BINNENLAND. vNaar men uit. Milazzo op Sicilië ver neemt. is daar Zondagmorgen om 5.25 uur een heftige aardschok gevoeld, waarop een golvende beweging van de aarde volgde. Kameroverzicht. Berate Kamer. Vergadering va» 3 December. Geopend 's avonds 8.50. Voorzit ter J. E. IT. Schimmelpenninck van der Ove. Ingekomen zijn do geloofsbrieven van het herkozen lid voor Gelderland, generaal Van Lölien Seis. Zij worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de hoeren Van Waterschoot van der Gracht, Willinge en Fransen, tot onderzoek. Do commissie zal in de eerstvolgende ver gadering rapport uitbrengen. Op voorstel van de centrale sectie wordt besloten morgen om 11 uur in do afdeelingen te onderzookon do door de Tweodo Kamer aangenomen wetsontwerpen, w. o. de Indi sche begroeting en de daarmede verband houdende wetsontwerpen. Voorts wordt besloten Woensdag a.s. om half twee een openbare vergadering te hou den. tor behandeling van de wetsontwerpen die bij het afdeelingsonderzoek van morgen geen aanleiding tot opmerkingen geven, be nevens van de wetsontwerpen, die in staat van wijzen zijn. o.a. die betreffende de in voering van Staatsschuldboekjes; den aan leg van spoorwegen in de Haarlemmermeer; onteigening te Groningenuitbreiding van het telefoonnet, en tot aanschaffing van een onderzeesche boot. I)o vergadering wordt daarna gesloten. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 4 Dec. 1906, bevat de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen met pensioen do kapitein ter zee H. P. Netscher bevorderd tot kapitein ter zoo de kapi tein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen; tot kapitein-luiten uit ter zee de luitenant ter zoo le klasse E. tt. van Nauta Lemko; op verzoek eervol ontslagen T. J Swior- stru, als directeur der Rijkszuivelschool te Bolsward en daartoe benoemd W. Keestra, te Bolsward. benoemd tot directeur van et P°®^- en telegraafkantoor te Vaals C. J. Waeijhaert, thans te G roenlo. benoemd tot on tv at ger der directe belas tingen en accijnzen te Uitgeest, I. Feen- stra, ontvanger dier middelen te Akkrum, tijdelijk belast met de waarneming der be trekking van adjunct-controleur van het kadaster te Groningen benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Berlicum, M. Kuijs, ontvanger dorzelfdo middelen te Druten benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in voorrechten en accijnzen te Dokkuiu II. Wiegman, ontvanger dor directe belastingen en accijnzen te Enimen; benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen en van den waarborg en de belasting der gcudeu en zilveren werken te Schoonhoven, J. G. Tielenius Kruijthoff, ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Ooetcrhout benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Zutphen (buitenge meenten) C. L. W. Noorduijn, ontvanger derzeifdo middelen te Groningen (buitenge meenten)^ tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten on accijnzen te Stavoren H. Landweer, outvaujor der directe belastin gen en accijnzen te i»alk tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Lekkerkerk II. Masrnan, hoofd commies ter directie der directe belastingen, in voorrechten en accijnzen te Groningen benoemd tot ontvanger der directe be lastingen cu accijnzen te Weesp, H. Feis- ser, outvauger dorzelfdo middelen to Scha- tot ontvanger dei directe belastingen en accijnzen te Baarn E. Smildo, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten ou ac cijnzen te Zaandam benoemd tot outvauger der directe belas tingen eu accijnzen te Sint Oedenrode J. van der Zee, ontvanger dorzelfdo middelen te Ouden bosch benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Elberg: E. Over- boech, ontvanger derzelfde middelen te Die ver is ingetrokkende benoeming van den ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Zwartsluis A. S. Hennes, tot ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten on accijnzen te Lemmer, met bevestiging in zijne tegenwoordige betrekking als ontvanger te Zwartsluis en is benoemdtot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Lemmer, jhr. W. C. Mollerus, ontvanger tier directe belastingen en accijnzen to Oos- terwoldo. tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Amstenrade, F. X. Eibers, surnumerair der dir. belast., invoerr. en acc. uit de directie Maastricht; tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Bsrgeijk, K. O. Geener van der Voort, sur numerair der dir. belast., invoerr. en acc. uit do directie Rotterdam; tot ontvanger der air. belast, on acc. te Sint-Maarton*lijk, J. W. Roskes, surnume rair dor dir. belast.invoerr. en acc. uit de direct ie Middel burg tot ontvanger der air. belast, en acc. te Wommels, J. Kingma, surnumerair der dir. beloot., invoerr. en acd. uit de directie Gro ningen tot ontvanger der <rfr. belast, en acc. te Tulborgen. A. A. van Deinee, sdrnumerair der dir. belast., invoerr. en acc. uit de direc- tio Amsterdam tot ontvanger der invoerr. en ace. to Bu- del (station) W. de Bas. surnumerair der dir. belast., invoerr. en acc. uit do directie Arnhem aan K H. Kok. op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1907, eervol ontslag verleend u>t zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbevnjzen te Roermond. Zaterdagmiddag bracht H. M. de Ko ningin, te voet, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan de villa in de Waldeck-Pyr- montlaan. vaar de vorige jagermeester voor Gelderland Loudon gewoond heeft, en die thans behoort aan het kroondomein. Op de Zaterdag gehouden drijfjacht in de omgeving van Apeldoorn werden een 70-tal hazen geschoten, benevens eenige ko nijnen en faizanten. Onder do genoodigden behoorde mede de kamerheer van H M de Koningin-Moeder, ridder Pauw van Wieldrecht, die daartoe Vrijdagavond per auto verwacht werd, doch eerst Zaterdagmorgen 6 uur, wegens een de fect aan de machine, arriveerde. De genoodigden logeerden ten paleize en namen ook gisteren aan de jacht deel. Zondagmiddag maakten de Koningin en de Prins een wandelrit, waarbij de Prins het span nieuwe schimmels zelf bestuurde. De vorstin van Benthedm is gisteren middag te kwartier voor vijl per Staatsspoor in de residentie aangekomen, om eenige da gen de gast te zijn van H. M. de Koningin- Moeder. Koningin Emma ontving Haar zuster per soonlijk in de koninklijke wachtzaal, waar een hartelijke begroeting plaats had. De Koningin-Moeder was vergezeld van haar hofdame barones Van Ittersum, van jhr. De Ranitz, I grootmeester, en van jhr. Van Tets, kamerheer. H. M. begaf zich in een galarijtuig met de Vorstin naar het paleis in het. Voorhout. H. M. de Koningin is voornemens 15 dezer in de Residentie terug te keeren. De schilderes mej. van Stockum uit Den Haag bevindt zich sedert eenige dagen op liet Loo, om een portret van do Ko ningin te schilderen, waartoe H. M. dage lijks voor haar poseert. Avp. De minister van oorlog, generaal - majoor Staal, begaf zich gister naar hot Loo, voor een conferentie mot H. M. de Ko ningin. Naar het Vad. verneemt, geeft do toe stand van onzen gezant te Kanstantinopel rar. D. L. graaf van By landt, die te Weoneai vertoeft om geneeskundige hulp in te roepon voor zijn keelaandoening, aanleiding tot do moest ernstige bezorgdheid. De le secretaris van het Turksche gezantschap te 's Graven hage A. Nechet Bey, graaf Blosset de Chateauneuf, is Zater dagmiddag wegens gezondheidsredenen naar het buitenland vertrokken, om daar eenige maanden te verblijven. Do Stelling van Amster dam. Opdat zoo spoedig mogelijk na aanne ming van 't ontwerp van wet tot instelling van een fonds voor de spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam die voltoooiing mot kracht zal kunnen worden voortgezet, is reeds thans een voorstel tot vaststelling van de eerste begrooting van het fonds en daar mee samenhangende wetsontwerpen inge diend. Het ligt in de bedoeling in 4 jaar alle werkzaamheden te doen uitvoeren. Van de noodig geoordeelde bed.ragen is o. a. f 871,400 bestemd voor het. verbeteren van het fort bij Abcoude en als eerste termijm voor het afwerken der forten aan de Drocht bil Uithoorn, Lage-Amstel, in de Botshol en aan de Winkelf 285,400 voor sohuilgebou- won ir. de stelling; f 131,600 voor het in richten van een algemeen vordedigingsparlc, grnepsdepóts en sector-pairken; f 174,000 voor verlichtingstoestellen, draagbaar spoor- wegmaterieel en versperringsmaterieel. Ver mits do totale uitgaven voor het fonds voor 1907 op f 1,876,000 worden geraamd, waar van f 850,000 te dekken uit do Oorlogsbe- grooting, wordt het voorschot op f 1,026,000 geraamd. Do regeering heeft ingetrokken het wetsontwerp tot. wijziging en aanvulling van bestaande wetten, ten einde deze in overeen stemming to brengen mot die op militair- strafrechtelijk gebied. Staataaammiaaia gemeante-financiin. Da voorzitter van de ..Staatscommitgje voor do Gemeente-financiën", mr. F. S. van Nierop, heeft aan den minister van binnen- landscho zaken, op 15 November jl. het vol gende omtrent, den stand der werkzaamheden dier commissie geschreven ,,Bij uw schrijven van 5 November 1906, no. 10190. afdeeling B. B., betreffende den stand vaa werkzaamheden der „Commissie voor do Gemeente-financiën" vraagt Uwe Excellentie, U op te geven, welke op dit cogenblik de stand harer werkzaamheden is. Spoedshalve veroorloof ik mij aan Uwe Ex cellentie bericht te zendon. Nadat do Commissie de verschillende vra gen, waartoe het haar opgedragen onderzoek aanleiding geeft, had nagegaan, heeft zij eene sub-commissie uit haar midden uitge- noodigd, haar voor te leggen een „Ontwerp van een herziening van de Wet van den 24sten Mef 1897" (Staatsblad no. 156) voor zooveel deze betreft de regeling der finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en een ander, waarbij met in trekking van deze regeling hot. Rijk ten be hoeve van de gemeenten geheelen of gedeel telijken afstand doet van een Rijksbelasting. Ik vlei mij, dat deze ontwerpen, vergezeld van do fin&ncieele uitkomsten, die hunne uitvoering voor het Rijk en tal van gemeen ten zou medebrengen, binnen weinige dagen door do subcommissie zullen worden vast gesteld en kort daarna door de staatscom missie in behandeling genomen. Tevens wordt een „ontwerp van ecno her ziening van het Gemeen te-belastingstelsel" voorbereid. is altijd bezwaarlijk, zich aan voor spellingen te wagen, maar ik vertrouw, <?at de commissie, geene onvoorziene omstan- heden haar werk vertragen, in den loop van het volgende jaar haar taak zal mogen vol brengen." StaattsoiHMiMi* voor don Middenstand Iu verband met het bericht, dat cte heereu M. H. G. Th. Fiedeldy Dop, van Amsterdam, Thijs Plet, van Nijmegen, en Jules Schaepkens Jr., van Maastricht, zich deze week naar Duitschland zullen be geven, ten einde de werking der detail- istenkamers .handwerkskaaners en handels kamers op verschillende plaatsen door per soonlijk onderzoek na te gaan, dieelt het 111b! mee, dat de suboom missie in zake reorganisatie der Kamers van koophandel, bestaande uit de heereu R. P. J. Tutein Nol- thenius, prof. A. Anema, prof. Noordtzij, J. S. Meuwsen, Jules Schaepkens, J. Rut gers en L. de Vries, alreeds een schema voor eer wetsontwerp voor de bedoelde reorgani satie heeft ontworpen, .voornamelijk aan de hand der resultaten van oen |>ersoonlijk on ilerzoek, dat ©enigen tijd geleden reeds door de hoeren Tutein Nolthenius en Meuwsen onafhankelijk van elkaar in Duitschland is ingesteld. Genoemd schema zal, na terugkeer van de hoeren Fiedeldy Dop, Plet en Schaepkens van hun re's, waarbij zij Hamburg, Bremen, Berlijn, Leipzig, Dresden en Keulen zullen bezoeken, aan de door hen verzamelde ge gevens worden getoetst, alvorons aan de re geering te worden opgezondon. De kapitein-luitenant ter zee J. Al- barda, de luitenant ter zee der 1ste klasse O. van Lennep, de officier van administra tie der 1ste klasse Z. J. van der Vegte, de luitenants ter zee der 2de klasse W. C. Loudon, F. H. A. Greve, L. van Verre en J. W. K. Tijl, de officier van administratie der 2de klasse J. F. Hackfoort en de offi cier-macihinist der 2de klasse J. de Winde, allen uit Oosrt-Indië in Nederland terugge keerd, worden op non-activiteit gesteld. Met 11 Januari 1907 worden de luite nants ter zee der 2de klasse B. Brutel de la Rivière en C. A. Borren, geplaatst aan boord van II r. Ms. instruotiesehip Bellona; de luitenants ter zee 2de klasse C. L. M. Bijl de Vroe en M. H. de Beaufort, i-espectiev©- i lijk aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en Ht. Ms. wachtschip te Am sterdam, en de luitenant ter zee der 2de kl. J. Bosnia, bij het korps mariniers, terwijl de luitenant ter zee der 2de klasse K. A. Telders, dienende aan boord Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt op non-activi teit gesteld. Gisteren brachten do commandant van de koloniale reserve te Nijmegen, majoor v. d. Belt en de referendaris van het minis terie van kolinien een bezoek aan Harder wijk. Het eerst werd het militaire hospitaal bezocht, daarna de kazerne en do andere ge bouwen. Een en ander staat in verband met de reorganisatieplannen van het koloniaal werfdepot. De kapitein der infanterie C. Stolk, van het 4e regiment infanterie, toegevoegd aan de Permanente Militaire Spoorwegjooctn- missie, is overgeplaatst hij het Ce regiment infanterie. Raoarvekadar bij de Infantaria en da Vesting-Artillerie. Overeenkomstig de nieuwe bepalingen be treffende het reservekader bij de infanterie en de vesting-artillerie zal voortaan ook in de maand Februari gelegenheid worden tot bet afleggen van het wetenschappelijk toe- la tings-examen tot dat kader voor de belang hebbenden, die niet, op grond van eenig di ploma van dat examen zijn vrijgesteld. (De diploma's die recht op vrijstelling van het toelatingsexamen geven, alsmede alle verdere inlichtingen omtrent het reservekader bij de infanterie en de vesting-artillerie, zijn ver vat in een boekje getiteld „Inlichtingen voor hen, die zich bij .het reservekader der infanterie of dor vesting-artillerie wenschen te verbindenin den handel a f 0.35 ver krijgbaar). In verband hiermede hoeft de minister van Oorlog in de Nederlandsche Staatscou rant van 29 November, no. 279, het navol gende ter kon nis gebracht: 1. het eerstvolgende examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbin tenis als vrijwilliger voor het reservekader bij do infanterie of de vesting-artillerie, zal plaats hebben op 13 Februari 1907 en 200 noodig op een of meer volgende dagen 2. het toelatingsexamen wordt gehouden in de plaatsen, waar de staven der korpsen infanterie en die der vesting-artillerie geves tigd zijn, ten overstaan van de door de be trokken gorpscommandanten te benoemen commissiën 3. adspiranten behooren de kennisgeving, dat zij aan het examen wenschen deel te ne men (ingericht op de wijze als bij model is aangegeven) iu dier voege in te zenden, dat zij vóór 30 Januari 1907 ontvangen wordt door den commandant van het korps, waarbij de adspirant zich wenscht te verbinden; 4. bij voormelde kennisgeving moet wor den overgelegd een extract uit hot register der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den aspirant blijkt; 5. de adspirant, die aanspraak wenscht te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt bij de onder 4. vermelde ken nisgeving tevens over het bewijs waaruit do rechtmatigheid dier aanspraak blijkt; 6. aan het examen kan ook worden deel genomen door hen die, in het jaar 1890 ge boren zijnde, op den dag of op oen der dagen waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt zoomede door ingeschrevenen van de militie voor de lichting 1908, door lotelingen der lichting van 1906, die krachtens art. 99 der militiewet 1901, in 1907 moeten worden in gelijfd en door dienstplichtigen van vroegere inlichtingen, die nog in het genot zijn van eerste-oefening 7. voor wat. betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, de gedeeltelijke vrijstelling van het examen, het ondergaan van een militair geneeskundig onderzoek en verdere inlichtingen, kan men zich wenden tot de commandeerende officie ren der korpsen van de infanterie en van de vesting-artillerie. In herinnering wordt gebracht dat ook zij. die roods geloot hebben, zich bij het re servekader der infanterie of vesting-artil lerie kunnen verbinden, mits de verbintenis worde aangegaan vóór den len Maart van het jaar, waarin de belanghebbende voor eerste oefening onder de wapenen moet ko men. De minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer bericht, dat de vergoeding aan den heer Zschokke, uitvoerder van de werken voor do westelijke viaduct te Amster dam, hierdoor gerechtvaardigd wordt, dat die heer bij de bepaling zijnor aannemings- &om onmogelijk rekening had-kunnen hou den met de kosten, welke uit de wet omtrent den caisson ar beid en het daarop gevolgd kon. besluit zouden voortvloeien. Over de som der vergoeding is nog overleg aanhangig. Verweer. De heer J. Th. Viehoff, administrateur aan het departement van Koloniën, die in de Tweede Kamer-zitting van j.l. Zaterdag door den heer De Stuers beschuldigd werd van vervalsching van de Handelingen der Staten-Generaalschrijft naar aanleiding daa-van in een ingezonden stuk aan de Nieuwe Courant: „Ik treed niet- in discussie met iemand, die de onschendbaarheid, welke den volks vertegenwoordiger door de Grondwet ge waarborgd is misbruikt, om aanvallen op personen te doen, die rich ter plaatse niet verdedigen kunnen, aanvallen die, elders ge daan. hem met den strafrechter in aanraking zouden brengen. Ik wensch alleen in het openbaar te ver klaren, dat ik de beschuldiging van verval sching als in strijd met de waarheid afwijs. De minister van Koloniën, op wiens last do stenografische aanteekeningen door de bij het onderwerp betrokken ambtenaren vat zijn departement nagegaan en zoo noodig gecorrigeerd worder., zal naar ik vertrouw niet nalaten, ter plaatse waar zulks behoort te geschieden, de rechtmatigheid van m:j verweer in het licht 1« stellen." Jubilee W esterwoud t. In de af geloopen zitting der Staten van Noord- Holland mocht do heer mr. F. Th. Wester- woudt het 50-jarig lidmaatschap dier ver gadering herdenken. In dat tijdperk maakte hij gedurende 40 jaar deel uit van het col lege va.n Ged. Staten. Thans is hij nog aan dat college als buitengewoon lid verbonden. Ter eero van den jubilaris vereenigden do commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en mevrouw Van Tienhoven in de vorige week verschillende gasten aan hun disch. Met hen zaten aan de leden van Geef. Staten, do leden van de Staten die zich tot een commissie hr.dden gevormd, om den heer Westorwoudt een stoffelijk bewijs van waardeering aan te bieden, en eenige der hoofdambtenaren van de provincie (Hbl.) Te Arnhem is benoemd tot directeur der gemoenteriniging de heer C. de Ruyter, eerst e-1 ui ten an t - k wa ir tiermeester te 's Gra- venhage. Aan deze 'benoeming ging een zeer langdurige geheime zitting vooraf. De heer De Ruyter werd benoemd met 16 stemmen tegen 12 op den heer A. C. W. Janssen, die no. 2 op de voordracht stond. De Raad verleende een subsidie van f 50 aan de afdeeling Arnhem van de Nederland sche Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken en bracht eenige wij zigingen aan in de verordening op het brand wezen, waardoor het salaris van den nieu wen commandant zal bedragen van f 1200 f 1800, dat van den onder-conimandanit van f 900—f 1200. De hoeren H. Mulder te Dotterdam, M. P. D. Synja te Utrecht, W. H. J. Nass te Wijchen (Gld.), en L. M. de Vries te 's Graven hage, zijn bestemd voor den Indi- schon dienst, om te worden benoemd, eerst genoemde tot lecraar bij het middelbaar on derwijs, de overigen tot onderwijzer der 3e klas:e bij het openbaar Europeesch lager on derwijs in Nederl-Indië. De Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap h eld Vrijdagavond in het gebouw der Vrijmetselaarsloge te 's Gra ven hage een vergadering, onder voorzitter schap van generaal J. de Waal. Deze herin nerde er aan, dat generaal De Vlaming om bijzondere redenen meende te moeten af treden, doch zich bereid, verklaard had, den tegen woo rdigen voorzitter voor te lichten. Spr. hoopt, dat vooral veel burgerleden nog tot de vereeniging zullen toetreden. Daarna hield de hoer W. H. van Terwisga, majoor van den generalen staf, een voor dracht over „Samenstelling enz. van onze weermacht te land, encadreering van leger, landweer en landstorm, de eerste eisoh, waaraan moet worde nvoldaan, om te ge raken tot een weerbaar Nederland. In de onder leiding van jhr. S. M. S. de Ranitz gehouden algemeene vergadering van het Centraal comité tot bestrijding der tuberculose werd door den secretaris dr. M. W. Pijnappel verslag over het af geloopen vereenigingsjaar uitgebracht. Daarin werd melding gemaakt van de ter uitvoering van de besluiten der conferentie van Kopenhagen door het bestuur genomen maatregelen om te komen tot plaatsing van waarschuwingsborden tegen het spuwen in de spoorwegrijtuigen. Vanwege de Staats spoorwegmaatschappij werd daarbij het meest welwillend overleg ondervonden. Bij een over leg met de Regeering heeft deze maatschap pij als haar standpunt aangegeven, dat, wil men het spuwen in de spoorwegrijutigen ver bieden, een verbod in de betrekkelijke alge meene reglemonlon, bij koninklijke besluiten vastgesteld, zou moeten voorkomen. Ilot comité mocht er in slagen een schil- ccr van groote bekwaamheid, den heer Luyt te 's Graven hage, bereid te vinden om voor een aanplakbiljet een teekening te vervaar digen, die weldra in eenige duizenden exem plaren over het land zal worden verspreid. Ton einde deze ook in oe gezinnen van den kleinen man een plaats te doen bekomen, zal die plaat in klein maat worden ver spreid. Het 'edental nam voortdurend toe; het klom van 2800 tot 4047. Het aantal corres pondenten bedraagt 250. Herinnerd wordt dat de onlangs alhiei gehouden vergadering van de Intern. Ver eeniging tegen de tuberculose allcrwego de aandacht heeft gevestigd op hetgeen geda&u kan worden ter bestrijding der ziekte. De rekening, een saldo aan kasgeld van f 3510.51 aanwijzende, werd goedgekeurd. Het comité verkreeg machtiging om te beschikken over f 500 tot het doen houden van voordrachten over tuberculose in ver schillende plaatsen des lands, ten einde voor het doel der vereeniging propgaganda te maken. Het comité hield zich bezig met het' zoe ken naar het middel om voor het geheele land een postzegel ten bate der bestrijding van de tuberculose opulariteit te doen ver werven. De De Ruyter-hulde. Do Commissie van Uitvoering, welke zich gevormd heeft uit de algemeene com missie tot herdenking van Michiel Adriaensz. de Ruijter's 300sten geboortedag, heeft de volgende circulaire verspreid „Den 24sten Maait 1907 zal het 300 jaren geleden zijn, dat te Vlissingen een knaap werd geboren, die spoedig opgroeide lot een der beroemdste zonen van Nederland. Michael Adriaensz. de Ruijtor, die zijn loopbaan als touvriagersjongeu begon en, bekleed met de hoogste rangen en onderschei dingen, ook van buiten la ndsche vorsten, eindigde, was niet minder groot als vloot voogd, dan als dienaar des vaderlands, en als mensch. Van oen man, zoo verdienstelijk, zóó in alle opzichten aantrekkelijk, zóó geheel op gaande in plichtsbet'achting, is het moeielijk in de wereldgeschiedenis een wedergade te vinden. Van zulk een figuur kan ncoit voldoende do herinnering levendig worden gehouden en Nederland mag nimmer vergeten wat het aan dezen eenvoudig© 11 Zeeuwschen zeeman te danken heeft. Zonder hem zou meer dan eens ons volksbestaan groot gevaar hebben geloopen te worden vernietigd. Aan hem is het voor een groot deel te danken, dat in de 17de eeuw de Republiek voor ondergang is bewaard en eene zeevarende en handel drijvende mogendheid "an den eersten rang is gebleven. Bijna is het overbodig te betoogen dat er voor de Nederlandsche natie volop reden be staat de nagedachtenis van zulk oen per soonlijkheid te herdenkern De ondergeteekem'en, in opdracht van een groot aantal belangstellenden, komen thans tot U met het verzoek om eene geldelijke bijdrage voor een huldebetoon. Besloten is iets blij tends tot stand te bren gen, dat inderdaad een man als De Ru ij ter waardig mag heeten. Van de hoegrootheid der ingekomen bij dragen zal het afhangen wat er zal kunnen worden gedaan. In de eerste plaats zal gepoogd worden te Vlissingen aan de zich sterk ontwikkelt.li- de zeevaartschool, die zich tot nu toe moet behelpen met onvol loende en gehuurde loc« - len, een eigen gebouw te schenken, dat den naam van „DeRuijtor" zal dragen. Zulk een school, waar st u uiieden en machinisten hunne opleiding kunnen verkrijgen, in de geboortestad van den grooten vlootvoogd, is een vorm van hulde, waaraan voorzeker ve len zullen willen medewerken. In de tweede plaats zal worden onderzocht of het mogelijk is het uitgeven van een le vensbeschrijving van T -• Ruijter te bevorde ren. Wel bezitten wij in G. Brandt's boeK een prachtig en waardevol geschrift, m'ar het is reeds meer dan twee eeuwen oud en de schrijver heeft tai van bronnen niet kun nen benutten. In de archieven van Londen, Kopenhagen, Parijs, Madrid en in vele autographen verzamelingen zijn gewichtige dokumenten te vinden, welke tot nu toe slechts gebrekkig of dn het geheel niet be kend zijn. Het zoude een zeer nuttig werk zijn een geschiedkundige in staat te stellen zich een tijdlang aan die opsporingen te wijden. Slechts twee der verschillende plannen zijn hiermede aangestipt. Hoe meer bijdragen de commissie ontvangt, hoe meer zij zal kun nen tot stand brengen en wellicht in staat ge6teld worden plaatselijke huldebetoogingen to steunen. Vandaar ons verzoek om een gift ter eer© dor nagedachtenis van Michiel Adriaensz. de Ruijter, den man, j -n wien onze natie zoo veel dank verschuldigd is. Gesteund door een eere-oomité, gevormd door vele belangstellenden uit alle deelen van ons land, meent de commissie, met vertrou wen dit verzoek te mogen doen aan een ieder, het roemrijk verleden van zijn vaderland bij ons nageslacht in herinnering wil laten voortleven. Wij verzoeken beleefd geldelijke bijdra gen of inteekenbiljetten wel te willen toe zenden aan onze penningmeester. De Commissie van uitvoering is als volgt samengesteldA. G. Ellis, gep. vioe-admi- raal, oud-minister van Marine, adjudant i. b d. van H. M. de Koningin, Den Haag, voorzitter; J. B. A. Jonckheer, oud-zeeof ficier, directeur der Stoomvaartmaatschappij „Nederland," Amsterdam, vice-voorzitter J. H Kebjen, oud-zeeoflioier, bestuurslid der Vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen" Den Haag, secretaris, J. van der Eist, oud zeeofficier, bestuurslid der Vereeniging „Onze Vloot" Den Haag, Duncklerstraab 2. penningmoesterH. de Booy, oud-zeeof ficier, Amsterdammr. G. H. Guepin, ad vocaat en procureur, Amsterdam; Corn. J. Leis, reeder, RotteidamJ. K. van Mooreel, directeur va- het Centrale Infor matiebureau voor verzekerings-maatschap- pijen, afd. chef der Vennootschap „Neder land", Amsterdam; nr. J. O. Overvoorde, archivaris, LeidenF Wnke, kapitein ter zee, bestuurslid der „Mariuevereeniging", Den Helder; A. F. J. Romswinkel, luite nant ter zee le klasse, adjunct-chef van den staf, adjudant van den directeur en com mandant der Marino te Amsterdam, A n sterdamD. F. Scheurleer, voorzitter dor Vereeniging „Het 'derlandsche Zeewezen Den Haag mr. Jan Smit Azn., voorzitter der Vereeniging Zeevaartschool, Wissingen; J H. Solkesz, voorzitter van het hoofdbe stuur van het Generaal '-au Heutsz-fonds, AmsterdamJ. I). baron van Wassonaer van Rosande, lid van t Eerste Kamer dor Staten-Generaal, Den Haag; dr. C. J. Wijnacndts Franckou. Den ilaag. Zij wordt gesteund door een eere-eomité,

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2