Uit den omtrek^ STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. Ten noorden liggen de boerderij met stal ling en de woning van het dienstpersoneel. Van uit den voortuin treedt men» over een ophaal brug het eigenlijke kasteel binnen. Uit een rij van scherphoekige leien daken, verheft zien de net gebouwde middeltoren op de 4 hoeken van het kasteel staan even zcoveel kleine torens. Boven de voorpoort staat een steenen borstbeeld hetweuk vorens de overlevering dat. van Prins Emanuel van Portugal moet zijn. In dit merkwaardige kasteel worden even veel kelders aangetroffen als er maanden in 't jaar zijnevenveel vertrekken als er we ken en evenveel ramen als er dagen in heb jaar zijn. Het kasteel ging .volgens bestaande gege vens van Don Emanuel, zoon van Don An tonio den rampspoedige door Philips TI ont troonden Koning van Portugal over in han den van een Philips van Nassau. Heer van Grimhuyzenvervolgens kwam het aan de geslachten Van Scherpenzeel en Van Weve- linxhoven welke laatste het onheuglijke jaren hebben bezeten. Daarna aan Jonkheer J. F C. Osy, van Antwerpen. Sedert een paar jaren ging het na diens dood in eigendom over aan mevr. de douai rière Van Andringa de Kempenaer. Gisterenmiddag zoo meldt men aan het Hbld. brachten wij een bezoek aan het Kasteel, dat in een paar uren tijds veran derd is in eene ruïne! Bij het betreden van de binnenplaats, aar het niet ontbrak aan welwillende inlichtingen omtrent de rainp, gevoelde men, dat met eerbied deze histori sche grond moest worden betreden. Vóór het gebouw, waarvan wij door een ophaal brug over de diejje gracht gescheiden bleven, trof ons in den nog overeind staanden voor gevel een achttal kleine nissen, op zwarte schilden met onderschoidene zinnebeelden en daaronder aangebrachte Latijnsche spreu ken. Ben er van draagt het opschrift: Vie Neseia Vinei (Tegen de overmacht vermag men niets) Helaas, de waarheid van dit woord is hier maar al te zeer aan den dag gekomen. Slechts de buitenmuren, waarop de 4 hoek torens, staan nog, en in 't midden steekt ter helfte de hooge toren nog daarboven uit. En dat alles werd door het vuur vernield in slechts enkele uren. om half twaalf, zoo vernamen weg, ging de eigenaresse, mevrouw Van Andringa de Kempenaer naar haax slaapvertrek, en was alles in volmaakte or de Omstreeks half twee echter werd eene der dienstboden wakker en ontdekte o©d zee van licht en vuur en had nog juist tijd om mevrouw te wekken en intijds het in lichte laaie staande gebouw met de andere bewoners te verlaten. Van redden was geen sprake; alle kostbaarheden en oudheden lig gen in den nog smeulenden, nu en dan op- vlammenden puinhoop. De oorzaak is niet bekend, en geen aan leiding is te vinden. Het kasteel, dat eene zeer groot© en kostbare restauratie had on dergaan, toen het een paar jaar geleden in eigendom overging aan mevr. De Kempe naer, is, evenals de inboedel, verzekerd. Juist, gisteren was nog eene oeveelheid kostbaar gedreven zilver uit Leeuwarden op t kasteel aangekomen, 't welk rü mede in de puan- hoopen onderging. Slechts wat tafelzilver werd door den huis knecht in veiligheid gebracht. Do tegenstelling is wel scherpeen avond waarin de eigenaresse de dorpskinderen van vreugde stralende gezichtjes bereid had, en een nacht waarin zooveel van historische waarde in den vuurgloed is ondergegaan Uit de diamantindustrie. Naar de secretaris der Amsterdamsche Juwe- liersveneeniging. de heer Herman J. Hartz, aan de Tel. mededeelt, is het bericht, als zou- door de A. J. V. in buurt IJ IJ een diamant slijperij worden gebouwd, geheel onjuist. Een dergelijk plan zou voor de A. J. V. onuitvoerbaar zijn, omdat dan ieder lid het zelfde recht zou hebben een deel van zoo n fabriek le bezetten. Niet alleen is over den bouw van zoo'n A. J. V.-fabriek nooit een woord in de voreeniging gerept, maar ook. in de toekomst achtte de heer Harts iets der gelijks geheel uitgesloten. Op de vraag, wat dan wel de aanleiding tot zoo'n mededeeling kan zijn geweest, ant woordde de secretaris der A. J. V. het vol- „Het is niet onmogelijk, dat eenige werk gevers in de diamantindustrie zich zullen combineeren, om voor gezamenlijke rekening een groote, moderne fabriek (diamantslij perij)'te doen bouwen, ten einde hun bedrijf en hun kantoren te conoentreeren. „Deze plannen echter zijn nog zeer vaag en Geenszins zoover gevorderd, dat daarvoor reeds grond zou zijn aangewezen in eenig stadsdeel, waarvan het onjuiste bericht mel ding maakte." De staking aan de R a m s- hoeve. De Ensehedésche Fabrikantenver- eeniging heeft thans geantwoord op het schrijven der werkliedenorganisaties, waarin zij het resultaat van haar onderzoek naar de grieven der stakers op de Ramshoeve hadden meegedeeld Toon de staking uitbrak, waren do loonen op de Ramshoeve belangrijk lager dan op de andere fabrieken, terwijl ook moer van de krachten der arbeiders werd gevorderd. Inmiddels was door den patroon liet loon der drossers verhoogd, zoodat het zelfs dat van arbeiders op andere fabrieken overtrof. De arbeid was echter nog altoos zwaar. Van daar dat dc organisaties verzochten met het oog daarop het loon der drossers op ^Rams- hoove nog wat liooger te maken. Ook werd or op aangedrongen. dat de arbeiders op de vordeelstoelon ook wat meer zouden onfran- ^°Door de fabrikanten is op dit schrijven ge antwoord, dat nu de organisaties zelf erken den, dal de loongrief vervallen is. zij geen redon zien om de lomion te verhoogen, daar door de aanstelling van 2 bayordragcre de arbeid Wangrijk minder zwaar goworden voor de drossers, terwijl wat de arbeiders op dc vordeelstoelon betreft, er geen aanleiding is hun loon hoogor te maken, al is er ook oen enkele falirick. waar zij meer kunnen verdienen De staking te Rijssen schijnt een rustig verloop te zullen hebben. Na het eerste opstootje op Maandagavond, waarbij de arbeiders, die aan het werk waren ge bleven, met gejoel en geschreeuw naar huis werden gebracht en waarbij ettelijke ruiten het moesten ontgelden, is een voorbeeldige rust ingetreden. Hoe het verloop zal zijn, is niet te zeggen. De firma Ter Horst denkt er niet aan aan de eischen toe te geven. Aan het slot zijnor rede wekte Spr op tot steun Drie duizend gulden pier week zijn er noodig. De arbeiders zullen strijden, tot dat de firma tot andere gedachten zal zijn gebraoht Laatste spreker was de heer Sybrandy deze staking heeft zijn sympathie, omdat ze een rechten grond heeft. De mensch moet hebben een menschwaardig loon. Spr. herinnerde aan hetgeen hij over de fabriekstoestanden in het Twentsche Volks blad heeft gezegd. Hij heeft daarin geen schoeve voorstellingen gegeven. Wat hij over de loonen schreef, klopte volkomen met het geen door de vorige sprekers daarover is ge zegd. Spr. eindigde met de uitdrukkelijke ver klaring, dat in de zaak-Rijs9en noch hij, noch de burgemeester van die gemeente, noch ds. Gunning of de rijksontvanger politieke oogmerken hebben gehad. In oen drukbezochte vergadering van textiel-ai-beiders traden Donderdagavond te Almelo als sprekers op de heeren Verveld, Voogscheert en mr. G. J. Sybrandy, om de groote werkstaking te Rijssen in de fabriek der firma Ter Horst voor de werklieden in de aanverwante vakken toe te lichten. Aan den heer Voogscheert., secretarie van „De Eendracht'-, werd het eerst het woord verleend Deze zette in het kort de reeds bekende feiten uiteen, waarbij hij de juistheid van de vanwege de firma Ter Horst gegeven voorstelling omtrent de oorzaken en den aard der crisis betwistte. Evenzoi de tweede spreker, de heer Ver veld. Laten er 30 arbeiders zijn, die een goed loon hebben, dan blijvon er meer dan 900 over, di© een laag loon hebben. De firma heeft volgens spreker van deze quaestio gemaakt een politieke quaestie. Dit is onzui ver, uit den boezem der arbeiders is het ver zoek oin loonsverhooging uitgegaan. De ar beiders waren niet meer door de hoofdbestu ren tegen te houden. Slechts één keer heeft de firma een onderhoud gehad met een com missie uit haar arbeiders. De in beslag genomen mena gerie. Men schrijft uit Hulst aan de Midd Ot, De menagerie, die op den 28en Septem ber alhier in beslag genomen werd en waar van de eigenaar oenigen tijd later in staat van faillissement is verklaard, zal deze week worden verkocht. Dat zal velen hier ter plaatse en in den omtrek genoegen doen, want de huisvesting der dieren is van dien aard, dat de vrees gewettigd is, dat op een gegeven oogenblik een der wilde beesten zich de vrijheid weet te hergeven. De kooi, waarin de hyena zich bevindt, is zoo slecht, dat de vloer reeds meer dan eens met planken is moeten voor zien worden, en de achterwand van het verblijf der leeuwen is ook allesbehalve ste vig, Het. goheole gezelschap bestaat uit twee leeuwen, die sedert de inbeslagname heel wat zijn bijgekomen, een hyena, een wolf, een beer, een miereneter, een arend en eenige lama's. De oppassing der dieren, twee man waren daarvoor dag en nacht bestemd, en de voe ding, vleesch en melk, hebben reeds heel wat kosten veroorzaakt en men is nieuwsgierig wat de opbrengst der menagerie wezen zal. Men schat die ten ruwste op een f 6000, want de leeuwen alleen worden geacht ieder een waarde van f 1500 te vertegenwoordigen. Er worden heel wat belangstellenden bij de zeldzame vendutie verwacht. Het kijkgrage publiek zal na de verkooping een amusement missen, want eiken middag te 5 uur, als de dieren gevoed wórden, zijn, zooa's reeds gemeld, steeds een aantal nieuws gierigen aanwezig. Een ervan kreeg onlangs van een der leeuwen een liefkozing, waarbij hij een-flinke krab aan de hand opliep, die nog niet geheel genezen is. Z u i d-H ollandsche Hypo theekbank. Naar wij vernemen is de instructie in de zaak van den directeur Bland van den Beig geëindigd en kan bin nenkort een verwijzing naar de openbare zitting worden tegemoet gezien. In het hol van den leeuw gel open. Donderdagavond moest zekere Van D„ die te Amsterdam gedetineerd is, te Haarlem een vonnis komen halen, voor een geplcegden rij wieldiêfst al Uit. het station komende, waar dc celwa gon gereed stond, ontsnapte hij zijn bewa kers, rende het Keunemerplein op, maar he laas juist naar dat deel waar pas een nieuw hulpbureau voor de politie is gebouwd en liep zoo precies in den val. Hij werd daarop naar het paleis van jus titie gebracht. Brutale diefstallen. Diefstal var goten en fvoeibulzen van gebouwen 's eoT! alledaagsch verschijnsel. De brutaliteit evenwel, waarmede oen paar personen uit Tilburg zulks geda n hebben, mag zeker ongewoon heeten. Zij hebben bij nacht met kar en pr-ard een bezoek gebracht aan ver schil lende dorpen in don omtrek van Til burg Moergestel, Oisterwijk, Haren Spoordonk en Oi.'schct, en daar op on ge veer 20 plaatsen gr ten en buizen van de .woningen afgerukt en op den wagen gela den. Een groot gedeche is door de mare chaussees bij een opkooper te Tilburg in be slag genomen. Men is de daders op het spoor. Verontwaardigde diovon. Den nacht voor St. Nicolaas heeft bij de firn. t Van der Boor to 's Gravenhage in de Schoolstraat een brutale inbraak plaats ge had. Terwijl bij de firma Bakker alles in do weer was om de St. Nicolaas-bestellingen in gereedheid te brengen, heeft men de bruta liteit gehad in het daar naast gelegen pand van de firma Van der Boor in te breken. De dieven hebben zich to genoemd per ceel toegang verschaft van de zijde van do Nieuwstraat. Op het kantoor der firma heb ben zij alles overhoop gehaald en wat van hun gading was medegenomen. De brandkast hebben zij niet kunnen for- ceoren. Aan hun teleurstelling hierover ga ven zij uiting door in het ijzer te krassen „stik". Zelfs de punt op de i was niet ver geten (N. Ct.) Diefstal van horloges. Giste renmorgen 5 uur werd door een drietal per sonen in den goudsmidswinkel der firma Do Winter en Bookie, aan de Westewagenstraat te Rottordam, de spiegelruit ingeworpen en een kistje met 18 horloges gestolen. Daar de misdaad dadelijk ontdekt werd, zetten de dieven het op een loopen en wier pen zij in de nabijgelegen Trouwsteeg het. kistje met horloges weg. Twee hunner werden in de Zandstraat go- grepen Het bleken oude bekenden der justi tie t-- zijn. Al het gestolene is teruggevonden. Jeugdige zakkenrollers. Twee jongens van 14 en 17 jaar, uit Haar lem, met den melkrijder Bogaard uit Haar lemmermeer meerijdende, hebben uit diens zakken het ontvangen melkbedrag van f 95 gerold Bij thuiskomst, toen B. dit bedrag wilde opborgen, miste hij het en al dadelijk viel de verdenking op de jongens. In haast met die vermissing de politie in kennis gesteld, werden de jongens opge spoord in de nabijheid van Hoofddorp en na eer> scherp verhoor tot bekentenis ge bracht, waarna ze verder ter beschikking der justitie te Haarlem zijn gesteld. Krankzinnigenverpleging te Amsterdam. In de 2d© van Swindon straat te Amsterdam werd een 17-jarige jon gen plotseling krankzinnig. Hij sloeg alles kort en klein en dreigde met een hamer ieder neer te slaan. Hij werd naar het Buiten- Gasthuis vervoerd, waar men hem echter niet opnam omdat er geen plaats was! De politie hield hem korten tijd op het bureau, maar bracht hem weer naar huis, waar hij weer wild werd, zoodat hij ten slotte toch in het gasthuis moest opgenomen worden. Een tweede geval deed zich voor bij een lijder aan vallende ziekte, ©en jonge man, die reeds jaren in ©en apotheek in de Com- melinstraat in betrekking was. Donderdag avond werd hij plotseling krankzinnig. Mot een briefje van den dokter werd hij per rij tuig naar het Buiten-Gasthuis vervoerd. Geen plaats werd ook ditmaal verklaard. Dr. M Huisinga, de directeur van den genees kundigen dienst, werd in den arm genomen, maar zonder resultaat. De politie wilde den jongen man ook niet houden, zoodat hij naar huis vervoerd werd. Vrijdagochtend liep hij door de Muiderpoortbuurt en bracht die ge heel in rep en roer door allerlei malle din gen te doen. Een paar agenten liepen op een afstand om te kijken of hij soms iets deed. dat over brenging naar het bureau wettigde. Dan zou hij daar „tijdelijk worden opgeborgen. Fraaie toestanden Armo kerel! In De Bode, orgaan van den Bond van Ned. onderwijzers, komt een aan De Rijnbode ontleend ingezonden stuk voor van den heer P. den Hertog, sec retaris der liberale kiesvereeniging te Wou- brugge, waaraan het volgende is ontleend „Wie Vrijdagmorgen te elf uren te Wou- brugge was, had ooggetuige kunnen wezen van een hartverscheurend zaakje. Daar werd namelijk publiek verkocht de inboedel van J. Osteride, om uit de opbrengst daarvan twee maanden achterstallig schoolgeld te voldoen. De man moet zorgen voor een gezin van elf personen en is los werkman. Bij alle nering doenden staat hij als een goed betaler be kend maar door slapte van werkzaamheden is hij niet. meer in staat alles te kunnen be talen en daar het openbaar onderwijs aan de armen kosteloos moet gegeven worden, be sloot de man dien post al vast niet meer te 'betalen. Daarmede was echter het gemeente bestuur, dat bestaat uit verbonden Christe nen, niet tevreden. Het verkocht daarom van J Ostende de eenige lamp, di© hij had, de klok, den spiegel en de naaimachine, welke f 45 gekost heeft, nog maar slechts een jaar geheel was afbetaald en welke de arme vrouw wel had mogen houden om zonder dienstbode of groote dochter, haar huishou- dev hee1 en knapjes voor den dag te laten komer Er was echter geen erbarming. Van het talrijk opgekomen publiek wilde uiemand zich verrijken met den inboedel van J. Osterde. Er werd dan ook niet hooger ge boden dan vijf centen, om den man in de ge- legerl cid te stellen alles weer terug te kop pen. Maar jawel, zekere lieer Versluys bracht de naaimachine op f 15, de lamp op f 2.50, de klok op f 6.50 en den spiegel op f 1. Toen staakte deze mijnheer de verkooping. „Daar onder het publiek nog al een beetje gisting was over dit zaakje, gingen zij liefst maar per roeiboot met de gekochte voorwer pen schuiven.' Een dager e Denderen gen.. Bori.e sneed een aan de ladder hangen varken ir tweeën Het mes schoot te ver door en trof hem in het bovenbeen, waardoor een slagader werd afgesneden. Binnen enkele minuten was de ongeiukkige door bloedver lies overleden. Kattenziekte. Te Anna Jacoba- polder (Z.), heersciht in erge mate eene ziek te onder de katten. Reeds zijn een vijf en twintig-tal gestorven. Eerst meende men te weten, dal de katten stierven, doordat zo vliegen papier of wel do door dat middel gedoode vliegen opaten, doch nu de ziekte zich uitbreidt, meent men met een besmet- teliike ziekte onder die dieren te doen te hebben. M.Ct. School- en Kerknieuws. Het „Nieuwblad v. h. Noorden geeft nog nadere bijzonderheden over hot legaat van wijlen prof. Oudemans. Het blad schrijft: Naar ons heden bleek, mag net mycologie oh herbarium, dat door wijlen professor dr. C. A. J. A. Oudemans aan onze Universiteit is ge legateerd. als een groote aanwinst worden be schouwd voor het botanisch laboratorium, waar in het een plaats zal erlangen. Prof. dr. J. W. Moll, die ons bereidwillig enkele inlichtingen dienaangaande verstrekte, roemde wijlen prof. Oudemans zeer als een ge leerde. die op het gebied van de mycologwche of fungliflora een Europeeschen nam had. Hij was de eerste, die van de zwammen en paddestoelen een diepgaande studie heeft gemaakt en de ver zameling gedroogde en geprepareerde planten, die in dit legaat is bijeengebracht, is dan ook vermoedelijk ae meest volledige in ona land. Zij bevat het resultaat van oen studie van vijftig jaren en ontlemt natuurlijk haar groote waarde aan de omstandigheid, dat het prof. Oudemane was, die haar bijeenbracht en classi ficeerde. Omtrent de reden, waarom de overleden ge leerde juist de universiteit te Groningen uit koos, kan worden medegedeeld, dat hij in dezen rekening hield met het feit, dat de CJroningsehe Universiteit in het bezit is van 't best ingerichte botanisch laboratorium en dus zijn verzameling hier het veiligst geborgen zou zijn. Ook zal aan de gift wel niet vreemd zijn ge weest, dat prof. Oudemans hier na den dood van prof. Van Hall als hoogleeraar is beroepen, een beroep, dat hij heeft afgewezen, maar niettemin, steeds zeer op prijs heeft gesteld. Hoe het zij, net mycologiscli herbarium is een mooie aanwinst voor de plantkundige verzame lingen alhier en zal, gelijk prof. Moll ons ver zekerde. zeer worden gewaardeerd. Dr. G. J. van der Flier, prcdikaiu bij de Ncd. tHerv gemeente ie 's-Gravenliage, hoopt den 6. Januari a. s. zijn 40-jarige evangeliebe diening te herdenken. Dr. Van der Flier deed in 1866 voor het Prov. Kerkbestuur van Utrecht zijn candidaats- examen tot toelating tot den H. Dienst 6 Janu ari 1867 aanvaardde hij zijn ambt to Eemnes- binnenin 1870 vertrok hij van duar naar Heemstédin 1873 naar Delft 14 Aug. 1878 aanvaardde hij zijn ambt te 's-Gravenhage. Door wijlen M. Koning Willem i- - werd hij benoemd tot Hofprediker. Dr. Van der Flier is president van het Prov. Kerkbestuur van. Zuid-Holland. In verschillende commissies heeft dr. Van der Flier nog zitting, o. a. in de commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren en in de commissie van toezicht op den druk en de uit gave der Evangelische Gezangen. De verdienste van dr. Van der Flicr werden ook erkend door H. M. de Koningin door de benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw en in de Huisorde van Oranje-Nassau. Ds. J. Swiere J.Jzn., sedert 11 Mei 1902 predikant te Hoogebeintum, zal den 6. Januari a. s. den dag herdenken, waarop hy vóór 40 jaar de Evangeliebedilning te Thesuige aan vaardde. Voorts stond ds. Swiers nog te Eext, Rolde en te Zuidbroek. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 10 December a. s„ de openstellingsuren, op werkdagen, van de post- en telegraafkan toren te Amerongen, Breukelen, 's Grave- land en Wijk bij Duurstede en van de post-, telegraaf- en telephoon kant oren te Huizen, Maaxssen, Roe lof arendsveen, Soest on Woer den geregeld zijn als volgt: Amerongen, 7.30 tot 12.30, 1.30, tot 3, 5.30 tot 7 Breukelen, 7.30 tot lü.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7; 's Graveland, 7.30 tot 12.30, 1 tot 3, 5.30 tot 7.30; Wijk bij Duurstede, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3. 5.30 tot 7.30; Huizen. 7 30 tot 12.30, 1.30 tot 3. 5.30 tot 7 Maarssen, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7 Roelofarendsveen, 16 Juni tot 15 Septem ber 7.30 voormiddags tot 8.30 namiddags, 16 September tot 15 Juni 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7; Soest, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot. 7; Woerden, 7.30 tot 3, 5.30 tot 8 (Greenwichtijd). Dfe diensttijden op Zon- en feestdagen blij ven onveranderd. Naar wijt vernemen, is de luitenant- kolonel H. Oolgaardt, thans toegevoegd aan den inspecteur der artillerie te 's Graven hage, bestemd om overste Jliir. L. A. P. Six op te volgen in het bevel over de 2de afdeoling van het le reg. veld-art. alihier. De officier van gezondheid le ld. K. E. Ziogeler vertrekt Maandag a.s. naar Groningen, ten einde aldaar gedurende deze maand zitting te nemen in den militieraad. I Het Hbld. .meldt: Aan de familie te Amersfoort werd ambte lijk bericht, dat de kapitein J. P. Hendriks, van de infanterie O.-I. leger, op een pa trouille mai"sch bij Masrempoeloe op Celebes een niet-ernstige schotwond in den rechter arm kreeg. De heer C. C. van Helsdingen Jr. slaagde aan de hoogeschool te Leiden voor het doctoraal examen in de Rechten. Het gerucht schijnt verspreid, dait het „Utreahtsoüe Stedelijke Orkest 'hetwelk a.s. Dinsdagavond in de groote zaal van Amicdtia een concert geeft (abonnements voorstelling), niet in zijn geheel zal optre den. Ten einde dit praatje te logenstraffen, verzoekt de secretaris van de sociëteit ons te willen, mededeelen, dat wel degelijk het volle orkest komt en dit als volgt bezet is: 1 harpiste, 9 eerste violen, 10 tweede vio len, 6 alben, 5 violoncels, 5 contrabassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 clarinetten, 2 fagot ten, 4 hoorns, 2 trompetten, 3 bazuinen, en slagwerk. Het aantal medewerkenden, mèt den directeur, don heer Wouter Hutschen- ruijiter, bedraagt alzoo 57 personon. Is dit nu een vol orkest of niet? Hier volgt het programma: 1. Onvoltooide Symphonie, Schubert, a Allegro moderato, b. Andante oon moto 2. Andante Cantabile, L. v. Beethoven, uit het. ballet ..Die igesohöpfe des Promothe- us." (Solo voor harp, mej. Houtgraaf fluit, de heer PoolmanClarinet, de heer v. d. Blij, fagot, dc heer Roodvioloncel de heer Keer© weer.) 3. Fragmenten uit dë opéra Lohengrin, Rioli. Wagner, a. Voorspelb, Elsa's Braut zug; c. Fcstmusi'k (inleiding tot het 3d© bedrijf.) 4. Cyrano do Bergerac, con eert-ouverture. Joh. Wagen aar. 5. l'Arléstenne, 1ste orkest suite, G. Bi- zet Prelude-Menuet-Adagictto-Carillon. 6. Twie? Hcmgiarsche Rhapsodieën. F. Liszt, no. 4, no. 11. 7. Ouverture von Byron's Corsair, H. Berlioa. 5 Do verceniging Hande len Nijverheid De verceniging Handel en Nijverheid Op de agenda komt o.m. voor; Bespreking van het onderwerp: „Welke middelen zijn aan te wenden om Amersfoort als woon- en industrieplaats meer bekend te maken. Dr. v. Raait©, leeraar aan liet gym nasium en de H. L. S. te Dordrecht, hield gisteren avond in Amicitia, voor de leden van het Nutsdepartement een interessante voordracht over phonografen, gramophonen enz. Een vrij talrijk publiek was opgekomen, waaronder vele dames en leerlingen van on der w ijsi n richt i n gen De heer H. H. J. van Lent, voorzit ter van het Nederl. Schilderssecretariaat, trad gisterenavond voor een vrij goed bezet te zaal in het gebouw van den R.-K. Volles- bond, als spreker op. Hij betoogde de noodzakelijkheid der or ganisatie, waarbij hij de vragen stelde: Waarom, hoe en -op welke wijze, om ten slotte tot de volgende antwoorden te ko men lo. om verbetering te krijgen van sociale misstanden2o. door het oprichten van plaatselijke vakvoreenigingen, welke 'zich weer vercenigen in landelijke of diooe- saan-bonden3o. mot dn neutrale vakvor eenigingen, die voeren tot seo.-democrati sche, welke weer op den' klassestrijd aan- sturen. Die heer J. LTgenbrood, voorzitter van tien Neutralen Schildersbond. stelde den inlei der eenige vragen, o. m. in verband met d. staking te Leiden, welke vragen beant woord werden. Wij vestigen do aandacht op de ad vertentie betreffende de protestantsche Ar men loterij, welke zal plaats hebben a.s. Dinsdag en Woensdag, in het lokaal „De Zaaier." De Burgers rijwielen- en motoren- fabriek heeft in hot perceel Utr. straat no. 20 een nieuw magazijn geopend. Waarlijk, vergeleken bij haar vroeger depót aan den Arnhemschen weg, een groote verbetering. Thans komt do voorraad rijwielen en aan verwante artikelen heel wat beter uit. De winkel eenvoudig, doch smaakvol in gericht door den heer Smits, is weer een aanwinst voor de Utr. straat. Een aanbeveling voor de firma Burgera is vrijwel overbodighaar vertegenwoordi- gtr alhier is de hoer D. P. J. van der Heul. De Eembodc verneemt, dat de leve ring der kapokmatrassen, benoodigd voor liet St. Elisabetlis gast- of ziekenhuis is opgedlragien alan den ïnlinsten inschrijjver, den heer B. H. Kuiper alhier. Naar wij: vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 9 December als volgt Evang. Luthersche kerk. Voorin. 10 uur: Ds. de Meyere. Remonstrantecho Kerk. Voorm. 10$ uur: Ds. Hooijkaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw. Voorm. 10$ uur-, Ds. E. M. ten Cat©, van Apeldoorn. Gereformeerde Kerk. (Langegracbt.) Voorm. 10 uur: Ds. J. H. Donner. Avond» 5$ uurDa Donner. Gereformeerde Kerk. (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur: Db. Teerink. Avonds 5-$ uur: D*. Teerink- Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9$ uurde heer Boogaard van SI ied recht. -'sAvonds 5 uur: de heer Boogaard. Maandag 10 December. 'sAvonds 7 uur: do heer Boogaard. Christelijk Gereformeerde gemeente. Lokaal „De Zaaier". Voormiddag 9J uur: Godsdienstoefening 's Avonds 5| uur. Godsdienstoefening. Het opnemen van ingezonden stukken beteeketU geenszins dat ds Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Aan den Heer Redacteur van het ..Amerefoortsch Dagblad." M. Namens de timmerliedenvereenigingeii S. N. V., afdeeling der Ale. Ned. Timmerl.-Rond, ,,St. Jozef", onderafd. der Roomseh-Kath. Volks bond, en den Prot. Christ. Timmer!.-vereen, verzoek ik U beleefd een plaatsje in Uw blad voor liet ondervolgend© ingezonden stukje. Bij voorbaat onzen dank. Met verschuldigde groeten, G. v. WULAND, Secret. Mönnikerpad F. Aan H.H. Patroons en. Gezellen in het timmervak, te Amersfoort. Namens de timmerliedenrvereenigüigen 8. N. V.. afd. Alg. Ned. Timmerl.-Bon 1. St. Jozef, onderafd. der Roomeh-Kath. Volksbond en de Prot. Christ. Timmerl.-voreeniging verzoeken wij ..II. If. patroons on gezellen in hot timmervak' met het oog op de groote werkloosheid in. het bouwvak, dezen winter niet langer dan hoogstens 10 (tien) uur per dag te doen werken. Wij doen dit verzoek, ton lo. om onze werkloozc kame raden te helpen., ton 2e. omdat ons gebleken is, dat er van 12 tot 16 uur per dag getimmerd wordt, o. a. aan con werk in do Pie ter Both- straat, waar eenige personen „*8 avonds na af loop van het werk bij hun patroon" nog eenige uren (tot elf uur n.b.) gaan werken. Wij achten deze handelwijze allerminst be- vorderliik voor de belangen der werkloozen, die gaarne iets te doen zouden hebben, en er nu naar kunnen kijken, hoe anderen overmatig lang werken! Wij vragen- de vakgenooten, die zich duaraan schuldig maken, zich in t«- denken Ï3i don toestand eener werklooze. Wellicht dat gij dan (niet ons) tot de overtuiging komt, dat uwe handelwijze ten zeerste do haat en. nijd opwekt. Men moet nu niet zeggenWat kan, mjj dat. 'sohelenof: Ben ik mijns broeders hoeder? Neon allen de handen ineengeslagen en elkan der geholpen, dan behoeft de geosel der werk loosheid niet zoo scherp te wonden. Bedenkt wat het zeggen wil. als men 'sZaterdagsavonds mot ledige handen thn*. komt. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat dan ook een ander niet. Vctrouwende op de medewerking van alle patroons en gezellen, De gecombineerde besturen dervereenigingen voornoemd.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 3