'binnenland. KOLONIËN. den naam van den chef. Doe. met schrik wakker wordende, ijlde naar zijn kantoor, maar de dieven in hun werk gestoord en verschrikt door het geroep van den vogel hadden reeds hun biezen ge pakt met achterlating van al bet geroofde. vTe Annapolis, in Maryland, drongen Vrijdag gemaskerde mannen de gevangenis in, sleepten een neger, die zich schuldig be kend heeft aan een aanslag op een blanke vrouw, naar buiten, hingen hem aan een tak op en schoten het hangende lichaam vol kogels. Cipiers noch politie schijnen 'ets ge daan te hebben om deze lynch partij te be letten. vTe Bakersfield in California is een mijnwerker dertien dagen door een instorting begraven geweest. Men hield hem eerst voor dood, maar ontdekte aan zijn kloppen, dat hij nog leefde. De laatste dagen kou men met hem gemeenschap houden met een ko ker. dien men tot hem had kunnen laten afdalen. Men praatte er door, vertelde grap pen, liet een gramofoon spelen, alles om er den moed bij hem in te houden. Ook kro -g hij levensmiddelen door die pijp. De arme man had het overigens hard genoegin zijn onmiddellijke nabijheid lagen de lijken te ontbinden van zijn makkers, die bij het mijnongeluk omgekomen waren. Nu is 'lij behouder vIn 't Jura gebergte spookt het gewel dig en heerscht felle vorst. Zelfs te Lyon sneeuwt het aanhoudend. Ook Zuid-Frankrijk ligt onder sneeuw be graven. Twee soldaten uit Perpigiian, met verlof op weg naar Cabanasse, zijn waar schijnlijk door een sneeuwval verongelukt. Duitschland is ook, vooral in het noor den en in het centrum, door scherpe koude bezocht. Te Thorn 25 gr. Celsius. Te Leipzig werdev twee onbekenden doodge\ -- :en gevonden. Santiago (Chili), 26 Der. Te Arica is een hevige aardbeving voorgekomen. Verschei dene huizen zijn vernield; eenige menschen werden gewond. De aardschokken werden ook gevoeld te Iquique en Pisagua. (Ditmaal is de aardbeving voorgekomen in het noorden, dat bij de groote ramp van eenige maanden geleden gespaard bleef). OOST-INDIÊ. Mom» Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn bij een overvalling van de schuilplaats van den radja van Goa in Sidenreng op 21 December onbeduidend gewond een Europecsch on een inlandsch militair beneden den rang van officier, ter wijl een zoon van den radja en achttien vol gelingen sneuvelden en de broeder van den radja werd gevangen genomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. 't Is dan ten slotte toch gelukt vóór Kerstmis is de Kamer met. de begrooting gereed geko men Hoofdstuk X (Landbouw en Nijverheid eu Handel) is daardoor wel een beetje in de knel geraakt en d© besprekingen over belangrijke onderwerpen zijn daardoor tot later uitgesteld, doch de begrooting is ge reed Daar de belangrijke debatten uitgesteld zijn is hetgeen o roverbleef van zelf van minder betèekenis geworden De heer Plat© adviseerde om met het geven van subsidies aan ondernemingen voorzichtig te rijn. D© lieer H ubrecht wenschte voor aan bestedingen het- stelsel van gesplitst© be stekken toegepast te zien. In Utrecht is ge bleken dat. aan een aannemer zulke eischen gesteld werden, dat slechts zeer enkelen konden inschrijven. De Minister zei overworing hiervan toe. Ten aanzien van de bekendmakingen in de Staatscourant dat in het buitenland werk te vinden was verklaarde de minister, dat voortaan geen mededeelingen zouden wor den gedaan van werkstakingen in het bui tenland. D© heer Roessin g li vest igde de aan dacht. op de gunstigo resultaten van het landbouwonderwijs en drong aan op krach tige steun van de regeering voor bobossching en ontginning van woeste gronden. De heer Revne besprak het onderwijs op de rijks land- en tuin bouw-winterscho Ion welke voel drukker dan vroeger worden be zocht hoewel het. bezoek nog wordt verhin derd door het verblijf van miliciens onder de wapenen. Voorts wees hij erop. dat. er niet. genoeg leerkrachten te vinden zijn. De Minister antwoordde dat bij hem in overweging is do aanstelling van wandel- leeraren voor het tuinbouwonderwijs. Bij art. 26 (Boerenleenbanken) drong de hoor Reyne er op aan alleen di© banken te subsidieeren, die niemand uitsluiten op grond van politieke of godsdienstig© over tuiging, want het is niet. te ontkennen dat d;* zoo nuttig© instellingen worden gebruikt als propaganda-instellingen voor <-en be paalde levensinrichting. Ock in de Centrale te Utrecht hcersoht een verkeerd© geest en de minister als vrijzinnig democraat mag dat niet toelaten. Gcëischt wordt in bepaalde streken dat men lid moet zijn van den Boe renbond en in de statuten van dien Boe renbond wordt niet alleen geeischt dat men Roomsh-katholiek moet zijn, maar ook dat men zijn godsdienstplichten waarneemt De hoer Roossingh sloot, zich hierbij aan en uitte den wensch, dat de regeering dergelijke propaganda niet mot rijksgold zal steunen. De heer Van den Heuvel zette uiteen de werking van het Raiffeisensysteem, dat borust op onbeperkte hoofdelijke aansprake lijkheid der leden en het vormen van een kl©*n onverdeelbaar fonds uit do winst. Dat stelsel berust dus op een christelijk beginsel. Tegenover den heer Reyne ontkent Spr., dat de Boerenleenbanken misbruikt worden om propaganda te maken. Spr wees er verder op, dat. de regeering <ie centrale te Utrecht en Eindhoven niet subsidieerd Zij zorgt eenvoudig voor een solied landbouwcrediet en behoorlijke ver- zorging van lokale banken Het is onjuist, dat de leden der leenbanken lid van den Boerenbond moeten zijn. De heer Schaper wees ook op de pressie, welke wordt uitgeoefend. Zoodra hot. rijk geld geeft mag dat niet meer geschie den. De heer Ruys de Beerenbrouck deed opmerken, dat een eerste eiseh is soli diteit, om die te beoordeelen is controle noo dig, en om die controle mogelijk te maken geef* het Rijk gel del ijken steun, zooals het dat. aan la! van andere zaken geeft. De heer Tydeman zeide dat- iedereen toegeeft dat landbouwcrediet noodig is. Daarover dus geen woord meer. Maar een andere vraag is het of inrichtingen, die met Rijksgeld gesteund worden, personen van bepaalde richting mogen uitsluiten. Dat betwist Spr. Elke vergelijking met on derwijs. drankbestrijdersbonden enz. gaat niet op. Hier hebben wij te doen met een der meest typische Kuyperiaansche staal tjes van dwang. De minderheden worden hier uitgesloten en aan hen wordt het on mogelijk gemaakt geld bij die leenbanken te krijgen. En daartegen komt Spr. ten sterkste op. De heer S meen go sloot, zich hierbij aan en protesteerde togen de bewering dat- die boerenleenbanken zijtn opgericht van christelijke zijde. Do Minister erkende dat het- wen- schelijk is, dat subsidies in het algemeen niet voor te langen tijd verleend worden. Voor alles moet vaststaan de soliddrit en daarop heeft het rijk te letten. De minister erkent volgaarne dat van katholieke zijde zeer veel voor de Boerenleenbanken is ge daan. De regeering stelt zich op hot stand punt dat g.*en subsidie wordt verleend aan instellingen die uitsluitend katholieken als leden toelaten, doch dat genoegen wordt genomen met den eisch dat men lid zij van don Boerenbond >f dat men godsdienst eigendom en huisgezin erkent als christe lijke grondslagen De Centrale te Utrecht is een neutrale organisatie. De minister kan niet de verzekering geven dat voortaan alleen neutrale banken ge steund zullen worden. De minister wil in geen geval van deze zaak soort school strijd maken. De heer Reyne zal niet tegen den post stemmen, maar stelde als amendement voor art. 26 te verminderen rt f 1000, om het beginsel te doen uitkomen dat voortaan al leen aan goede leenbanken subsidie zal worden verleend. Dit amendement werd verworpen met 32 togen 28 stemmen. Bij art. 33 (Rijksvoeartsenijsckool) klaagde de heer Lieftinck over gebrek aan ruim te, lucht en licht in do ^artsenijschool te Utrecht, waarop de Minister antwoordde dat door spl'tsing van eenige klassen ge tracht wordt- in liet gebruik aan ruimte te voorzien. Er is een plan gemaakt, voor uifbreidincr van lokalen. Een persoonlijk be zoek heeft den nrnisfer overtuigd dat dit noodig is. Bij art. 66 (Verslagen, berichten, enz.) licht de heer Plate het amendement toe dat 's morgens door hem werd inge trokken. en nu opnieuw werd ingediend om do consulaire verslagen niet door het dep. van landbouw enz te doen opmaken, maar door dat van buitenlandsche zaken. Het amendement-Plate wordt hierna ver worpen met 38 tegen 21 stemmen. Bij de afd. Mijnwezen vroeg de heer Van Kol aan den minister of hij geen concessies aan particulieren meer zal geven voor herziening der Mijnwet Spr. stelde alsnu een motie voor strekken de om te besluiten met het oog op het spoedeischendc van Hoofdstuk X een aantal onderwerpen tot later uit te stellen, waar over hij en andere sprekers thans het woord hadden willen voeren, als: het mijnregle ment, Enquête naar den toestand van de zeevisschers, het personeel der Rijksverzeke ringsbank, Staatsexploitatie van mijnen,' Arbeidswetgeving enz. De Minister antwoordt aan den heer Van Kol, dat hij niet kan toezeggen geen concessies te geven aan particulieren voor de herziening van de Mijnwet. Do motie-Van Kol .werd zonder stem ming aangenomen. Bij art. 104 (inspecteur van de Rijnvaart) vestigt de heer Van Bylandt de aan- dach1 der Regeering op de beweging der Rijnvaarttollcn. Spr. hoopt, dat wij de vrije Rijnvaart zullen behouden. D- Minister geeft de verzekering, dat hetgeen geschiedt door hem en zijn ambt genoot met aandacht wordt gevolgd. Tot nu toe zijn van Duitsche zijde geen stappen gedaan ont eenigo verandering in den be- staanden toestand te brongeu. Bij de afd. Kon Meteorologisch Instituut antwoordde de Min. op een vraag van den heer Van Asch van Wijck. dat het vol strekt zijne bedoeling niet is do magnetische afdeeling te verplaatsen met het oog op de hooge kosten, die daarvan het gevolg zou den zijn. De voorloopige raming bedroeg 70 duizend gulden. De heer Van Asch van W ij c k herinnerde aan het. verleden jaar gevallen votum in deze zaak, waaraan de minister zich hoegenaamd niet. schijnt te storen. Spr. had verwacht dat de magnetische afdeeling naar Don Helder zoude zijn verplaatst, maar daar zitten zeker weer ambtenaren tusschen. A s spreker ambtenaar was bij het Instituut, zo;: hij ook liever in Do Bilt zitten tusschen mooie villa's dan in Den Heldor. Do Minister ontkent beslist het Ka mervotum van verleden jaar miskend t© hebben. Bij de afdeeling Arbeid wees de heer Scha per or op, dat de minister den ar beidsduur siechts beperkt voor bepaalde per sonen en industriën Spreker stelde alsnu de volgende motie voor ..De Kamer van oordeel, dat naast, de grootst mogelijke wettelijke beperking van den nachtarbeid en betere bescherming van kinderen en jeugdige personen de beperking van arbeidsduur voor ane volwassen arbei ders en wel tot- 10 uur per etmaal wenscbe- lijk is, gaat over tot de orde van den dag". Do heer Aal berse dringt, aan op wet telijke beperking van den arbeid in de huis industrie. Do heer Van Kol r -hotst de toestanden in Rijssen cn de gevolgen d^'- jongste werk staking aldaar. De toestanden daar denken aan de tijden van de lijfeigenschap. Het gan- sche leven van die menschen is een aaneen schakeling van zorgen, kommer en ellende. Spr. wijst op de gevolgen van den jute-ar beid, die ontzettend veel tering-slachtoffers maakt. Spr. dringt aan op ©en Staatsenquête naar do toestanden te jssen en elders. De Minister is dank zij de zorgen van de arbeidsinspectie niet- onkundig gebleven van den toestand. Er zijn door de inspectie geen overtredingen op «..en kinderarbeid ge- constaeeerd. De sterftecijfers die de regee ring heeft ontvangen ki<-*"x:n met die van den heer Van Kol niet. Het ziekencijfer is buitengewoon hoog. Alleen een deskundig onderzoek zou kunnen uitmaken of dit geheel aan den jute- arbeid te wijten is. Maar vast. staat dat- ju'te- slof schadelijk werkt. De woningen zijn te Rijssen over het algemeen slecht. Drankmis bruik kan niet- worden geconstateerd, wel armoede. Voor herziening der veiligheidswet levert Rijssen ruimschoots stof. vooral ten aanzien van de uisindustrie. Het denkbeeld van een staatscommissie wil de minister nu niet dadelijk afwijzen. Hij wil het nader overwegen maar wijst- er den heer Van Kol op, dat het onderzoek van zulk een commissie soms lang duurt. De heer Van den Berg li (Helder) dringt op staatssteun voor werkloozen aan eu verzoekt te bevorderen kostelooze tele fonische verbinding tusschen de Arbeids beurzen. De Minister antwoordt, dat het vraag- stuk dor Rijksverzekering tegen werkloos heid in bewerking is. De telefonische ver binding verdient ernstige overweging, maar voor een bepaald aantal beperkte intercom munale gesprekken en alleen voor die ar beidsbeurzen, die niet het karakter dragon oener financieele onderneming. Bij een vol gend© begrooting hoopt de minister met een voorstel te komen. Do begrooting is aangenomen zonder stem ming, eveneens de onvoorziene uitgaven. Eveneens do wetsontwerpen tot naturalisa tie van Th. F. C. Zuhorn en anderen en een wetsontwerp tot verhooging van het 4e hoofdstuk der St-aatsbegrooting voor 1907. De Voorzitter doet eenige mededee- iingen omtrent den arbeid welke de Kamer wacht bij terugkeer. De Kamer is daarna op reces gegaan tot 29 Januari. Baricfatao. Do Staatscourant van Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag 27 December 1906, bevat do volgende Kon. 'besluiten tijdelijk opgedragen de waarneming der betrekking van auditeur-militair in het le militaire arrondissement aan mr. G. M. Pal- tho We9enhage te den Haag; op non-activiteit gesteld de kapitein ter zee J. W. Termijtelen, die eervol ontheven is van het bevel over den monitor Heiligcr- H. M. de Koningin bood Maandag avond ten1 Paleize aan dames en heeren van Hr. Ms hofhouding en kinderen het jaar- lijksche feest van den Kerstboom aan. H. M de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins waren bij deze inwijding van Kerst mis tegenwoordig. HE. MM. de Koninginnen en Z. K. H. do Prins woonden op beid© Kerstdagen de voormiddaggodsdienstoefening bij in de Groote Kerkde eerste Kerstdag onder ge hoor van ds. Weitor en gisteren onder voor gang van ds. Cramer. Op den eersten Kerstdag om 44 uur des nam. hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in de balzaal van het Paleis aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde Kerstboomen waren opgesteld, aan ruim 100 kinderen van 612 jaren van het dienstpersoneel kerstgeschen ken uitgereikt, bestaande uit. speelgoed en versn aperi n gen Deze plechtigheid, waarbij ook de ohefs van de departementen der Koninklijke Hof houding, tegenwoordig waren, werd vooraf gegaan en gevolgd door de uitvoering van Kerstliederen door een dameskoor, zijnde woorden uit eon paar gezangen der Nod. herv. gemeente, met muziek van Joz. Schravezande en het slotkoor van een© Korst- cantate, woorden van Jac. Mossel en mu ziek van Cath. van Rennes. Onze gezant te Parijs, ridder De Stuers, Bevindt zich voor eenige dagen in Den Haa,;. De gezondheidstoestand van onzen ge zant bij de Porto, graaf Van Bylandt, is nog van dien aard. dat hij nog geruime» tijd on der genee- kundige behandeling zal moeten b'ijven. Graaf Van Limburg Stirum, de go- zantschapsraad, neemt inmiddels te Constan- tinopel do zaken van het gezantschap waar. Ridder van Rappard, de gezantschapsraad te (Berlijn, is Zaterdag teruggekeerd; van oen reis naar Tanger, waar hij als minister-resi dent en consul-generaal zal optreden na le bekrachtiging van het Algecirastractaat. In Hotel des Indes te 'sGravenhage is aangekomen mr. C. Orommelin, gezant schapssecretaris bij de Nederlandsohe legatie te Brussel. Bij Kon. besluit van 19 December 1906 no. 28 is de heer A. Rienacker erkend en toegelaten als consul-generaal van Duitsch land te Amsterdam voor Nederland. Do Eerste Kamer zat' zioh Vrijdag en Zaterdag bezig houden met de Indische be grooting en daarmede verband houdende ontwerpen. Op non-activiteit gesteld de luit. ter zee 2e klasse A Se ret, aan boord van het wachtschip te Willemsoord cn is hij vervan gen door den luitenant Kr zee 2e kl. J. W. K Tijl. Bij Kou. besluit is bepaald, dat de tot de zee- en landmacht bohooronde onder officieren en mindere militairen, zoomede do schildwachten, voor do officieren der ver- eenigino-on tot vrijwillige oefening in den wapenhandel in do door H. M. erkende uni form gekleed, dezelfde eerbewijzen doen als voor do militaire officieren van gelijken rang zijn bepaald. Naar aanleiding eener opmerking dor Algemeen© Rekenkamer, dat door het leger te hooge prij-zen worden betaald voor de le vering van buitenlandsche tijdschriften, heeft de minister van oorlog de autoriteiten der landmacht verzocht, uiterlijk van af 1 Januari 1907 bij do aanschaffing van bui tenlandsche tijdschriften een zeer matige koetenberekening te doen volgen en in over weging gegeven om aan den boekhandelaar, die de meerbedoclde zeer matige prijsbere kening wil volgen, niet alleen de levering van Fransche en Duitsche tijdschriften te gunnen, doch hem tevens indien hij daartoe in staat en tegen billijke prijzen ge negen is c.q. de levering van andere tijd schriften, boeken en schoolbehoeften op te dragen. Met intrekking van de aanwijzing van den plaatsolijk-commandant te Breda als de autoriteit, die in tijden van oorlog of oor logsgevaar het militair gezag zal uitoefenen in het gedeelte van liet. grondgebied des Rijks, omvattende do provincie Zeeland, als mede het eiland Goeroe en Overflakkee. dit laatste voor zooveel liet niet behoort tot het gebied der Stelling van 't. Hollandsch Diep en het Volkenrak, is aangewezen als die autoriteit, do met den rang van kolonel ge- pensionneerdo luitenant-kolonel der infante rie L. M. J. Wenniger. De kapitein E. G. Staal van het 5e regiment infanterie is benoemd tot adju dant bij het korps. De kapitein dor infanterie C. M. H. Kroosen, van het leger h. t. 1. gedetacheerd bij de landmacht in W.-I., zal binnenkort het leger verlaten in verband met zijne be noeming tot directeur te Paramaribo der Surinaamsche bank. (N. R. Ct.) De minister van Koloniën maakt be kend, dat tien doctoren in de rechts- of in de staatswetenschap ter beschikking van den gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië kunnen worden gesteld, ten einde daar te lande geplaatst te worden bij den bureaudienst, daaronder begrepen de dienst ter griffie van het Hoog Gerechtshof en van Europeesche of inlandsche rechtbanken. Zij zullen ook benoembaar zijn tot de be trekkingen genoemd in art. 8 van het ko ninklijk besluit van 29 Augustus 1883, no. 25 (Nederlandsck Staatsblad no. 133, In disch Staatsblad no. 249). Voor nadere bijizonderhcde nziet men de St.-Ct. no. 300. Gisteren, 26 December, was het 50 jaar geleden, dat mr, F. B. Coninck Lief st ing, thans president van den Hoogen Raad dei Nederlanden, zijn loopbaan bij de rechterlijke macht aanving. Gedurende de halve eeuw, dat deze emi nente, lieden bijna 80-jarige rechtsgeleerde ir. Neêrland's magistratuur werkzaam was, vervulde hij de volgende rechterlijke betrek kingen eerst substituut-officier van justitie te Assen, daarna rechter te Leiden, raads heer in den Hoogen Raad in 1870, vice-pre sident van dat hoogste rechtscollege in 1878 en president van 1897 tot heden. Tevens is deze eerste magistraat des lands lid van het Permanente Hof van Arbitrage door Nederland aangewezen. Door den heer v. Renesse. districts schoolopziener te Arnhem, is een rondschrij ven verzonden, waarin hij aandringt op een huldiging van den kinderdichter Heye op den len Maart 1909, den dag waarop hon derd jaren geleden Jan Pieter Heye werd geborenHij wil dien dag maken tot een lleye-dag en schrijft in de circulaire: ,,Ik zou wenschen, dat allo schoolkindo ren, ten getal© van 850.000, op 1 Maart aanstaande althans ©én penningske bijdroe gen, opdat den ln Maart 1909 op do Veluwe kunne worden geopend eene Heye-stichting, die het allermeest .beantwoordt ,aan boel zijn willen en werken, een medisch-paeda- gogisch instituut voor onvermogend© kin doren''. ,,,Het doel zou hiervan zijn tijdelijk of blijvend een medisch- en hygiëniscli-paeda- gogische behandeling te verschaffen aan spraakgobrekkige en zwaarhoorige kindo ren, aan kindereu van nerveusen aanleg en aan hen, wier geestesontwikkeling te lang zaam voortgaat om met het gewone klasse onderwijs gelijken tred te kunnen houden. ,,Voor het tot stand komen van zooda nige school met. internaat, voor kindoren van onvermogende ouders, wordt een ka pitaal vereischt, hetwelk in omvang even redig zal moeten zijn aan de uitgebreid heid der stichting. Hoe grooter het kapitaal bijeengebracht wordt, hoe meer zegen kan gespreid worden over die arme misdeelde» naar lichaam en geest, van wie ieder uwer voorbeelden in zijn school heeft, aangetrof fen. ..De grondslag van dat kapitaal zou ge legd behooren te worden door de kinderen zei ven, als een daad van dankbaarheid je gens hem, die in een bundel gedichten, waarvan de inhoud niet vóór 1 Maart 1909 bekend mag worden gemaakt., van zichzel- ven get uigde ,,'k Heb steeds do kindren lief gehad, En 't eelste en beste van wijn wezen, Gelijk een bij, uit bloem en bloesemblad, Voor hen tot zoete honig saamgelezen". Bond van Inspecteurs van Pol i t i e. Men schrijft Zaterdag 22 December 11. vergaderde te Amsterdam in 't Restaurant. Parkzicht de Boud van Inspecteurs bij de gemeentelijke politie in Nederland. Na ampele discussie werd o. m. met alge meen© stemmen besloten tot de instelling van een examen voor den aspirant-inspecteur van politie. Dit onderwerp was bereids door het bestuur en door de daartoe ingestelde commissie met zorg voorbereid. Tot bstuursleden werden herkozen de af tredende bestuursleden de lieereu O. C. Croi- set va.n Uehelen te Utrecht n S. Posthuma te Amersfoort, terwijl in eene'door het zich niet herkiesbaar stellen van den heer J. Hiillscher ontstane vacature, werd gekozen de heer E. Dozy te Rotterdam. Met de instelling van een examen voor hen die zich wenschen te bekwamen voor do superieure politie-betrekkingen, wordt hier door particulier initiatief weder eene schrede gedaan op den weg tot verheffing der politie in 't algemeen en in 't bizonder van de dik wijls niet genoeg gewaardeerde, doch belang rijke functie die de tegenwoordige politie- inspoctours hebben te vervullen. Waar de regeering niets doet om d© positie van de politie^ambtenaren te verbeteren, moet hulde worden gebracht aan het best-uur dezer vereeniging voor hun lofwaardig pogen. T u i n bo u w-w i n terc u r s us. Het. Hoofdbestuur der Nederlandsohe Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde deelt mod", dat de win torbijeenkomst zal gehou den worden op Woensdag 30 Januari 1907 in het American Hotel te Amsterdam. Na afloop zal eene buitengewone algemeene ver gadering worden gehouden. De volgend© punten worden behandeld 1. Hoe kunnen wij bij zieke bloembollen de verspreiding der ziekte voorkomen? In te leidon door Prof. dr. J. Ritzenna Bos te Wageningen. 2. Het is wensclielijk, dat de bezoldiging van do tuin'bouwwandelleeraren van dien aard zij., dat zij zich geheel aan hun taak kunnen geven. In te leiden door den heer P. L. Baudot te Do Bilt 3. Worden de belangen van den tuin bouw geschaad door de adviezen die van de tuinbouw- en andere' bladen, op tuin bouwgebied worden gegeven en zou in ver band hiermede het oprichten van ©en bureau van adviezen ook wol aanbevoling verdienen In te leiden door don heor A. P. Hen- d riksen 4. De afdeeling Eindhoven en Omstreken aoK het wenschelijk, dat er opgericht wor den tuinbou w-teekencursussen. In te leiden door den heer G. Rebel te Eindhoven. Een gemeenschappelijken maaltijd in het American-hotel zal de dag besluiten. Door de afd. Amsterdam en Omstre ken van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde'is tot candidaat gesteld voor het voorzitterschap dier Maatschappij, de heer J. M. Wentholt, tot ultimo Decern- bei voorzitter van de algemeene vereeniging van Bloembollencultuur. De commissie van toezicht over de Rijks Academie van Beeldende Kunsten heeft aan don minister van Binnenlandscho Zaken ingezonden het rapport dor commissie, belast met de beoordeeling van het werk, overgelogd door den heer C. A. Smout, die bijl koninklijk besluit van 13 November 1905 no. 58 voor de eerste maal begiftigd is met het jaargeld, bedoeld bij art. 15 dor wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 78). om hem in de gelegenheid te rtellen zich in de beeld houwkunst te volmaken. Steunende op het rapport heeft de com missie van toezicht don minister voorgesteld het daarheen te leiden, dat aan don heer C. A. Smout voor do tweede maal heb jaar geld worde verleend Naar aanleiding daarvan is aan den heer C. A. Smout bij koninklijk besluit van 13 December 1906, no. 42, evengemeld jaargeld toegekend, ten einde hem in de gelegenheid le stellen zich in do beeldhouwkunst te vol maken Rijksacademie van Beelden de Kunsten. Ter voldoening aan het be paalde bij art 66 van het reglement voor de Rijksacademie van Beelden do Kunsten te Amsterdam, vastgesteld bij koninklijk be sluit van 31 Juli 1905 (Staatsblad no. 247) biengt de waarnemend directeur der voor melde Academie ter algemeene kennis, dat. het beeld, de buste en d© studiën, vervaar digd door den hoer C. A. Smout, tijdens zijn verblijf te Parijs in 1906, en de kopie, schil derijen en schetsen, vervaardigd door den heer J C. B. Sluyters, gedurende zijn stu diereis in Spanje on Frankrijk in hetzelfde jaar, kosteloos tor bezichtiging zullen wor den gesteld in het Academiegebouw aan de Stadhouderskade 86 te Amsterdam, van Zon dag 30 December a. s. tot on met Zondag 6 Januari daaraanvolgende, op de werkdagen van dos voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren en op de Zondagen van 's namid dags 1 tot 4 uren. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter kenn:s van belangheb benden ten vervolge op vroegere mede- deelingen, betreffende ce voorwaarden vau verzending vau pers-telegrammen tegen ver minderd tarief in het verkeer met Neder- landsch-Oost-Indië en Zuid-Afrika dat door de betrokken kabelmaatschappijen, van 1 Januari 1907 af, tegen het verlaagde pers tarief zulWn worden aangenomen telegram men, waarvan de inhoud uitsluitend uit cij fers bestaat, mits die cijfers beurs- of markt- noteeringen voorstellenbenevens meervou dige perstelegrammen. Voor de uitreiking van elk afschrift van een meervoudig perstelegram is de afzender verschuldigd 25 cent voor elk honderdtal woorden, met dien verstande, dat minder dan honderd woorden voor een vol honderd tal worden berekend. Tentoonstelling van tim merhout van Australië en Nieuw Zeeland. Het Bureau voor Handelsinliohtingen, Oudebrugsteeg, Am sterdam, heeft door tusschen komst van de Nederl. Regeering ontvangen eene fraaie verzameling monsters timmerhout, herkom stig uit de verschillende Staten van Austra lië en Nieuw Zeeland. Deze inzending is samengesteld door de zorgen van den con sul-generaal der Nederlanden, den heer W. L. Bosschart te Melbourne. Elk monster is duidelijk geëtiketteerd met de noodige bijzonderheden, terwijl ver der een lijst van de Voornaamste exporteurs bij de zending is overgelegd.

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2