IS*. 15*. Maandag 3 December 1906. BUITENLAND. 5" Jnarxang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Par 3 maanden roor -Imerifaartf 1**5. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- •.OS. Deze Courant yerschgat Dagelijks, net oitaonderiag yaa Zon- en Feestdagen. Adyertentiën, mededeeliagen ens., gelieve nen réór 19 aar 'i morgens bij de Uitgerers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES" Van 15 regelsf •*75. Elke regel meer - 0.10* Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan Yoordeelige bepalingen tot het herhaald adyerteeren in dit Blad bij abonnement Een a circulaire, be rattende de veerw aarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. KAMER VAN KOOPHANDEL. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 30 November 1906 gehouden stemming tot leden der Kamer van 'Koophandel en Fabrieken zijn gekozen de heeren H. van Haselen, J. Sinnigc en J. G. Kleber. Amersfoort, 1 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester, J. G. STENFERfT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht. De schoolstrijd! in Engeland. Do method© van werken, die in hot Brit- scho parlement bij het samenstellen van wet tel gevolgd wordt, is vrij ingewikkeld en moeielijk te volgen. De eerste lezing van een wetsontwerp is eene formaliteit, die tot niets bindt Zoo wordt sedert verscheidene jaren i" het lagerhuis oen wetsontwerp tot het ver- lecncn van kiesrecht aan vrouwen jaarlijks voor de eerste maal gelezen, zonder dat men daarmee nog iets verder gekomen is. In het hoerenhuis worden de wetsontwerpen, die in het lagerhuis behandeld zijn, in de eerste lezing gewoonlijk zonder debat aangenomen. Daarna volgt de tweede lezing, en wanneer daartoe wordt overgegaan, dan komt de be handeling van de artikelen. Deze phase van do behandeling heet de ..Committee stage". Zij geschiedt onder leiding van een bijzon deren voorzitter; de „chairman of commit tees'' vervangt dan den Speaker in het lager huis en den lord-kanselier in het hoogerhuis iu het voorzittersgestoelte. Op de „Commit tee stage" volgt de „Report stage", eene tweede behandeling van de artikelen. Einde lijk wordt in de derde lezing over de aanne ming of verwerping van het wetsontwerp be slist. Het ontwerp van de onderwijswet, de pièce de resistance van de eerste zitting van het in het begin van dit jaar gekozen parle ment. heeft thans in het hoogerhuis do „Committee stage" doorloopen. Het bevindt zich nu in de ..Report stage". Verleden Don derdag is men daarmee begonnen, en daar de lords de beide laatste dagen van de week geen zitting houden, zal heden er mee wor den voortgegaan. Do „Committee stage" is niet naar den wensch gegaan van de regeering en van de groot© meerderheid van het lagerhuis, die bet wetsontwerp van minister Birrell heeft aangenomen. De lords hebben van hun recht van amendement een zeer ruim gébruik gemaakt. Met recht kan het lagerhuis er over klagen, dat het zijn eigen werk niet meer kan herken non. Men heeft nu op de ..Report stage" de hoop gevestigd, dat een deel van de in hot wetsontwerp gébrachte wijzigingen weder ongedaan zullen worden gemaakt, zoodat de bill naar het lagerhuis kan teruggaan in een vorm, die althans de mogelijkheid openlaat, dat de beide huizen zich met elkaar zullen verstaan over een vorinwaarin het ontwerp met beider in- stemming wet kan worden. Ten deelo is ver leden Donderdag die hoop vervuldop voor stel van den hertog van Devonshire, die de rol van bemiddelaar tusschen de strijdende partijen op zich genomen hoeft, zij&i eenige bepalingen, waartegen men bezwaren van liet lagerhuis kon verwachten, verzacht. De uitwerking daarvan wordt echter weer te niet gedaan door do aanneming van een voorst©! van den markies van Salisbury op een an dor artikel, waarvan men zeker weet, dat het lagerhuis er nooit in zal toestem men Wanneer dus liet wetsontwerp, na alle stadia der behandeling in het hoogerhuis te hebber, doorloopen, in het lagerhuis terug komt, dan zal men daar voor de vraag staan ot hot- wetsontwerp niet zoodanig is veran derd, dat het een hopeloos werk zou zijn te beproeven, door voortzetting van het over leg, het alsnog aannemelijk te maken. Wat door leden van de r6goering buiten hot parlement is gezegd, doet inderdaad zien, dat er eene groot© geneigdheid bestaat om bet „onaannemelijk" uit te spreken. De minister Lloyd George heeft onlangs in eene rede verklaard, dat het heerenhuis de wet kluisters heeft aangelegd, zooals de Filistij nen dit Sim son doden. Het is zaak van het ministerie deze kluisters te verbreken. Hot land heeft af te rekenen met eene vergade ring, die niemand vertegenwoordigt, die be- staa! uit. lieden welke niemand gekozen heeft, en die een arbeid verrichten, welken niemand van hen verlangt. In minder scherpe, maar niettemin duide lijke woorden heeft de eerst© minister, Sir Ilenry Campbell Bannerman, zich uitgelaten en de gevolgen aangeduid, die.uit dezen strijd kunnen voortvloeien. In een voor openbaar heid bestemden brief heeft hij gezegd„De ondorwijswet was in den vorm, waarin zij liet lagerhuis verliet, de wet, die bij de alge meene verkiezingen ondubbelzinnig door het land werd verlangd. Zij schijnt nu zoodanig te zijn verminktdat haar oorspronkelijk© vorm niet meer t© herkennen isMet één woord de wet levert geen oplossing van den onderwijsstrijd. Zulk eene wet is voor ons, zooals de heer Birrell heeft gezegd, waarde loos en zij is waardeloos voor het land. Ik kan slechts aannemen dat het hoogerhuis, dat op deze wijze de uitdrukking van den nation alen wil heeft verdraaid, zich verbeeldt de stemming van het land beter te kennen dan het land zelf, a«n de gevoelens van het land betere uit drukking te geven dan het. lagerhuis. Maar hiervan kan men verzekerd zijn Wij kun nen geen goochelen met de hoofdbeginselen, waarop de wet steunt, dulden. Wanneer bin nen de perken van deze beginselen, zonder be nadeeling van de zaak van het onderwijs, schikkingen kunnen worden verkregen, goed Zoo niet, dan zal het onze plicht zijn, in deze vraag van het onderwijs en in ander© vra gen oen weg te vinden, die aan de wenschen van het land het overwicht verschaft." Welke dio weg zal zijn, liet de premier voorloopig nog in het duister. Ook Arthur Balfour, de leider van de oppositie, is niet verder op deze zaak ingegaanhij heeft zich er toe bepaald te zeggen, dat als men, nadat de strijd tusschen de beide huizen voorbij was, een strijd verlangde in het land, hij daarvoor gereed was. Voor 't oogenblik echter is men nog zoo ver niet. De strijd is noe niet in liet stadium, dat een beroep moet worden gedaan op het land. Nog is de weg open voor eene schikking tusschen de beide huizen Dat de hoop daarop nog niet geheel is prijte gegeven, blijkt uit de woorden van Campbell Bannerman, die wij aanhaalden. Bn wil men een getuigenis van de andere zijde, dan kan gewezen worden op de verkla ring van lord Kelvin in eene unionistische verg< dering te Glasgow, dat hij de hoop op een eervol compromis niet had verloren, om dat zelfs het hoogerhuis zich voor den volks wil moest buigen. Duitschland. Herlijn, 1 Dec. Bij do voortgezette be raadslagingen in zake do aanvullings- wet voor Zuid-West-Afrika verklaarde Bebel niet overtuigd te zijn dat Deruburg do Herkules zal zijn die den Augiusstal der Duitsche koloniale politiek zal zuiveren. De opstand in Zuid-Afrika was een goudmijn voor ondernemers en het volk is door be paalde overeenkomsten voor honderden mil- 1 ioenen schade gedaan. De koloniale politiek op zioh zelf is niets misdadigs, het komt er maar op aan hoe ze wordt gevoerd. Do kwee-tié der 1 andconcessies is volstrekt niet te regelen door belastingwetten, maar door ©en goede onteigeningswet. De geheel© koloniale politiek is een fata morgana. Als Bébel komt tot de zaak Peters en mededeelt dat de ge heimraad Hellwig zijne sterk in het geval Peters op den voorgrond getreden betrekking is kwijt geraakt, wegens misbruik daarvan gemaakt, door de afgevaardigden graaf Amins, Kondorff en Arendt, ontstaat ru moer dat minuten lang aanhoudt. Bebel wordt tot de orde geroepen. Bebel besluit met de verklaring, dat de partij niet mee doet aan zulke koloniale politiek, die slechts op tirannie uitloopt. De „Kapiteia van Köpenick". Wilhelm Vodgt, de „kapitein van Köpe- niok", heeft eergisteren terecht gestaan voor het tweede Landgericht te Berlijn. Den 16. October heeft hij zijn vermaard boevenstuk uitgevoerd, waarvan de bijzonderheden nog versch in het geheugen liggen. Hij is 57 jaar oud. Zijn strafregister is verschrikkelijk groot. Als jongen van 14 jaar is hij voor 't eerst veroordeeld. Die eerste straf was licht, veertien dagen gevangenisstrafmaar hij heeft oolk straffen van tien en vijftien jaren tuchthuisstraf gehad. Dit laatst© von nis zou echter, wanneer hij daarvan tijdig in beroep gekomen was, voor vernietiging vatbaar geweest zijnde voorzitter van de rechtbank verklaarde zelf in het verhoor van den beschuldigde, dat dit vonnis aan ernsti ge gebreken leed. Door een verzuim was het vonnis hem te laat beteekend, zoodat de ter mijn van beroep verstreken was. Of hiji ech ter bij eene nieuwe behandeling van die zaak vrijgekomen zou zijn, is eene andere vraaghet was een zware diefstal met braak in de gereebtskas te Wongrowitz, waarvoor hij zich toen had te verantwoorden. Den 12. Februari van dit jaar had hij deze straf aohter den rug. Hij was toen zoo gelukkig bij een schoenmaker te Wismar arbeid te vinden. Daar had hij 't bijzonder goed. Hij zeide daarvan bij zijn verhoor: „Gij kunt u heelemaal niet voorstellen hoe goed ik het had. Ik werd als een lid van familie behandeld, meegenomen naar con certen en naar don schouwburg, had mijne plaats in de kerkja mij werd zolfs de kas toevertrouwd en iik moest do klanten be dienen. Nooit heb ik dit vertrouwen mis bruikt." Maar na eenige weken werd hem door de politie aangezegd, dat hij binnen drie dagen Mecklenburg moest verlaten, en daarmee was 't met dit goede leven gedaan Daarna verschafte zijne zuster in Rixdorf hem een onderkomen, on het gelukte hem weer werk te vinden in eene schoenenfa briek te Berlijn Weer kwam de politie tus schen beide en verbood hem in het begin van October het verdere verblijf in Berlijn. Dit bevel is hij niet nagekomen; hij heeft zich daarna, zonder zioh aan te melden, in slaapsteden opgehoudenHoe hij zioh de ver schillende uniformstukken heeft aangeschaft, deels in Berlijn, deels in Potsdam, die moes ten dienen om als kapitein van het eerste i garderegiment te kunnen optreden, is uit de vioeger medegedeelde bijzonderheden be kend. In het algemeen erkende hij wat hem ten laste werd gelegd, maar hij beweerde, dat het eigenlijke motief tot den avontuur- lijken tooht niet geweest is snoode winzucht hij had in de eerste plaats liet oogmerk ge had in het bezit te komen van een pasfor- i muiier ocm (do lastige aanraking met de politie te vermijden en naar het buitenland te kun non gaan. Dit heeft hij niet aanneme lijk kunnen maken. Daarentegen is hij er in geslaagd een gewichtig punt van de aan klacht te doen vervallende ambtenaar van liet O. M erkende na do verhooren, dat de aanklacht wegens oplichting van den ont vanger te Köpenick niet kon worden ge handhaafd. De ontvanger had hem het gjeld vrijwillig gegeven. De verdediger zeido la ter h<1 werd hem haast op een presenteer blaadje gebracht. Het ontbrak natuurlijk bij de verhooren niet aan lachwekkende tooneelen, vooral toen de beide korporaals der grenadiers voor kwamen, die den beschuldigde zulk een ge willig werktuig waren geweest. Zij spraken nog op de terechtzitting met eerbied van den ..Herrn Hauptmann", wien zij in ieder opzicht gehoorzaamheid zouden hebben be toond. Gevaarlijk zou de zaak overigens niet verloopen zijn, want hunne geweren waren niet geladen. Het verhoor van den burgemeester van Köpenick geven wij hier eenigszins uitvoe rig weer. Hij verklaarde: Ik zat in mijne kamer, toen er een officier binnenkwam. Twee soldaten met de bajonet op het geweer stelden zioh aan de deur op. De officier vroeg of ik de burgemeester was. Dat bevestigde ik. Daarop verklaarde hij, dat hij mij op hoog bevel gevangen nam. Ik zeide: Neem mij niet kwalijk dat is toch niet mogelijk. Hij antwoordde, dat ik mijn mond moest hou den ik was zijn arrestant. Ik verlangde, dat hij zich zou legitimeerenhij herhaal de, dat. ik niets had te verlangen. De offi cier kwam nog 4 a 5 maal iu mijne kamer, maar liet. mij voor t overige alleen met de beide soldaten. Een van dezen was een Pool, uit wien niets te krijgen was. Eerst dacht ik, dat de officier krankzinnig was; het viel mij dadelijk op, dat bij niet volgens het voorschrift gekleed was. Maar daarop dacht ik weer, dat r toch wel iets van aau kon zijn. De officier was dikwijls zeer be leefd en verklaarde, dat het. hem zeer veei leed deed. zoo te i. oeten handelen Dan weer was hij erg kort aangebondenhij zedde, dat ik het verdere wol op de wacht zou hooren. Toen ik aar de wacht reed. zeide een ambtenaar, die meereed, dat de kapitein de kas had. Toen zeide ik tot mij zelf, dat hij een oplichter was. Dat de kapi tein op de gedachte kwam juist naar Köpe nick te gaan, kan hieraan gelegen hebben, dat 14 dagen .oor het geval, iu eene open bare vergadering -an den raad is gesproken over de aanschaffing van eene nieuwe brand kast voor het stedelijke vermogen van twee millioen. De oude brandkast was niet veilig genoeg. Dat heeft de beklaagde misschien Beklaagde: Als ik 't op dc twee millioen voorzien had gehad, dan had ik mij slechts de sleutels door den burgemeester behoeven te laten gevendan zou ik de millioemen gehad hebben Voorzitter: «J.n gij twijfel» er niet. aan dat de soldaten het bevel van den beklaagde zouden zijn nagekomen? Getuige: Wie de tucht in het Duitscho leger keut. zal et mij overeenstemmen, dat de beklaagde de soldaten geheel in de macht had. Verdediger: Waarom hebt gij den naar uwe meening krankzinnigen man net door eene vraag, die hern in verwarring kon bren gen, aan den tand gevoeld? B.v. door te vragen waarom hij geen helm ophad? Getuige: Als ik zes weken tijd had go- had om mij t© bedenken, dan zou ik 't mis schien gedaan hebben. VerdedigerWaarom hebt gij de beide soldaten niet tot rede trachten te brengen? Getuige: Dat zou niets gegeven hebben; ik kon tot dien Pool geen vertoogen houden over staatsrechtelijke beginselenOverigens verwacht ik ook van do discipline der Duit sche soldaten, dat z.j hun superieur gehoor zamen. Kenschetsend voor do wijze, waarop beklaagde in het stadhuis te Köpenick is opgetreden, was het verhoor van den ge meentesecretaris, die ook tot arrestant ver klaard werd, maar niet werd weggevoerd naar de wacht. Het volgend© is daaraan ont leend Voorzitter: Wat dacht gij toch dat om hands was. Getuige: Totdat ik vernam, dat de kas was meegenomen, nam ik aan, dat men te doen had met de idee fixe van een krank- zinnige of met eene kieine militaire oefening Voorzitter: Gij zijt toch zelf soldaat ge- i weest? Hebt gij niets bijzonders aan den kapitein gemerkt? Getuige: Neen, evenmin in de houding als aan de uniform. Voorzitter (nadat hij den beklaagde uit de bank heeft Laten komen en hem nauw keurig heeft bekeken)Van de kromme boenen, waarvan de bladen schreven, kan ik ook niets zien. Getuige: De commando's van den be klaagde waren geheel militair. Wanneer iemand zijn bevel riet nakwam, snauwde Dij hem toe precies in den militairen toon. Toen verscheidene bureau-ambtenaren uit hunne kamers kwamen, gelastte hij hen naar binnen t© gaan. Toen zij na ©enigen tijd weer t© voorschijn kwamen, snauwde de ka pitein hun toe: Maak, dat gij weg komt; anders laat ik geweld gebruiken. De vertegenwoordiger van het. O. M., Staatsamvalt Waguor, verklaarde, al wilde hij den „kapitein van Köpenick" niet ver heerlijken, dat hij niet kon nalaten van hem te getuigendat <k?e de rol, ie hij had aan genomen, uitmuntend gespeeld had Hoe veel hij daarbij te clanken had aan slimme berekening en hoeveel aan het toeva1, kon men daarlaten. In ieder geval had hij zich niet alleen als officier verkleed, waarvoor hij niet zonder bedoe'ing de unifonn van een niet in Berlijn garnizoen houdend regi ment gekozen had, maar hij heeft, geduren de het geheel© geval zekere eigenschappen van een militairen aanvoerder aan den dag gelegd en zonder twijfel een door bijzonder overleg bestuurden, verbazend driesten moed getoond. Het is werkelijk bewonde renswaardig hoe stoutmoedig de beklaagde de rol tot. In alle bijzonderheden heeft uit gevoerd. De Staatsanwalt kon de sympathie begrijpen, die de bek'ragde zich had verwor ven door zijn genpion boevenstreek. Zij'i persoon verdiende echter deze sympathie niet. De voorbeeldeloos drieote inbreuk op de militaire commaudomacht en de even drieste aanval op het stadhuis te Köpenick werden in ruimen kring als eene aanranding van het. staatsgezag gevoeld. De bek'aagde heeft een toestand in het leven geroepen, waaruit bij de geringste aanleiding onbere kenbaar onheil had kunnen ontstaan. Daar om is de hoogste''raf, die hem kan worden opgelegd, nog niet als een voldoend© boete te beschouwen. De oisch tegen den beklaagde was vijf jaren tuchthuisstraf, zijnde hot maximum, vijf jaren eerverlies en verbeurd verklaring van de uniformstukken. De rechtbank is tot een vrij wat zachter vonnis gekomen, want zij heeft den beklaag de veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf eene zachtere straf crus dan tuchthuis - wegens het on be voeg 1 dragen van eene uni form, vergrijp tegen de openbare orde, vrij- heidsberooving, bedrag en valschheid *u geschrifte. Frankrijk. Parijs, 1 Dec. Minister Pichon deelde in den ministerraad mede, dat admiraal Rou- ehard, commandant van de divisie, welke naar Marokko wordt gezonden, Cadix zal aandoen en door den Koning t© Madrid zal worden ontvangen De modus vivendi inzake de oommercieele betrekkingen tus schen Frankrijk en Spanje blijtft. bestendigd In de Kamer deelde Caillaux mede, dat in Januari a.s. de inkomstenbelasting eene goheele hervorming zal ondergaan. De wijze, waarop Kamer en Senaat, als 't war© bij verrassing, zonder debat de ver goeding, die de leden genieten, hebben ver hoogd, heeft algemeene verbazing en leven dige protesten uitgelokt. De Kamer heeft de noodzakelijkheid gevoeld het verzuimde in te halen Dit is geschied bij de behandeling der huishoudelijke begrooting van de Kamer, waarbij een voorste! werd ingediend om de verhooging tot 1910, d. w. z. tot na de vol gende algemeene verkiezingen, op te schor ten. In het debat werd beweerd, dat de stemming, die acht dagen geleden zonder hoofdelijke omvraag was geschied, onwettig geweest was. Dit werd door den voorzitter Brisson tegengesproken met de opmerking, dat. als men hoofdelijke stemming had ge wild, dat in de Kamer had moeten zijn voor gesteld; niemand had dit echter gedaan. Het debat eindigde, zooals reeds werd be richt, met de aanneming van den begroo tingspost, waaruit de vergoeding van de le den wordt betaald, met 290 tegen 198 stern- men. waarmee het vroeger genomen besluit indirect bekrachtigd werd Kolonel de Lestapis, van het 14e huzaren regiment, ten Alenjofl in garnizoen, heeft ontslag uit den dienst, gevraagd, al9 protest tegen den hem verstrekten last, om zijn regi ment bij do boedelbeschrijving in de Fran sche kerken dienst te laten doen. Spanje. Madrid, 1 Dcc. Hot nieuwe ministerie stelde zich heden aan den Senaat voor. De minister-president Morel zeide. dat net nieuwe kabinet, een vervolg is op de kabi- 1 netten, die zijn voorafgeg»«nvoort gaan met de behandeling van de begrooting en van de vereenigingswet. Labra interpelleerde de regeer in g over de laatste crisis. Moret verklaarde, dat hij, toen hij merkte, dat de godsdienetk weeti moeie lijk heden deed rijzen voor de liberale partij, maarschalk Lopez Dominguez waarschuwde. Daar deze aan zijne waarschuwingen ni^t» het noodige gewicht hechtte, schroef hij den Koning om aan te toornen, dat de liberale pairtij op het punt stond zicli te verdoelen edat de val van deze pariij ernstige ge volgen zou hébben. Moret gaf den Koning den raad de liberale partij aan het bewind ie laten. Hij zeide- „Ik zal de meerderheid raadplegen. Wanneer deze raadpleging gun stig uitvalt, dan zal ik tot den Koning zeg gen dat ik gemeend heb een kabinet te vor men, dat de meerderheid had." Davila protesteerde onder een oorverdoo- vend rumoer. Moret roept uit: „Gij wilt mij wegjagen, maar dat zal u niet gelukken, want te voren zou i<c mij uit het politieke leven terug trekken." Lopez Dominguez neemt het woord om te verzekeren, dat de crisis ontstaan is door den brief van Moret a..n den Koning. Na de vergadering kwamen do ministers bijeen. In de wandelgangen van Senaat en Kamer is de stemming weinig gunstig voor d© regeering. Men gelooft, dat de minister raad verrassingen kan bereiden. Tweode telegram. Men zegt, dai de ministerraad, die nr. afloop van de ver gadering van den Senaat gehouden is, tot het. besluit is gekomen de hervatting van het politieke debat i. den Senaat op Maan dag af te wachten, daarna het besluit te nemen, dat de toestand zal meebrengen. Bulgarije an Ooateartyk. In de regeeringskringen te Sofia ia men verheugd over de concessie, die Oostenrijk- Hongarije aan Bulgarije gedaan heeft, door zijne toestemming te geven tot de afschaffing van de capitulatiën. Sedert vele jaren reeds tracht Bulgarije de afschaffing te verkrijgen van de capitulatiën, de internationale ver dragen die met Turkije gesloten zijn tot het. verschaffen van rechtszekerheid aan de vreemde staatsburgers, die binnen zij no gren zen leven. In Bulgarije zijn deze capitulatiën gehandhaafd ook na liet verkrijgon van zijne zelfstandigheid Het gewichtigste punt van deze verdragen is de erkenning van de rechte macht der vreemde consuls. Reeds voor verscheidene jaren heeft Bul garije zich tot de vreemde staten gewend met het verzoek deze capitulatiën af t© schaffen, omdat het een aanspraak kon maken als ge lijkgerechtigden op tc treden naast- de oude cultuurstaten. Oosten rij k-Hongari je was de eerste staat, die Bulgarije hierin tegemoet kwam; in eene in 1902 gesloten overeen komst deed het eenige concessiën. Sedert heeft Bulgarije met Duitschland, Rusland, Frank rijk, Engeland en Italië handelsverdragen gesloten, waarbij de afschaffing van de capi tulatiën verkregen werd onder voorwaarden dat alle staten, die hot Berlijnscho verdrag hebben onderteek end, daarin zouden toe stemmen. Met Ooetenrijk-Hongarijo is ech ter nog geen nieuw handelsverdrag tot stand gekomende onderhandelingen daarover moeten nog beginnen. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken in Oostenrijk- Hongarije. baron Aehrenthal, wil echter nu blijk geven van zijne goede gezindheid en heeft zich bereid verklaard, reeds nu den wensch van Bulgarije wat do capitulatiën betreft, te vervullen. Griekenland. Athene, 1 Dec. Leviuce, van do ministe- rieelen, is gekozen tot president der Griek- sche Kamer, met 101 stemmen tegen 33 op Carapanos. Marokko. Hot bericht, dat admiraal Touchard, wan neer hij met zijn eskader t« Cadix is aan gekomen, naar Madrid zal gaan en daar zal worden ontvangen door den Koning, wordt door d© Temps aangevuld met d© mededee- ling, dat een dor redenen van dit bezoek, dat den admiraal ook gelegenheid zal geven den Spaanschen minister van marine te spre ken, is do zorg om volkomen overeenstem ming te verkrijgen in de vriendschappelijke samenwerking van dc beide staten. Waar- sch Jnlijk zal admiraal- Touchard, met het oog op zijn rang, d© leiding hebben van do gemeen schappelijke onderneming. Uit Berlijn bericht de Köln. Ztg., dat de minister Pichon reeds, voordat hij in do Kamer geruststellende verklaringen aflegde over de bedoelingen van Frankrijk, in ge sprekken met verscheidene vreemde diplo maten zich in gelijken zin heeft uitgespro ken en daarbij heeft doen uitkomen, dat Frankrijk onder geene omstandigheden bui ten het kader van het verdrag van Algeci- ras zou gaan. Inzonderheid heeft Frankrijk niet het oogmerk do militaire bezetting, als decse noodig mocht worden, tot buiten do havensteden uit te breiden. In do eerste plaats is de bezetting van Tanger bedoeld. Ook de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland hebben instructie» gekregen om bij de regeeringen, waarbij zij geaccre-

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1