M°. 161. Eerste Blad. 5*® «Inarjganff. Dinsdag 11 December 1906. BUITENLAND. FEUILLETON. Op „Berkenrode," OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 9 maanden voor Amersfoort f 1.35. Idem franco per post1.75. Afeonderlyke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dageljjks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve mea vóór 1# uar 'b morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTISN Van 1regelsf 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad bij aoonnement. Kena circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. KAMER VAN ARBEID VOOR DE BOUWBEDRIJVEN TE AMERSFOORT. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op de artikelen 11 en 76 van het Kit«- reglement voor de Kamers van Aïbeid Brengen ter kennis van de hoofden of be- f uurdërs van de bedrijven, welke in de boven genoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd zijn, te weten het bewerken van hout, steen of metalen. het leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterleidingen het schilders-, stoffeer- uers-, behangers-, heiers-, stukadoors-, aarde werkers- en straatmakersbedrijf het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoe ren van bouwplannen dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aan staande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun, bedrijf binnen het- gebied der Kamer van Arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatst ver- loopen kalenderjaar, of wat liet bouwvak be treft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maan den, dat in dat bedrijf is gewerkt dat in den loop dezer maand zooveel mogelyk. aan de bedoelde hoofden of be6tuurdere formu lieren der lijsten zullen worden gezonden, en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Januari e. k., nauwkeurig in gevuld, behooren te worden gezonden wanneer de daarop vermelde personen slechts in ééne gemeente bij hetzelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente en. wanneer de daarop vermelde nersonen in meer dan ééne gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd1 of den zelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemees ter en Wethouders der gemeente, waar die per sonen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld lo. zij, die gedurende den boveiwumgcgeven tijd binnen hot gebied der Kamer van Arbeid niet bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest 2o. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben be reikt. Wordende voorts ter kennis gebracht van hen, die gedurende het laastverloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, niet in het bed rijf vuil hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, doch die aanspraak kun nen maken om geplaatst te worden op eene kie zerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zij daarvan vóór den 15. Januari a. s. aangifte kun nen doen bij. Burgemeester en Wethoudere der (gemeente, waar zij werkzaam zijn geweest of het laatst werkzaam zijn geweest. Dt» formulieren der lijsten, en der aangiften zijn van Inden af kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie dezer gemeente, op werkdagen geopend van des voormiddags 9 tot dos namiddags 4 uur. Amerefoort, den 10. December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WÜIJTTERS. Politiek Overzicht. Oe crisis in Spanje. Het kabinet Vega de Armijo, dat thans in Spanje het bewind voert, ia het vijfde ministerie, dat in anderhalf jaren tijds is op getreden. Het ministerie-Moret, dat er aan voorafgegaan is, heeft slechts een drietal da gen geleefd. Waarom is het kabinet-Moret gevolgd op het kabinet-Lopez DomingUea en heeft dat. weder de plaats moeten ruimen voor het kabinet-Vega de Armijo? Het is voor iemand, die buiten den kaleidoscoop staat die de Spaansche politieke wereld is, moeielijk daaruit wijs te worden. Dat zijn Cosas de Bspana, die voor een oningewijde haast niet zijn te doorgronden. Eene vingerwijzing echter, die daartoe den weg kan wijzen, is vorvat in de opmerking, die oen gewezen vioe-minister van het kabi net-Lopez Dominguez, de heer Arminon, maakte tot een correspondent van de Vas sise ko Ztg. Wanneer gij over den loop van de crisis juist wilt worden ingelicht, dan moet gij u wenden tot de nuntiatuur' Daar schijnt het hoofdkwartier te zijn van de be weging die is op touw gezet tegen het ont werp van de vereenigingswet, die men wil aanwenden tegen de geestelijke orden. Hoe de strijd tegen dat wetsontwerp wordt ge veerd, schetst deze correspondent aldus: ,,In alle kerken, kloosters en clericale vereeni- gingslocalen worden de wapenen gesmeed, waarmee aan dit ontwerp de kop moet wor den ingedrukt. Alle aartsbisschoppen en bis schoppen hebben een schrijven gezonden aan de leden van de Cortes, waarin hun onder bedreiging met eeuwige hellestraf wordt aanbevolen tegen de wet te stemmen. In alle huizen worden door clericale agenten aan alle bewoners, de dienstboden daaronder be grepen, verzoekschriften ter teekoning voor gelegd om den Koning te vragen het wets ontwerp, indien het door de cortes mocht worden aangenomen, niet te bekrachtigen. Het krachtigst wordt op de vrouwenwereld gewerkt door biechtvaders, huiskapelaans, predikers en geestelijke vrienden, opdat zij al haren invloed op de mannen zal aanwen den tegen de vereenigingswet." Maar zal het, komen tot do aanneming van het wetsontwerp door de corfces Dat is zeer de vraag. Het kabinet-Lopez Dominiguez, dat het ontwerp der vereenigingswet heeft ingediend, is ten val gebracht door eene in trige, door Moret in veneeniging met Mon- tero Rios, den voorzitter van den Senaat, gesmeed. De stoot, die dit kabinet heeft ge veld, kwam dus niet van conservatieve, maar van zoogenaamd bevriende zijde. Bij de liberalen heeft Moret echter geenszins dank geoogst voor zijne houding. Zijne verklaring, dat hij het programma van het vorige kabi net wilde handhaven, werd overal met schou derophalen en gelach ontvangen. In den Se naat werd eene motie van vertrouwen inge diend, niet voor Moret, maar voor Lopez Dominguez, den man dien hij uit het be wind verdrongen had. Toen de liberale sena toren weigerden deze motie in te trekken, legde de voorzitter Mcmtero Rios, die met Moret aan de intrige had meegedaan, zijn ambt neder Maar Moret trok uit deze hou ding van de liberale senatoren de conclusie, dat hij als minister-president niet kon reke nen op den steun van de liberalen in den Senaat. Hij is daarom, enkele dagen na zijn optreden,, weder afgetreden. Van zijn optre den als minister kan dus ditmaal gezegd wor- dou, dat hij kwam, zag en heenging. Het hoofd van het ministerie, dat nu is opgetrvoen, de markies Aguilar de la Vega de Armijo, i3 een veteraan van de liberale partij; hij staat in zijn 82e levensjaar. Hij is een gematigde liberaal en is jaren lang een der trouwste medewerkers van Sagasta geweest. In 1880 had hij in een door dezen staatsman samengesteld kabinet de porte feuille van buitenlandsche zaken, oveneens in de kabinetten van 1881 en 1888. In 1894 was hij voorzitter van de Kamer. Toen daar na dc conservatieven gedurende eene reeks van jaren aan het bewind waren, geraakte Vega do Armijo op den achtergrond. Nu is hij plotseling weer op het tooneel verschenen en opgetreden als minister-president. Hij schijnt dus, ondanks zijn hoogen leeftijd, zich in staat te rekenen weder goed te ma ken wat Moret heeft bedorven. Hij noemt het kabineo. dat hij gevormd heeft, een concen tratie-kabinetDe taak van dat kabinet zal dus moeten zijn de eenheid onder de libera len, die door het gebeurde der laatste dagen zulk een zwanen schok heeft gekregen, te herstellen Of hij daarin slagen zal, zal men moeten zic-n. De correspondent van -de Temps te Madrid heeft daarop blijkbaar niet veel moed. Hij schrijft, dat het nutteloos is voort te gaan met de behandeling van de vereeni gingswet in den tegen woordigen staat van ver deeldheid dor liberale partij over die kwestie. De ©enigen, die haar zouden willen oplossen in den zin van het door Lopez Dominguez ingediende ontwerp, zijn de kleine groep ge avanceerde liberalen, die de leiding van Ca- nalejas volgen, en de republikeinen. Onder de ambtgenootendie markies Vega do Armijo zich gekozen heeft, behooren de minister van buitenlandsche zaken Perez Ca bal Iero en de minister van biimenlandsche zaken graaf Romanonos, beiden leden van het kabinet-Lopez Dominguez. Graaf Romanones is de ontwerper van de vereenigingswet, het groote voorwerp van st rijdPerez Caballero zal de Marokko-politiek, die hij vroeger als minister heeft gevoerd, verder voortzetten. Verder is het meest bekend» lid van het nieuwe ka'binet de thans 68-jarige generaal en senator Weyler, de voorlaatste gouver neur van Cuba, wiens pogingen om door mee dogen looze hardheid den opstand te over winnen, het verlies van de „parel der An tillen" hebben verhaast; hij behoort, wat zijne staatkundige richting betreft, tot de liberalen en is nu als minister van oorlog op getreden DultschlancL Berlijn, 10 Dec. De Rijksdag heeft na een onbelangrijk debat in derde lezing het ont werp tot goedkeuring van de conventie van Algeciras goedgekeurd. Tengevolge van de staking van de Pool- sche schooljeugd zijn strafvervolgingen inge steld tegen do redacteurs van epn aantal Poolsche bladen. Twee redacteurs, die zich hebben te verantwoorden, de een - wegens 20, de ander wegens 24 aanklachten, zijn in voorloopigo hechtenis genomen. Dit is ge schied om hen te beletten het voorbeeld te volgen van den redacteur Czarneski, van de Gazeta Polska, die zich door do vlucht aan de tegen hem ingestelde vervolgingen heeft onttrokken. Het Posen er Tageblatt kenschetst de be wering van Poolsche bladen, dat 120.000 schoolkinderen wegens het Duiitsche gods dienstonderwijs staken, als een verzinselhet aantal der nu ongehoorzame k;nderen is niet half zoo groot. D»ze tegenspraak is indirect eene bevestiging, dat de beweging zich nog steeds uitbreidt het grootste getal, dat tot dusver genoemd werd, was 46.000. Een aantal ouders hebben zich tot de re geering gewend met bezwaren tegen de be schikking van de districts-school opzieners, dat de bij het godsdienstonderwijs weerspan nige schoolkinderen met hun 14e jaar nog niet. uit de school kunnen worden ontsla gen. De regeering heeft daarop geantwoord, dat de beschikking van den districtsschool opzieners rechtmatig is genomen. Balgil Brussel. 10 Dec. De internationale sudker- oommnfflde heeft den heer Capelle, directeur van do af dee Uiig handel en consulaten aan het Belgische ministerie van buiten!andsche zaken, tot voorzitter gekozen. De gehouden redevoeringen getuigden van een ernstig streven om tot overeenstemming te geraken. Frankrijk. Varijs10 Dec. Na do verklaring van den minister van oorlog Picquart, dat hij het, met. verlof sturen van de lichting 1903 niet kon aanvaarden, kwam de Kaïror op een vroeger besluit terug en keurde thans een motie goed, waarbij alleem de met verlof zending van de verzorgers van huisgezinnen gevraagd werd. De socialistische groep van de Kanier van afgevaardigden heeft eene deputatie van dc organisatie der Russische socialisten ontvan gen, die de noodzakelijkheid kwamen betoo- gen, om zich te verzetten tegen het brengen van eene nieuwe Russische leaning op de Fransche markt. Er werd eenstemmig beslo ten de regeering over deze zaak te interpel- leeren Over het verbod, dat de Paus aan de Fransche katholieken (geestelijken en lee- ken) heeft doen toekomen, om zich te onder werpen aan de verplichting tot kennisgeving van hunne bijeenkomsten aan het openbare gezag, door de wet van 1881 gevorderd, heeft do Temps het gevoelen van den minister van eeredienst. Briand ingewonnen, die zich aldus heeft, uitgelaten Het is inderdaad een nieuwe toestand, dien de insfcructiën van den Paus hebben doen ontstaan, een uiterst ernstige toestand voor de Fransche geestelijkheid. - Wat denkt gij nu te doen De toestand wordt geheel verschillend van wat hij was, toen ik voor de Kamer de politiek der regeering uiteen zette. Toen had den de Paus en de Fransche geestelijkheid, door hunne weigering om de vereonigingen te vormen, voorgeschreven door de wet van 1905, naar mijne meening tot hunne eigen schade eene groote fout begaan, maar zij waren althans niet buiten de perken va® hun recht gegaan. Er was dus geen enkele reden waarom de regeering der republiek middelen van dwang zou overwogen. Door oen gevoel van verzoeningsgezindheid, dat ik niel lietreur en dat mij is Ingegeven door de zorg om het geweten van de Franse lie katholieken niet te krenken en niets te doen wat den vrede en de orde in dit land zou kunnen verstoren, heb ik de gemakkelijke voorwaarden voorgeschrevendoor welker aanwending de openbare eeredienst zou kun nen voortgaan te worden uitgeoefend. Door de Fransche geestelijkheid botweg te bevelen die voorwaarden af te wijzen, drijft de Paus de geestelijkheid buiten de wettige sfeer. Hij dwingt haar den weg van het geweld en van de wanorde te betreden. Let wel. dat hij, door dit te doen, niet meer handelt als gees telijk hoofd van de katholieken, want de instelling van de Kerk heeft hiermee niet te maken, de redenen van kanonieke orde, die werden aangevoerd om de wet van 1905 te verwerpen, kunnen niet worden uigeroe pen tegen de wet van 1881. Door zijne nieuwe houding werpt de Paus zich op als politiek hoofd. En de vraag is nu te weten, of de leden van de Fransche geestelijkheid er in zullen toestemmen hem daar te volgen En als zij hem wederom gehoorzamen In dat geval zal de regeering met des te grooter kracht handelen naarmate de geest van verdraagzaamheid en verzoening, dien zij getoond heeft, grooter is geweest.. Ik heb reeds aan den ministerraad voorgesteld, dat zeer stellige instruction zouden worden ge geven aan alle officieren van gerechtelijke politie. Alle vergrijpen, alle overtredingen, gepleegd met schending van de wet, zullen worden geconstateerd en terstond bij den be voegden rechter aangebracht. Dat is echter niet allee. Er zullen zeker bijzondere maat regelen, van wetgevenden en van anderen aard, zijn te nemen, wanneer de bevelen van den Paus door de geestelijkheid worden opgevolgd en wanneer het duidelijk wordt, dat zij opstaat tegen de wetten des lands. Die maatregelen, tot welker voorkoming ik gegaan ben tot de uiterste grens van de mo gelijke concession, zijn door mij voorbereid en ik stel mij voor ze binnen den kortst rao- gelijken tijd aan mijne ambtgenooten te on derwerpen. Minister Briand verklaarde verder nog, dat de minister-president en hij in volko men overeenstemming zijn en blijven over de politiek, die op godsdienst: - gebied moet worden gevolgd. Zijne laatste handelingen zijn het resultaat geweest van de in den ministerraad gevoerde beraadslagingen en hij het" met algemeen© instemming van al zijne ambtgenooten zijne laatste circulaires gezon den Zwitserland. De bondsraad heeft aan de bondswergade- rinj voorgesteld het beroep van het besuur van den Gotthardspoorw»? tegen het aan leggen van dubbel spoor te verwerpen. De bondsraad kan er mee instemmen, dat de den Gotthardspoorweg vóór do naasting ge dane uitgaven voor den aanleg van dubbel spoor moet vergoedendoor het bondsge- reebtshof zal werden beslist Engeland. Londen, 10 Dec. In het lagerhuis verklaar de de minister van onderwijs Birrell aan het. begin der behandeling van het door het hoogedhuis gewijzigde ontwerp der onderwijs wet, ander luide toejuichingen der ministe rieel© pairtijdab de regeering had besloten heb Huis te verzoeken de amende menten en bloc naar het Hooger1 uis terug te zenden, omdat daardoor het geheel e stelsel en do 'hoofdbedoeling van de wet wordt afgebroken. De minister zeide„Wij* willen de wet niet aanvaarden in haar tegen- woordigen vorm. (Toejuichingen). Wanneer het. Hooger huis de thans aangebrachte amen dementen of wijzigingen in denzelfden geest blijft handhaven, dat. zal do wet moet worden ingetrokken. Trekt het Hoogerhuis echter deze amendementen in en wil het daarvoor andere amendementen van meer beperkte strekking in de plaats stellen, dan is er nog hoop op een positief resultaat." De minister gaf daarna verschillende con- cessiën aan, die de regcering bereid was on der de bestaande omstandigheden te doen. Het hoogerhuis heeft het wetaonwerp. waarbij wordt bepaald, dat iemand die het stemrecht voor het parlement in meer dan één district bezit, slechts in een enkel dis trict zal mogen stemmen, verworpen met 143 tegen 43 stemmen. Dit wetsontwerp, dat door de regeering was ingediend, was in het Lagerhuis aangenomen niet 333 tegen 104 stemmen 73 Romak door JAN STORK. Toen zij naderbij kwam, deed haar zorg wekkend bleek gezichtje mijne boosheid echter geheel verdwijnen. Hare oogen ston den diep in de kassen en een scherpe trek om den neus deed haar gelaat mager schij nen. Zij begroette mij geheel op do oude manier. Misschien kte koeler dan ik het. van haar gewoon was. Zij was uiterlijk kalm, alsof zij met vasten wil besloten had, zich- zelve geheel meester te blijven. Slechts hare anders welluidende stem klonk ietwat ver moeid en dof, toen zij zeide; ,,Ik ben je maar tegemoet gekomen Paul. Het was thuis zoo Stil. Allen zijn uit en ik was in geen stemming om, toen ik wat vroeg •klaar was, kalm te blijven wachten. Ik voel de mij zoo eenzaam en ben toen maar op gewandeld. ,,Als ik dab geweten had, zou ik wait vroeger gekomen zijn, en je dat eind niet. al leen, hebben laten loopen, maar de afspraak was toch elf uur, niet waar?" ,,Ja, en ik maak je hiervan ook geen ver wijt. Hot is zóó misschien ook beter, daar ik op den straatweg toch niet zou kunnen spreken, over hetgeen ik met je te bepraten heb." Wij waren het hek van Berkenrode door gegaan en sloegen rechtsaf het bosch in. Onwillekeurig Kwamen wij langs het slinger pad aan de bank, waarop wijl reeds meer malen ernstig samen gesproken hadden. BilijkbaaV vermoeid, liet Minnie zich neer-, vallen en wischte met. haar zakdoek het voorhoofd af. In de schaduw der hooge boo- men was het. heerlijk koel. Het uitzicht uit het natuurlijk gevormde prieel, over den glooienden grasrand, waarin een welig bloeiend rozenperk; over dé zilverhelder e vaart en het weiland met de rustige grazen de koeienop de in de zon glinsterende dui nen, was schooner dan ooit. Sléchts enkele vogels verbraken de bijna plechtige stilte van dien mooien zomerzondag. Ik zette mij naast haar en nam hare hand in de mijne Zij trok die echter zacht terug en herinnerde mij daardoor aan den dag, toen ik ook op hetzelfde uur, op eene bank naast, haar zat, den dag na het groote feebt op Berkenrode, toen ik liaar voor het ee*-st vroeg, of zij mijn lief vrouwtje wilde worden „Tante Bertha heeft je gisterenavond zeker verteld, waarom ik eens ernstig met je spreken wil?" Dus begon zij. „Ja," antwoordde ik, „en wat zij mij mededeelde heeft mij veel verdriet, veel pijn gedaan. Ik was eerst erg verwonderd. Ik had verwacht, dab je moer vertrouwen in mij stelde, dat je mij( beter kende. Den ganschen nacht heb ik er over liggen tobben, woenend van verdriet, en van woede beurtelings. Ik ben ernstig boos op je geweest, cn indien je treurig bleeke gezichtje liet mij niet belette, zou ik lust hebben, om luurtolijk te lachen over je ongegronde waaltrouwen." ,,J© mag boos worden zooveel' je wilt, je mag woedend op mij worden, ik weet, je bent driftig, dat alles kan ik verdragen, maar lach er niet om, ik bid' je Paul, lach niet omd'at ik zoo innig veel van je houd en altijd zal blijven houden, wat er ook moge gebeuren. Juist omdat ik zonder jou niet leven kan, heb ik mij dit zoo sterk aangetrokken. Wat het is weet. ik niet Niet je flink en manne lijk voorkomen, niet je edel en goede hart, niet je verstand of jo goeet of je idees, en misschien toch weer wel dit alles te samen is het. wat. ik liefheb. Maar al zou je leelijk en misvormd zijn. al zou je dom en slecht zijn, al zou je oen dronkaard, een speler, een falsaris zijn, ik zou toch niet buiten je kun nen. omdat ik je liefheb en zal blijven lief hebben, wat ook verandore. Daarom wilde ik ook nu nog, ten spijt van, allee, je vrouw wor den. Maar ik kan niet Ik kan niet je liefde met een andere vrouw deelen." ..Maar lieveling daar is geen sprake van. ..Stil, laat mij eerst uitspreken. Val mij niet in de rede. Ik weet wel, dat er mannen zijn, die heel goed voor hun vrouwen, al heb ben zij zoo nu en dan eens een liefdesgeschie denis je met een andere En er zijn ook vrou wen, die zich daardoor niet wanhopend on gelukkig gevoelen. Maar ik beni anders. Het zou mijn dood zijn. Ik wil je geheel, enkel en alleen voor mijzclvc. In daden en woor den en gedlachten moot je m ij en mij al loon toebehooren, en dat schijnt, onmogelijk. Daarvan heb ik helaas de treurige 'bewijzen. Luister. Den Maandagmiddag, toen ik het laatst op d'o bloemisterij ben geweest, zou ik voor mevrouw Laux een paar perziken pluk ken. Aan de andere zijde van de schutting waartegen de perzikboomen staan1, waren naar ik: meen drie van jo knechts aan heb work. Ik vernam tenminste drie verschil len de stemmen. Zien kon ik ze niet. Ben van de drie hoorde ik zeggen ,,Nou maar, dat kan ik van mijnheer Mumk niet gelooven. Hij heeft een veel te lief en te mooi meisje, om nog naar een ander om te zien." Ik bleef luisteren en vernam een andere stem, die zoido: „Waarom brengt hij haar 's avonds als het donker wordt naar huis en waarom loopen zij dan arm in arm, net als een vrijend paartje, en waarom bezoekt hij haar dan zoo dikwijls? Of haar moeder dan altijd thuis is, zou ik niet durven zeggen. Zelfs hier op de bloemisterij kan hij haar niet met vrede laten. Vanmorgen, in de kas van de snijbloemen, heb ik ze geattrapeerd, toen. stond hii een heelen tijd met haar hand in de zijne haar verliefd aan te kijken." „Kom Gerrit pak aan," hoorde ik een derde stem daarop zeggen, „en hou die praatjes maar vóór je, gelooven doe ik het. toch niet." „Nou," hernam degeen., die Gerrit genoemd werd, „ik zou er een eed op willen doen, dat het waar is." Daarop verwijderden zij zich en kon ik niets meer hooren. Hoe ik met de perziken bij mevrouw Laux ben gekomen on hoe ik mij verder dien middag heb goed- gehouden, weet ik niet, maar ik had geen lust meer, om op de bloemisterij terug, te komen." „En geloofde jij dien lasterpraat, dien zelfs mijn knechts niet geloofdén?" vroeg ik oenigszins knorrig. „Luister eerst, verder. Den volgenden dag riep mijn moeder mij op haar kamer." „Aha1" riep ik, mi bepaald boos, „komt mama er ook weer bij te pas? „Noen, oordeel nu niet vóór dtat je alles weet. Mama heeft in deze volstrekt, niet ge stookt Zij vertelde mij alleen, dat zij in den tram zittende een gesprek had gehoord, dat gevoerd werd tusscheu Visser en dén tim merman, die op het. balkan stonden. De laat ste vertelde, dat- hij gehoord' had, dat je ei ken avond1 Hermine landen thuisbracht en dat je veel bij haar aan huis kwam. Visser had je daarop vcrdedig«d en gezegd dat dit wol niet eiken avond zou zijn en dat jij, met je demokratische idees, even goed met een bloemenbindster of oen vischvrouw als met do Koningin zou wandelen, als je toevallig denzolfden kant uit moest. „Ja. had do timmerman geantwoord, „ais tenminste die vischvrouw of die Koningin toevallig ook zoo mooi zijn als die bloemenbindster." „Juist, zooals Rappard het mij voorspeld heeft." riep ik uit, „Visser, mij quasi ver dedigend. En je mama wat zei die verderf' vroeg ik. „Het deed mama natuurlijk erg veel ver driet en zij raadde mij aan, om je te waar schuwen voor die overdreven familiariteiten met je ondergeschikten, omdat, je je goeden naam wggooit. En nu ten slotte lees dezen brief." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 1