijk Kossuth het huis Habsburg vervallen verklaard werd van den Hongaar schen troon. Dit woord teekent den ernst van de crisis, waarin Hongarije zich thans bevindt. Maar juist de ernst van den toestand zal een spoor slag zijn om te beproeven den draad der on derhandelingen, die nu gebroken is, weder op te vatten. De tijd, die ligt tusschen nu en 1 Maart 1906, zal dus wel niet ongebruikt blijven; het zal niet aan nieuwe pogingen ontbreken tot beëindiging van de verhou ding, die nu zoo lang reeds onvruchtbaarheid te weeg brengt in het bestuur van het land. Duitschland. Een bericht u;t Kiel meldt, dat nog geen Duitsche torpedobooten naar de Russische Oostzeehavena vertrokken zijn tot bescher ming van de Duitschers aldaar. De Duitsche regeering zoo heet 't acht de macht van de Russische voorshands voldoende om aanvallen op Duitsche onderdanen te ver hinderen. Tot dusver is niet bekend, dat Duitschers door de revolutionairen aange rand zijn. Zoodra er gevaar daarvoor ont staat, en de Russische regeering niet voor haar taak berekend is, „zal met het uitzen den van oorlogsschepen niet gedraald wor den." Zwitserland. Bern, 22 Dec. De Nationale Raad heeft de voorloopige overeenkomst met Oosten rijk-Hongarije bekrachtigd en den Bonds raad gemachtigd den modus vivendi met Spanje te verlengen. Het handelsverdrag met Portugal is met groote meerderheid bekrachtigd. Tweede telegram. Bij de beraad slaging over de handelsbetrekkingen met Frankrijk in den Nationalen Raad verklaar de de chef van het departement van handel, Deuoher, dat de Bondsraad de hem toever trouwde belangen zou weten te beschermen en liever de begonnen onderhandelingen zou afbreken dan voorwaarden aannenun, die deze belangen zouden kunnen schaden. Het ontwerp, waarbij de Bondsraad wordt ge machtigd op de Fransche producten van 1 Januari tot 1 April 1906 het gewone tarief toe te passen, werd met groote meerderheid aangenomen. De Stendenraad nam eveneens dit vor stel aan en bekrachtigde verder de voo.ioo- pige overeenkomst met Oostenrijk-Hongarije. de verlenging van den modus-vivendi mei Spanje en het handelsverdrag met Portugal Italië, Rome, 22 Dec. De Koning heeft de ont slagaanvrage van het kabinet aangenomen en den heer Fortis met de vorming van een nieuw ministerie belast. Rusland. Petersburg21 Dec. (Petersburgsch Tele- graafagentschap.) Heden namiddag begon de staking in 220 fabrieken met 70.000 werk lieden. Omstreeks e,en derde vp® hMfc geheele aantal arbe'ders bevinden zich in staking. 2 2 Dec. De telegrafische gemeenschap met Moskou is verbroken. Petersburg, 22 Dec. De gisternr'ddag be gonnen staking breidt zicli verder uit. De middagtrein naar Eydtkuhnen is onder sterk milita;r geleide vertrokken. De wijk, waarin de rijksbank en de tnagzijnen liggan, wordt sterk bewaakt. Infantetrie-patr>uijles trekken door de straten. Petersburg, 22 Dec. In een regeeringscom- muniquó wordt de bevolking aangespoord zich niet van de wijs te laten brengen door de afkondiging van de algemeene staking. Alle noodige maatregelen zijn genomen om ern stige onlusten te voorkomen. Indien onge regeldheden mochten uitbreken, zullen deze onmiddellijk worden onderdrukt. Aan de gouverneurs van de gouvernementen, waar de staat van beleg niet is afgekondigd, is bevoegdheid verleend op eigen gezag ver zoeken van groote grondbezitters, om op eigen kosten eene politiemacht te organisee- ren, in te willigen. Officieel wordt meegedeeld, dat de onrust barende berichten van de Nowoje Wremja over de dreigende uitbreiding van de pest o .der de kozakken in het gouvernement Astrakan, geheel ongegrond zijn. Sedert .13 December is geen. nieuw geval van pest voor gekomen. Petersburg22 Dcc. (Petersburgsch tele graaf agentschap). Heden zijn 82,000 werk lieden, die aan de fabrieksinspectiën onder worpen zijn, in staking. Dit zijn twee der den van de werklieden van deze categorie. Gisteren bracht de ministerraad zijne be raadslagingen ten einde over de verkiezin gen voor de rijksdoema. Moskou, 22 Dec. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). Een aantal deelnemers aan de gisteren in het aquarium gehouden ver gadering, trachtte zich door den hoofduit- gang te verwijderen. De lieden werden ech ter door de soldaten met kolfstooten ont vangen. Het grootste deel van de menigte vernielde daarop het hek van den tot het aquarium behoorenden tuin en kwam zoo op de speelplaats van de aangrenzende school, waar barricaden werden opgericht. Heden morgen te negen uur ging de menigte uit een. Eenige personen werden gewond; de soldaten vuurden slechts enkele scherpe schoten afmeest werd met losse patronen geschoten. Beval, 22 Dec. (Petersburgsch telegraaf- agentschap). In alle fabrieken en werkplaat sen is het werk gestaakt. Eenige gemeenten in dit district hebben de besluiten van het congres te Dorpat van kracht verklaardzij benoemen nieuwe bur gemeesters en weigeren het gezag van de politie en van de commissarissen te erken nen; ook weigeren zij pacht te betalen. Eenige agitators zijn gisteren gevangen ge nomen. Bij het station Taps is een met wapens voor de landgendarmerie beladen spoorweg- waggon aangevallende soldaten sloegen echter den aanval af. Een aanvaller werd gedood. Al zal wel haast iedere vrouw voor den winter zijn voorzien voor haar garde-robe, er kunnen zich toch gevallen voordoen, dat men iets extra's noodig hoeft. We zien al uit naar menigen uitverkoop en kunnen daar dikwijls best slagen, als we er spoedig bij zijngekleede toiletten, een buitenge wone hoed vereischen echter meestal een bij- v zonder cachet, dat men niet vindt bij op- ruimingen. Behalve zwarte hoeden, die j overal bijpassen, ziet men heel veel, zelfs I schelgekleurdeze zijn in één tint gegar- j neerd en niet geschikt om altijd weer gedra- f gen te worden, daartoe vervelen zij zoowel I de draagster als de toeschouwers te veel. j Behalve struisveeren, wordt er ook veel I bloemengarneering aangebrachthierbij I moet opgemerkt worden, dat alleen rozen en J violen in alle se:zoenen gedragen kunnen worden, doch dat men zich bij de verdere soorten regelt naar het jaargetijde, zoodat men wel chrysanten met beukeblaren en desnoods nog asters en dahlia's kan dragen, maar lelietjes van dalen, in één woord voor- jaarsbloemen, ook tot het voorjaar moet uit stellen. Veel witte kastoren en vilthoeden worden genomen, met witte wieken en sluiers of hard geel fluweel voorzienbij de ge kleurde hoeden moet men angstvallig letten op de combinatie der kleuren marine met groen of zacht rose, lichtgroen vilt met vio let of korenblauw, bordeaux rood met teer rose of geel kan alleen bij elkaar worden genomen als men zeer precies op den in druk letiets te veel of te hard bederft dien. Om nu tot een geheel ander artikel over te gaan, doe ik een groote stap. Het korset eischt hoe langer zoo meer ons aller attentie, en gelukkigWe krijgen daardoor meer oog voor de eerste vereischte van een goed pas send toilet en moeten er van doordrongen zijn, dat alleen bij een korset, dat voor onze figuur is gemaakt, we tevreden kunnen we zen over ons uiterlijk. Dan toch zit alles op de rechte plaats, behoeft er niet ingeregen te worden, waardoor de inwendige deelen verplaatst worden en zoo licht aanleiding geven tot ongesteldheden, die bij volhouden van de verkeerde gewoonte leiden kunnen tot chronische ziekten. Het spreekt van zelf, dat bij zoo verschillende figuren, als men dagelijjks kan zien, ook zóóveel verschillende korsetten moeten bestaan. Toch is het al te yeel de gewoonte deze te nemen uit den eersten den besten soliden winkel, en vooral niet te duur. De Hollandsche karaktertrek, dat wat men niet ziet, er ook niet op aankomt, speelt ons hierbij parten Toch is deze manier van doen fouteen korset kan niet naar een fi guur worden veranderddit is het groote verschil met gemaakte mantels en kostuums, die daaraan wel onderworpen kunnen wor den Men doet dus verstandig door steeds een korset te laten aanmeten en met de ver- vaardigster te overleggen welke vorm voor ons de boste is. Er is keus genoeg op dat punt. De een verlangt een korset van fijne stof, die wat meegeeftsterk geweven tricot is hiervoor aangewezente veel rekken mag het echter niet. Of men het lang of kort over de heupen wil hebben lang van voren met aparte hcupklinken, of kort met lange zijpanden, een en ander hangt totaal af van den bouw van ons lichaam. In ieder geval echter zijn de voorknippen recht en volko men onbuigzaam, terwijl het bovenlijf zijn vrijheid van beweging houdt. De taille wordt zoolang mogelijk genomen en de vetergaten op die hoogte het eerst dichtgeregendaarna naar onderen en naar boven de andere. De stof, die verder voor dit kleedingstuk wordt gebruikt, geeft natuurlijk groote verschillen in prijs; of men een effen grijs katoenen neemt of een van stevige zijde met kant en lint gegarneerd, kan spoedig een f 25 sche len dat is echter een bijkomende omstan digheid, die ieder voor zich heeft te beslis sen. Eten goede snit is echter voor alle vrou wen hoofdzaakhoe meer we daarvan door drongen zip, hoe beter. Voor schoolgaande meisjes sta men liefst geen korset toe; groeien zij echter scheef of vertoont d© rug- gegraat min of meer een afwijking, dan raadplege men een orthopaedist, die precies zal hebben aan te geven welke behandeling er wordt vereischt. Geregelde controle door de moeders is zeer noodzakelijk om scheef groeien te voorkomenmen laat het meisje geheel ontkleed, met aangesloten hielen, langzaam met gestrekte armen voorover bui gen tot de vingers den grond raken en kan dan den ruggegraat nauwkeurig bekijken en de minste afwijking bepalen. Hoe trouwer er wordt gecontroleerd, hoe minder kans op lastige tegenvallers. Blij de empire-japon- nen, die weer in de mode zijn gekomen, kan men het korset niet missenzij zijn als het ware daarop getailleerd. Met hun bolero's of lijfjes, die 't bovenste gedeelte van den rok bedekken of door een breed soepel zijden ceintuur daarvan gescheiden, zou men ze haast verwarren met de reform-japonnen dit model hangt echtor geheel samen met het korset en kan alleen tot zijn recht komen bij slanke, goed geëvenredigde figuren, terwijl de stof zeer fijn en soepel, met kostbare garneersels versierd behoort te worden, 't Is dus geen dracht voor iedereen en zal vermoe- delijk alleen binnenshuis gedragen worden. Meer voor algemeen gebruik geschikt is de robe-princesse, die meer gezette personen ook past, maar toch zonder sleep niet zoo'n goe den indruk maakt. Slepen worden echter op straat niet gedragen. De tailormade kos tuums voldoen nog steeds aan alle haar ge stelde eischende eenvoudige serge, de kleine ruitjes en streepjes dienen alle voor dagelijksch gebruikterwijl de fijne laken en fluweelen stoffen voor meer gekleede toi letten dienst doen. Cachemire, voile en crêpe komen te pas voor uitgaansjaponnen, oven als de afgepaste tullen. Borduurwerk en kant zijn de aangewezen garneersels, die men dus zoo kostbaar of zoo eenvoudig kan hou den als men zelf wensclit.. Niet alleen die fijne stoffen, maar zelfs boutmantels en bolero's worden met bor duursel versierd, in den vorm van kragen, mouw-opslagen of geborduurde zijden ves ten. Het bont wordt ook gebruikt voor gar- noeriug van geheele kostuums, door deze met randen af te zetteneen kostuum voor schaatsenrijden, bestaande uit marine-blau we stof, met tamelijk korten rok en dezen afgezet met bruin bont, evenals het jacquet een bijpassend mutsje geheel van bont is ge kleed en een gemakkelijke dracht. Het ijs, waar we al zoo vroeg op wachten, ver schijnt echter niet, wel mist en regen we zijn daardoor genoodzaakt veel werk te geven aan den schoenmaker, tenzij we onze schoe nen en laarzen apart onderhanden nemen, waarvoor ik hier nog een enkele raadgeving laat volgen. Als men zijn schoenen lang in onberispe- 1 ijken toestand wil houden, moet men ze zorgvuldig behandelen on hiermee reeds een begin maken vóór men ze gaat dragen. In de eerste plaats zorgt men voor een lang behoud der zolen, door deze met lijnolie, die men gekookt hoeft en weer liet afkoelen en welke nog lauwwarm is, in te smeren zoo lang als de olie wordt opgenomen het boven- leder bestrijkt men niet. ricinusolie, waarin een klein weinig dextrine is opgelost, door middel van een watjede schoenen worden dan eenige dagen op een warme plaats be waard en daarna wordt de behande ling nog eens herhaald. Een week lang moeten de schoenen op die warme plaats blijven hangen, waarna men ze gebrui ken kan. Voor 't lange behoud der schoenen is 't bepaald noodzakelijk, dat ze met groote zorg gereinigd worden, die gewoon gepoetst worden moeten eerst van stof enz. bevrijd wezen, voor het schoensmeer ze gaat bedekkenlang. inge smeerd staan is verkeerd. Het is aanbeve lenswaardig om de 8 of 10 weken de schoe nen met lauw water af te wasschon en geo lied te laten staan, het leder blijft dan zacht en rekbaar. Schoenen, die met leder- crême worden ingesmeerd, worden nu en dan afgewasschen met melk en terpentijn, dit neemt de vlekken weg; insmeren daarna met de crcme en goed nawrijven met een wol len lapje. Natte schoenen moeten eerst lang zaam opdrogenmen kan ze opvullen met warm zand of iets dergelijks om den vorm goed te bewaren. Het is verder beter do schoenen op te hangen dan te zetten, en die men tijdelijk niet gebruikt met ledervet in te wrijven. Wanneer er door vochtige lucht zich schimmel op schoenen heeft vast gezet., neemt men die door een droge doek weg en smeert ze in met terpentijn, waaraan men wat kamfer toevoegt

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1