JJit den omtrek. Zonder water Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is te 's Hertogenbosch een hoofdbuis van do waterleiding, vlak voor don watertoren, gesprongen. Daardoor is'alle watertoevoer afgesneden, zoodat alle inwo ners zonder water waren. Men werkte uit alle machit om zoo spoedig mogelijk het euvel te verhelpen. De staking bij Frederik van Eed en. Na een langdurige conferentie is de commissie, die uitspraak zou doen in de stakings-quaestie bij de maatschappij ,,De Eendracht" te Amsterdam, tusschen de di rectie en de arbeiders van den brandstoffen- handel gekomen tot de volgende conclusiën 1. Indien de arbeiders zich beschouwen als werknemers tegenover den paroon, dan is de staking gerechtvaardigd en moet het weekloon gebracht worden op f 13. 2. Beschouwen zij zich als arbeiders die voor 't gemeenschappelijk doel dat do „Een dracht'' nastreeft werken, dan is hun eisch niet gerechtvaardigd. T' ans zullen den arbeiders doze uitspra ken worden voorgelegd; meen en zij, dat zij zich onder de eerste categorie moeten rang schikken, zoo zal aan hun eisch worden vol daan. Achten zij echter de laatste definitie op zich -zelf van toepassing, zoo zal hun verzocht worden, vrijwillig afstand te doen van hun eisch om het loon te laten, zooals het was. Walden. Omtrent het geschil tus schen den heer F. van Eeden en de afdeeling Walden, van de Vereeniging Gemeenschap pelijk Grondbezit, kan het Vdgbl. nog mee deden, dat de uittocht van de kolonisten uit. Walden thans vaststaat. De bakkers hebben reeds een gebouw voor de bakkerij gehuurd in de Willebrordus- straat en zijn bezig gronden aan te koopen te Bussum. We afdeelingen Amsterdam, Haarlem en Zaandam van de Vereeniging Gemeenschap pelijk Grondbezit hebben partij gekozen voor de verdwenen kolonisten, zoodat dezer# hun tegenwoordig afzetgebied blijven behou den. Typografe n-s t a k i n g te B a a r n. De Vorige week brak op de druk kerij van den heer A. B. Oerlemans te Baarn ten© staking uit. Aan het personeel was met 1 Januari a.s. 50 cent verhooging van het weekloon toegezegd. Het bleek echter dat d© heer Oerlemans in een dagblad nieuw personeel vroeg, dat niet .aangesloten was bij den Aigem. Ned. Typografen-Bond. Hierop staakte onmiddellijk het personeel. De afdeeling „Gooi- en Eemland" bemoeide zich er mee en door de tusschenkomst van het hoofdbestuur werd een schikking ge troffen, waarmee beide partijen genoegen namen, zoodat thans de staking is opge heven. De werkstaking te Rijssen. Men schrijft uit Rijssen aan de Tel. Aan do eene jute-fabriek van de firma Tor Horst, alhier, was tot heden een hand weverij verbonden, waar ouden van dagen nog een stuk brood konden verdienen. De firma verklaarde dit meer te doen uit phi- lantropie dan wel om er voordeel van te hebben. Daar de meeste handwevers ook gestaakt hebben, worden thans de handge touwen verwijderd om door stoomgetouwen vervangen to worden. Oe zaak La Fevre de Montigny en da Gaar. Zaterdag was het de dag van de duplie ken der verdedigers. De belangstelling was zeer groot. Na opening der zitting kreeg1 mr. Kap- ptyne het woord. Een korte inleiding, waar in pleiter zijn excuses aanbood voor het ver wijt door den officier gedaan, dat hij uit den hoffelijken toon zou zijn gevallen mr. Kappeyne 1 ad in zijn eerste pleidooi na een misvatting uitgeroepenIk heb ook niet gegrinnikt bij uw requisitoir een in leiding, waarin hij het verwijt van met ge heel faire strijdmiddelen te hebben gebruikt door uit Noyon een plaats te ci toe ren, met uitlating van een tusschenzin, die naar de meerling van den officier er juist op aan kwam, van zich afwierp als geheel onge grond, aangezien pleiter door de juiste opgave van de plaats van Noyon, genoeg bewees, niet met opzet in het bewuste citaat eenige woorden te hebben weggelaten. En daarna ging pleiter over tot zijn eigenlijke repliek. Hij stelde de vraag of de direct nir van een naamlooze vennootschap in „dienstbe trekking" tot haar staat. Een vraag die plei ter met eenige angstvalligheid entamee r., aangezien de officier daardoor aanleiding zou kuiyien vinden te triplioeeren en not veeldaagsche debat zoodoende nog weer zou worden verlengd. De vraag is echter van niet geringe be- teekenis, omdat van de beantwoording daar van de strafmate, maar bovendien ook de verjaringstermijn afhangt. Is de directeur niet in dienstbetrekking, dan zou de ver zwarende omstandigheid, waardoor de ten laste gelegde feiten met ©on derde zwaarder kunnen worden gestraft vervallen. Ook ZOU dan een deel der ten laste gelegde feiten door verjaring niet meer vervolgbaar zijn. In een scherpzinnig betoog hield pleiter zijn meening in zijn eerste rede neergelegd vol en adstrueerde zijn stelling met een ar rest van den Hoogen Raad. Weer besprak mr. Kappevne de vraag der al of niet weder rechtelijkheid van de toeeigening der kas gelden door beide beklaagden weder kwam de quaestie van de verduistering der obliga ties ter sprake, nl. de vraag of de obliga ties, in handen yan den debiteur in casu l>t Montigny, waarde hebben of niet en dus al of nic-t voor verduistering vatbaar zijn. 'eiter hield vol dat die obligaties kunnen •orden aangemerkt als goederende dag vaarding heeft niet ten laste gelegd het ver duisteren van stukken papier, maar van pa- papieren, dienaar de meening van den of- cier, een betrekkelijke waard© hebben. Bij het beliandelen van de ten laste ge legde valschheden kon de bespreking niet uitblijven van de reeds meermalen aan de orde geweest zijnde vraag of de Maatschap pij van Zekerheidsstelling was openbare koopvrouw, een commercieel© instelling, n den zin der wet. Pleiter ontkende het voornamelijk op grond hiervan, dat de bankierszaken, die door do maatschappij wel eens werden ge daan, niet gezegd kunnen worden tot het ge wone beroep van de Zekerheidsstelling te bohooren. Ook het deelnemen in buitenlandsche on dernemingen kan niet maken dat de Zeker heidsstelling als openbare koopvrouw moet worden beschouwd, aangezien die deelname niet het doel van de maatschappij geweest is En ten slotte als dan toch de daden door d« Zekerheidsstelling in buitenlandsche on dernemingen gedaan, als bankiersdaden moeten worden aangemerkt, dan nog zou liet eenige kasboek, dat er gehouden werd en dat onbetwistbaar alleen voor Het bedrijf hier te lande gold, geen koopmansboek kun nen heeten in den zin der wet. Ook het koopen en verkoopen van effec ten en eigen obligaties, zooals door de Ze kerheidsstelling wel gedaan werd. kunnen volgens pleiter niet als daden van koophan del worden beschouwd, omdat de daden ge bellied zijn uitsluitend om de koers op houden en niet om winst te behalen. Bestreden werd nog eens de opinie van der. officier betreffende de vereisohten dio de wet stelt voor een richtig gehouden koop mansboek. Pleiter kwam tot de conclusie dat de kas boeken, zooals ze werden bijgehouden, geen koopmansboeken kunnen genoemd worden en de ten laste gelegde valschheid niet uit de kasboeken kunnen worden bewezen. De Montignv de hoofdleider. Tegen deze voorstelling, door het Openbaar Ministerie aan de zaak gegeven, kwam pleiter met be slistheid op. Hij toonde met feiten uit he: dossier aan. dat toen in 1901 de zaken aan de Zekerheidsstelling nog volkomen intact waren, de kas van De Geer een tekort aan- vees van tonnen aan uitgegeven pandbrie ven en prolongaties. PI. geeft toe, dat ge deeltelijk De Montigny de leiding op zich nam, maar uitsluitend om te redden en niet- om door malversaties zijn gouddorst te les- schen, niet om zijn eigen geschokt fortuin te herstellen, maar om in orde te maken, wat De Geer door dolzinnig fantastische spe culaties had in de war gestuurd. Hij toonde aan dat na 1901 dus nadat De Montigny 1 rachtte de zaken in orde te brengen De Geer achter diens rug om voortging met malversaties en met speculatieve zaken met Van Hengel, Bos Sulpke en Felicien Maes. Tal van feiten bewijzen dit en wijzen er op, da? van een leiding in do malversaties bij D Montigny geen sprake kon zijn. De Mon tignv werd ook eerst betrokken in de zaken van De Geer, toen deze voor zijn tonnen te kort een borg noodig had. In jeugdigen over moed, in zijn grenzenlooz© pedanterie, zoo als de Montigny het in een autobiografie aan mr. Kappeyne verklaarde, van de zoo verwarde zaken nog in het reine te kunnen brengen, heeft de Montigny zich borg ge steld en is hij met zijn eigen vermogen bij gesprongen, maar telkens was het- Do Geer, die door nieuwe speculaties de zaken ver slechterde, tot er eigenlijk geen redding meer mogelijk was. Met. een beroep op een uitspraak van liet Parijsche cour d'appel, dat in een analoge zaak van den bekenden directeur van de Printemps met inachtneming van de jeugd en de overgroote argeloosheid van den be klaagde slechts een jaar straf oplegde, sloot mr. Kappevne zijn' pleidooi. Na hervatting der zitting was mr. Muller Massis aan het woord voor zijn dupliek, welke weer een juridisch toumooi opleverde over de verschillende twinstpuntendie reeds ter sprake zijn geweest. De juridieke ver houding van beklaagde De Geer tot de kas, d© dagelijksche zoowel als de algemeen kas der Hypotheekbank, de juridieke construc tie van de al of niet opzettelijk wederrech telijke toeeigening, de zoo ampel besproken quaestie, of de Hypotheekbank als vennoot schap van koophandel beschouwd kan wor den. Omtrent dit laatste punt haalt pleiter een beslissing van de rechtbank van Amsterdam aan, waarin op een request, ingediend door de North Western and Pacific Hypotheek bank tot verkrijging van surseance van be taling, afwijzend werd beschikt, op grond hiervan dat de handel in hypotheken en erroerende goederen, zooals de vennootschap ze deed, niet als daden van koophandel kun nen worden aangemerkt; de vennootschap kan daarom geen vennootschap van koop handel hoeten. Kan de rechtbank zich met dit betoog vereenigen, dan mag ook de Hol- landsche Hypotheekbank niet als commer cieel© instelling genoemd worden en zou de dagvaarding moeten worden nietig verklaard. Pleiter memoreerde nog een arrest van den Hoogen Raad van 7 Februari 1889, waarin beslist werd dat de handel in onroe rend goed geen daad -ah koophandel was. Cok een arrest van het hof van Den Haag, dat de reeds een vorig maal genoemde maat schappij Maasland geen naamlooze vennoot schap van koophandel achtte tezijn. Hij pleit dat op dezelfde gronden ook do Hol- landsche Hypotheekbank geen vennootschap va koophandel is. Lang weidde pleiter vervolgens uit over de vraag, of bij het beleenen der reeds in be taling gegeven pandbrieven het opzet om te verduisteren aanwezig is geweest. Pleiter meent van niet, omdat de bedoeling om te restitueeren altijd aanwezig is geweest. De vraag of De Geer bij het beleenen van de v aardelooze pandbrieven door te verzwijgen dat ze niet volwaardig waren, een listige kunstgreep bezigde, zooals de wet voor op- 1 chting vereischt, beantwoordt pleiter ont kennend, met een beroep op een vonnis van de rechtbank te Winschoten, dat een bloot verzwijgen nooit bedoeld kan zijn als een listige kunstgreep. Ten aanzien van de strafmate protesteerde mr. Massis met alle kracht tegen de voor stelling van zijn medepleger, als zou De Geer buiten medeweten van De Montigny met het doen van malversaties zijn voort gegaan. Pleiter houdt vol, dat De Montigny Je leiding heeft gehad en toont, uit brieven aan dat het De Montigny geweest is. door v ien de zaV.cn met Felicien Maes geschied den, terwijl dikwijls aan De Geer daarbij niet bekend was wat er onderhandeld werd. Aan het slot van zijn rede gekomen, ver zocht pleiter nog met aandrang aan de rechtbank om bij hot bepalen van de straf vel den vollen tijd der preventieve hechte nis in mindering te willen brengen. Na het eindigen der pleidooien, werd aan beklaagden gevraagd, of zij nog iets in het midden hadden te brengen. Onder diepe stilte antwoorden beiden neen. De zitting en de behandeling der zaak werd daarop gesloten en de uitspraak be paald op Zaterdag 5 Januari ,'s voormid dags te elf uur. De gewezen gemeen te-veldwachter te Dreischor K., die door het Hof te 's Gra ven hagc tot 8 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens poging tot doodslag op zijn huisvrouw, is naar de gevangenis te Leeuwardon overgebracht. Het vergiftigingsgevai te Den Boer. Do rechtbank te Groningen veroordeelde Jantje van der Veen, die den landbouwer Huisman en zijn vrouw te Grauwodijk vergiftigd heeft en tegen wien levenslange gevangenisstraf was geëischt, wegens twee misdrijven van doodslag tot 15 jaren gevangenisstraf. Ritueel slachten. De Haag- sohe rechtbank heeft overeenkomstig de vordering van het O. M. vrijgesproken een Israël, slachter, een poelier en een poeliers knecht die verleden week terecht hebben gestaan, beklaagd van „dierenmishande ling" wegens het ritueel sDachten, resp. plukken van kippen. Boefjes. Op de Amsterdamsch© Beu rsd rukker ij stal een zette rsjongen uit een lessenaar f 350 en wist zich daarmee onge merkt uit de voeten te maken. De „richard" zocht aanstonds eenige kameraden bij elkaar, waarna het vijftal boefjes, van wie de oud- ste 17 jaar telde, goeden sier ging maken. Van alles en alles, tot de onmogelijkste prullen toe, kochten de jongens. Tegen het einde van den dag hadden ze echter tïog twee bankbiljetten van f 40 over. Met zooveel geld thuis komen durfden ze geen van allen, waarom beide bankbiljetten maar verscheurd werden Kort daarop werden ze opgepakt door een paar agenten, die hun weelderig gedoe ver dacht vonden. Naar bet. bureau aan de Westerstraat geleid, legden de boefjes daar een volledige bekentenis af. (Tel.) Een onfortuinlijke reis. Dezer dagen is oen reiziger uit Haarlem, die met den laatsten trein uit Amsterdam daarheen zou vertrekken, in den verkeerden trein ge stapt, zoodat hij naar Zaandam sp>oorde. Aan de halte Hembrug stapte hij uit en vermoedelijk met het doel dwars door den Grooten Y pol der over Halfweg naar Haar lem te wandelen, heeft hij getracht zonder voorkennis der brugwachters over de brug den overkant van het kanaal te bereiken. Hij is daarbij echter van het viaduct, ter hoogte van 4| M., gevallen en bezeerde zich derm at, dat hij daar eenige uren is blij ven liggen Een der beambten, die do lijn inspecteerde, vond hem daar 's morgens. Per rijtuig werd hij toen naar Haarlem ge bracht. Doodel ij ke val. Toen do land bouwer V. en zijne echtgenoote, die naar de stad geweest waren, op de hoeve te Steen- tergen terug kwamen, misten zij den huis knecht om het. paard uit te spannen. Na eenig zoeken werd de man dood in do schuur gevonden, met gebroken hals. Hij was van een hooitas gevallen, op zijn hoofd terecht gekomen en had zoo den dood gevonden. Vier menschen verbrand. Op den Eersten Kerstdag brak aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam een brand uit, welke aan vier menschen het leven heeft gekost. In het pand 98 aldaar had de 37-jarige b.ikslager P. den Hertog een winkeltje in. speelgoed, galanterieën en klein vuurwerk. Het gezin bestond uit man, vrouw en 8 kinderen, waarvan één afwezig was. Even na vijf uur schijnt bij hot aansteken van het licht in het winkelhuis een vonk in het vuurwerk gekomen te zijn, en stond dc man in een oogwenk in lichtelaaie. Hij vluchtte achteruit over een plat en werd aanvankelijk in een herberg opgeno men, van waaruit hij in vreeselijk verbran den toestand naar het ziekenhuis werd ge bracht. De vlammen hadden zich intusschen dade lijk een uitweg naar buiten gebaand. Een vijftienjarige jongen slaagde er nog ni door de voordeur te ontvluchten, doch aan de vrouw en 6 kinderen was de uitweg aan den voorkant afgesneden. Een aantal buren beijverden zich aan de achterzijde over een plat nog een vijftal kinderen te redden. Toen de brand gebluscht was, hetgeen binnen het half uur geschiedde, werd een onderzoek ingesteld, omdat ook de vrouw nog vermist werd. Men kwam toen tot. de ontzettende ontdekking, dat de vrouw, welke in hoogst zwangeren toestand verkeerde, tij dens den brand ontijdig bevallen was. Haar lijk en ook dat van de jonggeborene werden geheel verkoold onder het puin gevonden. Voorts werd nog in een kinderwagen het verbrande lijk gevonden van het 2-jarig dochtertje Jaantje. De man is Woensdagavond omstreeks 9 uur in bet ziekenhuis overleden, zoodat dit brandje 4 menschen levens kostte. De verbrande lijken zijn naar Crooswijk overgebracht In brand geraakt. Uit Hel mond wordt aan de ..Prov. Nb. Ct." ge seind Vermoedelijk bii het aanmaken der kachel geraakte de kleederen van do dienst bode vaii den heer V. in brand Alleen thuis zijnde liep zij de straat op, waar een kassiersbedionde haar aantrof, bijna in volle vlam staande. Na veol moeite gelukte het hem het vuur te doovon, waarbij hij zelf hevige brand wonden aan de hand bekwam. De toestand van de ongelukkige is levens gevaarlijk. Zij is naar hot gasthuis overgebracht. Hevige brand te IJ muiden. Zaterdagavond omstreeks half twaalf brak een felle brand uit in de pakhuizen „Zwa luw". „Ooievaar" en „Vink" van do fir ma wed. S. I. Groen te IJmuidon. Aan blusschen viel niet te denken. Ongeveer de geheele inrichting, welke van hout was ge bouwd, werd met den grooten voorraad net ten, ansjovis, haring en alles wat tot het visschersbedrijf behoort, een prooi der vlam men. Slechts een zeer klein gedeelte kon gered worden. De brandweer wist de be lendende perceelen te sparen. IJsberlohten. 23 December. Kampen, drijfijs over drie-vierde der rivierbreedte. Laagwater. Schoonho ven, licht drijfijs. 24 December. Keulen, drijfijs. Vreeswijk, idem over een-achtste der rivierbreedte. Kampen, idem over cen-tweede der rivierbreedte. Laagwater. Schoonhoven, drijfijs over een-tweede der rivierbreedte. Krimpen, vol drijfijs. Slachtoffer van het ijs. T© Breedevoort is het negenjarig zoontje van Fr aldaar, op het ijs van de gracht in eon open wrak geraakt en,verdronken. Do 18-jarige D. R. is te Leek (N.-H.) open wak geraakt en verdronken. School- en Kerknieuws. TeLeiden zal 3 Januari a. s. in het Aca demiegebouw het vergelijkend onderzoek aan- vaneen voor hen dio in opleiding wenschen te worden genomen als eandidaat-ambtenaar voor Chineeeche zaken in Nederlandech-Indië. De commissie van onderzoek is samengesteld uit de heerenprof. dr. J. J. M. dè Groot, tevens voorzitterprof. mr. J. E. Heeros, dr. J. J. Sal ver da de Grave, prof. dr. J. S. Speyer en dr A. Kluyver, secretaris, allen te Leiden. Het getal sollicitanten is 38, dat der openge stelde plaatsen 4. Ingenieursexamens aan de 1 echnische Hoo- geschool te Delft. Geslaagd voor mijn-inge nieur de hoer W. F. F. Oppenoorth voor elec- troteehnisih ingenieur de heerenA. J. Bergis- ma, M. L. Bofand, H. O. A. Boom, A. Brunt, H. J van Lessen, L. Mok Hzn., H. A. D. Ncle- mans voor candidaat-mijningenicur zijn geslaagd de heeren C. M. Dozy, L. Löb, F. A. H. de Marez Oyens en G. E. J. Wiessing. Voor het examen middelbaar Engelsch, akte B. zijn te Groningen geslaagd de dames C. G. H Japikse te 's-Gravenhage, en 0. J. Yssel de Schepper, te Driebergen. aHet stoffelijke overschot van den te CJtrecbt in den ouderdom van ruim 100 jaar overleden ds. J. P. Kerkhoff is gisteren morgen op de algemeene begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Do droeve plechtigheid dtoeg een zeer een voudig karakter. Behalve ééu enkele krans bedekten geen bloemen de lijkbaar. Aan het graf werd niet gesproken. Een zoon van den overledene sprak een kort woord van dank. Er was tamelijk veel belangstelling Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. aGisteren word te Utrecht door boven genoemde vereeniging in het Geb. voor K. en W. eene algemeene vergadering gehou den. Aanwezig waren 51 leden. Na opening van de vergadering door den len voorzitter der vereeniging. den heer Jos. de Sterke, worden de notulen van de vorige vergade ring door den len secretaris, de heer mr. J. H. van Zanten, voorgelezen, en als zooda nig goedgekeurd. In behandeling wordt nu genomen punt 4 van de agenda: Schadeloosstelling en pre sentiegeld aan commissiën, benoemd door do Kamers van Arbeid. Het bestuur vestigt er de aandacht op, dat de Wet aan de leden van de K. v. A. 60 cent® presentiegeld en 30 cents per uur toekent, als schadeloosstel ling. In de wet wordt echter met geen enkel woord over de door de K. v. A. te benoe men commissiën gerept. Daar herhaaldelijk commissiën moeten worden benoemd door de K. v. A. en deze in den regel zeer dikwijls moeten vergaderen en dus voor de leden der K. v. A. zeer tiidroovend zijn, stelt het be stuur voor aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres te zenden met het verzoek op de Staatsbegrooting een post voor de hiertoe benoodigde gelden uit te trekken. Enkele aanwezigen zouden gaarne zien, dat tevens gevraagd werd om vergoeding van reis en verblijfkosten. De heer Van Waardhuizen, 2e secretaris der vereeniging, betoogt, dat zulks zonder wetswijziging niet mogelijk zou zijn en geeft in overweging voorloopig slechts dat te vra gen wat binnen de grenzen van de bestaande wet ligt. Na eenige discussie wordt besloten het be stuur t© machtigen een adres, zooals door het bestuur bedoeld, aan den minister te zenden. Punt 5, do belooning aan de secretarissen, wier Kamers meer of minder nauwkeurig en volledig uitvoering geven aan do regeling, vervat in het Kon. besluit van 19 Februari 1906. geeft aanleiding tot uitvoerige bespre kingen. Op do Staatsbegrooting van 1906 en nu weer op die van 1907 werd een bedrag van f 2500 uitgetrokken, welk bedrag ver deeld wordt over 85 Kamers of gemiddeld f 29.40 per jaar voor eiken secretaris, dio getrouw maandelijks zich van zijn plicht kwijt. De uitvoerige toelichting bij punt 5 door het bestuur in de beschrijvingsbrief dr- vergadering gegeven, geeft een overzicht van do vole fouten, welke bij ©ene verdee- iing worden begaan. Elke secretaris, hetzij hij persoonlijk meer of minder ijverig «.f erbonden is aan een meer of minder we*'t- zame Kamer van Arbeid, heeft toch zijn be paalde werkzaamheden te doen. Waar nu, door het uittiokken van een post op de be grooting (voor beloon in gen aan de secrota- rissen van K v. A. wegens werkzaamhodon tot het verzamelen van inlichtingen over ar- beidsaangelcgtnhodon ingevolge art. 33, 3o lid der wot op de K. v. A.) erkend wordt, dat de betVekking van secretaris van een K. v. A. niet langer een „eerebaantje" is, vindt het bestuur het bedrag van f 2500 ten eenenmalo onvoldoende als bezoldiging en te laag om als belooning voor de secre tarissen een prikkel te zijn tot meerdere ac tiviteit. Het bestuur stelt voor den minister te verzoeken liet. beschikbaar gestelde bedrag minstens te verdubbelen en gelijkelijk onder alle secretarissen te verdeelen. Het eerste deel van dit voorstel wordt na verwerping van een amendement van don heer Havers, om f 15000 aan te vragen, aangenomen. Het amendement-Kroon, om geen verhooging van •het bedrag te vragen, werd eveneens ver worpen. Over de gelijkelijk© verdeeling wa ren alle aanwezigen hot eens. Nadat besloten was do eerstvolgende ver gadering wedor in Utrecht te zullen houden en door den penningmeester eenige inlichtin gen omtrent den financieelen toestand der vereeniging waren gegeven, werd ook punt 6, regeling der uitbetaling van de verhoo- ging van bureau-kosten voor schrijfloon en drdukwerk, met algemeene stemmen aange nomen Aan de orde kwam miPrae-advies van het bestuur over de instelling van ©en com missie tot het uitbrengen van een rapport, betreffende de reorganisatie der Kamera van Arbeid Overtuigd dat do Kamers van Arbeid, zooals zij heden Ixstaan, niet. vol doen aan de eischon door het. maatschappe lijk leven er aan gesteld, bepleit het bestuur de wenschelijkheid, niet van een gedeelte lijke, doch eene algeheele herziening van do wet od de K. v. A. De heer Waardhuizen licht het prae-ad vies nog eens mondeling toe. Het bestuur stelt voor bovengenoemde commissie tq doen be6taan uit 10 leden en wel 3 leden uit eigen kring, dus uit de praktijk der K. v. A., en 7 leden buiten dien kring. Een amendement van den heer Van Achelen, om die verhou ding te doen zijn 5 tot 5 wordt verworpen. Aangenomen wordt daarna het bestuurs voorstel een dergelijke commissie te benoe men meit de verhouding 3-tot 7 van do loden uit eigen kring en daar buiten. Een voorstel van den heer Fontein, do genoemde 7 leden door het. bestuur der ver eeniging te doen kiezen, wordt verworpen, Uit 7 dubbeltallen, door het bestuur op gemaakt, en door dc aanwezigen met enkele namen aangevuld, worden daarna in vrije stemming de volgende hoeren benoemd t<ot lid van de commissie tot uitbrengen van een rapport betreffende de reorganisatie der Ka mers van Arbeid, nl. mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer te Rotterdam mr. Ph. Falkenburg, directeur van het. Bu reau van Statistiek der gemeente Amster dam Henri Polak, voorzitter van het Alge meene Nederlandsche Vakverbond; J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer te Gro ningen; A. S Talma, idem te 'sGraven- hage en jhr. mr. O. F A. M. van Nispou tot Sevenaer, idem te Nijmegen. Het bestuur werd machtiging verleend aan dit zestal een zevenden persoon toe te voe gen. Bij de daarna gehouden verkiezing van 3 leden uit eigen kring werden gekozen de heere? mr. J. H. van Zanten, Jos. d© Sterko en de heer Havers. Deze heeren aanvaard den die benoeming, de beid© eersten och ter onder voorbehoud, dat indien mocht blijken, dat de werkzaamheden dor commissie in ver band met hun vrijen tijd te omvangrijk zou den zijn, zij zouden kunnen bedanken. In zoodanig geval zullenMêTieeréh" Van Waard»- huizen, 2e secretaris, on Van Achelen, so- cretaris K. v. A. te Delft, in hunne plaatsen treden Met het oog op het reeds vergevorderde uur werd punt 8 der agendaPrae-advios van het bestuur over het enquête-recht voor de Kamers van Arbeid, aangehouden tot do eerstvolgende vergadering. Daar verschillen de heeren hadden kennis gegeven niet aan wezig te zullen zijn met het oog op het feit, dat een feestdag als 2e Kerstdag zich zoo bij uitstek leent om to worden doorgebracht in den huiselijken kring, vroeg mr. Van Zanten de meening der aanwezigen omtrent het al of niet wenscholijke van het houden der vergaderingen op dergelijke feestdagen. In overweging wordt gegeven in het or gaan der vereeniging eon referendum to hou den. Ten slotte werd den hoer Havers 't woord gegeven. Genoemde heer zegt door de ver schillende besprek'ngon tot de conclusio ge komen te zijn, dat de vereeniging eigenlijk meer eene vereeniging is voor de beharti ging der belangen van de Kamers van Ar beid en stelt daarom de volgende motie voor „Do algem. vergadering van voorzitters en secretarissen Van Kamers van Arbeid, gehou den te Utrecht 26 Dec. 1906, gehoord do heden gevoerde discussie®, acht het wensche- lijk zoo spoedig mogelijk te stichten een Bond van Kamers van Arbeid, om na het oprichten van een zoodanig instituut do ver eeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland te ontbin den." Op voorstel van don voorzitter wordt deze motie niet meer behandeld, doch in handen gesteld van het bestuur, om daarovèf 'ih do eerstvolgende vergadering een prae-advice uit te brengen. Nadat van verschillend© zijdon hulde aan het bestuur was gebracht voor zijn van ijver en ambitie getuigende werkzaamheden, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. aDo Nederlandsche Esperantisten-Ver een. heeft Zondag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, ter besproking van nieuw opgemaakte statuten en huishoudelijk reglement, hoofdzakelijk om te komen tot het stichten van afdeelingen. Vertegenwoor digd waren do groepen Amsterdam, Rotter dam en Arnhem. aGedurende de Kerstdagen is te Utrecht de eerste algemeene vergadering gehouden van den Centralen Bond van met selaars en opperlieden in Nederland. Do voorzitter, do heer A F Muller, uit Arnhem, herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat de Centrale Bond van metselaars en opperlieden zich gesteld heeft op het standpunt van het Nederlandsch Verbond van vak ve reen i gin genTot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de hoeren A. F. Muller, te Arnhem, voorzitter; H v. d. Bylaaid, te Amsterdam, Hcretaris; J. W. van Achterbergh, to Hilversum. y^nning- meester; D. G. Hendriks, te Arnhem; J de Jong, te Amsterdam Tak, te Scheveningeii, en Steenveh. te Rotterdam. De vergadering vereen igde zich met een

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 3