BINNENLAND. De commissie van onderzoek in de zaak Gocrko-Lidwall heeft reedt geconstateerd, dat Goerko, de adjunct-minister van bin nenlandse he zaken, lang voordat de pers daarvan melding had gemaakt, heeft gewe ten. dat Lidwall dverplichtingen, die hij op zich had genomen, niet nakwam, en dat Goerko zoowel voor zijne ambtgenooten als voor den minister-president Stolypin den stand van zaken erborgen had gehouden. De commissie verlangt van Goerko ook op helderingen over de uitgaaf van een voor publieke werkon bestemd bedrag van 1,600,000 roebel. Do heer Goerko, adjunct-minister van binner.landsche zaken, die iu verband met de bekende Lidwall-aangelegenheid ontslag heeft verzocht, deelt in de Nowoje Wermja mede. dat hij na afloop van het onderzoek dezer zaak een aanklacht zal indienen tegen de bladen, die hem van ongepaste hande lingen hebben beschuldigd. I)e New-York Herald heeft uit Peters burg vernomen, dat Goerki's ontslag-aan vrage door den minister-president niet is aangenomen. Turkije. Do Porte heeft thans met de Dette Pu- büque eene overeenkomst gesloten, krach tens welke zij, in overeenstemming met de regeling, die met de groote mogendheden ge sloten is, tot dekking van het jaarlijksche tekort op de Macedonische begroot ing 250.000 Turkse he ponden zal voorschieten, wanneer do inkomsten uit do verhooging van do invoerrechten met 3 pet. hiertoe niet voldoende zijn, en verder voor het tegen woordige tekort een gelijk bedrag als voor schot aan de Porte verleend. Marokko. Uit Madrid wordt aan de Köln. Ztg. ge meld, dat. alle berichten uit Tanger overeen stemmend luiden, dat daar volkomen rust heerscht en dat men zich er verbaast over de in Europa heerschende ongerustheid. I)o Fransche acbniraal Touchard en de Spaan^che admiraal Malta zijn naar Cadix teruggekeerd, nadat volledige overeenstem ming verkregen is. De Köln. Ztg. bericht, dat do sultan zich naar T.mger wil begeven. Aan de uitvoering van dit* voor nemen staan echter vele bezwa ren in den weg, die niet alleen in het on gunstige jaargetijde maar ook in liet geld gebrek. dat in do kas van den sultan heerscht, te zoeken zijn. Eveneens staat het met het zenden van Marokkaansche troepen van Fez naar Tanger, om geen aanleiding te geven tot het landen van vreemde troepen. Do minister van oorlog heeft wel een daartoe strekkend bevel gekregen, maar is in groobe verlegenheid, waar hij de soldaten vandaan moet halen. De tekst van do nota, waarin Frankrijk en Spanje mededeelen, dat zij besloten heb ben gezamenlijk in Marokko te interve- nioeren, luidt aldus- „Do jongste gebeurtenissen, die in den omtrek van Tanger plaats hadden, en de herhaalde incidenten in deze stad zelf doen do vrees ontstaan, dat de vreemdelingen daar geen voldoenden waarborg voor hunne vei ligheid meer vinden. Indien de toestand zich zoo mocht verergeren, dat er ten slotte nog een ernstige rustverstoring zou intreden, dan zou de in het protocol der conferentie van Algeciras voorziene ïnste'ling van de politie het karakter van eene dringende noodzake lijkheid aannemen, en Frankrijk en Spanje zouden onder de door de staten, die deel genomen hebben aan de conferentie, aange nomen voorwaarden maatregelen moeten ne men. om hot in working treden van deze politie te verhaasten. In dezen zin hebben do beide regeeringon besloten zeestrijdkrach ten. die aan alle gebeurlijkheden het hoofd kunnen bieden, naar Tanger te zenden. Naarmate van de omstandigheden kunnen dan do gezanten van Frankrijk en Spanje na voorafgaand overleg met en na toestem ming van hunne ambtgenooten van het corps diplomatique te Tanger. van den bevelhebber dezer zeemacht de landing van de tot hand having der orde in de stad en haren omtrek noodige landingsdetachementen verlangen. In hot geval van een gewapenden aanval kunnen de Franscho en de Spaansche gezant hot aan land zetten van troepen als drin gen <!o maatregel eischen. Zij geven daarvan aan hunne ambtgenooten kennis. Iïct bevel komt toe aan den officier, die een koogeren rang bezit, en bij denzelfden rang aan don oudste in dienst van de eene of de andore natie. Aan het maghzen zal. onafhankelijk van dezen onmisbaren, maar zuiver voor- loopigen maatregel, de onmiddellijke oprich ting van hei. politiekorps voorgesteld wor den De detachementen worden zoodra mo gelijk weder ingescheept, uiterlijk zoodra de politie in do gelegenheid is te fungeeren. Het gezag van den gouverneur van Tanger zal gehandhaafd en de sultan uit-genoodigd worden zijn bestuurs- en rechtsprekende ver tegenwoordigers weder in Tangor en omstre ken onder do vroegere normale- omstandig heden in te stellen. Van don wensch bezield om aan do staten, die de akte van Algeciras onderteekend hebben, nog voor hare bekrach tiging den waarborg te geven, dat zij zich aan haren geest aanpassen en de hun opge dragen zorg voor de veiligheid van de vreem delingen in Marokko op zich nemen, stellen de Fransche en de Spaansche regeering er prij* op hunne eventueel© voornemens voor af aan alle staten bekend te maken en den aard van hun optreden nauwkeurig te ken schetsen." Japan. De Daily Telegraph bericht uit Yokohame, dat het kabinet heeft besloten in de be- g rooting voor het aanstaande jaar een cne- diet op te nemen voor het terugbrengen van twee divisiën uit Mandsjoorije en voor de vorming van twee nieuwe divisiën in het- jaar 1907. De hiervoor bcnoodigde middelen zul len worden genomen uit het batig saldo van do inkomsten, zoodat de invoering van nieuwe belastingen en het sluiten van eene loening ni< noodig zouden zijn. Het kabinet kondigt vorder de vermindering van don militairen dienst van drie tot twee jaren aan. Oost-Azifi. Uit Sjanghai wordt aau de Morning Poet bericht, <lat het op December j.l. onder- Uekend verdrag over de teruggave van Nioetejwang aan de Chineeaen bepaalt, dat de Japansche troepen teruggetrokken zullen worden, maar dat Japanners als raadslieden voor sanitaire en andere publieke aangele genheden zullen -orden aangesteld. De waterwerken, de inrichtingen voor electrici- teit en de aanleg - n wegen zullen door Chi- noezen en Japanners gezamenlijk in beheer worden genomen. De inkomsten uit de tol len zullen gedeponeerd worden bij een bank t«* Yokohama. China. Do te Sjanghai verschijnende bladen be richten, dat met de uitvoering van het plan tot reorganisatie van de Chineesche vloot eene uitgave voor eens van 20 millioen taels en eene jaarlijksche uitgave van 8 millioen taels gemoeid zal zijn. De onderkoningen van de provinciën hebben daartegen bezwa ren ingebracht en verklaard, dat zij niet in staat zijn het geld daarvoor op te brengen. Hot plan is daarom voor onbepaalden tijd uitgesteld Vereenlgdc Statan. De oom missie van den Senaat voor buiten landse he zaken heeft- besloten een gunstig advies u!t te brengen over de overeenkomst van Algeciras. De senatoren Spooner, Lodge en Bacon zijn belast met liet redigeeren van eene verklaring, volgens welke de Vereenigde Staten niet bedoelen zich in de regeling van Europeesche zaken in Marokko te mengen. Naar verluidt, zullen de democratische sena toren tegen de goedkeuring van het verdrag stemmen, wanneer die verklaring niet wordt aangenomen. Allerlei. vHolland, de uitvinder van de Hol- land-ondcrzeesche boot, heeft volgens een telegram uit New-York, een nieuwe onder- zeesehe boot uitgevonden, die, zooals hij be weert, een geheelo verandering in den zee oorlog zal bewerken. Deze boot moet de vijandelijke oorlogsschepen slechts onzeewaar dig en onbestuurbaar maken, 'zonder ze ech ter te vernielen, zoodat de vreeselijke offers aan mensohenlevens vermeden zouden kun nen worden. Holland verzekert dat oen flotille van rijm onderzeescho booten een onbloedige overwinning op de sterkste pantservloot der wereld zou behalen. De technici van het Amerikaansche ministerie van marine on derzoeken reeds de nieuwe uitvinding. vTe Leipzig is een vereeniging van Duitsche kellnerinnen opgericht. Zij beoogt den stand der kellnerinnen op te beuren, een arbeidsbeurs te vestigen, aan hare lo den rechtsbijstand te verschaffen en een tehuis voor kellnerinnen te stichten. vMen verstrekt in Duitschland zoo nu ei dan buitengewone toelage-1 aan loontrek kenden wegens de algemeene duurte. Vol gens een telegram uit Essen, heeft r.u ook d' firma Fried. Krupp besloten, aan al hare ibeambten daar en eiders een buitengewone uitkeering van een maand salaris te doen Eenigo lionderdd '.ïzenden marken zullen daar wel mee gemoeid zijn. vVóór dat paus Piux IX zich tot „ge vangene" op het Vaticaan verklaarde, ge bruikte hij niet zelden voor reisjes door den kerkelijken staat -en salontrein, blauw go- lakt en rijk met oud versierd. Er was, be halve verschillende afdeelingen voor 's Pau sons persoonlijk gebruik, ook een kiapel in met- een altaar. Tengevolge van 'e overneming door den Sta.t van de groote Italiaansche spoorweg maatschappijen is plotseling de herinnering aan dien trein verlevendigd en wel doordat hij op een inventaris voorkwam. Daaruit blijkt, dat de trein dertig jaar geleden te Florence stond. ..laar niemand weet thans waar hij is. In heel Italië is er een onderzoek naar ingesteld. vEen Engelseh werkman, zekere Wright, had op zijn meisje, die niets meer van hem wilde woten, een moordaanslag gepleegd en haar zwaar gewond, daarna sloeg hij de hand aan zich zelf. Beiden genazen echter van hun wonden en thans moest Wright zich voor don rechter verantwoorden. In den loop van hot geding zei de be schuldigde, dat het meisje hom in de gevan genis bezocht had en mot- hom trouwen wilde; hij zou oen beter mensch worden. Wilt u werkelijk nog met hem trouwen? vroeg de rechter het meisje, is u niet bang voor hem na wat er gebeurd is? Neen, ze was niet bang. en ze wou waarlijk met hem trouwen. De rechter stelde daarop den gevangene in vrijheid Hij wou hem een kans geven in zijn huwelijk een ander mensch te worden. Wel een merkwaardig vonnis. vHet proces tegen den millionnair Thaw wegens den moord op den architect Stan ford White, hetwelk, naar men verwachtte, deze week te New-York in behandeling zou komen, zal waarschijnlijk eerst in den zomer voorkomen. De ^rdeenging verzocht, dat eene commissie naar Californië gezonden zou worden om getuigenissen te verzamelen en de beschuldiging verzocht dat eene commissie een getuigo zal gaan verhooren in Zuid- Afrika. Daarmee zal heel wat tijd heengaan. vTe Londen werd een 72-jarig man voor den rechter gebracht, beschuldigd van poging tot zelfmoord. Sedert een jaar of acht lijdt hij aan een kwaal, die hem ondrage lijke pijnen bezorgt. Laatst werd het hem te machtig en bracht hij zich met een mes een wond in den hals toe. Al die jaren had hij geen dokier geraadpleegd hij had 't niet op dokters maar nu zal hij 't tooh doen on zijn familie beloofde voor hem te zorgen. Onder deze omstandigheden liet de rechter hem vrij uitgaan. vUit Hannover en het Oosten van Westfalen komen beriahten over zware sneeuwbuien, die het telefoonnet ontredderd hebben. De Staatscourant van Zaterdag 8 Dec. .1906 bevat de volgende Kon. besluiten eervol ontslagen wegens lichaamsgebre ken C. v. d. Toorn, post-oommies 2de kl. op verzoek eervol ontslagen D. Aeijelts, postcommies 3e kl. benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw Mr. J. W. Telting, rechter in de rechtbank te Zwolle benoemd tot vice-president der rechtbank te Zwolle mr. W H. Koijer, rechter in dat college benoemd tot burgemeester van Buiksloot P. Olij, burgemeester van Zuid- en Noord- Schermer; alsnog eervol vermeld ter zake van zijn gedrag bij een klewang-aanval in Seunagon (Atjeh), op 26 Maart 1904 de sergeant der infanterie van het Indische leger H. de Jong, (stamboeknummer 42051.) H. M. de Koningin heeft met ingang van den len Maart 1907 benoemd tot Hr. Ms. kamerheer, om dienst te doen bij H. M. de Koningin-Moeder, mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum Staatsexploitatie van spoorwegen. De minister van Waterstaat heeft eenigo grafische voorstellingen doen samen stellen betreffende de uitkomsten van het spoorwegbedrijf hier te lande onder de wer king van de spool w* go vereen komsten van 1890, waarbij getracht is van die uitkom sten en van %-erschil'.ende bij de beoordee ling daarvan in aanmerking komende om standigheden een zoo duidelijk mogelijk beeld te geven. Hij heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat deze grafische voor stellingen, niet een beknopte nota ter toe lichting, in den aanvang van 1907 ter be>- sehikking van de Kamer gesteld worden. Voorts is aan zijn departement, eveneen tei aanbieding aan de Tweede Kamer een overzicht samengesteld van de argumenten, welke voor en tegen staatsexploitatie van de spoorwegen in Nederland in den la teren tijd in onderscheidene brochures en perio dieken, in parlementaire stukken e- hande lingen zijn uiteengezet Inlichtingen omtrent de vragen iu hoever o* bij buitenlandse lie spoorwegen afschrij vingen gebruikelijk zijn en op welke wijze die dan zijn geroge1.!, worden nog verzameld. De minister van Waterstaat heeft be antwoord het verslag der Eerste Kamer over het voorstel tot regeling der brieven pastorij Met hot denkbeeld om, in plaats van het verlangde port toepasselijk te verklaren bin nen twee dienstkringen, de dienstkringen uit te breiden, kan do minister niet instem men, dewijl daardoor eene goede, spoedige bestelling zou worden geschaad. Een wette lijk verbod, dat geen deelen eener gemeente mogen behooren tot verschillende „kringen zoude nimmer kunnen worden geacht in het belang te zijn noch van den dienst, noch van het publiek. De Grondweteherziening. Volgens het Weekblad van bet Recht, zou de Grondwetscommissie j.l. Zaterdag hare laatste zitting gehouden hebben. R ij ksnor maallessen te Win terswijk. De hoeren Rlookor, Roodhuy- zen en Ter Laan hebben voorgesteld de on- derwijsbegrooting te verhoogen met f 1 met de bedoeling, dat de rijksnormaallessen te Winterswijk, die de minister van Binnen- landsche zaken geleidelijk wil opheffen, zul len worden gehandhaafd. Dat deze lessen noodig zijn, ook in het belang-der omlig gende gemeenten blijkt volgens de toe lichting door de voorstellers gegeven ook uit de houding door den Winterswijkschen Raad aangenomen. De circulaire van den minieter van Marina in zake het bezoek door gododienatleeraron. De veelbesproken circulaire van den minister van marine aan de kerkgenoot schappen betreffende de „geestelijke verzor ging van het personeel der vloot," is thans als bijlage toegevoegd aan de Memorie van Antwoord nopens de begrooting voor 1907. Z:j luidt als volgt „Overtuigd van den grooten en zeer ern- Htigen invloed ten goede dien de godsdienst op de schepelingen kan hebben, zijn door mij maatregelen genomen oon de aanraking van geestelijken en godsdienstleeraren met het personeel der vloot zoo gemakkelijk mo gelijk te maken. Vooral de geestelijke of godsdienstleeraar, di een schepeling in zijn jeugd onderwijs heeft gegeven, die hem als kind heeft gekend en met de omstandigheden der familie be- kenl is. kan bij een bezoek een grooten in vloed ten goede uitoefenen door hem te wijzen op de gevaren die hem omringen, te herinneren aan hetgeen hem vroeger werd geloerd, hem in te lichten omtrent de wijze waarop hij dat geleerde in practijk moet brengen. Met het oog hierop is door mij het vol- gO"Ji b- aid De geestelijke of godsdienst.leeraar, die eo~ schepeling (met uitzondering van het personeel der marine-reserve en de zeemili ciens) of mar»nier behoorende tot zijn kerkgenootschap wenscht te bezoeken, geeft van zijn voornemen daartoe kennis «aan den directeur en commandant der ma rine te Willemsoord met vermelding van dun datum en het tijdstip, waarop hij den betrokkene zou wenschon te ontmoeten. Indien de schepeling ter plaatse aanwezig is --- zich met dien wcnsch vereenigt, wordt namens den directeur en commandant aan hem, geestelijke of godsdienstleeraar, kennis gegeven dat «aan het verzoek kan worden voldaan of wel de redenen medegedeeld van de verhindering. De schepeling tenzij hij met strafklasso of provoot-arrest is gestraft wordt daarna c. q. in de gelegenheid gestold den geestelijke of godsdienstleeraar af te halen van de di rectie. den trein of de boot en ka.n verder een gedeelte van den dag met hem door brengen, hetzij wandelende, hetzij binnens huis, waartoe desverkiezende ©en der ka- mors van het wachtlokaal aan de marineha ven beschikbaar wordt gesteld. Wanneer het den commandant van het schip of de kazerne naar aanleiding van het gedrag van den betrokkene noodig voorkomt, kan hij ter controle aan den geestelijke of godsdienstleeraar verzoeken een bewijs af te geven hoelang de schepeling onder zijn hoede is geweest. Wenscht de geestelijke of godsdienstleer- aar restitutie te ontvangen van reis- en ver- blijfkosten, dan wende hij zich tot den direc teur en commandant voornoemt, zijnde de griffier gemachtigd de gemaakte kosten (voor do terugreis vooruit te betalen) te voldoen." Blijkens bij het departement van mari ne ontvangen bericht r Hr. Ms. instructie schip ..Nautilus", onder b?ve! van den kapi tein-luitenant ter zee K. J. Karseboom, 6 derer van Santa Cruz de T--*riffe vertrok ken. met bestemming naar Las Palmas. Het b 1 ij vend gedeelte. De Avp. meldt, dat door een zestal oud-gene raals der cavalerie, de heeren Van Helden, Romer, Van der Wijck, Burma-nü Rengers, BI aau w en Wuppermann, een adres is in gediend aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, strekkende om de hoop uit te spreken, ,,dat de Tweede Kamer tot het besluit moge komen om te trachten Z.Exc. den minister van corlog tot beter inzicht omtrent de eischen en behoeften van het wapen der cavalerie te brengen". Hefc verzoekschrift is toegelicht door de bekende gronden voor behoud van het blij vend gedeelte en wordt gestaafd door de ondervinding van verzoekers, bij het ruifcer- wapen opgedaan. Het Reservekader bij do genie. In afzonder1 ijke bijvoegsels tot de St. Ct. no. 286 wordt medegedeeld het Kon. bod uit van 31 e-clober en de beschikking tot uitvoering daarvan, houdende gewijzig- d«.- bepalingen nopens het Reservekader bij do genie. Reorganisatie van het on der w ij s. De voorzitter der Staatscommis sie tot reorganisatie van het onderwijs, dr. J. Woltjer, deelt aan den minister van bin- nenlandsche zaken mede, dat de Staatscom missie met haren arbeid thans zoover is ge- vordeid, dat zij de besprekingen betreffende het hooger onderwijs tot een voorloopig ein de heeft gebracht. De commissie heeft be sloten over bepaalde voorstellen, in de eerste plaats betreffende het universitair onderwijs, het advies van de faculteiten der Nederland- scbe universiteiten in te winnen. De com missie verwacht dat die adviezen binnen niet al te langen tijd zullen worden toegezonden. Ook wat de overige deelen van het Hooger onderwijs betref, in het bijzonder het hoo ger handels- eq het hooger landbouwonder wijs heeft de Staatscommissie reeds een rap port, dat ïij zal overwegen, terwijl een twee de haar vóór het «rinde van het jaar zal be reiken. Over het onderwijs in de gymnastiek is geen voldoend rapport van de gewone sub commissie te verwachten. Daarom heeft de Staatscommissie een drietal deskundigen als sub-commissie verzocht op te treden om haar van advies te dienen, in het bijzonder wat de opleiding van onderwijzers ofi leeraren in dat vak betreft. Wat de grondtrekken en hoofdlijnen der reorganisatie aangaat, is de Staatscommissie dus tot een voorloopig re sultaat gekomen. Het is te verwachten dat do adviezen der subcommissiën over punten di© op ^et grensgebied der verschillende tak ken van onderwijs liggen, niet gelijkluidend zullen zijn waarschijnlijk is het zelfs dat zij elkander zullen tegenspreken. Derhalve zal de Staatscommissie moeten onderzoeken of de aan haar uitgebrachte adviezen- over een stemmen met de grondtrekken van het systeem door haar in de leiddraad ontwik keld. Voor zoover eindelijk do adviezen ver der in détail treden dan de leiddraad, zal de commissie hebben te onderzoeken of die nadere uitwerking iu overeenstemming is met de door haar uitgeteekende grondlijnen. In de Donderdag gehouden vergadering van den Leidschen Raad kwam bericht 'n van de commissie voor de Rembrandt-feest viering, dat zij de haar toegekende subsidie van f 2000 niet behoeft, daar de tentoon stelling een batig saldo heeft opgeleverd van f 935. Besloten werd dit 'batig saldo te be stemmen tot aankoop van een;g kunstwerk, ter plaatsing in het Stedelijk Museum ,,de Lakenhal", ter blijvende herinnering aan den schitterenden uitslag van de Rembrandt- Ten toonstelling. Een veteraan der journali- stiek. De N. Rot-t. Ct. schrijft: Het gerucht gaat door de pers, dat de heer Herm. Heijermans Sr., „wegens hoogen leef tijd" zijn ontslag zou hebben gevraagd als lid der redactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant Het is ons een genoegén ,dit gerucht te kunnen tegenspreken. De heer Heijermans is en blijft voor ons blad werkzaam, waaraan hij in 1907 zestig jaren zal zijn verbonden. Door mej. mr. G. J. Stemberg, te Delft, is gisteren voor den Hoogen Raad de eod afgelegd als advocaat en procureur. Mr D. Lopes de Leao La- gun a. f Mr. Laguna, wiens overlijden wij mededeelden, werd in 1828 te Amster dam geboren, promoveerde in 1850 aan, do Leidsche universiteit tot doctor in de rechten, was van 18581861 kantonrechter plaatsvervanger te Nieuwer-Amstel, van 1861 1863 griffier bij het kantongerecht te Maarssen; van 1863 tot 1868 idem te Nieu wer- Amstélvan 18681877 griffier bij het dorde kanton te Amsterdam, waarna hij kan tonrechter werd in hetzelfde kanton. In 1889 'volgde zijn benoeming tot raadsheer in het hof. Het stoffelijk overschot van mr. De Lopes de Leao Laguna zal Zondag a.s. te 11 uur op de Port. Israël, begraafplaats ter aarde worden besteld. Kneeiarijen Boter-handel. In de to Gouda gehouden algemeen© ver gadering der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boter- en Kaashandel wor den als bestuursleden herkozen de heeren A. Bos en H. T. Bultman, terwijl in de plaats van den hoer C. Veth, die voor herbenoe ming niet in aanmerking wenscht© t© komen, werd benoemd de heer W. Heusdens t© Rot terdam De vergadering, gepresideerd door den heer Middelbeek, besloot tot het zenden van een adres aan de Eerste en Tweede Kamer betuigende adhaesi© met de ingediende wets voorstellen tot wijziging der Boterwet van- 1900, en een ander adres aan de ministers van Landbouw en Buitenlandsche Zaken, ter verkrijging van gunstiger bepalingen inzak© het tarief van invoerrechten geheven van Nederlandsche kaas in Duitschland, welke thans in dat opzicht bij d^'e van Zwitserland en Italië ten achterstaan. Nog werd, naar aanleiding eener door den heer Middelbeek gehouden voordracht over verbetering der volvette kaasindustrie in Zuid-Holland en Utrecht, welke voordracht oen langdurige duscussie uitlokt©, besloten in een adres aan de Regeering aan te drin gen op het stichten eener modelzuivelfabriek in Zuid-Holland en het verbinden daaraan van een inrichting voor vakonderwijs. Bij Koninklijk besluit van 26 Novem ber jl. (Staatsblad no. 290) is bepaald: Gedurende het tijdvak van 21 December 1906 tot en met 3 Januari 1907, of zooveel vroeger als de aan te maken boeveelheid van na t© noemen zegels zal zijn uitgeput, zullen aan het postkantoor en de bijkantoren der ooeteriien te Amsterdam, voor het binnen - landsch verkeer, behalve de gewone postze gels. op verzoek van het publiek, verkrijg baar zijn bijzondere postzegels van één, drie en vijf cent, tegen betaling van respectieve- liik twee. zes en tien oent, van welke prij zen de helft bestemd is om t© worden uit gekeerd aan de Amsterdamsche Vereeniging tot bestrijding dor Tuberculose, die de kos ten. vallende op de vervaardiging der be- doe'Je zegels zal hebben te bestrijden. De bijzondere postzegels zijn geldig voor frankeering in'het binnenlandsch verkeer tot en met 31 Januari daaraan volgende te mid dernacht, en worden met 1 Februari 1907 buiten gebruik gesteld. De Amsterdamsche Beurs- quaest ie. Aan een onderhoud, dat de re dactie van de Telegraaf had met den heer H. P. Berlage, den architect van het beurs gebouw, is liet volgende ontleend „Vast staat, dat de toenmalige directeur van Publieke Werken, de heer Lambrecht- sen van Ritthem, den heer Berlage duidelijk heeft verklaard, dat hij (Berlage) zich had te beschouwen als te zijn toegevoegd aan den dienst van Publieke Werken." Deze be langrijke verklaring ligt vast in een stuk, dat den heer Berlage rechtstreeks van den heer L v. R., als directeur van P. W., be reikte. Nu kwam wel later van B. en W. d© op dracht aan Berlage van de leiding van den bouw, zonder bovengemelde clausule, ©n met de paraaf van den directeur van P. W„ maar het is volkomen duidelijk en begrij pelijk, dat de heer Berlage zich hierdoor niet anders dan belast zag met de architec tonische leiding van het geheel. Financieel en moreel bleef hij zich dan ook volkomen ondergeschikt en verantwoordelijk aan Pu blieke Werken gevoelen, en zoo stelde hij b.v. ook de opzichters en teekenaars, die hij had uitgekozen, ter benoeming aan P. W. voor. De Anisteidamsche Beurs quaes tie. In een ciderhoud, dat de re dactie van de Telegraaf vóór het gesprek .met den heer Berl.ige had met mr. Treub, den vroegeren wethouder vaa publieke wer ken, kwam deze op tegen de vooi-stelling van het raadslid Posthumus Meyjes dat de aanwijzing van den heer Berlage als archi tect van de nieuwe beu re een vriendjosdiensb (was van zijn kant, ©n verklaarde hij, dat het hem hinderde, dat B. en W. elk protest daartegen hadden achterwege gelaten. Ver der ontleenen wij aan de Telegraaf het vol- gnde De heer Treub verklaarde nu, dat, wat d« kwestie van het behooren van Berlage tot den dienst van P. W betreft h;j op zijn herinnering moest afgaan en vervolgde toen -. „Altijd heb ik geliad en heb ik nog, óók na het raadsdebat van Woensdag, denzelf den indruk gelijk trouwens de architect zelf heeft dat deze (de heer Berlage) voor den beursbouw was toegevoegd aan den dienst van Publieke Verken. „De mogelijkheid, dat het andere was, wil ik wel toegeve.)Ln geen oogenblik be twijfel ik de juistheid van de mcdedeeling des burgemeesters, omtrent den be worsten brief van 16 October 1896 aan Berlage ge richt, waarin hij zonder de vermelding, dat hij aan P. W. was toegevoegd met de leiding van den beursbouw werd belast. Maar ik acht het niet onmogelijk, dat de betoekenis van dien brief eerst kan blijken, uit de andere vooraf gevoerde cor omspon den- tie!" De conclusie van mr Treub was, dat èn op Berlage èn op P. W. een doel der ver antwoordelijkheid r. "vt. Hij liet daarop vol gen, dat een gedeeltelijke verantwoordelijk heid geen verantwoordelijkheid is. Ten slotte heeft l>e Telegraaf .nr. Treub's meening gevraagd over den invloed van commission enz. op Berlage's bouwwerk. In antwoord hierop sprak de heer Treub de vrees uit, dat de te groote meegaandheid van den architect leen over allerlei wen- schen, gedurende den bouw geuit voorna melijk heeft geleid den tegemvcordigen toestand. En, hij vond dat het beter ware geweest als iemand v r> het karakter van den vorigen directeur van P. W. tegenover zulke wenschen had gestaan, waardoor meer dere weerstand ware geboden tegen afwij kingen van het orspronkelijk plan. Het kasteel te Wijchen, dat in den nacht van 5 op 6 December door brand ge heel werd verwoest-, is gelegen op 2 uren afstand ten zuidwesten van Nijmegen. Vol-' geus sommige geschiedschrijvers dagteekent het uit het begin deh 17e eeuw en werd, naar men zegt opgebouwd op de puinhoo- pen van een middeleeuwsche burcht; hefc wordt door grachten omgeven, en heeft heerlijken moestuin on boschrijke wandelin gen. Het ruim 5 hectaren groote landgoed was als een der schoonste sloten van Neder land te beschouwen. De toegang 1oidfc aan de oostzijde door een poort naar don voor tuin

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2